5 0 T "We moeten héél veel praten Favoriet Liboton: 'Ik ben in topvorm' Den Bosch houdt schade beperkt bij Villeurbaime Spanjaarden over de schreef Lotto WK-veldrijden in Birmingham Automatismen ontbreken in Nederlands elftal vol centrumverdedigers WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 Sport PAGINA 13 VILLEURBANNE (ANP) Den Bosch heeft de eerste van de twee wed strijden in de halve finale van het Europacup II toernooi met 83-88 verloren van Villeurbanne (Frankrijk). Voor 8000 toeschouwers kon Den Bosch niet in zijn spel, het door Ton Boot zo gewenste "totaal basketbal", komen. De inzet en vechtlust waren daarentegen des te groter. Vanuit hun sterke man-to-man ver dediging hadden de Bosshena- ren elf minuten vanaf het begin de leiding. De tussensprint van Villeurbanne leverde een stand op van 28-28. Boot gaf daarop zijn spelers opdracht de zone dekking toe te passen. Veel bal verlies aan Nederlandse zijde was de oorzaak van een snelle voorsprong van de Fransen: 50- 43, met Kuipers al in het bezit van vier persoonlijke fouten. Barker en Lawrence kregen ook al vroeg in de tweede helft hun vierde persoonlijke fout. Dit be tekende dat Boot en zijn spelers geen risico mochten nemen en de coach haalde het Amerikaan se tweetal naar de kant. Barker, goed spelend, hield zich uiterst kalm toen zijn bij Villeurbanne spelende landgenoot Boston een vechtpartij met hem trachtte uit te lokken. Zeven minuten na de hervatting stond Den Bosch zeven punten achter. Cramer steunde zijn ploeg weliswaar met negen inter cepties, de Franse ploeg liep toch weg van de Bosschenaren, die te gen het einde nog enigszins te rugkwamen. De eindstand 88-83 betekent een goede uitgangspo sitie voor Den Bosch in de twee de wedstrijd op dinsdag 22 fe bruari in de Maaspoort-hal te Den Bosch. De ploeg van Boot moet in staat worden geacht te winnen en de achterstand van vijf punten weg te werken. Scores: Villeurbanne: Szanyiel 26, Boston 20, Vebobe 18, Gille 12, Vincent 8, Rigo 2, Batts 2. Den Bosch: Cramer 20, Plaat 18, Lawrence 18, Esveldt 10, Barker 8, Kuipers 7, Dekker 2. Scheidsrechters: Radovic (Joe), Dagan (Isr), toeschouwers: 8000. AARSCHOT (GPD) - In maart wordt hij pas 26, maar wereldkampioen veldrijden Roland Libo ton heeft al een leven achter de rug, bezaaid met drie wereldtitels en een reeks privéproble- men. De Belgen vinden dat maar niks. Een wereldkampioen hoort het aureool van de onberi spelijkheid te dragen, Roland Liboton heeft daar zo zijn eigen gedachten over. „Als ge aan de top staat dan vangt ge veel wind. Tegenwoordig noemen ze me een wieltjeszuiger, omdat ik vorig jaar wereldkampioen werd in de sprint met Zweifel en onlangs in Overijse Ghyllebert in de spurt klopte. Vroeger won ik met twee minuten voorsprong, nadat ik al in de eerste omloop was gedemarreerd. Toen maakte ik volgens de mensen het veldrijden kapot. Ik reageer er maar niet meer op". De wereldkampioen: "Tegenwoordig is men tevreden met een tweede plaats achter Liboton". Roland Liboton is geen Hennie Stamsnijder. Hij heeft geen plaatje op de voordeur met de tekst: „Sorry, ik ben wielrenner, wilt u niet na half tien aanbel len". Hij ligt nooit voor tienen in BARCELONA (GPD/ANP) - Barcelona gaat in hoger beroep tegen de zware sanctie, die de UEFA vrijdag aan de Catalaanse club oplegde naar aanleiding van de incidenten bij Aston Villa-Barcelona op 26 januari jl. in Birmingham. In een communiqué dat maandagnacht werd gepubliceerd ver klaarde het Barcelona-bestuur deze stap na zes uur beraad te hebben genomen. Direct na de bekendmaking van de zware straf (80.000 gulden boete en schorsing van vier spelers) sprak Barcelona-voorzitter Nunez al van een „lastercampagne tegen Barcelo- Vice-voorzitter Casaus noemde de sanctie „een monsterlijke beslissing en een slag in het gezicht van Barcelona". Volgens doel man Urruti, voor vier internationale wed strijden geschorst, „heeft de UEFA zich meer