Conflict tussen Blok en Rijvers Arrestanten in Suriname zonder proces geëxecuteerd Leiden herstelt zich dan toch Aandacht voor armste landen Over Olympische selectie Amateurteam keert terug Williams: vechtpartij Powerlifters kunnen stap omhoog maken -C Lubbers laakt verzet arbeidstij dverkorting Minister Schoo zegt steun toe "EG moet sneller kunnen reageren' VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 ZEIST (GPD) - De verhouding tussen de bondscoaches Ger Blok en het duo Kees Rijvers-Rob Baan lijkt met de dag, of beter gezegd met elke interland, slechter te wor den. Het gesprek dat enkele weken geleden plaatsvond tussen het kibbelende drietal, en dat tot doel had de trainers tot elkaar te brengen, lijkt al weer vergeten. Tijdens de persbijeenkomst die voorafging aan de interland van het A-elftal tegen Spanje deed de voorzitter van het bestuur Be taald Voetbal, Eric Vilé, de ruzie weer oplaaien door te verklaren dat de prioriteit binnen de KNVB wordt gelegd bij in eerste instantie het „grote" Oranje, ter wijl Jong Oranje daar, wat im portantie betreft, tegenaan mag leunen. Het Olympisch elftal, dat door Ger Blok wordt gecoacht, komt volgens Vilé pas op het derde plan. ZEIST (GPD) - De KNVB heeft besloten een Nederlands ama teurelftal af te vaardigen naar een sterk bezet vierlandentoer- nooi dat in juni van dit jaar in En geland zal plaatsvinden. Het be stuur amateurvoetbal moet nog een beslissing nemen over wie dit nationale elftal zal gaan coa chen. Hoewel er naast het vier- landentoernooi nog geen afspra ken zijn gemaakt over het spelen van wedstrijden is het wel de be doeling het Nederlands amateur elftal definitief in ere te herstel len. Het nationale amateurteam werd in februari vorig jaar 'opgehe ven'. Nadat de FIFA (wereld voetbalbond) en het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) overeen waren gekomen dat de amateurbepalingen voor de olympische -voorronden ver ruimd konden worden, werden de amateurs afgedankt en voor namelijk semi-profs geselec teerd. king van de voorlopige Olympi sche selectie voor de naderende kwalificatiewedstrijd tegen Liechtenstein (2 maart) zijn reac tie op de uitlatingen van Vilé te spuwen. Blok laat daarin duide lijk doorschemeren, dat hij niet optimaal kan werken en dat hij door met name Kees Rijvers en Eric Vilé wordt tegengewerkt in zijn streven het Olympisch elftal door te laten stoten naar de Spe len van 1984. „Rijvers en Vilé hebben jl. maan dag vóór het vertrek naar Spanje nog eens verklaard dat ik het voor de Olympische ploeg met een derde elftal moet doen. Dat heb ik uit de kranten moeten ver nemen. Daar heb ik bij het vast stellen van mijn selectie reke ning mee moeten houden", aldus de wrange reactie van de aange slagen bondscoach. Het mag duidelijk zijn dat Ger Blok ontevreden is met de huidi ge gang van zaken rond het se lecteren van spelers. De ambi tieuze bondstrainer had het liefst gezien dat Jong Oranje (Rob Baan) voorlopig naar het derde plan verwezen zou worden en dat het Olympische project voor rang zou krijgen. Op die manier, had Blok, zeker nadat de ama teurbepalingen voor de Olympi sche voorronden waren ver ruimd, een beroep kunnen doen op spelers die nu voor de equipe van Baan uitkomen en waar hij momenteel geen beroep op kan en mag doen. Blok heeft dat ook nooit ontkend. Erwin en Ronald Koeman, Mar co van Basten, Jan Wouters, André Hoekstra en Gerald Van enburg zijn de spelers waar hij de Olympische voorronde mee had willen doorkomen. Blok se lecteerde in januari als voorbeeld daarvan Hoekstra en Wouters om in Zeist een selectieduel te komen spelen. Van beiden moest hij later noodgedwongen afstand doen, nadat Rob Baan zowel Hoekstra als Wouters opnam in zijn selectie voor Jong Oranje. Aangezien Kees Rijvers heeft ver klaard niets meer met het Olym pisch elftal te maken te willen hebben en Ger Blok die opmer king gisteren weer pareerde door te stellen dat zijn Olympische