300 jaar Staatsloterij Carnavalshit op het Damrak Geldmarkten Economie Extra Het volk tot gokken verleid. Of misleid? Helpt IMF Derde Wereld of banken? MgllKjïïll EM° >- M j ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 PAGINA 21 Eind vorige week zijn de tien rijkste landen ter wereld, waar Ne derland ook nog steeds toe behoort, overeengekomen het Inter nationale Monetaire Fonds 31 miljard dollar if 80 miljard) extra ter beschikking te stellen. In januari hadden de ryke landen het IMF al 12 miljard dollar gegeven. Het IMF heeft al dat geld hard nodig omdat steeds meer ontwikke lingslanden geld willen lenen bij deze instelling, die is opgericht om landen over tijdelijke betalingsproblemen heen te helpen. Het IMF had nog maar 15 miljard dollar vnj beschikbaar en alleen Braziliè had al een dringende aanvraag voor 6 miljard dollar lopen dus er was haast bij. Het blijft overigens de vraag of het IMF nu wel genoeg geld heeft om de meest acute problemen op te lossen. De Derde Wereld en het Oostblok hebben samen naar schatting meer dan 700 miljard dollar geleend en een groot deel van dit geld moet eigenlijk op korte termijn worden terugbetaald Op zich lijkt het in ieder geval een gul gebaar van de rijke landen om het IMF in deze tyden dat ook intern bezuinigd moet worden zoveel geld beschikbaar te stellen om de ontwikkelingslanden te helpen Maar de schijn kan ook bedriegen Want vooral in de Verenigde Staten, die de grootste bijdrage leveren, zyn er veel mensen die ervan overtuigd zyn dat al dat geld niet is bedoeld om de ont wikkelingslanden te helpen, maar om de grote banken uit de problemen te halen. Want de banken zijn de eersten die het geld gaat kosten, wanneer de landen waaraan ze hebben geleend hun schulden niet meer terug kunnen betalen. Vooral in het Amerikaanse congres gaan stemmen op die zeggen: "De banken zijn zo onvoorzichtig geweest teveel geld aan de ontwikkelingslanden te lenen, omdat ze de mogelijkheid zagen door Paul Frentrop daar aardige winsten te boeken. Moeten wy als overheid nu het mis dreigt te gaan de banken vrijkopen met het geld van de belastingbetalers"? Voor die redenering valt veel te zeggen. Maar de banken werpen als tegenargument op: "Het gaat hier om een tijdelijk probleem. Zo gauw de wereldeconomie weer aantrekt, zullen de ontwikke lingslanden hun exporten weer op kunnen voeren en daarmee geld verdienen om hun financiële verplichtingen na te komen. Maar als het IMF hen nu niet even door deze moeilijke penode heen helpt, bestaat een grote kans dat er over heel de wereld banken failliet gaan, omdat ze het geld niet krijgen, wat ze uit de derde wereld tegoed hebben. Dat zal dan zo'n schok geven dat de hele wereldhandel tot stilstand komt en dan zijn we nog ver der van huis. Dat kost de rijke landen dan veel meer dan ze nu aan het IMF uitlenen". Maar er zijn veel economen die het niet met de banken eens zijn. Zij stellen dat het hier helemaal niet om een tijdelijk probleem gaat. In de eerste plaats, zo zeggen ze, moeten we nog maar afwachten of er op korte termijn wel een opleving van de we reldeconomie plaats zal vinden, die de ontwikkelingslanden de kans zal geven het geld te verdienen om hun schulden terug te betalen In de tweede plaats wijzen ze er op dat de schulden van die landen door de steunoperaties die nu worden uitgevoerd alleen maar toenemen Want het extra geld dat ze nu met de hulp van het IMF krijgen, wordt alleen maar gebruikt om de rente op oude schulden terug te betalen. Maar dat nieuwe geld moeten ze wel tegen een hogere rente lenen. Dus per saldo stijgt hun totale schuld en worden de daaraan verbonden lasten alleen maar zwaarder. Dat kan niet goed blijven gaan. Op een gegeven ogenblik zal er een land zijn dat zegt: "Ik betaal myn schulden niet meer terug. Waarom zou ik mijn importen beperken (het gaat daarbij vaak om voedsel voor de allerarmsten) en