laten leiden door de televisiebeelden dan door het rapport van de scheidsrech ter". Ook diverse Spaanse bondsofficials hebben stelling genomen tegen de uitspraak van de UEFA. Bondsvoorzitter Pablo Porta opper de de noodzaak om het reglement van de UEFA te herzien „om willekeurige beslis singen zoals nu uit te sluiten". Misdragingen In het laatste jaar hebben Barcelona en Real Madrid, als ook het Spaanse nationale elf tal, de tuchtcommissie van de Europese voetbalunie handen vol werk gegeven. Een opmerkelijke serie werd vorig jaar maart ingezet bij de wedstrijd Kaiserslau- tern-Real Madrid (5-0), voor de kwartfina les van het toernooi om de UEFA-beker. Barcelona betaalde na misdragingen tegen Standaard Luik, Tottenham Hotspur en Aston Villa boetes van respectievelijk 8.000, 40.000 en 80.000 gulden. Tijdens het wereldkampioenschap bleven de Spanjaarden, die in alle opzichten het voordeel hadden het thuisspelende land te zijn, betrekkelijk buiten schot. Slechts vijf gele kaarten in vijf wedstrijden. In één duel, Spanjes vorige kwalificatiewed strijd voor het Europese kampioenschap 1984, op 17 november in Dublin, werden evenveel Spanjaarden "vergeeld" als tij dens het gehele optreden bij het wereldkam pioenschap. De Westduitse scheidsrechter Redelfs trok in het duel van Spanje met Ier land geel voor Bonet, Juan Jose, Victor, Marcos en Maceda, van wie de laatste vier ook vanavond in Sevilla zullen spelen. De UEFA deed er voor de Spaanse bond, we gens slecht gedrag van zijn spelers in Du blin, nog eens een boete van 10.000 gulden bovenop. Kees Rijvers kent de Spaanse speelwijze, heeft er bij de keuze van zijn groep rekening mee gehouden, maar bezit niet de illusie dat het ingrijpen van de Eu ropese voetbalunie werkelijk resultaat zal hebben. "Het verleden heeft niet bewezen dat straffen kalmerend werken", conclu deerde dc Nederlandse coach. bed, traint zelden meer dan vier, vijf uur per dag en begeeft zich geregeld onder de mensen. Kort om, Roland Liboton kiest voor een andere benadering. Is hij dus een levensgenieter, die het niet zo nauw neemt met het topsport leven? „Welnee", zegt hij. „Elke renner is verschillend. Ik ken mijn mogelijkheden. Een ander traint misschien meer dan ik, maar je moet zoveel trainen als je nodig hebt. Als ik moest leven zoals Hennie, dan ben ik er zeker van dat dat mijn prestaties zou benadelen". „De mensen denken: Hij heeft meer klasse en kan zich dus meer permitteren. Maar pas op, dat is niet zo. Ik kan me alleen niet opsluiten. Ik moet onder de mensen komen, anders stik ik van de zenuwen. Ik lig inderdaad niet om tien uur in bed, maar ik verzorg me wel goed. Ik hang de De opstelling van Spanje: doel: Luis Maria Arconada; achter: An tonio Maceda; Juan Jose; Antonio Goi- coechea; Jose Antonio Camacho; mid den: Juan Antonio Senor; Victor Mu- noz; Rafael Gordillo; voor: Alonso Marcos; Manuel Sarabia; Francisco Carrasco. De vermoedelijke opstelling van Ne derland: doel: Piet Schrijvers; achter: Ruud Krol; Ben Wijnstekers; Ronald Spel- bos; Peter Boeve; midden: Michel van de Korput; Johnny Metgod; Dick Schoenaker; Hugo Hovenkamp; voor: René van der Gijp; Juri Koolhof. De stand in groep 7: 1. Nederland 3-5 (9-2), 2. Spanje 2-3 (4-3), 3. Ierland 3-3 (6-5), 4. Malta 2-2 (2-7) en 5. IJs land 4-1 (2-6). groep spelers kan beschikken en bovendien de specifieke eigen schap bezit om spelers te motive- Aanpassing SEVILLA (GPD) - Een zekere originaliteit kan Kees Rijvers in geen geval worden ont zegd. Zo waagde de Brabander zich in zijn nog maar prille loopbaan als bondscoach al eens aan het experiment met vijf aanvallers, liet hij Frans Thijssen opdraven als een soort veredelde vleugelverdediger en posteerde hij Ruud Krol voor de verdediging. In alle gevallen liepen die brouwsels op een compleet fiasco uit, niettemin trekt Rijvers die lijn parmantig door. In de voor Oranje vitale EK-kwali- ficatiewedstrijd vanavond in Se villa tegen