Minder korting op kinderbijslag C John van der Wiel in Daniël Noteboomtoemooi Druppers niet naar NK indoor Korter werken in veehouderij Meer steun bepleit voor Bevrijdingsraad Suriname Ontslagen Hans Croon bij Iierse opgevolgd door terreinknecht. Olympisch elftal: nu naar kunstgrasveld Produktschap voor zuivel: Justitie maakt van gegevens Studie VS: "Vier miljoen Russische dwangarbeiders' misbruik WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 Sport LIER (GPD) - Hans Croon is gisteren op staande voet ont slagen bij het Belgische Lier- se SK. Volgens het clubbe stuur was er geen gezonde basis meer aanwezig voor een optimale samenwerking tus sen de spelers en de trainer. Croon zal tijdelijk worden vervangen door Gust Baeten, de terreinknecht. De Nederlandse coach, die eer der FC VW en NEC trainde, moest zich gistermorgen om half elf melden bij het be stuur om de jobstijding in ontvangst te nemen. Croon: „Binnen twee minuten stond ik op de keien. Het is het lot van een voetbaltrainer wiens ploeg tegenvallende resulta ten boekt". Hoewel de voorzitter van Lier- se SK verleden week nog met de hand op zijn hart verklaar de dat „er niets aan de hand was", viel er vier etmalen la ter andere taal te horen. Croon cynisch: „Jammer voor Lierse dat de club mij de bons heeft gegeven. Kijk, het is een puur onrechtvaardige zaak. Ik mis vijf basisspelers, al wekenlang. Ziek, gebles seerd of geschorst. Toch wor den echte resultaten ver wacht. Komen die er niet, dan blijft het publiek weg en daarvoor is een bestuur erg gevoelig. We leven nu een maal in een wegwerpmaat schappij en een voetbaltrai ner is een wegwerpartikel ge worden. Ik ben niet kapot van deze zaak, al zal het niet makkelijk zijn om vannacht goed te slapen". Het contract van Croon liep tot eind van dit seizoen. De club betaalt hem het salaris uit tot medio juni. En daarna? Croon weer: „Afwachten. Be ter gezegd: wachten op een nieuwe club. Want zo simpel ligt het in dit vak. De één ver trekt, de ander vult die plaats weer op". Voorlopig neemt de terrein- knechtf!) van Lierse, August Baeten, de trainingen waar. Croon: „Dat is niet denigre rend bedoeld. Baeten, die vroeger nog bij Lierse heeft gespeeld en het Belgisch voetbal op zijn duimpje kent, springt al voor de vierde keer op deze manier in. Hij is toe vallig wel terreinknecht bij de club. Dat klinkt wat ko misch, waar het is de waar heid. Ik wens Baeten veel succes. Hij is als bediende bij de club in dienst en heeft maar te doen wat het bestuur hem opdraagt". Croon is al negen jaar werk zaam in het Belgische voet bal (Anderlecht, Waregem, Beringen en recentelijk Lier se). Zijn grootste succes be haalde hij met Anderlecht, toen de Brusselse ploeg landskampioen werd en de Europa Cup won. LEIDEN - Met het in de vorm van een "weekend-treffen" gegoten Daniel Noteboom toemooi heeft het Leids Schaak Genootschap een succesformule in handen die het niet snel meer los zal laten. De 43ste editie van het evenement kent wederom een sterkere en internationalere bezetting dan de voorgaande, terwijl de animo in kwantitatief opzicht ook alleen maar groeit. Vrijdagavond gaat het gebeuren, voor de vijfde maal volgens de nieuwe opzet, in de 3M-kantine van start. Opmerkelijk is de deelname van John van der Wiel. Leidens sportman van het jaar staat nor maliter, evenals de meeste van zijn collega-grootmeesters, met te trappelen om aan dit soort eve nementen deel te nemen. Im mers, niet alleen vormen zes in één weekeinde te spelen partijen een slopende bezigheid, maar LINARES Jan Timman heeft gisteren de slechtstaande partij uit de derde rond van het internatio naal schaaktoernooi van Linares tegen Larsen verloren. Hij staakte de strijd op de vijftigste zet. Door deze overwinning schaarde Larsen zich mede aan de top. Deze wordt nu gevormd door Sax, Andersson, Larsen en Miles met elk 2 punten. LEIDEN - Harry Talsma, trainer