LEIDSCH DAGBLAD PvdA vraagt om spoeddebat 66 Ontvoering na ruzie over takken Zeker brand doden bij bioscoop in 4P ZUURKOOL EN SLAVINKEN Scherpe kritiek op Israël-verklaring Lubbers Laatste Nieuws Lubbers betreurt uitlating Mosje Arens opvolger van Sharon Kyprianou herkozen Actie tegen illegaal gokcircuit Schwietert niet voor rechter ioog4r29L09 QQn kilo U30 U.UU TWIJFEL BOYCOT I i II ijl lil MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Wnd.-hootdredacteur: R. D. Paauw No. 37011 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Rméh 2300 AB leden 'Voor M nry zm cototon Drietal iii arrest wegens mishandeling en afpersing in Leiden LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdag drie mannen aangehouden die ervan wor den verdacht die dag twee in woners uit Hazerswoude te hebben ontvoerd en een derde te hebben mishandeld na een ruzie over het snoeien van for- sythiatakken op een gemeente lijk terrein in Leiden. De twee inwoners van Hazers woude, onder wie een jongen van 16 jaar, werden zaterdag middag gezond en wel terugge vonden. Het drietal "snoeiers", de 42-jari- ge B.A. Stappendel, zijn 40-ja- rige broer A.B. Stappendel en de 16-jarige A.C. van de Akker uit Hazerswoude, was zater dagochtend met toestemming van de gemeente bezig met het verzamelen van forsythiatak- ken op een terrein aan de Roomburgerweg. Zij kregen bezoek van de vroegere eige naars van de struiken, de 36-ja- rige L. uit Leiden in gezel schap van twee vrienden, die hun het eigendom van de tak ken betwistten. Tijdens de ruzie kreeg de 42-jari- ge Stappendel een aantal forse klappen toegediend, waarna hij in de sloot werd gesmeten. Terwijl hij daar werd achterge laten werd zijn broer en de 16- jarige Van de Akker gesom meerd in de auto van L. te stap pen, waarop de tocht richting Leimuiden ging. Onderweg nam L. telefonisch contact op met een gemeen teopzichter van Leiden. L. kreeg evenwel de zoon des hui zes aan de lijn die te horen kreeg dat zijn vader binnen de kortste keren 15.000 gulden bij L's huis moest afgeven. Zo niet, dan kwam het ontvoerde tweetal niet vrij. Ook de moe der van Van de Akker kreeg de telefonische aanmaning zorg te dragen dat de gemeenteop zichter daadwerkelijk met het geld over de brug zou komen. Omwonenden van het terrein aan de Roomburgerweg, die de twist met aansluitende vecht partij zagen, hadden inmiddels de politie ingelicht en het ken teken doorgegeven van de be trokken auto. Nadat de omliggende korpsen in kennis waren gesteld, kon de rijkspolitie Leiderdorp even na het middaguur melden de auto te hebben onderschept op het terrein van het St. Elisabeth Ziekenhuis. Naar datzelfde zie kenhuis was overigens ook de gewonde Stappendel overge bracht. Hij verblijft daar nog steeds. In de auto werden de slachtof fers en twee van hun ontvoer ders aangetroffen. De inwo ners van Hazerswoude bleken ongedeerd. L. uit Leiden, en de 41-jarige G.M.Z. uit Voorschoten zijn in gesloten op het politiebureau in Leiden. Hun wordt ontvoe ring, wederrechterlijke vrij heidsberoving en afpersing ten laste gelegd. De derde ver dachte, de 21-jarige T.S. uit Leiden, werd later aangehou den en wordt van dezelfde za ken beschuldigd. DEN HAAG - De Tweede-Kamerfractie van de PvdA vindt dat premier Lubbers zijn kritische uitlatingen over Israël van vorige week vrijdag moet herroepen. De fractie zal hierom vragen tijdens een spoeddebat, dat de PvdA nog deze week wil houden. Ook joodse organisaties hebben geschokt gereageerd op de uitlatingen van de premier over de huidige politiek van Israel. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft vanmiddag ge zegd dat hij de uitlatingen be treurt die hij vorige week vrij dag heeft gedaan over het ver band tussen het intrekken van het wetsontwerp Melding Bui tenlandse Boycotmaatregelen en de politiek van de Israëlische regering. JERUZALEM (DPA) - De Israëli sche ambassadeur in Washing ton, Mosje Arens, heeft het aan bod aangenomen opvolger te worden van Ariel Sharon als Is raëlische minister van defensie. Dit heeft het kabinet van pre mier Menachem B'egin vandaag meegedeeld. Arens wordt deze week in Israël verwacht. De 57-jarige diplomaat heeft al ervaring op defensiege bied opgedaan door zijn lidmaat schap van de invloedrijke parle mentaire commissie voor veilig heid en buitenlandse politiek vóór hij ambassadeur in de Ver enigde Staten werd. NICOSIA (UPI/AP) - Spyros Ky prianou is door het Griekse volksdeel van Cyprus herkozen tot president. Bij de gisteren ge houden verkiezingen behaalde Kyprianou 56,54 procent van de stemmen. Hij liet zijn twee te genstanders ver achter zich. De conservatieve kandidaat, Glaf- cos Clerides, kreeg 33,93 procent van de stemmen, de socialist Vassos Lyssarides bleef op 9,53 procent steken. Kyprianou, die tot centrum-rechts behoort, geniet de steun van de Cypriotische communistische partij, de grootste partij van het eiland. Het (kleinere) Turkse bevolkings deel van het eiland gaat later dit jaar naar de stembus om een vi ce-president te kiezen. Zonnig en droog Zonnig en droog met hier en daar wol kenvelden. Lichte tot matige vorst met temperaturen overdag rond het vries punt. Matige tot vrij krachtige wind uit het oosten, windkracht 3 tot 4. 15 februari 1983. Zon op: 07.57 uur, onder: 17.53 uur. Maan op: 09.21 uur, onder: 20.30 uur. Lubbers zei afgelopen vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie dat het kabinet had besloten tot intrekking van het wetsontwerp Melding Buitenlandse Boycot maatregelen. Het wetsontwerp vloeit onder meer voort uit het door bedrijven afgeven van niet- joodverklaringen die door Arabi sche landen in het Midden-Oos ten worden gevraagd. Het wets ontwerp wil bedrijven verplich ten dergelijke boycotmaatrege len aan te melden bij het ministe rie van economische zaken. Vorige week heeft staatssecretaris Bolkestein (economische zaken) in een brief aan de kamercom missie voor buitenlandse handel geschreven de uitvoering van het wetsontwerp te beschouwen als een administratieve lastenver zwaring van het bedrijfsleven. Deze mening werd afgelopen vrijdag door de premier nog eens onderstreept, toen hij zei dat dit de belangrijkste reden was het wetsontwerp in te trekken. Bovendien vindt de premier de be handeling van het wetsontwerp niet langer dringend. Daarbij verwees hij naar de politieke si tuatie in het Midden-Oosten op dit moment, en het zojuist ver schenen rapport over de Israëli sche betrokkenheid by het bloedbad in de Palestijnse vluch telingenkampen. 'Nederland heeft op dit moment geen be hoefte om een teken te geven in het Midden-Oosten-conflict', al dus Lubbers. Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft verbijsterd gereageerd op de op merkingen van de premier. Het centrum heeft de premier in een expresbrief om opheldering ge vraagd. Volgens het CIDI zijn de opmerkingen van Lubbers 'anti joods'. Ook de Nederlandse Zio nistenbond, de drie joodse kerk genootschappen en de joodse studentenorganisatie hebben ge protesteerd tegen de woorden van Lubbers. Verband Het Tweede-Kamerlid Van den Bergh (PvdA) wil deze week nog een spoeddebat over het intrek ken van het wetsontwerp. Van den Bergh zei vooral verbolgen te zijn over het feit dat Lubbers een verband heeft gelegd tussen het intrekken van het ontwerp en de huidige Israëlische politiek in het Midden-Oosten. Het ka merlid noemde de houding van Lubbers onbegrijpelijk omdat het wetsontwerp in 1980 op ini tiatief van het CDA is opgesteld. Een meerderheid van de Kamer lijkt zich overigens achter het ka binetsbesluit te zullen stellen. Zowel