FNV: meer banen behouden bij RSV West-Europa moet actievere rol spelen in Midden-Oosten Lesvliegtuig neergestort vuil wêrkl Molukkers geven hongerstaking op Meer aardgas verkopen Giftig poeder op rijksweg Mail doodgestoken na weigeren van vuurtje Alternatief plan Industriebond Schillebeeckx L 1 51 1 Record-aantal bezoekers bij RAI-autoshow Drie leerlingen en instructeur verongelukt Advies SER aan regering: CDA vreest instorten subsidiebouw MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 Binnenland DRIEBERGEN (ANP) - Een vrachtwagen heeft zaterdag morgen een flinke hoeveel heid titaandioxide verloren op de rijksweg Breda-Rotter- dam, even ten zuiden van de Brienenoordbrug. De rijks politie sloot de weg in de richting Rotterdam voor ver keer af. Daama heeft de brandweer het witte, kleveri ge poeder met veel water ver wijderd. Zes automobilisten en passa giers moesten zich door een arts laten behandelen, omdat zij de stof hadden ingeademd via het ventilatiesysteem in hun auto. Titaandioxide is een giftige stof die in het lichaam kan wor den opgenomen door inade men en inslikken. De stof werkt prikkelend op de ademhalingsorganen. Van de chauffeur van de vrachtwagen ontbreekt nog ieder spoor. Volgens de poli tie is de chauffeur met zijn trekker doorgereden en heeft de oplegger met de rest van de balen op de Botlekweg la ten staan. BAHREIN (ANP/GPD) - Neder land zou op dezelfde manier met de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO moeten spreken als het met de Israëliërs spreekt, al dus de minister van buitenland se zaken van Bahrein, sheik Mo hammed bin Mubarak Al-Khali- fa, na afloop van de besprekin gen die hij gisteren met minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft gevoerd. De waardering voor de Nederland se bereikheid om de ambtenaren van buitenlandse zaken te laten spreken met het hoofd van het PLO-informatiekantoor in Den Haag is, aldus de minister, "een stap vooruit". Maar de algemene Arabische klacht blijft dat West- Europa allerlei fraaie verklarin gen aflegt over het Midden-Oos tenconflict, maar niet daarnaar handelt. Volgens minister Van den Broek dient West-Europa zich in het Is- raëlisch-Arabische conflict te be perken tot steun aan het vredes- plan-Reagan. Maar de Arabische landen menen dat West-Europa zich nuttiger zou maken door (hetzij via de Verenigde Staten, hetzij rechtstreeks) Israël onder druk te zetten om zijn troepen uit Libanon terug te trekken. Ook kan West-Europa helpen een ein de te maken aan het nederzettin- genbeleid in de bezette gebie den, en de Palestijnen het recht op zelfbeschikking te geven. Na gesprekken van Van den Broek met koning Hoessein van Jorda nië ziet de minister de zogenaam de Jordaanse optie, volgens wel ke Jordaniërs en Palestijnen te zamen met de Verenigde Staten en Israël gaan spreken over een oplossing van het conflict, als de op dit moment meest realistische oplossing. Bij de bezoeken aan de olielanden aan de Perzische Golf staan naast de politieke problemen in het Midden-Oosten (het conflict tussen Iran en Irak en de Pale stijnse kwestie) vooral de han delsbelangen op de agenda. Volgens Van den Broek is het voor het Nederlandse zakenleven van groot belang dat in het kielzog van een ministerieel bezoek de zakenwereld tegen een prettige achtergrond kan werken. Overi gens vindt de minister dat de za kenwereld het wel "zelf zal moe ten doen" en vroeg hij zich af of het bedrijfsleven wel "als een bok op de haverkist zit" om de mogelijkheden in het Midden- Oosten te benutten. Op economisch terrein zijn er met de Golfstaten eenoee zaken te doen. In Bahrein bevoorbeeld wordt het "prestigeproject" van de verbinding tussen het eiland en de kust van Saoedi-Arabië (zo'n 25 kilometer) uitgevoerd door Ballast Nedam. Maar. zoals een hoge functionaris van het ministerie van buitenlandse za ken in Bahrein zei, "we moeten bijna alles importeren. Van groente en fruit tot geprefabn ceerde woningen. Waarom speelt de Nederlandse zakenman daar niet beter op in. De Japanners en Koreanen doen dat veel beter". Kritiek was er in met name Oman. vorige week, en nu ook in Bah rein