c Zeker honderd banen minder op Leidse scholen Steeds Jongerencentrum Stats raakt stafkracht kwijt Lichamelijke oefening meer dan alleen Aantal Leidenaars met 363 gegroeid 'Buitenlanders de dupe Wethouder: bezuinigingen dramatisch Gymnastiekleraar verbijsterd: Ijs gevaarlijk Gevangenis straf drugs handelaren Dak met olie besprenkeld Draadbreuk veroorzaakt vertraging treinverkeer Sen wiet fccfenrj jladjfee/d VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 Leiden LEIDEN - De Leidse bevolking is het afgelopen jaar met 363 personen toegenomen. Op 1 ja nuari van dit jaar telde Leiden 103.820 inwoners. Er vestigden zich meer mensen dan er ver trokken en er werden meer kinderen ter wereld gebracht dan er sterfgevallen waren. Het vestigingsoverschot was 93 personen en het geboorteover schot 270. Leiden groeit. In veel opzichten. Het aantal woningen in Leiden nam in 1982 eveneens toe. Op 1 januari van dit jaar waren er 37.264 woningen in de stad. Dat is 346 meer dan het jaar er voor. Er kwamen 416 nieuwe huizen gereed, waarvan bijna drie kwart in de woningwetsector. (Er ging ook een aantal wonin gen verloren, onder meer door renovatie). In 1981 kwamen er slechts 382 huizen gereed, waarvan nog niet de helft in de goedkope sector. Dat de woningbouw zich in een stijgende lijn bevindt blijkt ook uit het aantal woningen dat op 1 januari in aanbouw was. Op 1 januari 1982 waren dat 286 woningen en dit jaar 399. Ook het aantal woningen in renovatie nam toe. In totaal zijn er sinds 1975 in Leiden 2224 woningen gerenoveerd, waarvan 220 vorig jaar. Tegelijk nam ook de woning nood onder jongeren toe. Het aantal ingeschreven woning zoekenden bij de stichtingen voor studentenhuisvesting (1836) en huisvesting werkende jongeren (635) over schreed de tweeduizend. In 1981 waren er bij de stichtin gen samen nog 1959 woning zoekenden ingeschreven. Eind vorig jaar was dat opgelopen tot 2471. (Over het aantal inge schreven woningzoekenden bij de gemeente heeft het ge meentelijk bureau voor de sta tistiek geen cijfers verschaft). Behalve de bevolking, de wo ningvoorraad en de woning nood namen ook de werkloos heid en de misdaad toe. In Lei den waren eind vorig jaar 5626 mensen als werkloos geregi streerd (3995 mannen en 1631 vrouwen), een toename van 1122. De groei van de werk loosheid was bij vrouwen rela tief het grootst. Hoewel Leiden op de meeste ge bieden groeide, ging het aantal huwelijken omlaag. Het Leidse stadhuis werd door 498 trouw lustige paren bezocht. In 1981 waren dat er nog 516. Schrale troost voor de moralisten: het aantal echtscheidingen nam sterker af. Van 298 in 1981 tot 275 vorig jaar. LEIDEN - Het stedelijk jongeren centrum Stats moet een staf kracht inleveren. Tenminste, wethouder Peters heeft gewei gerd de vacature van twintig uur te vervullen die door het vertrek van een van de werkers vrijkomt. De wethouder wil dat de twintig uur nu ten goede komen aan het buurthuiswerk van het Volks huis. Volgens Stats wordt de be- zoekersgroep van het centrum, de buitenlandse jongeren, zo de dupe van de plannen van de wet houder. De stafkrachten van Stats, Franci- ne Onstein, Marga Wijker. Henk Blauwbecn en de vertrekkende Eef van Ooijen, denken dat Stats op een merkwaardige manier het LEIDEN - Zeker honderd arbeidsplaatsen zullen in het onderwijs in Leiden verdwijnen door de bezuinigings maatregelen van minister Deetman. Wethouder J. Peters, belast met het gemeentelijk onder wijsbeleid, noemt de maatregelen uit Den Haag drama tisch. "Hoe