-c Verbod op dumpen radioactief afval Politici Bonn strijden om aandacht pers Habash vergroot tweespalt PLO Fransen maken op school steeds meer fouten Moskou: controle op kernstop is mogelijk Warschaupact wil Weens akkoord niet afwachten Nederland stemt tegen Gaddafi dreigt Amerika Bosbrand Australië nagenoeg bedwongen VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 Buitenland GENEVE(Reuter) - De Sowjet- Unie heeft een voorstel gedaan om ter plaatse inspecties te hou den om te zien of een land zich al dan niet aan een (toekomstig) verbod op kernproeven houdt. De Russen zijn altijd tegen in specties door buitenlanders op hun grondgebied geweest. De Russische vertegenwoordiger in Genève, Viktor Israelian, ver klaarde gisteren in de ontwape ningscommissie dat landen die een dergelijk verdrag onderteke nen om controle in een (ander) land kunnen vragen, als zij ver denkingen hebben dat het wordt geschonden. Wordt hun verzoek afgewezen, dan kunnen zij zich bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties beklagen. Als het verdrag wordt aanvaard, dient elk land zich te onderwer pen aan elk onderzoek dat de Veiligheidsraad onderneemt, al dus de Rus tot de commissie, die al sinds 1963 praat over een to taal verbod op kernproeven. Westerse diplomaten zeggen dat het idee verband lijkt te houden met de vorige week gebleken be reidheid van Moskou om mee te werken aan inspectie van zijn niet-militaire kerninstallaties. Dit zou moeten gebeuren door het internationaal atoomenergie- bureau. De Amerikaanse afgevaardigde in Genève zei dat de VS het Russi sche plan eerst moeten bestude ren. Zij willen namelijk een strenge en waterdichte controle. WENEN (Reuter/DPA) - Het War schaupact wil dat de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten al vast een begin maken met het te rugtrekken van troepen en wa pens uit Midden-Europa, waar nu ongeveer twee miljoen mili tairen van de wederzijdse strijd machten tegenover elkaar staan. Volgens het Warschaupact is het niet nodig te blijven wachten tot de moeizame onderhandelingen in Wenen een volledig akkoord over de troepenvermindering ba- De Russische vertegenwoordiger bij de MBFR-besprekingen in de Oostenrijkse hoofdstad, Valerian Mikhailov, lanceerde gisteren dit voorstel, dat een woordvoerder van het Warschaupact omschreef als „een fundamenteel simpele benadering' houden. Het doel ervan is de im passe te doorbreken waarin het troepenvermindenngsoverleg al negen jaar verkeert, zei Mikhai- Het idee is geboren op de topconfe- Een dergelijk begin door Moskou rentie van het Warschaupact die en Washington op basis van een vorige maand in Praag werd ge- „gemeenschappelijk voorbeeld" zou naar de mening van de Rus sische gedelegeerde een bewijs zijn van de bereidheid van de su- permogendheden de militaire confrontatie in Europa te ver kleinen. De woordvoerder van het War schaupact wilde niet zeggen hoe veel militairen volgens het nieu we plan teruggetrokken zouden moeten worden. Nadere details zullen op een later tijdstip wor den bekendgemaakt, zei hii. Een NAVO-woord voerder zei dat het voorstel ernstig bestudeerd zal worden. Hij wilde echter geen commentaar op de inhoud ervan geven. De besprekingen in Wenen zitten al jarenlang vast op een menings verschil over de huidige getals sterkte van de troepen van het Warschaupact in het betreffende gebied en over de manier waarop de naleving van een eventueel akkoord gecontroleerd moet worden. LONDEN - Nederland heeft gisteren tijdens de jaarvergadering van de antidumpings- conferentie in Londen tegen een voorstel gestemd dat het dumpen van radioactief afval in zee tot 1985 wil verbieden. Het voorstel werd niettemin met een meerderheid van 19 tegen 7 aangenomen. De Nederlandse delegatie ver klaarde, dat ons land zich niet aan het voorstel zal houden, en zich het recht voorbehoudt radioactief afval in zee te storten als er geen mogelijkheden zijn om dit afval op het land kwijt