3 Aanleg omleidingsweg weer stukje dichterbij "Er is weer n band met het bedrijf CDA pikt uitlatingen Keijser niet -C CAR-meubelen krabbelt overeind na Ogem-debaele Onterechte vordering huis kost Valkenburg 7000 gulden Wethoudersjunctie topambtenaar houdt Leidenaren bezig Westduitse verkiezingen gaan door Werkloosheid stabiel in rayons Alphen en Gouda Klokkendicven tegen de lamp Woubrugge blij met "formele stapprovincie WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 Streek Op het laatste moment verzette C.H. Meerman, directeur van het Katwijkse bedrijf CAR- meubeien, de afspraak. Een van zijn personeelsleden was op weg naar zijn werk met zijn fiets ten val gekomen. Omdat de man met inwendig letsel moest worden overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Leiden wilde Meerman de echtgenote van het slacht offer persoonlijk inlichten. Een prijzenswaardig initiatief. Het gesprek werd een week verzet. Intussen verscheen in deze krant een verhaal over het Waddinx veense bedrijf Van Schaik/ Berghuis. Evenals CAR maakte dit bedrijf tot voor een jaar deel uit van het roemruchte OGEM-concern. En evenals CAR werd ook Van Schaik na het instorten van de OGEM als "verliesgevende vestiging" ondergebracht in het zogenaamde Sterfhuis b.v. De twee bedrijven weekten zich echter los van de OGEM en krabbelden uiteindelijk op eigen kracht en elk op eigen wijze uit het dal. Saillant detail: Car en Van Schaik waren in hun OGEM-periode rechtstreekse zusjes. Zij kenden ook dezelfde directeur namelijk: J. Goemans. Goemans bleef in een ogenschijnlijk wat vreemd aandoende constructie ook na de "onafhankelijksheids-verklaring" directeur van beide bedrijven. Daar kwam hal verwege 1982 een eind aan. Goemans beperkte zijn werkterrein tot Waddinxveen. Meer man werd als nieuwe man in Katwijk aangesteld. In bijgaand verhaal kijkt Meerman terug op 1982, maar schetst vooral hoe CAR ondanks een ingevoerde werktijdverkorting "met voorzichtige optimisme" de toekomst tegemoet gaat". KATWIJK - "Wij moeten van nu af aan elk dubbeltje drie keer omkeren voor we het uitgeven. Alleen dan kunnen we het misschien redden". Gedenk waardige woorden van C. A. Ruigrok, uitgesproken tijdens een bijeenkomst in februari van het vorig jaar waarop bekend werd gemaakt dat CAR-indus- trie uit het OGEM-concern was getreden en geheel op eigen - zij het nog zeer wankele - benen een nieuw ingeslagen weg zou bewandelen. Ruigrok had het meubelbedrijf in 1946 samen met zijn broer op poten gezet, maar het ja ren later overgedragen aan het OGEM-concern. Zoals bekend stortte dit concern vorig jaar volledig ineen. Ruigrok toonde zich door het terugkopen van het nog steeds naar hem vernoemde bedrijf een reddende engel. Zonder zijn tussenkomst zou de vestiging definitief zijn ge sloten en waren de vijftig per soneelsleden op straat ko men te staan. Nu precies een jaar later staat het Katwijkse bedrijf dat steunt op twee verschillende poten: te weten CAR-con- tract en CAR-industrie, een redelijke toekomst voor ogen. "Al moeten nog altijd de puntjes op de i worden ge zet en wordt van het perso neel een grote inspanning ge vraagd, want geheel uit de problemen zijn wij nog niet. Het bedrijf blijft ook nog af hankelijk van de financiële ondersteuning van de familie Ruigrok", zegt directeur C.H. Meerman. Noodzaak Meerman werd in juli van het vorig jaar aangesteld als de nieuwe man. Hij volgde J. Goemans op die zich vanaf dat moment alleen nog maar concentreerde op het Wad- door Adriaan Brandenburg dinxveens bedrijf Van Schaik/Berghuis. Dit bedrijf was ten tijde van de OGEM- periode een zusteronderne ming van CAR, evenals Berg huis contract. Goemans fungeerde om die re den als directeur van de drie ondernemingen, die geza menlijk weer