Munoz: terug naar de bron pupillen dwars Betere appels, betere peren c Rietkerk wil inkomens ambtenaren vergelijken Eilander zit z'n Geen afwijking van vaste procedure ziektewetgevallen Dood na operatie "Spaans voetbal is niet harder dan elders" Bond pakt Derby C fors aan Varia DINSDAG 15 FEBRUARI 1983 MADRID (GPD) - „Pruisische stiptheid, he heren!" Klokslag acht uur stormt de Spaanse bondscoach Miguel Munoz met een brede grijns de potserige wachtkamer (opgeluisterd met lompe bokalen en impressionistische voetbal taferelen) van de Spaanse voetbal bond binnen. Maar met een Pruis heeft Munoz weinig of niets gemeen. De nieuwe Spaanse bondscoach is een en al beminnelijkheid. Het absolute tegendeel van zijn stugge en onpersoonlijke voorganger Santamaria, die zich na de afgang van Spanje op het WK'82 ijlings uit de voetballerij terugtrok om zich volledig aan zijn vele privé-handeltjes te wijden. On-Spaans is Munoz in diverse opzichten echter wel. Niet alleen door zijn punctualiteit, maar ook door zijn ijzeren wil en zijn persoonlijke visie op het voetbal. Bijna onvermijdelijk startpunt van een gesprek met de Spaanse bondscoach is de miserabele in druk die Spapje op het WK ach terliet. Maar ondanks herhaalde lijk aandringen op een persoon lijke analyse van de oorzaken van Spanjes mislukking, weigert Munoz zijn voorganger Santama ria af te vallen: „Wat er op het WK met Spanje fout is gegaan, daar kan ik geen oordeel over vellen, omdat ik de voorberei ding op het WK niet van binne nuit heb meegemaakt. Ik kan al leen maar afgaan op wat ik op LONDEN (ANP) - De tucht- commissie van de Engelse voetbalbond heeft gister avond bepaald dat tweede-di visieclub Derby County 240.000 gulden schadever goeding moet betalen aan Bradford City, dat uitkomt in de derde divisie. Derby County heeft onlangs geprobeerd manager Roy McFarland van Bradford over te halen voor een tussen tijdse overkomst. Dit is, vol gens de Engelse voetbalre- gels, ten strengste verboden. Een maand geleden kreeg Derby County van dezelfde tuchtcommissie al een boete van 45.000 gulden voor dit vergrijp. Derby County heeft twee weken de tijd om be roep aan te tekenen. het veld gezien heb en daarbü constateren dat het Spaanse voetbal normaliter meer in zijn mars heeft". Strop Ondanks de frustraties van het WK-syndroom accepteerde Mu noz het aanbod om bondscoach te worden, in de wetenschap dat hij daarmee zijn hoofd in de strop stak: „Natuurlijk was het een moeilijke beslissing. Het leek me echter het juiste mo ment om iets aan het Spaanse voetbal te veranderen, iets te on dernemen". Na zijn benoeming zette Munoz di rect het mes in de nationale se lectie zonder enig ontzag voor vedetten of gevestigde namen als Juanito, Alexanco, Tendillo of Lopez Ufarte, die deel uitmaak ten van de WK-selectie. „Ik heb gezocht naar een stijl, die meer aansloot bij de typische eigen schappen van het Spaanse voet bal. Ik geloof dat het Spaanse voetbal altijd grote gebreken maar ook grote kwaliteiten heeft gehad. Het Spaanse voetbal is al tijd gebaseerd geweest op snel heid, een goed schot en de 'furie', de klassieke furie waaronder je kan verstaan een mengeling van bezetenheid, inzet, moed en gela denheid. Die karaktereigen schappen zijn langzaam uit onze stijl aan het verdwijnen. Ik pro beer met de selectie een beetje terug te keren naar de bron van die stijl". Typerend voor die ommezwaai is dat Munoz, die in zijn tien topja ren bij Real Madrid bekend stond als een bikkelharde verde diger, gruwt van