Knesseth akkoord met besluit DOE-HET- MET-ZELF c Uw Gasbedrijf adviseert. Bijeenkomst van intellectuelen levert weinig op Opvolger Sharon man van de harde lijn Spanningen Japan-EGvemiinderd Over aftreden Sharon Leger Libanon moet Oost-Beiroet onder controle krijgen Aanslag op brandstoftanks in Lesotho Geisertje aansluiten? Medewerker Aeroflot in Rome aangehouden Nederland doet beroep op Teheran Aan Parijse Sorbonne "Dump helemaal geen kernafval in zeeën" DINSDAG 15 FEBRUARI 1983 Buitenland JERUZALEM (GPD) - Prof. Mosje Arens (58), de nieuwe Israëlische minister van defensie, heeft deze post al eerder aangeboden gekre gen. Toen Ezer Weizman in het vooijaar van 1980 aftrad, weiger de Arens minister van defensie te worden, omdat hij het oneens was met de Camp David-politiek van premier Begin. Arens heeft dan ook indertijd tegen de ak koorden van Camp David ge stemd. Waarom is hij nu wel bereid minis ter van defensie te worden? Om dat het niet langer om vrede met en concessies aan Egypte gaat, maar om het behoud van de westelijke Jordaanoever, „Judea en Samaria". Het kabinet krijgt er dus opnieuw een voorstander van de zeer harde lyn bij. Samen met minister van buitenlandse zaken Shamir, minister zonder portefeuille Sharon en de extre mistische prof. Neeman (minis ter van wetenschapzaken) van de Techia steunt Arens de gedachte dat Jordanië een Palestijnse staat is, en dat de aspiraties van Arafat daar tot hun recht moeten komen ten koste van koning Hoessein. Arens behoort zonder twijfel in het rechts-extremistische kamp thuis, maar is desalniettemin een man met een zakelijke aanpak, zonder echter concessies aan zijn ideologie te doen. Toen het vre desverdrag met Egypte eenmaal een feit was, stemde Arens erin toe ambassadeur in Washington te worden. Daar kwam zijn zake lijke aanpak tot uiting toen hij enkele maanden geleden pre mier Begin aanraadde de bouw van nederzettingen in de bezette gebieden tijdelijk te bevriezen, een advies dat werd genegeerd. Arens deed dat om tactische re denenen, in het belang van de Amerikaans-Israëlische betrek kingen. Het bewijst dat hij op dat punt wat gevoeliger is dan zijn meeste toekomstige collega's in het kabinet, zoals door Knesset- leden van de Likoed werd beves tigd. Onmiddellijke veranderingen zijn van Arens niet te verwachten. Misschien een iets soepeler standpunt inzake Libanon, voor zover het Noord-Libanon betreft. De Israëlische aanwezigheid in het Shoef-gebergte was een stok paardje van Sharon. Wat Zuid- Libanon betreft steunt Arens de regeringspolitiek, die Unifil of een internationale vredesmacht diskwalificeert en Hadad niet wil laten vallen. Arens is een luchtvaartingenieur, in Amerika opgegroeid, en an ders dan zjjn voorganger Sharon een rustig optredend .nan, geen schreeuwlelijk zodat hij de in druk geeft van redelijkheid. Vooral in Washington doet hij het goed. Senatoren zien in Arens 'one of us' vanwege zijn Amerikaanse achtergrond. Maar wie van Arens een soepele poli tiek verwacht zal waarschijnlijk bedrogen uitkomen. JERUZALEM (DPA/Reuter) Het Israëlische parlement heeft gisteren na een stormach tig debat van vier uur het regeringsbesluit goedgekeurd dat Sharon aftreedt als minis ter van defensie en lid van het kabinet blijft als minister zonder portefeuille. Van de 120 afgevaardigden stemden 61, onder wie Sharon, voor en 56 tegen. Alle drie de oppositiepartijen heb ben aangekondigd een motie van wantrouwen tegen de regering Begin in te zullen dienen. Daar over zal morgen worden ge stemd. Woordvoerders van de oppositie uitten felle kritiek op het aanblijven van Sharon en van het hele kabinet. De manier waarop de regering-Begin met de conclusies van de onder zoekscommissie