./IlsyfR "Montessorischool heeft perspectief' \Ljeidse agenda Zelfbouwers willen grond in Oegstgeest Oranjeboomstraat wordt binnenkort doorgetrokken Burgerlijke stand Gemeente Oegstgeest en stichting: Minder subsidie voor herbestratenVlietwijk OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83,60 Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) WFJ. Wirtz (binVbuit./ec J Ruygrok-Hoogeveen (pk) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) VOORSCHOTEN - Wanneer het deze week ophoudt met vriezen begint de gemeente nog vóór het eind van deze maand met het doortrekken van de Oranje- boomstraat. Wanneer de vorst daarentegen doorzet zal het nog wel een maandje duren voordat kan worden begonnen met de werkzaamheden. Dit verwacht gemeente-ambtenaar Th. Dijksman. De werkzaamhe den bestaan uit het aanleggen van een weg alsmede een dam die een pijpje bevat om het water door te laten, ook wel duiker- brug genoemd. De weg loopt vanuit de Oranjeboomstraat ge zien rechtdoor totdat hij aanslui- ting vindt op een reeds aange legd stuk van de Koninklijke Ma-" rinelaan dat parallel loopt met de Voorstraat. Het nieuwe stuk weg. dat een leng te heeft van circa vijftig meter, wordt niet geasfalteerd maar be straat. Ambtenaar Th. Dijksman: "Het wordt een ondergeschikte weg en geen doorgaande route". Om te voorkomen dat automobilis ten de weg gaan beschouwen als een sluiproute wordt in de Oran jeboomstraat een knik aange legd. Halverwege de straat maakt de weg een zwenking richting centrum. De gemeente wil met deze aanpas sing beginnen wanneer het door trekken van de straat bijna ge reed is. Eind van de zomer hoopt ze beide werkzaamheden te heb ben afgerond. Wethouder Blom en secretaris van de stichting Poelmans: "Het zou heel gek zijn als het jaren goed is gegaan en het nu niet zou gaan met een Montessorischool." wijs te laten volgen. Wethouder Blom: "De ouders hebben de garantie van de gemeente. Als ze niet willen dan krijgen hun kin deren gewoon klassikaal onder wijs". Andersom kan het ook. Als een ou der met een kind in bijvoorbeeld de tweede klas Montessori-on- derwijs wil kan dat omdat er niet meer met klassen wordt ge werkt, maar met een onder- en een bovenbouw. De verwachting is dat voldoende ouders Montessori-onderwijs zullen kiezen voor hun kinderen. "Het zou heel gek zijn als het ja ren goed is gegaan en het nu niet zou gaan", vertelt Poelmans, daarmee verwijzend naar de vo rige Montessorischool die door allerlei conflicten ter ziele ging. En wethouder Blom: "Er zijn vragen van ouders die nu hun kinderen op een openbare school hebben zitten en hen liever op een Montessorischool willen doen". Nu de principe-overeenkomst er is wil dat nog niet zeggen dat het honderd procent zeker is dat er ook een Montessoribasisschool komt. De voorbereidingscom missie moet eerst haar taak nog volbrengen en ook de gemeente raad zal geld beschikbaar moe ten stellen. Dat geld is nodig om dat er allerlei nieuwe leermetho den worden aangeschaft. Hoe veel er nodig is weet men op dit moment nog niet. Vorige week zijn de raadsleden in een beslo ten commissievergadering ge peild. Volgens Blom gaan de raadsleden akkoord als het niet te veel gaat kosten. Volgens Poelmans en Blom zullen even tuele problemen wel worden op gelost. Het is de bedoeling dat er op zeer korte termijn door de ge meenteraad een besluit wordt genomen, want voor de vakantie moet de hele kwestie afgerond zijn. Stad eri rand WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 OEGSTGEEST "Als je alletwee wilt dat er Montessori-onderwijs komt in Oegstgeest dan zal je elkaar wel vinden". Deze toelichting gaf wethouder Blom gistermiddag op de komst van een Montessori-basisschool in Oegstgeest. De nieuwe openbare basisschool zal ontstaan uit een samenwerking tussen de Floraschool en de Montesson-kleuter- school aan de Aert van Neslaan. In het nabije verleden leek het er op dat er geen Montessori-onder wijs meer