kan je hier nu een onderwijsbeleid op grond vesten", zegt hij ontdaan. "Ik zit werkelijk met de han den in het haar". Wethouder Peters: "Ik zit werkelijk met de handen in het haar". "Neem nu bij voorbeeld eens het basisonderwijs voor 4 tot 12-jari- gen. Als gemeente zijn we daar heel zorgvuldig mee bezig. Van diezelfde minister Deetman moet namelijk in '85 de basis school een feit zijn. Je kunt dan niet, terwijl we nu midden in al lerlei voorbereidingen en veran deringen zitten, ook nog eens leerkrachten inleveren en klas sen vergroten. Nee, dat noem ik beslist geen beleidsgerichte aanpak". De directie onderwijs van de ge meente Leiden is globaal tot de LEIDEN - Voor gymnastiekleraar Remco van Montare, werkzaam op het Stedelijk Gymnasium, kwam de maatregel in zijn tot nu toe aangenaam verlopen krokus vakantie als een donderslag bij heldere hemel. Hij had zelfs nog nimmer van het idee gehoord, dat het vak lichamelijke oefe ning de oudste leerlingen van het voortgezet- en middelbaar be roeps- onderwijs wel eens zou kunnen ontvallen. Het argument van minister Deetman, dat deze leerlingen (5 havo en 6 en 6 vwo) het niet meer zo nodig hebben en allen bij een sportclub zijn aan gesloten, noemt hij ronduit een vergissing. "Waar haalt die man LEIDEN - Bij de politie zijn giste ren veel meldingen binnengeko men van kinderen en volwasse nen die zich op gevaarlijk ijs be vonden. Overal in Leiden zijn de ze mensen van het ijs gehaald. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Een woordvoeder van de politie meldde vanochtend dat het ijs nog volstrekt onbetrouwbaar is. Zijn waarschuwing: "Laat men zich niet op glad ijs begeven". DEN HAAG/LEIDEN - De 27-jari- ge Leidse C.H. heeft door de pre sident van de Haagse rechtbank anderhalf jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. Haar vriend J.T. werd veroordeeld tot vijftien maanden. De rechtbank achtte bewezen dat het tweetal in hard-drugs had ge handeld. De Leidse werd al enige tijd door de politie in het oog ge houden. Daar stond ze bekend als gebruikster van en handelaar in hard drugs. Na een transactie in Den Haag werd het tweetal aangehouden. C. de Hagenaar bij wie het Leidse stel de heroïne en cocaïne be trok. werd door de rechtbank eveneens tot achttien maanden veroordeeld. het vandaan?", roept hij vertwij feld. De aanleiding tot het voornemen de gymlessen af te schaffen is dat de leerlingen van zestien jaar en ouder nu van sportvoorzienin- gen zouden genieten, die niet gelden voor hun werkende leef tijdsgenoten - "alsof dit wel het geval is bij engels en aardrijks kunde, om maar eens een dwars straat te noemen", reageert Mon tare onmiddellijk. Daarnaast wijst de minister op de enorme groei van het aantal sportzalen en -hallen. Hierdoor is de mogelijkheid van buiten schoolse sportactiviteiten sterk toegenomen. Montare: "De be windsman ziet daarbij een paar zaken over het hoofd. Het is alle maal niet zo vanzelfsprekend als hij wel denkt. Hij doet net of ie dereen maar geld heeft voor een lidmaatschap bij een sportclub. Daarnaast komt het heel vaak voor dat leerlingen in een eind examenklas juist een jaar stop pen met sportactiviteit omdat ze daar nauwelijks tijd voor kunnen vrijmaken". Een vluchtige enquête aan het be gin van het jaar bij een vijfde klas van het Stedelijk Gymna sium leert bij voorbeeld, dat meer dan de helft geen lid is van een sportclub. Verongelijkt is Montare over het feit, dat de mi nister alleen maar aan 'sport' denkt als hij het