te raken. De Spaanse resolutie, die het voor stel bevatte, stelt dat dumpen van radioactief afval verboden moet worden verklaard tot de le den van de Londense Dump Conventie zich over een weten schappelijk rapport kunnen bui- door Henk Dam gen waarin staat wat de gevolgen van het gewraakte dumpen zijn. Een groep wetenschappers zal spoedig met dit onderzoek wor den belast. Zij zullen naar schat ting anderhalf jaar voor hun on derzoek nodig hebben, zodat tij dens de jaarvergadering van de Conventie van 1985 over de be vindingen van de wetenschappe lijke onderzoekers kan worden gesproken. Met Nederland stemden onder an dere ook Groot-Brittannië en Zwitserland tegen het voorstel. Een verdergaand voorstel van de Scandinavische landen, dat het dumpen van radioactief afval tot 1990 wilde verbieden, werd inge trokken. Op grond van het Verdrag van Londen heeft Nederland het recht, door de Dump Conventie aangenomen resoluties eventu eel niet uit te voeren. Deze reso luties geven, zoals dat heet, een „mening van de vergadering" weer, en hebben geen dwingen de strekking. Gracia De steden Nice en Villefran- che-sur-Mer aan de Franse Cóte d'Azur zijn voortaan met elkaar verbonden door de "Prinses Gracia van Mo naco-boulevard". Prins Rainier van Monaco en zijn oudste dochter Caroline onthulden gisteren een mar meren plaat met een sculp tuur van prinses Gracia, die vorig jaar september over leed ten gevolge van een au to-ongeluk. Vergoeding "Ieder kind is een zegen en vreugde voor zijn moeder. Of ze het wil of niet", zo luidde de motivering van een Britse rechter in een zaak die de 37- jarige Muriel Udale had aan gespannen. Ondanks een ste rilisatie kreeg ze een kind. En ze wilde de chirurg die haar had gesteriliseerd voor de kosten van de opvoeding van het kind laten opdraaien. De rechter wees die eis af, maar kende de vrouw wel een schadevergoeding van 45.000 gulden toe. Immigratie De regering van Zimbabwe heeft maatregelen afgekon digd ter beperking van de im migratie. Alleen immigran ten met naast familie in Zim babwe kunnen een verblijfs vergunning krijgen. Alle ove rige' immigranten kunnen een tijdelijke werkvergun ning aanvragen, die maxi maal vijf jaar geldt. Een regeringswoordvoerder gaf geen redenen voor de maatregel. Kandidaat Senator Gary Hart uit Colorado heeft zich gisteren beschik baar gesteld als kandidaat voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in 1984. Hy is de tweede kandidaat voor de Democraten. Hart was in 1972 campagneleider van George McGovern, een Democraat die toen een gooi deed naar het Witte Huis. TRIPOLI (Reuter) De Libische leider, Moammar Gaddafi, heeft gisteren verklaard dat hij de Ver enigde Staten noch elk ander land tot de Golf van Syrte, "die behoort tot de Libische wate ren", zal toelaten. In dit gebied voor de Libische kust zou in het kader van gemeenschappelijke oefeningen van de VS en Egypte het Amerikaanse vliegdekschip "Nimitz" zijn geweest. Maar pre sident Reagan zei woensdag dat de VS alleen de gebruikelijke manoeuvres met Egypte hielden. Hij wist ook niets van marine-oe feningen in de Golf van Syrte. In een toespraak tot het nationale volkscongres, dat in Libië min of meer als parlement fungeert, ging Gaddafi in op Reagans op merkingen. "Reagan probeert te ontkennen dat de (Amerikaanse) vloot naar de Libische kust is ge gaan. terwijl hij tegelijkertijd be vestigt dat er spionagevliegtui- gen naar Egypte zijn gevlogen in verband met gezamenlijke ma noeuvres". Hij waarschuwde de VS en elke andere staat niet de Golf van Syrte binnen te gaan, "waaronder ook de Sowjet-Unie waarmee we vriendschappelijke banden hebben". Voorman radio- Solidariteit krijgt 4,5 jaar WARSCHAU (AFP/Reuter) - De hoofdverdachte in het proces tegen medewerkers van de illegale radiozender van de verboden Poolse vak bond Solidariteit is gisteren veroordeeld tot 4,5 jaar ge vangenisstraf. Er was tegen Zbigniew Romaszewski acht jaar gevangenisstraf