Mes moet in Hortus-collectie Steeds Leiden geen 'modestad' PvdA-bestuur blijft bij kritiek op raadsfractie Niespoeder direct uit handel gehaald DeSmulpot: nu ook open op zondagmiddag! Evenement afgelast; wel afzonderlijke shows Gronduitgifte parkeergarage Sanders Man (59) krijgt boom op hoofd Recordvangst muskusratten Mogelijk ook kassen afgebroken Sen niet fccfotnk j/ftdbieeid WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 LEIDEN - Het evenement 'Lei den Modestad' gaat dit voor jaar niet door. Het comité Lei den Promotions heeft De Waag (al gereserveerd als 'modisch' centrum) moeten afbestellen. Volgens N. Qüakernaat van het comité is het uitblijven van 'Leiden Modestad' vooral te wijten aan het gebrek aan ini tiatief van de Leidse winke liers. "Het organiseren van 'Leiden Jazzstad', Sinterklaas- en kerstactiviteiten hebben bo vendien zoveel werk opgele verd dat te laat aan de organi satie van 'Leiden Modestad' kon worden begonnen". Mevrouw Dickhoff, eigenaresse van een danesmodezaak, noemt het uitblijven van het mode-evenement 'erg jammer'. "De winkeliers willen wel, maar ook financieel wordt het blijkbaar steeds moeilijker. Zelfs een bijdrage van 350 gul den per deelnemende winke lier vinden sommigen al te veel". Vorige jaren heeft me vrouw Dickhoff zich actief in gezet om de modeweek tot een succes te maken. "Dit jaar Jaren geleden ontstond het plan de' Hortus te laten verhuizen van het Rapenburg naar de Leeuwen hoek. Om die reden werden er geen nieuwe investeringen ge daan, dat wil zeggen: het dage lijks bestuur van de Leidse uni versiteit vond het niet nodig dat bijvoorbeeld de verwarmings-in- stallaties in de kassen zouden worden verbeterd. Naarmate de jaren verstreken werd steeds duidelijker dat van verhuizen naar de Leeuwenhoek weinig terecht zou komen: geen geld, "We moesten dus wel een aantal veranderingen aanbren gen in de kassen", zegt beheer der Vijverberg. "De verwar mingsinstallaties nog slechter la ten worden, dat kon niet". Nadat er een experiment was geno men kreeg het dagelijks bestuur van de universiteit een investe- rings-schema voorgelegd. Zo'n 1,2 miljoen gulden zou er betaald moeten worden om dubbele beglazing aan te brengen, de ver warming te vernieuwen en nog wat achterstallig onderhoud weg te werken. Het plan werd vorig jaar septem ber ingediend, in een tijd dus waarin de hoofden van de uni- versiteits-bestuurders waar schijnlijk alleen nog maar naar bezuinigen stonden. En ja hoor: het bestuur liet weten geen 1,2 miljoen te kunnen betalen. Ster ker nog: vijftig procent van het moesten anderen dat maar eens doen. En dan gebeurt het niet. Ze willen ook allemaal ge lijk resultaat zien, en dat ge beurt niet altijd na een mode show". Schoenenzaak Van Dalen is bij kasoppervlak moest verdwijnen, heette het in ambtelijk jargon. In gewoon Nederlands: de helft van de kassen moest worden afge broken. Een onzalig idee, vonden de Hor tus-mensen. En zij kwamen daar om met een ander voorstel. We tenschappelijk directeur Van Vliet vertelt: "Wij zijn er vanuit gegaan dat de collectie die ge bruikt wordt voor onderzoek niet mag verdwijnen en dat geldt ook voor de bijzondere collec ties. Twintig procent van de planten zou desnoods wegkun- nen, maar meer niet". Twintig procent van de collectie 'opruimen' levert echter geen echte bezuiniging op. Veertig duizend gulden slechts; en dat betekent dat er nog steeds ruim een miljoen betaald zal moeten worden voor de nodige verande ringen. Vijverberg: "Er zal iets voor gevonden moeten worden, kassen afbreken, dat kan echt