Gemeente stuurt AVM weg Steeds Woningen op plaats Overdekte voltooid Vraagteken bij hoge huur Parttimers meegeteld Hogere werkloosheid door nieuwe definitie Ander bedrijf moet werk Oranjegracht e.o. afmaken Bestuur vakbond: 'Werkgelegenheid bij AZL niet inleveren' Aanleg busbaan vertraagd Twee jaar voor overvallers Sen met fco/om& blftdbleeld DINS!AG M FEBRUARI 1983 LEIDEN. Wethouder Tesselaar heeft gisteren de sleutels.uitgereikt aan de bewners van de eerste gereedgekomen woning op de plek van het vroege* zwembad De Overdekte. Het compex van 24 woningen aan de Haarlemmerstraat bestaat uit twee- drie-, ter- en vijfkamerwoningen voornamelijk bestemd voor gezin nen en bejaarden. De nieuwbouw is gegroepeerd rond een binnen plaats Qt Maria Gijzenplein gaat heten. Alle woningen krijgen hun toegangaan het pleintje waar speelgelegenheid en wat groen zal ko- De eerste leutel werd, gistermiddag, door de wethouder uitgereikt aan de heer n mevrouw Vermond die een voor minder valide aangepaste woning ebben gekregen. Tesselaar zei dat er goede woningen staan maar dalde hoge huur van de huizen hem dwars zit. De huren Mn de nieuwbouw zullen per maand 345 tot 582 gulden gaan bedragenDat zint de wethouder niet omdat thans in de Stevenshofpol- der wonijgen worden neergezet die, verhoudingsgewijs, veel goedko per zijn. 'esselaar zei dat het bouwplan voor het Overdekte-terrein is gemaakt i een tijd dat alles kon en dat het niet meevalt de woningen te verhurenn een tijd waarin de buikriem moet worden aangehaald. Het is de gemente wel gelukt bijna alle woningen te verhuren. LEIDEN - Het aantal werkzoekende mannen nam in het rayon Leiden in de maand januari toe met 292, het aantal werkloze vrouwen met 348. In totaal zijn er nu 7005 mannen zonder werk en 2982 Dat deze cijfers hoger uitvallen dan verwacht komt door de nieuwe werk- loosheidsdefinitie. Bepaalde groepen ingeschrevenen worden nu wel meegeteld, terwijl dat voorheen niet het geval was. Volgens de nieuwe definitie is iedereen werkloos, die werk zoekt voor 20 uur of meer per week. Tot nu toe werden alleen die ingeschrevenen meegeteld, die werk zochten voor 25 uur of meer. Vergelijking van januari 1982 met januari 1983 levert een groei van de werkloosheid op van ruim dertig procent. De werkloosheid onder de mannen steeg met circa 25 procent, de werkloosheid onder vrouwen met meer dan vijftig procent. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het gewestelijk arbeidsbureau Leiden behoren. Mevrouw Vermond krijgt van wethouder Tesselaar per kussentje de sleutel van haar woning aangevoerd. Vanonder zijn bontmuts kijkt voorzitter Nachtegaal van woningbouwvereniging Eengezindheid toe. LEIDEN - le Amsterdamse Verwariringsmaatschap- pij (AVM is door de ge meente le laan uitge stuurd. üet bedrijf mag de herselwerkzaamhe- den in 23i woningen aan de Oranjejxacht en omge ving niet ifmaken. Wethouder Teselaar meent dat het de bouvers Noorlander en Panagro (dif verantwoordelijk zijn gesteld zoor bouwkundige gebreken in le 230 woningen) is gelukt zich terehabiliteren, maar dat de de AVI opnieuw heeft ge faald. "Daarcn is het beter nu uiteen te gaaf', aldus de wethou der. De bewoners tan de nieuwbouw hadden vorig week al laten we ten dat zij alt vertrouwen in de AVM hebber,verloren en dat wat hen betreft ce maat vol is. Uit een enquête inder de bewoners van de 42 walingen die het eer ste zijn herstild, is gebleken dat de AVM in üchtig procent van de woningei opnieuw fouten heeft gemaak en dat de chaoti sche werkwij;e van monteurs de bewoners ved overlast heeft be zorgd. Er zijninstallateurs op het werk gezet dé geen enkele reke ning zouden hebben gehouden met het feit dat ze in huizen werkten waai gewoond werd. In de woningen zou onnodig scha de zijn aangoïcht en de inrich