De angst het Puerto Rico van Europa te worden Griekenlands kater van de EG C Barbie-proces doet oud-nazi's opveren ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 Extra Griekenland is het enige land binnen het Europa van de Tien, dat door een niet-lidstaat (Joegoslavië) van de rest van de Gemeenschap gescheiden wordt: een groot ongemak. Maar niet alleen die grote afstand belemmert een harmonieuze aansluiting bij de Europese Gemeenschappen, waarvan de Helleense Republiek sinds 1 januari 1981 officieel lid is. Het is veel meer door de economische achterstand, het feit dat het land zowel agrarisch als industrieel onderontwikkeld is, dat Griekenland tot nu toe meer nadelen dan voordelen van het lidmaatschap heeft gehad, waardoor de toch al niet rooskleurige situatie nog verslechterde. Griekenlands hoofdstad Athene is letterlijk adem benemend. De luchtver vuiling daalt er voelbaar op je neer. Wat geen won der is: de stad herbergt meer dan een derde van Griekenland totale bevol king. Van de 9,7 miljoen Grieken wonen er meer dan drie miljoen in Athe ne, samengepakt in grijs uitgeslagen hoogbouw, die alleen op ansichtkaar ten nog een schijn van schilderachtigheid weet op te houden. Als gevolg van de slechte socia le en economische omstan digheden op het platteland zijn de laatste tientallen jaren duizenden dorpelingen naar de steden getrokken, om te proberen een graantje van de betrekkelijke welvaart mee te pikken. Zo zag Athene haar bevolking de afgelopen tien jaar met twintig procent toenemen. Niet voor niets is het autoge bruik er gerantsoeneerd. De ene dag hebben de even nummers, de andere dag de auto's met oneven kenteken platen toegang tot het rumoe rige stadscentrum. Het helpt alleen niets: de tempelruines op de Akropolis dragen al on miskenbaar de sporen van een sluipende verwoesting door de stinkende uitlaatgas sen. Onmacht Intussen vormt die onstuitbare migratie van de plattelanders naar de hoofdstad een duide lijk bewijs voor de onmacht van de Griekse samenleving om iets te doen aan de verbe tering van de levensomstan digheden van de boerenbe volking. Een boerenstand, die vooral bestaat uit tobben de en ploeterende keuter boertjes op vaak onvruchtba re grond. Achter dit gegeven gaat een gi gantisch stuk verborgen werkloosheid schuil, want de meeste Griekse boeren werken in feite slechts de helft van de beschikbare tijd op het land, zonder voor de andere vijftig procent een al ternatief te hebben. Als ge volg daarvan haalt de gemid delde boer een inkomen dat hooguit een kwart bedraagt van het arbeidersloon in Athene. Dat de landbouw op dit zuidelijkste deel van het Bal kan schiereiland slecht en inefficiënt is georganiseerd blijkt wel uit het aandeel dat de agrarische sector heeft in het bruto nationaal produkt: 17,2 procent (cijfer van 1981). Met andere woorden: bijna de helft van de beroepsbevol king van Griekenland zorgt nog niet voor een vijfde van de totale produktie. Dat heeft zijn oorzaken. Niet al leen is de grond vaak on vruchtbaar en slechts ten de le geirrigeerd, tot overmaat van ramp liggen de kleine en provere akkertjes nog ver uit elkaar ook Grote boeren zijn er nauwelijks in Grieken land. Tweederde van hen moet het stellen met een be zit van hooguit drie bunders. Slechts zes procent heeft meer dan tien hectare land. Ruilverkavelingen vinden door Egbert Zijiema slechts incidenteel plaast. „Een algemeen plan voor ruilverkaveling en landver- betering hadden we tot nu toe niet", zegt de minister van landbouw Constantinos Simitis. „Gewoon omdat we niet wisten hoe we het moes ten aanpakken en we er bo vendien het geld niet voor hadden". Beroerd De versnippering is niet alleen