zou komen in Oegst geest. De stichting Montessori- onderwijs Leiden en omstreken wilde een school in Oegstgeest en een school in de Leidse Raadsherenbuurt. De gemeente wilde echter niet dat er twee Montessorischolen zo dicht bij elkaar zouden komen. Daar zou geen markt voor zijn. De stich ting heeft die plannen nu ook la ten varen. Secretaris Poelmans van de stichting: "De optie Raadsherenbuurt is van de baan. We hebben afgesproken dat er geen tweede school komt op con currerende afstand. Dat wil ove rigens niet zeggen dat we Leiden nu helemaal vergeten. Maar het overleg met de gemeente Leiden is voorlopig afgesloten". Het Montessori-onderwijs is op het kind gericht. Er bestaan geen klassen, maar groepen. De school is gesplitst in een onder en een bovenbouw. Volgens Poelmans wordt op een Montes sorischool veel nadruk gelegd op de ontwikkeling van de sociale vaardigheden van het kind. Leerkrachten geven daar vaak les in de overtuiging dat het Montes sori-onderwijs het beste onder wijs is. Is Poelmans niet bang dat de overstap voor de huidige leer krachten, die nu gewoon klassi kaal les geven, te groot zal zijn? "Het is net zoiets als met bekeer de gelovigen, dat zijn de beste. Het onderwijsteam heeft heel en thousiast en geïnteresseerd ge reageerd. Ze zijn ook gaan kijken bij een Montessorischool in Was senaar. Alle leerkrachten zullen ook eerst een cursus volgen, voordat ze voor de groep mogen staan Als je denkt dat het nooit iets zal woprden dan moet je er niet aan beginnen. Maar wij zien wel perspectief', aldus Poel mans. Een ander groot struikelblok was in het verleden de bestuurlijke structuur die de school zou krij gen. De stichting heeft altijd ge pleit voor een commissie ex arti kel 61, zodat leerkrachten en ou ders een grote invloed zouden hebben op het reilen en zeilen van de school. De stichting wilde een dergelijke bestuursstructuur om te waarborgen dat het Mon tessori-onderwijs op de juiste manier zou worden gegeven. De gemeente heeft dat altijd afgewe zen. Beide partijen hebben wat water in de wijn gedaan. "Het was geen doel voor ons, maar een middel", vertelt Poelmans. Er wordt nu een voorbereidings commissie ingesteld die de toe komstige samenwerking moet opzetten en waarschijnlijk ook zal begeleiden in de overgangsfa- Voor de kinderen die nu op de Flo raschool zitten verandert er niets als in augustus 1984 het Montes- sorisysteem wordt ingevoerd. De ouders zijn niet verplicht hun kinderen het Montessori-onder- Rectificatie LEIDERDORP - In het bericht van gisteren over het in brand steken van een café aan de Lei- derdorpse Zijldijk is een storen de fout geslopen. Aan het eind van het bericht wordt gesteld dat de vrouw het café in brand heeft gestoken nadat haar partner haar had verteld hun relatie te willen verbreken. Dat is niet juist. De vrouw heeft het café in brand ge stoken nadat zij ontslagen was door de eigenaar van "het café. Leiderdorpse ijsbaan open LEIDERDORP/OEGSTGEEST - De ijsbaan in Leiderdorp achter de Mauritssingel is vanmorgen opengesteld. In Oegstgeest kan er nog niet worden geschaatst. Bij de keuring vanmorgen bleek het ijs nog niet dik genoeg. Als het vannacht goed vriest, ver wacht de ijsclub dat ook morgen de baan in Oegstgeest open kan. man, P. van Putten (1911) man, D M. Kamstra (1908) man, C.J, Kadé (1900) vrl. geh. gew. met J. Bonsel, B. Erades (1908) man, A A. Noels (1902) vrl. geh. gew. met J. Postma, M. Lunenburg (1933) vrl. echtg. van J.J. Hazelbag, J.A. van Schaick (1926) man, C. Bekooij (1909) man, J.B. Kauffmann (1982) man, H. van den Broek (1889) man, C. Fuchs (1909) vrl. geh. gew. met E. Binnendijk, J. de Vreugd (1906) vrl., J.A. de Klerk (1904) man, A L. de Boer (1910) man, G. Bollebakker (1917) man. Lindehoeve In de Lindehoeve is vrijdagmid dag weer een tienerdisco van drie tot vijf uur voor scholieren tot zestien jaar. 