Spanje heeft de bondscoach een elftal gecompo neerd, waarin twee van de drie linies uit pure verdedigers be staan. En die compositie komt des te merkwaardiger over, om dat Rijvers de laatste dagen bij herhaling beklemtoonde „dat een Nederlands elftal in deze wedstrijd moet uitgaan van zijn eigen mogelijkheden en zo aan vallend mogelijk moet spelen". „De hoofdzaak is", zo onderschreef Michel van de Korpüt gistermid dag tijdens een chaotische pers conferentie de visie van Rijvers, „om de Spanjaarden ver van het eigen doel op te vangen en ze daar ook vandaan te houden". Maar hoe doe je dat met een mid denveld dat voor driekwart be staat uit centrale verdedigers? Het mag toch zo langzamerhand genoegzaam bekend zijn, dat verdedigers nu eenmaal van na ture de neiging hebben een stap je terug te doen, zodat het gevaar levensgroot aanwezig is dat Oranje op de eigen helft wordt teruggedrongen. Angstconcept Het is maar zeer de vraag of de spe lers, hoe geroutineerd ook, de in nerlijke rust op kunnen brengen om zichzelf te blijven en trouw te blijven aan het angst-concept waarvoor Rijvers gekozen heeft. Toch zal Oranje de lef moeten hebben om van de eigen goal weg te spelen en de Spanjaarden op te jagen. Want onder die om standigheden verliest een Span jaard snel het overzicht in de ruimte. Desondanks beschouwt Michel van de Korput het vooralsnog niet als een onoverkomenlijk be zwaar dat Rijvers voor het mid denveld bijna louter verdedigers heeft gemobiliseerd. Erg overtui gend klinkt het verweer van de toekomstige Ajacied echter aller minst. „Misschien", zo drukte de meest trouwe Oranje-klant onder de buitenlanders het voorzichtig uit, „is het een nadeel dat Jan Pe ters er niet bij is. Dat is in elk geval een speler die een balletje vast kan houden. Maar zeker weet je dat pas na de wedstrijd". In opdracht van Rijvers hielden de internationals zich keurig aan het consigne om de opstelling van de ploeg niet aan de buiten wacht prijs te geven. Niettemin is Ronald Spelbos heel wat dui delijker in zijn opvattingen en bediende zich ook minder ge makkelijk van gemeenplaatsen. Zonder omwegen herkent de rij zige voorstopper van Club Brug ge ook de nadelen die kleven aan de oneigenlijke posities die di verse spelers vanavond in Oranje innemen. „Ik stel voorop", aldus de voorma lige werknemer van AZ'67, „dat iedere speler met een beetje ca paciteiten op een voor hem vreemde plaats moet kunnen spelen. Maar ideaal is dat natuur lijk niet. Want doordat spelers in een vreemde positie spelen, wordt het natuurlijk wel erg moeilijk om zekere automatis men in te bouwen. En dat is nou juist de kracht van landen als België, Frankrijk en Duitsland. Want neem nou van mij aan, dat Guy Thijs, de Belgische bonds coach, heus geen wondertrainer is. Zijn voordeel is echter dat hij vrijwel steeds over dezelfde In het heetgebakerde sfeertje van Sevilla, dat bij een ongunstige af loop voor Oranje wel eens heel wat stof tot discussie zou kunnen opleveren, staat de rol van Ruud Krol in feite centraal. Het is zeer de vraag of Rijvers er verstandig aan heeft gedaan te buigen voor de wensen van het sectiebestuur om de Napolitaan te laten over komen. Want zijn opstelling vraagt toch enige aanpassing van het concept, omdat Krol slechts dan naar behoren kan functione ren wanneer er een complete ring van verdedigers om hem wordt gelegd. Maar ondanks de bijna sensatione le terugkeer van Krol in Oranje bleef de aanvoerdersband om de arm van Ben Wijnstekers. „En daar voel ik mij toch wel prettig bij", aldus de Feyenoorder. „Met internationaal gelouterde spelers in de ploeg als Schrijvers en Krol beschouw ik het toch als een er kenning dat ik aanvoerder ben gebleven". Of Wijnstekers daar vanavond rond de klok van tien nog eender over zal denken? „Doorslagge vend zal zijn", oordeelt Michel van de Korput, „hoe we de eerste twintig minuten doorkomen". „Het wordt in elk geval een wed strijd", zo