Bestuur van t Waterbos houdt vast aan glijbaan Hoogheemraadschap van Rijnland wil dat gebouwen aan Zeereep verdwijnen Voorhout houdt vast aan bouwplannen in Oosthout Consternatie op hoorzitting over Noordwijkse Zuidduinen Poezenshow in Boskoop "Kritisch Kabel" op tv VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 Rijnsburgs zwembad wil Leidse zwemmers aantrekken RIJNSBURG - De wa terglijbaan in het Rijns- burgse Zwembad het Wa terbos moet er toch ko men, vindt het zwembad- bestuur. In de gemeente raad van Rijnsburg, die uiteindelijk samen met de gemeente Valkenburg de baan moet bekostigen, is waarschijnlijk geen meer derheid te vinden voor een dergelijk speelobject. Toch gaat het bestuur de gemeente vreagen een krediet voor de glijbaan beschikbaar te stellen. Al leen het bestuurslid en CDA-raadslid - J.P. Ten- sen wilde nog geen oor deel geven. In verschillende raadscommissies hebben de gemeenteraadsleden laten weten dat ze deze investe ring geen juiste zaak vinden in een tijd waarin het financieel steeds slechter gaat met de ge meente. Het zwembadbestuur meent echter dat het tekort van het zwembad juist hoger zal wor den als de waterglijbaan niet wordt aangeschaft. Het zwembadbestuur is namelijk bang dat de bezoekersaantallen teruglopen doordat in omliggen de gemeenten, zoals Leiden en Katwijk, wel van dergelijke wa terglijbanen worden geïnstal leerd. De goede concurrentiepo sitie van het Waterbos door het golfslagbad moet worden vastge houden. Directeur W. Janssen benadrukte zelfs dat de kans be staat dat de bezoekersaantallen hoe dan ook teruglopen omdat de bevolking door de economi sche recessie minder heeft te be steden. Een watergliibaan zou die teruggang dan kunnen af- Geen geld Het bestuur stelde dat de glijbaan de gemeente in principe geen geld hoeft te kosten. De jaarlijk se last van 15.000 gulden kan worden opgevangen door een be zoekersstijging van vijf procent. En een dergelijke stijging is vol gens het zwembadbestuur een zeer reële mogelijkheid. Direc teur Janssen zei zelfs dat door een dergelijke waterglijbaan in een zwembad in Scheveningen de bezoekeraantallen waren ge stegen met 500 per week. De Rijnsburgse wethouder J.C.J. van der Meij, die ook lid is van het zwembadbestuur, benadruk te dat de aanschaf van de wa terglijbaan daardoor geen in vloed heeft op "andere zaken". Hij doelde met deze opmerking op het mogelijke ontslag van twee vakleerkrachten door de bezuinigingen van de gemeente J.P. Tensen: geen oordeel op het onderwijs, een onderwerp dat zeer gevoelig ligt in de ge meenteraad van het bloemen- dorp. Burgemeester en wethouders van Rijnsburg staan, op wethouder Van der Meij na, afwijzend te genover de waterglijbaan. Het college van de gemeente Valken burg, die ook een gedeelte moet meebetalen aan de waterglij baan, staat echter positief tegen over het voorstel. Provincie A. de Haas-Kromhout: "voorleg gen aan provincie...." bestuur wees de bestuursleden erop dat het zwembad de moge lijkheid heeft om de zaak voor te leggen aan het provinciebestuur als de ene gemeente vóór de wa terglijbaan is en de andere tegen. Mevrouw De Haas wilde de ge meente alvast voor het blok zet ten. Zij stelde het bestuur voor om de gemeenten al van tevoren te laten weten dat het Waterbos van deze mogelijkheid gebruik zal maken als het nodig is. Wethouder Van der Meij was hier echter op tegen. Hij wil de beslis sing pas nemen als de Rijnsburg se raad zich over de waterglij baan heeft uitgesproken. "We Wethouder J. van der Meij: 'geen gevolgen voor vakleerkrachten". hebben de gemeente ook nog voor andere dingen nodig. Het lijkt me daarom onverstandig om haar nu al tegen ons in het harnas te jagen", zei hij. Zijn standpunt werd door de rest van het bestuur gedeeld. Voorzitster A. de Haas benadrukte gisteren dat het Waterbos mede door het golfslagbad een regio nale functie heeft. Toch blijken veel mensen in de streek nauwe lijks van het bestaan van het Wa terbos af te weten. Daarom