PLO-top tegen vredesplan VS Handelsakkoord Japan-EG Oproerpolitie ingezet bij demonstratie Polen Sharon blijft in kabinet Israël Steun Nederland voor 'Vrede Nu' Huis moordenaar "begraafplaats" Weer lijken gevonden van Palestijnen Onafhankelijke staat Palestijnen geëist Massa-executie gemeld in Iran Russen boos op Thatcher Liftcabines losgeraakt: tien doden Miljoenen weg LONDEN - De Londense politie heeft zaterdag en gisteren 'aan zienlijke hoeveelheden' mense lijke beenderen gevonden in de tuin in Noord-Londen die, naar wordt vermoed, de plaats is waar de vorige week gearresteerde Dennis Nilsen zich van de lijken door Henk Dam van 13 door hem vermoorde jon gemannen heeft ontdaan. Onder de gevonden beenderen be vinden zich een rib en een ge deelte van een heupbeen. Veel van de botten en botfragmenten, die op een diepte van slechts en kele tientallen centimeters in de tuin zijn aangetroffen, tonen brandsporen, aldus de Londense politie. Volgens een woordvoerder van de politie kan het wel een week du ren voor de hele tuin in omgespit en bovendien het bij de tuin be horende huis, waar de van in to taal 16 moorden verdachte Nil sen tot anderhalf jaar geleden heeft gewoond, grondig is door zocht. Dan pas kunnen patholoog-anato men en andere wetenschappelij ke onderzoekers beginnen aan de uiterst moeilijke taak om te bepalen, om hoeveel lijken het gaat en - nog gecompliceerder - om wie het gaat. De politie hoopt dat informatie van het publiek tot althans de identificatie van een deel van de slachtoffers kan leiden. De van de moorden verdachte MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 man, de 37-jarige adviseur bij een arbeidsbureau Dennis Nil- sen, is zaterdag voorgeleid. Hij werd in een Noord-Londens ge rechtshof officieel beschuldigd van de moord op Stephen Sin- Politie-agenten hadden dit weekeinde hun handen vol aan het graaf werk in het huis aan Melrose Avenue. clair, wiens in stukken gehakte lijk, samen met de stoffelijke overblijfselen van twee andere jonge mannen, vorige week bij een tweede huis in Noord-Lon den werd gevonden. TOKIO (AP) Japan zal de uitvoer van videorecor ders en andere "gevoelige" produkten naar de Euro pese Gemeenschap in de komende drie jaar beper ken. Dat hebben de vice-voorzitters van de Europe se Commissie, Etienne Davignon en Wilhelm Hafer kamp, zaterdag in Tokio bekend gemaakt na een onderhoud met de Japanse minister voor internatio nale handel en industrie, Sadnori Yamanaka. "Wij willen dat deze exportmatiging van de Japanners slechts van beperkte duur zal zijn", aldus Hafer kamp. "Deze periode moet door onze industrieën worden gebruikt om concurrerend te worden". In 1982 boekte Japan volgens Europese cijfers een overschot van 12 miljard dollar op zijn handelsba lans met de Europese Gemeenschap. Afgesproken is nu, dat Japan de uitvoer van videorecorders naar de EG in het komende begrotingsjaar, dat in april begint, tot 4,55 miljoen stuks zal beperken. Over de limieten voor 1984 en 1985 moet nog worden onder handeld. De twee partijen zijn verder overeengekomen dat Eu ropese fabrikanten de garantie krijgen, dat zij in de lidstaten van de gemeenschap ministens 1,2 miljoen videorecorders kunnen afzetten. Volgens ambtenaren van het Japanse ministerie heeft Yamanaka gezegd, dat de keus voor hem moeilijk was geweest, maar dat er oplossing bestaat die voor beide partijen ideaal is. "Ik ben niet helemaal geluk kig, maar wel tevreden", zei hij. Volgens gegevens van het Miti heeft Japan van janua ri tot en met november 1982 4.536.000 videorecor ders naar de EG geëxporteerd, 80,8 procent meer dan in de zelfde periode van 1981. De Japanse fabrikanten hebben weinig uitbundig op de exportmatiging gereageerd. Functionarissen van Matsushita en Sony hebben gezegd dat de matiging moeilijkheden zal opleveren, maar dat