"Enorme domper op seizoen" Rolf Falk-Lars sen: toegejuicht, maar ook uitgejouwd Nora Bakker stopt vrijwel zeker Kip op harde lijn Niet naar Alma Ata Van der Duim zet zichzelf in nieuw schaatspak in hemd Verkerk zaait paniek in Oranje-ploeg In Bislett gaat altijd wel iets mis Psychiater mee op reis MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 Thea Limbach plaatst zich voor WK dames INZELL - Thea Limbach wordt de vierde Nederlandse deelneem ster aan het wereldkampioen schap schaatsen voor vrouwen in het Oostduitse Karl Marxstad. Dat is het resultaat van de onder linge tweekamp, die het kern ploeglid vrijdag en zaterdag te gen de nummer vier van het Ne derlands kampioenschap, Ineke Kooiman-Van Homoet heeft ge reden. Op de snelle baan van het Westduitse Inzeil scoorde Thea Limbach op de vier afstanden 500, 1500, 3000 en 5000 meter een puntentotaal van 180.950, Ineke Kooimaan stelde daar 183.392 te genover. Een duidelijke triomf voor Thea Limbach dus, al sprak coach Henk Louwmans complimente rend van twee winnaressen. „Zo wel Thea als Ineke hebben hun persoonlijke record op alle vier de afstanden verbeterd. Daaruit blijkt dat ze fantastisch goed ge reden hebben", aldus Louw mans, die de verliezende Ineke Kooiman als reserve meeneemt naar Karl Marxstad. De tijden van Limbach op de vier afstanden waren achtereenvol gens: 42,6; 2.10.02; 4.39.5 en 8.04.27. Kooiman realiseerde 44.4; 2.13.24; 4.38.6 en 8.01.46. Falk-Larssen maakt het V-teken, Baranov (links) en Gustafson delen in de hulde. OSLO (GPD) - Met een vechtlust en flair, die overeenstemmen met de beste Noorse schaatstra- dities, was Rolf Falk-Larssen al na drie afstanden verzekerd van de wereldtitel. De tien kilome ter was voor de bijna 23-jarige rijder uit Trondheim daarom een formaliteit en dat maakte hij wel erg nadrukkelijk duide lijk. Falk-Larssen liet Yep Kra mer, in zijn jacht op een plaats bij de top-drie, diens gang gaan en reed net als in Den Haag als een toerist in het rond. Het pu bliek (51.000 man over twee da gen) verlangde echter een nieu we heldendaad van hem en pik te het niet dat de nieuwe we reldkampioen zich er zo gemak kelijk van afmaakte. Gejoel en gefluit begeleidden hem, terwijl hij eerder bij zijn fascine rende gevechten met Botsjkar- jov (op de 5000 meter) en Bara nov (1500 meter) ovationeel was toegejuicht. Had het publiek geen begrip voor Falk-Larssen, het omgekeerde was eveneens het geval. „Ik ben niet teleurgesteld dat de mensen me uitfloten", vertelde hij later. „Ik heb echt geprobeerd rondjes van 35 te rijden, maar dat lukte niet. Voor de start voelde ik me al moe. waarschijnlijk omdat na de 1500 meter de druk van me af was gevallen". LEIDEN - Als Theo Kinsbergen zich volgende week bij terugkeer uit Amerika niet conformeert aan de harde lijn die Elmex Lei den vanaf nu voorstaat dan kan ook hij, net als zijn assistent Kropf, zijn biezen pakken. In deze woorden verpakte de door de sponsor van een blanco volmacht voorziene interim-coach Har- rie Kip, zaterdagavond de dreiging die boven het hoofd van de Amstelveense zakenman hangt. "Ik zeg niet dat het gebeurt", sprak de oud-international na de verloren partij tegen Haaksbergen, "want ik weet niet hoe hij reageert op het ontslag van Kropf. We hebben hem tot nu toe niet kunnen bereiken. Hij weet dus nergens van. Wat ik wel weet is dat sponsor Onno Gerritsen en ik op één lijn zitten. Er is