c 'Geen enkele activiteit kan van de grond komen' Krachten bedrijfsleven gebundeld l^-eidse agenda Vier mogelijkheden voor nieuwbouw van "Louise" "Er moet weer leven in de brouwerij komen in Warmond Man (30) ramt boom met auto: zwaar gewond In Leiderdorp Inbraak in videotheek Leiderdorp Alcoholcontrole Warmond: "Bevolking betrekken bij toekomst dorpskern" WASSENAAR - Op het gebied van jeugd- en jongerenwerk is Time-Out een begrip in Wassenaar. Al jaren vervult het een alom geprezen functie voor de jongeren. Daarom kreeg Time- Out een splinternieuw, modern onderkomen, gericht op het toekomstig functioneren als open jongerencentrum. Nu de tijden veranderen en Wassenaar geconfronteerd wordt met een negatief begrotingssaldo, dreigt de investering van anderhalf miljoen gulden weggegooid geld te zijn. Want Was senaar kan een extra beroepskracht - voor het jongerencen trum noodzaak om goed te kunnen draaien - niet betalen. De beslissing om een beheerder aan te stellen is door de gemeen teraad voorlopig uitgesteld. Bij Time-Out heeft het in het verleden nooit aan duidelijkheid ontbroken: dat open jongerencentrum moest er komen. Nu zweeft het Time-Out-bestuur echter tussen hoop en wanhoop en tracht die extra beroepskracht toch nog te krijgen. Is extra personeel echt nodig? Beroepskracht Bernard van de Oever en bestuurslid Jan van der Sluis vertellen het verhaal. "Het is uiterst frusterend om op de ze manier te werken. Geen enkele activiteit kan van de grond ko men", verzucht Bernard van de Oever. De enige beroepskracht van Time-Out komt tot deze tries te balans na bijna twee maanden draaien in de voor anderhalj miljoen gulden verbouwde boer derij Ter Weer. Er is nog geen be heerder en het schenken van een pilsje kan Time-Out naar het zich nu laat aanzien wel verge ten. "We hopen nog steeds op wat erkenning en medewerking de gemeente", zegt Van de Oe ver, "maar we leven niet meer in een tijd dat je kunt blijven ho pen". Van de Oever en Moret, die tijde lijk aan Time-Out is verbonden, schetsen de situatie. "In 1980 hebben wij gezegd minimaal vier beroepskrachten nodig te heb- Stad en rand MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 Personeelsgebrek breekt Time-Out in Wassenaar op door Fred Schoorl ben. Nu vechten we voor slechts ééntje erbij. De gemeente heeft wel een interne sollicitatie lopen, maar nog steeds is niemand op komen dagen. Voorlopig kunnen we hierdoor maar drie dagen open met makkelijk organiseer- bare activiteiten als disco-avond- en. Het echte werk, het vormen de, dat blijft liggen. Daar komt nog eens bij dat de vrijwilligers een aanslag plegen op hun privé- leven om de tent draaiende te houden. Ze zijn verbluffend en thousiast. Al vrees ik wel dat als je ze zegt dat er geen beheerder komt ze er de brui aan geven. In tussen liggen doka-, video-, bil jart-, film-, toneel- en tie- nersoosactiviteiten te wachten op voltooiing". Beroepskracht Van de Oever: "We hopen nog steeds op wat maar we leven niet meer in een tijd dat je kunt blijven hopen Dat is echter alleen maa Meubelstuk Voor het grote gebouw is iemand nodig die de vooral technische beheerstaken op zich wil nemen. Hierdoor zou de beroepskracht meer tijd kunnen besteden aan. zijn eigenlijke taak: het organise ren en begeleiden van jeugd- en jongerenactiviteiten. Vooral voor de groep jongeren met een wat hogere leeftijd wil Time-Out meer gaan doen en hen "een zin nig bestaan" verschaffen. mogelijk als de beheerder er komt. En dat is weer afhankelijk van de ge- meentefinanciën. Bestuurslid Jan van der Sluis vindt dat on juist. "De gemeente heeft toen- dertijd de personele gevolgen van het bouwen van een derge lijk centrum geweten. Zo'n be heerder is in feite dan ook een minimaal meubelstuk". Het D'66-raadslid Nieuwenhoven is één van de weinigen die de verantwoordelijkheid van de ge- erkenning en medewerking van de gemeente, (foto Holvast) meente ook onderkent. In de be grotingsvergaderingen in de cember wees hij zijn mede-raads leden nog op die verantwoorde lijkheid. Hij zei: "We moeten er kennen de zaak fout te hebben beoordeeld". De rest van de ge meenteraad ging daar echter niet op in. De beslissing om een be heerder voor Time-Out aan te trekken werd een halfjaartje uit te stellen. Een heel ander probleem is het schenken van een pilsje in Time- Out. Het college van B en W wei gerde onlangs