Kahan om springt werd door oppositielei der Pefes gekenschetst als strij dig met de geest van het rapport. Afscheid Sharon heeft in Tel Aviv met mili tair ceremonieel afscheid geno men van het personeel op het mi nisterie van defensie. Tegenover vertegenwoordigers uit alle le gerafdelingen bestempelde Sha ron de Israëlische strijdkrachten als "het leger met de hoogste mo rele waarden". "Daarvoor sa lueer ik", zo zei de gewezen mi nister van defensie. Ariel Sharon besloot vorige week na langdurig verzet af te treden als minister van defensie, nadat een speciale onderzoekcommis sie zijn ontslag had aanbevolen wegens de indirecte verantwoor delijkheid van de minister voor het bloedbad vorig jaar septem ber in de Palestijnse vluchtelin genkampen Sabra en Chatila in Beiroet. Tijdens Sharons emotionele af scheid van het departement dat hij anderhalf jaar leidde maakte het bureau van premier Mena- chem Begin bekend dat de huidi ge ambassadeur van Israël in Washington, Mosje Arens, de nieuwe minister van defensie zal worden. Vredesprijs De Braziliaanse aartsbisschop, Dom Helder Camara, krijgt een vredesprijs van een Ja panse religieuze sekte. Het is de eerste keer dat deze prijs wordt uitgereikt. De vredes stichting Niwano deelde gis teren mee dat de prijs aan Ca mera is toegekend wegens zijn toewijding voor de ar men en zwakken. Verlof Een Westduitse commandant was bevreesd dat de diens- plichtigen "teveel van de oor logsrealiteit" afdrijven. Daar om heeft hij vorige week een alarmoefening gegeven om zijn manschappen een oor logsfilm te laten zien. De sol daten moesten in het holst van de nacht van hun verlof naar de kazerne terugkeren voor een "alarmoefening". Een mars van anderhalve ki lometer leidde de militairen toen naar een bioscoop, waar de oorlogsfilm werd ver toond. Gummiknuppel De politie van Zürich mag voortaan gummiknuppels ge bruiken. Het parlement van het kanton heeft dit gisteren besloten. De knuppels mo gen alleen worden gebruikt om gevechten; die anders te lang zouden gaan duren, te "bekorten". Woordvoerder Charta 77, de Tsjechoslowaak- se mensenrechtenbeweging, heeft een nieuwe woordvoer der. Dat is Marie Krizkova. De vorige woordvoerder was Radim Palous, die na een jaar als woordvoerder voor Char ta 77 te hebben gewerkt, af trad. Lever Een twaalfjarig Hongaars meis je leeft sinds twee weken met een getransplanteerde lever. De ingreep is zonder compli caties verricht aan de univer siteitskliniek BEIROET (AFP/UPI) - Het Liba nese leger heeft gisteren van pre sident Amin Gemayel opdracht gekregen vandaag het oostelijk deel van Beiroet binnen te trek ken en onder zijn controle te MASERU (Reuter/UPI) - In Mase ru, de hoofdstad van Lesotho, is zondagnacht een bomaanslag ge pleegd. Daarbij werden drie brandstoftanks vernietigd, ter wijl twee andere tanks onge schonden bleven. De aanslag veroorzaakte een enorme brand die pas na enige uren door de brandweer onder controle kon worden gebracht, aldus de poli tie. De staatsradio schreef de verant woordelijkheid voor de aanslag toe aan het "bevrijdingsleger van Lesotho", de militaire vleugel van de oppositionele "Basuto- land Congrespartij". Eerder deze maand verwoestten vijf explo sies een waterpompstation bui ten Maseru. Ook voor deze aan slag werd het bevrijdingsleger verantwoordelijk gehouden. brengen. Het leger zal 6000 man in drie gemotoriseerde brigades inzetten om in groot-Beiroet de orde te handhaven. In Ouzai, een zuidelijke voorstad van Beiroet waar veel eenheden zijn gele gerd, zijn de voorbereidingen voor deze actie gisteravond afge sloten. Oost-Beiroet, het christelijk ge deelte van de Libanese hoofd stad, staat al sinds 1975 niet meer onder controle van