zij geen ande re keus hebben dan zich bij het besluit van de rege ring neer te leggen. Yamanaka voerde donderdag langdurige besprekin gen met de Europese commissarissen, zonder dat dit leidde tot een akkoord over een matiging van de uitvoer van tien "gevoelige" produkten. Behalve vi deorecorders omvatte de lijst personenauto's, be stelwagens, motorfietsen, vorkheftrucks, televi sietoestellen, kleurenbeeldbuizen, machinewerktui gen, kwartshorloges en geluidsapparatuur. Japan zal de uitvoer van grote kleurenbeeldbuizen in 1983 beperken tot 900.000 stuks, wat volgens Davig non een geringe daling betekent ten opzichte van 1982. ALGIERS (Reuter) De leiding van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft het vre desinitiatief voor het Midden-Oosten van de Amerikaanse president, Ronald Reagan, verworpen. Dit heeft ABU Iyad, de "no. 2" binnen de organisatie, gisteravond in Algiers verklaard. PLO-leider Arafat Record De Britse koningin Elizabeth is gisteren begonnen aan de omvangrijkste reis die een Britse vorst ooit heeft onder nomen. De reis duurt een maand, gaat naar vijf landen en is volgepropt met officiële plichtplegingen. Jamaica is haar eerste stand plaats. Vervolgens gaat zij naar de VS. waar zij in totaal elf dagen zal verblijven. Zij zal in Californie worden ont vangen op de ranch van de Reagans. Sneeuwstorm Door de sneeuwstormen, het afgelopen weekeinde in de VS, zijn 36 mensen omgeko men. Onder hen bevinden zich 25 opvarenden van een kolenschip dat voor de kust in zware storm is vergaan. De vliegvelden van New York en Boston moesten wegens de zware sneeuwval worden gesloten. Het verkeer in het Fraude De broer van wijlen president Sadat van Egypte, Ismat Sa- dat, en drie van zijn zonen zijn zaterdag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf we gens corruptie en fraude. Hun bezittingen, die een waarde van ongeveer 375 mil joen gulden vertegenwoordi gen, zullen in die periode on der staatstoezicht worden ge steld. Sadat en zijn zonen hebben zich schuldig gemaakt aan corruptie, machtsmisbruik, het op onrechtmatige wijze vergaren van rijkdom en han del op de zwarte merkt. Zij zaten al sinds eind oktober in voorarrest. Zelfmoordpoging John Hinckley jr., de man die een aanslag op de Ameri kaanse president Reagan heeft gepleegd, heeft gisteren getracht zelfmoord te plegen. Hinkley is naar een zieken huis vervoerd. Zijn toestand is "niet al te ernstig". Hinckley schoot in maart 1981 op president Reagan en drie anderen bij het Hiltonhotel in de Amerikaanse hoofdstad. Hij werd niet toerekenings vatbaar verklaard. Herdenking Meer dan 100.000 mensen heb ben gisteren in Dresden de verjaardag herdacht van de vernietiging van deze stad door Amerikaanse en Britse bommenwerpers in de Twee de Wereldoorlog. De kerken in Dresden hielden gister avond vier vredesforums, waarop jonge Oostduitsers de kerken konden ondervra gen over vredesvraagstuk ken. Vorig jaar leidde de herden king tol een niet-goedgekeur- de vredesdemonstratie van duizenden jonge mensen. De leiding, die de afgelopen vijf jaar in de Algerijnse hoofdstad heeft vergaderd ter voorberei ding van de zitting van de Pale stijnse Nationale Raad die van daag begint, vindt het plan-Rea- gan onaanvaardbaar omdat daar in niet wordt uitgegaan van een eigen onafhankelijke staat voor het Palestine volk. Het plan- Reagan voorziet in een thuisland voor de Palestijnen in een asso ciatie met Jordanië. In Palestijnse kringen werd gister avond vernomen dat de verwer ping van hei plan-Reagan in een resolutie wordt vastgelegd die aan de Nationale Raad wordt voorgelegd. Naar verwachting zal de Palestijn se Nationale Raad wel het vre desvoorstel aanvaarden dat de Arabische Liga vorig jaar in Fez opstelde. Daarin wordt Israël in direct erkend, in ruil voor de stichting van een Palestijnse