niet. Dan krijg je echt een to be or not to be kwestie. Bovendien, het is maar de vraag of de ge meente Leiden dat zou goedkeu ren, kassen afbreken. Ik denk het eerlijk gezegd niet". Kan de universiteit een miljoen be talen? Bestuurder Koornstra: "Dat ligt er aan. Het bestuur van de subfaculteit biologie moet in elk geval nu maar eens precies aangeven wat wel kan blijven en wat niet". Dat hebben ze dus al monde van woordvoerder Wei- chers een heel andere mening toegedaan. "Er wordt best wel initiatief getoond, ik heb me de vorige keer behoorlijk uitge sloofd en ook de nodige res pons gehad. De moeilijkheid is De Victoria-kas, de publiekstrek ker van de Hortus, zal in elk geval intact blijven. gedaan, twintig procent van de planten kan uit de kassen. "Maar ze hebben toch nog echt niet goed aangegeven wat er nu alle maal onmisbaar is". Vijverberg wijst er op dat we een paar dingen niet moeten verge ten. Om te beginnen: van die mil joen wordt een paar ton gesubsi dieerd. "Zo'n acht ton houd je dan over. Maar door die nieuwe beglazing bespaar je jaarlijks wel een ton. Dat betekent dat je het bedrag van acht ton weer in acht jaar terughebt". We wandelen met Van Vliet door de kassen. Ja, hij denkt wel dat het publiek op den duur zal mer ken dat er planten weg zijn. De vaste bezoekers in elk geval. "En de mensen die niet zo vaak ko men toch ook wel, want vergeet niet: het zal in de kassen een hele tijd rommelig zijn. Er verhuizen planten, er gaan planten weg, en fin, rommel". We komen in een vochtige ruimte. Van Vliet wijst omhoog. "Daar, dat zijn planten die behoren tot de familie van de Aronskelkachtigen. Verdwijnen ook". LEIDEN - Een 59-jarige Leide- naar is gisterochtend gewond ge raakt toen een omgezaagde boom op zijn hoofd terecht kwam. De man was samen met een collega van de plantsoenen dienst een aantal bomen aan de Hoflaan aan het omzagen. De za ger merkte daarbij niet op dat zijn collega vlak achter de boom stond. In het ziekenhuis moesten een aantal hoofdwondjes worden gehecht. DEN HAAG - De vangst van mus kusratten in Zuid-Holland heeft vorig jaar een triest record opge leverd. Er werden 8836 van deze schadelijke beestjes gevangen tegen zo'n 2500 in 1981, zo heb ben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland laten weten. Dit aantal is des te schrikbarender omdat er juist vorig jaar met man en macht is gewerkt aan de be strijding van muskusratten. On geveer de helft van de ratten, zo schatten GS, blijft in leven en vermenigvuldigt zich in snel treinvaart voort. De provincie wil zich nu gaan inzetten om de schade die de ratten veroorzaken zo klein mogelijk te houden; ze denkt dat het een illusie is om te geloven dat de ratten op den duur helemaal verdwijnen. Leiden dat Pasen dit jaar zo onnoeme lijk vroeg valt. Veel goed van de voorjaarscollectie is dan nog niet in huis om te kunnen showen. Ook de scholen die al tijd meewerkten, kunnen om streeks die tijd moeilijk tijd vrijmaken. Maar volgend jaar zijn de omstandigheden wat gunstiger en dan zullen we ook zeker de koppen weer bij el kaar steken". Volgens Qüakernaat zijn dat ech ter geen goede argumenten. "Wanneer ruim van te voren aan de organisatie was begon nen, had er ook rekening met de scholen kunnen worden ge houden. Wij kunnen wel de aanzet geven voor een evene ment, maar de Leidse midden stand zal toch meer initiatief moeten tonen om ook werkelijk iets op poten te zet ten". Overigens betekent één en ander niet dat Leiden eind maart ver stoken zal blijven van mode shows. De modezaken geven stuk voor stuk