ting zou onnaiig zijn bevuild. De ellende rord het aanbrengen van een nieuve centrale verwar ming in de <2 woningen is nu ook voor de gsmeente aanleiding om met de AVM te breken en met één of meer andere installa teurs in zee t* gaan. Met de AVM is overeenstemming bereikt om nu maar een punt achter de zaak te zetten. "Een aantal andere installateurs zal door de gemeente worden uit genodigd een offerte in te dienen voor het aanbrengen van een nieuwe centrale verwarming in de overige 188 woningen. Voor taan zal per complex opdracht worden gegeven tot het uitvoe ren van werkzaamheden zodat de gemeente steeds opnieuw kan bekijken of een bedrijf verder mag in het volgende blok wonin gen. Mogelijk zal meer dan één bedrijf worden uitgenodigd om het werk af te maken", aldus wethouder Tesselaar gistermid dag. Eén bedrijf heeft zich al bij de ge meente gemeld om de werk zaamheden voor dezelfde prijs uit te voeren als. de AVM. Dat is merkwaardig omdat de AVM door de gemeente aansprakelijk was gesteld voor een groot aantal fouten die in het verleden, bij de aanleg van de centrale verwar ming, zijn gemaakt. De gemeen te heeft afgezien van een proces tegen de AVM nadat de verwar mingsmaatschappij zich bereid had verklaard een nieuwe cen trale verwarming in de woningen aan te brengen voor een bedrag dat drie ton lager ligt dan de be grote 1,3 miljoen gulden. Nu een ander bedrijf een nieuwe cv-installatie wil maken voor hetzelfde bedrag als de AVM is gerede twijfel ontstaan of de AVM wel zou hebben betaald voor de gemaakte fouten. Vol gens wethouder Tesselaar is dat niet helemaal duidelijk omdat de lagere aanneemsom van andere bedrijven in de hand wordt ge werkt door de slechte economi sche situatie. Installatiebedrij ven zouden voor een zeer lage aanneemsom aan de slag willen om aan het werk te kunnen blij ven en om in Leiden op de markt te komen, met het oog op de nieuwbouw in de Stevenshofpol- der. De voorbereiding en uitvoering van werkzaamheden in de reste rende woningen zal volgens de wethouder worden verbeterd. Er zijn afspraken gemaakt met de bewonersvertegenwoordiging en andere betrokkenen over de af handeling van technische- en be woners problemen. Ook zal het dagelijks toezicht worden verbe terd. Tesselaar zegt te hopen dat het aanbrengen van een nieuwe cv- installatie in de overige 188 wo ningen voor de volgende winter klaar is, maar de werkzaamhe den niet te zullen overhaasten. Een deel van de problemen die zich in de 42 woningen hebben voorgedaan wordt geweten aan de korte voorbereidingstijd. Vol gens de wethouder is het werken in bewoonde woningen, en alle emoties rond het herstel van ge maakte fouten, door de AVM on derschat. De CDA-fractie, die zaterdag een werkbezoek aan de woningen bracht, verklaart verheugd te zijn dat de AVM zich heeft terug getrokken. De fractie constateert dat de bewoners (en -commissie) ook geen enkel vertrouwen meer hebben in adviesbureau Deerns en meent dat dit bureau hieruit haar conclusies moet trekken. Mannen Vrouwen Dec. '82 Jan. '83 Dec '82 Jan. '83 Alkemade 236 105 105 107 Katwijk 780 841 218 259 Leiden 4356 4511 1709 1921 Leiderdorp 393 413 165 205 Oegstgeest 227 244 116 133 Rijnsburg 140 150 60 67 Valkenburg 40 39 13 17 Voorschoten 334 356 144 155 1 Warmond 76 82 39 39 Zoeterwoude 113 114 54 69 Overige 18 19 11 10 Totaal 6713 7005 2634 2982 Persbericht rayon Leiden over: januari 1983. Lisse In het rayon Lisse nam het aantal werkloze mannen toe met 27 t aantal vrouwen zonder werk met 16. In totaal zijn er nu 1896 i werkloos en 928 vrouwen. Maar in verband met de nieuwe werkloos heidsdefinitie zal het volgens het arbeidsbureau dichter bij de waar heid liggen als van de veronderstelling wordt uitgegaan dat het aantal mannen vrijwel gelijk is gebleven en het aantal vrouwen enigszins ge daald over de maand januari, met name in de agrarische sector. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van arbeidsbureau Lisse behoren. LEIDEN - Het groepsbestuur van de vakbond ABVA/KABO van het Academisch Ziekenhuis Lei den en haar leden vergaderen vanavond over het voorstel van de directie van het AZL om het aantal arbeidsplaatsen mot hon derd te verminderen. Het groepsbestuur meent dat de directie van het AZL het voor beeld van het kabinet klakkeloos dreigt over te nemen door, zon der enig arbeidsplaatsen-beleids plan, honderd plaatsen op te hef fen om daarmee in 1983 een 'gat' van vele miljoenen in de begro ting te stoppen. "Zolang de directie en het bestuur nog toestaan dat vele reeds zeer goed gesalarieerde 'hogere' me dewerkers per jaar tientallen mil joenen guldens ziekenhuis-in komsten in fraaie potten, stich tingen en hun eigen zakken laten verdwijnen, kap en mag er over het inleveren van arbeidsplaat sen niet worden onderhandeld", aldus het standpunt van het groepsbestuur. In 1983 zal het aantal personeels plaatsen in het AZL met hon derd moeten worden terugge bracht. (Dit is een vermindering van drie procent). De directie van AZL verwacht dat een situa tie van gedwongen ontslagen daarbij kan worden vermeden. Zij veronderstelt de verminde ring te kunnen bewerkstelligen door natuurlijke afvloeiing en vervroegde uittreding. Op deze manier hoopt de directie het aan het eind van het jaar te verwach ten begrotingstekort van acht miljoen te kunnen dekken. Werk te duur LEIDEN - De aanleg van een vrije busbaan bij het kruis punt Hoge Rijndijk/Leider- dorpse brug heeft vertraging opgelopen. Rijkswaterstaat heeft besloten eerst te onder zoeken of de reconstructie goedkoper kan worden uitge voerd. De werkzaamheden zijn hier door - nu de bouw van de tunnel voor fietsers en voet gangers inmiddels gereed is stil komen te liggen. Vol gens Molenaar, de chef van de Leidse regio van Rijkswa terstaat, zal het uitstel hoog uit een half jaar duren. "We hadden gehoopt de bouw van de tunnel en het busba- nenproject op elkaar af te stemmen. Dat is niet gelukt. We zijn aan het nadenken over afslanking van het plan. Dat wil niet zeggen dat het plan zelf ter discussie staat. Het eindresultaat zal er niet onder lijden. Maar het maakt nogal verschil of het asfalt 30 of 28 centimeter dik moet zijn", aldus Molenaar. De gemeente is allesbehalve blij met het uitstel van het werk. De situatie op het kruispunt wordt door ir. Ale- trino, het hoofd van de ge meentelijke directie ver keerszaken, "ongelukkig en niet veilig" genoemd. "Maar we kunnen er niets aan doen", aldus Aletrino. Door de beslissing van Rijks waterstaat blijft het vernieu wen van de verkeerslichten door de gemeente noodge dwongen voorlopig achter wege. De situatie op het kruispunt heeft regelmatig verkeersopstoppingen op de Hoge Rijndijk tot gevolg. Dec. '82 Jan. '83 Dec. '82 Jan. '83 Hillegom 408 412 211 185 Lisse 368 355 173 169 Noord wijk 514 525 212 249 Noord wijkerhout 273 284 140 149 Sassenheim 191 202 137 131 Voorhout 112 115 39 45 Overige 3 3 Totaal 1869 1896 912 928 LEIDEN - De twee overvallers gel, de 29-jarige Leidenaar J het postagentschap aan de Maresin- D. en de evenoude Rotterdammer ff van S., zijn vanmorgen door de Haagse rechtbank tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De periode van voorarrest wordt daar van afgetrokken. De rechtbank zat met die uitspraak precies in het spoor van de officier van justitie die een gelijke straf had gewenst. Beide mannen overvielen het postagentschap annex drogisterij in november vorig jaar en maak ten daarbij 110.000 gulden buit. Naar eigen zeggen werden ze door geld schulden gedreven. Redactie: Sart Jungmann Jaap Visser Medewerkers van de gemeente leggen betonnen staven