Britten verlagen olieprijs Israël heeft nu vijanden in eigen land -C 1- Dynamiet in strijd Franse verkiezingen VS-plan turbines tot embargo Sowjet-Unie DENTOFIX Vast en zeker voor elk kunstgebit Noordzee-olie drie dollar per vat goedkoper Cheysson verwerpt suggestie Moskou Details Russisch voorstel troepenvermindering MARSEILLE - De Franse minister van binnenlandse zaken Gaston Defferre (72), tevens burgemees ter van Marseille, was bijna de lucht ingevlogen. Onder de zaal waar de gemeenteraad verga dert, werd dezer dagen een staaf dynamiet gevonden waarvan de lont was uitgegaan. Het explosief had echter - wanneer het wel was afgegaan - altijd nog minder la waai gemaakt dan burgemeester Defferre zelf, nadat de springstof was ontdekt. De oude Gaston is een geslepen rot in de politiek. Frankrijk staat aan de vooravond van gemeenteraadsverkiezingen die als een belangrijke test voor de huidige regering worden be schouwd. Ten overvloede staat de socialist Defferre voor de kwalijke situatie dat zijn herver kiezing helemaal niet zo zeker is. Als het schiettuig gevonden is, rea geert Defferre met zich af te vra gen of er sprake is van een terug keer van de methoden van de SAC dan wel dat het gaat om een uitvloeisel van de toespraken die hier vorige week zijn gehouden door (de Parijse burgemeester) Buitenland ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 Chirac, Gaudin (de oppositiekan didaat) en anderen. De Service d'Action Civique (SAC) was een door De Gaulle opge richte knokploeg ter bescher ming van de staatsveiligheid tij- door Rudolf Bakker dens de Algerijnse oorlog. De af gelopen jaren speelde ze een duistere rol en raakte ze betrok ken bij een bloedige moordpartij in de Provence De SAC werd door president Mitterrand opge heven. Een aantel leden van de SAC zitten echter in dezelfde Marseillaanse gevangenis achter slot en gren del waar zich tevens veertig me dewerkers van Gaston Defferre bevinden die wegens frauduleu ze handelingen waren veroor deeld. Burgemeester Chirac van Parijs had tijdens zijn heftige an- ti-Defferre-rede in Marseille fijn tjes gewezen op de oneervolle plek waar zich een aantal van de medewerkers van de huidige burgemeester bevinden. Deffer re repliceerde - nadat de bom ge vonden was - met te zeggen dat „Chirac zich jaar in jaar uit van lijfwachten had bediend die deel van de SAC uitmaakten", dat wil zeggen van mannen die vrouwen en kinderen hadden vermoord. De media vinden dat Defferre zoals gewoonlijk te ver is gegaan. Chi rac heeft gereageerd met te zeg gen dat Defferre maar eens een poosje op vakantie moet. Nog vers in het geheugen ligt het pro ces wegens smaad dat Chirac de burgemeester van Marseille bij een andere gelegenheid had aan gedaan en dat door Chirac ge wonnen werd. „Voor het eerst in de geschiedenis werd een minis ter van binnenlandse zaken - Defferre - door een rechter ver oordeeld", sprak Chirac toen te vreden. Defferre's politieke tegenstander Gaudin denkt er nu over even eens een proces wegens smaad tegen Defferre te beginnen. „Defferre wordt bang", aldus Gaudin, die een redelijke kans heeft aan het jarenlange paterna listische bewind van Defferre een eind te maken. Het drama van Defferre is dat hij zijn burgemeesterschap steeds herwon uitgerekend op basis van zijn communistenhaat. De kie zers zagen in hem de grootste buffer tegen het militante Mar seillaanse communisme. Sinds president Mitterrand na zyn ver kiezingsoverwinning van mei '81 besloot de communisten in zijn regering op te nemen, diende de ze politiek echter tot in de ge meenteraden te worden voortge zet. Gaston Defferre slaat bij zijn oude aanhang dan ook geen Fi guur meer, sinds hij verplicht is tegen de verkiezingen