van de zaterdagploeg van FC Lis- se, zal ook volgend seizoen nog aan de Spekkelaan actief zijn. Voorlopig plakt Talsma nog een jaartje aan zijn verblijf bij de pro motie-kandidaat uit de tweede klasse vast. Dat wordt dan zijn tweede seizoen. Ook SVLV en Johan van der Berg zijn het eens en gaan volgend sei zoen samen verder. Dat wordt dan alweer het derde jaar voor Van der Berg bij de Voorscho- tense zondag vierdc-klasser. GRONINGEN (GPD) - Nederlands sterkste middenafstandsloper Rob Druppers zal wegens ziekte niet deelnemen aan de nationale indoor kampioenschappen, die het komende weekeinde in het Drentse Zuid laren worden gehouden. Het is bovendien onzeker of de Hellas-atleet kan starten tijdens de Europese kampioenschappen op 5 en 6 maart in Boedapest. Druppers, die het afgelopen seizoen de derde plaats op de wereldranglijst (outdoor) bereikte, was ook deze winter sterk op dreef. Hij haalde al snel de limiet voor deelname aan de Europese titelstrijd op de 800 meter. Bovendien bracht hij op die afstand in het Duitse Sindelfingen het Nederlandse record met 1.47.06 op zijn naam. Afgelopen zaterdag behaalde Druppers nog een overwinning tijdens de internationale wedstrijden in de Rotterdamse Ahoy, maar twee dagen voor die wedstrijd had hij last gekregen van gordelroos. Maandag dook de Utrechter in bed. Druppers: „Ik heb hoofdpijn en voel me lang niet in orde. Zaterdag was het al mis en ik heb toen lang geaarzeld of ik wel zou lopen. De nationale indoorkampioenschappen moet ik absoluut laten schieten. Wat de Europese titelstrijd betreft moet ik afwachten hoe snel ik herstel. De huisarts heeft gezegd dat het wel twee of drie weken kan duren. Meestal ben je niet echt ziek van gordelroos, maar in topconditie ben je wel kwetsbaarder. Ik baal behoorlijk, want in Zuid laren had ik ook de 1500 meter willen lopen om te laten zien dat ik op die afstand kan presteren". bovendien fungeert een favoriet bij dit soort duels vaak als kop van jut. Een speler als Van der Wiel wordt geacht zich waar te maken en heeft veel te verliezen, zijn tegenstanders niets. Met een zo dicht bij huis te verspelen toernooi en gezien het forse prij zengeld (in totaal is er zo'n 7000 gulden in kas, de winnaar vangt daarvan 2000 gulden) kon de grootmeester ditmaal echter over die bezwaren heenstappen. In het 174-koppige veld treft Van der Wiel verschillende potentiële rivalen aan. Daarvan is de Para guay aanse meester Zenón Fran co op papier de gevaarlijkste. Het verschil tussen beiden be draagt slechts 45 ELO-punten (2530 tegen 2485). Wel dolf deze Franco in de meestergroep van het laatste Hoogoventoernooi het onderspit tegen Rinie Kuijf. De kandidaat-internationaal meester uit Boskoop is. na zijn gedeelde zege van het vorige jaar met Leon Konings, ook nu weer van de partij. Kuijf is op papier de vierde man. De Duitse mees ter Ralf Rau neemt met een Elo van 2415 de derde plaats in be slag. Bij een Zwitsers toernooi is de ge middelde speelsterkte niet altijd van doorslaggevend belang. De vorm van de dag en Vrouwe For tuna leggen eveneens danig ge wicht in de schaal. Een breed veld van sterke spelers is daarom zeker niet bij voorbaat kansloos. Zo is Leon Konings pas de 29ste man op de papieren ranglijst, maar de LSG-er werd het vorige jaar wel mede-winnaar van het toernooi. De top tien wordt ge completeerd door de Duitsers Marian. Bilck en Busch, de En gelsman Martin, de Israëliër Sack en Bruno Carlier. Uit de re gio maken, buiten Leon Ko nings, Lex Jongsma, Ad van de Berg. Joop Piket. RAG de Graaff, Charles Kuypers en Leids kampioen Wim Heems kerk aanspraak op een outsiders- rol. Mede-organisator Jan Chaudron is logischerwijs bij voorbaat in zijn nopjes: "Met name met het aan tal buitenlanders van 45 ben ik erg tevreden. Het is alleen jam mer dat onze speelruimte be perkt is. Daarom hebben we ruim 50 man moeten teleurstel len. Voor hen was er