neer: de Stationsweg is niet langer meer voor automobilisten bereikbaar die van het station komen. De meesten hadden dat gisteren pas laat in de gaten. (Foto r. vu (tollek) Weer een strop voor een onwetende automobilist De Steenstraat is afgesloten voor particuliere vierwielers. Een aantal autorijders besloot de borden gisteren maar voor niet gezien te beschouwen. (ToU Helvoet) Puzzelroute Menig automobilist krabde zich gisteren verbaasd op het hoofd. De verkeerssituatie is sinds gisteren drastisch gewij zigd in de binnenstad en veel autorijders leken daar zeer on danks alle publicaties toch door verrast. Aarzelende rich tingaanwijzers en boze rem lichten Ontelbaar waren degenen die ko mend van de Rijnsburgerweg net als vroeger de Stationsweg wilden opdraaien. Dat ging dus niet meer. Dat betekende doorrijden tot de Plesmanro- tonde en dan maar via de Mors singel de stad in. Weer mis. Twee rode borden met zo'n vrolijke witte streep verboden auto's rechtsaf te slaan richting Steenstraat. Dan maar weer doorrijden, de Rijnsburgersingel op, en de Valkbrug nemen. Wéér mis. Mag ook al niet. Andermaal rechtdoor dus om via de War- monderbrug in de buurt van de binnenstad te komen. Wéér mis. De brug naar de Korte Ma re is er tegenwoordig alleen nog maar voor tweewielers. Afijn, ook een manier om in Leiderdorp te belanden. Alle verkeersmaatregelen - te vatten onder de noemer 'Valk- brug als toegangsweg voor de binnenstad' - gingen gisteren om half tien in. Barricades en palen leiden auto's voortaan langs andere wegen en de eer ste krachtproef was dus de spits gistermiddag tussen vijf en zes. "Alles rustig verlopen", zegt politievoorlichter Dick Graveland. "Kennelijk heeft alle informatie vooraf goed ge werkt. Ook vanmorgen heeft de parate motorbrigade niet hoeven ingrijpen". Verkeersambtenaar J. van Duijn is het niet eens met Graveland. Hij is een tegenovergestelde mening toegedaan. Van Duijn was aanwezig bij het plaatsen van alle obstakels en merkte juist dat de meeste automobi listen niet zo goed op de hoog te waren. "Nee, ik ben daar niet zo enthousiast over", zegt hij. Maar, zijn beiden het er over eens: de echte test komt pas volgende week maandag als de krokusvakantie achter de rug is. Een nieuwe onwetende la ding automobilisten kan dan aan de puzzelroute beginnen. Leuk gezelschapspel of moe ten we het 'Automobilist, erger je niet' noemen? B.J. IJspret Tijdens 'dooie momenten' van schaatswedstrijden op tv staan de camera's in de regel op het publiek gericht en dat levert vaak alleraardigste 'shotjes' op Nergens hangen meer spandoeken dan bij schaats wedstrijden en nergens zyn de teksten daarop origineler en vindingrijker. Wat te denken van kreten als "Alle ballen op Tscheu" en "Dag Mam", die vorig jaar bij de WK in Assen op de lachspieren werkten. Dit weekeinde bij dc WK in het Bislet-stadion brachten de Noorse cameramensen uitge breid de tekst "De Llsbaan Lei den moet blyven" in beeld. Na vraag bij de met sluiting be dreigde ijsbaan leerde ons dat het brein achter deze promo tiestunt in Rijp wetering moet worden gezicht Melkboer Wil Bakker en zijn zus Ottie Olijer- hoek-Bakker bleken de ont werpers van dit spandoek. Hun ee.ste trip naar een groot schaatsevenement wilden Wil en Ottie graag op een originele manier 'aankleden'. "We had den natuurlijk wel een span doek voor Hilbert of Yep kun nen maken maar daar hingen er al zoveel van. Nou, en omdat we graag op de Leidse ijsbaan schaatsen en vinden dat die moet blyven hebben wc voor deze tekst gekozen", luidt het nuchtere commentaar van het Ripse tweetal. Toch nog een beetje ijspret dus voor de exploitant van de Ijs baan Leiden, Piet Beers, die zijn sponsorpupil Hilbert van der Duim zo hopeloos zag fa len. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3