te kennen al leen of met een groepje een show te organiseren. LEIDEN - Het PvdA-bestuur vindt dat de raadsfractie van de socialisten wel degelijk in strijd heeft gehandeld zowel met het verkiezingsprogramma en als met het collegeprogramma waar het de gronduitgifte voor de par keergarage Sanders betreft. De Leidse PvdA-voorzitter Tjeerd van Rij schrijft dit in de Partij Genoot, het ledenblad van de af deling. Met name de uitleg van de term 'functionele grondpoli- tiek' heeft fractie en bestuur ver deeld. Van Rij wijst erop dat destijds bij de collegevorming door de on derhandelaars in de fractieverga dering een toelichting is gegeven r>v dit begrip, alvorens het colle geprogramma werd goedge keurd. "De toelichting was dat functione le grondpolitiek de betekenis had dat met de aan een project toe te rekenen grondprijs ge schoven zou kunnen worden op gelijke wijze als dat bij het ter rein van de Digrosgarage kort daarvoor was gebeurd "Indien het om het Sandersterrein zou gaan, zou er tenminste een even hoge canon uitkomen als bij Digros. Naar in de fractie werd gesteld, bedraagt de canon daar tweehonderd gulden per vierkante meter", aldus de voor zitter. 210 - per meter om pre cies te zijn, red.) Van Rij meent dat een normale vergoeding voor de grond zoals overal gewoon tot de kosten hoort en dat deze dus bij de vraag of een parkeergarage kos tendekkend is betrokken moet worden. Hij vreest dat de handel wijze van het gemeentebestuur een precedent schept "Bestaat ook niet de kans dat me neer Van den Broek van Digros binnenkort komt aanzetten met een berekening dat ook hy voor een sluitende exploitatie helaas de grond gratis moet kunnen pachten?", zo vraagt de PvdA- voorzitter zich af. Hij voert verder onder meer nog aan. dat de noodzaak van een grotere garage niet is aangetoond (oorspronkelijk lag het in de be doeling om er een garage met 350 plaatsen te laten verrijzen. In het huidige plan is ruimte voor 570 auto's). Van Rij wijst ook op het verlies van de opbrengst van het Garen- marktterrein, die zolang naar de bouwer wordt toegeschoven. Volgens de voorzitter levert dat parkeerterrein momenteel jaar lijks 150.000 gulden op en kan de opbrengst zelfs vier ton worden als het terrein van slagbomen wordt voorzien. Overtuigend In het blad legt ook fractievoorzit ter Van der Molen het standpunt van de fractiemeerderheid uit. Volgens haar zijn er overtuigen de onderwijskundige argumen ten om de binnenstadsschool op de Garenmarkt te situeren. Voor de bouw van die school is echter een wijziging van het bestem mingsplan nodig, die alleen kans Voorzitter Van Rij: noodzaak grotere garage ook niet aange toond. van slagen zou hebben als de parkeergarage Sanders kan wor den gerealiseerd. Wat de prijs van de grond betreft schrijft Van der Molen dat func tionele grondpolitiek betekent dat grond onder de markt- of boekwaarde mag worden uitge ven om maatschappelijk nuttige projecten te verwezenlijken. Zij wijst erop dat er bij de uitgifte van grond aan Digros ook een miljoen op de boekwaarde van de grond is toegelegd. Van der Molen vindt dat het in het beleid van de fractie niet essen tieel is om te allen tijde strijdig heid met het verkiezings- of col legeprogramma te vermijden. "Het gaat erom zoveel mogelijk waardevolle punten van de pro gramma's te verwezenlijken", al dus de fractievoorzitter. De leden van de party krijgen vrij dag de kans hun mening over de kwestie te geven. Dan wordt in het Antonius Clubhuis een le denvergadering gehouden. Vol gens voorzitter Van Rij heeft de discussie nog wel