Huren gaan vijf procent omhoog Geen afbraak milieubeleid C Bf: y Columbianen uitgewezen bij gebrek aan celruimte Bescherming onvoldoende tïliil Officier van justitie mag niet getuigen in proces tegen Molukkers PvdA-voorstel (2%afgewezen m lè dpad m wvvdthft' Tweede Kamer: niet tornen aan normen WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 Binnenland Azivo verliest kort geding eigen bijdrage DEN HAAG (ANP) - Het Haagse ziekenfonds Azivo heeft het kort geding tegen de Staat rond de eigen bijdra ge verloren. De president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, heeft gisteren bepaald dat staatssecretaris Van der Reijden de bevoegd heid heeft een algemene ei- gen-bijdrageregeling voor ge neesmiddelen in te voeren. Daarom moet de door Azivo gevraagde intrekking of bui- tenwerkingstelling van het besluit worden geweigerd, al dus de president. Azivo had aangevoerd dat de Ziekenfondswet en het daar uit voorvloeiende besluit over verstrekking van ge neesmiddelen en geneeskun dige hulp een ondeugdelijke grondslag vormen voor de ei gen bijdrage van 2,50 gulden per geneesmiddel. Mr. Wijnholt is het met deze le zing van de wet niet eens. In de wet staat duidelijk dat een eigen bijdrage als voorwaar de voor het verkrijgen van geneeskundige hulp of -mid delen kan worden gesteld. DEN HAAG (GPD) - De twee Co lumbianen, die vorige week zijn aangehouden voor drugssmok kel, zullen waarschijnlijk zo snel mogelijk op het vliegtuig naar hun eigen land worden gezet. De twee kunnen nog tot het laatste moment nog verzoeken naar een ander land te worden uitgewe zen. De Nederlandse vreemde lingenpolitie moet die mogelijk heid dan onderzoeken. Tot nu toe hebben zij dat verzoek niet gedaan. De twee Zuid-Amerikanen zijn vo rige week betrapt door de Rotter damse politie toen zij in een ho tel de opbrengst van hun smok kel aan het verdelen waren. Zij zouden via Genève een kilo co caine ons land hebben binnenge bracht. De twee legden een volle dige bekentenis af. Vóór het weekeinde moesten zij in voorlopige hechtenis worden ge nomen. Dit zou enige weken kunnen duren totdat het Open baar Ministerie de zaak gereed zou hebben voor een rechtszaak. Maar afgelopen vrijdag bleek dat er niet genoeg celruimte was voor alle verdachten in Rotter dam, die voor voorlopige hechte nis in aanmerking kwamen. De hoofdofficier van justitie, mr. J de Jong, vond dat andere geval len urgenter waren en had geen plaats over voor de twee drugs smokkelaars. De Jong heeft de twee toen overgedragen aan de vreemdelingenpolitie om uit Ne derland te worden verwijderd. De vreemdelingenpolitie heeft de Columbianen in hechtenis geno men, omdat zij illegaal in ons land verblijven. Als zij in het vliegtuig naar het land van her komst worden gezet, betekent dit echter niet dat hiermee de strafvervolging vervalt. Een mogelijkheid is de strafvervol ging aan Columbia over te dra gen. Het streven van de minister is er al langer op gericht strafver volging van buitenlanders in het land van herkomst te laten plaatsvinden. Het geval van de twee drugshandelaren zou daar in mooi passen. De Rotterdamse beslissing steekt nogal vreemd af tegen het drugs beleid van minister Korthals Al- tes. Deze heeft meerdere malen laten weten de internationale drugshandel strenger te willen bestrijden. Het kabinet heeft af gelopen vrijdag ingestemd met een voorstel van de minister om de Opiumwet te verscherpen zo dat de Nederlandse justitie meer mogelijkheden tot vervolgen heeft. Verder heeft hij in een interview met deze krant laten weten dat hij