de regering. Nu zwaait de "Libanese strijd macht" (de verenigde christelij ke milities) er de scepter. Na het vertrek van de Palestijnse guer rillastrijders uit het islamitische West-Beiroet in augustus van het vorige jaar is er herhaaldelijk sprake van geweest dat de rege ring door middel van het leger ook het oostelijk gedeelte van de hoofdstad onder haar controle zou brengen. Maar tot nu toe is dit niet gebeurd, hetgeen onge noegen wekte bij het islamiti sche deel van de bevolking. Volgens de Libanese pers, gister avond, zou het leger ook de ha venwijk en de noordoostelijke buitenwijk van de stad onder zijn gezag plaatsen. Daarmee zou het tevens het begin van de we gen naar de Syrische hoofdstad Damascus en naar het noorden controleren. De multinationale troepenmacht van Italianen, Fransen en Ameri kanen die in West-Beiroet is ge stationeerd, wordt niet bij deze actie betrokken. ADVERTENTIE Laat het over aan een vakman. Die is er voor om gasapparaten aan te sluiten en te onderhouden. Waar u een goede installateur kunt vinden? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Ariel Sharon inspecteert voor het laatst de erewacht bij zijn vertrek als minister van defensie. ROME (Reuter/UPI) - In Italië is gisteren de directeur van het kantoor van de Russische staatsluchtvaartmaatschap pij Aeroflot in Rome op be schuldiging van spionage gearresteerd. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse ken bevestigde de arrestatie maar weigerde nadere bijzon derheden. Aeroflot noch de Russische ambassade in me wilden commentaar ge Victor Pronin zou zijn gearres teerd op last van onderzoeks rechter Domcnica Sica op verdenking van spionage. Volgens diverse Italiaanse persbureaus zouden ook twee Italianen zijn gearres teerd. Eerder werd Sergei Antonov, chef van het kantoor van de Bulgaarse staatsluchtvaart maatschappij op Fiumincino, gearresteerd en vastgehou den hangende nader onder zoek naar beschuldigingen dat hij betrokken zou zijn bij de moordaanslag op paus Jo hannes Paulus II in mei 1981. GENÈVE (AFP) - Nederland heeft gisteren een beroep gedaan op Iran geen uitvoering te geven aan de doodvonnissen die zijn uitgesproken tegen 22 leden van de Baha'i-gemeenschap. De op roep werd gedaan bij monde van professor P.H. Kooijmans, de lei der van de Nederlandse delega tie naar de lopende zitting van de VN-commissie voor de rechten van de mens. In Shiraz zijn 22 leden van de Ba ha'i-gemeenschap ter dood ver oordeeld. De vonnissen zijn in middels bekrachtigd door het opperste gerechtshof in Teheran en ze zullen spoedig worden vol trokken, zo heeft een Baha'i-ver- tegenwoordiger bij de VN in Ge- nève gisteren bekendgemaakt. Sinds Iran onder leiding staat van Ayatollah Chomeini zijn er 140 leden van de Baha'i-beweging, die in Iran ontstaan is uit drie verschillende godsdiensten, te rechtgesteld, aldus de zegsman. Een afvaardiging van de beweging woont op het ogenblik in Genève de zitting van de VN-commissie voor de mensenrechten bij om de vervolging om hun geloof van de Baha'i-aanhangers in Iran aan de kaak te stellen. Vanaf de katheder in de eer biedwaardige Parijse Sor bonne verklaarde de Ameri kaanse schrijver William Sty- ron: „Ik vind het heel prettig om hier te zijn en de Concor de is een zeer buitengewoon vliegtuig". Hoewel daarmee zyn toespraak ten einde was. begrepen de ruim driehon derd wereldberoemde gasten van minister voor cultuur Jack Lang en president Fran cois Mitterrand dat er meer van hen werd verwacht op het tweedaagse colloquium „Cultuur en ontwikkeling". Frankrijk probeerde het afgelo pen weekeinde weer op de voorste rij te gaan staan als wereldcultuurverspreider. Het viel dan ook evenmin in goede aarde