degelijk be lang, hoewel de raad al over gronduitgifte heeft beslist Het is namelijk volgens hem nog maar de vraag of bouwbedrijf Du Prie erin slaagt om een exploi tant te vinden. Lukt dit Du Prie niet binnen drie maanden, dan gaat het plan niet door en ont staat er voor de gemeente een nieuwe situatie. LEIDEN - Twintig procent van de Hortus-collectie kan volgens het bestuur van de subfaculteit biologie verdwij nen. Meer ook niet. Het bestuur van de Leidse universi teit is daarentegen van mening dat het plan van de biolo gen als een aanzet moet worden beschouwd. Ofwel: kun nen er niet meer planten weg. En ook bestaat in verband met bezuinigingen de mogelijkheid dat er kassen moeten worden afgebroken. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdragen: Jan Rijsdam Wim Brands Steekje los Hij zegt dat de rondgang van zijn zoon langs een aantal buurtbe woners het definitieve bewijs heeft geleverd: "Veel mensen aan de Zoeterwoudseweg heb ben helemaal geen last van mij. Een paar bewoners, die nota bene recht tegenover mijn be drijf wonen, zeggen: hinder, ach, welnee". Oud-papier en metaalhandelaar De Nobel blijft er bij dat hij het slachtof fer is geworden van een sa menzwering tussen een paar buurtbewoners en ambtena- Nog niet zo lang geleden ont moetten de strijdende partijen elkaar tijdens een zitting van de Raad van State. Toen maak te de advocaat van de De No bel echter niet bekend dat zijn cliënt een soort enquête had gehouden. Waarom niet? "Ver geten", antwoordt De Nobel. Tijdens de zitting van de Raad van State kwam ook naar vo ren dat de gemeente De Nobel heeft aangeboden om naar de Stevenshof te verhuizen. Vindt de Nobel dat ook geen goede oplossing? "Toe nou, aan ie mand die zoiets voorstelt is toch zeker een steekje los". Op de vraag of hij iets van een enquête weet, antwoordt één van de bewoners, die regelma tig heeft geklaagd over hinder. "Nee, maar laat ik u dit zeggen: het is zeker niet zo dat maar vijf mensen bezwaren hebben; het gaat zeker om een man of veertien". Deze bewoner zegt ook dat het niet zijn bedoeling is om De Nobel weg te pesten. "Hij moet zich alleen aan de voorwaar den houden". De Nobel blijft ondertussen van mening dat ze hem naar de bliksem willen helpen. "En die mensen zeuren ook zo". Gevoelige snaar De kans is groot dat Leidenaars uit het 'blauwe tram-tijdperk' verbaasd hun oren spitsen wanneer zij komend najaar in de buurt van Utrecht of Nieu- wegein belanden. Tussen deze twee gemeenten gaat dan de eerste sneltram rijden en deze heeft precies dezelfde fluittoon Handelaar De Nobel "Die mensen zeuren ook z als de blauwe tram die Leiden tot 1961 met een aantal regio gemeenten verbond en heel vroeger zelfs met Haarlem en Amsterdam. Tramfanaat C.J. Wansink is er van overtüigd dat wanneer ou de Leidenaars het fluitsignaal van de nieuwe sneltram horen, zullen denken dat de 'blauwe' er aan komt. Bij velen zal dan een gevoelige snaar worden ge raakt. De sneltram is een nieuwe vorm van railvervoer, een kruising van de klassieke tram met de metro. Dit nieuwe openbare vervoermiddel trekt snel op, kan 80 km per uur rijden, en zo'n 80 passagiers vervoeren. Misschien ook iets voor Leiden werpt Wansink, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegverkeer af deling Leiden, op. Het Leidse gemeentebestuur praat al jaren over het in ere herstellen van de tramverbinding Leiden/ Den Haag. Maar bij praten blijft het Wansink pleit er voor dat het Leidse gemeentebestuur zich eens buigt over de vraag of een sneltram niets voor Leiden is en "om te beginnen