van maart deze coalitie ook voor Marseille te propageren. LONDEN - Engeland heeft gisteren besloten de prijs van Noordzee-olie met drie dollar per vat te verlagen tot 30,50 dollar. De prijsverlaging, die met terugwerkende kracht per 1 februari ingaat, is niet als een verrassing gekomen. Begin deze week liet de Britse staatsoliemaatschappij BNOC al weten, dat er een verandering in de lucht zat. Dat moest ook wel: de Britten raakten hun olie aan de straatstenen niet meer kwijt. Op de Rotterdamse vrije oliemarkt kost de olie sinds enige weken nog maar 29 dollar per vat, en daar kon de BNOC, die dus 33,50 dollar per vat rekende, niet tegen op. Het is zelfs de vraag, of de gisteren aangekondigde prijsver laging wel genoeg is om de vraag naar de Britse olie te doen herle- door Henk Dam De prijs van Russische olie voor de Westeuropese markt was al eer der omlaag gegaan, Egypte had zijn olieprijzen al verlaagd, en de Britse stap moet nu bij alle ande re olieproducenten ook wel reac ties uitlokken. Noorwegen liet gisteren al direct weten, zijn olie prijzen met drie dollar te zuilen verlagen. Nigeria Ook Nigeria zal zijn olie goedkoper maken, zo is gisteren bekend ge worden, en aangenomen wordt dat de overige OPEC-landen niet lang zullen wachten met een ver laging van de prijzen die zij bere kenen. Gisteren kwamen in We nen de olieministers van de Golf staten bijeen. Het is nog te vroeg om te voorspellen, of deze reeks verlagingen tot een prijsoorlog zullen leiden. Na het mislukken van de OPEC- conferentie over olieproduktie en -prijzen, een maand geleden in Genève, voorspelde de Saoe- dische minister Jamani zo'n ket tingreactie op de oliemarkt. Hij zei bij die gelegenheid binnen enkele dagen een Britse prijsver laging te verwachten. De Britten wilden echter niet de schuld krijgen van een prijsoor log (die, naar sommige financiële deskundigen hebben voorspeld, zou kunnen leiden tot een om vangrijke wereldwijde Financiële crisis), en hebben hun beslissing een kleine maand weten uit te stellen. Maar onder de druk van de olie maatschappijen moest de Britse Hebreeuws Noordzee-olie wel goedkoper Libanon worden. Die oliemaatschappijen hebben inmiddels al direct laten weten, dat de prijsverlaging in elk geval in Engeland niet tot goedkopere benzine zal leiden. NAT ANY A - De Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Morris Dra-per (midden) neemt lachend een reusachtige taart in ontvangst. Gisteren werd hij 55 jaar en op de taart stond in het Engels, Arabisch en en gelukwens. Het betekende een ontspannen pauze in de soms grimmige besprekingen tussen Israël, de VS. Zij zeggen dat 2 zen lijden. e verlie- Wolkenkrabber Donald Trump, met zijn 36 jaar de jongste huizenmakelaar in New York, heeft een superwol kenkrabber laten bouwen. Het gebouw telt 58 verdiepingen, kostte 150 miljoen gulden en er hebben 5.000 bouwvakkers aan gewerkt. Het staat op de duurste hoek van Fifth Ave nue. De makelaar heeft er zijn naam mee willen vereeuwigen, want het gebouw is de "Trump Tower" gedoopt. Vuil De Niagararivier, op de grens tussen de VS en Canada en be roemd om zijn watervallen, is totaal vervuild. Een Canadees- Amerikaanse commissie is tot de slotsom gekomen dat che micaliën en giftige stoffen van zeker 300 vuilnisbelten, indus- triebcdrijven en afvoerleidin- gen in de rivier zitten. Corruptie De bevelhebber van het militaire district in Kinshasa, de hoofd stad van Zaïre, is gisteren voor een krijgsraad beschuldigd van corruptie en verduistering van overheidsgeld. De arresta tie van de militair volgt op het oneervol ontslag uit het leger van 14 andere militairen. Zij 1 corrup- Kansspel Het bestuur van de Lutherse kerk van Nieuw-Zeeland