staat op de Westelijke Jordaan- oever en in de strook van Gaza. De vergadering in Algiers van de 360 leden tellende Palestijnse na tionale Raad is de eerste sinds de PLO Beiroet vorige zomer moest verlaten als gevolg van de Israëli sche invasie in Libanon. Het congres is een belangrijke proef om te zien of de PLO als politieke organisatie kan overle ven nu zij haar militaire bases in Libanon is kwijtgeraakt. Reddingsploegen op de plek waar gisteren drie cabines van een skilift neerstortten. LONDEN (Reuter/UPI) - Per tele foon is gisteren uit het Parijse kantoor van de verzetgroep Mo- jahideen contra Chomeini in Londen meegedeeld dat het regi me in Teheran in één week van januari 1800 politieke gevange nen heeft terechtgesteld. Volgens het bericht hadden de executies plaats in de Evin-ge- vangenis in de Iraanse hoofdstad in de week van 22 tot 28 januari. Met vrachtwagens werden de lij ken gebracht naar de begraaf plaats Behesjt-Zachra, waar zij in het geheim werden bijgezet, al dus de Mojahideen. Volgens het personeel van de begraafplaats waren de lijken verminkt en toonden sporen van foltering. De begraafplaats was twee dagen voor het publiek gesloten. LONDEN (GPD) - De Sowjetunie heeft gisteren woedend gereageerd op een uitspraak van de Britse premier mevrouw Thatcher, waarin zij een vergelijking trok tussen de dreiging die uitging van het Duitsland on der Hitler in de jaren '30, en de nucleaire dreiging die momenteel van de Sowjetunie uitgaat. De premier zei dit zaterdag tijdens een congres van de 'Jonge Conserva tieven' in Bournemouth. Sprekend over degenen die een eenzijdige nucleaire ontwapening van Engeland nastreven zei ze, dat zo'n zelfde houding in de dertiger jaren Hitier zyn 1000-jarig rijk zou hebben ge bracht. De vergelijking tussen Hitler-Duitsland en de Sowjetunie van vandaag is in Moskou buitengewoon slecht gevallen. In een reactie spreekt het Russische persbureau Tass van 'smaad' en wordt mevrouw Thatcher beschuldigd van het gebruiken van 'de smerigste methoden van Goeb- bels'. Ook in Engeland zelfheeft de uitspraak van de premier veel kritiek losge maakt. Voorzitter Joan Ruddock van de organisatie die het verzet tegen kernwapens in Engeland leidt, de Campaign for Nuclear Disarmament (CND), heeft mevrouw Thatcher gisteren ook van 'Nazi-propaganda- technieken' beschuldigd. Labour-defensie-woordvoerder Denzil Da- vies sprak zondag van 'een hysterische uitbarsting'. CHAMPOLUC (AFP/UPI) - Tien mensen hebben gisteren de dood gevonden door een ongeluk met een skilift bij Champoluc in het dal van Aosta in de Italiaanse Al pen. Acht van de 12 inzittenden van de drie cabines die daarbij waren betrokken, waren op slag dood en twee van de vier gewon den overleden tijdens de over brenging per helikopter naar een naburig ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde kort na het vertrek toen een van de cabines door nog onbekende oorzaak los raakte van de draagkabel en op de twee andere cabines botste waarna de drie liftkooien 20 me ter diep neerkwamen. Tijdens het ongeluk waaide een krachti ge wind. Volgens de politie was het moeilijk de slachtoffers te identificeren omdat zij tijdens de skitocht geen identiteitspapieren bij zich hadden. Later bleek dat het Ita lianen waren. WARSCHAU (AFP/REUTER) - Drie- vierduizend Polen zijn gisteravond in Warschau de straat op gegaan om steun te be tuigen aan de verboden vakbond Solidariteit en hun afkeer van het regime te tonen. Dit heeft een verslaggever ter plaatse gemeld. De oproerpolitie hee.ft de beto gers met traangasgranaten ver spreid. Verscheidene demon stranten werden ondervraagd en gearresteerd. De betogers hadden eerder in de kerk van het Sint-Jozefklooster een mis bijgewoond die werd op gedragen door leden van Solida riteit die gevangen hebben geze ten. In de straten van