van invloed op de produktie, maar meer nog op de slechte markt voorwaarden. Coöpera ties zijn er weliswaar in Grie kenland, maar de meeste spe len geen rol bij de afzet. Sa men een tractor er op na hou den in één ding, maar je oogst gemeenschappelijk aan de man brengen? Het lijkt iets te zijn, dat de Grieken niet zo erg ligt. Elk keuterboertje moet zelf maar zien dat-ie z'n produkten verkoopt. Dat ver schaft hem nu niet direct een sterke onderhandelingsposi tie. Kijkend naar de welvaart in de rijke Europese landen, ver enigd in de Europese Ge meenschap, vestigde Grie kenland jarenlang zijn hoop op het lidmaatschap van die zelfde EG. Sinds de toetre ding op 1 januari 1981 echter is die hoop op betere tijden gestadig aan het vervliegen. Wordt het lidmaatschap op politieke gronden nog steeds verdedigd („We zijn een de mocratie en horen er dus bij"), economisch heeft Hel las een finke kater overge houden aan de toetreding. Feitelijk is de economische si tuatie er sinds 1981 alleen maar beroerder op geworden. Simitis (en trouwens iedere Griekse functionaris) laat dan ook niet na daar de volle nadruk op te leggen. Door lid van de EG te worden moest Griekenland zijn grenzen openstellen voor bijvoor beeld vlees en zuivel, uit de noordelijke lidstaten (pro dukten die het land zelf in on voldoende mate heeft). Om gekeerd: zuidvruchten, olijf olie en wijn (waar Grieken land overschotten van heeft) zijn nauwelijks af te zetten in Noord-Europa, waar Spaanse navelsinaasappels, Israëli sche Jaffa's en Franse wijn nu eenmaal al jarenlang een stabiel marktaandeel hebben en waar olijfolie nauwelijks op grote schaal wordt ge bruikt. Evenwicht „Waarom", zegt minister Simi tis wat korzelig, is op de ge meenschappelijke Europese markt vlees beschermd en ci- trusfruit niet?" Hij pleit voor meer evenwicht in de markt, te bereiken via ontwikke lingsprojecten die de Ge meenschap zal moeten hel pen financieren. „We willen een volwaardig lid worden, geen afhankelijk lid. Tot nu toe heeft onze toetreding al leen maar de noordelijke lan den geholpen hun produkten in Griekenland af te zetten", klaagt de bewindsman. Een enkel cijfer: vóór de toetre ding had Griekenland een positieve handelsbalans ten opzichte van de (toen nog) Negen. Het hoefde minder in die landen te kopen dan het erheen stuurde. Sinds 1981 is dat beeld dramatisch veran derd. Het eerste jaar vertoon de de handelsbalans met de EG al een tekort van tien mil jard drachmen en op basis van de tot nu toe bekende cij fers (tot oktober) komt het te kort over het afgelopen jaar zeker op het dubbele uit. Een van de grootste problemen van de Griekse agrarische sector is de oververtegen woordiging van gewassen, die tweederde van de pro duktie leveren. Vlees en zui vel maken slechts een derde van het totaal uit. Daaruit volgt automatisch, dat het land wat vlees en melkpro- dukten betreft niet in de ei gen behoeften kan voorzien en deze moet importeren. „Dat moet de komende tien jaar drastisch veranderen. We willen bereiken dat we zeven tig procent van onze vlees- en zuivelbehoefte zelf kunnen dekken", aldus Simitis. Een intussen daartoe opgezet ont wikkelingsplan, als onder deel van een economisch vijf jarenplan, vraagt een investe ring van 56 miljard drach men, zo schat hij (een kleine twee miljard gulden). Uiter aard vooral te financieren met EG-hulpgelden. Winter Ondanks het feit dat een over gangsperiode is afgesproken van vijf jaar (waardoor een „overval" van Noordeurope- se produkten op de Griekse markt voorkomen had moe ten worden) heeft de Griekse regering in wanhoop nieuw overleg geopend met de Eu ropese Commissie om de im port van bepaalde produkten uit de