LEIDSCH DAGBLAD 'Overval'op Slavenburg Apartheid unaniem veroordeeld in VN ill 111 N H i i I pi i j" 1 1 1 Ruud de Wit in Suriname aangehouden Justitie en FIOD nemen administratie in beslag Commissie laakt beleid Z-Afrika "Aanslag Bloemfontein werk van het verzet" vv Krabbé in rol Willem van Oranje II ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredacteur R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37016 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leden 'Voor M nrs m cototon Het De EG-echec 84 JÊÊ 2 r> De wereld slager van van dokter heet f Èastpos™ Ahmed Griekenland PAGINA 15 67 I PAGINA 19 Na publicatie in o.a deze krant PARAMARIBO(GPD) - Onze ver slaggever in Suriname, Ruud de Wit, is gisteren door de Suri naamse militaire politie meege nomen voor ondervraging. Dat meldt een betrouwbare bron in Paramaribo. Vermoedelijke aan leiding voor dat verhoor is een reportage over de huidige situa tie in Suriname, die gisteren on der meer in onze krant is gepu bliceerd. Bij de Nederlandse am bassade in Paramaribo bleek overigens bij navraag gister avond niets bekend te zijn over arrestatie van De Wit. In de genoemde reportage meldde Ruud de Wit hoe in Suriname de geruchtenstroom met de dag groeit. Wat de ene dag "Bouterse ziet er slecht uit" is blijkt spoe dig te zijn uitgegroeid tot "Bout- serse zit onder drugs". Dit onderdeel van de reportage werd vrijdag door Radio Neder land Wereldomroep gebruikt in het overzicht uit de Nederlandse dagbladen, dat aan de Surinaam se radioluisteraars werd gepre senteerd. De Wit heeft daarna in Paramaribo voor de radio een verklaring af gelegd, waarvan de geluidsband gisteravond ook door de Suri naamse televisie is uitgezonden. In het vraaggesprek beschuldig de De Wit de Wereldomroep van „vervalsing en verdraaiing" van zijn berichten. De Wit zou voorts hebben gezegd, „nu te kunnen begrijpen waarom men in Suri name geen Nederlandse journa listen meer te woord wil staan" en dat hij „zich aangetast voelt in de goede naam die hij als Neder lands journalist in Suriname tot nu toe heeft". Ruud de Wit is éen uitstekend ken ner van de Surinaamse verhou dingen. Hij was tot direct na de militaire staatsgreep in Surina me werkzaam als leraar en als correspondent voor de bij de GPD aangesloten bladen. Na te rugkeer in Nederland bleef hij zich met Suriname bezighouden, en ruim een week geleden kreeg hij als enige Nederlandse journa list toestemming om berichtge ving vanuit Suriname zelf te ver zorgen. Elf bioscopen in Turijn gesloten TURIJN (UPI) - In Turijn zyn gis teren op last van de autoriteiten elf bioscopen en zeven andere gebouwen gesloten. Na inspectie was namelijk gebleken dat ze niet voldeden aan de veiligheids voorschriften. In een andere bio scoop in Turijn had zondag een brand plaats waarbij 64 mensen omkwamen. Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur cir ca drie graden. Matige noordelijke wind. 20 februari 1983 Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.45 en 20.09 uur, laagwater 03.24 en 15.52 uur. 21 februari 1983 Waterstanden Katwijk: hoogwater 08.40 en 21.21 uur, laagwater 04.13 en 16.48 uur. ROTTERDAM (GPD) - Justitie en belastingdienst hebben gistermiddag de aanval geopend op de al geruime tijd in opspraak verkerende Slavenburg's Bank. Een leger van tachtig agenten en belastingambtenaren deed tegen slui tingstijd van de bank invallen bü het hoofdkantoor van Slavenburg in Rotterdam alsmede bij filialen van de bank in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. Een groot deel van de administratie van de bank is in beslag geno men. Volgens officier van justitie J. Schoonaard, die de leiding van het onderzoek heeft, kwamen uit eerder gehouden onderzoeken bij de vestiging van de bank in Amsterdam zoveel tips binnen dat „de ingreep" gisteren nood zakelijk werd geacht. Eind vorig jaar werden in Amsterdam drie topmannen van de bank aange houden die onder andere betrok ken zouden zijn geweest bij de zwendelpraktijken rond de on- roerend-goedmaatschappy F en S Properties. Schadelijk ROTTERDAM (ANP) - Personeel van Slavenburg's Bank aan de Rotterdamse Coolsingel verlaat het bankge bouw, echter niet nadat bij het weggaan door de politie de tassen werden onderzocht. GENÈVE (AP) - De commissie mensenrechten van de Verenig de Naties heeft gisteravond una niem het Zuidafrikaanse apart- heidsbeleid veroordeeld. Alle 42 lidstaten, waaronder de Verenig de Staten en hun westerse bond genoten, stemden voor de be langrijkste resoluties. De commissie veroordeelde het be leid van rassenscheiding en gaf uitdrukking aan haar "diepe be zorgdheid" over de "marteling van politieke activisten geduren de ondervragingen" en "de sterf gevallen van arrestanten in Zuid afrikaanse gevangenissen onder verdachte omstandigheden". De Verenigde Staten waren de eni ge lidstaat die een afzonderlijke stemming eiste over twee ali nea's waarin sprake was van "de slechte behandeling van gevan gen genomen vrijheidsstrijders" en de veroordeling van "Zuid- afrika's militaire aanvallen tegen aangrenzende landen". Vervol gens stemden de VS evenwel vóór de resolutie in haar totali teit, inclusief de twee alinea's. De resolutie riep tevens op tot PRETORIA (AFP/AP) - Bij de bomaanslag op een overheidsge bouw in de Zuidafrikaanse stad Bloemfontein, waarbij gisteren 76 gewonden vielen, is gepleegd door de verzetsorganisatie ANC, zo meldt het hoofd van de Zuid afrikaanse politie. Hij meende dat nu bewezen is dat het ANC er op uit is om "onschuldigen" te doden. Beweringen dat het ANC, dat in Zuid-Afrika verboden is, zijn doelwitten zodanig uitkiest dat slachtoffers worden verme den, zijn kennelijk onzin, zo meende generaal Geldenhuys. Volgens de Zuidafrikaanse politie zijn 18 gewonden er slecht toe. De bom ontplofte gisteren in een toilet, terwijl een lange rij Afrikanen voor een loket stond. In het gebouw is een dienst voor "Bantoezaken" gevestigd. PIZZERIA PINOCCHIO De administratiekantoren waar de zaken worden geregeld voor zwarten die wonen of werken buiten de 10 thuislanden zijn eer der doelwit geweest van aansla gen van het ANC. Deze aansla gen vonden echter meestal 's nachts plaats om het risico van onschuldige slachtoffers zo klein mogelijk te houden. voortgezette onderzoeken door deskundigen van schendingen van de mensenrechten "in Zuid- Afrika en Namibië". Een andere resolutie, waarin Zuid- Afrika wordt veroordeeld we gens misbruik van Namibisch grondgebied voor het lanceren van aanvallen op andere Afri kaans landen, werd zonder te genstemmen aangenomen. De resolutie bevestigde tevens dat de Verenigde Naties Namibië on afhankelijkheid willen verlenen. De zogenaamde contactgroep van vijf westerse naties, waaronder de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland - die actief zyn geweest bij onderhandelingen voor een regeling van het Nami- bische vraagstuk - onthield zich hierbij van stemmen. Een motie waarin opnieuw werd opgeroepen tot economische sancties tegen Zuid-Adrika, werd aangenomen met 30 stem men vóór en acht onthoudingen. De Verenigde Staten, Groot-Brit tannië, Frankrijk en West-Duits land stemden tegen deze resolu tie, waarin tevens bezorgdheid werd uitgesproken over "de voortdurende collaboratie van bepaalde westerse naties en Is raël met Zuid-Afrika op nucleair gebied". MAKELAARDIJ O.G.1 VAN DER DRIFT B V. Zoeterwoudseslngel 3 Oudshoorn, mak. O.G. 071-134663 Rek, dipl. N.F.M. 071-697498 VV Bijna 2000 gezinnen schreven zich al gratis in en werden clublid van Leidens grootste gezelligste gezinsvideotheek VV 5 films voor 30,- voor een hele week. Voor uw gemak zijn we open alle dagen van 10 tot 21 uur donderdag tot 22 uur zondag van 12 tot 19 uur VV Geen borgsom geen Inschrijfgeld VV Videotheek HAARLEMMERSTRAAT Leiden recht t/o de Hema In bankkringen wordt er ernstig rekening taee gehouden dat als gevolg van het justitie-onder- zoek het voortbestaan van Sla venburg in gevaar kan komen. De directie van Slavenburg kwam gisteravond in spoedzit ting bijeen. Een woordvoerder sprak van „een onduidelijke si tuatie". Vooralsnog onthoudt de bank zich van commentaar „zo lang niet bekend is naar