c Milities Haddad Libanon in leger Moskou wil relatie met Parijs oppoetsen WIEL ositie tegen Arafat contactlenzen, das pas fijn. van der Op de vlucht voor onrust in Assam Oppi Britse dierenvrienden sturen vier bombrieven Britse onderdelen naar Argentinië Nieuwe vondsten in Sneeuwbericht Londense moordzaak Voor bewaking van het zuiden Kritiek pro-Syrische tak PLO Massale arrestaties Mafia Sjtsjaranski eet weer WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 Buitenland LONDEN (GPD) - Een extreme beweging van dierenvrienden, de Animal Rights Militia (ARM), is de vermoedelijke afzender van vier bombrie ven die gisteren in verschillende Engelse steden zijn ontdekt. Diezelfde beweging stuurde eind vorig jaar ook al een bombrief naar de Britse premier mevrouw Thatcher. De bombrieven van gisteren waren gericht aan Canada House in Londen, waar het Canadese Hoge Commissariaat (ambassade) is gevestigd, aan minister Walker (landbouw), de hoogleraar chirurgie prof. Roy Calne uit Cambridge, die zich met experimenten op dieren bezighoudt, en het dierenonderzoekscentrum van de Universiteit van Bristol. Alle brieven werden onderschept voor ze schade konden berokkenen. Slechts in één geval, bij de brief aan Canada House, stond op de enve loppe de naam van de afzender: de Animal Rights Militia. Aangenomen moet worden dat deze brief is verstuurd uit afkeer vanwege de jacht op jonge zeehondjes in Canada. De politie neemt aan, dat dezelfde extremistische dierenliefhebbers ook verantwoordelijk zijn voor de overige bombrieven. De ARM kwam voor het eerst in de publiciteit toen deze groep in december vorig jaar zich verantwoordelijk stelde voor een bombrief die op het kantoor van premier Thatcher afging. Daarbij raakte een ambtenaar licht gewond. Voor schepen met Exocets LONDEN (AP) - De regering Thatcher heeft gisteren in antwoord op vragen uit het Hogerhuis bevestigd dat vier Britse bedrijven onderdelen leveren die bestemd zijn voor met Exocet-raketten uitge ruste Argentijnse oorlogs schepen. In de strijd om de Falkland-ei- landen bracht Argentinië Groot-Brittannië met deze ra ketten grote verliezen toe. Drie bedrijven leveren het ma terieel voor de fregatten die West-Duitsland voor de Ar gentijnse marine bouwt, een vierde vervaardigd onderde len voor de Exocets van Franse makelij, aldus een ho ge functionaris van het mi nisterie van buitenlandse za ken. Lord Belstead deelde mee dat het hier om "contracten van datum" ging die moesten worden nagekomen omdat West-Duitsland "een belang rijke handelspartner" was. Deze contracten werden ge durende de Falkland-strijd ingetrokken. Belstead merk te op dat nog steeds een alge heel embargo op militaire verkopen aan Argentinië van kracht was. Groot-Brittannië heeft Duitsland en Frankrijk eerder zijn "diepe bezorgd heid" over de Exocets ken baar gemaakt. LONDEN (GPD) - Politiemensen hebben gisteren nieuwe stille getuigen aangetroffen van de vermoedelijk 13 moorden dié in een huis in de Noordlondense wijk Cricklewood zijn gepleegd. Op een braakliggend stukje grond achter dat huis zijn resten van kleren, aanzienlijke hoe veelheden menselijke beenderen en een chequeboek gevonden Ook in de tuin van het huis zijn nieuwe vondsten boven water gekomen Sinds de politie daar vrijdag begon met een intensieve speurtocht, zijn grote hoeveelheden beenderen van menselijke herkomst aangetroffen Bij deze vondsten, zo is dinsdag bekend geworden, behoort ook een stukje kaak met nog twee tanden daarin. Deze vondst wordt van belang geacht voor de identificatie van de slacht offers, vrijwel zeker allemaal mannen tussen 20 en 40 jaar oud. De politie meent inmiddels de identiteit van zes van de slachtofTers te kennen, maar heeft de namen van deze mannen nog niet openbaar gemaakt. De Londense politie denkt tot het eind van deze