49 "Wij willen patiënten hun eigen macht teruggeven" Keijser: "Functies bijten elkaar niet" Tiende 'Dag van de Psychiatrie' Inloophuis psychiatrie in oprichting Ambtenaar in Leiden en wethouder in Sassenheim "Foor welke verdiensten PPR betwist gouden speld LCC-voorzitter Trimmers met 300 gulden op de loop Vijf inbrekers Energie-informatie op water aangehouden Hutspotten tijdelijk aan de macht fooien, PERPOND CDA geschrokken van wijze vernieuwen cv Spek&cppeK HEEL K/LO MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 Voor de tiende keer wordt vandaag, 14 februari, offi cieel de 'Dag van de psy chiatrie' gehouden. Door een aantal verpleegkundi gen, die vonden dat er in psychiatrische inrichtin gen verbeteringen moes ten worden aangebracht, werd deze allang bestaan de 'feestdag' tien jaar gele den tot 'dag van bezin ning' omgedoopt. Vanaf die tijd is de beweging 'Dag van de psychiatrie' uitgegroeid tot een lande lijk gebeuren. Ook veranderden de opvat tingen van de beweging. Verbeteringen aanbren gen in psychiatrische in richtingen bleek niet ge noeg: ze moeten gesloten worden en vervangen door behandelhuizen en beschermde woonvormen tussen andere huizen in. Onder het motto "Anders doen we het zelf wel" werd vandaag de tiende 'Dag van de psychiatrie' ingeluid. Hier het verhaal van een Leidse groep die het initiatief nam een In loophuis voor (ex)psy- chiatrische patiënten op te zetten. De groep houdt morgen avond een feest in SSR, Hogewoerd 108, met een optreden van de groep 'Nafta' en veel informatie over psychiatrie en het In loophuis. Aanvang acht uur, toegang gratis. Con tactadres van het Inloop huis is Alette Jacobslaan 10, Leiden, telefoon 143601. LEIDEN - Uit onvrede met de huidige gang van zaken in de psychatrie werd enkele maan den geleden het initiatief geno men een Leids Inloophuis voor (ex)psychiatrische patiënten op te zetten. Twaalf jonge mensen, zelf ex-cliënten, ex-werkers of student, komen sindsdien weke lijks bij elkaar om hun initiatief vorm te geven. Een aanvraag voor 10.000 gulden subsidie en een pand voor het inloophuis ligt op het moment bij de ge meente. De opening van een Inloophuis is afhankelijk van de toekenning van die subsidie. Volgens de ini tiatiefnemers is er duidelijk be hoefte aan een plaats waar (ex- )patiënten elkaar buiten de in richtingen kunnen ontmoeten. door Conny Smits Dat bleek hen bijvoorbeeld uit gesprekken met patiënten en hun cliëntenbond. Ook vonden zij het tekenend dat zoveel men sen na ontslag uit een psychiatri sche inrichting nog eens moeten worden opgenomen. Kennelijk is de nazorg voor die mensen on voldoende. 'We willen duidelijk maken dat psychiatrie niet alleen in inrich tingen wordt beoefend", zetten woordvoerders Carolien de Groot, Henny Harteveld, André Boon, Roland Kruyer, Jacque- lien Buquet en Dick de Krom verder uiteen. "Wanneer iemand niet voldoet aan het patroon van 'huisje, boompje, beestje', ligt dat niet alleen aan die persoon maar ook aan de maatschappij. Daarom ligt de oplossing niet in die psychiatrische inrichting, daar worden de mensen alleen opgesloten in een bepaald terri torium. Wij willen daarvoor een alternatief geven in een Inloop huis. Daar kan binnen de maat schappij, als mensen met elkaar, aan hulpverlening worden ge daan". Keuzes Als huisvesting voor het Inloop huis zoeken de initiatiefnemers een pand in het centrum waar ruimte is voor een café-achtige ruimte, zelfhulpgroepen en een informatiecentrum. Daar willen ze ook allerhande informatie neerleggen over bijvoorbeeld de rechtspositie, medicijngebruik en belangenorganisaties. "We zijn geen gezelligheidsclubje. We willen mensen duidelijk maken in wat voor situatie ze zitten en dat ze zelf nog keuzes kunnen maken. Ze moeten worden ge steund bij het verwezenlijken van hun eigen doelen". Het inloophuis zal geheel moeten draaien met vrijwilligers, om koste wat het kost te voorkomen dat het initiatief weer tot 'instel ling' wordt gebombardeerd. Het