toestemming te verlenen voor het schenken van zwak-alcoholische dranken. Ti me-Out heeft recht op een derge lijke vergunning, omdat ze aan alle voorwaarden voldoen. Maar de gemeente kan via de huu roverkomst de gebruiker van het pand Ter Weer (dus Time-Out) verbieden zwak-alcoholische dranken te schenken. En dat dreigt ook te gebeuren. De jongeren zijn laaiend over deze "bedilzucht" van gemeentezijde. Bestuur en beroepskracht staan achter de jongeren. Volgens hen dreigt op deze manier een be langrijke doelgroep buiten de boot te vallen en zullen die op nieuw hun heil gaan zoeken in omliggende gemeenten. Time- Out heeft zelf een enquete geor ganiseerd om de meningen te peilen. "De oudere groep omvat ongeveer 75 procent van de be zoekers, zo'n duizend jongeren. Het zou struisvogelpolitiek van de gemeente zijn als ze de noden en behoeften van deze groep ver geet. Bovendien is het altijd de bedoeling geweest dat in deze ac commodatie een pilsje zou wor den geschonken. Het is treurig, maar waar", aldus Van de Oever, die er aan toevoegt: "Het ligt dan echter niet in de lijn van de Was- senaarse jongeren om meteen de barricaden op te gaan". Het bestuur van de stichting voelt zich door de dreigende maatre gel van de gemeente "geklei neerd". "We laten ons niet op zo'n manier behandelen", zegt Van der Sluis. "Het is een gebrek aan vertrouwen in onze twaalf jaar lange ervaring. Ook be schouwen wij het als een inmen ging in bestuurszaken. De ge- WARMOND - "Met de winkeliersvereniging kwamen we nooit verder dan een Sinterklaasje en een braderietje. Met de nu opgerichte ondernemersorganisatie waarvan niet alleen de middenstand deel uit maakt maar ook alle jachthavens, campings, horeca en alles wat onder de noe mer ambachten valt hebben we dan eindelijk de zo fel begeerde brede basis bewerkstelligd. Eindelijk heeft het gehele Warmondse bedrijfsleven zijn krachten gebun deld". J.C. Mentink, de voorzitter van de nu ontbonden winkeliersvereni ging en één van de grote anima tors van de ondernemersorgani satie is duidelijk tevreden met deze algehele bundeling van krachten. Met aannemer F.H. Kool, die in het voorlopige be stuur de ambachtensector verte genwoordigt, is hij van mening dat wethouder Van Schagens (CDA) strijdkreet "Nu ophouden met zeuren en de kansen benut ten" (zie de krant van vrijdag) prima past in het vaandel van de ondernemersorganisatie. "We zijn veel optimistischer dan Van Schagen. Als we dat niet zouden zijn dan waren we na tuurlijk verkeerd bezig", vertelt Kool. Hoewel het tweetal in gro te lijnen op dezelfde golflengte zit als de middenstandswethou der verschillen ze hier en daar met hem van mening. Van Schagens stolling dat War mond zal moeten leren leven met het feit dat het dorp aan de Leede een kleine gemeenschap vormt met een groei die nihil is en een grote publiekstrekker ontbeert wordt dan ook van het nodige commentaar voorzien: "We moeten niet vergeten dat er op de Warmondse campings zo'n 750 caravans staan. In elk van die caravans zitten elke zomer zo'n vier vakantiegangers dus onze kansen liggen ook bij die telkens terugkerende stroom van drie duizend vakantiegangers", re kent Kool uit. Mentink: "Van Schagen heeft het over een publiekstrekker als Di- gros. Ik geloof dat we het meer door Wim Koevoet moeten zoeken in die typisch Warmondse dingen. We hebben hier het Jan Steen-complex, tal van activiteiten in galerie De Pomp en natuurlijk de water sport. Dóérop moeten we inspe len. Warmond moet van een rust punt worden omgedoopt in een oase van de randstad en da's heel andere koek", zegt Mentink, aan wie enige pretenties niet vreemd zijn. De ondernemersorganisatie is nog op zoek naar een voorzitter die volgens de profielschets "onaf hankelijk van het bedrijfsleven naar buiten toe kan optreden, naar bijvoorbeeld het gemeente bestuur". Bovendien is de be- stuursplaats van de horeca nog vacant maar beide heren zfjn er van overtuigd dat dit binnenkort allemaal best voor elkaar zal ko- Over de beruchte zeventig procent, het percentage Warmonders dat veelvuldig wordt aangetroffen in Kool (links) en Mentink. "We zijn veel optimistischer dan wethouder Van Schagen. Als i dan waren we natuurlijk verkeerd bezig". dat niet zouden zijn (Foto Holvi de winkelstraten van Sassen- heim en Oegstgeest zeggen Kool en Mentink dat ook hier een taak ligt voor hun organisatie. "We le