te horen op de kortheid van het bezoek. Bahrein was nog geen volle dag, waardoor geen mogelijkheid bestond Van den Broek iets te laten zien van de ei gen nationale verworvenheden en historische trots. ROTTERDAM (ANP) - Een 30-jange Rotterdammer is zaterag- avond in een ziekenhuis in Rotterdam overleden aan de verwon dingen. die hij 's middags had opgelopen bg een steekpartg in het metro-station Slinge Volgens de politie werd het slachtoffer in de metro aangesproken j door de 31-jarige R. H.. die hem om een vuurtje vroeg Toen de man dit weigerde werd hg door H. bedreigd Beide mannen ver lieten aan de Slinge de trein H. achtervolgde het slachtoffer en stak de vluchtende man met een dolk in buik en borst Ook de hond van het slachtoffer werd gestoken. De politie kon H. in het metrostation aanhouden. OOSTBURG - Een 34-jange liftster uit Schoondgkc is in de nacht van zaterdag op zondag in de Zeeuwse plaats Oostburg veronge lukt. Volgens de politie stond de vrouw op de rgbaan te liften, toen zij werd aangereden door een personenauto. Het slachtof fer is ter plaatse overleden EIBERGEN - Een 19-jarige inwoner van Borculo is zondag in de Gelderse gemeente Eibergen verongelukt. De man zou met hoge snelheid twee personenwagens hebben ingehaald, toen hg de macht over het stuur verloor De man kwam tegen een boom tot stilstand en overleed ter plaatse DEN BOSCH - Een 12-jang meisje uit Den Bosch is zondagmid dag in Rosmalen door een ongeval om het leven gekomen. Het meisje reed met een vriendin op het fietspad met een hond die tussen beide fietsen inliep. De hond week uit waardoor het meisje op de weg werd geduwd en door een passerende auto werd gegrepen. HEESWIJK-DINTHER - Een 20-jange inwoner van Veghel is za terdagmiddag door een verkeesongeval in Heeswgk-Dmther om het leven gekomen. De man reed met zgn personenauto te snel door een bocht, raakte van de weg en kwam vervolgens onder zijn gekantelde auto terecht UTRECHT (ANP) Het verlies van drieduizend arbeidsplaatsen bij de RSV-bedrijven in het Waterweggebied kan volgens de Industriebond FNV drastisch worden be perkt. Door een zorgvuldiger afweging van het voortbestaan van enkele bedrijven en het toepassen van verschillende regelingen denkt de bond zeker 1500 mensen aan het werk te kunnen houden. ASSEN/LEEUWARDEN (ANP) - De zes Molukkers die sinds eind januari in hongerstaking zijn ge gaan omdat zij vinden dat zij on schuldig gevangen worden ge houden, hebben zaterdag hun ac tie opgegeven. Dit heeft een woordvoerder van de Molukse stichting Masiun, zaterdag laten weten. De zes mannen zijn vorig jaar okto ber door de rechtbank te Assen wegens het schieten op een poli- tie-auto te Assen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. "Wij waren onze hongerstaking be gonnen uit protest tegen het feit dat wij nog steeds onschuldig vastzitten, de onrechtmatighe den die hebben plaatsgevonden tijdens het onderzoek, de beledi gingen en vernederingen die wij ons moesten laten welgevallen van de zijde van de politie, het feit dat wij keer op keer worden afgeschilderd als staatsgevaarlij ke terroristen en om het Neder- WEERRAPPORTEN landse publiek te wijzen op racis tische tendensen in de huidige Nederlandse samenleving", al dus de zes veroordeelden. De hongerstaking is opgegeven kort voordat de zaak van de zes Molukkers door het hof te Leeu warden in hoger beroep wordt behandeld. Als reden wordt op gegeven dat de Molukkers niet de indruk willen wekken door middel van de hongerstaking het hof te willen beïnvloeden. "Het hoger beroep is ook door ons zessen aangespannen, daarom willen wij de resterende dagen gebruiken voor de voorbereiding van het hoger beroep. Voorko men moet worden dat men het protest gebruikt om het hoger beroep uit te stellen zodat wij nog langer onschuldig vastzit ten". aldus de verklaring. Volgens districtsbestuurder Nas van de Industriebond kunnen ruim duizend mensen aan het werk blijven als de RDM-werf, de zware apparatenbouw bij RDM en Verolme-Elektra in af geslankte vorm blijven voortbe staan. Door de uittredingsregeling voor 57,5-jarigen toe te passen, kun nen volgens de bond