Ontwrichting RSV dreigt Levensmiddel lijdt onder prijzenslag -c Gasprijs kan lager "Plan De Graaf onjuist" Beurs Amsterdam hort zakelijk marktberichten Brief ondernemingsraad aan Lubbers FNV achter cao metaal Ondernemers: Bank moet vervalsing vergoeden Beursoverzicht VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 vw Een tiental VW-kantoren dreigt in ernstige financiële problemen te komen doordat gemeentelijke overheden de subsidiekraan steeds verder dicht draaien. Een woordvoerdster van de over koepelende organistatie ANVV, de Algemene Nederlandse Ver eniging van VW's, bevestigde gisteren dat sommige VW's in ons land dusdanig in financiële problemen zijn geraakt dat bij die kantoren de service-verle ning steeds meer in het gedrang komt. Verlichting De daling van het ziekteverzuin be tekent voor dit jaar een lasten verlichting voor het bedrijfsle ven van een miljard gulden. De FNV-er C. Driessen zei dat giste ren tijdens een vergadering van de Sociale Verzekeringsraad (SVR). De SVR besprak een nota waarin de verwachting wordt uitgespro ken dat de gemiddelde zieken geldpremie dit jaar op 6,2 pro cent zal liggen. Vorig jaar was dat nog 6,5 procent. De zieken geldpremie wordt per bedrijfs tak vastgesteld. Zonder werk Van de afhankelijke beroepsbevol king was eind januari 16,6 pro cent zonder werk. Dat staat in het verslag over de arbeidsmarkt in januari van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. Onder de afhankelijke be roepsbevolking worden degenen verstaan die zijn aangewezen op loondienst. De werkloosheid on der de mannen lag eind januari op 16,3 procent, die bij vrouwen op 17,2 procent. Omdat er. los van de werkloosheidsontwikke ling, in de wintermaanden altijd meer werklozen zijn dan in de zo mermaanden, wordt op de cijfers altijd een correctie toegepast voor het seizoen. Na deze correc tie komt het werkloosheidsper centage voor mannen op 15.4, dat voor vrouwen op 17,3 en het tota le percentage op 15,9. Heidemij Personeelsleden van Foreco Inter nationale Houthandel b.v. in Dalfsen hebben gisteren beslo ten tot voortzetting van dit be drijf, dat deel uitmaakte van Hei demij beheer en in augustus vo rig jaar in een zogenoemde sterf huisconstructie terecht kwam. Medewerkers van de Heidemij- dochter vonden dat volkomen ten onrechte, omdat de onderne ming in hun ogen nog best per spectief zou hebben. Ze hebben hun bedrijf Foreco Dalfsen b.v. genoemd. Het biedt werk aan twintig mensen en heeft volgens de oprichters de mogelijkheid uit te groeien tot 36 medewer kers, het aantal dat het bedrijf oorspronkelijk telde. Reclame De reclamebureaus in ons land zijn in het algemeen niet ontevreden over de bedrijfsresultaten in 1982. De recessie liet wel sporen na, want de winstpercentages bleven gelijk of daalden, maar door fors kappen in de kosten bleef de schade beperkt. Een deuk kreeg het aantal medewer kers. Het aantal mensen bij de bureaus daalde met 8 pet. De ver wachtingen in de branche voor 1983 zijn voorzichtig optimis tisch. Dit blijkt uit het jaarlijkse onderzoek in de bedrijfstak van het weekblad voor reclame en marketting Adformati?. LEIDEN - Andijvie 275-300; boeren kool 15-53; rode kool 24; rabarber 1,26; spinazie 2,45—2,70; spruiten A 99—1,09; spruiten B 1,54—1,58; spruiten C 37; spruiten D 1,04—1,65; uien 11-54; win terpeen 21—26; witlof 1,10—2,50; knol selderij 24-54; sla 52-78; raapstelen 22-25; radijs 69-72; selderij 37-53. Economie WINTERSWIJK (ANP) - Op grond van de drastische daling van de olieprijzen kan de gas- prijs voor de kleinverbruiker met vier cent per kubieke meter omlaag. Voor een gemiddeld ge zin scheelt dat per jaar al gauw 120 gulden. Ook wegens de lage re olieprijzen kunnen de elektri citeitstarieven omlaag. De huren zouden niet of nauwelijks mogen stijgen omdat de stijging