D Is er soms een wegenwacht in de zaal aanwezig...? Gemeente boos over uitstel opknappen van Boerhaavezalen -c Pech onderweg loopt als een trein Vijf mille voor dansensemble Bromfietser raakt gewond Bibliotheken voor actie voor jeugd Het wordt ons angstig te moede" Weer vrouw (74) van haar tasje beroofd Subsidie voor reconstructie van Jaagpad Leids museum schenkt potvis aan Duitsers Leiden WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 LEIDEN - Einde van de vierde en laatste avond. Hel begeleidende 'rode boekje' wordt dichtgesla gen en cursusleider Albert Stei- nebach vouwt tevreden de han den op de rug. "Nou, ik hoop dat jullie me niet meer nodig heb ben. Als het goed is, kunnen jul lie het nu zelf". Hij zegt het een beete lacherig, beseffend hoe re latief de strekking van zijn woorden is. Een wegenwacht blijft onmisbaar, ook al heeft hij zojuist vier avonden lang mogelijke automobiel-manke menten de revue laten passeren. door Bart Jungmann Het volgen van de ANWB-cursus Pech Onder weg. Zeg het maar tegen niemand, want meesmuilende reacties zijn meestal je deel. Alsof je bezig bent het 'Aap. Noot. Mies' ein delijk eens onder de knie te krijgen. Albert Steinebach denkt de oorzaak wel te weten: "Pech Onderweg heeft nog altijd het image van wieltje verwisselen. Er wordt nogal op neergekeken. De mensen weten niet dat er veel meer bij komt kijken". Wegenwacht Steinebach is nu zelf voor het vierde jaar bij Pech Onderweg betrokken. Samen met een collega legt hij wekelijks de auto bloot in de Bedrijfstechnische School aan de Wagenaarlaan. "Daarnaast worden wij ook wel door verenigingen gevraagd om de cursus te geven". Een voorbeeld: "Dee Vereniging van Huisvrouwen in Velsen. Die organiseert elk jaar een cursussen-reeks. De deelnemers komen dan iets goedkoper uit". Pech Onderweg is een cursus die het in Leiden nog altijd goed doet. Steinebach, wijzend op zijn huidige groep leerlingen: "Dit is nu toe vallig een cursus die niet helemaal vol zit. Paar mensen zijn afgehaakt. Dat is heel jam mer, want dan verpest je het voor andere mensen. Er is nog altijd een wachtlijst". Dat wordt bevestigd bij het hoofdkantoor in Den Haag. "In de randstad gaat het nog goed. Daar zitten de meeste cursisten. Maar bijvoorbeeld in het zuiden loopt het al wat minder. Vijfentachtig gulden is in deze tijd toch nog een hoop geld", zo weet men op de afdeling cursussen. Gemêleerd "Angst wegnemen voor wat er onder de mo torkap zit". Zo omschrijft men in Den Haag het wezen van de cursus Pech Onderweg. Sinds in 1961 werd begonnen, hebben zo'n 170.000 onwetende automobilisten zich enigszins in de auto-techniek bekwaamd. Vorig jaar waren dat er, ondanks de wat min dere tijden, toch altijd nog zo'n zevendui zend. Een aan twee kanten gemêleerd publiek. "De verhouding vrouwen en mannen is ongeveer half om half', schat Steinebach en boven dien blijken naast auto-onbenullen ook re delijk geïnformeerde autorijders aan de cur sus mee te doen. "Dat is wel eens lastig", bekent Steinebach. "Sommige mensen ver pesten het daardoor ook vaak voor een an der, echte betweters. Maar aan de andere kant heb je gelukkig ook mensen die heel leuk reageren". Hij heeft voor zichzelf een soort gedragscode geformuleerd: "Ik rea geer er altijd dusdanig op dat iedereen het begrijpt. Daar stel ik ook mijn snelheid op af'. Ter wille van de fotograaf heeft Steinebach zijn schema iets bijgesteld. Het vervangen van een lekke band komt bij hem pas in de tweede les aan de orde, maar voor deze keer wil hij het wel een lesje naar voren schuiven. De nieuwe lichting verdeelt zich rond twee auto's. Albert Steinebach houdt een oogje in het zeil. "Is er een wegenwacht in de zaal", roept iemand als het niet lukt. Een stan- daardgrap waarschijnlijk. Normaal volgt Steinebach bij het geven van de cursus nauwgezet de schriftelijke begelei ding. Dat boekje is er sinds 1976 toen het diende als hulpmiddel voor een toen georga niseerde Teleac-cursus. Enigszins bijge werkt wordt het nu ook aan de cursisten 'op de werkvloer' meegegeven. Daarnaast be staat er nog een handzaam werkje - Steine bach spreekt van "het dashboardboekje". Aan de hand daarvan kan de oud-cursist vol gens simpele schema's bij storingen zijn kennis nog eens opdiepen. Viertakt Op de eerste avond bespreekt Steinebach het globale beeld van de auto. De carrosserie, koppeling, reminstallatie en de motor. Het viertakt-proces, eerst uitgelegd op een aan wijsbord, daarna aangewezen in de motor. Avond twee: het wielen verwisselen, het on gewilde boegbeeld van de cursus. De cursis ten krijgen achter elkaar krik en kruissleutel in handen gedrukt. "Je moet het een keer gedaan hebben". Eén cursiste heeft haar ou de Volkswagen in de BTS-garage gereden. "Je hebt wel vertrouwen in ons", wordt haar toegeroepen. "Nou, vooral in hem", gebaart ze met haar hoofd richting Steinebach. Er is een wegenwacht in de buurt. De rest van avond twee en een groot gedeelte van avond drie worden besteed aan hoofd stuk 6 van het cursusboek 'Storingzoeken in de ontsteking'. Bougies, contactpunten, ver- delerkap en rotor. Als het goed is, kennen ze kennen geen geheimen meer Belangrijk on derdeel, zegt Steinebacfi. "want dit is tachtig procent van de storingen". Pech Onderweg wordt besloten met onder meer koeling en elektriciteit. Steinebach laat ter verduidelijking de diverse onderde len langs de klapstoeltjes gaan. Als extra service benoemt de schriftelijke begeleiding de directie onderdelen in een paar buiten landse talen. Hoe maken wij bijvoorbeeld de garagehouder tijdens de vakantie duidelijk dat onze olievulopening niet naar behoren functioneert. In Denemarken zeggen we 'Oliehul', in Joegoslavië spreken we de woorden 'Otovt zu ulje' uit en in het Portu gees rolt het 'Bocal de entrada do óleo' uit onze mond. Grote vraag is natuurlijk wat de cursisten zich nog van hun lessen kunnen herinneren als het 'pech onderweg' onafwendbare werkelijkheid is geworden. "Dat valt nog wel mee", denkt Steinebach. Het is nooit on derzocht, maar hij neemt zijn vader als voor beeld. "Die is banketbakker, dus helemaal niet technisch". De oude Steinebach volgde de cursussen al heel wat jaartjes geleden, "maar hij kan zich er nog vrij veel van herin neren". Onvermijdelijke slotvraag: is wegenwacht Steinebach wel eens langs de weg gestrande ex-cursisten te hulp moeten schieten. Heb ben zij de wegenwacht nog nodig? Hij schiet in de lach: "Ja, inderdaad. Vrij vaak nog wel en, ik moet zeggen: dat is altijd heel leuk". Betekent dat dat zijn zijn werk dan voor niets was geweest? "Nee, hoor. Meestal was het te moeilijk of misten ze het juiste gereed schap. Eén keer een man die een lekke band had en geen goede kruissleutel bij zich had. Die schaamde zich dus wel een beetje". LEIDEN - Het Leidse folkloris tisch dansensemble 'Achalay' heeft van de Stichting Zomerze- gels vijfduizend gulden ontvan gen. Dit bedrag zal worden gebruikt voor de aanschaf van nieuwe Hongaarse en Italiaanse kos tuums. Een jaar of drie geleden is een groot gedeelte van de kos tuums van dit dansgezelschap bij een brand in een school in het Morskwartier in vlammen opge gaan. De Hongaarse en Italiaanse kos tuums en de daarbij behorende dansen zullen 28 april avondvullend programma in de Leidse Schouwburg te aan schouwen zijn. LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser uit Oegstgeest is gisteren ge wond geraakt bij een aanrijding met een personenauto aan de Haagweg. De auto, bestuurd door een 40-jarige man uit Schie dam. wilde rechtsaf de Genestet- straat indraaien en merkte de bromfietser daarbij niet op. De jongen botste vervolgens in volle vaart met zijn bromfiets tegen de auto. De Oegstgeestenaar klaag de over pijn in het bekken en werd overgebracht naar het Dia- conessenhuis. LEIDEN - Op de bibliotheken in Leiden wordt sinds begin deze week actie gevoerd voor het gratis lidmaatschap van openbare bibliotheken voor de jeugd tot achttien jaar. Er be staan plannen om die vrijwa ring van contributie op te hef fen. In het hele land worden handtekeningen verzameld om dat te voorkomen. Ook in Lei den dus De openbare bibliotheken zijn er sterk op tegen dat ook voor jeugdige lezers een