mijn exporten opvoeren, alleen maar om alle opbrengsten weer naar de banken te bren gen"? Daarom vinden veel economen dat er nu maar en definitieve rege ling getroffen moet worden. Laat de banken nu maar hun verlies nemen en een deel van de gelden die ze in de Derde Wereld uit hebben staan afschrijven Dan hebben de ontwikkelingslanden tenminste nog de mogelijkheid ooit eens uit het economische dal te geraken Voorlopig hebben de banken hun zin gekregen. De rijke landen hebben extra geld aan het IMF beschikbaar gesteld. De tijd zal leren of dat inderdaad voldoende was om de problemen op te lossen. Lachende derdenVijf bankiers op een rij tijdens een IMF-recep tie in Washington. Van links naar rechts Wilfried Guth van de Deutsche Bank. Walter W ris ton (Citibank), Michael Sandberg (Hong Kong en Sjanghai Banking Corporation) en AbdoeUah A. Saudi (Arabische Banking Corporation Misschien is het begonnen bij koning-stadhouder Willem III (1650-1702). Hij organiseerde in 1694 een grote loterij om een miljoen pond in de wacht te slepen in naam van de strijd te gen Frankrijk. En. hoewel geen gerenommeerd krijgs man, kreeg hij zijn zin. De in name van Namen was kort daarna een feit en bij de vrede van Rijswijk drie jaar later er kende Lodewijk XIV hem zelfs als koning van Engeland. Een leuk succes voor een gok ker. Het gaat wellicht te ver om dat op het conto van deze toen nog incidentele staatsloterij te schrijven. Maar vast staat wel, dat vanaf die tijd vooral de la gere overheden elkaar begon nen te verdringen op de markt van het kansspel Zodat de Sta- ten-Generaal in 1725 ingrepen en met het invoeren van de Ge- neraliteitsloterij een einde maakten aan deze chaos. De Staatsloterij, als instituut, was een feit en is dat sindsdien ge bleven. Deze maand, in februa ri 1983, is hij toe aan zijp 721ste aflevering. Daarmee is de Ne derlandse Staatsloterij in de Europese geschiedenis, voor zover bekend, de oudste in zijn soort. Oorlogen zijn er op dit moment niet. Maar het doel van de lote rij is in wezen niet veranderd. "Uiteraard", geven adjunct-di recteur Rozijn en voorlichter Weeda van de Staatsloterij an no 1983 grif toe, "is niet het bie den aan de burger van een kans op gewin de drijfveer ge weest tot de oprichting. Dat was toen, evenzeer als nu, de grote behoefte aan geld bij de overheid". Duivels Geld is alles. En de Staatsloterij is een handzaam middel om het in de kassa te krijgen. Dat hebben de Witteveens, de Dui- senbergs, de Van der Stees en de Rudings immer goed begre pen. Juist onder de na-oorlog- se generatie van ministers van Financiën is de Staatsloterij uitgegroeid tot marktleider op het terrein van de kansspelen. Calvinistisch Nederland, dat menige aanval op het duivelse gokspel heeft ondernomen, heeft het uiteindelijk moeten afleggen tegen het süjk der aar de. De vaart kwam er in vanaf het moment dat in 1951 de toenma lige minister van Financiën Lieftinck besloot het aantal lo terijen uit te breiden van drie tot vier per jaar. In 1953 wer den het er vier, in 1965 vijf, in 1966 zes en in 1973 acht. Vanaf 1974 zijn het er elf per jaar. De financiële ontwikkeling is na venant. In guldens gemeten is de omzet tussen 1952 en 1983 opgelopen van twintig miljoen tot een half miljard (2500 pro cent) en steeg de netto op brengst voor de staat van twee naar 132 miljoen (6600 pro cent). Een spectaculaire groei, die vooral tot stand kwam in de periode van 1964 tot 1974. Sinds 1974 is er zelfs sprake van een betrekkelijke stil stand. Is er verband met de stagneren de welvaart? De theorie dat met de welvaart het goklust af neemt vindt geen bevestiging in deze cijfers. Maar zij logen straffen ook de 'omgekeerde' veronderstelling niet: dat met het afnemen van de welvaart de goklust juist zpu toenemen. Dat vereist een nadere be schouwing van andere gokvor- men, die in de afgelopen jaren zijn