5 DT Zo kan het niet doorgaan I WK zal toekomst Louwmans bepalen n n Zijl mag alleen nog maar hopen Ik probeer rijdsters optimaal te begeleiden" Frank van der Kley: Feyenoord of Haarlem Toenemende kritiek op Rijvers Belgische amateur in opspraak VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 LEIDEN - Met een knipoog naar het basketbal en ijshoc key is dit jaar bij het waterpo lo het fenomeen nacompeti- tie ingevoerd. Na veertien wedstrijden is nu een dikke streep getrokken door het klassement. Twee klassen van vier ploegen zijn ge vormd, waarin een hele com petitie wordt afgewerkt. De eerste vier strijden voor de ti tel, het kwartet mindere go den gaat het gevecht om de degradatie aan. Omdat de vergaarde punten- buit in de seizoensverlenging mag worden meegetorst, zijn de kaarten zowel in de kam- pioens- als degradatiepoule goedddeels geschud. Dit ui teraard met instemming van AZC/Microlife, want er moet heel veel fout gaan wil die ploeg niet tot kampioen van Nederland worden gekroond. De formatie van George Geurtsen heeft nu een voor sprong van vier punten, waardoor de Alphenaren zich zelfs een nederlaag tegen de naaste belager HZC/de Rob ben kunnen permitteren. Mits de overige duels tegen Zijl/LGB en DZV worden ge wonnen uiteraard, maar de resultaten van dit seizoen hebben geleerd, dat de ver houdingen tussen het rege rende tweetal en de rest afge tekend zijn. Dus dat mag geen probleem zijn. door Rob Onderwater Om het tot nu toe tegenvallen de seizoen op te fleuren en nog een rondje internationaal polo te verdienen, mag HZC de Robben geen nederlaag meer in de annalen bijschrij ven. Een fikse opgave, nu binnen de Hilversumse spe lersselectie de laatste tijd niet zo gezellig wordt 'gekeuveld' als in een moederkrans. Trai ner Wim Hermsen heeft al aangekondigd aan het einde van het seizoen te vertrek ken, omdat hij "niet voldoen de tijd kan vrijmaken om de problemen binnen de groep het hoofd te bieden". De lijst aanvoerders ontlopen elkaar qua inhoud niet veel, maar vooralsnog blijkt AZC als team beter te functioneren. Twee overwinningen op de concurrent waren het bewijs. Negatief De Zijl/LGB en DZV/Martens uit Delft fungeren als spar ring-partners, waarmee di rect het negatieve element van de nacompetitie is aange toond. Voor dat duo is de strijd in feite gestreden, al leen de eer staat nog op het spel nu de achterstand op HZC/de Robben respectieve lijk 9 en 11 punten bedraagt. De Leidenaren zijn nog ge baat bij een titel van AZC, omdat dan de verloren beker finale tegen de Alphense ploeg Europees waterpolo oplevert. Natuurlijk is de opzet met be houd van punten de meest eerlijke, maar de echte hoog spanning zal nauwelijks te bespeuren zijn en dat is uiter aard niet de bedoeling. Het publiek zit niet op bij voor baat besliste potten te wach ten en derhalve is het raad zaam om volgend seizoen het systeem van het basketbal over te nemen. De nummer een speelt om twee winstpartijen tegen de num mer vier (met het voordeel van twee thuiswedstrijden), de nummer twee doet het zelfde met nummer drie, waarna de winnaars via "the best of five" (drie gewonnen duels) om de landstitel strij den. Play-offs dus, naar Amerikaans voorbeeld. In de degradatiepoule is het bij na een vaststaand feit wie 7^ KARL-MARX-STADT (GPD) - Met de nodige vreugde werd gisteravond laat door de Nederlandse deelneemsters aan het wereldkampioenschap schaatsen, dat dit weekein de in Karl-Marx-Stadt wordt gehouden, de komst van ploegarts Peter van Beek en „psychiater" Ferdie van Oyen begroet. De dames zijn nogal verbolgen over de bericht geving rond hun prestaties tijdens de Europese kampioenschappen en rond de komst van Van Oyen. De aan het Hypolitusziekenhuis in Delft verbonden assistent-arts wacht de schone taak die strijdlust om te buigen in sportief opzienbarende prestaties. naar de eerste klasse afdaalt. LZ'86 dus, dat met twee pun ten uit veertien krachtmetin gen heel dicht bij de uitgang staat. Zes punten bedraagt de achterstand op het Haagse Zian/Vitesse en Het Ravijn uit Nijverdal. Een van die verenigingen zal hoogstwaar schijnlijk een extra-duel moeten afwikkelen met de nummer twee van de eerste klasse. De