c Ouderen bij zilverfabiiek als eersten vrezen on [L-e/cfee agenda 'Geruchtmakende' burenruzie met kampeerders Lawaaiconflict in Wassenaar na jaren nu bij Raad van State Gevolg reorganisatieplannen bij Van Kempen en Begeer Jumelagepartners op verldezingstournee Leiderdorpse postbode vindt nieuwe aanhang/bestelkar uit Onderzoek doelmatigheid Warmondse ambtenarij jUs^ffK Stad en rand VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 DEN HAAG/WASSENAAR - Mag er worden gekampeerd op het stukje Duinrell, dat aan de achtertuinen van een aantal Wassenaarse ingezetenen grenst? Dat was gisteren de hamvraag bij een nu jarenlang slepend geschil tussen de be woners, Duinrell en de ge meente Wassenaar. Het geschil werd gisteren behandeld door de Raad van State. De huizen, die in 1979 werden opgeleverd, grenzen aan het re creatiepark. Voordat de bewo ners er introkken dachten zij dat er op het stukje achter hun tuinen ooit woningen zouden worden gebouwd. Dat bleek tenminste uit het bestem mingsplan. Toen z(j er eenmaal woonden bleek echter dat het terrein wordt gebruikt om de kam- peerdrukte tijdens het hoog seizoen op te vangen, met alle gevolgen van dien: schetteren de tv's, luidruchtige gesprek ken en lawaaierige kinderen. De bewoners, onder leiding van de heer R. Braun, namen het niet. Ze legden hun oor te luisteren bij de gemeente. Daar bleek dat Duinrell geen officië le vergunning heeft om het stuk grond voor dit doel te ge bruiken, maar dat de gemeente het al jarenlang gedoogd, in af wachting van het nieuwe be stemmingsplan, waarin de grond wel als kampeerterrein staat aangegeven. Dat zal bin nen afzienbare tijd in werking treden. De bezwaren die tegen het plan zijn ingediend zullen medio september in behande ling worden genomen. Het gaat ons nog om één seizoen dat Duinrell de grond 'illegaal' gebruikt. Namens de bewoners liet de heer Braun gisteren weten de hele gang van zaken oneerlijk te vinden. Jarenlang zonder ech te vergunning draaien, en dan ineens officiéél in een nieuw bestemmingsplan worden op genomen? Waarom, zo vroeg Braun zich af, kan er niet op een ander deel van het uitge strekte Duinrell-gebied wor den gekampeerd? Gemeentelijk woordvoerder Van der Tuijn betoogde dat het ter rein al sinds jaar en dag door kampeerders wordt gebruikt, ook in 1976, op het moment dat de woningen werden ge bouwd. "Ik vraag me dus af of de hinder die de bewoners er van ondervinden inderdaad is toegenomen. Wellicht hebben zij zich pas gerealiseerd waar aan zij waren begonnen toen ze er eenmaal woonden", aldus Van der Tuijn, die stelde dat er intensief overleg was gevoerd om de overlast tot een mini mum te beperken. De bewo ners konden er een stukje tuin en een schutting bij krijgen, maar op dat aanbod werd niet ingegaan. Braun: "We waren gewoon bang dat wij dan de rechten op het geldende be stemmingsplan zouden verlie zen. En een strook van zes me ter is niks. Je houdt toch het idee dat die caravans in je ach tertuin staan". Wel werd er een zes meter brede groenstrook tussen de tuinen en het kampeerterrein aange legd. Eigenaar graaf Van Zuy- len van Nijevelt heeft tevens bepaald dat er in de toekomst alleen 'vaste' kampeerders op het geruchtmakende stukje grond mogen staan. Zo'n groep is volgens hem veel controleer baarder en zal er wel voor wa ken teveel overlast te bezor gen. Bewoner Braun vond helemaal niet dat hij evenveel last zou ondervinden als er geen cara vans. maar woningen op het terrein zouden staan. "Het gaat om een verschil in leefsfeer. Ik heb van mijn buurman toch ook geen last? Maar die wand jes van caravans zijn zo dun, je hoort alles". De advocaat van het recreatie centrum betoogde dat terug gaan naar de oude situatie het alternatief zou zijn. "Dan komt er een parkeerterrein, met alle stank en lawaai van dien. Ik vraag me af of de bewoners dan beter af zijn". De Raad van State zal op 31 maart uitspraak doen. VOORSCHOTEN - De reorganisatie by Van Kempen en Begeer gaat honderdveertig arbeidsplaatsen kosten. Mi nimaal honderdtachtig arbeidsplaatsen zullen echter be houden blijven. Alle werkmaatschappijen worden in de Voorschotense vestiging geconcentreerd. Dit blijkt uit afspraken die de vak bonden met de raad van bestuur van Van Kempen en Begeer heb ben gemaakt. Voor de mensen die hun baan verliezen is een af vloeiingsregeling. De ondernemingsraad