geëist. Zeven andere medewerkers van het radiostation, onder wie Zbigniews vrouw Zofia die drie jaar kreeg, kregen straffen variërend van zeven maanden tot driejaar. Van of ficiële zijde is vernomen dat ze allen hebben aangekon digd in beroep te zullen gaan. De militaire rechtbank in War schau bevond Romaszewski schuldig aan het plegen van vakbondsactiviteit in strijd met de inmiddels opgeschor te staat van beleg, aan het lei den van een illegaal radiosta tion en aan het verspreiden van valse en opruiende infor matie. Zeven rechts-extremisten. die de afgelopen dagen in Spanje zijn gearresteerd, hebben de Spaanse nationaliteit en hebben kenne lijk niets te maken met aansla gen in Italië en Frankrijk. Woensdag lieten politiefunctiona rissen weten dat in Barcelona en Valencia zeven personen waren gearresteerd, die mogelijk be trokken waren bij aanslagen in Italië en Frankrijk. MELBOURNE - De tienjanoe Adrian Clinch was een van de 83 mensen die hun toevlucht zochten in een vloed watertunnel, toen de Australische bosbrand op hun dorpje toestormde. MELBOURNE (Reuter/DPA) - De grote bosbranden die twee dagen het zuidoosten van Australië hebben geteisterd zijn vandaag bedwongen. Functionarissen van de brandweer waarschuwden er evenwel voor dat nasmeulende vuren in afgelegen gebieden weer kunnen oplaaien als de wind opnieuw draait. Het dodental ligt op 69, maar gevreesd wordt dat nog meer mensen in de vlammen omkwamen. Honderden mensen liepen brandwonden op Hele dorpen en stadjes vielen ten prooi aan de vlammen die aangewak kerd werden door windvlagen met een snelheid van 60 km per uur Duizenden koeien en schapen kwamen om in de vlammen en honderd duizenden hectaren bos en akkerland zijn nu zwartgeblakerd Een nauwe vloedwatertunnel van een grote dam in Australië heeft de levens gered van 83 mensen die een dag lang door de struikgewasbrand bedreigd werden. De Australische brandweer vertelde dat de groep, die vrouwen in ver wachting en kleine kinderen omvatte, in de 30 meter lange tunnel van de Yarra-dam in beboste heuvels boven Melbourne kropen toen de brand op hun dorpje toestormde. De vlammen kwamen tot op minder dan 300 meter van de tunnelingang toen de wind omsloeg en ze in andere richting draaide. Na 24 uur in de tunnel van ongeveer anderhalve meter hoog en nog geen meter breed te hebben gezeten, kwamen de 83 dorpelingen naar buiten - uitgeput maar ongedeerd. De bosbranden hebben voor zover tot nu toe bekend is. geen slachtoffers van Nederlandse afkomst geëist. Volgens de Nederlandse consul-gene raal in Melbourne, drs. J. G. de Jong, is tweederde van het aantal slacht offers inmiddels geïdentificeerd. Hij achtte de kans minimaal dat er zich onder de resterende slachtoffers wèl Nederlanders bevinden. Deze week hing het prikbord waarop in Bonn de politieke persconferenties worden aangekondigd, letterlijk vol. Voofr donderdag waren er maar liefst acht aangekon digd. Vertegenwoordigers van alle politieke partijen hadden kennelijk belangrijke mededelingen te doen. De FDP-minister van economi sche zaken. Otto Graf Lambs- dorff. deed mededelingen over zijn recente bezoek aan Amerika en de situatie van de staalindustrie. SPD-lijsttrek- ker en kandidaat-kanselier Hans-Jochen Vogel sprak over de „hete fase" van de verkiezingscampagne. De CDU-secretans-generaal en minister van gezinszaken. Heimer Geissler, behandelde ook dat onderwerp, en de CSU-minister van ontwikke lingssamenwerking. Jurgen Warnke, wijdde uit over zyn beleid. De Groenen ten slotte ontvouwden hun plannnen voor als ze na de verkiezin gen in het parlement zitten Dat al die politici elkaar bij wij ze van spreken bij het komen en gaan in de ruimte van de „Bundespressekonferenz" (door de journalisten in Bonn het aquarium genoemd) de hand konden schudden, is geen toeval. Er wordt immers een verkiezingsstrijd ge voerd. Het is dus belangrlijk in de media te komen, en met name op de televisie. Dat vin den althans de