LEIDSCH DAGBLAD Provincie ontdekt stortplaatsen "Mogelijk meer dan dertig executies" Bij onderwijs gaan 9340 banen verloren Vliegtuig- kaper geeft zich over Geheim VN-rapport onthult over Suriname Onderzoek in de Rijnstreek brengt tal van illegale vuilnisbelten aan het licht BENNINK Vervanging strippenkaart Haast met rondweg Hoogmade Buiklanding vliegtuig in Florida Van der Reijden wil fondspatiënt nog meer laten betalen Vijf jaar cel geëist tegen Molukkers WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredacteur: R. D Paauw No. 37013 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NUEVO LAREDO - De Iraniër Hoessein Shey Cholya die gisteren boven Texas een vliegtuig kaapte met twin tig mensen aan boord, heeft zich na vijf nur onderhande len aan de politie in de Mexi caanse grensplaats Nuevo Laredo overgegeven. De in zittenden van het gekaapte vliegtuig bleven ongedeerd. De man stelt de Verenigde Sta ten aansprakelijk voor de slechte economische om standigheden in zijn vader land. Het was zijn bedoeling met het vliegtuig naar Cuba te reizen. De Iraniër werd voor verder verhoor naar Mexico-Siad overgebracht. Wat er met hem gaat gebeu ren is niet bekend. GENÈVE (GPD)- In Suriname zijn „mogelijk meer dan dertig men sen" geëxecuteerd in december vorig jaar. Dit staat in een nog ge heim VN-rapport over stand rechtelijke executies. Het rap port meldt verder dat de afgelo- k pen 15 jaar tenminste twee mil joen mensen over de gehele we reld standrechtelijk ter dood zijn gebraêht. Sinds 1980 hebben 37 met name in het rapport ge noemde VN-lidstaten zich hier aan schuldig gemaakt. gen de uitwerking hebben van een staaf dynamiet", aldus een diplomaat die het VN-document even onder ogen kreeg. Het 200 pagina's dikke dossier is samengesteld door de speciale VN-rapporteur Amos Wako, een jurist uit Kenia, die vorig jaar maart door de Commissie Men senrechten van de Verenigde Na ties is benoemd, maar pas in au gustus zijn werk is begonnen. Hij constateert dat in Suriname ze ker 16, maar mogelijk meer dan 30 mensen zijn geëxecuteerd. De rapporteur publiceert vervol gens een briefwisseling tussen de permanente vertegenwoordi ging van Suriname bij de Ver enigde Naties met VN-secretaris- generaal Perez de Cuellar. Daar in wordt de inmiddels demissio naire minister van buitenlande zaken Harvey Naarendorp geci teerd, waarin deze de officiële vi sie van de militairen weergeeft. Wako constateert dat het genoem de cijfer van twee miljoen veel hoger kan zijn, omdat niet alle gevallen bekend zijn of gemeld worden. „De cijfers berusten op voorzichtige schattingen". schrijft hij. Behalve een rijtje na men van landen dat traditioneel het zorgenkind is van de Ver enigde Naties inzake mensen rechten, zoals Zuid-Afnka, Is rael, Chili, El Salvador en Guate mala, worden ook executies ge noemd waarover tot dusver wei nig bekend was. In onder andere Brazilië, Bangladesj. Maleisië, Mozambique, Angola, India en Boeroendi. Turkije, dat tot dusver steeds VN- bemoeienis wist te ontlopen, komt in het manuscript promi nent voor. Wako maakt onder an dere gewag van 200 geëxecuteer de gevangenen tussen februari en april 1981. Dat Wako namen noemt van VN- lidstaten is bijzonder. De Neder- lande directeur van de afdeling mensenrechten, dr. Theo van Bo ven, verloor vorig jaar zyn baan. omdat hij uitdrukkelijk een aan tal VN-lidstaten beschuldigde van schending van mensenrech ten. Wako is voor een jaar aange steld en maakt, zoals in tegen stelling tot Van Boven, geen deel uit van het VN-secretariaat. Wel wordt hij in zijn bevindingen ter zijde gestaan door de afdeling mensenrechten in Genève. 