krachtvoetbal: „De grote verwarring in ons voetbal is dat men krachtvoetbal nog steeds als heilig beschouwt. Bal op het dak en maar rennen jongens. En aan het eind van de duurloop tegen de spelers zeg gen: 'kijk eens wat een mooi ding, dat is nu een bal. Daar wordt mee gespeeld'. Men is de techniek vergeten en dat is toch het belangrijkste". Toch is Munoz overgegaan tot het aantrekken van een speciale con ditietrainer in tegenstelling tot zijn voorganger Santamaria. „Dat klopt, maar kracht en tech niek zijn twee verschillende za ken. Er wordt vaak gesproken over dat overrompelende voetbal van Nederland op het WK'74 en zelfs nog in Argentinië, dat grensde aan de perfectie en was een droom van iedere trainer. Wat men echter vaak vergeet, is dat dat voetbal gebaseerd was op fysieke kracht maar gelardeerd met een grote dosis techniek". Uitwassen Een van de uitwassen van het Spaanse voetbal is de ongeloof lijke hardheid, waarvan onlangs Barcelona tegen Aston Villa weer eens blijk gaf. Munoz: „Het Spaanse voetbal is niet harder dan elders. Ik heb de wedstrijd Aston ViUa-Barcelona niet ge zien, maar kwade bedoelingen heb je overal. Ons voetbal is on tegenzeglijk hard. Een hardheid die soms onsportief is. Maar ge lukkig proberen de arbiters nu dat kwaad op de Spaanse velden tot op de wortel uit te roeien". Een van de radicale veranderingen LEIDEN - In de interregionale zaalvoetbalcompetitie leed Glasbergeen een gevoelig verlies tegen koploper Cever- bo: 9-1. De Tegelhandel speelde met 6-6 gelijk tegen Nep- tunus, terwijl Van der Plas De Rozet klopte: 8-6. In de zelfde afdeling deelden Grovo en FV Snoekie de punten: 2-2. Ceverbo - Glasbergen 9-1 De ploeg van Nico Glasbergen had niets in te brengen tegen de Dortse ploeg, die een goede par tij voetbal speelde. Na een 5-0 ruststand werd het team in de tweede helft definitief onder de voet gelopen. Een slechte dag derhalve voor de Rijnsburgers, zeker wanneer wordt bedacht, dat Neptunus een punt weg sleepte bij de Tegelhandel. Mar cel van der Blom scoorde de eni ge goal voor de Rijnsburgse ploeg. De Tegelhandel - Neptunus 6-6 Een emotionele pot voetbal met bij vlagen goed spel, vooral van de Miguel Munoz: "Men is de techniek vergeten" die Munoz heeft doorgevoerd sinds zijn benoeming tot bonds coach is het terugschroeven van het aantal oefenwedstrijden. Na de interland tegen Ierland in Du blin heeft Spanje niet een keer geoefend. Erg zwaar tilt Munoz daar overigens niet aan: „We hebben net als in Nederland te maken met een overbelasting van het competitieprogramma. Het is nu eenmaal het lot van een nationale selectie, wij komen op het tweede plan". Over wat Spanje in Sevilla te wach ten staat, tast Munoz volledig in het duister: „Ik heb het Neder lands elftal nu drie keer aan het werk gezien, tegen IJsland, Ier land en Malta. Maar een oordeel kan ik moeilijk vellen omdat ik drie totaal verschillende teams heb gezien met veel variaties in de opstelling". De terugval van het Nederlandse voetbal is ech ter ook Munoz niet ontgaan. „Van de oude garde is niet veel meer overgebleven. Krol, Rep, Haan, Cruijff, Van Hanegem, sinds 1974 zijn er negen jaar ver streken, van die ploeg is de meer derheid aan het eind van zijn la- tijn, de natuurlijke wet van de ouderdom. Weer zo'n elftal van die categorie bij elkaar krijgen dat zal niet gemakkelijk zijn. In de jongeren kost Toorn Als het onderwerp van de WK-kan- sen van Nederland en Spanje ter sprake komt, ontvlamt de be minnelijke Munoz plotseling in een