contribu tieplicht wordt ingevoerd. Zy vrezen dat daardoor kinderen minder gebruik zullen maken van de diensten van de biblio theek. Het is de bedoeling dat de verzamelde handtekenin gen samen met een 'stukgele zen' boek worden aangeboden aan de Tweede Kamer. De Boerhaavezalen in De Camp. Komt van uitstel afstel' LEIDEN - Het Leidse gemeente bestuur is "bepaald niet enthou siast" over de beslissing van de rijksgebouwendienst om de res tauratie van het Caeciliagasthuis LEIDEN - Aan de Lammen- schansweg is gistermiddag we derom een vrouw van haar tasje beroofd. Twee jongens op een brommer naderden een 74-jarige vrouw van achteren, gristen haar tas uit de handen en reden er vandoor in de richting van de Lo- rentzkade. Met de tas ging wat kleingeld, een bril, 65+-kaart en een huissleutel verloren. Even tevoren was aan het Lam- menschansstation ook een po ging tot tasjesroof gedaan door een tweetal per brommer. Daar werd de roof voorkomen door het optreden van een voorbijgan ger. Overigens is het al de zesde maal in een paar weken dat er in de omgeving van de Lammen schans een tasjesroof werd ge pleegd. LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen 276.000 gulden subsidie beschik baar stellen voor de reconstruc tie van het Utrechtse Jaagpad in Leiden. Het geld is afkomstig uit het provinciale werkgelegen- heidsfonds, waarin 4,1 miljoen gulden zit. Dit bedrag wordt voor in totaal negen werkgelegen heidsprojecten gebruikt. De defi nitieve beslissing over de toe kenning is half maart te ver wachten. Hengelsport (1) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Haarlem mertrekvaart en het Galgewa ter. De uitslag: 1 A. Levahrt 2200 gram-33 stuks, 2 F. van E ij gen 950-20, 3 W. den Edel 940-16, 4 T. Blansjaar 900-14, 5 P. van Houten 810-12, 6 E. van Houten 720-13, 7 I. Jansen 560- 10, 8 P. Verhoef 210-3. Hengelsport (2) Hengelsportvereniging TOP vis te de negende wedstrijd in de Ringvaart, met als uitslag: 1 J Moenen 45 stuks-942 cm, 2 C. Hoppenbrouwer 40-767, 3 D. Schouten 29-620, 4 H. Schouten 27-594. 5 J. van Rijn 27-541. 6 W van Berkel 17-351, 7 H. Schlagwein 18-351. 8 F. van Oudshoorn 13-292, 9 T. Hop penbrouwer 11-215. Bazaar Het Leger des Heils houdt in zijn gebouw Hooigracht 30 donder dagmiddag een bazaar ten ba te van een opvoedkundig cen trum in Ghana. Aanvang half twee. Kontra Kafé In het Leids Vrijetijdscentrum begint morgen een open café onder de naam Kontra Kafé, dat voortaan wekelijks op don derdagmiddag van half twee tot vijf uur geopend is. Er wordt swingende muziek ge draaid. Folk De groep Conjuncto Yaravi treedt vrijdagavond op uitno diging van Folkclub Horus op in Aniba's Muziekkamer hoek Tekenen In het open café in het Leids Vrij- etijds Centrum aan de Bree- straat kan men zaterdag tus sen twee en vijf uur een portret van zichzelf laten vervaardi gen. Aan het poseren is men on geveer een half uur kwijt. Ook ligt er materiaal om zelf te te kenen. Swingen Witte Singel-Herenstraat). De ze groep speelt al tien jaar au thentieke Zuidamerikaanse muziek met originele instru menten en bijbehorende kledij. Vier Leidenaren en één Chileen vormen het gezelschap dat nummers uit Bolivia, Equador en Peru op het repertoire heeft staan. Indiaanse muziek dus. Het optreden begint om half ne gen. Popmuziek Sclafloze Nache is de naam van de groep die vrijdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, optreedt. Deze groep is voortgekomen uit 'Sus pect' en bracht tot nu toe de single Flüstern en de e.p. Drum uit. Experimentele muziek, die gebracht wordt in de volgende bezetting: Peter Prima (drums, percussie), Gila Moussa (bas. zang, percussie, sax) en Bemi von Braun (gitaar, percussie). De zaal gaat om negen uur open. Bingo Het buurtcomité TumstadStaal- wijk organiseert vrijdagavond een bingo. De zaal aan de He renstraat 64 gaat om half acht open en het spel begint om acht Het Belgische duo 'A Blaze Co lour' maakt zaterdag in het Leids Vrijetijds Centrum haar podiumdebuut. Naast prachti ge dromerige muziek brengen zij ook "als een trein swingen de" nummers, waarop zeker kan worden