c Richardson sabelt Leiden neer 5 0 T Kuipers leidt Pernix naar zege Fides: misstap zonder gevolg Overwinningen voor Algemene en Crescendo Simpele winst Blitz Trotters nemen verder afstand Kip: "Zij zijn veel verder dan wij MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 Sport LEIDEN Na de 8—6 zege op DKOD kan Pernix de toekomst weer met wat meer vertrouwen tegemoet zien. In diepe zorgen blijven evenwel De Danaïden en Zuiderkwartier en alle tweedeklasser, hoewel De Algemene en Crescendo erg belangrij ke overwinningen boekten. Op de drempel van de tweede klasse staat Fiks dat nog'éen overwinning van de titel in III D af is. Alleen de punten tellen nog in deze fase van de competitie. Als kijk spel was Pernix-DKOD nauwe lijks om aan te zien, maar voor het Leidse publiek stond ten minste nog nog de 8-6 winst posi tief op de eindbalans. Dat er na rust nog maar viermaal gescoord werd illustreert de on macht aan beide zijden. Schrij nend vooral voor de Heelsum- mers, die vorige week een 18-18 gelijkspel afdwongen van koplo per KVS. Nu was DKOD-er Jan van Ballegoyen tot tweemaal toe zelfs vanaf de strafworpstip niet trefzeker. De tweede misser, vijf minuten in de tweede helft, was beslissend voor het verdere wedstrijdver loop. Was DKOD voor rust zon dermeer nog de gevaarlijkste ploeg, nu kreeg Pernix greep op het spel van (bondscoach) Ben Crum c.s.. En kon ook het warri ge optreden van de arbiter de ploeg niet meer uit balans bren gen. Tot scoren kwam de Leidse acht echter al even moeilijk. Met Geerten Breedveld in de ploeg voor broer Janko lukte dat na een kwartier dan toch eindelijk. De treffer van Kees Hortensius was echter nog maar de (6-6) ge lijkmaker. Met het eerste, gewijzigde aanvals- vak voor de korf forceerde Per nix de overwinning. Peter Kui pers heerste werkelijk onder de korf en stelde zo zijn vakgenoten in staat vele malen tot schot te komen. Carla Kuipers maakte er tien minuten voor tijd dankbaar gebruik van, waarop, wel erg vroeg overigens, werd overge schakeld op spelbevriezen. Ne gen angstige minuten later maakte Peter Kuipers vanaf de strafworpstip aan alle onzeker heid een eind: 8—6. Jenny van der Laken, Carla Kui pers, Janko Breedveld, Kees Brokaar en Kees Hortensius te kenden daarvoor al voor een Leidse treffer. De kampioenskansen van TOP zijn na de 14-13 nederlaag bij Vrien denschaar (H) echt wel verke ken. Blijft de strijd om lijfsbe houd in deze sterk genivelleeer- de eerste klasse. Daarin zijn de jeugdige Sassenheimers zeker LEIDEN - In de promotie di visie leed het damesteam vam MSV een ruime neder laag tegen koploper Noord- kop uit Den Helder: 83-57. Ook de dames van Elmex Leiden kwamen wederom niet tot winst. Green Eagles pakte met 46-72 de zege. In de eerste klasse rayon be haalde Blitz een regelmatige overwinning op Silvertown Lions: 84-59. In de andere eerste klasse rayon won Lis- se met 80-62 van de Alk maar Guardians. Noordkop-MSV 83-57. Zon der de vakantie vierende coach Henk Krouwel en speelsters Marjolein ter Laak en Carla Krouwel was het duidelijk dat de Noordwijkse ploeg het tegen lijstaanvoer der Noordkop moeilijk zou krijgen. De tot zes speelsters uitgedunde selectie hield de Helderse dames de eerste helft nog wel aardig bij (34—27 ruststand), maar in de tweede helft moest MSV zich, ondanks het voortreffe lijke spel van Renate Sluis (34 punten), definitief gewon nen geven en liep de aan staande kampioen door naar een 83—57 eindstand. Elmex Leiden-Green Eagles 47—72. De Leidse ploeg speelde de eerste tien minu ten van de werstrijd aardig gelijk op met de