opgekomen. Black Jack en roulette (in de casino's), het su pertrio, het cijferspel, de fruit automaten en niet te vergeten het 'zwarte' gokcircuit, vooral voor de officiële toto en lotto een steen des aanstoots. Toppositie Financiën de eerder genoemde heren Weeda en Rozijn houdt het er maar op dat de Staatsloterij verder de weg om hoog zal vinden als de econo mie weer aantrekt. Zo ging het in de jaren zestig en begin ze ventig tenslotte ook. Maar, niet in de laatste plaats door de toe Elk lot een kans van een on twee. Zo heet het in een persbericht van de minister van financiën; zo heet het in een bijna paginagrote dagblad advertentie. De Staat(sloterij) op de reclametour. De helft van alle loten is altijd prijs. Dat zal me een feest worden. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Voor het rijk dan. Als vuiler van 's lands kassa mag de Staatsloterij er zijn. Een omzet die dit jaar het half miljard zal overschrijden, een opbrengst voor de schatkist van jaarlijks dik 130 miljoen. De speler, gelokt door de hem voorgespie gelde vijftig procent kans op een prijs, loopt vooral kans met een kater te worden opgescheept. Niet omdat de staat weer een kwart van de prijs terugpakt via de kansspelbelasting.Want dat geldt alleen voor bedragen van duizend gulden en meer en dan nog met uitzondering van de hoofdprijs: een half miljoen. Maar wel, omdat in drie van de vijf gevallen de 'prijs', voor wie er een wint, niet of nog net de kosten (van het lot) zal dek ken. Een kans van een op twee? Nederland, de Staatsloterij en de moraal van Calvijn. Tussen geld en Reclame Code. Een 300 jaar oude geschie denis. genomen concurrentie, het is wel zaak bij te blijven, wil de Staatsloterij de toppositie op de lijst van gok-evenementen vasthouden. Meer aandacht daarom voor de verkoop via bank- en postgiro. Maar vooral: een grotere aan trekkingskracht voor de klant. Een verhoogde kans op een prijs, derhalve. Dat is waar de Staatsloterij zich op richt. door Wim Fortuyn Want het bieden van een kans op gewin aan de burger mag dan het doel niet zijn, maar is wel het middel om dat doel te bereiken. Tot nu toe was, zo heet het, de kans op een prijs 1 op 2V2. Met de 721ste loterij is daar veran dering in gekomen. Meer prij zen bij eenzelfde aantal loten en trekkingen hebben de kans nu verhoogd: gemiddeld één prijs op twee loten. De recla- mecampage liep begin deze maand van stapel: De Meeste Kans In De Staatsloterij. Met Een Staatslot Lacht Het Geluk U Toe. Dat Zal Me Een Feest Worden. Zet De Champagne Maar Klaar. Met steeds daarbij het 'wapen' van de staatslote rij, de kabeljauw die naar het uitgeworpen visje hapt. Met het vergroten van de kans zegt de Staatsloterij tegemoet te komen aan de wens van klant. Maar wat zijn nu werkelijk de kansen om die ka beljauw te vangen? We gebrui ken de rekenmethode die dr J.F.M Kolk hanteerde in het maandblad Economisch Sta tistische Berichten van decem ber '82. Kolk werkt bij de dienst voor het IJkwezen - dat moet, mits we geen fouten ma ken, dus wel goed zitten. Aap De aap komt dan uit de mouw: de kans is grofweg 3 op 10 (der tig procent) dat koper van een lot wordt afgescheept met een 'prijs' die lager is dan 25 gul den die voor het lot is neerge teld. De kans dat hij het lot te rugverdient is 10 procent. Blijft over tien procent kans op een prijs die hoger uitvalt dan de kosten van het lot, waarbij de kans drastisch afneemt wordt naarmate de prijs groter is. De kans op een prijs van 50 gulden (daar gaat de champag ne) is 1 op 20, die op een prijs van 100 gulden 1 op 142, op een prijs van 250 gulden 1 op 1000. En, om door te stoten naar de grotere prijzen, de kans op 25.000 of 50.000 gulden is 1 op 50.000, op 100.000 gulden 1 op 100.000 en die op de hoofdprijs (het half miljoen) 1 op 1,9 mil joen, als we uitgaan van de ge bruikelijke 19 series van elk 100.000 loten. Ook zonder ingewikkeld