van de bouwkosten tot staan is geko men. Dat zei directeur L. Donia van het Konsumenten Kontakt gisteren in Winterswijk op een symposium over woonlasten. Volgens Donia dreigt 1983 voor wat de woonlasten betreft een rampjaar te worden. Grote groe- Konsumenten Kontakt: pen mensen komen in financiële problemen te zitten, waardoor in veel gevallen de energierekening en de huur niet meer kan worden betaald. De totale achterstand bij de gemeentelijke energiebednj ven bedraagt inmiddels meer dan een miljard gulden, aldus Donia. Door het huidige kabi netsbeleid zullen volgens hem Drs B. G. A. Kempen, algemeen directeur van de Nationale Wo ningraad. zette zich af tegen al te veel generaliseren als het gaat om de zwaarte van de woonlas ten. De uitspraak dat de woon lasten voor de bewoners en de belastingbetalers ondraaglijk zyn geworden is gevaarlijk, zei hy. De NWR-directeur richtte zich met name tot KK-directeur Donia die hij in bepaalde opvattingen on kunde verweet Daardoor wordt hetzy een sfeer geschapen waar in de zaak als onoplosbaar wordt gezien, hetzij de aandacht afge leid van de werkelijk schandalig oneerlijke verdeling van woon lasten over verschillende groe pen bewoners Vooral de gezin nen die van één minimuminko men moeten leven zullen meer moeten worden ontzien dan de regering onder meer bij de indi viduele huursubsidie voorstelt, aldus Kempen. ROTTERDAM (ANP) - Er dreigt een totale ontwrich ting van de bedrijfsvoe ring bij de diverse RSV- bedrijven indien de be windvoerders en het mi nisterie van economische zaken niet spoedig tot overeenstemming komen over de hoogte en de be stemming van de door de rijksoverheid toegezegde overbruggingskredieten (boedelkredieten). Dit schrijft de Centrale On dernemingsraad van RSV gisteren in een brief aan premier Lubbers. De meest acute bedreigingen vor men volgens cor-voorzitter Wim van Schellebeek de salarisbeta lingen over februari (naar schat ting 60 miljoen gulden) en pro blemen met leveranciers en mo gelijke opdrachtgevers die om zekerstellingen vragen. De cor wijst in de noodkreet aan de pre mier ook op de ernstige conse quenties voor diverse toeleve ringsbedrijven en ondernemin gen. Van Schellebeek vreest dat de schijnbaar moeizame onderhan delingen tussen het ministerie en de bewindvoerders nog meer RSV-bedrijven aan de rand van het faillissement zullen brengen. Het kabinet heeft in eerste in stantie beslist dat vier RSV-be- drijven zullen moeten verdwij nen en een aantal andere zullen moeten worden afgeslankt. De problemen met de salarisbeta ling zijn het nijpendst bij de werf Wilton-Fijenoord in Schiedam, omdat de werknemers bij dit be drijf hun salaris een week eerder ontvangen dan bij de andere RS V-bedrijven. Een delegatie van de werf heeft gistermiddag spoed-overleg met de bewind voerders over deze zaak. Normaal bereiken de salarissen de Wilton-werknemers rond de twintigste van de maand, maar met de voorbereidingen voor de betalingen over februari is vol gens een woordvoerder van de ondernemingsraad van Wilton nog geen begin gemaakt. Verolme De werf Verolme Heusden (700 werknemers), onderdeel van het RSV-concern, is in een vergevor derd stadium van onderhande ling met een Nederlandse rederij over een nieuwe order. Daarmee is volgens directeur ir. J.F.R. Barth van de werf ongeveer 75 miljoen gulden gemoeid De doorgang van deze order is ech ter afhankelijk van de mate en de snelheid van steunverlening die het rijk via de bewindvoerders aan de werf wil geven. Ir. Barth verwacht daar op zeer korte ter mijn duidelijkheid over. Indien de order doorgaat kan nog dit jaar met de bouw worden begon nen. Barth wil over de naam van de opdrachtgever of de aard van het schip in dit stadium geen .na dere mededelingen doen. J - Tijdens een persconferentie in Nieuwspoort heeft de