voor drugshandelaren een aparte strafinrichting wil reser veren. Nu blijkt dat er er zelfs in de huizen van bewaring geen plaats is voor opgepakte smok kelaars. Metselmoord toch opgelost IJSSELSTEIN (ANP) - Een 35-jarige man uit IJsselstein heeft tegenover de recherche bekend dat hij vorig jaar mei zijn vriendin, de 56-jange J.H. Slijkhuis, na een ruzie in hun woning heeft doodgesla gen. Na zijn daad raakte de man in paniek en metselde het lijk op de slaapkamer in, hopend op die manier het lijk te kunnen verdonkerema- Anderhalve maand later werd het lijk gevonden nadat de omwonenden hadden ge klaagd over een enorme stan koverlast. De man was toen al het land uitgevlucht, naar Spanje. Daar werd hij in november door de Spaanse politie ge pakt wegens sigarettendief- stallen. Per abuis was de ver dachte weer op vrije voeten gesteld en verdween daarna spoorloos. Vorige week meldde hij zich uit eigen be weging bij de justitie in Utrecht om schoon schip te maken. LEEUWARDEN (GPD ANP) - Of ficieren van justitie mogen niet als getuigen worden verhoord. Dat bleek tijdens de eerste dag van de hoger beroepszaak tegen negen Molukkers voor het ge rechtshof in Leeuwarden. Zij worden beschuldigd van poging tot moord op twee politieman nen uit Assen, omdat de Moluk kers met vuurwapens op de poli tiewagen zouden hebben gescho ten. De officieren van justitie, beiden uit Assen, waren op ver zoek van de advocaten van de Molukkers gedagvaard. De ver dediging wilde hen verhoren over de gang van zaken tijdens het politieonderzoek en het ge rechtelijk vooronderzoek. Bei den hadden aan de oproep te ge tuigen gehoor gegeven. DEN HAAG (GPD) - De huren zullen per 1 juli vrijwel zeker met 5 procent worden verhoogd, zoals het kabinet wil. CDA en WD voelen niets voor het voorstel van de PvdA om de huurverhoging per 1 juli te beperken tot 2 procent. De socialisten vinden 2 procent meer dan voldoende om de gestegen bouw- en exploitatiekosten te compense ren. Volgens de PvdA is het onjuist de rijkskas te spekken via de huur verhogingen, zoals de regering wil. Het voorstel van de PvdA, gisteren ingebracht tijdens het debat over de woningbouw, kan zelfs niet op volledige steun van de kleine linkse partijen reke nen. De CPN wil helemaal geen huurverhoging. D'66 sprak zich uit voor een huurverhoging van 4 procent. CDA en WD lieten zich gisteren gelden als verdedigers van het beleid van staatssecretaris Brokx op het gebied van het huur- en koopbeleid. CDA- woordvoerder Dijkman vindt de huurverhoging van vijf procent, Geen debat over Lubbers DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer vindt het excuus van premier Lubbers naar aanleiding van diens uitlatingen over de boycot- wet „afdoende". De socialisten zien daarom af van het aanvra gen van een spoeddebat over de ze zaak. Lubbers verontschuldigde zich gisteren in- een brief aan de Tweede Kamer voor zijn uitlatin gen op zijn wekelijkse persconfe rentie, afgelopen vrijdag. Lub bers legde daar verband tussen BoUWprOgraiïlITia Eenstemmigheid in de Kamer was plus aanvullende maatregelen zoals de huurharmonisatie (het extra verhogen van huren van oudere woningen tot een maxi mum van tien procent) en het verlagen van de individuele huursubsidie pijnlijk maar on vermijdelijk, gezien de tekorten op de begroting van volkshuis vesting. Minima Met instemming begroette de CD A-fractie het regeringsplan de verlaging van de individuele huursubsidie volgend jaar te ver lichten voor huishoudens met één minimuminkomen. Ook die minima zullen worden gekort op hun