geen plaats meer. Ondanks het record aantal spelers zal het indelen (bij het Zwitserse systeem altijd een las tige klus) ons geen problemen bezorgen. Daarvoor hebben we een computer achter de hand". Wethouder Tesselaar geeft vrijdag avond om kwart over zeven in de 3M-kantine het startsein. Na een marathon-zitting van zes partijen rolt zondagavond rond de klok van zessen de winnaar uit de bus. RUUD DOBBELAAR ZEIST (GPD) - Het oefenduel dat het Nederlands olympisch voet balelftal vanavond tegen AZ'67 zou spelen is afgelast. De gras mat in het stadion van AZ is door de aanhoudende vorst onbe speelbaar. De wedstrijd had vori ge week vrijdag al gespeeld moe ten worden, maar werd ook toen vanwege de slechte weersom standigheden afgelast. De zes tien spelers die door bondscoach Ger Blok voor deze wedstrijd waren geselecteerd zullen zich nu in Utrecht melden voor een training op het kunstgrasveld van de hockeyclub Kampong. Met de afgelasting van de wed strijd tegen AZ'67 is tevens de laatste mogelijkheid voor Blok weggevallen om nog enkele spe lers aan een laatste test te onder werpen voor de eerste beslis singswedstrijd tegen Liechten stein (Vaduz, 2 maart). Inzet van dit duel en de return in Neder land (Deventer, 15 maart) is een plaats in groep C van de kwalifi catieronden van het olympisch voetbaltoernooi in Los Angeles in 1984. Duidelijk is in ieder geval wel dat de bondscoach zijn definitieve selectie voor het eerste treffen met Liechtenstein nog lang niet rond heeft. Dat bewezen niet al leen de steeds weer verschillen de selecties voor de vriendschap pelijke wedstrijden tegen het 'oude' olympische team en For- tuna S, maar ook de groep die werd uitgenodigd voor de ont moeting met AZ. Daarvoor selec teerde Ger Blok tot ieders verras sing wederom drie 'debutanten': Houtman (Feyenoord), Lokhof (PSV) en Heisper (NEC) ten kos te van spelers als Strijbosch (Hel mond Sport) en Troost (Feye noord). Ger Blok hoopt in ieder geval don derdag een voorlopige selectie van 22 spelers bekend te maken. Volgende week maandag wordt de definitieve selectie van 16 se- mi-profs voor de wedstrijd tegen Liechtenstein verwacht. De Nederlandse juniorenploeg heeft een toernooi in Porto (Por tugal) gewonnen. In hun derde wedstrijd wonnen de Nederland se jongens dinsdag met 4-0 van Zwitserland, waardoor ze op vijf punten uit drie duels kwamen. Portugal verzekerde zich door een zege van 2-1 op België van de tweede plaats. BIRMINGHAM - De Neder landse ploeg heeft het eerste deel van de interland short track tegen Engeland verlo ren. Nederland kreeg 67 pun ten, de Britse ploeg verzamel de er twee meer. IHCL-lid Charles Veldhoven sprokkelde voor het Neder landse team de meeste pun ten bijeen. Op de drie gere den afstanden (500, 1000 en 1500 meter) behaalde de Oegstgeestenaar heatover winningen. Op de 1000 meter reed de Fries Tjerk Terpstra een nieuw baanrecord, even als de Engelsman Willy O'Reilly. Op de 1500 meter Shorttrackploeg op verlies tegen Engeland reed Charles Veldhoven een nieuw baanrecord. Voor de Nederlandse ploeg be haalden ook Hans Jansen en Jeroen Otter een heatzege. Nederland verloor de overwin ning door een slecht gereden 5000 meter met aflossing. Ne derland A werd na een val derde en de B-ploeg eindigde laatste. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Dé Graaf (sociale zaken) heeft besloten de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinde ren minder te beperken dan hij eerst van plan was. In plaats van een verlaging tot 25 procent van het Nederlandse niveau, stelt de bewindsman nu vóór om 'buiten landse' kinderen recht te geven op 75 procent van het huidige ni veau. Deze verlaging is een eer ste stap in de richting van verde- gaande verlaging. De wijziging betekent dat de maat regel aanzienlijk minder zal ople veren dan de berekende bezuini ging van f 150 miljoen. Over na dere ombuigingen laat De Graaf