voorzitter van de Adviescommissie Indus- G.A. Wagnergisteren het eerste exemplaar gekregen van het Groot Vademecum voor Bezuiniging i van drs. E. van der Wolk (l), hoofdredacteur van het Groot Vademecum. «Foto: anpi. Werknemers niet aansprakelijk stellen UTRECHT (ANP) - De vakcentra les FNV en CNV hebben gisteren eensluidend het voorstel van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) afge keurd om ook de werknemers aansprakelijk te stellen voor het niet betalen van premies voor so ciale verzekeringen. Volgens de vakcentrales zet De Graaf met dit voorstel "de wereld op zijn kop" omdat de werknemers aan sprakelijk worden gesteld voor de wettelijke verplichtingen van de werkgevers, het afdragen van de premies. Staatssecretaris De Graaf deed het voorstel gisteren tijdens een bij eenkomst van de sociale verze keringsraad. De doeltreffendste manier om fraude met sociale verzekeringen door werknemers te bestrijden, is volgens De Graaf om hen voor de betaling van niet afgedragen premies aansprake lijk te stellen. Van misbruik en fraude is slechts sprake als de werknemer wist of behoorde te weten dat zijn werkgever malafi de is, aldus De Graaf. Volgens een woordvoerder van de FNV is het "de omgekeerde we reld" om werknemers aanspra kelijk te stellen voor een verant woordelijkheid van de werkge vers. "Het is bekend dat bepaal de werkgevers hun aansprake lijkheid proberen te ontlopen via allerlei constructies. Wij willen UTRECHT (ANP) - De achterban van de Industriebond FNV in de metaalindustrie staat in meer derheid achter de uitgangspun ten waarmee de bond het overleg over de nieuwe metaal-cao in gaat. Dat valt op te maken uit het resultaat van de ledenvergade ringen in elf van de 15 districten van de Industriebond FNV. Op die vergaderingen stemden er van de 1125 leden 966 voor, 128 tegen en de rest blanco. Politie zet Volvo's stil DEN HAAG (ANP) - De rijks politie heeft gisteren voorlo pig al haar 500 Volvo-343 sur veillance-wagens buiten ge bruik gesteld nadat aan de voorste remslangen van en kele auto's gebreken waren geconstateerd. Onlangs zijn twee Volvo's 'door hun rem men gegaan'. Omdat de wa gens zijn uitgerust met een dubbel remsysteem konden ongelukken worden voorko men. hoewel het remvermo- gen terugliep met meer dan de helft. Dit heeft een woord voerder van de Rijkspolitie gisteren meegedeeld. Volvo Car b.v. heeft de dealers op dracht gegeven alle Volvo's van het type 343 die geleverd zijn aan politiekorpsen dus ook die van de gemeentepoli tie, te controleren. Mocht daaruit blijken dat de fouten aan het remsysteem structu reel zijn, dan zullen aan alle verkochte auto's op kosten van de onderneming de nodi ge wijzigingen worden aan gebracht. Dat heeft een woordvoerder van Volvo Car b.v. in Helmond gisteravond desgevraagd meegedeeld. graag meewerken aan een deuge- delijk controlesysteem om de so ciale fraude te bestrijden, maar niet op deze manier", aldus de FN V-woord voerder. CNV-hoofdbestuurder A. Molen dijk noemt het voorstel van de staatssecretaris een kwalijke zaak, omdat in de praktijk is ge bleken dat veel werknemers niet weten dat hun werkgever geen premies afdraagt. "Als op je loonstrookje keurig de afdracht van sociale premies vermeld staat, dan wordt het wel erg moeilijk om te weten te komen of je baas dat ook werkelijk heeft afgedragen", aldus Molendijk. Het van rechtswege verzekerd zijn van de werknemers komt volgens Molendijk in het voor stel van De Graaf op de tocht te staan. Hij vindt dat in het voor stel "de goedwillenden worden gelijkgeteld met degenen die met hun baas onder één hoedje spelen". „Binnen het pakket dagelijkse levensbehoeften is al enige tijd sprake van zo'n ernstige kwali- teitsdaling. dat de grens van het toelaatbare is benaderd". Dat zegt voorzitter H van der Geest van