langere op ponent. Het tweede gedeelte van de eerste helft klapte de ploeg echter volledig in el kaar en liep Green Eagles door naar 14-42. In de tweede helft lieten de Leidse meisjes zien wel tot aanvaardbaar basketbal in staat te zijn. Er werd een felle man—to-man press over het hele veld gespeeld en de te genstander kwam in zeven minuten maar tot één scha mel punt: 29-43. Daarna zak te de Leidse formatie weer iets terug, maar met name de goed spelende Illona Luur- sen en Corine Meyvogel (13 punten) zorgden er voor dat de tweede helft winnend af gesloten werd. Blitz-Silvertown Lions 84-59. Een ruime zege voor de Voorschotenaren, die een nuttige pion hadden in Rolf van Oort, die de gevaarlijkste speler van de Lions ,Eric van Woerkom, knap aan banden legde. Halverwege had het voor deze keer door Hans van niet kansloos, al zal het routine gebrek een gevaarlijke handicap zijn. De nederlaag in Hardinxveld was er deels aan toe te schrijven. Nog niet uitgefeest na de een 12-13 voorsprong opleverende treffer van Peter Tiggelman werd de verdediging direkt na de uit worp. Een strafworp in de laatste minuut kostte de ploeg van coach Ruud van der Horst ten slotte ook het tweede punt. Jacqueline Winter onderscheidde zich door vier strafworpen te for ceren. Gescoord werd er door Peter Tiggelman (4), Stella van der Zaag (2), Hans Oudshoorn (2), Anne van der Zaag (2), Karin Baak, Ineke Westerbeek en Ger- co Langelaan. De invallers speelden een grote rol bij De Danaïden in het treffen met Kinderdijk. Ingezet bij een via een 3-4 ruststand tot 3-6 opge lopen achterstand was Hennie Devilee al bij zijn eerste schotpo ging succesvol. Om in zijn twee de aanvalsbeurt snel een straf worp te forceren. Dat laatste deed ook Monique Slingerland, die de laatste twaalf minuten weer mee kon spelen. De achterstand bleef evenwel, om dat het Kinderdijks damesviertal gewoon door bleef scoren (vijf van de eerste negen goals). En omdat anderzijds Hans van der Leek bij 7-9 zijn tweede straf worp naast de korf mikte. Gescoord werd er daarvoor ook al door Cees Christiaanse (2), Hans van der Leek (2) en Joke van Nood. Kinderdijk liet haar Leid se tegenstrever na deze dure mis ser echter nauwelijks aan de bal komen. Er mocht nog driemaal worden ingeworpen, na even zo vele uitgespeelde kansen bij het spelbevriezen. De gretigheid van de Leidse verdedigers kwam hen duur te staan: 7-12. "Zuiderkwartier loopt langs het randje", constateerde waarne mend coach Simon Boot na de nederlaag bij OSCR. De harde waarheid voor de geelblauwe ploeg, die ondanks goed veldspel en veertien treffers, gevaarlijk onder de rode streep blijft. Al is er met drie duels te gaan nog wel een smalle uitweg uit de proble- In Rotterdam was de acht van Boot voor rust een eind op weg naar een belangrijke zege op het ook niet hoog geklasseerde OSCR. Weliswaar kwam de gewenning aan de gladde vloer van de Ener giehal op een 3-0 achterstand te staan, halverwege het duel ging Zuiderkwartier comfortabel met 5-9 aan de leiding. De marge smolt na de hervatting echter als sneeuw voor de zon en vanaf de tiende minuut was er bij 9-9 weer sprake van een gelijkop- gaande strijd. Die uiteindelijk in de slotfase vanaf de stip in Rot terdams voordeel werd beslecht. Ondanks tegendoelpunten van Dirk Jan de Kreek (5), Dick Derksen (4), Theo van Leeuwen (2), Kitty van der Mark, Christa Metselaar en Wil de Wit. Ons Eiland zal dit seizoen in elk geval niet verder zakken. Na de 12-7 nederlaag bij DES wordt de laatste plaats gedeeld met deze Delftse formatie. Diep in de de tweede helft kon Ons