lidstaten aan banden te leggen. De onverhoedse en fel bekritiseerde devaluatie van de nationale munt, de drachme, in januari past eveneens in het spel van de Grieken om althans het eco nomisch leed zo veel moge lijk te verzachten. De staatssecretaris van buiten landse zaken, belast met Eu ropese aangelegenheden, Griogoris Varfis: „De uit gangspunten van de oor spronkelijke Gemeenschap van de Zes passen nu een maal niet in de Griekse eco nomie. Wij moeten lucht krij gen om ons eerst normaal te ontwikkelen". De Griekse economie laat zich samenvatten in de volgende kerncijfers (1981): een finan cieringstekort van 17 procent van het nationaal inkomen; een tekort op de betalingsba lans met het buitenland van 6,5 procent van het nationaal inkomen; dalende investerin gen en een hoge werkloos heid. Het klinkt tamelijk ver trouwd: het heefi iets van een economische winter. Het kabinet-Papandreou heeft niettemin nogal hoge ver wachtingen van het juist van kracht geworden vijfjaren plan, dat in de periode 1983- 1987 de achterstanden moet wegwerken. De taakstelling van het plan reikt inderdaad ver: modernisering van de Griekse industrie Forse in vesteringspremies moeten onder andere buitenlandse investeerders naar het Bal kan-schiereiland lokken. Werkloosheid De problemen worden nog ver groot door het volledig ont breken van een goede statis tiek. In Brussel gaat het kostelijke verhaal dat de Griekse autoriteiten - ge vraagd naar de oppervlakte aan agrarisch land - tot een totaal kwamen dat groter was dan heel Griekenland. Illu stratief is dat de Griekse woordvoerders die ik sprak, kans zien drie verschillende werkloosheidscijfers op tafel te leggen. Officieel zouden er 65.000 werklozen zijn, wat bij een beroepsbevolking van drie miljoen mensen extreem laag is (twee procent). Geen hond die het gelooft. „Ik schat de werkloosheid in de steden op minstens acht procent", zegt de voorzitter van de Federa tie van Griekse Vakbonden, Orestis Chatzivassiliou. En ook dat is een geflatteerd cij fer. Verborgen werkloosheid, zoals onder de boeren die maar voor de helft van hun tijd werken, wordt bijvoor beeld in geen enkel cijfer meegeteld, zeker niet in het cijfer van de steden. Het lijkt dan ook realistischer het per centage aan te houden dat Brussel hanteert: zo'n 17 pro cent Het ontbreken van een be trouwbare statistiek maakt een betrouwbare planning haast onmogelijk. Het pro bleem wordt nog verergerd door het teveel aan bureau cratie. „Het is het enige dat we volop hebben", scham pert Th. Papalexopoulos, de president van de Griekse Fe deratie van Industriële be drijven. „In een paar jaar tijd is het ambtenarenapparaat verdrievoudigd. Het Griekse bedrijfsleven krijgt dagelijks legio ambtelijke brieven en voorschriften toegezonden. Geen van die stukken is on dertekend, zodat niemand er persoonlijk verantwoording voor hoeft te nemen". Ramp Terug naar de economische problemen. Staatssecretaris Varfis geeft toe dat het een geweldig zwaar karwei zal zijn de Griekse volkshuis houding goed op poten te zet ten en de achterstanden in sociaal-economisch opzicht weg te werken. Daarbij is de hulp van „rijke" lidstaten van de EG onontbeerlijk. Dat legt echter een enorm beslag op de Europese middelen, die nu al te krap zijn en nog krap per zullen worden als straks ook de eveneens achtergeble ven economieën van Spanje en Portugal deel van de ge meenschappelijke markt uit maken. Die middelen moe ten, vindt Griekenland, ver ruimd worden door grotere bijdragen van de lidstaten .Als dat niet gebeurt", zegt Varfis met een duidelijke ver wijzing naar de weigerachti ge opstelling van enkele gro te landen als Duitsland en het Verenigd