maximaal 800 arbeidsplaatsen vrijkomen. De uittreding zou op vrijwillige basis moeten gebeuren. Volgens Nas is het voor de RSV-bedrij ven van vitaal belang dat door de uittredingsregeling weer jonge ren in de bedrijven en op de be- drijfsscholen terecht kunnen. Het invoeren van arbeidstijdver korting met flexibele werktijden kan volgens berekeningen van de Industriebond 500 arbeids plaatsen veilig stellen. Door de werknemers op een basis-werk week van 36 uur te stellen met een nader vast te stellen maxi mum aan overuren, zouden ze ker de reparatiebedrijven flink wat geld kunnen besparen, aldus Nas. Al naar gelang het aanbod van werk wordt er langer of kor ter eewerkt. t gisterer Amsterdam onbewolkt -1 -5 0 De BUt onbewolkt -1 -7 0 Deelen onbewolkt -2 -8 0 Eelde half bewolkt -2 -9 0 Eindhoven onbewolkt 0 -6 0 Den Helder onbewolkt -2 -3 0 Rotterdam licht bew. -1 -5 0 Twente onbewolkt -2 -7 0 Vlissingen onbewolkt -1 -4 0 Zd.Limburg zwaar bew. -1 -7 0 Aberdeen licht bew. 7 -2 02 Barcelona onbewolkt 6 -3 0 0 -8 0 Bordeaux 0 -2 05 onbewolkt 0 -6 0 Frankfort geheel bew. 1 -3 0 Genève geheel bew. -3 0 Innsbruck zwaar bew. 2 -10 0 Klagenfurt sneeuw -2 -3 08 Lissabon geheel bew 9 0 Locamo sneeuw 3 1 6 Londen 3 -2 0 Luxemburg geheel bew. -2 -4 0 Madrid onbewolkt 3 -10 0 Malaga motregen 11 5 1 Mallorca onbewolkt 10 -2 0 Malta licht bew. 19 12 0 München geheel bew. -2 -10 0 Oslo geheel bew 0 -3 0 Parijs onbewolkt 0 -5 0 Rome 15 3 4 Split 14 8 12 Stockholm -2 -3 0 Wenen geheel bew -10 hagelbui 0 -4 0 Casa Blanca zwaar bew. 14 6 4 Istanbul 14 4 0 Las Palmas zwaar bew. 20 12 0 Tel-Aviv half bew. 19 16 0 Tunis onbewolkt 18 6 0 De theoloog professor dr. Edward Schillebeeckx is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen werden hem na zijn afscheids college in Nijmegen - waarover wij vrijdag al berichtten - uit gereikt. Voor 500 van de 3000 werknemers die met ontslag worden be dreigd, heeft de Industriebond voorgesteld een zogenaamde ar beidspool in het leven te roepen. Deze werknemers zouden bij plotselingen drukte kunnen wor den ingezet. AMSTERDAM (GPD) - De ver wachtingen van de RAI in Am sterdam over het bezoek aan de personenautoshow zgn ruim schoots uitgekomen, er kwamen 555 347 bezoekers, tegen 451.330 twee jaar geleden Dit is niet al leen een record voor de RAI. vol gens de organisatoren is het ook het grootste aantal bezoekers dat in Nederland ooit naar een bin nenhuismanifestatie is geweest. De tentoonstelling is gisteravond gesloten De RAI schrijft de grote belang stelling toe aan een aantal facto ren. In de eerste plaats aan een zich herstellend vertrouwen in de economie, waardoor velen die de aanschaf van een nieuwe auto hadden uitgesteld, nu opnieuw tot aanschaf hebben besloten. In de tweede plaats het grote aantal noviteiten op deze tentoonstel ling en het thema dat de toe komst nu al te koop is. Een vier de factor is de grote werkloos heid, waardoor vooral jongeren de gelegenheid hadden naar de Amsterdamse RAI te gaan. Het in het IJsselmeer neergestorte lesvliegtuig is op een dieplader getakeld om te worden vervoerd naar Hilversum. Daar zal de Rijksluchtvaartdienst het onderzoek naar de ramp, waarbij vier doden vielen, verder voortzetten. (Foto ANTl. ALMERE (GPD) - Drie leerlingen de inzittenden was geen spoor te en hun instructeur zijn zaterdag ontdekken. Alleen een tas en dodelijk verongelukt toen hun brokstukken van het dashboard lesvliegtuigje neerstortte in het dreven op het water. IJsselmeer, een halve mijl ten Tegen zeven uur zaterdagavond ar- noordoosten van het eiland Pam- riveerde het bergingsvaartuig pus. Het vliegtuig, een Cessna C- 172, was kort daarvoor opgeste gen van het vliegveld Hilversum Drie inzittenden zijn inmiddels geborgen en geidentificeerd, het vierde slachtoffer is nog niet ge vonden. Piloot-instructeur was de 27-jarige J. G. Alderden, verkeersvlieger bij de KLM. Zijn drie leerlingen waren E. R. Fritz (34) uit Soest, M. Blokland (39) uit Amsterdam en de Engelsman G. Oxer (45) uit Coventry. Ale drie mannen wa ren werkzaam bij het Amster damse computerbedrijf Intersys- tems. Zij kregen zaterdag hun eerste