Inloophuis wil juist volkomen onafhankelijk blijven van be staande instellingen en de (ex- De initiatiefnemers tot oprichting van een inloophuis voor (ex-) psychiatrische patiënten "Mooie, moderne gebouwen zijn geen garantie vooreen beter systeem'' Van links naar rechts Roland Kruyer, Jacqueline Buquet met de kleine Jean Paul. Dick de Krom. Carolien de Groot. Henny Hartevelt en André Boon Ipatiënt moet zelf de grootste in vloed hebben op de gang van za ken in het huis. Daarbij willen de initiatiefnemers slechts een on dersteunende functie hebben. "We waken er wel voor een nieu we groep te worden die komt zeggen wat goed is voor psychia trische patiënten. Dat kunnen ze zelf wel". Naast mensen die 'gewoon geïnte resseerd zijn' wil het Inloophuis de deur openzetten voor zowel patiënten die even de sfeer van een psychiatrische inrichting willen ontvluchten, als mensen die zo n inrichting al hebben ver laten. Aan hen wordt een alterna tief geboden voor de nazorg die volgens de Stichting Inloophuis in oprichting zo slecht is. "In de inrichting was je gewend 24 uur per dag over je problemen te kunnen praten. Na je ontslag kan dat hooguit een uur per week. de rest van de tijd word je op jezelf teruggeworpen". En uit zo'n situatie, zelfs als prakti sche zaken als huisvesting en uit kering al voor je geregeld zijn, kom je nooit in je eentje, redene ren de initiatiefnemers. "Je hebt bovendien geleerd op een andere manier te denken. In de inrich ting moest je bij alles watje deed stilstaan en een verantwoording zoeken. Als je een dag geen zin hebt je aan te kleden, heet je de pressief. Heb je zin om te schil deren. dan ga je eigenlijk thera pie doen". Dit soort ervaringen hebben de ini tiatiefnemers van het Inloophuis tot de overtuiging gebracht dat psychiatrische inrichtingen ei genlijk gesloten zouden moeten worden. "De inrichtingen zitten barstensvol mensen met de beste bedoelingen, maar het systeem werkt gewoon niet. Mensen wor den er teveel gèisoleerd van hun eigen omgeving. Psychiaters hebben allemaal hun eigen le vensvisie en als je daar niet aan voldoet, dan ben je niet in orde. Wij willen de patiënten hun ei gen macht teruggeven. Klein schaliger hostels. begeleide woonvormen en crisiscentra zou den veel beter werken". Ook landelijk gaan er inmiddels steeds meer stemmen op om de psychiatrische hulpverlening wat kleinschaliger te maken. Een stapje in de goede richting is vol gens de initiatiefnemers dat grootscheepse nieuwbouwplan- nen van psychiatrische zieken huizen aangehouden worden en zeer kritisch bekeken Voor En degeest in Oegstgeest, waar de nieuwbouw al in een gevorderd stadium is. is deze maatregel naar de smaak van het Inloop huis wat te laat gekomen. 'Mooie moderne gebouwen zijn geen garantie voor een beter systeem. Achter nieuwe architectuur heersen vaak dezelfde verveling, passiviteit en betutteling'. zijn goed te spreken over de aan nemers Noorlander en Panagro", aldus het CDA-raadslid. LEIDEN - Drie inbrekers ver momd'als trimmers hebben za terdagavond een inbraak ge pleegd in een woning aan de Dil lenburgerstraat. Ruim driehon derd gulden werd hier wegge haald. Een bewoner vond dat de drie sportlieden voor het betreffende pand heel raar bezig waren. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie. Een eindje verder in de Dillenburgerstraat in een brand gang kon de politie slechts één trimmer aanhouden. De twee an deren bleken wel degelijk goed uit de voeten te kunnen en zijn nog voortvluchtig. sen in de stad zeer laat en vrolijk. Zondagmiddag was het in het Anthonius Clubhuis de beurt aan de kinderen (zie foto), die ver kleed en al ook de achterwaartse polonaise machtig bleken. Vanavond wordt het van oor sprong katholieke feest van vas tenavond voortgezet met het zo geheten doordouwersbal, terwijl morgen de medewerkers van de Hutspotten nog gezamenlijk een afzakkertje nemen. Daarna kun nen de zandzakken weer van de deur. LEIDEN/SASSENHEIM - Wet