over lichamelij ke oefening heeft. "Dit vak dat bij alle scholen in het leerplan is opgenomen, schenkt ook aan dacht aan lijf en ledematen en aan de houding. Juist in de pu berteit hebben ze daar veel pro blemen mee. "Elke keer weer merk ik het: voor veel leerlingen is het een verade ming om een uur niet aan proef- Grotere klassen is een van de gevolgen van de bezuinigingen die minister Deetman wil doorvoeren volgende becijferingen geko men: door de bezuinigingen (meer leerlingen in een klas) zul len er dertig banen in kleuter- en lager onderwijs verdwijnen. Dit staat los van de natuurlijke te rugloop van het aantal leerlingen volgend schooljaar, die nog eens aan vijftien leerkrachten hun baan zal kosten. In het voortgezet onderwijs wordt de bezuiniging vooral bereikt door minder leerkrachten te sub sidiëren. In Leiden betekent dat, dat er 15 tot 20 banen zullen ver dwijnen. Het afschaffen van de zgn. taakuren, uren waarin een leraar geen les geeft zodat hij an dere schooltaken kan verrichten, kost 16 banen. Door een gezakte leerling nog maar voor tien pro cent mee te laten tellen bij de be rekening van het aantal leer krachten, gaan 15 banen verlo ren. Doordat het gymnastiekon derwijs in de hoogste klassen komt te vervallen, raakt men in Leiden nog eens tien plaatsen kwijt. Wethouder Peters: "Dan hebben we het nog niet over het met-on derwijzend personeel. Ik kan nu nog niet overzien wat voor deze groep de gevolgen zullen zijn. En dan denk ik ook nog niet aan de leegstand van gymnastiekloka len door het wegvallen van een groot aantal uren. Een vergoe ding daarvoor van het rijk zit er niet in. Nogmaals: het is drama tisch. Zelfs datgene wat je hebt beloofd in een verkiezingspro gramma, is door deze bezuinign- gen onuitvoerbaar geworden" slachtofTer is geworden van het sociaal-cultureel plan. "Volgens dat plan moest het Volkshuis er drie stafkrachten bykrygen. En wat is makkelijker dan die staf- krachten weghalen bij een jonge rencentrum dat in hetzelfde ge bouw is gevestigd? Dan blijft het gedonder tenminste in één huis en komt niet naar de gemeente toe. In het plan werd dus bepaald dat Stats nog maar twee forma tieplaatsen overhield". Op het moment bezetten de staf krachten van Stats echter ruim 2,5 formatieplaatsen. Met het vertrek van Eef van Ooijen zou den ze dus volgens het sociaal- cultureel plan op de juiste sterk te zitten. "Maar hoe verklaar je dan dat er in juni vorig jaar, toen we ook een vacature hadden, wél een stafkracht bij mocht ko men?", vraagt Stats zich nu af. "We zyn bang dat de activiteiten, informatieverstrekking en bclan- gebhartiging voor buitenlandse jongeren nu aan kwaliteit moe ten inboeten. En we vinden het vooral heel erg vreemd dat dat te danken is aan de wethouder die ook het migrantenbeleid in zijn portefeuille heeft". De stafkrachten van Stats laten het er vooralsnog echter niet bij zit ten. Andere Leidse instellingen zijn gevraagd adhesiebetuigin gen te sturen en raadsleden wer den uitgenodigd zich te verdie pen in de gang van zaken bij Stats. "We zijn steeds meer bezig met de ondersteuning van zelfor ganisaties van buitenlanders en willen ook een arbeidsproject (drukkerij) opzetten voor buiten landse jongeren. Dat zyn juist de dingen die. hoewel erg arbeidsin tensief, in het beleid van de ge meente passen". Overigens heeft raadslid Hans de la Mar (PSP) in een brief aan wet houder Peters al gereageerd op de voorgenomen overheveling van een formatieplaats van Stats naar het Leidse Volkshuis. Daar