genoeg tijd verkwist, er zal keihard gewerkt moeten worden. Wie daaraan niet mee wil doen kan gaan, zonder onderscheids des persoon", aldus Kip, die in maart verhuist naar het oosten van het land. "Maar ik vertrek pas met een gerust hart als de lucht in de Vijf Meihal is opgeklaard. Meer over Leiden - Haaksbergen elders in deze krant. OSLO (GPD) - De pogingen van de KNSB om een invitatie te krijgen voor schaatswedstrijden in Alma Ata, zijn op niets uitge lopen. De schaatsbond had het komende weekeinde in gedach ten voor een treffen tussen de herenploeg van de Sowjet-Unie en Nederland, maar ving bot bij de Russische schaatsleiding. Voor de Nederlandse schaatstop is daarmee een trip naar de snelste ijspiste ter wereld van de baan. Deze week rijden Van der Duim, Kramer en Schalij nog enkele wedstrijdjes in Noorwegen. Voor het weekeinde keert het drie tal terug naar Nederland en volgende week reist Van der Duim met Vergeer en Uilkema af naar het WK-spnnt in Helsinki. Begin maart is de traditionele seizoenafsluiting in Inzeil. Voor 5 en 6 maart staat er daar een grote vierkamp gepland. In de dagen ervoor en erna kan dagelijks op een afstand naar keuze worden ingeschreven. Met deze nieuwe opzet hoopt Inzeil de kans op recordtijden te vergroten, omdat de schaatsers kunnen wachten tot de omstandigheden zo gunstig mogelijk zijn. OSLO (GPD) - Met een complete afgang als ver dediger van de wereldtitel heeft Hilbert van der Duim een nieuwe variant toegevoegd aan zijn onberekenbare verrichtingen op de smalle ij zers. Aan de vooravond van het WK maakte de Nederlandse favoriet gewag van een surprise, waarmee hij in Bislett te voorschijn zou komen. „Ik kom met een geweldige stunt", voorspelde hij. De grootste stunt van het afgelo pen weekeinde moest het regen- boogpak zijn, waarmee hij als re gerend wereldkampioen de blits wilde maken, maar zijn uitmon stering legde het als curiositeit ruimschoots af bij zijn belabber de prestaties, die zelfs ontoerei kend waren om de beste zestien te halen. De expert op het gebied van fratsen en topprestaties had het niet bruiner kunnen bakken. In het Nederlandse drama, dat zich afspeelde in een feestelijk decor omdat de Noren in Rolf Falk- Larssen weer een wereldkam pioen kregen, deelde ook Frits Schalij ("De slag is er domweg niet"), die terugviel naar de mid delmaat (elfde). Alleen Yep Kra mer deed wat van hem verwacht mocht worden met een vierde plek. Een herhaling van het EK, waarop hij met de tweede plaats furore maakte, zat er voor hem niet in omdat de concurrentie domweg over meer kwaliteiten beschikte. "Op de 10 km wist ik de laatste ronden niet eens meer dat ik schaatste". Voor Van der Duim was het mis schien maar goed dat hij voor de slotafstand afviel. Hem bleef als titelverdediger en Europees kampioen een beschamende worsteling bespaard. Zaterdag, na drie rondjes van de vijf kilo meter ontdekte hij al dat er iets niet klopte. „De benen blokkeer den. Ik had in het begin hetzelf de gevoel dat je normaal in de laatste ronde hebt". Voor Gustaf son was hij geen partij en als nummer zeventien op die af stand was Van der Duim voor een hoge eindklassering al afge schreven. Alleen via de 1500 me ter kon hij zich alsnog bij de bes te zestien scharen, maar ook dat mislukte. Lange tijd hield Van der Duim zich schuil, want de klap was keihard aangekomen. Daarna kwam zijn verklaring: „Na het EK had ik meer