zich niet uit, maar hij wijst er al wel op dat zelfs een bevriezing van alle kinderbijslagen per 1 juli geen soelaas biedt. Dat komt omdat door de vermin derde inflatie de afgesproken ombuigingen waarschijnlijk toch al niet gehaald worden. De staatssecretaris suggereerde dat hij mogelijk zal moeten afzien van de voorgestelde verhoging van de kinderbijslagen voor eer ste en tweede kind per 1 juli. De Graaf doet zijn nieuwe voorstel in de Memorie van Antwoord (van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Als gevolg van de eco nomische teruggang ziet de vee houder zich gedwongen zijn pro- duktie op peil te houden, terwijl gelijktijdig de vraag naar zuivel- produkten in het buitenland sterk afneemt. Arbeidstijdver korting in de veehouderij is daar om nodig op EG-niveau. Ener zijds om de groei van de Europe se boterberg te stuiten. Ander zijds ter verbetering van de so ciale omstandigheden in deze be drijfstak, waar een zevendaagse, zestigurige werkweek eerder re gel is dan uitzondering. Dat zei voorzitter H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel vandaag in Rijswijk tijdens een vergadering van het schap. Hij zei zich zorgen te maken over de ontwikkelingen op de zuivel- markt. Het overschot aan boter, opgekocht door de EG, is in het afgelopen jaar gestegen van 25.000 naar 200.000 ton. De voor raad mager melkpoeder liep in diezelfde periode op van 275.000 naar 600.000 ton. Een verdere groei van de 'zuivelberg' moet volgens Schelhaas worden ver wacht. Bij het bestrijden van deze proble men denkt Schelhaas onder meer aan een regeling waarbij melkveehouders van bijvoor beeld 55 jaar en ouder een pre mie krijgen als zijn in het komen de jaar 20 procent minder melk afleveren. In de EG valt ruim een kwart van de boeren in deze leef tijdsgroep. Ook ziet hij mogeijkheden een pre mie in te voeren voor omschake ling naar recreatie of naar pro- duktie van agrarische goederen waarvoor geen overschotten dreigen, zoals eiwitrijke voeder gewassen en hout. Financiering van dergelijke rege lingen is mogelijk door de 'straf korting' op door de EG opge kochte zuiveloverschotten deels te vervangen door een hogere melkheffing, aldus Schelhaas. van het betrokken wetsontwerp. Hij komt hiermee tegemoet aan de wensen van vrijwel alle ka merfracties, uitgezonderd de WD. Ook belangengroepen van buitenlanders hebben sinds de indiening van het wetsontwerp felle kritiek op het voorstel geuit. In de memorie van antwoord zegt de staatssecretaris dat hij met zijn nieuwe voorstel ook tege- moét wil komen aan de opvat ting van een groot deel van de le den van de Sociaal Economische Raad. De aanpassing van het oorspronke lijke wetsvoorstel moet gezien worden „als een stap in de rich ting van verdergaande verla ging", aldus De Graaf. In de tus sentijd wil hij met de meest be trokken landen overleg voeren over de verdere verlaging. Omstreeks de jaarwisseling bleek al dat het voorstel van De Graaf geen meerderheid in de Kamer zou kunnen verwerven. PvdA en CDA wezen het voorstel niet alleen van de hand omdat het tot discriminatie van buiten landers zou leiden, maar ook om dat de maatregel zou kunnen lei den tot een groeiende gezinsher eniging in ons land. Staatssecre taris De Graaf bestrijdt deze op vatting. Lard Koeken van de Indoor Hardnj Club Leiden zege vierde bij internationale jeugdwedstrijden op de Jaap Edenbaan in Amsterdam bij de jongens junioren D. De Zoeterwoudenaar ging in het sterk bezette toernooi zijn clubgenoten Aad Grimber gen en Mare Velzeboer voor af Tweede plaatsen waren er weggelegd voor Patrick den Elzen (jongens pupillen B) uit Zocterwoude, Monique Velzeboer (meisjes junioren D) en Peter van der Velden (jongens junioren C) even eens uit Zoeterwoude. Kinderbescherming DEN HAAG - "Gratis lenen voor de jeugd? Ja natuurlijk, overal". Met deze kreet kwamen vertegenwoordigers van jeugdbibliotheken gisteren