heeft van daag positief geadviseerd over de plannen van de raad van be stuur. Het personeel, dat bij de Industriebond FNV is aangeslo ten, werd gistermiddag op de hoogte gebracht van de stand van zaken. Begin december werd duidelijk dat Van Kempen en Begeer niet aan een reorganisatie kon ontko men. FNV-vakbondsman Ter Wisscha: "Van Kempen en Be geer verkeert de laatste paar jaar al in moeilijkheden vanwege de schommelingen in de goud- en zilverprijzen". Daar kwam nog eens bij dat de constructie van het bedrijf nadelige invloed had op het functioneren. "Alleen in Voorschoten zaten al drie werk maatschappijen. Er was veel te veel overleg nodig, maar ook al lerlei belangen gingen een rol spelen. Bovendien waren er een heleboel dubbelfuncties. Iedere directeur moest een eigen secre taresse hebben", vertelt Ter Wis scha. Vrees De verliezen werden steeds groter. De nieuwe voorzitter van de raad van bestuur, de van Fasson af komstige W.T.J. Zuidema, stelde een reorganisatieplan op, dat nu uiteindelijk ook wordt doorge voerd. Het plan houdt de ophef fing van de winkelketen in, de Het personeel van Van Kempen en Begeer dat bij de vakbond is aange sloten werd gisterenmiddag in de kantine van de reorganisatieplannen bij het bedrijf op de hoogte gesteld. Achter de tafel links vakbondsbestuur der D. Ter Wisscha, naast hem een lid van de ondernemingsraad. vestigingen in Coevorden (Kel- tech) en Zeist (Keltum) worden gesloten. Daar zullen ook de grootste klappen vallen op het gebied van de werkgelegenheid. Maar ook in Voorschoten zal een aantal mensen hun baan verlie zen. Hoeveel mensen er worden ontslagen is nog niet bekend. Dat hangt af van het aantal men sen dat vanuit de vestigingen in Coevorden en Zeist overplaat sing accepteren. Afgesproken is wel dat er minimaal 180 mensen in dienst blijven bij Van Kempen en Begeer in Voorschoten. Op dit moment werken er ruim 190. Van Kempen en Begeer heeft de ontslagprocedure voor de werk nemers in Coevorden en Zeist al in werking gezet. Bij de oudere personeelsleden be staat, zo werd gistermiddag dui delijk, de vrees dat zij er het eerst uitgaan. Mensen van 57'/2 jaar en ouder behouden volgens het so ciaal plan dan ruim negentig pro cent van hun salaris. In het be drijf gaan geruchten dat Zuidema erop uit zou zijn vooral de oudere werknemers te ont slaan. Volgens Ter Wisscha kan dat alleen als de oudere werkne mers daarmee instemmen. Als Achter de monumentale gevel van het fabriekspand van Van Kempen en Begeer aan de Leidseweg in Voorschoten zal ingrijpend worden ver- en gebouwd om ruimte te scheppen voor de onderdelen van het bedrijf die van elders naar Voorschoten komen. Van Kempen en Begeer alleen ouderen zou ontslaan bestaat de mogelijkheid dat het arbeidsbu reau geen ontslagvergunning af geeft. Jongeheer Het reorganisatieplan is niet zon der slag of stoot ontvangen. De vakbonden en ook de onderne mingsraad zijn vaak in botsing gekomen met Zuidema. Dat leid de er zelfs toe dat de onderne mingsraad het vertrouwen op zegde in Zuidema. Ter Wisscha: "Die jongeheer Zuidema, zoals ik hem altijd noem, is heel moeilijk in het ga reel te houden. Het is een man die overal snel doorheen fietst en probeert zijn plannen door te drukken. Die moet je dus heel hard terugfluiten". De botsingen hebben er overigens wel toe ge leid dat de verhoudingen nu wat genormaliseerd zijn. In het sociaal plan is geregeld dat het pefsoneel en de vakbonden nauw betrokken worden bij de reorganisatie. Dat is volgens Ter- wisscha ook nodig. "Het bedrijf moet helemaal op z'n kop. Men sen krijgen een andere functie, andere taken. Dat moet zeer zorgvuldig gebeuren". De zilverfabriek in Voorschoten zal geheel worden verbouwd om de restanten van de bedrijven uit Coevorden en Zeist in te passen. Bovendien komt er nieuwbouw achter het statige pand. Van Kempen en Begeer willen de ver en nieuwbouw nog dit jaar afron den. Eerst zullen echter de beno digde vergunningen van de ge meente moeten worden verkre gen. De bowkosten worden ge schat op twee miljoen gulden. VOORSCHOTEN - "Ik voel me net de lijsttrekker van de arme Sanelboe- ren. Ik moet blijvende sympathie verwerven van de Voorschotense bevolking om met mijn dorp een jumelage (samenwerkingsverbond) aan te gaan. Maar ik wil me onbaatzuchtig opstellen. Ik gun de ander twee gemeenten het ook om jumelagepartner te worden