rust moeten nemen. Ik heb teveel gedaan met het sprinttoer- nooi en dat vele korte werk. Daarbij heb ik niet goed naar mijn lichaam geluisterd. Er zat vermoeidheid in de spieren. Dat heb ik genegeerd, de schuld van mijn falen ligt dus geheel bij me zelf'. Het klonk acceptabel, maar het werd raadselachtig toen de uitleg van coach Henk Boer kwam: „Van der Duim heeft beslist niet te veel gedaan. Hij heeft samen met Kramer getraind en dan snap ik niet waarom de één blok keert en de ander niet. Het meest frustrerende is dat ik er geen ver klaring voor heb. Je kunt in twee weken toch maar niet ineens je topvorm kwijt zijn". Wat uit de uitlatingen wel naar vo ren kwam was de afzondering waarin Van der Duim en ook Schalij zich hadden geprepa reerd. Schalij bleek voor het toernooi nieuwe ijzers onder zijn schaatsen te hebben gemon teerd, iets waar Boer niet vanaf wist („Daar bemoei ik me niet OSLO - Allroundcoach Henk Boer heeft felle kritiek geuit op de houding van oud-we reldkampioen Kees Verkerk. Laatstgenoemde liet aan de vooravond van het toernooi om het wereldkampioenschap weten, dat Hilbert van der Duim en Yep Kramer hem twee weken geleden hadden gepolst over een eventueel trainersschap van de Neder landers het volgend jaar. Zowel Van der Duim als Kra mer ontkenden dat zij in Den Haag met Verkerk hadden gesproken. Van der Duim "Ik wil bij iedereen trainen, maar nooit onder Verkerk". Boer hekelde het optreden van de oud-schaatser. Volgens Boer heeft Verkerk onrust in het Nederlandse kamp willen zaaien. Boer: "Verkerk heeft al eerder gesolliciteerd naar een trai nersfunctie in Nederland. Het is laag, dat een dergelijk sportman aan de vooravond van een WK paniek wil zaai en in een ploeg. Het is de rust zeker niet ten goede geko men". De grimmige blik van Rolf Falk Larssen spreekt boekdelen. Hij is op weg naar de winst op de 1500 meter mee, dat is de verantwoording van de jongens zelf'), zoals hij ook niets afwist van het nieuwe schaatspak van Van der Duim. De Veendammer, die vaak hoog van de toren heeft geblazen om zijn aanpak als de juiste te be stempelen, wilde daar niet ver der op ingaan. „Er hebben bij Hilbert heel wat andere zaken gespeeld die hem bezig hielden", Het opzichtige schaatspak, naar wilde hij nog wel kwijt. „Com- idee van oud-wielrenner Gerben merciële dingen, die zyn aan dacht hebben afgeleid. Vorige week hoorde hij dat Labello hem niet langer zal sponsoren, en dat schaatspak was een grap van Adidas. Allemaal gebeurtenissen die de rest van de groep ook niet onberoerd laten. Als er met Hil bert iets aan de hand is houdt dat ook de anderen bezig". LEIDEN - De kans is groot dat Nora Bakker (foto) opstapt als damescoach van de Ne derlandse tafeltennisbond. "Zoals de zaken er nu voor staan", verklaarde de 33-ja- rige Leidse gisteravond, "is het negentig procent zeker dat ik er een punt achter zet". Voordat de pas enige maanden geleden aangestel de damescoach .een defini tieve beslissing neemt, moet een gesprek worden gevoerd met Gerard Bakkeren Betti- ne Vriesekoop. Dat duo ver toeft momenteel op uitnodi ging van ex-judoka Anton Geesink in Oostenrijk. De niet bepaald ideale samen werking met het tweetal Vriesekoop-Bakker is voor de oud-Scylla-speelster aan leiding om haar vertrek te overwegen. "Van te voren wist ik dat ik het moeilijk zou krijgen, tenslotte had ik erg weinig ervaring. Gerard had die wel, maar hij