Eiland nog iets doen aan de via een 6-1 rust stand tot 12-3 opgelopen achter stand. De pupillen van coach Co de Haas - "we geven de moed niet op" krabbelden terug tot 12-7. De Algemene nam door een 13-16 zege op DKV afstand van staart- ploeg ONDO. Een 6-4 achter stand bij rust, het resultaat van een moeizame start, werd na de pauze snel weggewerkt. Maar pas na 9-9 groeide de marge tot boven de twee doelpunten. Mar tin Filippo (4) en Ruud Swaak (3) toonden zich trefzeker. Ook Crescendo versterkte haar overlevingskansen door het ho ger geplaatste KVR met 9-6 te kloppen. De ploeg van coach Piet l'Ami, versterkt met Peter Baak en Hans Westerbeek, bei den tweemaal scorend, sloeg na rust (3-5) vernietigend toe. Velocitas haalde een 7-2 achter stand helemaal op, maar het bleek een laatste stuiptrekking. Vier minuten en evenveel tegen- goals later was de Leiderdorpse acht een geslagen ploeg: 15-8. Fluks had tegen Avanti voldoende aan dertig minuten, afgesloten APELDOORN Het moest natuurlijk wel een keer mis gaan met Fides Pacta, gezien alle nipte overwinningen. Maar de 9-8 nederlaag bij Steeds Hooger bleef zonder nadelige gevolgen, want ook belager HKV ging bij DOS onderuit. Voor coach Gerard Bos voldoende reden om Dick Onderwater in te zetten voor Nico Pikaar ten ein de de druk op de Steeds Hooger verdediging op te voeren. Deze bezweek al na zeven minuten en ook in het verdere verloop hield de kleine Leidse invaller zijn ploeg in het spoor van de thuis ploeg. Maar na diens derde goal moest Fi des Pacta bij 8-7 Steeds Hooger definitief laten gaan. Al waren er na de achtste Leidse treffer van Robin Sommeling (9-8), ondanks spelbevriezen, nog wel kansen op de gelijkmaker, de bal rolde in de resterende vyf minuten niet meer door de korf. De overige doelpunten kwamen op naam van Henny Piket (2) en Ro bin Sommeling. Wellicht dat het nieuws, dat con current HKV beide punten in Enschede had moeten achterla ten Fides Pacta toch wat over moedig maakte. Feit is wel, dat de Bos-brigade erg moeilijk op gang kwam. Steeds Hooger speelde ook een erg moeilijk te bestrijden spelletje, dat aan bal bezit de allerhoogste prioriteit verleende. Daarbij schoot de Apeldoornse ploeg bij vlagen ge woonweg erg zuiver. Dat kon niet gezegd worden van het viertal in de tweede Fides Pacta aanval, wat wel kansen schiep doch deze niet benutte. Alleen Ronald van der Velden kwam in de eerste helft tot sco ren. Het was toen evenwel al kort voor de pauze en Steeds Hooger ging toch met een 4-3 voorsprong aan de thee. LEIDEN De Spaarbank Trotters leverde afgelopen za terdag een prima prestatie door Hertogballers, een me de—degradatiekandidaat, met 71—70 te verslaan en hiel den daarmee de Bosschenaren onder zich op de ranglijst van de eerste divisie. met een 8-1 ruststand. De hekke- sluiter uit Pijnacker kwam niet verder dan 10-6. Fiks ontdeed Harga na luttele mi nuten van alle illusies het de ploeg van coach Berendes op nieuw lastig te maken. Via 1-7 halverwge werd het 6-15 KNS klopte Ter Gouw in de aller laatste minuut, maar had daar wel routinier Hans Kluts voor nodig. De 9-8 zege brengt de tweede Oegstgeester ploeg in re lative veiligheid. BRAM VAN GENT De Leidenaars, die door het ver trek van Klazinga en Pley toch al in lengteproblemen zaten, moes ten het nu ook nog zonder de skieënde Erwin Douwes stellen. Het langere Hertogballers moest dus met een fanatieke verdedi ging bestreden worden en in de aanval schreef coach Michiel van der Meer een gecontroleerd spel letje voor, waardoor de Trotters na lang uitgevoerde aanvallen tot de goede