heeft in een verklaring bekendge maakt dat het kansspel de zelf zucht dient, waardoor meer malen gezinnen in het ongeluk worden gestort. De verklaring wijst het opzetten van casino's af en roept haar leden op als goede huisvaders hun bezittin gen te beheren. Arrestaties BONN (Reuter/UPI) - De West- duitse politie heeft eerder deze week drie extreem rechtse terro risten gearresteerd, die ervan worden verdacht vorig jaar drie bomaanslagen te hebben ge pleegd tegen Amerikaanse mili tairen, die zijn gestationeerd in de Bondsrepubliek. Dit is giste ren meegedeeld door het minis terie van justitie. Volgens het Westduitse blad "Die Welt" zijn de verdachten lid van de zogenaamde Hoffmann-groep en werden zij aangehouden in Frankfort. WASHINGTON (ANP) - Van ambtenaren in Washington is vernomen dat de Amerikaanse regering het plan heeft opgevat om een embargo te leggen op de verkoop van uit straalmotoren ontwikkelde lichte turbines aan de Sowjet-Unie. Volgens de zegs lieden zal zij haar Europese bondgenoten vragen dat ook te doen. Het gaat om turbines die kunnen worden gebruikt voor de voortstuwing van gas door pijp leidingen. De Amerikaanse regering zou graag zien dat de turbines op de COCOM-lijst van goederen wer den geplaatst waarvan de leve- ADVERTENTIE FXTRA FORTE ring aan de Sowjet-Unie en haar bongenoten aan beperkingen on derhevig is. COCOM staat voor Co-ordinating Committee on Ex port Controls. Het is een instel ling van de NAVO die toezicht houdt óp de levering van strate gisch materiaal aan communisti sche landen. Mocht de regering-Reagan haar zin krijgen dan betekekent dat een zware klap voor de Britse fabriek van vliegtuigmotoren Rolls-Roy ce. Dat staatsbedrijf heeft een turbine voor gastransport ont wikkeld uit haar straalmotor RB- 211, waarmee diverse vliegtuig fabrieken grote vliegtuigen voor de burgerluchtvaart uitrusten. Rolls-Royce verwacht veel van de toepassing ervan in de gasin- dustrie. Volgens de zegslieden in Washing ton heeft de Amerikaanse rege ring de Britse regering al infor meel gevraagd om de verkoop van turbines van Rolls-Royce aan de Sowjet-Unie te verhinde- reri. De regering-Thatcher heeft er echter al toestemming voor gegeven. Daarom zal nu waar schijnlijk een nieuwe poging worden gedaan in het kader van het Noordatlantische bondge nootschap. Bij kaping gedood PRAAG (DPA/AFP) Een jonge Tsjechoslo waak heeft gisteren een poging tot vliegtuigkaping met de dood bekocht. De 26-jari- ge man werd doodgeschoten door veiligheidsfunctionarissen- in-burger. De poging tot kaping deed zich voor aan boord van een Tupolev, die met 34 passagiers een bin nenlandse vlucht maakte. Pesko dreigde het vliegtuig op te blazen als de piloot niet naar een onbe stemd doel zou vliegen. Opiniepeilingen laten er geen misverstand over estaan. De regering Begin zou als er nu verkiezingen worden gehou den groter worden dan vóór de acties in de Libanon en vóór de slachtpartij in de kampen Sabra en Chatilla. Dat mag een tegenvaller zijn voor aanhangers van Vrede Nu en bezorgde westerse vrienden, het is ook een be langrijk signaal aan Begin dat zijn confrontatiepolitiek toekomst heeft. Voorzichtige suggesties van Arafat dat voort moet worden gegaan op het pad van de diplomatie kunnen bij de in Algiers ver gaderde PLO nauwelijks ge hoor vinden. Israël weet van geen wijken, waarom de PLO dan wel? De realiteit van vandaag in Is raël is zo mogelijk nog ont hutsenden had Sharon ge dwongen het kabinet moeten verlaten, dan had Begin daar op termijn zijn eigen politie ke dood mee bezegeld. Veel meer dan Begin is op het ogenblik Ariel Sharon de held van de regerende Lik- hoedpartij. Als Begin ver trekt is Sharon diens natuur lijke opvolger. door