26 PAGINA'S Huren gaan vijf procent omhoog PAGINA 7 Haddads troepen in Libanees leger PAGINA t de cockpit. Na vijf uur liet de DEN HAAG (GPD/ANP) - Door vergroting van de klassen in het kleuter- en lager onderwijs, en door bezuinigingen in het voortgezet onderwijs zul len op den duur 6600 ba nen verloren gaan. Het komend schooljaar zullen de klassen in het kleuter- en lager onderwijs worden vergroot van 30 naar 32 leerlingen. De 4100 on derwijsgevenden die door deze maatregel moeten afvloeien, kunnen tot de invoering van de nieuwe basisschool (1985) blij ven werken; daarna vervalt hun baan. Dat heeft minister Deetman (on derwijs en wetenschappen) van ochtend bekendgemaakt in een nota van wijziging op de onder wijsbegroting. Volgens in het re geerakkoord gemaakte afspra ken moet hij 225 miljoen bezuini gen. Met de bezuinigingsmaatre gelen die hij voorstelt, gaan in to taal 9340 banen in het onderwijs verloren, waarvan 5240 via ge dwongen ontslag. De onderwijsgevenden die hun baan dreigen te verliezen, zullen tot de invoering van de basis school worden betaald met het geld dat anders als wachtgeld zou zijn uitbetaald. Op scholen met kinderen in achterstandssi tuaties zal de klassevergroting minder hard aankomen. Deet man wil op die scholen 625 ba nen minder verloren laten gaan. Uit de bijgestelde begroting blijkt verder dat het totale personeels bestand in het voortgezet onder- Wolkenvelden Zonnig, roet kans op wolkenvelden. Geen neerslag. Middagtemperaturen rond het vriespunt, in de avond i 17 februari 1983 Zon op: 07.53 uur, zon onder: 17.56 uur. Maan op: 09.54 uur, maan onder: 22.53 Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.06 en 18.09 uur, laagwatei^Ol.50 en Minister Deetman wijs met 3,5 procent moet wor den verminderd. Ook die maatre gel leidt tot grotere klassen. De maatregel kost 2500 banen en brengt dit jaar 75 miljoen gulden op. Scholen voor individueel en lager beroepsonderwijs zullen dank zij compensatiemaatrege len 350 banen minder verliezen. Doordat er minder geld wordt uit getrokken voor gezakte eindexa menkandidaten bij mavo, havo, vwo, mbo en opleidingsscholen voor kleuterleidsters en onder wijzers zullen ongeveer 1350 ba nen verloren gaan. Deze leerlin gen hoeven alleen nog maar exa men te doen in de vakken waar voor ze een onvoldoende hebben behaald. Ze volgen hierdoor dus minder onderwijs en hoeven voor nog maar 10 procent te wor den meegerekend in de bekosti ging. Opbrengst: 42,5 miljoen. Overige maatregelen die de minis ter voorstelt zijn: gemiddeld 5 procent minder taakuren op de grote scholen voor voortgezet onderwijs, waar door 225 banen zullen verdwij nen; 2 procent minder personeel bij het hoger beroepsonderwijs (met uitzondering van het hoger tech nisch onderwijs); een verlies van 105 banen; 5,5 procent minder personeel bij de lerarenopleidingen, waardoor 120 banen verloren zullen gaan; 1,7 miljoen gulden bezuinigen op leerplanontwikkeling, pedagogi sche centra, toetsontwikkeling en schoolbegeleidingsdiensten (40 banen weg); het betalen van schoolgeld voor leerlingen van 17 jaar en ouder die in de eerste vier klassen van het voortgezet onderwijs zitten. Gymnastiek verdwijnt in hogere klassen havo-vwo DEN HAAG (GPD) - Het vak li chamelijke oefening in het vijfde jaar van de havo, het vijfde en zesde jaar van het vwo en bij het mbo zal "gefa seerd" worden afgeschaft. Hierdoor zullen 900 gymnas- tiekleerkrachten hun baan verliezen. Dat blijkt uit de nota van wij ziging op de begroting van minister Deetman. In een toelichting op deze bezuini gingsmaatregel schrijft de bewindsman dat er nu, veel meer dan vroeger, allerlei sportvoorzieningen buiten schoolverband zijn. Hij wijst er bovendien op dat leeftijdsgenoten die geen on derwijs meer volgen, ook voor deze voorzieningen moeten betalen. (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE/ALPHEN AAN DEN