schoten kwamen. De Trotters stonden gedurende de eerste helft voordurend op een kleine voorsprong, maar enkele slordigheden vlak voor de pauze bracht een 31-32 ruststand op het scorebord. Na de basketverwisseling pakten de Trotters de zaken nog energie ker aan. Met een kleine formatie (drie guards) binnen de lijnen werd Hertogballers de duim schroeven aangezet (zonepress) en de Leidse ploeg bouwde een voorsprong op die maximaaal negen punten bedroeg. Een tweede terugval van Trotters deed de voorsprong echter weer slinken en in de laatste minuut werd het toch nog spannend. Hertogballers kwam angstig dichtbij, maar de Trotters hiel den het hoofd koel en finishten op 71—70 en lieten de degradatie- zorgen voorlopig over aan Her togballers. Topscorer werd Tony Lamping met 25 punten. LEIDEN - Begrijpelijkerwijs had Harrie Kip, de ex-speler die vorige week bij Elmex Leiden de plaats innam van de aan de kant gezette assistent-coach Erik Kropf, zijn eerste optreden op de bank willen bekronen met een overwinning. Tussen hoop en realiteit, zo moest de lange Tukker ervaren, gaapt evenwel nog een flink gat. Hoewel het schokeffect, dat het plotselinge ontslag van de Kinsbergen-adept veroorzaakte, zijn uitwerking op het spel van de Leidenaars inderdaad niet miste, ging de ploeg zaterdag avond logischerwijs de boot in tegen runner-up Hatrans Haaksbergen: 86-97. Twee dagen hard aanpakken maakt nu eenmaal niet in één klap anderhalve maand nietsdoen ongedaan. Teleurgesteld bleef hij, al erkende Kip desondanks dat zijn team te recht tenonder was gegaan tegen een formatie die praktisch klaar is voor de play-offs. "Zij zijn" gaf hij na afloop toe, "veel verder dan wij. Met name in conditio neel opzicht troefde Haaksber gen ons na rust af. Waaruit blijkt dat er de afgelopen weken op de training niets of praktisch niets is gedaan. We zitten min of meer op de nullijn." Toch herkende Kip, de nederlaag ten spijt, ook een aantal positieve zaken. "Ten eerste werd er ou derwets gewerkt. De wil om te winnen was na die beroerde par tijen tegen Haarlem en Den Hel der eindelijk weer aanwezig Ten tweede zette eenieder zich in voor het teambelang, Washing ton incluis. En ten derde, als ge volg hiervan, zat er een aantal spelers na afloop in de kleedka mer totaal kapot van vermoeid heid". Waar fysiotherapeut Jos Reekers nog grijnzend aan toe voegde: "Ik heb voor het eerst sinds maanden weer eens spelers moeten De inzet bij Leiden getypeerd door Ronald van den Bergh. Dave Downey kan een snoeiharde dunk niet voorkomen. ('oio Hoi vut i Rooyen gecoachte Blitz een 38-28 voorsprong. In de tweede helft ging bij de Lions de conditie een woordje mee spreken en lieten de Voor schotenaren zien over een snelle ploeg te beschikken. Met goed uitgevoerde breaks liep Blitz door naar 84-59. Topscorer werd Ton Kallen berg met 22 punten. Lisse-Alkmaar Guardians 80-62. Lisse had een vrij slappe start (0-8), maar de Li9senaren kwamen in de veertiende minuut alweer op gelijke hoogte: 32-32. In de tweede helft kwam Lisse wel op voorsprong, maar kon niet echt loskomen van de Alk maarders. Dat gebeurde wel nadat de coach van de tegen partij wegens aanmerkingen op de leiding een technische fout had gekregen. De Guar dians waren daarna volledig van de kook en in een mum van tijd was de stand 68-52 en de wedstrijd beslist Hans van der Meyden, de coach van Lisse, het iedere speler van zijn team spelen en zon der in gevaar te komen ein digde Lisse op 80-62. Top scorer werd John de Bruin met 14 punten. Kostbaar Moe dus, maar bepaald niet vol daan. En terecht, want