houder E. Keijser van Sassen heim vindt dat zijn functie van wethouder en die van hoofd van de directie economische zaken van de gemeente Leiden elkaar niet bijten. Hij zei dit vanmorgen desgevraagd in een reactie op de vragen die het CDA in Leiden aan het college van B en W van deze stad heeft gesteld. De Leidse christen-democraten vrezen dat de reconstructie van de Hoofdstraat in het bollen- dorp, waarvoor wethouder Keij ser verantwoordelijk is, klanten kan kosten voor de Leidse mid denstand. "Flauwekul", vindt Keijser. "Ze hebben achter de vragen om op de man gespeeld. Het CDA in Leiden had eerst bij mij moeten informeren", zegt hij. De christen democraten in Leiden hadden de vragen gesteld naar aanleidng van een hoorzitting in Sassenheim waar wethouder Keijser zijn plannen uit de doe ken deed voor de toekomst van Sasenheims winkelstraat. Hij zei En dat heeft het Leidse CDA vol gens Keijser niet goed begrepen. "Ik bedoelde met de omgeving onder andere De Zilk, De Kaag en Voorhout. Van oudsher zyn dat plaatsen die gericht zijn op Sassenheim". Van het doortrekken van lijn 50 voor een snelle busverbinding tussen Leiden en het bollendorp, zegt Keyser juist een fel voor stander te zijn. "Het ligt niet aan ons dat deze er nog niet is. Het ligt aan de NZH. die de nodige capaciteitsproblemen heeft". Het Leidse CDA heeft echter de indruk dat dit door het Sassen- heimse gemeentebestuur wordt tegengehouden. Wethouder/ambtenaar Keijser be nadrukt nogmaals het een beetje flauw te vinden dat het CDA der gelijke vragen aan het college van B en W van Leiden heeft ge steld. Hoewel het niet met zoveel woorden in de vragen staat, zegt Keijser er uit te proeven dat zijn positie als hoofd van de directie economische zaken in het geding Keijser blijft van mening dat zyn wethouderschap en zyn positie als ambtenaar in Leiden met in strijd zijn met elkaar. Hij heeft overigens wel een regeling met collega's bij de gemeente Leiden getroffen om hem by politiek ge voelige zaken te vervangen. van andere economische belan genorganisaties Van Oosten suggereert om voor taan de raadscommissie voor al gemene en bestuurlijke aangele genheden (de commissie onder voorzitterschap van de burge meester) vooraf te informeren over decoraties Het decoratie- bcleid is in het algemeen met ge heel door/i< htig, aldus de PPR. LCC voorzitter Joop van Egmond (62) kreeg vrijdag de gouden speld uitgereikt door loco-burge meester Waal Van Egmond was ruim tien jaar voorzitter van de belangenorganisatie, jarenlang vice-voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad en mede-or ganisator van vele sportevcne- m< ntrn Raadslid Van Oosten licht toe dat de kritiek op het LCC niet per soonlijk tegen Van Egmond is bedoeld, maar tegen het LCC als organisatie "De lub is er zelfs nu-t in geslaagd om de Leidse winkelier t. - n i. Keijser: "Het CDA had eerst bij mij moeten informeren" toen tegen de samengekomen winkeliers onder meer dat de re constructie noodzakelijk is om klanten te houden en om klanten te krijgen. Keijser sprak daarbij over "toestro ming van koopkracht uit de om geving". Het Leidse CDA wijst erop dat het economisch beleids plan van Leiden hetzelfde na streeft, maar dan uiteraard voor deze stad. "Wie de omgeving goed kent zal zien dat de Leidse en de Sassenheimse regio voor een groot gedeelte in elkaar sa menvallen". LEIDEN - De varende energie-tentoonstelling van de Stichting Energie Informatie (zie foto) ligt nog vandaag en morgen in de Oude Singel. Daarna vertrekt de boot naar Haarlem, de laatste ankerplaats. De rijnaak heeft zyn taak er dan opzitten. Van Groningen tot Maastricht heeft de stichting informatie over energiebronnen door Nederland verspreid. De Brede Maatschappelijke Discus sie over het energiebeleid kan beginnen. Een woordvoerster van de stichting zegt dat de belangstelling voor de expositie groot is, zo'n driehonderd bezoekers per dag "In Leiden zal dat door de schoolvakanties waarschijnlijk