van Voorscho ten" Dit zei gisteravond pater Johan Wachters, ontwikkelingsleider van een project in Mali. Dit pro ject wordt wellicht een jumelage partner van Voorschoten. Hij sprak deze woorden tijdens een informatieavond over een jume lage tussen Voorschoten en een Derde Wereldgemeente. De avond werd gehouden in de trouwzaal van het Ambachts- en Baljuwhuis en werd bezocht door 70 Voorschotenaren. Het is de bedoeling dat de werk groep "Jumelage Voorschoten - Derde Wereld" in april beslist met welke gemeente in de Derde Wereld een jumelage wordt aan gegaan. Om de bevolking te be trekken bij de keuze, organiseer de de werkgroep "Jumelage Voorschoten- Derde Wereld" de informatieavond waar drie men sen aanwezig waren die werk zaam zijn in de drie gemeenten die in aanmerking komen als toe komstige jumelagepartner. Naast pater Johan Wachters sprak de Indiër Narinder Bedi over een project waarmee hij in Indië be zig is en dat bedoeld is om arme boeren meer bewust te maken van hun rechten. Bovendien was aanwezig Gerard Verbeek die in de sloppenwijken van Nairobi, de hoofdstad van Kenya, de mensen helpt. door de grote droogte die het land de afgelopen jaren heeft ge teisterd en dat ze zitten te sprin gen om een dam die het water vasthoudt dat in de natte periode van het jaar is gevallen. Gerard Verbeek vertelde dat de be woners van de sloppenwijken "verslagen" zijn: "Onlangs zijn er grote branden geweest die ve le duizenden mensen dakloos hebben gemaakt. Ze weten niet wat ze moeten". Benadrukt werd echter dat het niet de bedoeling is dat Voorschoten ontwikkelingshulp pleegt. De projecten die in aanmerking ko men voor jumelagepartner wor den allen gesubsidieerd door het ministerie van ontwikkelingssa menwerking. "Het is de bedoeling dat er directe contacten ontstaan tussen de be volking van de beide gemeen ten", zei N. Bedi. "We kunnen beiden van elkaar leren. We kun nen activiteiten delen. Het ligt aan de beide gemeente wat ze gaan doen. De projectleiders zul len dan als tussenpersonen fun geren. De trotse uitvinder achter zijn vinding LEIDERDORP/DEN HAAG - De Leiderdorpse postbesteller Da vid Brandt (29) is de uitvinder van een nieuw postbestellerskar- retje waarmee de PTT binnen een maand in dertien postdistric ten proeven gaat nemen. Brandt kwam op het idee omdat hij de voortdurend kapotte bagagedra- de 2 De Leiderdorpse postbode heelt het eerste exemplaar van het kar retje een jaar geleden al in elkaar geknutseld en toen het aardig bleek te werken het hoofdkan toor van de PTT-besteldenst van zijn vinding op de hoogte ge bracht. Die heeeft nu een aantal van de wagens laten aanmaken. Het wagentje kan aan de fiets van de besteller worden gekoppeld en in zijn wijk aangekomen kan deze het dan loskoppelen en het afsluitbare transportmiddel ver der met de hand meenemen. Het karretje is niet bruikbaar in een binnenstad met smalle stoepen. WARMOND - De gemeente War mond gaat onderzoeken of het ambtelijk apparaat doelmatiger en goedkoper kan werken. Het onderzoek richt zich op verbete ring van de werkomstandighe den, het automatiseren of uitbe steden van ambtelijke taken en het bekorten van procedures. Daarnaast wordt het tegengaan van het elkaar overlappende ta ken bekeken. Ook wordt kritisch bezien of het mogelijk is dat ambtenaren taken gaan verrich ten die momenteel worden ge daan door wethouders. Op deze manier hoopt de gemeente geld te besparen. De gemeenteraad gaf onlangs haar goedkeuring aan het onderzoek dat wordt gehouden met het oog op de steeds krapper wordende gemeentefinanciën. Het onder zoek zal voor een groot deel wor den verricht door ambtenaren. Zij stellen een lijst samen waar op ze zaken aandragen die vol gens hen beter zouden kunnen worden geregeld. Een extern bu reau zal de mogelijkheden van automatisering onder de loep ne men. Daarnaast moet een inventarisatie worden gemaakt van het open baar groen in de gemeente. Raadslid Th. Duijnhoven (PW) stelde voor dit werk door een student van de landbouwhoge school te laten doen. Die zou dat zijns inziens goedkoop en doel matig kunnen doen. VRIJDAG Leiden - Aniba's Muziekkamer, hoek Witte Singel/Herenstraat, optreden de groep Corxjuncto Yaravi, 20.30 uur. LVC - Breestraat 66, optreden de groep twice' van Bob Rafelson i cholson, vr en za om 21.15 uur. Groenoordhallen - Windsurf '83, 10-22 Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, voorstelling café 'In de Billenburcht', vr en za om 20.30 uur. NVSH-trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur. tel. 149987. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - vrouwenavond, 21-1 uur. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. ZATERDAG Leiden - Jazzzolder Hot House, zolder LVC, optreden het Harry Miller Kwar tet, 22 uur. Groenoordhallen - Windsurf '83, 10-22 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- Caeciliastraat 18, 22-2 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, 14-17 uur. ZONDAG Leiden - AV Holland organiseert bos- loop in Leidse Hout, start op de atletiek baan aldaar, 11 uur. Museum voor Volkenkunde - Steen- straat 1, film Otong Rasta die zich af speelt op Java, 15 uur. Groenoordhallen - Windsurf '83, 10-17 Middelweg 19c kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliasfraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur disco. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: H. de Jong, Noord- eindsplein 4a, tel. 123752, spreekuur: 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus. Middelste gracht 131, teL 132500, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk. Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luijk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein, tel. 720936, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: M.J.H. v. Tol. De Sitterlaan 80, tel. 142427, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo- renwijk. Rosmolen 2. Leiderdorp - za, M. Landsmeer, Drake- stein 2, tel. 413913, spreekuur 12.30-13 uur Florijn 10, tel. 891000; zo, L. Mid dendorp. Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelf de adres. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oran jelaan 29, tel. 174830. Voorschoten - za, A. Meiman, J.W. Fri- solaan 13, tel. 2493; zo, F. Koopman, Churchillweg 19, tel. 6352. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 18 febr tot 25 febr Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: A.W. Helder, Hermelijn- vlinder 36. tel. 220513. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058 Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. TANDARTSEN De weekenddient voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidsceentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. De informatie die ze ten gehore brachten viel grotendeels na te lezen in de documentatiemap die sinds dinsdag in de bibliotheek Tirol ligt. Daarnaast staat een en ander in de nieuwsbrief die de werk groep uitdeelt aan instellingen en verenigingen tijdens de be zoeken die de werkgroep op dit moment aan die verenigingen en instellingen aflegt Expositie De reeds bekende informatie werd echter aangevuld met indruk wekkende verhalen. Zo zei J. Wachters dat de mensen in Mali doodsangsten hebben uitgestaan Op uitnodiging van de Zoeter- woudse St. Jansfanfare verzorgt de Tiroler kapel, Tiroler Muzi kanten. uit het Gelderse Mete ren zondag het koffieconcert. Er zullen werken van Ernst Moss en Kurt Edelhagen ten gehore worden gebracht om -als ver- lengstukje van het carnaval- de Oostenrijkse sfeer binnen te ha len. In het Ambachts- en Baljuwhuis in de Voorschotense Voorstraat is tot en met 13 maart een expo sitie van grafisch werk van Ale- chinsky, Appel, Constant, Cor- neille en Lucebert. De tentoonstelling omvat 64 pren ten van de vijf kunstenaars van de COBRA-beweging. De werken zijn op vrijdag, zater dag en zondag van twee tot vijf uur te bekijken. Ook op vrijdag avond kan de expositie van ze ven tot negen worden bezocht. OPGERICHT 1 MAART 1060 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V it ontvangen LEIDEN Telefoon 071-144941 tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18.00 uur Bi| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 in v Damiate Holding BV Kwartaalabonnement f 61,25 Per post 83,60 onnement 20.59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Commentaren R D Paauw, W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (pfv) W F Wirtz (bin./buit./ec.) J Ruygrok-Hoogeveen P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten b<| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in. Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairi Rome, Madrid. Mexico en Wenen Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2