het Vakcentrum Le vensmiddelen in het maand blad „De Ondernemer" van het Ned Chr. Ondernemers Ver bond. Oorzaak is volgens hem de prysvergelyking van de consumentenorganisaties „De eenzijdige en sterk overdre ven nadruk die consumtenor- gamsaties en vakbonden via prijsvergelijkingen e.d. voort durend op de pryzen leggen, gaat ten koste van de kwaliteit van ons levensmiddelenpak ket aldus Van der Geest. Vol gens hem is de situatie al zo ernstig, dat een fabrikant van een aantal levensmiddelen hem had gezegd: „Die artike len zyn goed voor de verkoop, maar ik zou ze in veel gevallen niet voor myn kinderen mee naar huis nemen". Het Vakcentrum Levensmidde len. waarin bijna 2500 levens middelendetailhsten zich voor hun belangenbehartiging heb ben gebundeld, heeft onlangs een juridische procedure aan gespannen tegen de Consu mentenbond. Klacht: de bond maakt zich schuldig aan oneer lyke prijsvergelijkingen. De rechter zal het moeten uitma ken; dat duurt nog wel een tyd. door Kees Cornelisse Het vakcentrum vindt in ieder geval dat er sprake is van on eerlijkheid, vooral by vergelij king tussen prijzen in groot winkelbedrijven en van zelf standige ondernemers, die on der een naam opereren van een (inkooporganisatie waarby ze vrijwillig zijn aangesloten. Die winkeliers hebben, aldus Van der Geest, vaak allemaal ver schillende pry zen - dat in te genstelling tot de grootwin kels. Afgezien van de afloop van deze zaak is het vakcentrum ervan overtuigd dat de consumen tenorganisaties en de vakbon den zo meewerken aan „de ver nietiging van het fijnmazige voorzieningen peil in de le vensmiddelenbranche", zoals „De Ondernemer" het noemt. Steeds meer kleine, zelfstand] ge kruideniers moeten het loodje leggen onder het pry- zengeweld van de grbte dis counters. Van der Geest wijst erop dat al drie procent der bevolking geen winkels meer in de nabij heid heeft, een percentage dat nog zal stijgen. De bewoners beseffen pas achteraf wat ze zelf kapot hebben gemaakt door op grond van prijsverge lijkingen en reclamestunts voor een paar centen geldelyk voordeel hun eigen kruidenier in de steek te laten". rnrnm till rJ'. delenzaak in Den Haag bezit) ervaren dat consumenten zich soms opeens bewust zyn van de grote betekenis van buurt- winkels en de daaraan verbon den dienstverlening. Dat bleek in de strenge winter 1980-'81. toen hy van „wildvreemde mensen" telefoontjes kreeg om brood en melk te bezorgen en zyn omzet met 30 procent steeg „De consumentenorganisaties onderkennen niet of willen niet onderkennen - hoe ramp zalig de gevolgen van het ver dwijnen van de buurtwinkels zyn voor veel mensen die in een afhankelyke positie verke ren; bejaarden. invaliden, vrouwen in verwachting, al leenstaanden die door een val het bed moeten houden enzo voorts. We krygen allemaal wel eens met zoiets te maken", al dus Van der Geest Volgens de voorzitter van het vakcentrum maakten de con sumentenorganisaties zich druk over „een paar centen" en tellen kwaliteit, service (zoals beaorging by ziekte en per soonlykc voorlichting) niet mee Hy begrypt niet dat zij zo kortzichtig zyn en alleen uit zyn op korte-termynsucces- sen. geen visie hebbe n op de uiterst kwalyke gevolgen van hun optreden op langere ter mijn Wat de consumentenorganisaties wel doen voor duurzame ge bruiksartikelen (prysvergely- kingen maken, die wel reke ning houden met kwaliteit en andere factoren) doen ze vol gens Van der Geest by de da- gelykse levensbehoeffenten ten onrechte niet. „Begrypen zy niet - of willen ze niet begry- pen - dat de winstmarges in de levensmiddelenbranche by da lende omzet altyd weer op an dere produkten moeten wor den teruggehaald^ En dat de consument daarvan uiteinde lijk altyd de dupe wordt''" Met hun prijsvergelijkingen dry- ven de consumentenorganisa ties het publiek „rechtstreeks in de armen van het grootbe drijf. dat - als de kleintjes ka pot zyn - met de pryzen kan doen wat het wil. Is dat de be doeling van de deze organisa ties en van de vakbonden'', zo vraagt de VC-vooratter zich af. „Het lykt er wel op. maar daar mee handelt men dan in strijd met de (uiteindelijke) belangen van hun eigen leden". AMSTERDAM - Banken moeten het vervolg valse overboekingen zelf vergoeden. Dit blijkt uit de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank, die zei dat de Neder landse Credietbank de Stichting Ideële Import binnen veertien dagen een valse overboeking van 49.500 gulden moet vergoeden. Het gerechtshof in Amsterdam deed de uitspraak gisteren in ho ger beroep in het geding tussen de Amsterdamse Stichting en de Bank. Het bedrag was van de rekening van de stichting overgeboekt naar de nieuwe rekening van een onvindbare vervalser, die daar voor de bank opdracht had gege ven door gebruik te maken van een vervalste handtekening. De Stichting Ideële Import impor teert goederen uit de ontwikke- lingslanden en levert ze onder meer aan derde-wereld winkels Volgens de advocaat van de stich ting, mr. P Ingelse in Amster dam, maakte de vervalser ge bruik van de handtekening van de directeur. Aangenomen wordt dat hy vorig jaar PTT-brieven- bussen openbrak en zich ban- kenveloppen met getekende be talingsopdrachtcn toeeigende Het was vervolgens eenvoudig handtekeningen na te maken. De vervalser opende daarna een re kening by de Nederlandse Cre dietbank en kreeg alvast een aan tal blanco overschryvingsformu lieren mee. Hij vult zijn naam en zijn kersverse rekeningnummer als begunstigde en de naam van de Stichting Ideele Import als opdrachtgever voor betaling van 50.000 gulden in Hy vervalste de handtekening van de directeur en stuurde het for muiier naar de bank. De niets vermoedende bank voert de op dracht uit, maakt het bedrag over op de rekening van de ver valser, die zyn rekening de vol gende dag op vyfhonderd gulden na leeghaalt VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 ACTIEVE AANDELEN f Petr Pref M 10 94.90 Ocfvu der Grinten 168.20 Philips (Div.131 VolkerSUvln BINNENLANDSE AANDELEN AM. St R Dim 193.00 195.00 403.00 407.00 Ind. MutKh. 4it6 00 410.00b 62,60c 63,00c Leldxbe Wol Moe ara Eb. ld. 1-1« ld 1-4 70.50 19.00 14.50 120,50 120.60c 236.50 240.00 67,00 70.20 10.00 9 10 424 80 422.50 166.00c 185.00b 25.00 25.00 226,50 228.50c 71.00 71.80 19.00c 18.50 4W)°° 445 00 108,70 t HL 00e Schlumbcrfer WcBlhaven Aad 189.00 190 00 76.00 75.80 3150c 32 00e BELEGGINGS INSTITUTEN 143.00 142.00 372.00 370.00 «2,60 92.60 5",50 50» 167.00 167.00 230.00 235.00 120,00b 122.00b 111.00 111.00 25» 33.70 IS» GOUD EN ZILVER Goud 42440 - 43240 Zilver 1200 -1270 BUITENLANDS GELD Amcnkaanae dollar 2» 268 Engelse pond 3S3 4V» Portugese esc (1001 Can dollar Franae franc (100) AMSTERDAM (ANP) - De actieve markt kon vandaag haar draai met vinden. De stemming was verdeeld met hier en daar naar beide zijden een uitschieter. Zo was KLM met 4 winst op 154.50 duidelyk vast en moest Oce-Van der Grinten 5.80 lager op 168.20 het loodje leggen De laatste staat onder druk als ge volg van tegengevallen resulta ten in het laatste kwartaal van het afgelopen boekjaar. Voortdu rend steken geruchten de kop op dat de maaLschappy spoedig aandelen wil emitteren, wat naar verwachting sterk koersdruk kend zal werken. Verder hangt er ook een conver teerbare obligatielening boven de markt met een conversiekoers van iets boven de 180 en om wisseling in aandelen zet ook een domper op de koersontwikke ling. Koninklyke Oüe, die giste ren later door de grens van 100 heenbrak. zette aanvankelijk dapper door op 101,40 of 1 be ter. maar gaandeweg kwam toch weer aanbod opzetten

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21