heeft zijn kennis nooit op mij overgedragen. Dan is het na tuurlijk niet vreemd, dat ik opeens voor verrassingen kom te staan. Voor de Top-12 in Engeland zouden Gerard, Bettine en ik een bespreking voeren, maar die is om duis tere redenen nooit doorge gaan. Daardoor werd ik ook wat onzeker in m'n optre den. Ik wist niets, hij wist alles", aldus Nora Bakker. Volgens de NTTB functioneert Nora Bakker naar behoren. "De bond staat volledig ach ter mij, die heeft zich altijd correct opgesteld. Als ik nu beslis te stoppen, zullen de bestuurders zeker niet gaan dwarsliggen". Hoewel Nora Bakker hoopt dat het gesprek met Bettine Vriesekoop en Gerard Bak ker een volledige verzoening zal opleveren, lijkt het on waarschijnlijk dat zij de rit zal uitzitten. "Ik hoop dat al le partijen zich wijzer zullen gedragen", zegt zc, maar de kans daarop acht zij gering. "Want voordat Gerard en Bettine met vakantie gin gen, hadden ze me toch even kunnen bellen"? Karstens, liet Van der Duim gis teren in zijn hotel achter. Niet omdat hij na zaterdag voor schut stond, „maar in de wielersport rijdt de wereldkampioen op de dag dat er om een nieuwe titel gestreden wordt, toch ook niet in die trui? Ik was bij voorbaat niet van plan dat pak op zondag aan te trekken. Zaterdag kon het best, vond ik". Van der Duim bleef er bij dat de randverschijnselen hem niet hadden gestoord. Ook de lichte oorontsteking en de penicillin* kuur van vijf dagen greep hij niet als verweer aan. Ploegarts Pluij- mers, die hem overigens niet be handelde (dat deed zijn huisarts), zei „Ik weet alleen dat Hilbert antibiotica heef! gekregen, die aan kleine kinderen wordt toege diend. Daaraan kan het absoluut niet gelegen hebben". De arts zocht het in een andere richting en sprak, wijzend naar Van der Duim „Dat koppie is gewoon niet rustig". Mede door het zwakke optreden van Frits Schalij bevindt Henk Boer zich plotseling in nn kwetsbare positie. Van zijn zelf verzekerde houding was gisteren niets meer over. Na diens echec in Utrecht veroorloofde hij zich nog een opmerking in de rich ting van zijn sprintcollega Nij- holt. „Een coach moet beoor deeld worden op de prestaties van zijn rijders". Een opvatting die nu tegen hem gebruikt kan worden. Want al was het EK dan een triomf, Boer wilde met zijn mannen vooral op het WK schit teren. „Dit heeft een enorme domper op het seizoen gezet" be kende Boer. Kortom, de bluffer is afgebluft en het laatste woord over het Bislett-fiasco is nog niet gesproken. Van der Duim in zijn curieuze uitmonstering. Falk-Larssen bakte er op het laat ste onderdeel zo weinig van dat Tomas Gustafson uiteindelijk op een betere puntentotaal uit kwam, maar de afzonderlijke overwinningen op de drie eerde re afstanden waren uiteraard doorslaggevend. Op de 500 meter was zijn voorsprong op Van der Duim uiterst miniem (0,02 sec.), maar er zal nooit antwoord gege ven kunnen worden op de vraag of hij het zonder die miniscule winst ook had gered. Groots was de wijze waarop Falk- Larssen zich presenteerde tegen Botsjkarjov en Baranov. Botsj- kaïjov haalde de Noor na een ra zendsnelle start terug, maar kon het tempo ten slotte niet meer volgen. Hij maakte over het ge heel een zwakkere indruk dan in Den Haag, waar een val hem vel de, zoals ook de tweede Noorse kanshebber, Björn Nyland, deze keer minder op de voorgrond trad. Opnieuw is daarmee geble ken dat het een groot probleem is