's Avonds is er het "relexkafé" van tien tot een Van twee tot vijf is er zondagmid dag weer disco, 's Avonds wor den er videofilms vertoond. Aanvang negen uur. Poppen Het poppentheater "Kollektief geeft aanstaande zondag een voorstelling in Ons Huis in Zoe- terwoude. Het thema van het poppenspel is "Wolken krab ben". De voorstelling voor kin deren van vier tot tien jaar be gint om half drie. LEIDEN - Gehuwd: P.J. Fasseur en A.C.D. van der Vooren, P. van Veldhui zen en M. Teekens, N. van den Eijkel en D.A.F. Idenburg, A.C.M. Bouwmeester en M. Labordus, H. Steenvoorden en N.M.J. Huiser, Osama Sayed Hassan en M.E.J.A. van den Berg, B.A.F. Panne- bakker en C.H. Rietdijk. LEIDEN - Overleden: M. Prins (1909) man, R R. Lelieveld (1951) man. A.M. van Luit (1892) vrl. geh. gew. met. L. Katgerman, S. Mekel (1923) vrl. echtg. van A.J. Hendriksen, W.F. Laman (1892) WOENSDAG DONDERDAG Leiden - Groenoordhallen, Windsurf'83, 10-22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film The postman always rings twice' van Bob Rafelson met Jack Nicholson, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieudefensie - Zonneveld straat 2,18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook 'giflijn'). Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, vrijdag 9.30-11.30 uur. Voorschoten - Ambachts- en Baljuw huis, informatie-avond over de moge lijkheden voor een jumelage, 20 uur. Oegstgeest - Taberna, Julianalaan 1, vie ring twee-jarig bestaan vrouwentref punt Aletta, 20.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 11 febr tot 18 febr door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwöude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Van ministerie LEIDERDORP - In het bericht over de opnemen van jazzmuziek door Radio Nederland We reldomroep in de Leiderdorpse Muzenhof staat een fout. De pla ten, die worden gemaakt van de opnamen, zullen niet worden verkocht aan buitenlandse radio stations, maar voor niets worden weggegeven. Op die manier pro beert de Wereldomroep haar steentje bij te dragen aan het ver spreiden van de Nederlandse cultuur over de rest van de we reld. Leiden - Stadhuis, monumentencom missie, 19.30 uur. Groenoordhallen - Windsurf '83, 13-22 Zoeterwoudseweg 128 - avond over borstvoeding met als onderwerp kolven en werken, 20 uur, inl. 213417. Caeciliastraat 18 - LWH introductie avond. 20 uur, inl. 146198. 't Spoortje - Bernhardkade 40, voorlich tingsbijeenkomst voor de omwonenden Os- en Paardenlaan, 20 uur. Leiden International Students' Club - le Binnenvestgracht 22, bijeenkomst Tibet Comité. 20.30 uur. De kapelwagen van 'Kerk in Nood' voor de actie Oostpriesterhulp staat van 10- 12 uur op de Garenmarkt. Café Eigenzorg - Stationsweg, lezing over de nieuwe sneltramlfjn van Utrecht naar Nieuwegein, 20 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, Huiswerkhulp voor volwassenen, 15 uur. inl. 130701. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Informatie over jumelage Voorschoten in bibliotheek OEGSTGEEST - Er bestaat een goede kans dat nog dit jaar vijf houten zelfbouwwoningen zullen verschijnen in deelgebied 8 van de nieuw bouwwijk Haaswijk, direct ten oosten van de Van Eysingabrug. "Als het aan ons ligt, gaan we in september met de bouw aanvangen", aldus D. Heskes, initiatiefnemer en tevens woordvoerder van een vijftal jonge ambtenaren uit Den Haag. Volgens de zelfbouwer zijn er niet al te veel obstakels meer te verwachten. "Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten is blij dat de vrije sectorgrond eindelijk kan worden verkocht en ook de gemeente Oegstgeest heeft ons onlangs een woonruimtever gunning toegezegd". De totale grondprijs (per kavel zo'n vijftigduizend gulden) die de Hage naars vorige week is aangeboden, ziet Heskes niet als een hindernis. "Wij kunnen het ons ook veroorloven om in een premie B-woning te gaan wonen. Een Skandinavische woning volgens het zogenaamde houtstapelsysteem vinden wij echter veel fraaier. Bovendien kan ons bungalowtype in een week of vijf worden