onder de naam Interieurgroep III opereer den. Na het uittreden van de CAR en Berghuis uit de OGEM kozen zij elk hun ei gen weg. Berghuis contract (het gezamenlijke verkoop bureau) werd opgeheven. Omdat voor CAR niet onmid dellijk een nieuwe directeur werd gevonden bleef Goe mans tijdelijk met de leiding in Katwijk belast. Functies die elkaar niet beten, zo werd gesteld, omdat de twee be drijven totaal verschillende produkten leverden. Meerman herinnert zich dat di rect na de afsplitsing van OGEM bij CAR een nieuwe administratie en organisatie op poten werd gezet terwijl ook een herstructurerings plan werd ontworpen. "Dat was gezien de ontwikkelin gen natuurlijk een noodzaak. Directeur C. Meerman: "Puntjes op de i zetten". En ik moet constateren dat het bedrijf daar in zeer korte tijd goed in is geslaagd. Dat de broers Ruigrok weer aan het roer stonden heeft daar zeker toe bijgedragen. Er (Foto Dick Hogewoning) werd vooral in de eerste maanden ontzettend veel werk verzet. De werknemers hebben duidelijk weer een band met het bedrijf', zo blikt Meerman terug. Elan De directeur zegt dat men niet alleen met grote voortvarend heid en elan binnen het be drijf aan de slag ging, maar dat tussentijds ook nog eens de verkoop van meubelen werd gestimuleerd door "kortere lijnen" aan te bren gen. Hij verduidelijkt: "Het was zaak voor het voortbe staan van het bedrijf nieuwe orders binnen te halen, het was nodig oude en nieuwe banden aan te knopen". Ge zien de orderportefeille die CAR nu kent en ook de te verwachte orders die het be drijf nog denkt binnen te ha len is men daar tot op bepaal de hoogte zeker in geslaagd, meent Meerman. CAR-industrie heeft zich voor al gespecialiseerd in het ver vaardigen van stoelen voor grote complexen als sport centra, bibliotheken en con greshallen. Zo zijn CAR-meu- belen, die het afgelopen jaar zijn afgeleverd, terug te vin den in de RAI in Amsterdam, maar dichter bij huis ook in het nieuwe Katwijkse bejaar denoord aan de Tramstraat. Via CAR-contract bezit het bedrijf de faciliteiten ook het interieur van andere "inter nationale huizen" te leveren (CAR-contract is enigszins vergelijkbaar met een groot handel). Het samenspel tus sen deze twee bed ij fs poten werpt, volgens Meerman, meer dan eens vruchten af. Gunstig Ondanks alle positieve ontwik kelingen na de OGEM-perio de heeft CAR eind 1982 toch moeten overgaan tot het in voeren van een beperkte ar beidstijdverkorting. Voor een periode van zes weken werkt vijftig procent van het totale personeel (50 man) slechts halve weken. De te grote produktiecapaciteit is daarvan de oorzaak. "Maar", vult Meerman aan. "ik ver wacht dat we de tweede pe riode van arbeidstijdverkor ting die is aangevraagd niet geheel kunnen opmaken ge zien de te verwachten orders. Een gunstige ontwikkeling natuurlijk". Het zoeken naar nieuwe afzet markten en produkten blijft, aldus Meerman, voor CAR van zeer groot belang. "De veranderende markten vra gen een aanpassing en wij menen flexibel genoeg te zijn om te kunnen volgen. Het is zelfs een noodzaak die nieu we bronnen aan te boren hoe wel wij ook niet ontevreden zijn over het nu behaalde re sultaat. Maar voor een goede financiële basis is dit wel be langrijk". Met hulp van het ministerie van economische zaken wordt een zogenaamd ïn- noveringsproject (een plan voor de ontwikkeling van nieuwe produkten op poten gezet, terwijl ook binnen het bedrijf naar nieuwe mogelijk heden wordt gezocht. Een tastbaar resultaat daarvan is reeds de fabricage van een nieuw model stoel. Binnen kort zal deze stoel op de markt verschijnen. Er zou een ruime belangstelling voor bestaan. "En", zegt Meerman hoopvol, "wij heb ben ook nog een aantal ande re potjes op het vuur staan. Ik kan daar niet te veel