Scylla-dames blij met 5—5 5^1 Titel dames Atlecto en heren Forescate Anti (beker) climax voor LUSV Schaaktoernooi met problemen Marian van der Vliet zorgt op valreep voor gelijkmaker Oranje in eindronde bij zaalhockey Zeilduo wint in Cannes PAGINA 12 DO/ST Sport MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 LINARES (ANP) - Het inter nationale schaaktoernooi in de Spaanse stad Linares is zaterdag niet zonder proble men begonnen. Kort voor de openingsronde trok groot meester Ljubomir Ljuboje- vic zich terug. De Joegosla vische grootmeester, die zijn vrouw in Linares heeft leren kennen en al twee maanden in deze plaats vertoeft, was woedend op de organisato ren. Hij had het organisatie comité de afgelopen perio den enkele malen van advies gediend, maar men bleek niet de moeite te hebben ge nomen hem in te lichten over wijzigingen in het deel nemersveld. Zo kwam Lju- bojevic er pas kort voor de start van het toernooi achter dat de Westduitser Robert Hübner en de Sowjetrus Mikhail Tal waren vervan gen door respectievelijk Gyula Sax en Efim Geiler. Ljubojevic weigerde vervol gens in het toernooi uit te komen. De organisatoren probeerden nog de Spaanse meester Manuel Rivas op te stellen maar deze bleek ver hinderd. Jan Timman kwam in Linares gisteren voor het eerst in ac tie. Hij brak zijn partij tegen de Tsechoslowaak Vlastimil Hort af in iets gunstiger po sitie. Timman, die wit had, werd met de Franse verdedi ging geconfronteerd. Het duel werdt gisteren uitge speeld. Stand na twee ronden: 1. Sax 2 (uit 2), 2. Andersson 1,5 (uit 2), 3. Miles en en 1 afg. (uit 2). 4. Spasski en Larsen 1 (uit 2), 6. Kar- pov 0,5 (uit 1), 7. Joesoepov en Gei ler 0,5 (uit 2), 9. Hort 0 en 2 afg. (uit 2», 10. Timman 0 en 1 afg. (uit 1). 11. Seirawan 0 (uit 2). LEIDEN - Terwijl de nieuwe Leidse jeugdschaakkam- pioen Marcel Piket in de bloemen werd gezet, keken de beide verliezers Nico Kuijf en Jürgen Henseler in de Alphense Opstandings- kerk met gemengde gevoe lens naar de voorbije strijd terug. Henseler had in het treffen met Roel Piket zijn kans gemist. Winst in deze slotronde zou hem, naar achteraf bleek, de titel heb ben opgeleverd. Roel Piket won echter overtuigend. Nico Kuijf zag zijn perspectie ven tijdens de vierde ronde danig vertroebeld. Door toen naar de verkeerde speelzaal af te reizen liep hij een reglementaire nederlaag tegen Roel Piket op. Kuijf nnnede zijn nul nog onge daan te maken, maar uitein delijk kreeg hij bij de ge schillencommissie van de LSB nul op zijn rekest. In de slotronde kon de Boskoper zijn misser goedmaken. Her in trof hij immers koploper Marcel Piket. Piket stond op Sl/t uit 6, Henseler op 5 en Kuijf op V/z. Bij winst zou Kuijf op gelijke hoogte met Piket komen. Na een specta culaire en wisselvallige par tij slaagde de titelverdedi ger er inderdaad in om het volle punt te scoren. Hense ler had zijn kans gemist, zo dat de weerstandspunten tussen het duo Kuijf-Piket de beslissing dienden te brengen. Van cruciaal belang bleek daartoe de ontmoeting Je roen Piket-Adriaan Cle mens. Bij dit treffen was Je roen Piket in gewonnen stand door zijn vlag gegaan. Die nederlaag hielp broer Marcel precies aan de beno digde punten. Had Jeroen gewonnen, dan had Kuijf zijn titel geprolongeerd. Kuijf moest even wat weg slikken, maar reisde vervol gens toch samen met de ge broeders Piket naar een na tionaal jeugdtrainingskamp op Papendal af. De eerste zes waren: 1 Marcel Piket 5' 2 punt-29 w.p.; 2 Ni co Kuijf 5Vz-21l/z; 3 Roel Pi ket 5-32V4; 4 Adriaan Cle mens 5-32; 5 Gert Koelewijn 5-296 Jürgen Henseler 5- 27. LSG 2 kan de titel in de pro motieklasse van de Leidse schaakcompetitie nauwe lijks meer ontgaan. Verras senderwijs eindigde het duel tussen Alphen 1 en Phi- lidor 3 in 5-5, met als gevolg dat de LSG-reserves (die met 8-2 alsnog ruim van D. - Noteboom 1 wonnen) met nog één ronde te spelen drie punten