week nodig te hebben met haar onderzoek van huis, tuin en het braakliggende stuk grond daarachter waar de nieuwe vondsten werden gedaan. Pathologen-ana toom zullen daarna in eerste instantie trachten te bepalen van hoeveel mannen stoffelijke overblijfselen zijn gevonden JERUZALEM - Met veel machtsvertoon hebben de milities van de Libanese ex-majoor Haddad, met instemming van Israël, het grootste deel van Zuid-Libanon overgenomen. Gisteren gaven zij met tanks, pantservoertuigen en andere militaire voertuigen nadruk kelijk acte de présence in de steden Sidon en Nabatye. Hun voertuigen waren van nummerplaten voorzien met daarop „Vrij Libanon". Israël erkent deze eenheden van Haddad als officiële vertegen woordigers van het Libanese le ger. Haddad heeft de afgelopen weken een groot aantal soldaten gerecruteerd in Zuid-Libanon om zijn uitgebreide milities te bemannen. Volgens de Israëli's worden deze soldaten evenals de rest van het Libanese leger offi cieel door de regering in Beiroet betaald. De meeste nieuwe sol daten in Haddads strijkkrachten zijn sjiietische moslims uit Zuid- Libanon. Garantie Volgens Israëlische bronnen zijn deze Haddad-troepen de beste garantie tegeri een terugkeer van door Jaap van Wesel Palestijnse guerrilla's naar Zuid- Libanon. Anders dan Unifil en de multinationale strijdmacht rond Beiroet kennen deze solda ten Zuid-Libanon, en zijn zij daarom in staat de strook ten noorden van Israël effectief „schoon" te houden, een opti misme dat echter door andere deskundigen betwijfeld wordt. Haddads milities zijn ook in het verleden niet bijster effectief ge weest bij het weren van Palestij- nen uit Zuid-Libanon. Maar belangrijker dan de feiten is dat Israël probeert een voldon gen feit te scheppen in Zuid-Li banon dat van invloed moet zijn op de Libanees-Israëlische-Ame- rikaanse onderhandeling. Volgens Israëlische zegslieden zijn de partijen het er nu over eens dat de troepen van Haddad op nieuw geintegreerd zullen wor den in het Libanese leger. Er zijn alleen nog meningsverschillen over de persoon van Haddad: zal hij binnen het kader van het Li banese leger commandant van Zuid-Libanon worden (of blij ven)? De Amerikaanse bemiddelaar Ha- bib sprak gisteren in Jeruzalem met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir, en volgens Israëlische zegslieden was Habib tevreden over de vooruitgang die is geboekt bij de onderhandelingen, in het bijzon der de integratie van de Haddad- milities in het Libanese leger. Israël wil in Zuid-Libanon een vei ligheidszone van 45 kilometer ten noorden van zijn grens. Die zone moet door „bevriende Liba nese strijdkrachten" bewaakt worden. Aan dat criterium vol doen Haddads mannen. De Is raëli's willen onder geen beding Unifil-aanwezigheid of een inter nationale strijdmacht. De Liba nese en Amerikaanse regering staan er evenwel op dat het zuiden gecontroleerd wordt door een internationale strijdmacht, hetzij Unifil, hetzij een multina tionaal leger naar het voorbeeld van Beiroet. Teneinde een vinger in de pap te kunnen houden wil Israël tevens een aantal militaire bases in Zuid-Libanon handhaven. Daar moeten onder andere elektroni sche waarschuwingsstations ko men. Israël heeft er geen be zwaar tegen dat ook Syrië derge lijke waarschuwingsstations krijgt - althans dat was het stand punt van de ex-minister van de fensie Sharon. Er waren de laat ste dagen tekenen die er mis schien op wijzen dat Israël ten aanzien van de waarschuwings stations water bij de wijn zal doen. Het heeft de laatste dagen nog plaatselijk gesneeuwd in de Al pen. waardoor wintersportmoge- lykheden in het Alpengebied nog steeds goed tot zeer goed zijn te noemen. Ook de winter sportmogelijkheden dichtbij huis soala in België en Duitsland zijn nog steeds ruim voldoende Hieronder volgt een kort overzicht per