WD als CDA zeggen sterk aan de effectiviteit van het wetsontwerp te twijfelen. bij de bioscoop in Turijn, i In Boskoop Grote partij hasj ontdekt BOSKOOP De rijkspolitie in Boskoop zoekt samen met de narcoticabrigade naar naar de herkomst van een enorme partij hasjiesj. Bovendien speurt men naar de chauffeur van de vrachtauto waarin de hasj werd vervoerd. De drugs werden in de nacht van vrijdag op zaterdag min of meer door toeval ontdekt. In een buitenwijk van Bos koop trof de politie een vrachtwagen met oplegger aan die in de berm van de weg was weggezakt. Toen men de Engelse auto nader bekeek stuitte men op een groot aantal jute zakken waarin 527 kilogram hasj ver borgen bleek (waarde 3 mil joen). TURIJN (GPD/AFP/REUTER) - Bij een brand in een drukbezochte bioscoop in het centrum van de Noordita- liaanse plaats Turijn zijn gisteravond zeker 66 mensen om het leven gekomen en aanzienlijk meer mensen ge wond geraakt. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Wel is de 51-jarige bedrijfsleider van de bioscoop gearresteerd. Bij een eerste inspectie van de bio scoop bleek dat de uitgangen van de galerij in de bioscoop mo gelijk gesloten waren, aldus de politie. Veel slachtoffers zijn on der de voet gelopen toen zij in paniek wilden vluchten. De meeste bioscoopbezoekers zijn door de rook gestikt. De brand ontstond in een van de gangen op de benedenverdie ping van het Statuto-theater. De bioscoopdirecteur vertelde later aan de politie een plotselinge lichtflits te hebben gezien. Daar na grepen de vlammen in een oogwenk om zich heen via de houten stoelen en versperden de trap naar het balkon. Hier wer den later een groot deel van de lijken gevonden. De benedenzaal kon ondanks de uitgebroken pa niek in korte tijd worden ont- Hilbert v.d. Duim laat het afweten Britse tv-serie over de Kennedy's PAGINA 5 PLO-top verwerpt vredesplan van VS PAGINA 6 Lesvliegtuig stort neer: vier doden Sporttotalisator: ruimd. De brandweer was het vuur in een half uur meester. In het begin dacht de politie aan kortsluiting. Maar na de verkla ring van de directeur en nadat de politie een geladen pistool onder een van de stoelen had gevonden er rekening gehouden met opzet telijke brandstichting. In Italië wordt nu carnaval gevierd en een groot aantal van de 500 bioscoop bezoekers was in feestvermom- ming. De brand in Turijn is een van de ergste in de naoorlogse geschiedenis van Italië. DEN HAAG (ANP) - Oud-staats secretaris van defensie Charl Schwietert wordt niet vervolgd wegens het ten onrechte voeren van een academische titel. De of ficier van justitie in Den Haag, zo werd vanochtend meegedeeld, ziet onvoldoende aanleiding tot een strafvervolging. De officier wijst daarbij op de zeer grote en voor betrokkene scha delijke publiciteit rondom deze affaire in relatie tot de geringe ernst van de overtreding. Bij het openbaar ministerie kwamen di verse klachten binnen over op lichting en valsheid in geschrifte door Schwietert. Uit een onderzoek is gebleken dat Schwietert zich niet heeft schul dig gemaakt aan het gebruik ma ken van een titel om een aanstel ling te krijgen. Wel is gebleken dat de ex-staatsssecretaris zeker een keer niet heeft weersproken dat hij recht op de titel doctoran dus zou hebben. Daarom kwam die titel ook in een persbericht te staan toen hij benoemd was tot directeur voorlichting op finan ciën. Voor vermelding van de titel in de staatscourant (by zijn benoe ming tot staatssecretaris) draagt Schwietert geen verantwoor ding. "Deze vermelding is zon der zijn medeweten geschied", aldus de Haagse officier. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. /Nv Zuurkool Prl naturel, CO pak 500 g Ui? Slavinken, Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (ANP) - De nationale sporttotalisator in Den Haag bindt de strijdt aan tegen het ille gale gokcircuit in Nederland. De ongeveer 5000 winkeliers, die naast de officiële lotto- en toto vaak ook de gelegenheid bieden deel te nemen aan de Duitse lotto of andere clandestiene kansspe len ontvangen binnenkort een brief waarin erop wordt gewezen dat zij hiermee de wet overtre den. Via hun verenigingen zal de sport totalisator ook de ongeveer 12.000 zogenoemde "ophalers", mensen die zich voor hun vereni ging bezig houden met de ver koop van de formulieren, over deze kwestie benaderen. Volgens directeur Zwartjes van de sporttotalisator breidt het illega le gokken zich de laatste jaren in hoog tempo uit. Hij schat dat in 1982 voor 150 miljoen gulden op deze wijze is vergokt, een fors be drag vergeleken met de 240 mil joen omzet van de officiële totali- sator. Het Israëlische kabinet heeft gisteren gewei gerd schoon schip te maken en de omstre den minister van de fensie Ariel Sharon een andere mi nisterspost aangeboden Hoewel parlementaire goedkeunng van dat besluit nog tot morgen op zich kan laten wachten, is het zo goed als zeker dat Sharon als minister zon der portefeuille kan doorwerken Het aanblijven van Sharon is terecht een schending genoemd van "de geest van het rapport van de com missie Kahan, die hem mede-ver- antwoordelijk achtte voor het bloedbad dat vong jaar september in twee Palestijnse vluchtelingen kampen werd aangericht. Niet alleen dit besluit, maar de be handeling van het rapport Kahan als geheel maakt duidelijk dat de regenng Begin met van zins is de politieke consequenties te trekken, waartoe de onderzoekers zozeer de aanzet gaven Zo wordt de Is raëlische ambassadeur in Was hington. de "havik" Mosje Arens de nieuwe minister op defensie; een keuze die moeilijk als een signaal van verzoening kan worden opge vat Sharon zelf zal als minister zonder portefeuille de politieke ver antwoordelijkheid knjgen voor de Westelijke Jordaanoever, waar Is rael met een agressief nederzettin- genbeleid haar politiek van de vol dongen feiten onverminderd voort zet. Premier Begin stelt niet alleen zijn ge sprekspartners in het Westen en de Arabische wereld voor nieuwe be proevingen, hij nskeert ook een toenemende polansatie in eigen land Dat bleek vonge week al toen voor het eerst in de geschiedenis van het land Israëli's elkaar letterlijk bevochten. De lange aarzeling van premier Begin om tot de benoeming van de com missie Kahan over te gaan, deed twijfel rijzen aan zijn democratische gezindheid. Die twijfel is de afgelo pen dagen jammerlijk versterkt. Premier Lubbers heeft vrijdag op zijn persconferentie een blunder van de eerste orde begaan met de verkla ring dat de Israëlische politiek een extra aanleiding is om de meldings plicht van bednjven inzake de Ara bische boycot uit te stellen. Dat een premier van een rechtstaat als Nederland in de omstreden poli tiek van de regering Begin mede aanleiding ziet een minderheids- groepenng zi|n rechtszekerheid te ontnemen is een weerzinwekkend gegeven Er is nauwelijks gezond verstand voor nodig om vast te stellen dat een beoordeling van de politiek van Israël in geen relatie mag en kan staan tot de behandeling van jo den, waar ook ter wereld. De opvat ting van Lubbers is in hoge mate kwetsend voor de joodse gemeen schap. die zich in een land als Ne derland juist vrij zo moeten weten van een politiek die in de gelegen heid zijn argumenten zoekt. De kamerfractie van de PvdA heeft zich dit weekeinde geschaard in de lange rij critici van Lubbers en eist een herroeping van diens uittatin- gen. Het zou de minister-president sieren al voor het kamerdebat over deze kwestie afstand te nemen van een kabinetsbesluit dat nimmer ge nomen had mogen worden. 2 11

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1