over zeg gen, maar ik reken er op dat ook die potjes binnenkort overkoken". VALKENBURG - De vordering van een woning aan de Mannus Poststraat in Valkenburg, ruim drie jaar geleden, kan het be stuur van het rijndorp op een schadepost van ruim zevendui zend gulden komen te staan. Dat bedrag zegt de eigenaar van de woning te goed te hebben aan huur die te weinig is betaald. Ruim drie jaar geleden vorderde de gemeente Valkenburg de toen leegstaande woning voor een ur gent woningzoekende familie uit die plaats. De eigenaar was het daar niet mee eens en spande een procedure aan, die uiteindelijk door hem bij de Raad van State werd gewonnen. Volgens dit hoogste administratie ve beroepscollege van het land had het gemeentebestuur bij de vordering "niet behoorlijk ge handeld". De eigenaar diende daarna de schadeclaim in by de gemeente, omdat deze een te la ge huur zou hebben berekend. B en W van Valkenburg stuurden dit verzoek weer door naar hun verzekeringsmaatschappij Cen traal Beheer. Die wilde evenwel de schade van de eigenaar van de woning niet vergoeden. Bij de gemeente is men van mening dat deze maat schappij dat wel moet doen, om dat men is verzekerd tegen een zogenaamde onrechtmatige daad. "En hier is bij de vordering volgens de Raad van State spra ke geweest van een onrechtmati ge daad". De zaak is nu in handen gegeven van een "onafhankelijk advoca tenbureau in Den Haag", aldus een wijsman van de gemeente. Volgens hem zal de vezekerings- maatschappij zich aan de uit spraak van het bureau gebonden achten. Hoe lang dit nog zal du ren kon hij vanmorgen nog niet zeggen. Ook is nog niet duidelijk wat voor gevolgen het voor de gemeente zal hebben als de ze venduizend gulden moet worden betaald. LEIDEN/SASSENHEIM - Het CDA in Leiden is ont stemd over de uitlatingen gisteren in deze krant van wet houder E. Keijser uit Sassenheim. "Hij heeft te vroeg en voor zijn beurt gesproken", zeggen de christen-democra ten. Vanmorgen heeft het CDA een brief gestuurd naar het college van B en W van Leiden waarin het zegt "moei te te hebben met de uitspraken van Keijser in het Leidsch Dagblad van afgelopen maandag". Keijser reageerde gisteren op de schriftelijke vragen die de chris ten-democraten aan het college van B en W van Leiden hadden gesteld. Het CDA stelde de vra gen naar aanleiding van opmer kingen van Keijser tijdens een hoorzitting in Sassenheim over de reconstructie van de Hoofd straat daar. De wethouder zette tijdens die hoorzitting zijn plannen uiteen over de toekomst van de belang rijkste Sassenheimse winkel straat. Hij zei tegen de samenge stroomde winkeliers dat de re constructie van de Hoofdstraat noodzakelijk is om klanten te krijgen en om klanten te houden. Keijser sprak daarbij over "toe stromen van koopkracht uit de omgeving". Het Leidse CDA zegt dat het eco nomisch beleidsplan hetzelfde nastreeft, maar dan alleen voor Leiden. Keijser reageerde in de ze krant op de vragen van het CDA door onder andere te zeg gen dat hij de vragen "flauwe- KARLSRUHE (GPD) - De ver vroegde verkiezingen die 6 maart in de Bondsrepubliek zullen worden gehouden, zijn niet in strijd met de Grondwet. Dit heeft het Bundesverfassungsgericht, de hoogste Westduitse gerechte lijke instantie die waakt over de toepassing van de Grondwet, vanmorgen bepaald. De uitspraak volgt op een klacht van vier Bondsdagafgevaardig den van CDU en FDP die het niet eens waren met de manier waarop kanselier Kohl op 17 de cember vorig jaar de Bondsdag bewust het vertrouwen in zijn re gering liet opzeggen. Op die ma nier kwam de weg vrij voor ver vroegde verkiezingen. Ook zei de wethouder dat zijn werk als hoofd van de directie econo mische zaken van de gemeente Leiden en zijn wethouderschap in Sassenheim elkaar niet