gaat het zwembad dit jaar in Leiden adverteren. Dit gebeurt overi gens met instemming van de Leidse zwembadwereld. Gemeente Noordwij k voert actie tegen roken door jeugd NOORDWIJK - Niet roken is gemakkelijker als je het nog nooit hebt gedaan Dat is het motto van een antlrookcam- pagne die is begonnen door de gemeente Noordwyk. Alle Noordwijkse gezinnen met kinderen in de leeftijd van 10 tot 15 jaar kragen volgende week een zogenoemde "met roken overeenkomst" toege stuurd. Van de ouders wordt gevraagd de kinderen te wijzen op de risico's van het roken waarby als hulpmiddel een beloning in het vooruitzicht kan wor den gesteld. Ook de lagere scholen en het voortgezet on derwijs hebben van de ge meente een brief ontvangen. Daarin wordt verzocht om op de scholen een discussie over het gebruik van tabak op gang te brengen. De gemeen te heeft zelf een folder ge maakt waarin in het kort wordt weergegeven wat de gevolgen van het roken kan zijn. Volledige dagtaak verwacht in 1985 Gemeenten overwegen samen deurwaarder aan te stellen DUIN- EN BOLLENSTREEK - Het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek waarin de gemeenten in de duin- en bollenstreek samenwerken wil een eigen deurwaarder aanstellen. Dat is noodzakelijk om dat steeds meer men sen in betalingsmoeilijkheden komen. Het is niet moge lijk om meer gebruik te maken van gevestigde deurwaar ders in de regio omdat die al met werk worden over- NOORDWIJK - De kans bestaat dat een aantal bouwwerken die aan de zeezijde van de zeereep staan moete/h verdwijnen. Dit zei ing. j.W. van Beek, vertegenwoordiger van het Hoogheemraadschap van Rijnland, gisteren tij dens de hoorzitting over het bestemmingsplan Zuidduinen in Noord wijk. door Wim Wegman Van Beek haalde tijdens de hoorzi- ting een brief aan die het Hoog heemraadschap onlangs naar de colleges van burgemeester en wethouders van de verschillende kustplaatsen heeft gestuurd. In deze brief attendeert het Hoog heemraadschap de gemeenten erop dat er nieuwe richtlijnen komen die bebouwing aan de zeezijde van de zeereep moeten weren. Rijnland gaat aan deze re gels strak de hand houden, kon digde Van Beek aan. Ook bij bouwwerken die met ont heffing van het Hoogheemraad schap zijn neergezet, bestaat de kans dat zij op den duur moeten verdwijnen. De ontheffingen die door het Hoogheemraadschap zijn verleend gelden weliswaar voor onbepaalde tijd, maar als er nieuwe beleidslijnen komen kan het Hoogheemraadschap de ver gunningen intrekken. Van Beek durft echter nog geen termijn te noemen waarop die bouwsels BOSKOOP De Rasclub Perzisch Langhaar van de Nederlandse vereniging van fokkers en lief hebbers van katten (Felikat) or ganiseert op zondag 20 februari de eerste lustrum Langhaarkat tenshow in de beurshal van hotel Florida in Boskoop. Deze show is tevens een Nationale Kam pioenschapstentoonstelling en wordt opgeluisterd met tal van informatiestands en andere op de kattenwereld gerichte bijzon derheden. Op het programma staan onder meer driehonderd langhaar- en halflanghaarkatten uit binnen- en buitenland. De internationale top is ruim vertegenwoordigd. Daarnaast biedt de show van Fe likat een aparte veteranen-show voor katten ouder dan zeven jaar. De keurmeesters, een internatio naal gezelschap afkomstig uit Nederland, België, Duitsland en Frankrijk, verzorgen openbare keuringen met toelichting, zodat het publiek en de eigenaars di- rekt kunnen horen wat er al dan niet mankeert aan de Perzen. Op de tentoonstelling is ook een fo togalerij te bewonderen van kat ten die de afgelopen tien jaar gro te indruk maakten op de ver schillende kampioenschappen. Het hoogtepunt van de tentoon stelling is de verkiezing van de beste langhaar- en halflanghaar katten. Felikat biedt bovendien doorlopende video- en filmvoor stellingen, verzorgt de kinderop vang, en heeft een aantal stands ingericht met kattespulletjes- en attributen. W. De Zuidduinen in Noordwijk. Het Hoogheemraadschap van Rijnland wil dat