Warschau riepen de demonstranten leuzen als "men moet ons doden alvo rens ons te verslaan" en "weg met de Junta". Ook werden de namen geschreewd van Lech Walesa en Zbigniew Bujak, de vroegere voorzitter van Solidari teit in Warschau. Later gingen de demonstranten naar de kerk van het Heilige Kruis. Daar zou een tweede mis worden gehouden ter herden king van de instelling van de noodtoestand op 13 december 1981. Deze is nu opgeschort. Lech Walesa is zelf zaterdagavond als vrij man naar zijn woonplaats Gdansk teruggekeerd, nadat hij drie dagen achtereen door het militair tribunaal in Warschau is ondervraagd als "getuige" in de rechtzaak tegen de leiders van het KOR (dissidente comité voor sociale zelfverdediging). Deze voormalige vakbondadviseurs worden beschuldigd van pogin gen om het communistische be wind in Polen omver te werpen. Journalisten meenden zaterdag ochtend te hebben gezien dat Walesa als arrestant in een po litieauto werd weggevoerd. Dit bericht zorgde geruime tijd voor grote verwarring. Het bleek te berusten op een persoonsverwis seling. Om half twee plaatselijk tijd kwam Walesa lachend het gebouw van het militair tribu naal uit. Hij zei dat hij vrij was. BONN (AFP) Drie weken voor de verkiezingen in West-Duits- land, is de voormalige sociaalde mocratische minister van inter- duitse zaken, Egon Franke, in opspraak gekomen. Op het mi nisterie dat hij bemande, is tus sen 1979 en 1982 vijf miljoen mark (5,5 miljoen gulden) ver dwenen. Óok worden er 300 ver trouwelijke dossiers vermist. JERUZALEM - Sharon beëindigt vandaag zijn functie als minister van defensie. Het Israëlische ka binet heeft gisteren Sharon van zijn functie als minister van de fensie ontheven en hem aan vaard als minister zonder porte feuille. In een brief aan premier Begin heeft Sharon geschreven dit besluit te respecteren. Hij voegt daar echter aan toe dat hij geen ontslag als minister zal ne men. Juridische adviseurs van de rege ring hebben gezegd dat Sharon daarmee voldaan heeft aan de aanbeveling van het Kahan-rap- port. Premier Begin is interim- minister van defensie totdat een opvolger is benoemd. De meest waarschijnlijke kandidaat is door Jaap van Wesel prof. Moshe Arens, nu ambassa deur in Washington. Arens be hoort tot de vleugel in de Likoed die de harde lijn voorstaat. Hij stemde indertijd tegen de vrede met Egypte. De Knesset zal vandaag de over plaatsing van Sharon moeten goedkeuren. Verwacht wordt dat de regering een meerderheid zal krijgen en dat Begin daarmee voorlopig althans de ergste pro blemen voor zijn kabinet heeft opgelost. Maar lang niet alle mi nisters zijn gelukkig met het feit dat Sharon als minister zonder portefeuille aanblijft. Minister van binnenlandse zaken Burg, wiens voorliefde voor un derstatements bekend is, zei dat er „een slechtere oplossing denk baar was geweest". Veel minis ters zijn bang dat een werkloze Sharon als ministers zich voor namelijk zal gaan bezighouden met politieke wraakacties en in triges, waardoor het functione ren van het kabinet ondermijnd kan worden. Een woordvoerder van Sharon merkte bitter op dat diegenen die Sharon indertijd niet als op perbevelhebber wilden (de Ar beiderspartij) hem later hebben moeten slikken als minister van defensie. „Zij die hem niet als minister van defensie willen, zul len hem later als premier moeten aanvaarden". Sharon blijft dus actief. Gisteren wilde hij dan ook de indruk wek ken dat er niets aan de hand is: hij had een afrondende bespre king met de minister van defen sie van Zaire die op bezoek is. Hij besprak met premier Begin wie de volgende opperbevelhebber en de volgende chef van de mili taire inlichtingendienst moet worden, allen lieden die evenals hij vanwege het Kahan-rapport moeten verdwijnen. Ook dit weekeinde werd in Tel Aviv gedemonstreerd tegen het aanblij ven