toen Sean Mc Bnde. Nobelprijswinnaar voor de vrede, vanaf hetzelf de spreekgestoelte in de oud ste Franse universiteit het uitgelezen gezelschap eraan herinnerde dat Frankrijk een door Rudolph Bakker van de landen is die de mees te wapens exporteert. President Mitterrand - die zich zelf ook als literator ziet - hield een inleiding die de sleutel diende te zijn tot een twee dagen durende gedach- tenwisseling. Hij riep „plech tig" alle scheppende krach ten in de wereld ertoe op mee te werken aan de „verjon ging" van onze planeet. De president vond dat we maar in duistere Ujden leefden en lanceerde zijn geliefde stel ling, dat er tegelijkertijd moest worden geinvesteerd in de technologie zowel als in de artistieke en intellectuele schepping. De Amerikaanse schrijfster Su san Sontag herinnerde eraan dat haar land een ministerie voor cultuur niet kende. En ze scheerde beleefd langs de herinnering aan het incident, toen minister Jack Lang met een particulier vliegtuig van Fidel Castro op een Unesco- bijeenkomst in Mexico ver scheen, om daar het „intellec tuele imperialisme van de Verenigde Staten" aan de kaak te stellen. Miss Sontag merkte alleen nog zuinig op: Als wjj een minister van cul tuur hadden, zou dat niet ie mand als Jack Lang zijn. Eer der een Clint Eastwood!". De Griekse filmactrice Melina Mercouri, net als de vroegere theaterdirecteur Lang nu mi nister van cultuur in eigen land, verscheen temidden van een poëzie-lezing met veel misbaar in het audito rium, vlak voor de komst van Mitterrand. Iets minder op vallend deed Sophia Loren haar intrede, aan de arm van madame Lang. Sophia deed er het zwijgen toe en vol stond ermee mooi te zijn. De pas uit de gevangenis bevrij de Zuidafnkaanse dichter Breyten Breytenbach sprak in de Sorbonne over „het bloed van Descartes". Een gast die de bijeenkomst ernstig nam, was de Ameri kaanse econoom John Ken neth Galbraith. Hij stelde dat de „economen de machine kapot hebben gemaakt en dat alleen de kunstenaars hem weer op gang kunnen bren gen". Zelfs de linkse Franse pers deed wat meesmuilend over de bijeenkomst, die tenslotte op het presidentieel paleis, het Elysée, uitliep in drank gelagen en vrolijkheid. „Het colloquium is nu eenmaal een van de essentialia van het Franse socialisme", aldus Li- bération, en het blad ging voort: „Nu de socialisten - per verrassing aan de macht gekomen - in wanorde aan het hervormen zijn en de wa re hervormingsgeest ont breekt, is dit colloquium mis schien wel bedacht om een leemte te vullen". Het blad spreekt nog over „een melan cholieke wals van voorstellen en de smachtende duizelin gen der gedachten". „Deze socialistenstaat als opvoerder van spektakelstukken, ter wijl ze daar in de oppositie juist zo tegen was, het is alle maal een beetje belachelijk", aldus het blad. President Mitterrand sprak tij dens zijn inleiding de meest symbolische woorden, niet in het minst over zichzelf, toen hij zei: .Als het in de wereld allemaal toch niet lukt, is het maar het best zo dicht moge lijk bij Utopia (de naam van een denkbeeldige, volmaakt gelukkige staat) te gaan staan". Dit colloquium leek al een beetje op Utopia. Geen won der dat een aantal enthou siastelingen na afloop uit riep: „We komen over vijf jaar terug". Voorstel in Londen: LONDEN (AFP/DPA) - Op een conferentie tegen vervuiling van de zee in Londen is een voorstel ingediend tot een volledig ver bod op de storting van radioac tief afval in zee. De bijeenkomst van staten die het verdrag van Londen hebben ondertekend, werd gisteren in de Britse hoofd stad geopend. Milieuactivisten demonstreerden voor het confe- renticgebouw tegen elke storting van kernafval. Spanje streeft naar de opschorting van dumping