vliegles. Ooggetuigen van het neerstorten van het vliegtuig waren de opva renden van de tweemaster Ranja Louise, een plezierjacht uit Spaarndam, die echter geen van de inzittenden konden waarne men. Zij sloegen onmiddellijk alarm via Radio Scheveningen. Ook een boot van de rijkspolitie te water was snel ter plaatse. Van Margreet van de duik- en ber gingsmaatschappij Scheffer uit Urk. De bergingswerkzaamhe den verliepen moeizaam omdat van het vliegtuigje letterlijk geen spaan meer heel was. Regelmatig moest een duiker het water in om nieuwe stroppen aan te bren gen omdat anders het geheel uit elkaar zou vallen. Rond halftien lukte het om het vliegtuig aan dek van de Mar greet te brengen, waarna twee slachtoffers geborgen konden worden. Het vliegtuig is voor on derzoek naar Hilversum overge bracht. Over de oorzaak van de vliegramp is nog niets bekend. De rijkspolitie heeft gisteren de he le dag naar de twee overige inzit tenden gezocht Het derde slachtoffer werd 's middags rond twee uur gevonden. Aan het eind van de middag staakte de politie het zoeken naar de laatste inzit tende Vandaag wordt het zoe ken voortgezet In het oosten van ons land kon gisteren al op natuurijs u'orden geschaatst Op een slootje bij Bolsuard waren gisteren twee jongetjes ijverig in de weer. Het westen moet zich nog even met kunstijs behelpen. Misschien wil het deze week wel lukken... (Foto ANPl DEN HAAG (ANP) - De regering moet serieus proberen om in de komende tien jaar enkele tiental len miljarden kubieke meters aardgas extra te verkopen. Dat is goed voor herstel van de econo mie. Dit staat in een voorlopig advies van de commissie energie DEN HAAG (GPD) - Het CDA zegt, aan de vooravond van het debat over de woningbouw in de Tweede kamer, te vrezen voor het verder instorten van het ge subsidieerd bouwprogramma Stef Dijkman, de CDA-specialist in volkshuisvesting, wgst op het tekort van 300 miljoen gulden dat is ontstaan door de sterke groei van het aantal huursubsi die-ontvangers en het wegvallen van de vraag naar huurwonin gen. Volgens Dijkman moeten de woonlasten verder omhoog, vooral van huurders die relatief weinig betalen. ..Maar maak wel duidelijk dat de overheid dan nog steeds veel aan die huurwo ning bijdraagt", aldus Dgkman in een gesprek met de NCRV-ra- dio. De CDA-woordvoerder viel uit naar minister van financiën Ru- ding die enkele weken eerder verklaarde dat de overheid niet door kan gaan met subsidies in de sociale woningbouw te pom van de Sociaal-Economische Raad (SER). De SER gaat aanstaande vrgdag vergaderen over advies van haar energiecommissie en zal het ver volgens - gewijzigd of ongewij zigd - aan minister Van Aarden- ne (economische zaken) geven. De SER-commissie vindt dat er - tijdelijk - meer aardgas moet worden afgezet, omdat de finan ciële problemen van de overheid groot zijn. Een verhoogde afzet is volgens de energiecommissie verantwoord. Want Nederland beschikt over een grotere aard gasreserve dan kort geleden werd aangenomen. Voor het ver bruik in eigen land is er voldoen de gas tot ver na het jaar 2000. zegt de SER-commissie Volgens het ontwerp advies is de kans om op korte termgn meer aardgas af te zetten zeer gering. Dat geldt voor zowel de binnen landse afzet als voor de uitvoer. Het verbruik van aardgas in eigen land is gedurende de laatste vgf jaar volgens de energiecommis sie van de SER met achttien pro cent gedaald. Door de positie van Nederland in de wereld op het gebied van de aardgasafzet. lgkt het de com missie van de SER eveneens erg moeilijk om op korte termijn meer aardgas aan het buitenland te verkopen. Sinds 1978 is de gas verkoop aan het buitenland mat 31 procent gedaald. Mocht zich toch een mogelgkheid voordoen, dan moet die zeker in overweging worden genomen. Belgie is volgens de commissie een potentiële klant voor meer aardgas ADVERTENTIE De nieuwe Arbowet is er Een stuk "gereedschap*om yg. veiliger, gezonder en prettiger te werker Hoe' Vraag de Arbo-folder aan Stuur 'n briefkaart aan Arbowet Postbus 51. 2500 RR Den Haag De Arbowet Goed geneedschap om mee te werken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7