winnaar mag het volgende seizoen in de hoog ste poloklasse uitkomen. Het Veenendaalse VZC hoeft zich met 12 punten helemaal niet meer druk te maken. Conclusie: voor twee zevental len heeft deze opzet in de kampioenspoule nog enige zin. De rest kan 'genieten' van kilo's spek en bonen. De strijd om degradatie kén inte ressante duels opleveren, maar je moet je afvragen of deze formule voor herhaling vatbaar is. De tijd zal het leren. Het zou trainer Henk Louwmans allerminst slecht uitkomen als zijn kernploegrijdsters dit week einde de prestaties van het vori ge WK in Inzeil zouden weten te evenaren of zelfs verbeteren. Niet ten onrechte vermoedt Louwmans binnen de KNSB be paalde krachten, bij wie hij alle krediet verspeeld heeft. Meer nog voor hem dan voor de schaatssters wordt de WK van cruciaal belang. Reikt zijn ploeg niet hoger dan tijdens het afgelo pen EK, dan wordt het hoofd stuk-Louwmans waarschijnlijk afgesloten. Binnen de kernploeg wordt dat als KATWIJK - Frank van der Kley heeft twee weken de tijd om z'n handtekening onder een A-con tract van Feyenoord te zetten. De 19-jarige voetballer van Quick Boys kreeg gisteren tijdens een bespreking met de Rotterdamse eredivisieclub deze aantrekkelij ke 'kluif voorgehouden, maar de Katwijker neemt pas vandaag een beslissing. Oorzaak van dat uitstel is de aanbieding die Haar lem deze week naar het adres van de dienstplichtig militair stuurde. Vandaag voert de Kat wijker besprekingen met de profclub. "Feyenoord lonkt natuurlijk", zei Van der Kley gisteravond, "maar ik wil eerst de besprekingen met Haarlem afwachten. Misschien zijn daar de mogelijkheden be ter. Het voetballen zal ik bij Feyenoord beter leren, dat staat buiten kijf. Maar in Rotterdam moet ik mij eerst in het C-team waarmaken. Wellicht geeft Haar lem mij op het gebied van voet bal betere vooruitzichten, maar wat de financiën aangaat, is Feyenoord weer aantrekkelij ker", aldus Van der Kley. De laatste verwikkelingen op de transfermarkt komen uit Haar lem en Enschede. Haarlem heeft Loek Ursem ingelijfd tot aan het einde van het huidige seizoen, als vervanger voor de naar Tel star gestuurde Terry Hendriks. Ursem was onlangs terugge keerd uit Engeland, waar hij voor Stoke City speelde. FC Twente heeft de overeenkomst met trainer Frits Korbach afge rond, die gisteren voor twee sei zoenen tekende. Ook legde Twente Jans Sórensen, de 27-ja- rige topscorer van Club Brugge, voor het volgende seizoen vast. AMSTERDAM (GPD) De sfeer gistermiddag tijdens de terugreis van het Nederlands elftal vanuit Sevilla naar Amsterdam was even dreigend als onheilspellend. Zij riep herinneringen op aan de mini-WK van ruim twee jaar geleden in Uruguay, toen de spelersgroep massaal het vertrouwen in bondscoach Jan Zwartkruis opzegde. Zijn war rig en onnavolgbaar beleid irriteerde de Oranje-spelers dermate dat zij in Montevideo bij het sectiebestuur betaald voetbal door lieten schemeren weinig heil meer te zien in een continuering van een interland-carrière wanneer Zwartkruis de technische eindve rantwoording zou behouden. De KNVB wenste evenwel geen gehoor te geven aan die eis van de internationals, maar haalde vervolgens wel opgelucht adem toen Zwartkruis na dat mini-WK zelf besloot op te stappen. Ook nu houdt de KNVB de huidige bondscoach Kees Rijvers nog al tijd de hand boven het hoofd. Moet dat ook wel doen, omdat de Brabander nog drie jaar bij de KNVB onder contract staat en er op dit moment nauwelijks of geen geld is om Rijvers met een „gouden handdruk" weg te stu ren. En voorlopig zal Rijvers zich nog wel twee .keer bedenken voor hij het voorbeeld van Zwartkruis zal volgen. Rijvers: „Ik sta ook na de wedstrijd in Se villa nog altijd op het standpunt dat ik binnen de mogelijkheden TEL AVIV DP A- De Belgi sche voetballer Paul Desma- te is dinsdag tijdens een wedstrijd van het Belgische amateurteam tegen de Israë lische amateurs van het veld gestuurd, omdat hij tegen een grensrechter "Heil Hit- Ier" zou hebben geroepen. Ook zou hij obscene gebaren tegen grensrechter Scharir hebben gemaakt. Een woordvoerder van de Belgi sche ploeg ontkende dat dit gebeurd zou zijn. Grensrechter Schartr gaf als