reken werk is het trouwens niet moeilijk te doorzien dat de kans op gewin veel kleiner is dan 1 op 2. Per serie van 100.000 loten zijn er ongeveer 50.000 prijzen. Daarvan zijn er 40.000 kleiner dan of gelijk aan de 25 gulden die het lot kost. Wie meespeelt kan het dus we ten. Maar dat is niet uit de re clameteksten af te leiden en laat dus onverlet, dat de wijze van aanprijzen sterk op valse voorlichting lijkt Is er sprake van een prijs als je 25 gulden betaalt om een tientje te van gen? De ware kabeljauw eet al leen visjes en laat zich niet aan de haak slaan. En nog wat: de meeste kans, is dat feitelijk juist? Om de traditie er in te houden, de tijd is rijp voor een tegen aanval naar Calvinistisch voor beeld. Met als wapen de alom gerespecteerde Reclame Code. Die zegt dit: iedereen die recla me maakt, moet zich houden aan gedragsregelen die het pu bliek moeten beschermen te gen misleiding en die de goede smaak in reclame-uitingen be vorderen. We lichten er een paar gedragsregels uit: Elke reclame-uiting behoort te zijn in overeenstemming met de wet, de waarheid en met de eisen van goede smaak en fat soen. Een reclame-uiting mag geen enkele misleiding bevatten met name omtrent prijs, de in houd, de herkomst, de samen stelling, de eigenschappen of de doelmatigheid van een aan geboden artikel of dienst. In reclame-uitingen, die ken nelijk bestemd zijn voor het grote publiek, behoren weten schappelijke termen, statistie ken en aanhalingen met grote omzichtigheid te worden ge bruikt, teneinde begripsver warring te voorkomen. De reclamecode dient niet al leen te worden toegepast naar de letter doch evenzeer naar de geest van zijn bepalingen. Verboden Een klacht bij de Reclame Code Commissie is (nog?) niet inge diend, zodat een scherpe toet sing niet heeft plaatsgevonden. Dan maar enkele leden om commentaar gevraagd. Mr. T. Recter van de Consumenten bond, om te beginnen. Vindt hy dat de reclameteksten van de Staatsloterij op gespannen voet staan met de code? "Ik ken die advertenties niet, maar te oordelen naar wat u mij ver telt, vrees ik dat ze die kans van 1 op 2 bij de Codecommi- sie wel hard kunnen maken. Als je een tientje wint, onder scheidt je je wel van iemand die niets wint En die kans is 1 op 2. Dan kun je wel hard roe pen dat je dan verlies lijdt ten opzichte van het inleggeld, maar als ze op die toer gaan zullen ze het wel redden. Iets anders ligt dat misschien met de kreet dat de Staatsloterij de meeste kans biedt. Ik heb be grepen dat de Süddeutsche lot- terie meer kans biedt. Maar die schijnt hier verboden te zijn". Mr. Schut dan, secretaris van de Nederlandse Bond van Adver teerders. Hij houdt alle deuren open, zich baserend op de ge dragsregel dat de reclamecode niet alleen naar letter, maar ook naar geest moet worden toegepast. "En we zyn echt niet zo dat we de overheid met fluwelen handschoenen aan pakken. Als deze publiciteit te veel de indruk wekt dat er iets mee te verdienen valt. kan dat best leiden tot een afwijzend oordeel. Ik zou zeggen, dien maar gerust een klacht in. U kunt er niets mee verliezen." Voor de 720ste staatsloterij komt dat advies te laat. Uitverkocht. Die vis is alvast gevangen. A i J vlX O vv xZ^xZ^Jlx. door a 4» i C. Wagenaar AMSTERDAM - De Amster damse effectenbeurs maakte deze week weer een van die be kende haussegolven mee die zich, sinds vorig jaar augustus Wall Street met zijn fantasti sche koersstijging begon, al verschillende malen eerder hebben voorgedaan. In drie da gen tijd kwam het algemeen lo kale beurscijfer 5,5 punt hoger te liggen. De lokale industrie steeg 4,5 punt en de scheep- en luchtvaart zelfs 10 punten. Met uitzondering van de banken kwamen alle andere deelgroe pen van de beurs op nieuwe toppen sedert verscheidene ja ren. De index voor de lokale indus trie bereikte op een hand breedte na de 100, hetzelfde peil als het gemiddelde