RIJN - In het 150 vierkante kilometer grote gebied tussen Hazerswoude, Alphen, Waddinxveen en Woerden bevinden zich zo'n 700 stortplaatsen. Dat aantal is veel hoger dan tot dusver werd aangenomen. De meeste zijn waarschijnlijk illega le slootdempingen en erfuitbreidingen. De omvang van de stortplaatsen noopt niet tot onmiddellijk ingrijpen. Deze gegevens zijn aan het licht gekomen door een onderzoek vanuit de lucht met behulp van nachtelijke kleuren infrarood-fotografle. De pro vincie Zuid-Holland is de opdrachtgever ervan geweest. Een dergeUjk onderzoek zal. als er geld voor beschikbaar komt. binnen twee jaar ook in de Bollenstreek en in de regio Alkemade/Rtjnsaterwoude worden verricht. Bouwmaterialen Grenen schroot10x83 nu 0,89 p.m. Vuren ruw22x50 nu 0,78 p.m. Vuren geschaald 50x75 nu 2,77 p.m. Lauan deurenv.a. 230,- p.stuk Tempexv.e. 1,10 p.m2 Isolatiematerialen dakramen Hard-zachtboard - spaanplaat enz. Hoofdstraat 130 Leiderdorp 895420, ook zat 9 00-16 00 open Oranje wil pratend overeind blijven PAGINA 13 Jongeren vaker langdurig ziek PAGINA 23 Het onderzoek werd verricht om na te gaan in hoeverre luchtop name-technieken kunnen wor den benut voor controle op mi lieugebied. Het werd vorig jaar september uitgevoerd. De proef is juist met de strook tussen Ha zerswoude, Alphen, Waddinx veen en Woerden gedaan omdat dit een vrij ontoegankelijk ge bied betreft. Er wonen veel boe ren, die hun grond in het water rijke gebied wellicht graag uit breiden door middel van erfop- hogingen en slootdempingen. Voor de methode is ook gekozen omdat de milieu-ambtenaren 'op de grond' handen en voeten te kort komen. In verband met dit personeelstekort zal het wel vijf jaar kunnen duren voordat de ge signaleerde stortingen nader zijn beschreven. De provincie zegt geschrokken te zijn van dit hoge aantal. Slechts een twaalftal stortplaatsen was haar in dit gebied bekend. Direc te maatregelen worden echter nog niet genomen. De provincie wil het aan de gemeentebesturen van Hazerswoude, Alphen, Wad dinxveen en Woerden overlaten om maatregelen te nemen zodra er meer gegevens over de grootte en schadelijkheid van de stort plaatsen zijn. DEN HAAG (ANP) - De strippenkaart voor het openbaar vervoer zal mogelijk worden vervangen door een magneetbandkaart. Een werk groep van het ministerie van verkeer en waterstaat onderzoekt op dit moment de mogelijkheden de huidige strippenkaart te vervangen door een moderner systeem. Veel gebruikers van het openbaar vervoer vinden de strippenkaart te ingewikkeld en lastig in het gebruik. De eventueel in te voeren magneti sche kaart is eenvoudiger te gebruiken. Bovendien bevat de kaart een geheugen dat het aantal passagiers en de gereden afstanden kan regi streren. Momenteel is dat niet mogelijk. HOOGMADE - De provincie wil dat de benodigde grond voor de aanleg van de omleidingsweg rond Hoogmade in een versneld tempo wordt onteigend. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben nu minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) ge vraagd om zo'n 13 hectare grond in en om Hoogmade te vorde ren voor de aanleg van de SW 6. Zij vinden dat onnodige vertra ging in de aanleg van de omleidingsweg moet worden voorko- Dagelijks moeten zo'n 10.000 auto's gebruik maken van de smalle Kerkstraat in Hoogmade. De omleidingsweg zal ongeveer 70 procent van het doorgaande verkeer uit het oude centrum kun- (Zie ook elders in deze krant) Alphen weten dat er geen stap pen worden ondernomen voor dat de officiële gegevens van de provincie binnen zijn. Bij de ge meente Alphen is al wel een aan tal kleinere stortplaatsen be kend, maar men vindt dat de aanwezigheid ervan in eerste in stantie een provinciale aangele genheid is. By Hazerswoude daarentegen is geen enkele