Koninkrijk, „is dat een regelrechte ramp voor Griekenland" Het lijkt duidelijk, dat er iets ten gunste van het gefru streerde Griekenland zal moeten veranderen. Het is al te dol dat het land van het lid maatschap alleen maar eco nomische nadelen heeft. Landbouwminister Simitis hierover „Als de EG er als geheel niet in slaagt de pro blemen van de landen rond het Middellandse Zeegebied op te lossen - en ik zeg na drukkelijk: dit moet gebeu ren vóórdat Spanje en Portu gal toetreden - als dat niet lukt zullen de twee zwakste lidstaten, te weten Portugal en Griekenland, het Puerto Rico van Europa worden". door Hans Amesz Op pagina 9 van de Frank furter Allgemeine Zeitung van donderdag 10 februari stond een klein bericht onder de kop ..Nieuw na zi-proces in Hamburg". Sinds dinsdag 8 februari moet de 70-jarige vroegere SS-Unterscharführer Karl Tollkuhn zich voor het Landgericht in Hamburg verantwoorden wegens medeplichtigheid aan moord op meer dan 2000 joden. Hem wordt verweten dat hij in de herfst van 1942 op bevel van de commandant van de veiligheidsdienst in Riga het neerschieten van 80 joden heeft geleid. Bovendien zou hy bij de executie van 2000 joodse vrouwen, kinderen en mannen betrokken zijn ge weest. De in Riga geboren Tollkuhn woont nu in Lindau aan de Bodensee. Tot zijn pensionenng was Hij be drijfsleider bij een firma die landbouwmachines produ ceert. Majdanek Op dit moment worden in de Bondsrepubliek Duitsland zes nazi-processen gevoerd. Zeven beklaagden worden verdacht van medeplichtig heid aan massamoorden. De meeste van die processen du ren al langer dan een jaar en in de media wordt er nauwe lijks enige aandacht aan ge wijd. Dat was anders bij het waarschijnlijk laatste grote nazi-proces dat in West- Duitsland werd gevoerd: het Majdanek-proces in Dussel- dorf. Vanaf november 1975 stonden daar aanvankelijk 13 mannen en vrouwen - allemaal vroe gere leden van de SS - terecht wegens hun gedrag in het vernietigingskamp Majda nek. dicht bij de Poolse stad Lublin. Minstens 250 000 mensen, voornamelijk Pool se joden, zijn daar doodgesla gen. vergast, verbrand, ge wurgd, opgehangen of door honden aan stukken ge scheurd. In eerste instantie werden vier verdachten op 19 april 1979 vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Het uiteindelijke oordeel over de rest van de kampbeulen werd op 30 juni 1981 met tril lende handen en stem voor gelezen door de voorzittende rechter Gunter Bogen Tot verbijstering en verontwaar diging van velen kreeg slechts één vrouw. Hermine Fran-Braunsteiner. levens lang. Hildegard Lachert. die in het kamp de bijnaam 'bloe dige Brigitte' had. kreeg net als bijna alle andere aange klaagden een voorwaardelij ke gevangenisstraf. Eén man werd vrijgesproken, weder om wegens gebrek aan be wijs. Vrijgesproken Nu de zaak-Barbie (de 'slager van Lyon') in volle omvang aan het licht is gekomen en met name ook in de Bondsre publiek voor veel publiciteit zorgt (onder andere een spe ciale tv-documentaire van een uur), komt de vraag weer op wat er met alle oorlogs misdadigers is gebeurd. Het antwoord is dat de gerechte lijke afrekening met de meest afschuwelijke en grootste moord aller tijden in elk ge val niet 'op tijd' heeft plaats gevonden. Het is zeker niet waar dat het grootst mogelij ke aantal misdadigers zijn te rechte straf heeft gekregen Waarom? De misdaden zijn in middels uitvoerig beschre ven, de verschrikkingen be kend en het aantal slachtof fers ook Dat is voor een groot deel te danken aan het werk van de 'Zentrale Stelle der Landesjustizverwaltun- gen zur Aufklarung national sozialistischer Verbrechen" (Centraal bureau voor de ver volging van oorlogsmtdaden) in