in noemt De la Mar de redenen voor het ingrijpen van de wet houder onduidelyk. "Tussen Stats en het Volkshuis is een goed overleg. Dat overleg wordt nu door de wethouder onmoge lijk gemaakt, terwijl hij in Lei den Zuid West juist probeert een dergelijk overleg tussen de buurthuizen op poten te zetten". Ook vraagt De la Mar om de kwestie in de commissie samen levingsopbouw aan de orde te stellen. werken te hoeven denken. Vol gens mij is die ontspanning ook noodzakelijk om tot goede leer prestaties te komen. Nu al wordt er geklaagd dat er de laatste uren van een schooldag nauwelijks nog iets wordt opgenomen. On derzoeken hebben reeds uitge wezen, dat wie nu niet aan bewe ging doet, daar later ook nauwe lijks iets aan zal doen. Als ik heel eerlijk ben, geef ik liever langer les voor minder geld, dan géén les. LEIDEN - Het dak van de fietsen stalling van de kleuterschool 'De Rondedans' aan de Julianakade is gisteravond besprenkeld met olie en daarna aangestoken. Door de lage temperatuur bleef een brand uit. De dakbedekking ging alleen smeulen. De brand weer was snel ter plaatse om dit proces tot staan te brengen. Vol gens buurtbewoners was deze poging tot brandstichting het werk van kinderen. Toen de poli tie arriveerde was er echter nie mand meer te zien. LEIDEN - Vijftien baldadige jon geren in de leeftijd van zeven tot zestien jaar zijn gistermiddag door enkele agenten uit een slooppand aan de Middelste- gracht gehaald. Zij terroriseer den de buurt door allerlei breek bare voorwerpen naar beneden te gooiden. Verscheidene gepar keerde auto's liepen deuken en lakschade op. LISSE - Door een draadreuk in de bovenleiding bij Lisse is het treinver keer tussen Leiden en Amsterdam donderdagavond vanaf zeven uur tot een spoor beperkt geweest. De breuk kon vanochtend rond tien uur pas worden hersteld, zodat toen ook pas weer van beide sporen gebruik kon worden gemaakt. Het intercity-treinverkeer moest via Gouda worden omgeleid en heeft daardoor nogal wat vertraging ondervonden. De stoptreinen van Lei den naar Amsterdam konden donderdagavond hun gebruikelijke tra ject blijven ryden. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Opgelucht Ton Menken wordt eigenlijk he lemaal niet goed van al die mensen die hem op dit mo ment benaderen om mee te vechten voor het behoud van de Ijsbaan Leiden. "Mensen die nooit belangstelling heb ben getoond, ja, zelfs de ijs baan nog nooit van binnen hebben gezien". Tegen al die mensen wil Men ken, die tegenwoordig in het verhuren van tribunes doet, zeggen dat hij al lang is uitge vochten en dat het hem hele maal niets meer kan schelen of de ijsbaan open blijft of niet. "Bovendien, al die mensen die nu zo hard roepen dat de ijs baan moet blijven, laten je straks net zo hard weer val len". Menken zegt uit eigen, bittere ervaring te spreken "In het vorig winterseizoen schaatste iedereen buiten en dat was de doodsteek voor de ijsbanen. Toch was er toén nog van alles te regelen. Maar door de kortzichtigheid van Jan en Alleman gebeurde er niets. Nog geen honderd schaatsers reageerden op mijn oproep een jaarabonnement te kopen om zo het voortbestaan van de baan mogelijk te maken. Nu zit iedereen op z'n blaren en hui lend wordt de gemeente ver weten aan het belang van de schaatsers voorbij te gaan. Maar als de gemeente nu bij springt, beschouw ik dat als een trap m m'n rug". Voor het eerst sinds hij zich te rugtrok als eigenaar/beheerder van de door hem gebouwde ijs baan aan de Vondellaan, lucht