wel lager liggen". De expositie bestaat uit informatie-panelen en een video-presenta tie. Daarnaast is er foldermateriaal en bestaat voor groepen de mogelijkheid om spreekbeurten te organiseren. "Objectieve in formatie?". zegt de woordvoerster, "Ja. maar we kunnen onze ogen niet sluiten voor de kernenergie. Het bestaat en dus geven we daar ook informatie over Ook al krijg je gauw het verwijt dat je er teveel de nadruk op legt". LEIDEN - De onderscheiding van de ex-voorzitter van het LekU Ci ty Centrum door B en W is by de PPR verkeerd gevallen. PPR- raadslid Van Oosten heeft hier over prompt schriftelijke vragen gesteld. Menigmaal heeft het LCC kans gezien anti-reclame te maken voor de Leidse binnen stad. meent de PPR "Hoewel het zeer prijzenswaardig is dat het college buitenparle mentaire oppositie kennelyk zeer waardeert, is mij ontgaan wat de verdiensten voor de stad U hrt LCC in de afgelopen tien jaar zyn geweest'aldus Van Oosten. Het raadslid wil weten op grond waarvan de onderscheiding (de gouden speld) is gegeven Op welke momenten en welke on derdelen van beleid het college zich door het LCC heeft laten in spireren. En of het LCC zich naar de mening van B en W zich in gunstige zin heeft onderscheiden LEIDEN - Vijf jongens in de leef tijd van 13 tot 16 jaar zijn zondag middag in de Hooglandsekerk- steeg aangehouden, nadat ze een kwartier daarvoor hadden inge broken in de Lucas van Leyden- school aan de Aalmarkt. Een om stander had de jongens bezig ge zien en de politie gewaarschuwd. De jongens, allen woonachtig in Leiden, hadden de laden van de tafeltjes en inhoud van de ka chels overhoop gehaald. Ook hadden ze allerlei brandbare spullen bovenop de kachels ge zet. Toen de politie arriveerde waren de eerste schroeivlekken al zichtbaar. Voorts was geluidsapparatuur en een diaprojector in zakken klaar gezet; waarschijnlijk om later te worden opgehaald. Het vijftal verblijft nog op het politiebureau en zal nader worden verhoord. Volgens een politiewoordvoer der behoren er twee tot een vaste kern die meer inbraken op hun geweten hebben. De anderen worden betiteld als "meelopers". LEIDEN Zandzakken voor de deur? Het hielp niet. Prins Car naval nam toch bezit van de stad Leiden. Dat gebeurde vrijdag avond al, toen wethouder Schou- te (cultuur) symbolisch de sleutel van Leiden overdroeg aan car navalsvereniging De Hutspotten. De ironie was dat dezelfde wethou der onlangs een subsidie-aan vraag van de vereniging had af gewezen. Vermoedelijk onder het motto van de carnavalshit 'We doen met z'n allen een stapje te rug'. Waarop de Hutspotten dan weer konden reageren met 'dus kom over de brug Het carnaval werd er niet minder uitbundig om gevierd. Zaterdag avond werd het op diverse plaat- GEKOOKTE MALSE LEIDEN - De CDA-fractie is "ont zettend geschrokken" van de wijze waarop de centrale verwar ming in de huizen in het Heren- gracht-Zijlsingelgebied is ver nieuwd. Dat zegt CDA-raadslid Kramp, na het werkbezoek van de fractie - afgelopen zaterdag - aan de buurt. De fractie heeft een viertal aanbe velingen opgesteld om de kwes tie op te lossen: De vernieuwing van de cv moet gebeuren door een installatiebureau waarin de bewoners vertrouwen hebben. Er moet ook toezicht zijn van personen waar de bewoners ver trouwen in hebben Verder moet er met elke bewoner apart overleg worden gevoerd over de werkzaamheden. Bij voorbeeld waar de buizen moe ten komen als deze in het zicht lopen. En ten slotte vindt het CDA dat de klus vóór 1 oktober geklaard moet zijn. "De mensen zelf zijn wel tevreden met hun nieuwe cv. De verwar ming is erg zuinig en ze kunnen zelf regelen hoe warm ze het wil len hebben. Maar als buiten staander heb je het idee dat je in een ketelhuis staat", aldus Kramp. De andere gebreken aan de huizen zijn volgens de CDA-specialiste op het gebied van de volkshuis vesting goed verholpen, zeker wat betreft de tocht. "De mensen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3