Omgekeerd noodweer voor op de boterham: E"- ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 PAGINA 17 Hersenbrekers, cryptogrammen, doorlopers, zeshoekenraadsels, anagrammen en gewoon kruiswoordraadsels: ze behoren allemaal tot de bonte puzzelfamilie die zich in ons land als een niet meer weg te denken amusementsindustrie heeft ingegraven. We kennen ze in de moeilijkheidsgraden 1 tot en met 5, en wie dit alles gesneden koek vindt koopt zelfs een buitenlands magazine om er een cryptogram of een soortgelijke puzzel in op te lossen. Puzzelen is er anno 1983 niet meer om de tijd stuk te slaan, maar wordt door menigeen ervaren als: Een doorsnee kantoorruimte met glazen wanden. Achter een rij bureaus zit een tien tal mannen en vrouwen ge bogen over stapels vellen en dikke boeken. Er wordt weinig gepraat; men maakt de indruk stevig door te werken. Dat zal wel moeten ook. De tijd dringt, bijna el ke dag is er wel een 'dead line' voor één van de 28 puzzelbladen, die hier in el kaar worden gezet. Diagrammen maken, woorden corrigeren, hele puzzels in el kaar zetten, alle taal- en stijl fouten wegstrepen: elk foutje wordt afgestraft met telefoon tjes afkomstig van het legioen verwoede puzzelaars in ons land. Dat legioen groeit en groeit en het wordt steeds moeilijker om het tevreden te stellen. Wat jaartjes terug kon dat bij de redactie van Denk sport nog door de uitgave van een stuk of wat weekbladen voor de liefhebbers, die aan het wekelijkse kruiswoordraadsel in tijdschrift of krant niet ge noeg hadden. Tegenwoordig heeft de uitgever van Denk sport de handen vol aan het uitbrengen van 28 één- of twee maandelijkse boekwerkjes, want de aanduiding blaadjes zijn ze al lang ontgroeid. Totale oplage: zo'n 820.000 exempla ren. De gemiddelde puzzelaar wordt steeds fanatieker en steeds slimmer. De grote verschei denheid aan puzzelboekjes is noodzaak om alle klanten te vreden te stellen. Een beginner op puzzelgebied? Dan is er Denksport Junior. Iemand die graag iets aparts onder de pen heeft? Daarvoor dient de Filip pine-puzzel. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Pas begin deze eeuw werd het kruiswoordraadsel ingevberd, zoals wij dat heden ten dage kennen. Het Newyorkse zon dagsblad 'World' publiceerde in 1913 voor het eerst een kruiswoordraadsel van de hand van een zekere Arthur Wynne. Het puzzelen werd prompt een nationale rage in Amerika, ja zelfs een manie. Artsen waren er als de kippen bij om te waarschuwen tegen de risico's van zenuwtrekken en slapeloosheid die onopge loste puzzels met zich mee konden brengen. Opticiens wisten te melden dat het puz zelen slecht was voor de ogen. Rantsoen De geschiedenis wil zelfs dat rechters in Amerika mensen veroordeelden, die verslaafd waren aan dit nieuwe tijdver drijf en hun gezin erdoor ver waarloosden. Dergelijke fana ten werden op een rantsoen van twee puzzels per dag ge steld. De hysterie ebde weer even snel weg als ze ontstaan was en de puzzel nestelde zich als een prettige vrijetijdsbeste- Hagelslag dus. Een lichaamsdeel dat licht gaf? Scheenbeen. Iemand die met een tweede letter ervoor van aanzien verandert? Edelman. Roept u maar en de Leidse cryptogrammenmaker Stef Gooskens zal voor elk woord een passende cryptische omschrijving proberen te vinden. Je moet er bij een cryptogram van uitgaan dat de omschrijving klopt. Er staat wat er staat, als je maar even doordenkt, 'n Leuk spelletje, dat bewijst het succes van de tv-puzzel Babbelonië ook