bijten. Het CDA zegt hierover in de brief aan het college van B en W van Leiden dat het in de vragen "zelfs niet heeft gezinspeeld op zijn Leidse werkzaamheden". Belangen CDA Leiden: Wethouder of amb tenaar Keijser? kul" vindt. "Ze hebben achter de vragen om op de man gespeeld. Het CDA had eerst bij mij moe ten informeren", zegt hij. Kaagpont gratis voor fietsers en voetgangers BUITENKAAG Voetgangers en fietsers uit Buitenkaag krijgen ook dit jaar weer vrije overtocht van en naar het Kaageiland. Overleg tussen de gemeente Haarlemmermeer en de pontei genaar heeft geleid tot een over eenkomst voor dit jaar. Volgende week donderdag komt het voor stel voor de vrije overtocht van de Buitenkagers in de gemeente raad van Haarlemmermeer aan de orde. De gemeente Haarlemmermeer be taalt aan de firma Ponto voor dit jaar een bedrag van 12.480 gul den. Vorig jaar betaalde de ge meente de ponteigenaar van 1 april tot eind van het jaar een be drag van 8.000 gulden. Voor de gratis overtocht komen ook de minder-valide inwoners die naar de Nederlands Hervormde Kerk op Kaageiland willen in king delt. "Dit ter weerlegging van de suggestie dat zijn positie als hoofd van de directie economi sche zaken van de gemeente Lei den door ons in het geding zou zijn gebracht". Het CDA zegt nu dat diezelfde voortvarendheid de wethouder Keijser nu parten heeft gespeeld en dat hij daarom te vroeg en voor zijn beurt heeft gesproken. ALPHEN/STREEK - De werkloosheid in de rayons Alphen en Gouda is in de maand januari redelijk sta biel gebleven. De cijfers ga ven wel een grote stijging te zien. Dit is echter te wijten aan de nieuwe telmethode van het aantal werklozen van het ministerie van sociale za ken. Deze nieuwe telmethode houdt in dat mensen die werk zoe ken voor twintig uur of meer worden meegeteld, terwijl voorheen 25 uur als grens werd gehanteerd. Tevens tel len de mensen die vroeger "al dan niet tijdelijk onbemid- delbaar" werden genoemd nu wel mee. Voor het rayon Alphen had de nieuwe methode tot gevolg dat het aantal werkloze man nen steeg van 1833 naar 2176 8,4%) en het aantal vrou wen van 815 naar 1054 8,7%). Het aantal vacatures steeg van 30 naar 46. Volgens het Alphense arbeidsbureau is de hoeveelheid ontslagaan vragen ongeveer gelijk geble ven. Op grond daarvan trekt de directie van het bureau de voorzichtige conclusie dat de werkloosheid zich in het rayon Alphen momenteel heeft gestabiliseerd. In Boskoop en Bodegraven, ge meenten die deel uitmaken van het rayon Gouda, is het zelfde beeld te zien. Het aan tal werkloze mannen steeg in Boskoop door de nieuwe tel methode van 245 naar 282, het aantal vrouwen van 117 naar 141 In Bodegraven wa ren deze cijfers respectieve lijk 414 (was 351) werkloze mannen en 159 (was 132) vrouwen. De christen-democraten in de brief: "Wij ontzeggen immers niemand het recht om wethou der te zijn in een buurgemeente. Daarom hebben wij de vragen gericht aan het Leidse college van B en W en hebben daarbij verwezen naar uitlatingen van de wethouder van economische za ken van Sassenheim. Onze vra gen zijn uitsluitend ingegeven om de economische belangen van de gemeente Leiden te be hartigen". Het CDA zegt dan ook moeite te hebben met de uitspraken van de heer Keijser in deze krant van maandag, waarin hij onder meer zei dat het CDA eerst bij hem had moeten informeren en de vragen flauwekul te vinden. Het CDA vraagt nu wie deze "hem" is. "Als Keijser hiermee bedoelt de wethouder van Sas senheim, dan moet ons antwoord zijn dat we daarmee niets te ma ken hebben. Als hij daarmee be doelt de ambtenaar van Leiden, dan dient hij te weten dat geen enkel raadslid verplicht is om voor het stellen van vragen eerst het ambtelijk apparaat te raad plegen". V oortvarendheid De CDA-fractie zei