naar het Binnenhof om te protesteren tegen de verlaging van de minimum contributievrije leeftijd voor leden van openbare bibliotheken. De voorzitter van de vaste commissie voor welzijn en cultuur, Dien Cornelissen (midden), nam een "stukgelezen" jeugdboek in ontvangst. AMSTERDAM (ANP) - Neder land zou meer daadwerkelijke steun moeten geven aan de Raad WASHINGTON (DPA) Het aantal dwangarbeiders in de Sowjet-Unie bedraagt ongeveer vier miljoen, van wie er ten minste 10.000 om politie ke of godsdienstige redenen zijn veroordeeld. Dit staat in een in Was hington gepubliceerde studie, die het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken voor het Congres heeft verricht. Deze dwangarbeiders verblijven in ongeveer 1000 kampen die zich in de gehele Sowjet-Unie bevinden. Enkele kampen liggen langs het traject van de in aanbouw zijnde aardgaspijpleiding van Siberie naar West- Europa. De aldaar ingezette dwangarbeiders werken volgens het ministerie onder extreme weersomstandigheden zonder adequate kleding en voedsel. Op grond hiervan beschuldigt de studie de Sowjet-Unie van overtre ding van het internationale recht, met name de anti-slavernij-conventie van 1926 en het handvest van de Verenigde Naties. voor de Bevrijding van Surina me. Dat zegt de voorzitter van de raad, ex-president Chin a Sen. "We ontmoeten hier weliswaar een sympathiek klimaat, maar feite lijke steun blijft uit aldus Chin A Sen. Volgens de voorzitter van de Be vrijdingsraad zou Nederland via zijn vele ambassades andere lan den kunnen inlichten over de si tuatie in Suriname. Onlangs liet Nederland overigens een memo over de situatie in Suriname ver spreiden in de mensenrechten commissie van de Verenigde Na ties in Genève, waar eind deze maand Suriname aan de orde komt. Behalve diplimatieke steun zou ook financiële steun van Nederland aan de raad wel kom zijn, aldus Chin A Sen. Hij zegt overigens begrip te hebben voor de terughoudendheid van Nederland, ingegeven door de vrees als neo-koloniaal te wor den afgeschilderd. Chin A Sen kondigde in een ge sprek verder aan binnen twee of drie weken enkele landen m de buurt van Suriname te bezoeken om het door de Bevrydinsraad geopende diplomatieke offensief tegen het regime-Bouterse op te voeren. Hij zal zonder meer Ve nezuela, Brazilië, Tnnidad en Barbados bezoeken. Het verzet in Sunname zelf komt volgens de Surinaamse ex-presi dent "na een schokfase langzaam op gang". "Er zijn kleine verzets groepen met name op het platte land". Deze houden zich voorals nog vooral bezig met het ver spreiden van pamfletten. De Be vrijdingsraad wil binnenkort via eigen kanalen zelf een gedrukte boodschap in Sunname ver spreiden, om de bevolking recht streeks op de hoogte te brengen van zijn bedoelingen. De voltalli ge raad wordt vandaag in Den Haag gepresenteerd. DEN HAAG (GPD) De Amster damse Raad voor de Kinderbe scherming heeft bezwaar tegen het feit dat het ministene van justitie gegevens van de raad over minderjarige niet-Neder- landse kinderen doorspeelt aan de Vreemdelingendienst van het ministerie. De raad vindt dat door deze manier van doen het gevaar groot is dat de kinderbe scherming een instrument wordt ten dienste van het vreemdelin genbeleid. De raad schrijft dit in een brief aan de staatssecretaris van justitie Volgens de raad is onlangs gebleken dat het ver plicht doorgeven van informatie over minderjarige met-Neder landse kinderen aan het ministe rie ertoe heeft geleid dat de vreemdelingenpolitie een onder zoek heeft ingesteld naar een cliënte van de raad De verplichting om deze kinderen aan te melden werd ingesteld door de vorige staatssecretaris van justitie. In de praktijk komt het erop neer dat een raad die overweegt maatregelen te nemen bij minderjarige niet-Nederland- m kindavan, daar lx t mlnlataria van justitie van in kennis moet stellen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15