campagnelei ders. door Hans Amesz Toen de CDU-CSU nog in de oppositie verkeerde, verkon digde de „Union" overal dat zij te kort kwam in de massa media. Een, zoals dat heet. dicht bij de CDU-CSU staan de mediadeskundige had ver klaard dat de „Union" in 1976 niet de absolute meerderheid had behaald omdat de televi sie de politici van de toenma lige christen-democratische oppositie in een „slecht dag licht" had gesteld. Camera mensen zouden bewust so ciaal-democraten beter heb ben opgenomen dan chris ten-democraten. Dat gold volgens de mediades kundige, mevrouw prof. Noelle-Neumann, ook bij de verkiezingen van oktober 1980, toen Franz Josef Strauss lijsttrekker van de CDU CSU was en een aan zienlijke nederlaag moest in casseren. Uit een onlangs gepubliceerd onderzoek van de in Giessen docerende hoogleraar Klaus Merten blijkt dat dit met waar is. Met een stopwatch in de hand hebben de onderzoe kers opgenomen welke poli ticus waar en hoelang sprak en hoe dat op de trievisie werd weergegeven. Niets duidde erop dat de ene of an dere partij werd begunstigd. Toch blijven de partijcentrales in West-Duitsland erby dat het belangryk is. hoe met na me op de buis over de respec tievelijke bijeenkomsten be richt wordt Zo maakte de CDU er bij het eerste televi sienet (ARD) bezwaar tegen dat het treffen van bonds kan seller Helmut Kohl met circa 10.000 jongeren in Dortmund slechts met een korte mede deling werd vermeld. En dat terwijl het FDP-partycongres in Freiburg en een SPD-by- eenkomst over „50 jaar Hit- Ier" uitvoerig aan de orde kwamen. Ook de SPD heeft geklaagd dat zij te weinig in de media verscheen. En zelfs de Groenen sluiten zich daar by aan. Alle partyen in de Bondsrepu bliek Duitsland hebben het idee dat, als zy hun verkie- zingsdoel niet bereiken, daar altyd een ander schuld aan heeft Er is altijd wel wat. Maar uit verkiezingsonder- zoek blykt dat de kiezende burgers met als zo dom be stempeld kunnen worden, dat de verkiezingen via de media gewonnen worden. ALGIERS (AFP/Reuter) - De toon op de byeenkosmt van de Pale stijnse Nationale Raad in Algiers heeft zich gisteren verhard met een toespraak van de radicale Palestijnse leider George Ha bash. Alle vredesinitiatieven voor het Midden-Oosten nam hy onder vuur en daarmee verklein de hij de kans dat de PLO een eensgezind standpunt inneemt ten opzichte van de bestaande vredesvoorstellen. „Er wordt gesproken over het plan van Reagan, het (Arabische) plan van Fez, de Jordaanse optie en andere voorstellen", zo zei Ha bash, die stelde dat „deze niets zijn dan bommen gericht op het versplinteren van de Palestynse revolutie". De leider van het Volksfi-ont voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) haalde fel uit naar het Amerikaanse vredes plan. „Het antwoord voor Rea gan is nee. nee tegen de Verenig de Stalen en nee tegen hun plan nen. Wy hebben de prys van bloed in Beiroet niet betaald om de VS diplomatieke winst te la ten boeken", zo zei Habash, die een luid applaus in ontvangst kon nemen. De felle toespraak van Habash wordt bezien als een duidelijk aanval op de diplomatieke koers die PLO-leider Jasser Arafat heeft gevolgd. Arafat heeft het plan-Reagan gekritiseerd, maar nooit verworpen. Het Ameri kaanse plan gaat uit van een Pa lestijns!' autonomie op de weste- lyke Jordaanoever en in de Gaza- strook in een verbond met Jorda nië. Democratisering onderwijs loopt uit op ramp PARIJS - Frankrijk telt - de gastar beiders niet meegerekend - zo n 400.000 analfabeten, aldus meld- AD VERTENTIE Onder auspiciën van het Nederlands Antiquairs Gilde Hillegom Treslonghal Inl.: 076-611680 Toegangsprijs f6.- CJP en 65+ paspoort f3.