commentaar dat hij een persfotograaf als getuige kan oproepen, die zijn ver baal kan bevestigen. Toe schouwers zouden vlak na het gebeurde (twee minuten voor tijd) woedend op Des- mate zijn toegelopen. De po litie hield hen tegen. Het duel eindigde in 3-2 voor Is raël. het juiste elftal tegen de Span jaarden heb laten spelen. Ik ben dan ook vast van plan om deze groep ook voor de komende wedstrijden tegen Zweden en Ierland uit te nodigen". Dat laatste zegt evenwel niet zo heel erg veel, omdat Rijvers na de verloren interland tegen Frankrijk in Rotterdam enkele maanden geleden eveneens uit riep met die groep door te gaan en geen ouderen meer bij de se lectie te zullen halen, waarop de bondscoach vrijwel onmiddellijk weer op zijn belofte terugkwam en alle beschikbare routiniers mobiliseerde voor de wedstrijd tegen Malta. En zelfs voor de der de maal een gesprek arrangeerde met Johan Cruijff om hem voor een come-back te interesseren. Dit alles op instigatie van het sectiebestuur, dat steeds meer de schrik om het hart sloeg dat dit Nederlands elftal internationaal niet meer „verkoopbaar" zou worden en nodig voor prestaties diende te zorgen. Standpunt Na Sevilla is de marktwaarde van het Oranje-team evenwel nog verder gezakt, reden voor het sectiebestuur om daar volgende week woensdag een evaluerende vergadering aan te wijden. „Want", zo stelde Jo van Marle donderdag, ,,zo kan het allemaal niet langer doorgaan. Er zal voor de nabije toekomst een duidelijk standpunt moeten worden inge nomen, terwijl bovendien zeker aan de orde zou moeten komen waar de prioriteiten gelegd die nen te worden, zodat de bonds oefenmeesters zich daaraan kun nen conformeren". Opmerkelijk is overigens wel da er - evenals in Uruguay - oi binnen de Oranje-groep is staan op het moment dat een van de sectiebestuursleden in diskre diet werd gebracht. In Montevi deo kostte het Herman Choufour de kop. Nu betreft het voorzitter Eric Vilé, die op de hoogte zou zijn geweest van de fraude-peri kelen bij FC Utrecht, maar voor alsnog in Sevilla geen enkel com mentaar wilde verstrekken en bleef verwijzen naar zijn eerder gedane uitspraak dat „deze zaak momenteel nog altijd onder de rechter is". De affaire-Vilé raakt overigens de Oranje-internationals beduidend minder dan de „zaak-Rijvers". Met name de ouderen in de Rij vers-selectie konden ook giste ren nog maar weinig begrip op brengen voor het concept waar mee de bondscoach een aan vaardbaar resultaat tegen Spanje had willen behalen. Hoewel Rij vers het elftal vorige week dins dag tijdens het trainingskamp in Zeist al aan spelers bekend maakte, heeft evenwel niemand van de routiniers de bondscoach voorgehouden dat het spelen met een dergelijke formatie op voorhand weinig kans op slagen zou bieden. Accepteren „Het heeft weinig zin daar iets te gen in te brengen", aldus de ou dere Oranje-garde. „Rijvers heeft de opstelling in zijn hoofd en probeert dan vervolgens zijn idee op de spelers over te bren gen. Dat is nu eenmaal zyn werk wijze en dat hebben we maar te accepteren. Op zo'n moment zouden wij natuurlijk kunnen zeggen: sorry, maar voor ons hoeft het niet meer. Op die ma nier kunnen wij in het nationale team niet renderen. Toch willen we echter nog altijd graag in Oranje spelen en dus stappen we Kees Rijvers en Rob Baan blikken somber voor zich uit. Baan had woensdagavond, na de zege van jong- Oranje, nog reden tot lachen. Van Rijvers kan niemand nog enige hoogte krijgen. Het sectie-bestuur betaald voetbal gaat zich beraden over wat inmiddels "de zaak Rijvers" wordt genoemd. dan de wei maar weer in. Maar of het op die manier moet, daar zet ten wij onze vraagtekens bij. Uit eindelijk willen we toch ook via het Nederlands elftal onszelf in ternationaal in de belangstelling spelen. Op deze manier heeft het echter allemaal weinig zin". Verbazing binnen de Nederlands- elftalgroep hadden ook de wis sels Gullit-Hovenkamp en Val- ke-Metgod gewekt. „Duidelijk afgesproken voor de wedstrijd was dat Vanenburg als eerste wisselspeler ingezet zou worden, wanneer de wedstrijd niet vol gens plan zou verlopen. Wanneer dan eerst Gullit en later Valke, nota bene de twee spelers die dooi Rijvers