binnen afzienbare tijd alle bebouwing van de zeereep - dat is het stuk duin en strand tussen zee en boulevard - verdwijnt. Dat bleek gisteravond op een hoorzitting over het bestemmings plan Zuidduinen. moeten verdwijnen. "Dat zit alle maal nog in de pen", verklaarde Van Beek na afloop van de ver gadering. Als de maatregel werkelijkheid wordt, heeft deze nogal wat ge volgen voor de badinrichtingen langs de Noordwijkse kust, zoals het Oranjebad, het Zuiderbad en de badinrichting van het Huis ter Duin. Ook heeft het gevolgen voor de de Noordwijkse zeilver eniging en de visclub die clubge bouwen op het strand hebben. Politiepost De politiepost op het Noordwijkse strand en de post van de red dingsbrigade vallen de komende jaren overigens buiten de maat regel. Van Beek sluit echter niet uit dat in de toekomst ook deze twee posten in de winter van het strand moeten verdwijnen als er weer nieuwe richtlijnen worden vastgesteld. De Noordwijkse wethouder C. van Duijn meende gisteren dat er bij de badinrichtingen eigenlijk geen sprake is van gebouwen en dat de richtlijnen dus niet van toepassing zijn op de badinrich tingen. Er wordt alleen wat zand afgegraven. Van Beek was het daar niet mee eens. De maatregel dient om de zeewering te behou den. "Hoe breder de zeereep hoe beter het is. Daarom wil Rijnland ook het afgraven van zand tegen gaan". Het moeilijke van de zaak is echter de grilligheid van de lijn waar binnen niet mag worden ge bouwd. Die lijn wordt in wezen door de natuur bepaald, zo bleek uit het betoog van de vertegen woordigers van Rijnland. Natuur Het Hoogheemraadschap was ove rigens niet de enige die tegen het bestemmingsplan Zuidduinen protesteerde. Ook een aantal be woners, de Stichting Duinbe houd en de vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming te kenden protest aan. Zij vinden dat het duingebied achter het ho tel Helmhorst door het plan wordt aangetast. De eigenaar van dit hotel wil in het duin achter het hotel een villa bouwen. Dat deze instellingen gisteravond konden protesteren was het ge volg van een fout van de gemeen te. In het oorspronkelijke be stemmingsplan voor de Zuiddui nen dat uit 1937 dateert, was wo ningbouw niet toegestaan. Die mogelijkheid werd pas toege staan in het nieuwe bestem mingsplan van 1978. Dit plan, waarop de instanties niet hebben gereageerd, heeft een aantal da gen te kort ter visie gelegen. De Kroon vernietigde daarom het plan en de gemeente moest de procedure van voor al aan begin nen. M. Wiersema, vertegenwoordiger van de stichting Duinbehoud, zei gisteravond dat het bewuste stuk duin een uniek gebied is dat be houden moet blijven. "Het is een diepe vochtige duinvallei met een bijzondere plantengroei die aantrekkelijk is voor vogels", al dus Wiersema. Een hotelexploi- tant vroeg de gemeente echter om in het bestemmingsplan mo gelijkheden aan te geven voor een uitbreiding van zijn hotel. spoeld. Bovendien is een aantal gemeen ten als gevolg van het overlijden van een deurwaarder verstoken van enige assistentie bij het in casseren van rekeningen. Omdat op korte termijn ook een aantal deurwaarders in gemeentedienst met pensioen gaat wil het be stuur van het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek er zelf een in dienst nemen. De gemeentelijke overheid is er mee gediend dat juist in deze tijd de gemeentelijke belastingen spoedig worden geïncasseerd. Tal van uitkeringen aan gemeen ten staan onder zware druk en worden of dreigen te worden ver laagd, zo staat in het voorstel van het dagelijks bestuur van het Sa menwerkingsorgaan Bollen streek (SOB) aan het algemeen bestuur. Omdat de mogelijkhe den om de plaatselijke belastin gen te verhogen beperkt zijn, is het volgens het SOB noodzake lijk dat het invorderen van belas tingen en heffingen vlot en goed verloopt. In toenemende mate ondervinden de gemeenten in de duin- en bol lenstreek moeilijkheden by het verkrijgen van inkomsten via de plaatselijke belastingen en hef fingen. De