land. De vermelde sneeuw hoogten zijn gemiddelden in centimeters. BEI.G IF Ardennen: tot 20 cm; langlauf en skipistes geopend. Hoge Venen: tot 20 cm; langlauf en skipistes geopend. DUITSLAND Harz: tot 60 cm. Sauerland: tot 50 cm. Eifel: tot 45 cm. Duitse Alpen: geen bericht. FRANKRIJK Savoie-Haute Savoie: lage pistes 85 cm, hoge pistes 235 cm Alpes du Sud: lage pistes 70 cm. hoge pistes 155 cm. OOSTENRIJK Vorarlberg lage pistes 95 cm. hoge pistes 195 cm. Tirol: lage pistes 60 cm. hoge pistes 145 cm. Salzburgerland: lage pistes 60 cm. hoge pistes 170 cm. Karinthiê: lage pistes 55 cm. hoge pistrs 120 cm. ZWITSERLAND Berner Oberland: lage pistes 55 cm, hoge pistes 125 cm. Graubuenden: lage pistes 75 cm, hoge pistes 150 cm. Wallis: lage pistes 105 cm. hoge pis tes 165 cm. NOORD-ITALIE Zuid-Tirol: lage pistes 25 cm. hoge pistes 115 cm Weersverwachting voor het Alpen gebied: aan de zuidzijde van de Alpen, veel sneeuwval en in de lager gelegen gebieden neerslag in de vorm van regen. Nul-gra den Celsius-niveau tussen de 1000 en 1500 meter. De noordzij de van de Alpen, enkele sneeuw buien en ook perioden met zon. Tot in de lager gelegen gebieden vriest het. ASSAM (AP/UPI) - Door de aan houdende onrust in de Indiase deelstaat Assam ontvluchten duizenden mensen, zoals deze vrouw hier, de streek. Gisteren werd een kandidaat van de Congrespartij van premier In dira Gandhi gedood. Dertien mensen raakten gewond. Bij de gewelddadigheden van de afge lopen twee weken zijn naar schatting ruim tweehonderd mensen omgekomen. Satya Ram, die kandidaat was voor de deze week te houden verkie zingen in het district Darrang in Assam, werd gedood door een gewapende menigte. Dat gebeur de kennelijk uit wraak voor het bloedbad afgelopen zondag in enkele dorpen in dit district, dat aan Bangladesj grenst. Daarbij werden honderd mensen ge dood. Bovendien werden huizen in brand gestoken, waardoor 7500 mensen dakloos zijn gewor den. Een woordvoerder van de deel staatregering zei dat de autoritei ten de situatie inmiddels meester zijn en dat politieversterkingen naar Assam zijn overgevlogen. Milieuvak Milieuproblemen worden in Frankrijk een schoolvak. De Franse minister van onder wijs, Alain Savary, en zijn collega van milieuzaken, Mi chel Crepeau, zijn dat giste ren overeengekomen. Barbie Een grote meerderheid van de Fransen (70 procent) wil dat het proces tegen oorlogsmis dadiger Klaus Barbie op de televisie wordt uitgezonden. Deze wens stuit echter op ju ridische problemen. Want sinds 1956 is het in Franrkijk verboden foto's of opnamen te maken tijdens een proces. Juristen buigen zich nu over de kwestie. Via een wetswij ziging zouden de Fransen dan toch hun zin kunnen krij gen. Spionage In de buurt van de Noorse olie velden in de Noordzee is af luisterapparatuur gevonden, die waarschijnlijk door de Sowjet-Unie op de zeebodem is gedeponeerd. Het apparaat dat door de Noren is opgevist, dient om infor matie te verzamelen over het bootverkeer in de buurt van de Noorse olieplatforms. Boroboedoer Na tien jaar hard werken, is de restauratie van de Bordoboe- doer een feit. Dit boeddhisti sche monument werd in de achtste eeuw op het Indone sische eiland Java gebouwd. Aan de restauratie kwamen 700 deskundigen en een com puter te pas PLO-leider Arafat luistert met andere P.alestijnen naar een van de sprekers tijdens de bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad in Algiers. ALGIERS/CAIRO (DPA/UPI) - Terwijl in de officiële toespraken de eenheid werd gepredikt te kende zich gisteren op de bijeen komst van de Palestijnse Natio nale Raad in Algiers de strijd af tussen de pro-Syrische tak van de PLO en voorstanders van de gematigde koers van Jasser Ara fat. Arafat verweet de pro-Syrische lei der van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP), Georges