als 15e en 16e man werden gezien, plotseling toch weer voorrang krijgen boven Vanenburg, wordt het er voor ons allemaal ook niet duidelijk op", aldus de Orarye-routiniers, die over enkele maanden toch weer met deze bondscoach rond de tafel zullen moeten voor de wedstrijden tegen Zweden en Ierland. Erg duidelijk zal het ook de aspi rant-sponsors van het Neder lands elftal niet zijn geworden. Zij verbleven de afgelopen da gen in Sevilla in de onmiddellij ke nabijheid van het Oranje team om te bezien of hun inves teringen positieve publiciteit zou kunnen opleveren. De komende dagen zullen zy zich daarover hoogstwaarschijnlijk nóg wel eens beraden onrechtvaardig ervaren, als eni ge is Alie Boorsma een trainers- wisseling met geheel onwelkom. In Ria Visser heeft Louwmans echter een vurig pleitbezorgster en dat steekt schril af by de aver sie. die zy amper een jaar gele den nog tegen hem had Het is ook Ria Visser die zich onom wonden en enthousiast uit spreekt over de inschakeling van Ferdie van Oyen. Berichten als zou het hier om een psychiater gaan. zyn in de wereld geholpen door KNSB-directeur Wim Com- mello. Van Oyen heeft in het ge heel geen specialistisch psychia trische studie achter de rug maar interesseert zich nogal voor de mentale begeleiding van top sporters. Uit het feit, dat noch de KNSB noch Louwmans zijn reis naar Karl-Marx-Stadt betaalde en hij voor zijn werkzaamheden ook geen vergoeding krijgt, kan men concluderen dat Van Oyen voor al uit hobbyistische motieven via dr. Van Beek zijn diensten heeft aangeboden. Bespottelijk Henk Louwmans weigert de in schakeling van Van Oyen een noodgreep te noemen na de te genvallende prestaties tijdens het EK in Heerenveen. Louw mans: „Van Oyen is al sinds de cember met de meisjes bezig. Je mag er nu nog geen denderende resultaten van verwachten. Hy heeft tyd nodig om de meisjes te leren kennen, kwaad kan zyn aanwezigheid echter niet Overi gens verbaas ik me over de nei ging om alles in het bespottelijke te trekken. Ik probeer de rijd sters op elk onderdeel van hun sport optimaal te begeleiden. Niemand kykt ook vreemd op als ik deskundigen raadpleeg ten aanzien van technische en condi tionele aspecten. Nu ik probeer om ook de mentale begeleiding optimaal te laten zijn, steken de stormen op". Henk Louwmans acht het geen te kortkoming dat hij zelf met in staat is zyn rijdsters goed op een belangrijk kampioenschap voor te bereiden. Van Oyen, zo stipu leert hy. is beslist niet de man die zyn problemen moet oplossen. Louwmans: „Het is Van Oyen zijn taak de meisjes te leren zich voor een toernooi goed te con centreren. Zoiets kan aangeleerd worden, als zy het onder de knie hebben, wordt de man misschien wel weer overbodig. Er zyn be paalde technieken om je mentaal voor honderd procent voor een toernooi op te laden. Ik beheers die techniek niet, ik ben op dat gebied geen vakman. Van Oyen wel". Noodzakelijk Van Oyen, momenteel werkzaam op de neurologische afdeling van het Delftse ziekenhuis, weet zich verzekerd van het vertrouwen van ten minste een rijdster. Ria Visser verklaart onomwonden: „Ik vind zo'n man noodzakelyk". Zij kan op enige ervaring met een dergelyk mentaal begeleider bogen, tenslotte maakte ze ook deel uit van de kernploeg, toen ene Peter Blitz zyn psychologi sche gaven in het voordeel van de sportsters probeerde aan te wenden. Ria Visser „Bbtz was volstrekt ongeschikt Als per soon was hij veel te negatief, zo'n man schenk je je vertrouwen niet". Ina Steen bruggen („Van Oyen is nog maar veertien dagen echt be zig, dat is te kort om er wat van te zeggen") en Thea Limbach stel len zich per definitie niet nega tief op. Alie Boorsma heeft een discussie over de zin en de onzin van mentale begeleiding al breiend en vooral stilzwygend aangehoord. Zy hecht weinig waarde aan types als Van Oyen en heeft daar ook in het verleden weinig onduidelykheid over La ten bestaan. ADVERTENTIE WATERPOLOWEDSTRIJD DE ZIJL LGB-H.Z.C. DE ROBBEN Zaterdag 19 februari - Aanvang 19.15 uur. Zwembad "De Zijl". Aangeboden door Mercasol NOU, WIL IK OCX WEL NAAE TÖC ËERI'JK öEZBSl MV -£M- e&JErJ JEUtCEAJ

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13