se lectie wél over voldoende aanval lers en middenvelders beschikt (Blok: „Er zijn mensen bij de KNVB die anders selecteren..."), zal aanstaande woensdag weder om een verzoenend gesprek plaatsvinden. Ditmaal zullen de voorzitters van de sectie amateur (Marten Kas- termans) en betaald voetbal (Vi lé) bijeenkomen om de onderlin ge verstandhouding tussen Blok en Rijvers te bespreken. Dat ge sprek zal tevens worden aange grepen om de relatie tussen de beide secties, die door het gekib bel van de bondscoaches danig'is verslechterd, weer te verbeteren. Om aan te tonen dat het hem ernst is, heeft Ger Blok ook ditmaal weer een speler in zijn selectie opgenomen die al eens voor het A-elftal uitkwam. René Hofman van Roda JC werd toegevoegd aan de lijst van 22 spelers. De Limburger speelde eind vorig jaar nog mee met het A-elflal te gen Malta in Aken. Blok even wel: „Toen ik hoorde dat Hof man deze week nóch voor het A- team, nóch voor Jong Oranje was uitgenodigd, besloot ik hem maar in de groep op te nemen". Voorts nam Blok drie amateur- spelers in zijn selectie op (Van Dord en Spee van AFC en doel man Menzo van Ajax), terwijl hij bovendien twee eerste-divisie- spelers uitnodigde (Den Bakker van DS en Van Noortwijk van SW). Doelman Jan Formannoy van Sparta ontbreekt in de groep van WEERT - Met een glas bier losjes in de hand en een blik van 'waar hebben jullie je toch zorgen om gemaakt keek Theo Kinsbergen tevreden om zich heen in de kantine van sporthal Leuken. Voor hem was er alle reden tot tevredenheid. Elmex Leiden had met 87-107 ruim ge wonnen van Coveco BSW en de wijze waarop de zege tot stand was gekomen deed fris aan. Je zou haast denken dat dit niet de ploeg was die drie weken zonder Kinsber gen maar wat had aangemodderd. 107 eindstand te constateren dat Eric Vilé moet volgende week proberen de verstandhouding tussen Blok en Rijvers te verbeteren. 22. De doelman brak woensdag tijdens de training zijn hand en zal geruime tijd niet in actie kun nen komen. Opvallende afwezi gen zijn eveneens Martin Haar, die dermate geirriteerd was over het door Blok gevoerde selectie beleid dat hij voor de eer be dankte en Ronald Lengkeek van Sparta. Ook Lengkeek heeft af gezien van een verdere Olympi sche loopbaan. Van de groep van 29 spelers die be gin januari voor de eerste maal op Zeist bijeenkwam, ziin nog slechts acht geselecteerden over: Tiktak, Van Tiggelen, Strijbosch, Van der Hooft, Jans, Woudsma, Koevermans en Molenaar Aangezien de oefenwedstrijd tegen AZ'67 eerder deze week geen doorgang kon vinden vanwege de slechte weersomstandighe den, heeft Blok besloten zijn de finitieve selectie (16 spelers) voor de wedstrijd tegen Liechtenstein pas na volgende week woensdag bekend te maken, wanneer er een bekerprogramma wordt af gewerkt. Kinsbergens oordeel was even la- koniek als clichématig. Uiter aard klopte er in zün ogen weinig van het Leidse management, dat tijdens zijn afwezigheid volgens Kinsbergen zijn onkunde weer eens had bewezen. Ook over de spelers was hij duidelijk: "Die jongens hebben geen zelfdisci pline". En het vertrek van Kropf verklaarde hij met: "Als hu niet het overwicht over deze spelers had is het misschien maar beter dat hu weg is. Alleen hadden ze mij wel eens mogen inlichten". In Amerika heeft Kinsbergen in die drie weken vooral veel bas ketbal bekeken "Ik heb vooral rondgekeken bij de top-colleges. Daar met name leer je veel van. Dingen ook die ik kan gebruiken voor mijn ploeg". Theo Kinsbergen dus terug en, hoe bizar dat ook lukt. iedereen kon opeens weer de lijnen invullen, de rebound in en tempo maken BS Weert kon er weinig tegen over stellen. Kragtwijk maakte topschutter Blair het leven zuur en met een ruststand van 31-48 was het pleit al min of meer be slecht. In de tweede helft draaide de Leidse ploeg nog beter, maar na 39-63 verdween een goed doel van de concentratie en kon Weert gaan puinruimen. Voor Kinsbergen reden om na de 87- de