om op beide evenementen even sterk te rijden. Ook de Roe meen Kopacs kan daarover nu meepraten. Baranov, de wereldrecordhouder op de 5000 meter, bleef op zijn specialiteit beneden de verwach ting, net als zijn jonge landge noot Korotkov, maar bood Falk Larssen verrassend fel verweer op de 1500 meter. Hij wilde met alle krachten die in hem waren de Noor kloppen om een vroeg tijdige beslissing te voorkomen, maar ging in de meest spectacu laire race van het weekeinde toch ten onder. De 1.57,66 van Falk-Larssen en de tijd van Baranov kwamen in de buurt van het niveau, dat gezien de voortreffelijke omstandighe den verwacht mocht worden, maar over de gehele linie viel het peil toch tegen. Het ijs bleek door de iets te lage temperatuur van zaterdag (min 4 graden) en de hoge vochtigheidsgraad van gisteren minder snel dan bijvoor beeld in 1979 toen Eric Heiden zijn puntenrecord vestigde De Amerikaan, die met een fles bier in de hand als toeschouwer en tv- commentator aanwezig was. liet zich nog even toejuichen door de menigte en lijkt er voorlopig nog wel zeker van dat zijn fantasti sche reeks onaangetast blijft. Voor geen enkele schaatser van buiten Europa viel er verder in Bislett enige eer te behalen. Bij de beste zestien kwam geen en kele Japanner, Amerikaan of Ca nadees, waardoor het WK een herhaling leek van het Europese titelgevecht. De van oudsher voornaamste schaatslanden Noorwegen en Nederland, die met zeer uiteenlopende gevoe lens het toernooi afsloten, repa reerden wel allebei de schade van het vorige jaar toen in Assen de vierde startpositie verloren ging. Beide naties kunnen het volgend jaar weer met een volle dig ploeg aantreden. OSLO (GPD) - Op één keer na is er met Hilbert van der Duim altijd wel iets mis gegaan als hij in Bis lett moest aantreden. Hij heeft er in totaal zes wedstrijden m het Noorse schaatsmekka opzitten en alleen bij zijn debuut viel geen wanklank. Op het EK van 1978 klasseerde hij zich als elfde als de op één na beste Nederlan der. Een jaar later maakte hij zijn eerste buiteling in Bislett. Dat gebeur de tijdens de 1500 meter van de Nieuwjaars wedstrijden, terwijl hy de eindzege voor het grijpen had. Enkele weken later, op het Wk. ging Van der Duim even eens op de 1500 meter onderuit. Gedenkwaardig was vooral het jaar 1981 toen hij te vroeg met de 5000 meter wilde stoppen. De volgende dag viel hy, wederom op de 1500 meter. Het vorig jaar miste hij op het EK de boot op de 5000 meter, al wa ren de gevolgen niet zo desa streus als dit weekeinde Van der Duim presteerde zwak. maar werd nog wel derde in het eind klassement Daar komt zyn naam nu helemaal niet in voor Omdat het voor Noorwegen gere serveerde EK van het volgend jaar in Larvik wordt gehouden, zit het er niet meer in dat Hilbert van der Duim ooit nog eens in het Bislett stadion zal schaatsen. Alleen als hy zyn voorgenomen afscheid, in 1984, nog een jaartje uitstelt zou hy er nog een WK toernooi kunnen meepikken. OSLO Coach Henk Louwmans zal deze week naar Karl-Marx stadt, waar het komende week einde de wereldtitelstrijd schaat sen voor dames wordt gehouden ook een psychiater meenemen Dat maakte Wim Comcllo, direc teur van de KNSB. gisteravon in Oslo bekend Deze uitbreiding van het gezelschap, waarvan de kosten niet door de bond zullen worden gedekt, kwam tot stand op initiatief van Louwmans.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9