gebouwd". VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten is op dit moment aan het onderzoeken hoe ze kan bezuinigen op een plan voor het herbestraten van een aantal stra ten in Vlietwijk waarlangs 180 woningen staan die op dit mo ment worden gerenoveerd. Het rijk heeft minder subsidie toe- gekend dan de gemeente had aangevraagd voor het herbestra ten. De gemeente wilde 460.000 gulden maar het ministerie heeft slechts 390.000 gulden toege kend. De ambtenaren kunnen nog niet zeggen of onderdelen van het plan moeten sneuvelen door de tegenvallende rijkssub sidie. "We zullen proberen het zoveel mogelijk in stand te hou den", zegt gemeente-ambtenaar J. de Mol. Het plan houdt in dat de gemeen te de straten opnieuw aanlegt in een gebied dat wordt begrensd door de Prof. Zernikelaan, Prof. Einthovenlaan, Anthonie van Leeuwenhoekkade en het Albert Schweitzerplantsoen. De ge meente wil het wegdek met kronkels laten lopen zodat de mensen langzamer gaan rijden. Daarnaast zullen in de straten aparte parkeervakken komen alsmede enkele plantsoentjes en een aantal speelvoorzieningen. De gemeente wil met de aanpas sing beginnen wanneer de reno vatie klaar is. De woningen aan de Zernikelaan zijn reeds opgele verd. De andere straten volgen binnen enkele maanden. In de zomer hoopt de gemeente alle woningen in het gebied te heb ben gerenoveerd. De Professor Einthovenlaan. De huizen zijn intussen gerenoveerd, de wegen zijn nog niet herbestraat. Of en hoe dat zal gebeuren is nu maar de vraag omdat het ministerie minder subsidie geeft. (Archieffoto) VOORSCHOTEN - De biblio thecaresse mevrouw Sterck- Calis heeft gistermorgen uit handen van mevrouw M. Pot- ma van de werkgroep "jume lage Voorschoten - Derde We reld" een map ontvangen met informatie over de drie ge meenten in de Derde Wereld die in aanmerking komen als jumelage-partner. In april wil de werkgroep een keuze maken uit deze drie ge meenten. Ze liggen in Mali, India en Kenya. De werk groep die bestaat uit CDA, WD, D'66, Rooie vrouwen, PvdA, PPR, India werkgroep Wereldwinkel en wil zoveel mogelijk Voorschotenaren betrekken bij deze keuze. Met het oog hierop heeft ze de map overhandigd aan de bi bliothecaresse. "De bevol king kan dan op haar gemak lezen hoe het eraan toe gaat in de verschillende gemeen ten. In Mali is de bevolking bijvoorbeeld bezig met steun van de Nederlandse overheid een dam aan te leggen die het leven voor hen een stuk ge makkelijker maakt omdat ze Werkgroeplid Potma overhandigt Voorschoten aan wil gaan met een dan niet iedere dag kilome ters hoeven te lopen om ter te halen", zegt Potma. Ze verwacht niet dat veel men sen de map zullen bestude ren. "De écht geïntereseer den zullen het wel lezen" rr.eent ze. "Het leuke is da wanneer je je een beetje bibliothecaresse Sterck-Calis de informatiemap over de jumelage die gemeente in de Derde Wereld. diept in hoe het daar eraan toe gaat ga je het steeds leu ker vinden. Het gaat er met de jumelage niet zczeer om dat we geld naar de Derde Wereld bregen maar veel meer dat Voorschotenaren een goed contact hebben met de mensen daar. Dat is hart stikke leuk". Donderdagavond organiseert de werkgroep een informatie avond in het Ambachts- en Baljuwhuis. Om acht uur ko men mensen praten die werken in de drie gemeenten die in aanmerking komen als jumelage partner. Expositie In het kunstcentrum aan de Lange Voort in Oegstgeest is werk te zien van vijf kunstenaars. Rien Olyslagers (olieverfschilderij en, aquarellen en etsen), Jan Sinke (aquarellen en gomdruk- ken), Eduardo Assis (gemengde technieken), Koert Dekker (ge schilderde wandpanelen) en Jeanne van Tol (bronsplastie ken) exposeren tot en met 12 maart. Het kunstcentrum is op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag geopend van half twee tot half zes. Bovendien kan men er terecht op vrijdag avond van zeven tot negen uur en zaterdags van twaalf tot vijf

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2