niet geveinsde toorn, naar aanleiding van de wedstrijd Mal ta-Nederland: „Dat is zo onspor tief. Daar heb ik geen woorden voor. De Spaanse bond heeft nog geprotesteerd hoe het in gods naam mogelijk is geweest dat de UEFA toestemming verleend heeft dat een wedstrijd voor zo'n belangrijk toernooi vlak over de Nederlandse grens is gespeeld. Had Malta laten spelen in Triest, waar ze ook tegen IJsland ge speeld hebben. Bent u in Asjen (Aken) geweest? Zo koud heb ik het in mijn hele loopbaan nog niet gehad. De jongens van Malta zijn nu nog niet op temperatuur en er is nogal de nodige tijd ver streken sinds die wedstrijd. Sportief gesproken deprime rend. Derden zijn daarmee bena deeld. Wij zullen waarschijnlijk ook wel winnen van Malta uit, maar zes doelpunten maak je niet zo gauw in een uitwedstrijd, hoe slecht de tegenstander ook Jan Timman breekt af LINARES (ANP) - Jan Tim man heeft ook zijn tweede partij van het toernooi in Li nares afgebroken. Hij speel de met zwart tegen Larsen. Timman kwam niet goed uit de PIRC-opening en stond op een gegeven moment totaal verloren. Hij haalde echter het afbreken en verschafte zich daarmee een plan te be denken. Overigens moet Timman ook nog de hangpartij uit de tweede ronde tegen Hort uit spelen. Hij heeft daarin winstkansen. De Hongaarse grootmeester Sax, die ge wonnen had van Geiler en Seirawan, moest in de derde ronde zijn meerdere erken nen in Karpov. De wereld kampioen verkreeg in een Si- ciliaanse partij door een in ventief kwaliteitsoffer de aanval en vloerde de lijstaan voerder gedecideerd. De stand: 1/2. Andersson en Sax beiden 2 pnt., 3. Miles l'/2 pnt en 1 afg. party, 4. Karpov V/2 pnt uit 2, 9/10. Timman en Hort 0 pnt en 2 afg. partijen uit 2, 11. Seirawan 0 pnt en 1 afg. party. kant van de Leidse ploeg, die in Frans Sjardijn zijn uitblinker had. De Leidenaar scoorde drie treffers. Op het moment dat de Tegelhandel in de tweede helft tegen een 6-4 achterstand aan keek, gaf niemand meer wat voor de ploeg. Toch kwam het team van Hennie van Putten vlak voor het einde op gelijke hoogte. Bij na was hert zelfs nog 7-6 gewor den, maar zover lieten de Rotter dammers het toch niet komen. Lugdunum-trainer Wim Eilan der scoorde 1-0, waarna Wim de Roo gelijk maakte. Via Sjardijn (2x) en Oppelaar en Ouwendijk (2x) kwam er een 4-3 russtand op het bord. Via Eilander, Ben Rü- ter en opnieuw Eilander werd het hierna 4-6. Nadat om discuta bele redenen een benutte straf schop van Wim Eilander niet werd toegekend, kwam De Te gelhandel via Sjardijn en Gijs Collé terug. Van der Plas - De Rozet 8-6 Een overwinning, die in de laatste minuut van de wedstrijd tot stand kwam. Bij een 6-6 stand wachtte iedereen op het laatste fluitsignaal. Behalve Martin van der Plas, die zijn ploeg op de val reep twee punten bezorgde. In de eerste helft speelden de Kat- wijkers een goede partij in Cleijn Duin. Vooral de broers Hogewo- ning, Mart van der Plas en Huug Aandewiel vonden elkaar in die periode gemakkelijk. Nadat de rust met 5-2 was bereikt, viel de ploeg terug. De Rozenburgers konden terugkomen tot 5-5 en la ter tot 6-6. De ploeg dacht een punt binnen te hebben, maar Martin van der Plas besliste an ders. Via twee treffers velde hij het vonnis over De Rozet. Doel puntenmakers Van der Plas: Martin van der Plas 3, Peter Ho- gewoning 2, Jan Hogewoning, Ron van der Kolk en Huug Aan dewiel ieder één maal. Martin Klomp schoot voor De Rozet drie maal raak. Verder scoorden van Es, Teuben en Van der berg. De ontmoeting in de achtste finale van de bekercompetitie tussen THB Boys en ROAC '79 eindigde in een 2-4 overwinning voor ROAC. UTRECHT (ANP) - De Raad van Beroep in Zwolle is in een aantal "ziektewetgevallen" ten onrech te afgeweken van de procedure bij het vaststellen van een ziekte- gelduitkering. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft dit vastgesteld in vier zaken waarin hoger beroep was aangetekend tegen beslissingen van de Zwol se raad. Deze raad had de - wet- Argentijnse junta maakt vuist groter BUENOS AIRES (Reuter) - De Ar gentijnse militaire junta zal maandag haar greep op de rege ring verstevigen door president Bignone een nieuwe reeks nauw keurig omschreven richtlijnen te geven voor de leiding van het land. Dit is uit militaire bronnen vernomen. De drie opperbevelhebbers van de strijdkrachten stelden gisteren de president op de hoogte van hun besluit algemene verkiezin gen te houden in begin novem ber en de regering in februari 1984 aan burgers over te dragen. De junta wil ook een halt bren gen aan de stijgende inflatie, die in het afgelopen jaar 221 procent bedroeg. Daarvoor zou het eco nomische beleid moeten worden gewijzigd. Op het verlanglijstje van de militai re top staat bovendien een on derzoek naar de oorzaak van de Argentijnse buitenlandse schuld van ruim 100 miljard gulden, die vooral in de afgelopen jaren uit zonderlijke vormen heeft aange- telijke - procedure niet toege past, omdat die volgens hem in strijd kan zijn met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De vaste deskundigenprocudure maakt het mogelijk om bij ge schillen over het toekennen van ziektegeld snel een uitspraak te doen over het al dan niet arbeids geschikt zijn van de verzekerde. De voorzitter van de Raad van Be roep doet dan een uitspraak op grond van een onderzoek door een daarvoor speciaal genoemde deskundige. De werknemers zelf krijgt daarbij niet de gelegenheid de stukken in te zien, of zelf voor de rechter het woord te voeren. De Raad van Beroep in Zwolle vindt dit niet in overeenstem ming met het recht op "een eer lijke en openbare behandeling". Bij de behandeling van de vier zaken, twee maanden geleden, voor de centrale raad, ging het vooral om de vraag of er - zoals er in het Europese Verdrag staat - burgerlijke rechten in het ge ding zijn. De voorzitter van de raad in Zwolle meent dat dit het geval kan zijn, bfj voorbeeld als iemand, die ge nezen is verklaard, zijn werk niet hervat, omdat hij zelf vindt dat hy daartoe nog niet in staat is, en vervolgens wegens ongeoorloofd 1 wordt ontslagen. Met salarissen in bedrijfsleven 1 de vaste kamercommissie Justitie stelt onderzoek in GRONINGEN (ANP) - Rechter-commissaris mr. G. Brecht van het ar rondissement Groningen is begonnen aan een gerechtelijk vooronder zoek naar de doodsoorzaak van een 47-jarige vrouw uit Beerta. De vrouw, die op vrijdag 28 januari werd geopereerd door een gynaeco loog, overleed de daarop volgende zondag in het Academisch Zieken huis in Groningen. Naar aanleiding van de mededeling in de lijkschouwing dat het hier niet om een natuurlijke dood ging, heeft de hoofdofficier van justitie in Groningen, mr. J.A. Blok, een gerechtelijk vooronderzoek gelast. Vol gens het sectierapport van de gerechtelijk patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, moet er rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat er tijdens de operatie een "medische fout" is gemaakt. De vrouw kreeg tijdens de operatie een hevige bloeding, die weer kon worden gestopt. Na de operatie werd besloten de patiènt over te bren gen naar het Academisch Ziekenhuis. Het bleek daar noodzakelijk een nieuwe operatie uit te voeren omdat er andermaal een bloeding was ontstaan, 's zondags overleed de vrouw. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) hoopt tegen het einde van dit jaar de eerste resultaten op tafel te hebben van een vergelijkend onderzoek naar de inkomens van ambtenaren en die van de werk nemers in het bedrijfsleven. De vergelijking tussen beide soor ten inkomens kan dan al een rol gaan spelen bij het arbeidsvoor waardenbeleid voor ambtenaren in 1984. De bewindsman zei dit gisteren in de vaste Tweede-Kamercommis sie voor het ambtenarenbeleid, die op dit punt met hem instem de. Mochten vakbeweging en werkgevers onvoldoende willen meewerken aan een vergelij- kingsonderzoek, dan zal Riet kerk zelfstandig een dergelijk onderzoek laten verrichten. Eer der vorig jaar weigerden de werkgeversorganisaties aan een "pakketvergelijking" tussen ambtenaren en werknemers uit het particuliere bedrijfsleven mee te werken. Het PvdA-ka- merlid Moor zei gisteren dat die medewerking desnoods door de regering moet worden afge dwongen. Een meerderheid van de Kamer vindt overigens dat de rol van de ambtenarencentrales by de on derhandelingen over het perso neelsbeleid bij de overheid moet worden versterkt Zowel het CDA als de WD en de PvdA dienden daarover gisteren een Slechte partijen zijn op Volgens politieke bronnen zouden de nieuwe beleidslijnen presi dent Bignone's bewegingsvrij heid beperken bij de aanpak van de economische crisis en bij het onderhouden van een dialoog met de politieke partijen in Ar gentinië. Het doel van de richtlij nen is dat de junta toont dat zij de touwtjes in handen blijft hou den na de ontevredenheid bin nen de militaire gelederen over de manier waarop het land wordt geleid, aldus diplomatieke bron- TIEL (GPD) - Er komen nu en in de eerstkomende maanden weer aanzienlijk betere appels en pe ren op de markt. De oude voorra den van de mindere kwaliteit - het fruit dat door gebrek aan koelruimte onder allesbehalve gunstige omstandigheden buiten de koelhuizen werd bewaard - zijn op. De deuren van de koel cellen zijn nu geopend en de ap pels en peren van aanzienlijk be tere kwaliteit verschijnen al op de markt, bij de groenten- en fruithandelaren en in de super markten. In de eerstkomende weken zal die stroom van beter fruit geleidelijk aan toenemen. Dat is de mening van de heer H. W. van der Woerd van het Consulentschap voor de Tuinbouw in Tiel. „Kijk, de uitkomsten van het on derzoek van Konsumentcn Kon- takt over de slechte kwaliteit van de appel is een zwart wit verhaal. De kwaliteit van de appels die nu al op de veilingen worden aange- weken geleden. Dat komt, omdat het goede fruit - zo'n 200.000 ton - nu uit de koelcellen komt. De aanvoer van het mindere fruit is gebeurd". Konsumenten Kontakt meldde in het februari-nummer van „Koop kracht", dat „schrikbarend veel appels, van de vijf meest ver kochte rassen, overrijp in de win kels liggen. Appels zonder kraak of smaak en zacht met bruine stippen en beurse plekken". voerd, is veel beter dan een paar v»n der Woerd: „Het valt niet te ontkennen, dat de kwaliteit van die appels in een week tijd flink terugliep. Dat is het gevolg van de zeer grote oogst van vorig jaar, waardoor grote partijen fruit niet direct de koelcellen in konden, maar buiten de koelhui zen moesten blijven. Daarbij kwam nog, dat we een herfst hadden met erg