voorstaan. Alphen gokt nu op een hoger beroep tegen de arbitrageuitslag (remise) in de partij Van der Tol-Braggaar. De club ziet winstkansen en hoopt via het volle punt alsnog van Philidor te winnen. Gebeurt dat achteraf, dan behouden de Alphenaren titelkansen. Zelf dienen zij van LSG 3 te winnen, terwijl LSG 2 in dat geval van Philidor 3 zou moeten verliezen. De stand in de promotieklasse, inclu sief prognoses: 1 LSG 2 12- 41V2; 2 Alphen 1 9-39; 3 Phili dor 3 9-34»^; 4 Lisse 1 6-31Vfe; 5 LSG 3 6-29 Vfe; 6 LSG 4 3- 20^: 7 Voorschoten 2 2-24; 8 D. Noteboom 1 1-18'2. In zaalhockeycompetitie LEIDEN - De zaalhockeyers van Forescate zijn zaterdagavond kampioen geworden in de tweede klasse A. In schrille tegenstelling daarmee staat de degradatie van de Forescatedames. Een soortgelijke situatie bij Alecto. De Leiderdorpse dames vier den hun kampioenschap in de tweede klasse, terwijl de herenploeg volgend seizoen een toontje lager moet zingen in de derde klasse. wijk, maar daarna vielen er ze ven doelpunten op rij voor Car touche. De Noord wijkers kwa men met drie doelpunten iets te rug, maar de laatste treffer werd genoteerd voor Cartouche. Dames lecto speelde een nerveuze wed strijd tegen Groen Geel. De Lei derdorpse ploeg moesten win nen om in de laatste wedstrijd met Craeyenhout te strijden om de titel. Het overwicht was groot maar Alecto kwam niet verder dan twee doelpunten, gescoord door Annet Vasbinder en een strafhoekslag van Manja Bosch. Groen Geel zette daar slechts een doelpunt tegenover zodat Alecto met 2—1 won. Het gemis bij Alecto van topscoor- ster Marjolein van Alderwerelt (wintersport), woog zwaar in de allesbeslissende partij tegen Craeyenhout dat met zes doel punten verschil moest winnen. Craeyenhout startte voortvarend met twee treffers na enkele mi nuten en rook zijn kans. Alecto stond voortdurend onder zware druk en moest nog twee goals toestaan voordat Ninette Kokke 4-1 scoorde. De zeer spannende wedstrijd eindigde met 6-1 voor Craeyenhout, maar het kam pioenschap ging naar Leider dorp. Craeyenhout won eerder op de avond met 4-2 van Roomburg. De Leidse hockeysters troffen doel door Bonnie Montanus en Maija Sprey. Ook de wedstrijd tegen Noord wijk werd verloren (3-1). Noordwijk opende de sco re door een corner van Alexand ra van Kan. De gelijkmaker en enige Leidse wapenfeit kwam van Bonnie Montanus die een strafcorner inpushte. Nicole Brouwer en Van Kan scoorden nog voor Noordwijk. Forescate kwam er niet aan te pas tegen Noordwijk dat met 10-2 won. Voor Noordwijk werd er gedoelpunt door Alexandra van Kan, Nicole Brouwer, Loki Faase en Marianne Tit. De tegen treffers werden gescoord door Monique Baudoin. Eerder op de avond verloor Fores cate met 1—5 van Groen Geel. De Haagse eerste treffer werd nog teniet gedaan door Karin Was- sink: 1-1. Daarna had Groen Geel het niet moeilijk om de sco re op te voeren. LONDEN - Nederland heeft zich geplaatst voor de eindronde van het Europees kampioenschap zaalhockey, dat volgend jaar in Edinburgh wordt gehouden. In het kwalificatietoernooi te Lon den bleef Oranje ongeslagen. Een plaats bij de eerste drie was voldoende voor deelneming aan de eindronden. Record De Vreugd KATWIJK - Powerlifter Cees de Vreugd mag zich de sterkste kniebuiger in Europa noemen. Tijdens een competitietreffen van zijn ploeg Spartacus uit .Noord-Scharwoude tegen Odeysseus uit Dordrecht schroefde de Katwijker het na tionaal rekord kniebuigen van 340 naar 370 kg op, een verbete ring met 30 kg. Daarmee deed De Vreugd tevens het Europees re kord sneuvelen. Met het bankdrukken bleef hij ech ter op 205 kg steken. Het rekord van Gerard du Prie, dat op 210 kg staat, wist De Vreugd daardoor niet te verbeteren. Ook tijdens het deadliften trachtte de Kat- wijkse slager met 340 kg een re kord neer te zetten, maar die po ging mislukte. Forescate begon nerveus en voor zichtig tegen Cartouche