Ariel Sharon als minister en tegen de politiek van het kabinet-Begin. AMSTERDAM - „Vrede Nu maakt' zich ernstig bezorgd om de poli tieke situatie in Israël. De rege ring-Begin wil de komende vier jaar 100.000 joden naar de West- bank verhuizen zodat geen enke le regering in de toekomst nog iets aan de situatie zou kunnen veranderen. Begin gaat uit van het groot-Israël-ideaal, waarin 2,5 miljoen Arabieren naast 2,5 mifioen joden zullen wonen. Dat door Roelie Meijer is zelfmoord. Het is ondenkbaar dat Israël zo'n staat zou kunnen regeren". Dat heeft Abi Margalit, hoogleraar filosofie in Israël, gisteravond in Amsterdam gezegd tijdens een bijeenkomst van de stichting Vrienden van Vrede Nu. Marga lit was geschokt door het bericht dat minister Sharon na de uit spraak van de onderzoekscom missie over de achtergrond van de moorden in Libanese kampen niet uit de regering stapt maar al- BEIROET/WENEN (AFP/UPI) - Ten zuiden van de Libanese stad Sidon zijn in de afgelopen twee weken 15 lijken gevonden. Dit heeft het VN-bureau voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen (Unrwa) zaterdag in Beiroet mee gedeeld. De lijken lagen niet ver van het vluchtelingenkamp Ein El-Hil- weh bij Sidon op 40 km ten zuiden van Beiroet. De Unrwa meent dat de meeste van Pale stijnse waren. Leden van de christelijke militie hebben dreigbrieven gestuurd aan 23 Palestijnse families die in Sidon en omgeving wonen. Deze kregen 24 uur de tijd om hun toe vlucht te zoeken in Palestijnse kampen in de buurt. Directeur Olof Rydbeck van het VN-bureau zei dat zijn organisa tie zich erg bezorgd maakt over de veiligheid van Palestijnse vluchtelingen in Libanon. Eer der deze week verklaarde Ryd beck dat Israël verantwoordelijk is voor de veiligheid van de bur gerbevolking in het deel van Li banon dat onder zijn controle staat. Daaronder valt het zuiden van het land. Volgens de Unrwa vormt het ge weld een onderdeel van een cam pagne van de christen-milities die erop gericht is de Palestijnen te dwingen hun huizen in de ste den te verlaten en in vluchtelin genkampen te gaan wonen. Tot dusver hebben ongeveer 40 Pale stijnse families op deze manier hun woningen in Sidon moeten verlaten en zich gevestigd in het kamp Ein El-Hilweh. leen zijn portefeuille heeft opge geven. De Vrede Nu-beweging, Sjalom Achshav, is in 1978 ontstaan na het bezoek van de Egyptische president Sadat aan Jeruzalem. Ruim 350 reserveofficieren dron gen bij de Israëlische premier Begin aan op het benutten van de geboden vredeskansen. Vrede Nu wil dat Israël zich terugtrekt uit Libanon en verzet zich tegen de nederzettingenpolitiek van de regering. De Vrede Nu-beweging heeft con tacten met Palestijnse leiders op de Westbank. „Niemand kan de Palestijnen over het hoofd zien", aldus Margalit. „Vrede Nu wil de PLO erkennen maar politiek ge zien lijkt de vestiging van een Palestijnse staat zonder meer niet uitvoerbaar. Persoonlijk denk ik dat er een soort tussen oplossing voor de Palestijnen moet komen". Margalit is het niet eens met de ook in Amsterdam gehoorde mening dat joden hun kritiek op de Israë lische regering beter binnenska mers kunnen uiten. „Dat is emo tionele chantage. Het ontstaan van de Vrede Nu-beweging heeft veel joden buiten Israël weer een gevoel van trots gegeven. Men sen die Israël wilden laten vallen, kregen een nieuwe impuls door het feit dat deze kritiek in Israël bestaat en mogelijk is. Vergeet niet dat wij de impuls hebben ge geven tot het vormen van het on- derzoekscomité". Vrienden van Vrede Nu in Neder land is een initiatief van onder anderen Judith Herzberg en Lea Dasberg en Harry Mock. Zij wil len de activiteiten van Vrede Nu in Israël financieeel steunen en bovendien het vertekende beeld van Israël in Nederland herstel len.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6