conditie van zün ploeg achter uit was gegaan. "Je kan dus zien dat ze tweeéneenhalve week wei nig hebben uitgevoerd". Scores Leiden - Washington 28, Wiley 26, Hagens 19. Van den Berg, Kragt wijk en Wiel 8. Weert Cornelius 29. Blair 22, Zwiers 14. Luiken 10. Wolfs 6, Majoor 4, van Kempen 2. MADRID (ANP) - In de halve fi nales van het Europese basket- bal toernooi voor landskampioe nen heeft Real Madrid met 95-92 (41-45) gewonnen van Maccabi Tel Aviv Het was een roerige wedstrijd, waarin Maccabi-spe- ler Earl Williams van het veld werd gestuurd. Met nog twee mi nuten te gaan sprong Williams de tribunes in om zich in een vecht partij te mengen. De andere hal ve- finalewedstrijd, in Moskou, eindigde in een zege voor CSKA Moskou op Billy Milan (Italié) 79- 78 (48-45) LEIDEN - In eigen huis heb ben de powerlifters van De Spartaan zaterdag de kans voor het grijpen om promotie naar de eerste klasse van de landelijke competitie te be werkstelligen. Het vijftal krachtsporters "pur sang" treedt 's middags aan tegen de leden van de twee andere best geklasseerde teams uit twee parallel-poules. De papieren van De Spartaan om als winnaar uit deze fina lewedstrijd te voorschijn te komen zijn uitstekend. Im mers hun opponenten zijn de twee tegenstanders, die zü eerder in de competitie al achter zich hebben gelaten: P.C. Van Eek uit Amsterdam en KSV Luctor uit Zevenaar Deze twee teams bewerkstel ligden hun deelname door ondanks de nederlagen tegen De Spartaan aanzienlijk be ter te presteren dan de drie ploegen in de parallel-poule. Trainer Dirk van 't Riet be schouwt Van Eek als de ge vaarlijkste opponent: "Daar hebben we de eerste wed strijd nipt van verloren. In de tweede ontmoeting waren we echter duideluk de sterkste. Dat geeft de burger moed. Van Luctor hebben we min der te duchten, daar wonnen we tweemaal met gemak van. Luctor wist echter wel Van Eek eenmaal klop te geven, het blijft dus oppassen Namens De Spartaan komen in actie Sam Holswildcr, Hem van Putten, Sjaak van de Wungaard. Jan de Graaff en Johan Hoekstra. Niemand van dit vijftal heeft rekord- plannen in gedachten, maar zonder speciale risico's te ne men gaan allen wel tot het ui terste. De aanvang is zater dag om één uur in het Spar taan-honk aan de Groenes- teeg Rond de klok van half vier zullen alle gewichten ge torst zyn, waarna uit noest cufcrwerk de winnaar tevoor- sehun mort komen. Varia Minister Van den Broek na rapport: PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP/GPD) - De Nederlandse regering heeft uit het onderzoek van het Nederlands juristen co mité voor de rechten van de mens de „ondubbelzinnige con clusie" getrokken, dat de vijftien arrestanten die begin december in Suriname de dood vonden „zonder vorm van proces stand rechtelijk" zijn geëxecuteerd. Nederland zal in de VN-commissie voor de rechten van de mens, die thans in Genève vergadert, bij het agendapunt „standrechtelijk en willekeurige executies" de te rechtstellingen in in Suriname aan de orde stellen. Dat heeft mi nister Van den Broek (buiten landse zaken) de kamercommis sie voor buitenlandse zaken mee gedeeld. De Raad van State en het Haags Gerechtshof - bij wiens voorzit ter het comité zijn bewijsmate riaal heeft gedeponeerd - vin den het rapport betrouwbaar en de conclusies reëel, aldus de mi nister. Eerder had hij de door bevelheb ber Bouterse geuite beschuldi gingen dat Nederland betrokken is geweest bij couppogingen, ma joor Horb had geïndoctrineerd en misleid, en probeert huurlin gen te werven voor een inval in Suriname, zeer krachtig van de hand gewezen. Ook in een gisteren afgegeven ver klaring door het ministerie van DEN HAAG (GPD) - Het verzet van de werkgevers tegen de her verdeling van werk is onverant woord. Sommige werkgevers weigeren de voordelen daarvan in te zien, omdat zij slechts den ken in termen van de kosten en regels die dit met zich zal mee brengen. Dat zei minister-president Lubbers gisteren