wat of wie wordt gezocht". In de administratie van Slaven burg hoopt justitie bewijzen te vinden van valsheid in geschrif te. Met nadruk wees de officier van justitie erop dat het onder zoek op dit moment vooral is ge richt op de administratie en nog niet op met name genoemde per sonen. Er zijn tijdens de actie van politie en justitie geen pri- vékluizen geopend. Mr. Schoonaard liet weten dat de inval bewust tegen sluitingstijd is gepland. De bank zou dan de minste hinder van de actie on dervinden. Maandag gaan de deuren van de bank normaal voor het pubhek open. De ver wachting is dat als gevolg van de jongste verwikkelingen veel mensen zullen besluiten hun te goeden op te nemen. „Met onze actie hebben wij zeker niet die bedoeling gehad", aldus mr. Schoonaard. Porno Vorig jaar raakte Slavenburg's Bank in opspraak toen berichten verschenen dat de bank mogelijk grote kredieten dekte met het zwarte geld dat particulieren en bedrijven in de kluizen van de bank hadden liggen. In december vorig jaar werden de directeur en het hoofd van de in terne accountantsdienst van de vestiging in Amsterdam gearres teerd. Ze zouden zich hebben schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. Bij Justitie bestaan sterke vermoe dens dat de bank ook betrokken is bij zwart geld-circuits in de porno- en heroinewereld. Uit po litieonderzoek was al eerder dui delijk geworden dat de eigenaar van een grote Amsterdamse por noclub voor miljoenen guldens zwart geld had liggen bij Slaven burg. Er zouden door de bank zelfs kredieten zijn gegeven aan heroïnehandelaren met heroïne als onderpand. Poolse politie slaat betoging Krakau uiteen WARSCHAU (AP) - In de Zuid- poolse stad Krakau is gisteren in navolging van demonstraties eerder deze week in Warschau, Wroclaw en Gdansk betoogd door ongeveer 2.000 studenten. De betogers hieven tegen de re gering gerichte leuzen aan en op roerpolitie moest worden ingezet om hen te verspreiden. De vier demonstraties van de afge lopen week volgden na dne ta melijk rustige maanden in Polen. Zij onderstreepten de spanning over economische vraagstukken en de algemene ontevredenheid naar aanleiding van de gang van zaken met betrekking tot het on afhankelijke vakverbond Solida- riteiL De betoging in Krakau had plaats nadat donderdag een militaire rechtbank betrekkelijk lichte straffen had opgelegd aan negen organisatoren en medewerkers van de illegale radiozender, "ra dio Solidariteit". jr de suksesvolle 5p van uw huis. HILVERSUM (ANP) - Jeroen Krabbé gaat de hoofdrol ver vullen in de groots opgezette televisieproduktie over het leven van Willem van Oranje. De serie van tien afleverin gen wordt begin volgend jaar door AVRO en Veronica sa men op het scherm gebracht Bij de produktie die volgens AVRO-directeur Siebe van der Zee tussen de 3 en 3.5 miljoen gulden gaat kosten zijn zestig acteur en actrices en 1400 figuranten uit Neder land en België betrokken. De gezamenlijk opgezette tv-se- ne wordt ook in België op het scherm gebracht Volgende week beginnen on der leiding van regisseur en scriptschrijver Walter van der Kamp in Brussel de op namen. De rollen van de vrouwen van Willem van Oraiye worden gespeeld door Liz Snoyink (Anna van Bu ren), Linda van Dijck (Anna van Saksen), Nele Vanden- dnessche (Charlotte de Bour bon) en Machteld Ramoudt (Louise de Coligny) Tot de acteurs en actrices die in de serie een rol spelen beho ren verder Paul Cammer mans, Ramses Shaffy, Andre van den Heuvel, Willem Ny- holb Bram van der Vlugt De- rek de Lint Jules Croiset en Ellen Vogel. •t? Hebben draken ooit echt bestaan? Daar is geen enkel tastbaar bewijs voor. Maar nn de Engelse schrijver Peter Dickinson onlangs een aantal nieuwe theorieën omtrent dit aloude mysterie het licht deed zien, moeten we op onze tellen passen. Wetenschappers van diverse pluimage blijken in elk geval zeer gecharmeerd van zijn opvatting dat draken een soort luchtballonnen waren, gevuld met waterstofgas. Om die reden konden ze vliegen èn vuurspuwen.... PAGINA 13

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1