huursubsidie maar (onge veer) de helft van dat verlies krij gen ze terug in de vorm van een eenmalige uitkering van 55 gul- den. De WD stelt verder voor de indi viduele huursubsidie te koppe len aan de kwaliteit van de wo ning. Op die manier zal een huur der die vrijwillig in een goedko pe, slechte woning verblijft, naar verhouding méér huursubsidie kunnen krijgen dan een huurder in een nieuwe, duurdere woning. Als dat systeem wordt inge voerd, kunnen, wat de WD be treft, verdere algemene verlagin gen van deze subsidie (zoals al is afgesproken in het regeerak koord) achterwege blijven. de Israëlische politiek en het niet verder behandelen van het wets ontwerp melding Buitelandse Boycotmaatregelen. PvdA-kamerlid Van den Bergh zei daarop geen behoefte meer te hebben aan nadere vragen over deze zaak. Maar hij wil wel dat er snel duidelijkheid komt over de verdere behandeling van het wetsontwerp. WEERRAPPORTEN er ook niet over de hoogte van het totale gesubsidieerde bouw programma voor dit jaar. De re gering heeft het programma op 105.000 gesubsidieerde wonin gen gesteld waarbij een ver schuiving is aangebracht van goedkope huurwoningen naar koopwoningen. CDA en WD stemmen daarmee volledig in. Maar volgens de op positie is er niet zozeer behoefte aan koop- maar juist aan goedko pe huurwoningen, gezien de da lende inkomens. De PvdA vraagt de regering daarom 17.000 extra woningwetwoningen te bouwen, gedeeltelijk ten koste van de aan tallen premiekoopwoningen. Het benodigde geld daarvoor is aanwezig, meenden PvdA- woordvoerders Duinker en Van Dam, gezien de overschotten die ontstaan als gevolg van de lage rente. Volgens Duinker is er een overschot van 1,3 miljard door die lage rente. Ook het Centraal Planbureau heeft meevallers be rekend (1,8 miljard in 1990). "A-sociaal" Van Dam voer in zijn hele betoog fel uit tegen het zijns inziens a- sociale beleid van de regering. „Met de huurverhoging van vijf procent, de verhoging van de hu ren in de nieuwbouw, de verla ging van de huursubsidies, be last u alleen de lagere inkomens. Terwijl u door het niet beperken van de rente-aftrek, door groot onderhoud aftrekbaar te stellen en door de premies op koopwo ningen weliswaar te verlagen maar minder dan zou kunnen, gezien de gezakte rentestand, al leen kopers met hogere inko mens bevoordeelt. Ik heb niets tegen eigen woningbezit. Ik wil wél dat zowel huurders als ko pers gelijk behandeld worden". VfV 1 „AnutC.. k DEN HAAG - Een delegatie woonwagenbewoners uit Beukbergen (Zeist) protesteerden gisteren op het Binnen hof tegen de voorgenomen vermindering van het aantal plaatsen in grote woonwagencenlra, zoals Beukbergen. Demonstrerende woonwagenbewoners maken hier hun ongenoegen met deze maatregel kenbaar. Kamer over opslaan persoonsgegevens DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat de rechtsbescherming van de burgers verbeterd moet worden ten aanzien van computerbestan den waarin zich persoonsgege vens bevinden. CDA, PvdA en D'66 staan tamelijk kritisch te genover het wetsontwerp van de regering, waarin regels voor het beheer en gebruik van geauto matiseerde bestanden met per soonsgegevens worden gesteld. PvdA en D'66 vinden dat het wets ontwerp in de huidige vorm niet deugt. Het CDA deelt de uit gangspunten van het wetsont werp, maar heeft kritiek op de uitwerking ervan op bepaalde punten. Dat blijkt uit de schrifte lijke reacties van deze fracties op het wetsvoorstel, dat in 1981 is ingediend. De WD-reactie was nog niet beschikbaar. In het wetsvoorstel wordt de mel ding verplicht