in Den Haag in een rede tot de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Nederland. Vol gens Lubbers moeten de rege ring, maar ook de werkgevers en werknemers kunnen blijven functioneren. „Wij kunnen er bij honderdduizenden schoolverla ters niet zomaar mee aankomen dat er voor hen de komende vijf jaar geen banen zullen zijn en dat ze er maar het beste van moeten maken", aldus Lubbers. Volgens de premier zei dat de toekomst van onze samenleving op het spel. Lubbers zei voorts dat we in de af gelopen jaren zo dom zijn ge weest om de efficiency te verbe teren op kosten van de gemeen schap, door middel van de wet op de arbeidsongeschiktheid. De premier drong er daarom op aan om nieuwe fouten te voorko men en de opgroeiende generatie niet te veroordelen tot niets-doen en tot sociale uitkeringen, maar haar te helpen door middel van beroepsonderwijs, deeltijdar beid en het uitvoeren van ge meenschapstaken. Lubbers zei vol vertrouwen de toe komst tegemoet te zien. Hij voeg de eraan toe al vier tekenen te hebben gezien, dat het de goede kant op gaat. In de eerste plaats noemde hij de steun van het par lement voor bezuinigingen en deregulering en de erkenning bij de vakbonden dat meer flexibili teit op de arbeidsmarkt nodig is. Ten tweede wees Lubbers op het feit dat de loonkosten per pro- duktieeenheid de laatste jaren in ons land veel minder sterk zijn gestegen dan elders. Derde teken is voor Lubbers de da ling van de rentestand tot onge veer 7,5 procent met het vooruit zicht op een verdere daling. En tenslotte noemde hij de daling van de energieprijzen, en dat be tekent weer lagere kosten voor de industrie en meer besteed baar inkomen voor de burgers. buitenlandse zaken staat dat de Nederlandse regering de gedach ten van Bouterse absurd vindt. In Suriname doen de militaire machthebbers kennelijk moeite de spanning wat te verminderen. Zo werd deze week het samen scholingsverbod opgeheven en mag er nu ook weer worden ver gaderd. Naar gisteren bekend werd, zijn in Paramaribo dinsdag drie personen door de krijgsraad- in vrijheid gesteld, die beschul digd waren van medeplichtig heid aan de poging vorig jaar maart het bewind van Bouterse omver te werpen. Een reden voor de vrijlating is niet gegeven. De vrijgelaten militairen Coupain en Hoogvliets en de handelaar Bechan was ten laste gelegd dat z\j op 11 maart 1982 hadden deel genomen aan de zgn. Rambocus- coup. Deze coup-poging leidde tot de executie van een van de coup-lei- ders, Wilfred Hawker. Hoofdver dachte Surendre Rambocus werd eind november vorig jaar veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf voor zün aandeel in de coup. Ruim een week later, op 8 december, werd hij echter samen met een andere militair, Sheom- bar, en dertien andere Surina- mers terechtgesteld. Dat luitenant-kolonel Desi Bouter se overigens de dreigementen van huurlingenacties in Surina me serieus neemt, is de laatste dagen ook in het straatbeeld van Paramaribo te zien. Op verschil lende plaatsen zün gewapende militairen gepost, terwül op het vliegveld Zanderü een mitrail leursnest is geplaatst. Christina Vandaag viert prinses Christina haar 36e verjaardag. Onderzoek naar Hyster BRUSSEL/DEN HAAG (GPD ANP) - De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat mi nister Van Aardenne (econo mische zaken) zich zo spoe dig mogehjk met de Britse re gering en met de Europese Commissie in verbinding moet stellen. Dit naar aanlei ding van het besluit van de Amerikaanse leiding van het Hyster-concern om de pro- duktie van vorkheftrucks in Schotland uit te breiden ten nadele van de Nümeegse ves tiging van Hyster. Die maat regel betekent het dreigend ontslag van circa 300 werkne mers. De Europese Commissie heeft inmiddels meegedeeld een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken rond de beslissing van de leiding van Hyster De Britse overheid zou Hyster financiële steun hebben toegezegd voor het vergroten