gedanst. Na de eerste single "Darks Trees Beyond" heeft dit duo bestaan de uit Ludo Camberlin en Bam veel succes geoogst. In het voor programma is het duo 'Neon Judgement' te zien en te horen. Aanvang negen uur: LVC -Breestraat 66. Jazz Omdat Jazz on Sunday jubileert, wordt er zondag om drie uur voor de jazz-liefhebbers een groot concert gehouden in het bowling-restaurant Hans Men ken aan de Boshuizerlaan. Uit genodigd zijn de big band 'The Melo Maniacs' uit Delft en het kwartet 'Adjustment'. Het re- petoire van dit kwartet met de bekende Haagse drummer Lex Cohen, richt zich in hoofdzaak op de jaren zestig. De big band heeft 17 man in de bezetting en staat o.l.v. Henk Steenhoek. Voornamelijk zullen er stukken van Thad Jones, Count Basie en Louis Bellson worden ge speeld. (Boerhaavezalen) opnieuw een jaar uit te stellen. De restauratie van het complex speelt volgens het stadsbestuur een uiterst belangrijke rol in de stadsvernieuwing van de gehele wijk De Camp. "Met de restaura tie van dit complex staat of valt de verbetering van deze verpau perde binnenstadswijk", aldus B en W in een brief aan staatsecre taris Brokx van stadsvernieu wing en aan de betrokken Kar mercommissie. Het college verzoekt de staatsse cretaris met klem de restauratie van het complex volgend jaar en niet begin 1985 daadwerkelijk te laten beginnen. Volgens de ge meente is het mogelijk om bin nen de begroting van de rijksge bouwendienst meer geld voor restauraties te bestemmen ten koste van nieuwbouw. In de brief schets het stadsbestuur de gang van zaken tot nu toe: "Reeds vanaf 1966 zijn wij zeer intensief bezig te komen tot de restauratie van dit nu zo trooste loze complex. Vanaf 1972 voeren wij hierover overleg met de rijks gebouwendienst. In 1975 deelde de directeur van deze dienst mee de restauratie per 1 januari 1977 te zullen beginnen. Sindsdien is er steeds maar sprake van uitstel geweest". "Dit gebeurde allereerst in decem ber 1976. Op 4 maart 1977 schrijft de directeur 'Ik heb echter goede verwachting dat eén en ander thans spoedig zyn beslag zal kunnen krijgen'. Op 7 mei 1979 werd ons meegedeeld, dat 'we gens bezuinigingen van het rijk niet in aansluiting op de koop zal kunnen worden gerestaureerd'. Op 11 mei 1981 blijkt dat de res tauratie is opgenomen in de door de ministerraad vastgestelde meeijarenraming uit te voeren werken in dé jaren 1981, '82 en' '83". Op 6 mei 1982 krijgen wij vervol gens te horen, dat 'de aan dit pro ject toegekende prioriteit enigs zins is afgezwakt' De aanvang van het werk is verschoven naar begin 1984. En nu krijgen wij we derom te horen dat de restauratie een jaar is uitgesteld". "Het wordt ons daarom nu wel zeer angstig te moede. De rijksfinan ciën worden immers de komen de jaren naar alle waarschijnlijk heid niet beter. Krijgen we nu voortaan elk jaar een brief dat de restauratie wederom een jaar wordt uitgesteld?", zo vraagt het gemeentebestuur zich af. LEIDEN - Het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie heeft de stoffelij ke resten van een potvis, die het al ruim tien in zijn bezit heeft, afge staan aan een museum in Düsseldorf. De potvis, een Physeter macroce- phalus L., spoelde begin januari 1970 aan bij Breskens. Het beest met een lengte van 16,5 meter en een gewicht van ongeveer dertig ton werd door medewerkers van het Leidse museum 'geskeletteerd' en in de loop van januari '70 met een grote kraan wagen naar Leiden getranspor teerd. Door ruimtegebrek moest het skelet in een loods worden opgeslagen waar het tot nu toe heeft gelegen. Een hoogst onbevredigende toestand vond men ook bij het museum. Nu wordt in Düsseldorf een museum een nieuw natuur-historisch mu seum gebouwd dat in 1985 zijn poorten opent. Daar is wel de ruimte maar geen groot walvisskelet voor handen was. Na toestemming van onder meer het ministerie van WVC is de potvis eind deze maand naai het Löbbecke museum overgebracht. Albert Steinebach kijkt toe hoe één wieltje verwisselen". zijn cursisten een wiel verwisselt. "We moeten af van het image

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4