stortplaats binnen de gemeentegrenzen 'in kaart' gebracht. "Anderzijds kunnen we ons moeilijk voorstellen dat er bij zo'n aantal van 700 geen en kele stortplaats binnen onze grenzen zou vallen", aldus een woordvoerder van Hazerswoude vanochtend. MIAMI (Reuter) - Een vliegtuig met 74 personen aan boord heeft gisteravond een spectaculaire buitklanding gemaakt op de luchthaven van Miami in de Amerikaanse staat Florida. Het toestel had problemen met zijn landingsgestel. Zes passagiers werden licht gewond toen zij de Boeing 727 via de reddingsglijba nen verlieten. Het vliegtuig was opgestegen in Florida en was op weg naar New York. toen controlelampjes waarschuwden dat het landings gestel niet geheel was ingetrok ken. De Boeing werd vervolgens naar Mjami gedirigeerd. Daar werd op de luchthaven van de grond af geconstateerd dat het linkerachterwiel van het lan dingsgestel vast zat. De piloot van het vliegtuig probeerde eerst via een schok op de landings baan het wiel op zijn plaats te krijgen. Dat lukte echter niet, waarna de piloot boven de Atlan tische Oceaan het grootste deel van de brandstof loste en terug keerde voor de noodlanding. vondellaan 80. telden Tel 071-769515 DEN HAAG (GPD)- Staatssecreta ris Van der Reijden (volksge zondheid) wil ziekenfondspa-, tiénten in de toekomst voor meer- medicijnen zelf laten betalen. Hij. wil onder meer een aantal ge neesmiddelen die merkloos door de apotheek zijn gemaakt, voor rekening van de fondspatiënt la ten komen. Het gaat om medicij nen die dezelfde werking hebben als zg. merkgeneesmiddelen (van de fabrikant) die ook niet meer onder het ziekenfondspakket vallen. Dit blijkt uit een adviesaanvraag van de bewindsman aan de Zie kenfondsraad. Daarin zegt hij dat hij verder moet gaan met het zoeken naar bezuinigingen op het gebied van de volksgezond heid. Van der Reijden wil deze bezuinigingen in eerste instantie zoeken bij de verstrekking van medicijnen. Volgens Van der Reijden zijn de in de apotheken bereide middelen tot nu toe geheel buiten het Be sluit verstrekkingen voor zieken fondspatiënten gehouden. In dit besluit staat vermeld welke ge neeskundige hulp en geneesmid delen door het ziekenfonds wor den vergoed. Als die situatie wordt gehand haafd. kan de bereiding van ge neesmiddelen in de apotheek be duidend toenemen, meent de staatssecretaris. Hierdoor zal de LEEUWARDEN (ANP) De acht Zuidmolukkers die betrokken zouden zijn geweest bij de be schieting van een politie-auto op 11 juni vorig jaar in Assen, hoor den vanochtend vijf jaar gevan genisstraf tegen zich eisen. De procureur-generaal by het ge rechtshof in Leeuwarden, mr. H. Niemeijer. ging met deze eis ver der dan het vonnis van de recht bank in Assen. Deze veroordeel de vijf van de Zuidmolukkers in oktober vong jaar tot drie jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord. Eén Molukker werd toen veroordeeld tot drie jaar we gens medeplichtigheid en twee anderen werden vrijgesproken. (zie verder pagina 7) loonsom per apotheek stijgen en de productiviteit afnemen. De bewindsman vreest dat dit uit eindelijk zal leiden tot relatief hogere kosten. Van der Reijden is het eens met het voorstel van de ziekenfondsen om homeopatische geneesmid delen en vitaminepreparaten buiten het ziekenfondspakket te laten. Ook pynstillcrs (aspinne e.d.), hoestdranken en ectlu- stremmende middelen horen volgens de staatssecretaris niet in het ziekenfondspakket thuis. Van der Reyden wil op korte ter mijn een onderzoek naar de ver schillen in de medicynverstrek- king per regio. Met de resultaten daarvan wil hij-in zijn beleid voor volgend jaar al rekening houden. Daarom moet de Ziekenfonds raad nog voor 1 mei hierover ad vies uitbrengen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1