van 1970. Maar waar de index se dert eind april 1976 voortdu rend onder was gebleven tot zelfs een dieptepunt van 58 in '81 en nog 61 vorig jaar. De oor zaak van deze nieuwe hausse- golf over Amsterdam was ener zijds weer forse buitenlandse belangstelling en anderzijds weinig aanbod door de carna valsviering en krokusvakantie. Het meest trok de kooplust van leer bij de oude bekenden. Maar nu daaruit wegens winst neming steeds meer geld vrij komt dat herbelegd moet wor den, traden ook vele lager ge noteerde en als achtergebleven beschouwde aandelen sterk naar voren Op de beurs bleef het optimisme over verdere mogelijkheden tot rentedaling bestaan. Hoe wel de obligatiemarkt niet ver der kwam dan tot een goed prijshoudende stemming. Het wachten is duidelijk op nieuwe signalen uit zowel de Verenig de Staten als de Duitse Bonds republiek. Hoewel in Amster dam de winstnemingsdruk la ter in de week steeds meer toe nam, bleef er toch een weeksal- do over van forse koersverbe- teringen. Het meest opmerke lijke was de claimhandel voor nieuwe aandelen Ahold. Be gonnen maandag op prijzen. van drie gulden, werd er woensdag zes gulden voor be taald. Met een koersstijging voor de aandelen van 127 gul den tot 140 gulden. Forse koersstijgingen na al een lange periode van hausse lie ten voorts ACF van 122 gulden tot 135 gulden en Elsevier- NDU van 198 gulden tot 210 gulden zien. Wessanen voegde nog eens vijf gulden aan de vo rige hoge slotstand toe. evenals Verenigde Machinefabriek Stork en Bols Een stijging van bijna vijf gulden voor Wegener en byna tien gulden voor de VNU was trouwens ook niet gering. Borsumij beantwoord de het weer tot winst komen in 1982 met een koersstijging van 137 gulden tot 150 gulden. Opel-daeler Riva steeg door de enorme belangstelling voor de RAI van 515 gulden tot 550 gul den. Verhoudingsgewijs was ook de stijging van Hoogovens van 16 gulden tot circa 21 gul den in een paar dagen ronduit verbluffend. Tegenover dit haussegeweld viel de rust op voor de aandelen Unilever en Kon. Petroleum, waarvan de eerste per saldo zelfs in koers terugliep. In de nu voorbije week deed Wall Street andermaal een serieuze poging de grens van de 1100 te overschrijden. Dit lukte welis waar tijdens een van de beurs- dagen, maar het slot kwam weer beneden dit magische ge tal te liggen. Wel scoorde de beurs nieuwe recordstanden uit zijn geschiedenis, maar op deze hoge niveaus is het begrij pelijk dat steeds weer nieuwe golven winstnemers de koers ontwikkeling komen versto ren. Wall Street hield het oog gericht op de hardnekkige dalingen op de obligatiemarkten Zolang dat verschijnsel aanhoudt, blij ven de kansen op verdere dis contoverlagingen in elk geval nihil. Te meer daar topman Paul Volcker van de gezamen lyke Amerikaanse banken kort geleden al opmerkte dat de ge middelde rentestand in de Ver enigde Staten momenteel nog hoger is dan toen hy in novem ber de eerste van een sene drie achtereenvolgende discon toverlagingen afkondigde. Dat Wall Street desondanks po gingen ondernam over de 1100 te springen, was niet in de laat ste plaats te danken aan enkele gunstige economische bench- ten. Zo vertoonden de fabri kan ten pry zen over dc januari maand een daling van niet minder dan een vol procent, een verschijnsel dat in deze omvang sedert 1947 nog niet eerder was voorgekomen. Hieruit blykt dat ook in de Verenigde Staten de Inflatie voorlopig is uitgespeeld Positief was ook dat de woning bouw in januari aanzienlyk ho ger lag dan vorig jaar Ook de autoverkopen blyven zich flink boven het peil van 1982 bewegen Kortom voor genoeg voor de regeringsautoriteiten om hun optimistische visie over economisch herstel te on derbouwen Opvallend was dat bekende beleggingsexperts als Kaufman zich nu ook in dit koor hebben gevoegd en het economische optimisme steu nen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21