gesteld van geau tomatiseerde bestanden met per soonsgegevens. Het gaat daarbij om alle computerbestanden, dus ook adressenbestanden van ge wone bedrijven. Voor de contro le op de uitgifte en het gebruik van die gegevens zou er een 'Re gistratiekamer' moeten komen. De burgers, waarvan de gegevens in een bestand zijn opgenomen, krijgen een aantal rechten, zoals inzage in en verbetering van de gegevens. Verder moeten de be heerders van de bestanden aan de betrokken persoon meedelen, wanneer die gegevens aan een andere instantie worden ver strekt. Daarmee kan bijvoor beeld het ongewenst verhande len van adressenbestanden aan banden worden gelegd. CDA, PvdA en D'66 vinden dat de rechtsbescherming van de bur ger nog niet ver genoeg gaat. CDA-woordvoerder Faber vindt dat de burgers niet alleen een in zage- en correctierecht moeten hebben, maar ook het recht heb ben te weten waar de gegevens in de bestanden vandaan komen en waarvoor ze gebruikt worden. Toen het Hof met hun verhoor wil de beginnen, kwam het tot een felle discussie tussen de raadslie den en de procureur-generaal mr.H.Niemeijer Mr.Niemeyer bleek ernstige bezwaren te heb ben tegen het horen van verte genwoordigers van het openbaar ministerie. Hy beriep zich op een uitspraak van de Hoge Raad waarin het verhoren van officie ren van justitie als niet passend in ons rechtssysteem werd om schreven. Het Hof was het met de redenering van de procureur- generaal eens. Tijdens het proces vorig jaar in As sen zyn zes van de negen Moluk kers veroordeeld tot gevangenis straffen van 3 tot 6 jaar Twee van hen zijn vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Een Moluk- ker is ontslagen van rechtsver volging omdat er procedurefou ten zijn gemaakt. De officier van justitie van Assen is tegen deze vonnissen in hoger beroep ge gaan. Ook de Molukkers die des tijds zijn vrijgesproken staan nu weer terecht De vele onregelmatigheden die volgens de verdediging vorig jaar bij het onderzoek van de re cherche zyn gemaakt speelden gisteren een belangrijke rol by het verhoor van een aantal mede werkers van de politie. Daarbij werd met name gevraagd naar de omstandigheden waaronder de voor de overige Molukkers zeer belastende verklaring van twee verdachten was verkregen De rechtbank van Assen had name lijk in haar vonnis destijds ge concludeerd dat deze verklarin gen niet als bewijs mochten mee tellen, omdat ze onder grote druk tot stand waren gekomen. De verhoorde politiebeambten be streden dit gisteren. Contact met de kiezers... DEN HAAG (GPD) - Leden van het parlement dienen van tyd tot tyd het contact met hun kiezers te verstevigen Dat is een dood normale zaak. Toch steeg er gis teren in de Tweede Kamer een daverend gelach op, toen kamer voorzitter dr. Dick Dolman mee deelde dat zeven leden afwezig waren wegens "contact met de kic/rrs" Het betrof kamerleden die afkom stig zijn van beneden de grote ri vieren. De zeven waren gisteren nog druk aan het carnavalvieren Al enkele jaren geleden vroeg het WD-kamerhd Nypels, toen nog geen fractieleider, om de Kamer niet op camavalsdinsdag te laten vergaderen. ADVERTENTIE MARITSA JAM Twente onbewolkt 1 -7 0 Vlissingen onbewolkt 2 -4 0 Zd.Limburg onbewolkt 0 -8 0 Aberdeen geheel bew. 6 0 04 Athene half bew. 15 9 0 Barcelona onbewolkt 5 0 15 Berlijn onbewolkt —2 -11 0 Bordeaux onbewolkt 7 -2 0 Brussel onbewolkt 2 -5 0 Frankfort onbewolkt 2 -7 0 Genève geheel bew. 1 -2 0 Helsinki onbewolkt —1 -5 0 Innsbruck zwaar bew. 0 -7 0 Klagenfurt onbewolkt 4 -17 0 Kopenhagen half bew 1 -2 0 Lissabon 2 10 Locarno