Ton Menken z'n hart. Zijn be schuldigende vinger priemt ook in de richting van de huidi ge exploitant van de ijsbaan. Piet Beers. Deze was in het vo rig winterseizoen pachter van de Menkenhal. "En dus verant woordelijk voor de ijsbaan", al dus Menken. "Maar midden ir\ het seizoen liet hy het afweten waardoor het zinkende schip niet meer was te redden". Wanneer de hal binnenkort wordt verkocht, zal Menken, die nog altijd juridisch eige naar is, zijn handtekening on der het koopcontract moeten zetten. "En die handtekening zél ik zetten, ook als er aan de gemeente wordt verkocht. En ik zet er een dikke vette streep onder omdat het ijsbaanavon- tuur voor mij dan eindelijk is afgedaan. En ik zal dan niet denken: 'Och arme schaatsers wat nu?' Tenslotte hebben die 'arme schaatsers' mij ook in de kou laten staan". Dat lucht op. J.V. Beunfilmers De Nederlandse Bioscoopbond heeft verklikkertje gespeeld bij het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. Mede werkers van de universiteit werken voor een habbekrats mee aan filmpjes en STER- spotjes. En dat is niet eerlijk, want ze stoten daarmee de be roepskrachten het brood uit de mond. "Dat is niet nieuw en er wordt dok al een tijdje over ge mopperd", weet secretaris Claesen van de audio visuele dienst van de bond. "Maar vroeger was het niet zo'n ramp Nu de markt echter een beetje knelt, hebben we deze brief naar het ministerie gestuurd.". Daar is de klacht serieus geno men. want er ging prompt een schrijven naar alle universitei ten de deur uit. Daarin stond met zoveel woorden dat dat ge donder nu maar eens afgelo pen moest zijn. Weet Claesen eigenlijk wel op welke univer siteiten de beunhazen zitten'' "Nee. dat zijn we niet precies nagegaan. Mocht het door bly- ven gaan, dan gaan we het pre cies bijhouden". Dit ts dus een soort schot voor de boeg? "Nou, laten we zeggen: een al gemene waarschuwing". De tijd staat stil op het Leids 'centraal station'. Het 'blote billen gezicht' zal evenwel spoedig worden hersteld Aan de Leidse universiteit wast men in elk geval de handen m onschuld. Het universiteitsbe stuur bereidt een antwoord voor waarin dat ook duidelijk gemaakt wordt. F. op 't Eynde. hoofd van de audio visuele dienst (zeg maar de hoor- en kykdienst) van de universiteit zegt ook "Het is pertinent niet zo dat wy voor derden werken" Wie dan wel? "Ik denk zelf eerlyk gezegd aan Rotterdam en Amsterdam". Desgevraagd gooit Rotterdam de modder niet terug. Men werkt nog aan een antwoord "En zo lang lykt het niet verstandig al beschuldigingen te uiten' Jammer. B J Blote billen De gevel en de toren van het centraal station' zien er nogal bleekjes uit Geen wonder want de twee blikvangers, de lichtreclame van De Volks krant en de grote klok. zyn weggehaald. Maar aan dit 'blote billen gezicht' komt spoedig een einde. De lichtbak van De Volkskrant (geen interesse meer) wordt vervangen door een van het Leidsch Dagblad (wel interes se). In ruil voor een duizendje of zes zal lichtreclame-installa teur Haaksman uit Ouderkerk aan de Amstel het 'grootste dagblad van Leiden en omstre ken' binnenkort aan de muur van het station hangen En de stationsklok? Die is op dit moment in revisie", meldt spoo rwegen- persvoorlichter Meijer ons. "Ik verwacht dat dit karwei, dat we hebben uit besteed. binnen een paar we ken is geklaard. Wanneer de klok precies terug komt, kan ik niet zeggen. We kunnen nu im mers niet op de klok kyken". De olykerd. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3