- Kinderen onder geleide gratis 1 Vrijdag 18 februari 19.00-22.00 u. Zaterdag 19 februari 11.00-18.00 u. Zondag 20 februari 11.00-18.00 u. de enige maanden geleden het tijdschrift „Science et Vie". En daarby blijft het niet. Een onder wijscommissie stelde ongeveer terzelfder tijd vast, dat een derde van de leerlingen die op de drem pel van het middelbaar onder wijs staan, niet voldoende op de hoogte is van spelling en gram matica. Dat wil zeggen, dat jeug dige Fransen die het niet verder brengen dan de lagere school, eenvoudigweg onvoldoende op de hoogte zijn van hun taal, en rekenen kunnen ze ook al niet. Alle denkbare theorieen over de oorzaak van dit hedendaagse verschijnsel zijn al gegeven en er worden er nog nieuwe by be dacht. Een van de redenen schijnt te zyn, dat de leerlingen het slachtoffer worden van een typische eigenschap van onder wijzers en onderwijstheoretici. Ze praten zoveel over hoe het be ter kan. dat ze vergeten dat er ook nog jeugdige Fransen klaar gestoomd moeten worden voor de maatschappij. Een ander probleem brengt de de mocratisering van het onderwijs met zich mee, aldus de vele pu- blikaties die zich met het veront rustende onderwerp bezighou den. De rampen strekken zich uit over alle terreinen van het menselijk weten, en de pers maakt er steeds meer gewag van. Op 103 proefwerken met als onderwerp „De Vyfde Republiek", bleven twintig leerlingen elk antwoord schuldig. Anderen weer ver klaarden de Vijfde Republiek met de theorie dat er immers vier andere aan waren voorafgegaan. Een enkeling meende dat ze in het leven was geroepen door pre sident Pompidou, terwijl de fak- door Rudolph Bakker kei voor het beste antwoord ging naar de leerling die dacht dat Na poleon er de basis voor had ge legd. Op een eindexamen was het „vroe ger" ondenkbaar dat iemand slaagde met meer dan vijf fouten per pagina in een dictee. In '78 legde men zich neer bij acht fou ten. in '81 bij 32 fouten. Op het ogenblik kan de eerste de beste leraar vaststellen dat ieder kind gemiddeld zo'n vijfenveertig fou ten per pagina in zijn dictee maakt. Heel wat ouders - en leraren - wy- ten deze rampen aan een te grote zucht tot experimenten in de ho gere regionen van het onderwys. Vaders getuigen ervan dat hun zoon heeft moeten leren lezen of rekenen in achtereenvolgens drie of vier verschillende syste men. Daarby komt dat deze sys temen steeds meer toegeven aan de onwetendheid van de leerling, aldus de experts. „Zyn de schoolboeken te moei- lyk?" is gesteld, „neen", zeggen weer anderen, „de schoolboeken vormen een onderdeel van een funeste democratisering". In de lagere klassen van de middelba re school worden boeken voorge schreven waarin meer prettige plaatjes staan dan serieuze tekst, terwijl de uitleg uitgaat van het principe „ouwe jongens krenten brood" En wie niet goed genoeg is. mag niet meer blyven zitten, want dat is oneervol en tegen de democratie. De „democratisering" in het on derwijs heeft nu ook de universi teiten. zoals de Parysc „Sorbon ne" bereikt. Frankryks meest aanbeden „maltre A penser" (dat wil zeggen, de intellectueel waar naar met eerbied geluisterd wordt) is de filosoof Rayom Aron. Hy is bovendien dit jaar met de Erasmus-prys bedacht Aron heeft in zyn lyfblad ,.1'Ex- press" uiteengezet dat de voort gaande democratisering, onder verdeling en nivellering aan de Franse universiteiten bezig is af te glyden tot een absolute ramp. Ondanks dit alles is er in Frankryk een yzersterke elite die er altyd weer voor weel te zorgen aan de top te komen, waar ze vindt dat ze hoort Hoe verder de democra tisering gaat. hoe groter de kloof wordt tussen de „ongelctterden" en de „gepnvilegeeixlen" die op de hoogste staatsscholen hun laatste lessen krygen in staatsbe stuur. Deze trend wordt niet on gedaan gemaakt door de huidige plannen van de socialistische re gering pnvè-scholen niet langer te subsidiëren: de laatste schuil- mat van het Franse intellectua lisme „Wat is de Derde Wereld?", wilde een Franse leraar weten. Ant woordden de kinderen: „Een derde van de wereld bestaat uit de bourgeoisie, een ander derde uit het proletariaat. Verder we ten we het niet". Nieuwe hervor mingen blyven noodzakelyk

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9