Ton van Brussel Peilingen echter, vraag naar stemgedrag is ver vangen door de vraag naar waardering voor het rege ringsbeleid, geven een ander beeld. Lang niet alle Begin- stemmers zijn tevreden over zijn politiek en als dat oor deel doorslaggevend zou zijn, zag de toekomst van Begin en Sharon er veel minder riant uit. Begin wint niet al leen uit sympathie voor zijn "Groot-Israël-politiek", maar ook bij gebrek aan alterna tief. De oppositievoerende Arbei derspartij kan er maar niet in slagen daar verandering in te brengen. Hoezeer die partij het slachtoffer is geworden van de interne machtstrijd tussen Perez en Rabin bleek van de week nog eens. Lutte le minuten na de voor Begin succesvolle afloop van het Knessetdebat over het ver nietigende rapport van de commissie Kahan, deden Pe rez en Rabin Begin het voor stel zijn regering om te vor men tot een nationaal kabi net dat ook aan hen onderdak bood. Begin weës het plan hooghartig af. Waarom im mers zou hij de ontredderde Arbeiderspartij helpen over eind te krabbelen? Zoals Begin de gevangene is geworden van Sharon, zo zeer zijn Rabin en Perez de laatste weken beducht voor de aftredende president Na- von. Voor een toenemend aantal leden van de Arbeider- partij is Navon de laatste hoop op een terugkeer naar de regering en is hij de man die de partij bij nieuwe ver kiezingen moet gaan leiden. Vandaar het ongeloofwaardi ge gelegenheidsakkoord tus sen Perez en Rabin om sa men een gooi te doen naar een plaats in Begins rege ringsploeg en zo het gevaar dat Navon met de kluif heen loopt te bezweren. Navon heeft voorlopig nog de tijd om over zo'n leiderschap na te denken, want de kans op vervroegde verkiezingen is gering. Vast staat dat in elk geval tot die tijd elke hoop op een doorbraak in het Midden- Oosten ijdel is. Begin zal doorgaan met alles wat hij sy noniem vindt aan het voort bestaan en de veiligheid van zijn land: de westelijke Jor- daanoever wordt volge bouwd, de greep op de noord-grens met Libanon in ruime zin versterkt en de Iraanse repressie gesteund al laat Irak zich daar slecht door verzwakken. Eén gevolg is duidelijk: Arafat hoeft in zo'n sfeer bij zijn dis sidente Arabische vrienden niet met diplomatie aan te komen. Eén andere conse quentie is moeilijker te over zien: hoeveel granaten moe ten er nog ontploffen voor de patstelling kan worden door broken? Speculaties over de vraag of het in Israël werkelijk tot een burgeroorlog kan komen, waarbij de Oriëntaalse (uit Arabische landen afkomsti ge) joden het op gaan nemen tegen de veelal bevoorrechte Europese joden hebben sinds de met geweld beslechte de monstratie van Vrede Nu een nieuwe impuls gekregen. Menigeen herinnert zich de op gelaaide emoties tussen Ben Goerion en Menachem Begin over de herstelbetalingen van West-Duitsland aan Israel. Het was in '52 (Ben Goerion regeerde, Begin voerde oppo sitie) dat de Knesset door de woedende aanhang van Be gin werd bestormd, ruiten sneuvelden en Begin twee weken als parlementslid werd geschorst. Een voor Is raël rampzalige verdeeld- .heid, zo ver mocht het nooit meer komen. Het geweld van vorige week zet het incident van toen in de schaduw en bevestigt jammerlijk dat voor het voortbestaan van Israël bedreigende factoren niet al leen meer buiten de lands grenzen te vinden zijn. Dat feit is op het ogenblik van groter belang dan de vraag of Reagans vredesplan met het Arabische plan Fez tot een voor alle partijen aanvaard baar compromis te smeden Arafat: geen diplomatie... Dentofix Extra Forte is Diabetici kunnen speciaal ontwikkeld voor Dentofix zonder bezwaar mensen die elk risico van gebruiken, een los zittend kunstgebit MOSKOU (Reuter/ANP) - De Franse minister van