de voors en tegens op een rijtje zet". De secretaris van de tramclub denkt niet direct aan een snel tramverbinding met Den Haag maar eerder een met Katwyk enNoordwyk. "Want als je ver- keersdeskundigen vraagt wat er ontbreekt in de spoorweg kaart van Nederland dan noe men ze altijd een hoogwaard! ge railverbinding tussen Lei den, Katwyk en Noordwijk". Over het fenomeen sneltram houdt de vereniging van spoor- en tramwegliefhebbcrs van avond een bijeenkomst Eigen- zorg aan. hoe kan het anders, de Stationsweg (aanvang 20.00 uur). J.R. Afgestempeld (3) "Een nogal verwarrend ge sprek", noemt ex-buschauf- feur Boonstra zyn onderhoud op het ministerie van Verkeer en Waterstaat van afgelopen vrijdag. Het is de voormalige werknemer van de NZH niet helemaal duidelyk wat er op het ministerie met de opzien barende cijfers van zyn strip penkaart-onderzoek gaat ge beuren. Andersom weten ze op het ministerie nog niet precies wat ze met die cijfers aanmoe ten. Volgens een woordvoer der zal er in elk geval een "ver slag voor intern gebruik" wor den gemaakt dat "waarschijn lijk hogerop naar de minister gaat". En daar zal het dan in het gunstigste geval ergens on der in een la verdwijnen. B. J. Boonstra heeft in de afgelo pen twee jaar tweeduizend werkuren gestoken in een on derzoek naar het strippen- kaartsysteem en kwam tot de conclusie dat negentig procent van de reizigers het systeem waardeloos vindt. Als beloning voor zijn monnikenwerk mocht Boonstra vrijdagoch tend bij minister Neelie Kroes op de koffie om zyn onderzoek toe te lichten. Maar de bewindsvrouwe liet zich vervangen door twee ambtena ren. Na een uur heen en weer 'geleut' kwam Boonstra tot de conclusie dat de "Nederlandse busreiziger nog veel meer moet betalen voordat een vak kundige overheid wakker wordt". Met andere woorden Boonstra geloof dat zyn plei dooi voor de afschaf van het kostbare, papierverslindende, ingewikkelde en onpersoonly ke strippenkaartsysteem voor lopig aan dovemansoren is ge richt Maar de Leidse onderzoeker vindt het in elk geval "prettig om in een democratisch land te leven waarin zelfs een eenling gehoord wordt". Gehoord wel. maar het ziet er niet naar uit dat de eenzame roep van Boon stra ook door mevrouw Smit zal worden vérhoord LEIDEN - Het niespoeder, waardoor vorige week vier Leidse kinderen in het ziekenhuis belandden, bevat de zeer giftige stof ortonitrobenzal- naïde. De stof is in ons land sinds begin 1981 verboden. Dit is gebleken uit onderzoek van de Keuringsdienst voor Waren. Het niespoeder is door de importeur onmiddellijk uit de handel genomen. Het ministerie van volksgezondheid werkt aan een verbod op de im port van het niespoeder. De kinderen, leerlingen van een lagere school in de Merenwijk, hadden donderdag een uiterst kleine hoeveelheid van het niespoeder gegeten in de veronderstelling dat het salmiak (zwart-op-wit) was. Het poeder was gekocht in een speelgoedzaak aan het Levendaal en zat in een klein flesje, zonder etiket of waarschuwing. De voorraad niespoeder in de winkel is door de politie in beslag geno men. Het spul was afkomstig van een fabriek in West-Duitsland. ADVERTENTIE Het lekkerste meeneem-restaurant van Nederland is nu ook open op zondagmiddag. Vanaf 1 uur. Naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. Keus uit 25 voor treffelijke gerechten en twee kindermenu's. Alléén deze maand: Hongaarse Goulash met fijne uitjes en verse paprika, zacht gekruid. Per flinke portie in aardewerk potje f8.50 incl. rijst of noedels.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3