van de produktie in Schotland. Voordat een lid van de tien lan den tellende Europese Eco nomische Gemeenschap steun mag verlenen aan zijn bedrijfsleven, moet de Com missie toestemming hebben verleend. Naar verluidt wil de Britse regering omgere kend voor 48 miljoen gulden büdragen. SAINTNAZAIRE - Op de Franse werf Chantiers de l'AtlanUque werkt men momenteel aan de afbouw oan de Nieuw Amsterdam. Dit nieuwe cruiseship begint 15 mei aan zijn eerste zeereis. Het is het derde schip dat onder deze naam in de vaart komt. DEN HAAG (ANP) Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) is bereid in internationaal verband meer aandacht te vra gen voor de schuldenpositie van de armste ontwikkelingslanden. Voor deze landen is een finan cieel "vangnet" noodzakehjk. zo zei mevrouw Schoo gisteren bü de voortzetting van de behande ling van haar begroting in de Tweede Kamer. BRUSSEL (GPD) De Europese Gemeenschap moet doeltreffen der kunnen reageren om haar handelsbelangen in de wereld veilig te stellen indien deze door andere landen worden bedreigd. De Europese Commissie, het 'da- geüjks bestuur' van de EG, heeft met dit doel voor ogen een serie voorstellen aan de Europese mi nisterraad voorgelegd. Zé wil een snellere besluitvorming over sancties, zoals een klacht bu de internationale handelsorganen of daadwerkelüke belemmering van de importen uit andere lan den of de verhoging van de im- portheffineen. De Europese Commissie acht maatregelen noodzakeluk omdat het in deze economische crisis- Ujd steeds vaker voorkomt dat andere landen door middel van oneerlijke handelspraktijken de Europese handelsbelangen scha den en Europese leveranciers van de markt af drukken. Goed voorbeeld daarvan is de recente overeenkomst tussen de Ver enigde Staten en Egypte voor de levering van één miüoen ton Amerikaans graan aan Egypte te gen zwaar gesubsidieerde pru- zen, waardoor de traditionele Eu ropese graanuitvoer naar Egypte zwaar wordt getroffen. De EG heeft in dit geval snel gerea geerd en een klacht ingediend bü de GATT, de organisatie die toe ziet op het nakomen van interna tionale handelsafspraken. In an dere gevallen, bü voorbeeld een forser optreden tegen Japan, duurde het eindeloos voordat de EG-lidstaten het onderling eens werden. De Europese Commissie stelt de ministerraad nu voor, besluiten over klachten tegen de praktij ken van andere landen aan dui- deluke termunen te binden. Bin nen tien maanden na de klacht van buvoorbeeld een Europese industrie die zich elders ter we reld gedupeerd voelt, zou het on derzoek daarnaar moeten zün af gerond en het besluit tot even tuele tegenmaatregelen zyn ge nomen. Een meerderheid van de Kamer drong er woensdag bij de minis ter op aan bu internationale in stellingen als de Wereldbank meer aandacht te vragen voor de hoogoplopende schuldenlast van de allerarmste landen Minister Schoo kondigde aan dat de Euro pese Gemeenschap momenteel diplomatieke stappen voorbe reidt om te proberen de Verenig de Staten ervan te weerhouden hun budrage aan de Internatio nale OntwikkelingsassociaÜe met een kwart te verminderen. Mevrouw Herfkens (PvdA) noem de het nogal goedkoop van de minister een voortrekkersrol voor nieuw beleid ten aanzien van de armste ontwikkelingslan den te willen vervullen, terwijl de Nederlandse regering zelf de eigen uitgaven voor ontwikke lingshulp vermindert. Ze doelde daarbu op de norm van ander half procent van het netto natio naal inkomen, die volgens haar door dit kabinet is losgelaten Burgemeesterschap van Amsterdam DEN HAAG IGPD) - Voor het bur- gemeesterschap van Amster dam hebben zich vier serieuze kandidaten aangediend: de PvdA'ers Ed van Thijn, Jo* van Kemenade, len Dales en Anne- marle (irewel. In Den Haag worden de kansen van Van Thijn het hoogst geschat. De sollicitatietermijn voor de op volging van burgemeester Po lak. die op 1 Juni vertrekt, sluit vandaag.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15