voorspelt Ronald Spel bos, „waarin van begin tot eind ontzettend veel gepraat zal moe ten worden. Want dat is een ver eiste in een ploeg waarin de auto matismen ontbreken". Bennie V/ijnstekersdoet wat extra vitamientjes op voor het treffen met Spanje. Geholpen door René van der Gijp plukt de aanvoerder het bekende appeltje van Oranje. clown niet uit. als ge begrijpt wat ik bedoel. Ook ik zie af, en ook ik heb in het begin moeten knok ken om dit te bereiken. Ik moest hier in België kampen met Roger de Vlaeminck en Albert van Damme. Vaak ben ik geklopt, maar dat was Merckx ook toen hij begon. Ge moet daar door heen. Tegenwoordig is men te vreden met de tweede plaats ach ter Liboton". Over zes dagen verdedigt de Belg in Birmingham in Birmingham zijn regenboogtrui tegen de lan ge stelten van Hennie Stamsnij der en de routine van de Zwitser Albert Zweifel. Dit tno vormt de zeer smalle top bij de veldrijders. "Er is een kroon", noemt Libo ton de wereldtitel, "en daarom heen is een cirkel, waar drie ren ners in zitten: Zweifel, Hennie en ik. Eik jaar met het WK sprint er een uit die cirkel naar de kroon. Vorig jaar was ik dat Wel, het zal schoon zijn als het zo zal blij ven". Hoe het wereldkampioenschap zondag ook uitpakt het lijkt uit gesloten dat een outsider als Groenendaal of Ghyllebert met de eer gaat strijken. „Een kans van een op vijftien", schat ook Liboton. „Wij kunnen het ons niet permitteren zo'n coureur te laten winnen. Dan kan hij mis schien bij een gewone cross, maar niet bij het wereldkam pioenschap. Het is natuurlijk mogelijk dat Hennie, Zweifel en ik elkaar aankijken als er een renner van bij de start vandoor gaat Maar wjj zouden ons toch belachelijk maken als die zou Eigen weg Roland Liboton zoekt zijn eigen weg. In overleg met zijn dokter bepaalt hij de trainingsintensi teit. Verder pikt hij van iedereen wat op, zoals van Eric de Vlae minck, met wie hy recent uitvoe rig van gedachten wisselde. „Maar", zegt hij, „ik vind dat ik zelf moet bepalen wat het beste voor me is. Ieder mens is an ders". Zondag staat Roland Liboton aan het vertrek als de favoriet, omdat het parcours in Birmingham meer aan zijn wensen beant woordt dan aan die van Hennie Stamsnijder. Hij laat de dne af gelopen wereldkampioenschap pen nog eens de revue passeren. „In Wetzikon reed ik in de twee de positie achter Zweifel; Hennie zat weer vlak achter mij. Zweifel ging onderuit in die gladde afda ling, Hennie verspeelde terrein omdat hij zo lang is, en toen ben ik gedemarreerd en heb ik ge wonnen. In Toulouse viel ik vrij vroeg aan op de wielerbaan. Het was een dood punt in de koers. Ik hoopte dat Hennie en Zweifel naar elkaar zouden kijken, het is niet gelukt, Hennie was die dag de beste. Vorig jaar in Lanarvily, had ik bij de start al gewonnen. Ik kijk voor de start altijd naar mijn concurrenten. Ik zag hoe nerveus Hennie was. Ik dacht: ie mand die zo nerveus is kan toch niet winnen. Daar kreeg ik ge weldige moraal door. Toen dacht ik: Roland, ge gaat winnen". Zondag de reprise? „Al* het spul bijeen blijft moet ik kunnen win nen op mijn sprint. Ik ben in top vorm. Doordat ik in januari ziek was, heb ik reserves op kunnen doen. In feite is die ziekte me goed uitgekomen, hoe vreemd dat ook klinkt. Als ik in januari vol had doorgereden, was ik nu veel minder geweest". Lotto Eerste prijs geen winnaar. Tweede prijs: 4 winnaars, die allen bruto i. Jackpot voor lotto 7: f 111.732,19. 347 winnaars, die allen f 63,50 ontvan gen. Derde prijs: 3 698 winnaars, die al len f 14,90 ontvangen. Toto-gelijk Eerste prijs geen winnaar. Tweede prijs geen winnaar. Derde prijs: 12 win naars. die allen f 533,70 ontvangen. Vier de prijs 396 winnaars, die allen f21 AO ontvangen. De jackpot voor toto-geluk 7 is f 1.547.25 Cijfers pel Het winnend nummer was: 956053 Er was één deelnemer met res goede cg- fers. Hu ontvangt bruto f 100.000,-.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13