al, als je maar weet waar je het zoeken moet. Stef Gooskens zoekt in een schatkist, die genoeg kostbaarheden oplevert. Ervaren cryptogrammen-oplossers zullen ook één, twee, drie niet weten waarvoor deze omschrijving nu weer staat. Anders dan bij zijn meeste andere cryptische zinnen weet alleen Stef Gooskens hier het goede woord voor in te vullen: de dikke Van Dale, het woordenboek dat hem als een onuitputtelijke bron trouw terzijde staat bij zijn dagelijks werk, het maken van puzzels. Vandaar ook dat Stef Gooskens totaal niet bang is om ooit in herhalingen te vervallen. "Voordat ik die twee boekwerken heb doorgeworsteld ben ik weer jaren verder. En ik was niet van plan om dit beroep m'n hele ding in het leven van de gemid delde Amerikaan. Pas in 1924 werd in Europa het eerste kruiswoordraadel gein- troduceerd. Vooraanstaande Engelse bladen als The Sun day Times en The Daily Tele graph begonnen aarzelend met het publiceren van kruiswoor- draadsels. In Nederland kwam 'Het Leven' ermee, maar veel belangstelling was er niet bij het afwachtende Hollandse volk. Een paar jaar later introduceerde uitgeverij Keesing het blaadje Denksport. Een blad waarin louter kruiswoordraadsels wa ren opgenomen: dat was onge- leven lang te blijven uitoefenen". Glimlach wmmtm Aan dat merkwaardige beroep van Stef lag een enkele glimlach ten grondslag. De glimlach, die zijn wiskundeleraar destijds geregeld om de mondhoeken placht te krijgen als hij met het oplossen van een cryptogram bezig was en hij weer een woordje vond. Tijdens die proefwerkuren hadden Stef Gooskens en zijn klasgenoten ook alle reden tot lachen. Dankzij de obsessie van hun leraar voor het cryptogram hadden zij volop gelegenheid tot spieken. Nu hij zelf puzzels produceert, heeft de Leidenaar die lach tot doel verheven. Degenen die zijn cryptogrammen oplossen horen dat gebaar van tevredenheid telkens opnieuw te tonen. Anders doet Stef zijn werk niet goed. "Het moet absoluut niet zo zijn dat ze er niet uitkomen en een week moeten wachten totdat de oplossing wordt gepubliceerd", zo meent hij. "En dat hoeft ook niet. Je kunt best eens lang piekeren over een woord, maar je moet er van uitgaan dat het er gewoon staat". Op het eerste gezicht lijkt het dat Stef Gooskens makkelijk praten heeft en dus geen haar beter is dan de panelleden van Babbelonië. Het is immers veel makkelijker om de oplossing als uitgangspunt voorhanden te hebben in plaats van kend voor Europa. Nederland zat er duidelijk niet op te wach ten. De markt moest worden veroverd, en die taak nam Denksport op zich. Nederland moest en zou leren puzzelen. Kranten en tijdschriften kre gen elke week een gratis Denk sportpuzzel toegezonden. Hon derdduizenden nummers wer den huis-aan-huis verspreid. Demonstratie-avonden moes ten de mensen helpen leren een kruiswoordraadsel op te lossen. Op aanplakzuilen ver schenen reuzenpuzzels en ach ter schuttingen werden kruis woordraadsels geplaatst, die vanachter kijkgaten konden andersom? Maar de maker stuit natuurlijk weer op andere moeilijkheden. Als hij aan een schoon diagram (zo heten die zwart/witte vakjes) begint, ontbreekt hem de frisse moed nog niet. Maar zodra hij het tweede woord moet invullen wordt het al piekeren geblazen, want de beginletter van dat woord staat al vast. Hoe verder Stef komt, des te meer raakt hij verstrikt in de greep van zijn eigen woorden. "Als je een eind opgeschoten bent en je bent niet tevreden over één woord, dan kun je meestal het