geheel bew. 6 -1 0 Londen geheel bew. 2 0 0 Luxemburg onbewolkt 0 -8 0 Madrid- onbewolkt 5 -7 0 Malaga onbewolkt 11 1 0 Mallorca licht bew. 12 -1 4 Malta 10 0 München mist -2 -14 0 zwaar bew. 11 5 0 Oslo onbewolkt 3 -7 0 onbewolkt 4 -5 - Rome regen 15 4 1 Split licht bew. 13 1 0 Stockholm onbewolkt 1 -2 0 Wenen onbewolkt —3 -12 0 geheel bew. -1 -8 0 Casa Blanca regen 15 6 28 Istanbul zwaar bew -11 4 02 Las Palmas licht bew 22 15 0 Beiroet zwaar bew. 18 13 0 Tel-Aviv zwaar bew - 13 - Tunis licht bew. 17 6 0 DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede Kamer wil geen afbraak van het milieube leid. Het in de afgelopen jaren uitgestippelde beleid moet on danks de slechte economische omstandigheden worden voort gezet. Dit bleek gisteravond bij de behandeling van de begroting milieubeheer voor 1983. De Kamer stelde dat niet mag wor den getornd aan de milieunor men. Ook mogen bestaande mi lieuwetten niet worden afge schaft of ingetrokken. Met name CDA en PvdA meenden dat de Minister Winsemius en zijn staatssecretaris Brokx vlak voor c jan het kamerdebat over de milieubegroting regering vast moet houden aan de wetsontwerpen Milieugevaar lijke stoffen en Milieu-effectrap portage. Volgens deze partijen is het veelgehoorde verhaal dat be drijven aan milieuvoorschriften ten onder gaan niet waar. De Kamer plaatste vraagtekens by de positie van minister Winse mius (milieubeheer) wat betreft het verminderen van de regels op het milieugebied. Verbaasd waren de diverse woordvoerders over de instelling van een com missie onder leiding van het mi nisterie van economische zaken die moet bekijken waar de regel geving versoepeld kan worden ten behoeve van het bedrijfsle ven. CDA'er Lansink vond dat te ge makkelijk wordt gesproken over aanpassing van de milieunormen en -regels. „De recente gevallen van bodem-, lucht- en water verontreiniging moeten een sig naal blijven voor degenen die al le heil van het toverwoord dere gulering verwachten". PvdA-woordvoerster De Boois zei te vrezen dat Winsemius de weg teruggaat die zyn voorgangers moeizaam aflegden in de strijd tegen de vervuiling. De PvdA be ziet de activiteiten van Winse mius ..met de grootst mogelijke argwaan", omdat hy het milieu beleid uit handen heeft gegeven aan zijn collega van economische zaken Ook oud-staatssecretaris Lambers-Hacquebard van mi lieuhygiëne (D'66) eiste duide lijkheid over de normen. De Tweede Kamer wenst verder een beter beleid om vervuiling van de bodem door chemisch af- yal te voorkomen. Teveel giftig afval raakt naar de mening van de meeste politieke partijen nog zoek. Gevraagd werd om concre te plannen voor de verwerking van het chemisch afval. PvdA en CDA vroegen meer aan dacht voor de sociale begelei ding van de mensen die op een gifbelt blijken te wonen. Vaak voelen deze gedupeerden zich door de overheid in de steek ge laten. De Kamer wil bovendien een duidelijke financiële opzet voor de schoonmaak van de bo dem. CDA'er Lansink sprak zijn zorg uit over het tekort van 1,4 miljard by de uitvoering van het milieube leid. Hij wil van Winsemius we ten wat hij daartegen gaat doen. De PvdA wil daarop ook nog de ze week een antwoord. De partij wil niet wachten tot het najaar, zoals de minister al eerder aan kondigde. KlAPSTOEl jj van massief blank gelakte beukohout 1 VVin2S. nu1S.9S BALLERINA'S In marl. blauw, rood en batge. Maat 34 Um 40 6.9S BEDOESPREI 100% haloen geweven h verschillende kleuren vanaf 24.50 J Leiden. Breeslraat 142-144, tel 133511

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7