buitenland se zaken, Claude Cheysson, heeft gisteren zijn besprekingen in Moskou met zijn Russische ambtgenoot, Andrei Gromiko, afgesloten. Hij heeft er tijdens zijn overleg herhaaldelijk de na druk opgelegd dat Frankrijks kernwapens buiten de wapenbe- heersingsbesprekingen van de twee supermogendheden in Ge nève moeten worden gehouden. Op een persconferentie zei Cheysson dat Frankrijk alle sug gesties verwierp dat zijn kern macht moet worden betrokken in het overleg in Genève zoals de Sowjet-Unie had voorgesteld "De Franse afschrikkingsmacht staat niet ter beschikking van on ze bondgenoten. Zij is niet be doeld om het hele gebied van het Atlantisch bondgenootschap te beschermen. De SS-20-raketten van de Sowjet-Unie hebben een evenwicht in Europa vernietigd. Zij zouden in enkele minuten West-Europa, maar niet de Ver enigde Staten kunnen bereiken. Een Amerikaanse tegenaanval is dus niet noodzakelijkerwijs iets automatisch". Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de afschrikkingsmacht van kern wapens nog steeds een macht voor vrede is, maar alleen zolang er een evenwicht is. "Ik geloof geen ogenblik dat de Sowjet- Unie zou denken aan het gebruik van zulke wapens. Ik heb groot vertrouwen in de vredeswil van de Sowjet-Unie", zei hij. Maar hij voegde eraan toe dat het macht sevenwicht hersteld moet wor den. "Wij wensen dat dit even wicht een zo laag mogelijk ni veau zal hebben. Maar deze zaak gaat ons niet rechtstreeks aan. Het is een zaak voor de Russisch- Amerikaanse onderhandelingen in Genève". Hij zei dat hij en Gromiko over de oorzaken van veel wereldproble men dezelfde mening hadden maar dat zij in sommige gevallen volkomen verschilden wat de op lossing daarvan treft. Beiden wa ren het erover eens dat de vraag stuk van het Midden-Oosten ge makkelijker zou worden opge lost en de zaak van de Arabische wereld beter zou worden ge diend wanneer de Arabische lan den met één stem spraken. Cheysson zal het weekeinde in Le ningrad doorbrengen. Maandag zal hij naar Moskou terugkeren om een boodschap van president Francois Mitterrand aan partij leider Joeri Andropov over te brengen. willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleef kracht zonder dat het irriteert. Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft op de MBFR-besprekingen in Wenen (over de we derzijdse evenwichtige troepenverminde ring in Midden-Europa) voorgesteld dat het Warschaupact in eerste instantie 20.000 en de NAVO 13.000 man uit Midden-Europa te rugtrekken. Dit heeft de Russische ondermi nister van buitenlandse zaken. Viktor Kom- plektov, gisteren op een persconferentie in Moskou gezegd. Als dit voorstel wordt aan vaard, kan er binnen een jaar overeenstem ming worden bereikt over de troepenver mindering in Europa, aldus de onderminis ter. Het uiteindelijke doel van de besprekingen in Wenen is te komen tot een plafond van 900.000 manschappen aan beide kanten, waaronder 700.000 grondtroepen, zo zei Komplektov. De MBFR-besprekingen zitten vast op verschil van mening over de huidige sterkte van de troepen van het Warschau pact in Midden-Europa. Volgens de NAVO moet het Warschaupact 260.000 manschap pen terugtrekken om te komen tot het pla fond van 700.000 grondtroepen. De NAVO zou 100.000 man moeten terugtrekken. De zone waarbinnen de vermindering moet plaatshebben beslaat aan de kant van het Oosten Polen, de DDR, en Tsjechoslowakije en aan de kant van het Westen West-Duits land, Nederland, België en Luxemburg. Komplektov zei op de persconferentie dat de Sowjet-Unie tevens heeft voorgesteld dat de huidige troepensterkte bevroren zal worden tot er deFinitief overeenstemming is bereikt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10