duidelijk werd zaterdagavond vooral dat er in feite veel kostbare tijd ver loren is gegaan door de lakse en slechte mentale instelling van spelers en begeleiding. Er is dan nu eindelijk aan de noodrem ge trokken, maar de vraag is natuur lijk of het niet te laat is. Haaks bergen en coach Maarten van Gent toonden in elk geval aan dat men in het oosten met stil heeft gezeten. Twee zaken deden in deze overi gens zeer boeiende en spektaku- laire partij de balans overslaan naar de kant van Haaksbergen, dat inmiddels op de ranglijst naast Leiden is gekomen. Aller eerst dat genoemde conditiege brek van de Leidenaars hetgeen vooral in verdedigend opzicht naar voren kwam. Daarnaast bleek Haaksbergen in de per soon van Gene Richardson een absoluut niet te stoppen man te hebben. Stempel Deze gedrongen forward, vorig sei zoen door Den Bosch opzij ge schoven, drukte op niet mis te verstane wijze zijn stempel op deze topper Hij was de enige Haaksbergen-speler die overeind bleef toen Leiden, aanvankelijk zonder Washington maar met Kragtwijk in een hoofdrol, fu rieus opende. Van Gent vluchtte bij 16-10 rap in een time-out, zijn mannen keken verdwaasd rond, maar Richardson gooide er kalm zes droge ploppers achtereen in. Bij 26-20 had hij negen schotpo gingen bekroond, by 34-28 elf uit elf. Pas één minuut voor rust miste Ri chardson voor het eerst, nadat twaalf achtereenvolgende scho ten raak waren. Achteraf zou blij ken dat deze sympathieke door douwer op dat moment de wed strijd voor Haaksbergen al had gewonnen. Want zijn koelbloedi ge schutterswerk bracht ener zijds vertrouwen bij zyn eerst wankelende ploegmaten en knakte anderzijds Leiden dat ontstellend veel energie spen deerde om als enige tcgt npri sta tie daarvoor twee puntjes voor sprong (50-48) bij rust te verkrij gen Wie anders dan Richardson bracht pal na de hervatting Haaksber gen naast en langs Leiden (50-56) en wie anders moest alleen aan het eind nog even terugkomen om een laatste wanhoopsoffen sief van de thuisclub te pareren. Tussen de vijfde en vyftiende minuut kon de koningsschutter zich gedeisd houden. In die fase LEIDEN Wie! 18, Kraaiwijk 16. Was hington 16. Wiley 14. Ilagens 12. Van den Bergh 10. Schotpercentage 60 rebounds 27, balverlies 11. HAAKSBERGEN Richardson 42 (66%», Kruidhof 19, Downey 16. Helde- man 10, Ridderhof 4. Van de Lagemaal 2, Kropman 2. Schotpercentage 57, re bounds 33, balverlies 7. betaalde Leiden op pijnlijke wij ze de tol voor zijn inspanningen, snakte het team naar adem en werd vervolgens door topfitte mensen als Kruidhof, Heidcman en Downey finaal van de sokken gelopen: 68-85. Op dat moment vond Haaksbergen het verder welletjes. Een foutje, want Leiden bleek toch over genoeg karakter te beschik ken om er nog een sterke eind sprint uit te persen. Met puur werkbasketbal brachten Hagens en Washington de marge terug tot zeven punten (78 85) n het enthousiaste publiek geloofde nog in een stunt Richardson evenwel niet. Met een gave sene van vier op vier velde hij het defi nitieve vonnis over de thuis ploeg. "Die", zoals Harrie Kip het uitdrukte: "volgende weck mag rekenen op een paar pittige trainingen. En wie niet meedoet valt af'. AD VAN KAAM VOLLEYBAL - Oeralotsjka Sverdlovsk uit de Sovjet Unie heeft de Europese beker voor landskampioenen veroverd. AUTOSPORT - De Fin Hannu Mikkola heeft door een zege in de rally van Zweden de leiding genomen in het klassement van het wereldkampioenschap rally. SKI - De reuze-slalom in het Wcst- duitse Todtnau is door Ingemar Slenmark

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13