ven natuurlijk in een rottijd maar iedereen blijft eten en drinken dus schilder ons alsjeblieft niet af als een stel zielige mensen. We moeten die zeventig procent te rug naar Warmond halen, het Warmondse publiek moet weer vertrouwen krijgen in zijn eigen ondernemers. We hebben nog al tijd de troef in handen dat War mond bekend staat om zijn per soonlijke en vriendelijke bedie ning en een grote serviceverle ning. En de klant van tegenwoor dig wil verdomde goed geadvi seerd worden en is bereid daar voor te betalen". Dat veel van de Warmondse klan dizie in Sasseneheim en Oegst geest vertoeft wijt Mentink aan het volgende: "In Warmond doe je boodschappen en in Sassen- heim winkel je, da's het hele eie ren eten. Daarom moet hier weer leven in de brouwerij komen". Hoe eensgezind en vertrouwensvol de heren zijn blijkt uit hun slot woorden die zijn bedoeld als ad vies aan de verslaggever: "De be grippen 'middenstand' en 'win keliers' mogen niet in uw verhaal voorkomen. Schrap die maar. We praten voortaan niet meer in ons eigen straatje, het gaat om het to tale Warmondse bedrijfsleven". ADVERTENTIE Dinsdag 15 februari Afscheidsreceptie Joop Peeters in Gasterij Floris V Voorstraat 12 Gelegenheid tot afscheid nemen van 16.00 tot 18.00 uur. WASSENAAR - Een dertigjarige Rijnsburger is afgelopen zater dag ernstig gewond geraakt toen hij met zijn auto in Wassenaar te gen een boom reed. De automo bilist reed omstreeks half acht 's avonds op de Stoeplaan toen hij bij de Wittenburgerweg ver moedelijk door een te hoge snel heid - uit de bocht vloog en een boom ramde. Met ernstig hersen letsel is hij overgebracht naar een Haags ziekenhuis. De auto werd totaal vernield. LEIDERDORP - Inbrekers heb ben in de nacht van zaterdag op zondag 432 videobanden gesto len uit een videotheek aan de Leiderdorpse Splinterlaan. De totale waarde van die banden be draagt ruim 43.000 gulden. De inbrekers kwamen binnen door de voordeur met een koevoet open te breken. LEIDERDORP - Zeven automo bilisten hebben afgelopen zater dag tijdens een rijdende alcohol controle in Leiderdorp een rij verbod én proces-verbaal gekre gen omdat ze te veel hadden ge dronken. Vorige week had de Leiderdorpse rijkspolitie ook al een alcoholcontrole. "We zijn ge schrokken van de gestegen alco- holcijfers. Vandaar dat we wat meer zyn gaan controleren", al dus een politiewoordvoerder over de controles. MAANDAG meente bemoeit zich toch ook niet met het entreebeleid? Straks zegt ze nog dat er alleen nog maar Wassenaarders geïntrodu ceerd mogen worden of gaat ze zich bemoeien met de muziek keuze". Us een rode draad loopt door de kritiek het nu teloorgegane stre ven om een groot open jongeren centrum te worden: het liefst ze ven dagen open en met "voor elk wat wils". De tienersoos is echter reeds terziele. Time-Out mist de ervaren mankracht hiervoor, waardoor een belangrijke groep niet in het jongerencentrum te recht kan. Zelfs hier Binnenkort dreigen ook activitei ten voor oudere bezoekers te ver dwijnen. Tijdelijk beroepskracht Moret: "En het is juist in deze tijd zo verdomd belangrijk de jongeren wat extra aandacht te geven. In Wassenaar lijkt het echter extra moeilijk. Misschien dat de gemeente nog niet wil er kennen dat ook hier, zelfs hier, steeds meer werklozen komen". Time-Out wil graag meewerken aan werklozenprojecten, maar - het komt steeds weer terug - heeft daar geen tijd voor. Van de Oever: "Het is onze taak hierop in te spelen. Jammer genoeg moeten we als vormend centrum nog voor ons bestaansrecht strij den". Die strijd zal Time-Out ook voort zetten. Er moet in ieder geval wat gebeuren. Van de Oever: "Komt er niets dan zal de sfeer in Wasse naar harder worden. Wat dat be treft leven we hier nog in de stilte voor de storm". Van de Oever wil dat er binnen twee jaar vorderin gen worden gemaakt. "Zo niet, dan geef ik het op en ga ik elders een baan zoeken". Burgerlijke stand ZOETERWOUDE - Geboren: Janneke Myrte Belt; Patricia van Duijn; Johan nes Adrianus de Jong; Kim Rei bel; Lin da Petronella Maria Wolvers; Lydia An- nemarie Overdijk; Anne Marieke Ouds- Hendrika Jonkhout Leiden - Clubhuis Docos, Groenesteeg, tafetennis voor scholieren, 9 uur. Stadsgehoorzaal - optreden Bassie en Adriaan, 14.30 uur. Rapenburg 100 - Leidse Studenten Ekklesia: videovertoning programma 'Ik heb geen sollicitaties lopen', 20.15 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma fm vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging kosteloos advies, 17-18 i Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, di 14.30 uur, inl. mevr v.d. Zwan, tel. 764006, voor wie niet op eigen gelegenheid kan komen. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroohjcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV. RW of WAO. di 14-16.30 uur, inl. 123271. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 11 febr tot 18 febr Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Linnaeus, Kempe- t 31, Oegstgeest, teL 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- geboüw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lntweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WARMOND - Het gemeentebe stuur van Warmond wil de inwo ners van het dorp aan de Leede de komende maanden uiterst in tensief betrekken bij de bespre kingen over het op stapel staan de bestemmingsplan Bebouwde Kom. Volgens burgemeester Hendrickx-Vlaar is dat absolute noodzaak omdat dit voor War mond het meest ingrijpende be stemmingsplan is en omdat het overgrote deel van de Warmond se bevolking ermee te maken heeft. Het bestemmingsplan beslaat grof weg het gehele gebied tussen de Korenmolenbrug aan het einde van het bos Van Krantz tot aan de Poelweg, kortom dat gedeelte van het dorp waar een groot deel van de Warmonders wonen. In bestemmingsplan Bebouwde Kom is overigens niet de nieuw bouwwijk Lommerlust opgeno men, hiervoor bestaat een apart stuk. Het bestemmingsplan is uiterst be langrijk en zal de komende jaren het aanzien van de bebouwde kom bepalen. Behalve 'kleine' zaakjes zoals bijvoorbeeld de vraag of iemand nu wel of geen schuur of schutting in zijn tuin mag laten bouwen komen ook 'grote' kwesties aan bod zoals de zorgwekkende toestand waarin een deel van de middenstand verkeert. Teneinde de bevolking zo direct mogelijk te betrekken in het ge heel organiseert de gemeente een algemene informatie- annex discussieavond waarvan de da tum npg onbekend is. Voorts zal een persconferentie worden ge geven. Om de privé-problemen van de inwoners te behandelen zal een speciaal spreekuur wor den ingelast waar in elk geval de verantwoordelijke portefeuille houder en een aantal ambtena ren bij aanwezig zullen zijn. Gerekend wordt op c toeloop richting gemeentehuis maar dat is volgens burgemees ter Hendrickx beter dan dat er na LEIDERDORP - Voor de nieuw bouw van het bijgebouw van de Leidse Louise de Coligny-scho- lengemeenschap komen nog vier plaatsen in Leiderdorp in aan merking. Twee plaatsen bevin den zich bij het industrieterrein "De Baanderij". Naast het ge bouw van de Dienst Sociale Werkvoorziening is nog ruimte en op de hoek van de Rietschans en de Zijldijk. Ook staat Buitenhof-Midden op het lijstje van mogelijkheden. Buitenhof-Midden is nu nog een weiland, maar in de toekomst moeten daar net als in Buiten hof-Oost huizen worden ge bouwd. Ook de plaats van de voormalige school 't Kwetter- nest" aan het Kwikstaartplein is een mogelijkheid. De definitieve keus wordt binnen kort door het bestuur "van de Louise de Coligny-scholenge- meenschap gemaakt, want er is nogal haast bij. Het nieuwe bijge bouw met twaalf lokalen, een au la en waarschijnlijk een gymnas tiekzaal moet het volgend schooljaar in gebruik worden ge- De school moet dus ui terlijk in augustus gereed zijn. Het is daarom de bedoeling dat er op korte termijn een beslis sing wordt genomen over de plaats. In de raadsvergadering van 7 maart wil de gemeente Leider dorp als dat tenminste moge lijk is - een besluit nemen over de plaats. Wat er met de oude ge bouwen in de Leidse Sumatra- straat en de Leiderdorpse Geer straat gaat gebeuren is nog niet bekend. De gebouwen zijn van het rijk en die zal daar een beslis sing over moeten nemen. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £i- DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Telefoon. 071-144941 tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); it ontvangen: Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakemaat Commentaren: R. D Paauw. W. F J. Wirtz en A. A van Brussel B.W.T. Jungman (pfv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (pfv) W. F J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington, Caïro, Rome, Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2