halve diagram opnieuw maken. Als er één woord verandert, verandert er een heleboel mee. En dan zit ik zelf ook uren te piekeren". Vorst Niet alle woorden uit de Van Dale lenen zich voor het gebruik in een cryptogram. Een woord als kolonisatie schiet hem meteen te binnen als een allerminst spiritueel voorbeeld. Leerkracht daarentegen is een lekker woord, zo oordeelt Stef Gooskens. Het woord heeft nog een inhoudelijke en een inwendige betekenis ook. Het staat voor onderwijzer, maar de lettergrepen 'leer' en 'kracht' kunnen beiden nog iets anders aanduiden. Met zulke woorden kan hij lekker aan de slag. Stef Gooskens: "Je moet een cryptogram zo in elkaar zetten datje echt leuke woorden krijgt. Woorden waarmee je een heleboel kanten op kunt. Je moet verder zien te voorkomen worden opgelost. Politie te paard moest de menigte soms in bedwang houden. Uitbraken Nederland leerde puzzelen en Denksport groeide lekker mee. Het aanvankelijk dunne blaad je dijde uit tot 64 pagina's per maand en met de regelmaat van de klok kreeg het er broer tjes en zusjes bij. De oplagecij fers die alle Denksport-bladen vandaag de dag hebben in ogenschouw nemend, mogen de pogingen van toen geslaagd worden genoemd. Nederland telt honderdduizenden ver woede puzzelaars, die allemaal bij het simpele kruiswoord raadsel zijn begonnen. De doorsnee puzzelaar lost eens een kruiswoordraadsel uit de krant of het tijdschrift op, hij raakt aan het spelletje verslin gerd en beklimt van lieverlee een steeds hogere trede op de ladder der moeilijkheidsgraad. Dat is althans de ervaring die hoofdredacteur Henri Mudde van Denksport in zeventien jaar heeft opgedaan. Vandaar dat zijn kopzorg is hoe breng ik steeds andere, gecompli ceerdere nieuwe puzzels in omloop? Na de kruiswoord puzzel kwam het cryptogram, het anagram, het zeshoeken raadsel, de denkopgave. Mudde heeft zijn handen vol aan het in goede banen leiden van een 700 tot 1000 puzzels in alle mogelijke variaties, die de uit geverij elke maand weer moet uitbraken. De redactie kan dat hoge aantal onmogelijk zelf produceren. Vandaar dat zij een beroep doet op zo'n vijfen twintig medewerkers; mensen die ooit zelf als puzzelaar zijn begonnen en die in de loop der jaren probeerden om er zelf één te maken in plaats van op te lossen. Hun probeersels stu ren zij steevast op naar Denk sport. ook. Dat levert hem bij tijd en wijle geen geestelijke verheffing, maar doodordinaire hoofdpijn op. "Je geest komt echt op een afschuwelijke manier onder druk te staan. Soms moetje even iets anders gaan doen. Ik heb er bijvoorbeeld helemaal geen hekel aan om af te wassen. Gewoon, iets met je handen doen, heerlijk". Het maken van puzzels kan nooit lopendebandwerk worden, meent Stef. De massale produktie van puzzelbladcn en zijn kleinschalig gewriemel kwalificeert hij dan ook als confectie in verhouding tot maatwerk. "Dat kan ook niet anders. Als je duizend puzzels per maand aan de man brengt wordt het vanzelf confeclir". Verslaving Over kwaliteitsverschillen laat hy zich ook maar liever niet uit Het wereldje is klein, maar bovendien zitten de verschillen 'm niet zozeer in de kwaliteit als wel in de smaak. "Iedere cryptogrammenmaker heeft zijn eigen stijl De fanatieke puzzelaar gaat die stgl na verloop van tijd herkennen en zal er al dan niet van gaan houden, maar dat ligt aan zijn eigen smaak. Stof kent de verschillende stijlen, en behalve afwassen wil hg in z'n vrije tijd ook nog wel eens een puzzeltje oplossen. Tijdens die bezigheid kwam hg er op een keer halverwege achter dat hij met het oplossen van zgn eigen maaksel bezig was. 