Habasch, onder druk van Syrië en Libië de PLO te splijten. De PFLP wijst onder handelingen over de vorming van een onafhankelijke Pale stijnse staat in een verbond met Jordanië af. Habasch kritiseerde op zijn beurt de diplomatieke koers van de PLO-leider, die vol gens hem op "de verkeerde weg" is. Arafat en Habasch leverden in aan wezigheid van journalisten kri tiek op elkaar. Dit gebeurde ove rigens buiten de zittingszaal van het "paleis der naties", waar de conferentie van het Palestijnse parlement in ballingschap wordt gehouden. De bijeenkomst, die na^r verwachting ongeveer tien dagen zal duren, werd maandag avond geopend. Op de eerste dag dat de Palestijnse Nationale Raad beraadslagingen voerde, bleven de radicale pro- Syrische groeperingen binnen de PLO zich verzetten tegen de diplomatieke lijn van Arafat. De pro-Syrische groepen willen het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten afwijzen, ter wijl andere PLO-leden zich ge matigder opstellen en de Ver enigde Staten niet verder tegen zich in het harnas willen jagen, zo werd uit kringen bij de confe rentie vernomen. Uit kringen rond de conferentie werd vernomen dat de Nationale Raad, het parlement in balling schap van de PLO, direct een lei der moet kiezen. Tot nu toe werd Arafat door het uitvoerend comi té tot zijn voorzitter gekozen. Arafat zou daarmee zijn onom streden autoriteit binnen de PLO willen bewijzen en zich willen verzekeren van een onafhankelij ker positie ten opzichte van het uitvoerend comité. De Egyptische president Hosni Moebarak heeft de Palestijnen in Algiers opgeroepen samen te werken met koning Hoessein van Jordanië om zo vrede in het Midden-Oosten te bereiken op basis van het plan-Reagan. Hij waarschuwde ervoor dat de tijd opraakt omdat Israël het aantal joodse nederzettingen in de be zette gebieden uitbreidt en om dat de Amerikanen zich binnen kort weer intensief gaan bezig houden met de komende presi dentsverkiezingen in hun land. "Wij hopen op een overeenkomst tussen de Palestijnen en Jorda nië omdat er zonder een derge lijk akkoord geen beweging in de richting van een oplossing kan zijn", zo zei Moebarak. Het plan dat president Reagan vo rig jaar september bekendmaak te gaat uit van Palestijns zelfbe stuur op de westelijke Jordaan- oever en in de Gazastrook in een verbond met Jordanië. In de Amerikaanse voorstellen is geen plaats voor een onafhankelijke Palestijnse staat MOSKOU (Reuter) Moskou wil proberen de verslechterde be trekkingen met Fankrijk weer enigszins op poetsen. Vrijdag komt de Franse minister van bui tenlandse zaken, Claude Cheys- son, voor zijn eerste officiële be zoek aan in de Sowjet-Unie. De relatie tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie bekoelde snel toen de socialist Francois Mitterrand in 1981 president werd. Voor die tijd was Parijs Moskou's partner bij uitstek in de dialoog met West-Europa, maar Mitterrand maakt duidelijk dat de poULiek van de Sowjet-Unie in Afghanis tan en Polen niet zonder gevol gen kon blijven voor de "specia le" betrekkingen die Charles de Gaulle in de jaren zestig met het Kremlin aanknoopte. Daar kwam bij dat de Russische lei ders langzamerhand een grotere waarde gingen hechten aan hun band met het Bonn van Helmut Schmidt, die zich binnen enkele jaren ontwikkelde tot de onbe twiste tolk tussen Oost en West. De verkoeling van de Frans-Russi sche betrekkingen leidde ertoe dat de gebruikelijke en geregel de topontmoetingen tussen de Franse en Russische staatslei ders en ministers van buiten landse zaken niet langer door gang vonden, al hebben Cheys- son en zijn Russische collega Andrei Gromiko elkaar in een ander verband vier maal ont moet. In Moskou's ogen kan Parijs nau welijks bijdragen aan wat op dit moment het belangrijkste en dringendste doel van de Sowjet- Unie is