verwachting van het SOB is dat de moeilijkheden in de komende jaren alleen maar toe zullen nemen. Meer inwoners dreigen in betalingsmoeilijkhe den te komen omdat de lonen zijn gedaald. Door snel een deur waarder in te schakelen kunnen de betalingsachterstanden tot een minimum worden beperkt, meent het dagelijks bestuur van het samenwerkingsorgaan, te vens wordt daarmee voorkomen dat de betalingsmoraal verslechtert. De eerste jaren is nog geen volledi ge dagtaak voor de deurwaarder weggelegd. De verwachting is dat hy vanaf 1 maart ongeveer een halve werkweek aan de slag kan. Dat gegeven is gebaseerd op rekensommetjes van de deelne mende gemeenten. Hillegom claimt 24 uur per maand. War mond 12, Voorhout eveneens 12, Noordwykerhout 20, Rynsburg 16 en Valkenburg 2 uur. De ove rige gemeenten binnen het sa menwerkingsorgaan beschikken zelf over deurwaarders. De ver wachting is dat vanaf 1985 nog meer gemeenten een beroep op de regionale deurwaarder zullen doen, hoewel het bestuur uitsluit dat op korte of middellange ter mijn de deurwaarder voor alle gemeenten gaat werken. Wel kan de deurwaarder later een volledi ge baan krijgen. Alle gemeenten kunnen overigens een beroep doen op de regionale deurwaar der. Aanvankelyk leek de benoeming van een deurwaarder op proble men te stuiten omdat het moei lijk is iemand te vinden die voor lopig slechts een beperkt aantal uren wil werken. Maar in Noord wykerhout werkt een ambtenaar die een gecombineerde fünctie heeft. De man is milieuambte naar en deurwaarder. De ge meente Noordwykerhout is be reid deze ambtenaar in te zetten als regionale deurwaarder. De lo ze uren zal hij dan besteden als milieuambtenaar op kosten van Noordwykerhout. De kosten van de deurwaarder worden ver deeld naar het aantal inwoners van de gemeenten die de deur waarder inzetten, burger NOORDWIJK - De belangengroep Kritische Kabel Kijkers (KKK) uit Noordwijk is vanavond te beluisteren in het programma Luchtruim dat tussen 18.30 en 19.30 uur op Hilversum 2 wordt uitgezonden. In dat programma wordt aandacht besteed aan de verschillende belan gengroepen voor kabelkijkers. Ronald Crama van de KKK zal het standpunt van zijn groep toelichten. De KKK gaat overigens de mensen die schriftelijk klachten hebben ingediend bij de groep, verzoeken om zich actief in te zetten. Hiermee wil het bestuur het gebrek aan mankracht van de KKK opvangen. Van de Wouw na bezoek Borgman: VOORHOUT - Dc gemeente Voorhout blijft vasthouden aan de plannen om binnen zeven jaar 1600 woningen te bouwen in het gebied Oosthout. "Het kan wel licht wat langer duren, maar dat ligt dan niet aan de gemeente en aan de provincie. Wij zitten wat dat aangaat samen op één lyn". Dit zei burgemeester M.Th. van de Wouw gisteravond na afloop van een werkbezoek dat gedeputeer de drs J. Borgman gisteren aan Voorhout bracht "Het streven is duidelijk en het doel is duidelyk Alleen het geld ontbreekt op dit moment", aldus Van de Wouw. Dit voorjaar wil Voorhout in plan Oosthout de eerste paal in de grond hebben voor de bouw van 44 premie-huurwoningen. "We moeten nu de mogelijkheden on derzoeken of we daarnaast nog enkele tientallen woningen kun nen bouwen in de goedkope vnje-sector. We zoeken nu naar wegen om die te realiseren". Het gemeentebestuur van Voor hout denkt daarby aan huizen waarvan de netto maandlast voor dc bewoners niet boven de zes honderd gulden uitkomt "We hebben het idee dat daar een markt voor is", aldus Van de Wouw. die uitlatingen van de in specteur voor de ruimtelyke or dening in deze provincie naast zich neerlegt. De inspecteur had vorige week in een interview in deze krant laten weten de plannen van het bollen- dorp te ambitieus te vinden. Zo wel de provincie als de gemeente Voorhout zyn het daarmee, zo bleek tydens het werkbezoek van de gedeputeerde niet eens: "maar we zyn echter wel van het rijk afhankclyk waar het geld be treft...", aldus Van de Wouw.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19