'Tja, ik had het echt niet door. Ik dacht al wel wat gaat het goed" Een dergelgke verstrooidheid kenmerkt de ware puzzelaar, vindt Stef. "En vergis je niet", waarschuwt hij tenslotte, "als deze dingen je beginnen te intrigeren wordt het een regelrechte verslaving. Ik kèn ze, de mensen die hun cryptogrammen overal mee naartoe slepen. Je hebt gewoon geen rust meer voordat al die lege vakjes zgn ingevuld". Kwaliteit De kwaliteit van de Nederlandse puzzelbladen varieert nogal eens. Met name de omschrij vingen van de cryptogrammen zouden aan duidelgkheid te wensen overlaten. Hoe dan ook: Mudde zegt er strenge normen op na te houden als het op het woordgebruik in de puzzels aankomt Het hanteren van werkwoorden is ten strengste verboden, dat van jongens- en meisjesnamen eveneens. Vervoegingen, ver buigingen en de bekende Fran se lidwoorden zijn ook taboe. Plaatsnamen mogen met mate. Alkmaar kan. Ede en Epe zgn twijfelgevallen, zo leert een te lefoontje dat door één van de puzzelmakers tijdens ons ge sprek wordt gevoerd. De puz zelaar mag ook nooit in de si tuatie verzeild raken dat er op één plaats in het kruiswoor draadsel zowel het woord pa als ma kan worden gebruikt En: elke omschrijving moet wetenschappelijk verant woord zijn. Een schelpdier is nu eenmaal geen schaaldier Een enkele speciale puzzel wordt nog op de redactie zelf ge maakt. ook om niet helemaal het gevoel te verliezen Het blijft mensenwerk - de com puter is nog niet in staat om puzzels af te leveren die geen eenheidsworsten zgn. De meesten worden aangeleverd en verzameld in mappen om er later door de redacteur van één van de Denksport-bladen te worden uitgepikt Daarbg is het zaak om voor elk blad zo veel mogelijk puzzels van ver schillende makers te gebrui ken. Iedere puzzelmaker heeft z'n eigen stijl en zijn eigen woordkeus en variatie is nu eenmaal troef. Invullen Gefluisterd wordt dat de puzzel bladen wel eens een greep doen in de bak met oud mate riaal. Mudde bestrgdt die rod del. "Ik denk niet dat de puzze laars het zouden merken, be halve als het om cryptogram men gaat. want daarin zitten specifieke problemen. Maar wc doen het niet Je zou ook door de mand vallen, want de spelling verandert vaak en je gebruikt nu toch andere woor den dan tien jaar geleden", al dus de hoofdredacteur, die zegt veel contact te hebben met zijn lezers'. "Ja, ze bellen vaak. Soms loopt er iemand een dag lang naar een woordje te zoeken en dan belt men ons op. Of we zo iemand helpen? We zeggen niet meteen welk woord het is, maar we geven bijvoorbeeld de eerste letter of we gaan samen zoeken We la ten de betrokkene niet in de kou staan. Dat zou frustrerend zijn. Want een puzzel is tenslot te om opgelost te worden". Cryptogrammenmaker Stef Gooskens uit Leiden: geen rust voordat al die lege vakjes zijn ingexmld. (Foto Holvast) aanwijzing Een winterkoninkje bijvoorbeeld staat voor een vorst". En zo kan hg nog uren doorgaan. In het dagelijks leven, als werknemer van het spelletjesbureau Jan (Babbelonië) Meulendgks Bart Schuil, doet hg dat dan datje in gekunstelde omschrijvingen vervalt. Het mooist is om per woord twee omschrijvingen te geven, waarvan de oplossing in het brandpunt ligt. Bijvoorbeeld: 'O ingang, wat ruik je lekker' voor odeur. Maar bij andere woorden heb je genoeg aan één

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17