met betrekking tot West- Europa: het voorkomen dat er nieuwe Amerikaanse raketten worden geplaatst op Westeuro pees grondgebied. De socialisti sche regering in Parijs heeft die plaatsingsplannen zelfs ondub belzinnig gesteund, tot groot on genoegen van de leiders in het Kremlin. Parijs is van mening dat de Sowjet- Unie een zodanige overmacht heeft op het gebied van de mid- dellange-afstandsraketten in Eu ropa dat de NAVO er niet aan kan ontkomen daarop een ant woord te geven in de vorm van een modernisering van haar ei gen nucleaire arsenaal. De irrita tie van Moskou over dit Franse standpunt wordt vergroot door de afwijzing van de Franse rege ring van het voorstel van de Rus sische Joeri Andropov om de Franse en Britse kernraketten te betrekken bij de lopende Ameri kaans-Russische onderhandelin gen m Genëve over de Eurostra- tegische nucleaire systemen. Cheysson en Gromiko zullen el kaar morgen en vrijdag driemaal ontmoeten voor werkbesprekin gen. Zy zullen, zo luidt de ver wachting, het waarschijnlijk niet eens kunnen worden over de ra- kettenkwestie. Polen en Afgha nistan. Op het gebied van de han del tussen Oost en West hoopt Moskou wèl enig resultaat te boekon. Diplomaten verwachten dat Cheysson de hint zal krijgen dat Moskou meer van Frankrijk zal kopen als Parijs zijn betrekkin gen met het Kremlin normali seert ROME (AFP/Reuter) Ongeveer 70 personen zijn in Italië gearresteerd tijdens twee grote operaties tegen de georganiseerde misdaad van de Napolitaanse Camorra en de Siciliaanse Mafia. De arrestaties volgden op een onderzoek dat meer dan een jaar heeft geduurd en hadden plaats in zes Italiaanse steden: Rome (28 arrestan ten), Milaan (30), Palermo (5), Napels (2), Genua (4) en Florence (1). Het onderzoek was erop gericht het bestaan van een nieuw smokkelnet- werk in verdovende middelen op te sporen en het geldcircuit bloot te leggen dat met de smokkel wordt verdiend. Dat netwerk wordt volgens de politie onder andere bestuurd door een van de voornaamste groepen van de Camorra de "Nuova Famiglia", de families Corleone en Bono van de Mafia en verscheidene families die banden hebben met de ben de "Cosa Nostra" in New York. Op de dag van de arrestatiegolf werd een van de leiders van de Mafia Francesco lo Nigro (50), in Palermo vermoord door twee mannen die waren vermomd als politieagenten Zij wisten het luxueuze buiten ver blijf van Nigro binnen te komen door te zeggen dat zy hem wilden ondervragen. MOSKOU (UPI) - De joodse Russische dissident Anatoli Sjtsjaranski heeft op 14 januari jl zijn hongerstaking beëindigd nadat hy een bnef. zijn eerste in ruim een jaar, mocht ontvangen, zo heeft zyn moeder. Ida Milgrom, gisteren tegenover westerse journalisten in Moskou bekend gemaakt. Ze zei dat hij dit zelf aan haar heeft geschreven in een brief, gedateerd 7 februari, uit de gevangenis in Chnstopol Het briefje waarnaar Sjtsjaranski verwyst is vermoedelijk het briefje dat zijn moeder begin dit jaar in Christopo! achterliet toen ze opnieuw haar zoon niet inocht bezoeken. De dissident zit vast in het Siberische stra- foord nadat hy in 1978 tot dertien jaar strafkamp werd veroordeeld wegens 'spionage'. Hij begon in september vong jaar met zyn honger staking uit protest tegen zyn isolering en de weigering van de gevange- nisleiding brieven voor hem door te geven Zijn moeder heeft hem sinds 4 januari 1982 niet meer mogen bezoeken Ze was vorige maand nog in Christopol met haar zoon Leonid, maar toen kregen ze te horen dat de aanvankelykc toestemming Anatoli te bezoe ken was ingetrokken omdat hij nog steeds niet at Hij zou kunstmatig worden gevoed en mocht pas bezoek hebben als hy zijn actie zou sta ken, aldus zijn moeder. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspeciaiist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9