hoge temperatu ren, waardoor de afrijping van het buiten de koelcellen opgesla gen fruit te snel verliep. Daar door kwamen té rijpe appels aan de veiling". tweetal moties in. Rietkerk zal dez moties uitvoeren, zo liet hij de kamercommissie weten. De minister verklaarde verder dat op zijn ministerie een wet wordt voorbereid die het stakingsrecht voor ambtenaren moet regelen. Een belangrijk onderdeel in deze wet zal zijn dat de openbare dien sten bij stakingen op essentiële onderdelen moeten kunnen blij ven functioneren. Trendbeleid Rietkerk stelde zich terughoudend op tegenover de wens van ver schillende kamerfracties om het zg. trendbeleid niet overboord te zetten. Hij was het er mee 'eens dat de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren zoveel mogelijk moeten aansluiten bij die in het bedrijfsleven. Maar het is moge lijk dat dit de komende jaren niet onverkort in stand blijft, zei hij. Volgens de bewindsman moet dat worden bekeken in het licht van "de alarmerende financiële situatie" van het rijk. Rietkerk herhaalde in sie dat er bij de rijksoverheid geen gedwongen ontslagen zul len vallen als straks per jaar 2 procent aan banen moet verdwij nen. Hij bevestigde nog eens dat de maatregel per jaar 1800 ar beidsplaatsen zal gaan kosten. Om hiermee in 1983 al een begin te maken is een vacaturestop aangekondigd. De ministeries moeten voor de uitvoering van de 2-procentsoperatie een be leidsplan maken. De minister verklaarde dat het ka binet voor deze stap had gekozen omdat bij de uitvoering van van de aangekondigde vermindering met 1 procent per jaar over de ge hele linie de lagere overheden onevenredig zouden worden ge troffen. „Daar heeft men al per soneelsverminderingen moeten LONDEN (ANP) - Sinds giste ren dreigt het gevaar van uitbrei ding van de al drie weken duren de staking bij de waterleidingbe drijven in Engeland. Leiders van de bonden van technisch perso neel in die sector, zoals pijpfit- ters en loodgieters, besloten na een spoedbijeenkomst hun leden te adviseren het werk vanaf aan staande zondag neer te leggen. toepassen om de begrotingen rond te kunnen krijgen", zei de minister. Miro betaalt prijsverschil ZAANDAM (ANP) - Ahold- dochter Miro heeft vorig jaar 82.092 uitgekeerd aan klan ten, die gebruik maakten van de prijsafspraak, waarop in de dertien filialen wordt ge wezen. Deze afspraak houdt in, dat aan de klant die con stateert, dat een gekocht Mi- ro-artikel elders goedkoper is, het prijsverschil contant krijgt uitbetaald. Dit geldt tot een maand na aankoopda tum. Het uitgekeerde bedrag, dat on geveer 0,01 pet van de totale omzet van Miro uitmaakte, kwam per filiaal neer op 125 per week. Over het algemeen gaat het om kleine prijsver schillen, waarin de consu ment wel degelijk geïnteres seerd blijkt te zijn, aldus Mi- Dood kinderen bij autorally verzwegen JAKARTA (DPA) - Op Suma- tra in Indonesië zijn zeven kinderen tijdens een auto rally waaraan ook zoon Si- git van president Soeharto meedeed, om het leven geko- Het ongeluk, waarbij nog vier kinderen ernstig werden ge wond, had drie weken gele den plaats maar is tot giste ren door de Indonesische au- tomobielbond verzwegen. Naar de plaatselijke politie in Gunung Madi in de provin cie Midden-Lampong mee deelde bleven bij het onge luk op 28 januari bestuur ders en bijrijders ongedeerd. Een lid van het parlement in Jakarta heeft gisteren van de regering geëist dat zij een onderzoek laat instellen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10