van radioactief af val in zee totdat er meer kennis beschikbaar is over de gevolgen voor het zeemilieu. Nauru en Ki ribati eisen een volledig verbod zonder meer. De vijf Scandinavi sche landen ondersteunen het anti-dumping voorstel maar stel len een afbouwperiode van de huidige operaties tot 1990 voor. Nederland heeft al aangekon digd tegen een volledig verbod op storting te stemmen ondanks het feit dat het zelf wil stoppen met de dumping in zee en het af val op land wil opslaan. Een derde motie is gisteren inge diend door Engeland, een van de vier landen (met België, Zwitser land en Nederland) dat afval in zee stort Hierin wordt voorge steld de dumping van laag- radioactief afval in het kader van het verdrag van Londen te blij ven toestaan Over de moties wordt vrijdag gestemd. BRUSSEL (ANP) - De twee Europese com missarissen die de afgelopen week onder handelingen in Japan hebben gevoerd, heb ben daar "positieve resultaten bereikt". Etienne Davignon (industriecommissaris) en Wilhelm Haferkamp (buitenlandse be trekkingen) hebben dat gisteren op een pers conferentie in Brussel gezegd. Haferkamp zei dat er nu nauwere betrekkingen tussen de EG en Japan mogelijk zijn. Davignon beoordeelde vooral positief dat er voortaan elk kwartaal overleg zal zijn met de Japanners. "Dat opent een kader om even tuele problemen op voorhand op te lossen", zo zei hij. Beide Europese commissarissen zijn er blij kens hun uitspraken op de persconferentie van overtuigd dat na hun recente bezoek aan Tokio een betere samenwerking tussen Ja pan en de EG mogelijk is en dat bestaande wrijvingen in de verhouding tussen de twee handelspartners voor en goed deel uit de we reld zijn. Davignon en Haferkamp zun in Tokio uitvoe rig geïnformeerd over de maatregelen waar mee men in Japan bezig is om de invoer m Japan uit de EG te versoepelen. Een speciale werkgroep houdt zich nu voor het eerst in de geschiedenis in Tokio bezig met de coördi natie van het werk van tien Japanse departe menten om technische handelsbelemmerin gen zo veel mogelijk uit te bannen. Dat werk moet eind maart gereed zun. Bij de besprekingen in Tokio is de export van video-recorders naar de EG een van de voor naamste problemen geweest. In het afgelo pen jaar heeft Japan 4,9 miljoen van die recorders op de Europese markt afgezet. Da vignon en Haferkamp hebben in Tokio we ten te bereiken dat de Europese fabnkanten nu een vaste afzet van tenminste 1,2 miljoen recorders op de Europese markt is gegaran deerd. Japan zal naar Europa niet meer dan 4,55 mil joen recorders exporteren en 600.000 recor ders, die met behulp van Japanse onderde len in Duitsland en het Verenigd Koninkrijk worden geassembleerd, zijn bu die 4,55 mil joen inbegrepen. Voorts is een regeling ge troffen waardoor de prijs van de Japanse recorders dichter bij die van de Europese komt. Als die regeling in werking treedt, vervalt vol gens Europees commissaris Davignon de grond voor anti-dumping-klachten. die Phi lips en Grundig tegen Japan hebben inge diend. Die klachten hielden onder meer in. dat Japan de pnjzen van zun recorders in de EG met 60 procent onder die van de kost prijs had teruggebracht Volgens Davignon zou er nu ook een eind ko men aan Franse import be perkende maatre gelen. Sinds november van vong jaar maakt Frankrijk de invoer van video-recorders ex tra mociluk. Een woordvoerder van de Franse regering ver klaarde dat er nog te weinig buzonderheden bekend zun om de betekenis ervan te kun nen beoordelen. "Bu de onderhandelingen was een groot aantal produkten betrokken. Daarom is het nog te vroeg om te zeggen hoe de uiteindelijke overeenkomst eruit zal zien", aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11