Ludwigsburg Niettemin worden nazi-misdadigers, als ze nog leven en gearresteerd kunnen worden, in toene mende mate vrijgesproken. Een van de belangrijkste oorza ken is dat er geen ooggetui gen meer in leven zyn, of dat deze zich zo lang n5 de oor log. begrijpelijkerwijs, niet meer in detail kunnen herin neren wat er precies waar en hoe gebeurd is. Tijdens het Majdanekproces werd pijn lijk duidelijk dat veel joodse getuigen zich verstrikten in tegenspraak en datgene wat zy gezien hadden vaak ver wisselden met wat zij ge hoord hadden. Uitgebuit Een aantal verdedigers van de kampbeulen buitte dat mee dogenloos uit, met het gevolg dat de gepijnigde en getrei terde overlevenden van het concentratiekamp zich als 'beklaagden' voelden. Velen barstten na het zogenaamde kruisverhoor van de advoca ten in tranen uit Een van deze verdedigers be stond het tijdens het M^jda- nek-proces een onderzoek te eisen naar het verschil tussen verbrand mensenvlees en dierlijk vlees. Een ander wil de een vrouwelijke gevange ne aanklagen wegens moord omdat zij het gifgas Zyklon-B naar de gaskamers moest brengen. Wat betreft de zaak- Barbie is het niet te hopen dat dit soort Duitse verdedi gers naar Lyon reist om daar de belangen van Klaus Bar bie waar te nemen. Dat zou de Duits-Franse vriendschap geen goed doen. Bij de berechting van oorlogs misdadigers in de Bondsre publiek Duitsland, die zeker niet tevredenstellend was en is, spelen veel factoren een rol. Daarbij moet gewezen worden op de rol van de geal lieerden. die weliswaar via rechtbanken de belangrijkste nazi-misdadigers hebben ver oordeeld maar, wellicht in het belang van een anti-com munistisch front, ook niet te beroerd waren velen van rechtsvervolging te ontslaan. In de Bondsrepubliek ontstond na het proces in Neurenberg tegen Goring. Hess, Von Rib- bentrop. Keitel. Frank, Kal- tenbrunner, Streicher en an deren de idee dat „nu alleen nog maar de hulptroepen over zijn, de radertjes in de moordmachine". Zoals de rechtsgeleerde Baumann het formuleerde: „De rechtban ken werden gevoed met de gedachte dat het Duitse volk maar uit één misdadiger (Hit- Ier) bestond met 60 miljoen bedienden". Onderzoek Toch heeft de Duitse justitie, zeker na de oprichting van het Centrale Bureau in Lud- wigsburg, er veel aan gedaan vroegere nazi-beulen voor de rechter te brengen. Tot 31 de cember 1981 waren gerechte lijke vooronderzoeken afge rond of ingeleid tegen 87.765 met name bekende personen wegens oorlogsmisdaden of medeplichtigheid daaraan Van het overgrote deel daar van, aldus de directeur van het Centraal Bureau. Adal bert Ruckerl, is niet bekend of ze nog leven en waar ze zich eventueel bevinden Slechts 6456 nazi-misdadi- gers zijn rechtsgeldig veroor deeld. 14 ter dood en 168 tot levenslang. De rest kreeg ty- delijke gevangenisstraf, een gering deel tl 14) een geldboe te. Op 1 januari 1982 hepen nog te gen 1671 personen gerechte- lyke vooronderzoeken en te gen een genng aantal daar van worden nu processen ge voerd wegens medeplichtig heid aan nazi-misdaden Vast staat niettemin dat de kans klem is dat uit recent ingelei de vooronderzoeken veroor delingen zullen volgen. De plaatsvervangend directeur van het Centraal Bureau in Ludwigsburg. Alfred Strein: „Ja. het is een frustrerende zaak geworden om alles uit te zoeken, zeker nu er niet v.t-l meer uitkomt We kunnen misschien de daders opspo ren en misschien ook de ge tuigen. Maar die laten vaak niets van zich horen Ze wil len niet meer voortdurend met al die gruwelijkheden worden geconfronteerd". Fruitoogst op het Griekse platteland: teveel kleine, verspreid liggende akkers (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15