gisteren in een verklaring veel waardering te hebben voor de voortvarendheid waarmee Keijser de economi sche zaken van Leiden behan- ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee jeugdige Alphense klokkendie- ven (22 en 21 jaar) zijn gister nacht tegen de lamp gelopen. Zij hadden uit een pakhuis aan de Hoorn een aantal klokken gesto len waarna zij op de Hoorn wer den aangehouden door de Al phense politie. Na verhoor zijn beide jongemannen heengezon den. WOUBRUGGE - De oplossing van de verkeersproblemen in de Hoogmadese Kerkstraat lijkt weer een stapje dichterbij geko men, nu de provincie te kennen heeft gegeven vaart te willen zetten achter de aanleg van de omleidingsweg. Naast het aan dringen bij het rijk op onteige ning van dertien hectare grond heeft de provincie al een begin gemaakt met de verwerving van de grond. Momenteel wordt grond in de Doespolder op de juiste waarde getaxeerd. Bovendien heeft de gemeenteraad van Woubrugge de gewijzigde bestemmingsplan nen, waarin de weg is opgeno men, vastgesteld en ter goedkeu ring aan Gedeputeerde Staten gezonden. Bij de provincie lig gen momenteel zeven bezwaar schriften tegen de opneming van de omleidingsweg in de bestem mingsplannen. Op 16 maart houdt de provincie een hoorzit ting over de bezwaren. Een be slissing van Gedeputeerde Sta ten is binnen enkele maanden te verwachten. De eerste plannen voor de omlei dingsweg rond Hoogmade date ren uit 1975. Het tracé werd in het najaar van 1977 door GS vast gesteld. De vertraging die de aanleg van de weg opliep werd vooral veroorzaakt door moei lijkheden met de grondverwer ving en de financiering. De ver keersproblemen liepen in de Kerkstraat zo hoog op dat uit het door boze inwoners opgerichte actiecomité voor de Kerkstraat een politieke partij voortkwam met als vrijwel enige actiepunt een oplossing van verkeerspro- blemtiek rond Hoogmade. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van juni haalde de (naamloze) partij een zetel, die wordt bezet door Hoogmadenaar De Jongh. Formeel Na diverse bezuinigingen en ver schillende inspraakrondes wer den de procedures begin vorig jaar voltooid. Inmiddels is door Provinciale Staten een krediet van 19,8 miljoen gulden geno teerd voor de SW 6. Daarvan komt ruim vier miljoen voor re kening van het rijk. De stap die GS hebben gezet door het rijk te vragen om een ontei geningsprocedure is volgens burgemeester Brouwer de Ko ning van Woubrugge een forme le. De onderhandelingen over de Brouwer de Koning "bijzonder verheugd" aankoop van de dertien hectare grond voor een deel eigendom van het rijk en voor van een vier tal particulieren zijn nog niet af gerond, maar om te voorkomen dat na een eventueel vastlopen van deze onderhandelingen weer een vertraging van jaren ontstaat heeft het provinciebestuur het rijk alvast om het starten van ee onteigeningsprocedure ge vraagd Brouwer de Koning is, zogft hfi, "bijzonder verheugd" over do stap van GS, omdat het provinciebestuur daarmee dui delijk te kennen geeft nu vaart M hu r dc plannen te willen zet ten. Hij zegt te hopen dat GS met de vier particuliere grondeigena ren overeenstemming kan berei ken over de grondprijs "want onteigening is voor degene die het aangaat natuurlijk nooit ple zierig" NIEUW VENNEP - De hulp van rijkswaterstaat werd gisteren in geroepen om dne vijftig centi- menter lage ijspegels te verwij deren die hingen aan het bru- grestaurant over dc rijksweg Amsterdam/Den Haag. Voordat rijkswaterstaat arriveerde was al een van dc pegels losgeraakt Au to's werden daarbu niet geraakt. Volgens de politie ontstonden dc ijspegels als gevolg van een lek kage bij de alVoer van het restau rant De lekkage is inmiddels verholpen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19