in de Rijswijkse Manmbahal. Peter- Jan Rubingh doorbrak de ban met twee benutte corners. Mark van Pappelendam en Peter-Hans Goudberg bouwden verder uit. De uiteindelijke 6—1 werd mede bereikt door goals van Niek Sin- ke en Piet-Hein Goossens. Alecto gaf Forescate aanvankelijk weinig kans door een goed uitge voerde mandekking. In de twee de helft echter kon Alecto het tempo van de kampioen niet meer bijbenen. De 6—0 voor Fo rescate werd bewerkstelligd door treffers van Goudberg, Ru bingh en Van Pappelendam. Tegen Rijswijk presteerde Alecto goed door met 7-5 te winnen. De ploeg van Marco Koeken werkte de 0-2 achterstand weg naar een 4-2 voorsprong bij de doelwisse- ling. Ook na de hervatting bleef de marge in het voordeel van het al gedegradeerde Alecto. Ronald de Jong, Hugo Kranenburg, Pe ter dAngeremont en Koeken verzorgden de Leiderdorpse pro- duktie. Het op de tweede plaats geëindig de Roomburg speelde een mati ge partij tegen Rijswijk. Het duel werd met 2-3 door Rijswijk ge wonnen. De Leidse doelpunten kwamen van de stick van Hans van Ekdom en Paul Lamping. De ontmoeting tussen Roomburg en Noordwijk werd, via 2-1 bij rust, gewonnen met 8-2 door de Leidenaars. In eendrachtige sa menwerking maakten Juijen van Aken en Lucas van Schaik de meeste Roomburgtreffers. Noordwijk scoorde via Hans Wingerden en Noud Hekkens. Eerder op de avond verloor Noord wijk met 4-8 van Cartouche. De openingstreffer was voor Noord- LEIDEN Scylla is om landskampioen te worden aange wezen op het extra duel na de competitie. Dat is de conclusie na het 4—G verlies tegen regerend kampioen De Veluwe. De Leidse club sloot, zoals bekend de herfstcompetitie winnend af, maar de lente-uitgave le vert zeker geen herhaling van dit succes op want na zaterdag prijken er 5 verliespunten op het conto van Scylla. De Scylla-dames werkten eveneens een topduel af. De verwachting was dat er afstand genomen zou worden van concurrend Torenstad, het kwam er niet van. Na 4—5 mocht men blij zijn dat een zieke Marian van der Vliet zich vermande en de nog steeds perspec tief biedende 5—5 binnen sleepte. Hoewel de resultaten dus wat te genvielen was er toch geen graf- stemming aan de Catharijne- straat. Het kleine zaaltje was mudvol en het beste bewijs dat er van attractief tafeltennis te ge nieten viel was wel het feit dat iedereen tot maar liefst 23.00 uur de ontknoping van de beide Scylla-duels afwachtte. De mannen van Scylla openden za terdag slecht. Althans, Anne Vlieg opende beneden niveau te gen Jaap van Spapje. Dit verlies was bepaald niet ingecalculeerd, dat van Patrick Swier tegen Henk van Sparye in de tweede partij wel. Geconstateerd moet worden dat het krachtsverschil in de pot onthutsend groot was. Om een nieuwe 0-6 afstraffing te voorkomen moest Sjoerd Meyer de middelste der drie ping-pon- gende broers, Ron, pootje lich ten. Dat lukte bekwaam. De 2—2 aansluiting kwam niet want Patrick Swier verslikte zich onnodig in Jaap van Spanje. Toch zou de ruststand nog per spectief bieden, want Anne Vlieg wurmde zich langs Ron. Het was evenwel 'wurmen', absoluut niet overtuigend en met enige dank aan een supporter die Ron van Spanje voor het begin van de derde game luid verzocht correct te gaan serveren. Na de hervat ting stond De Veluwe de gelijk maker weer niet toe. Beter is ech ter te stellen dat Sjoerd Meyer te gen Henk, de Nederlandse kam pioen, die gelegenheid niet be nutte. Meyer is een intelligent speler en stelde na afloop als eer ste dat hij die partij had kunnen winnen, dus dan is het waar. In het dubbel speelde Meyer de eerste game ook niet zo erg mee. De volgende twee echter des te meer. Toch zou ook 4-4 niet op de borden verschijnen, want Pa trick Swier had tegen Ron van Spanje eigenlijk geen kans. Za terdag werd opnieuw duidelijk dat Swier een aantal slagen zal moeten verbeteren om de belofte die zijn spel nog steeds heeft waar te maken. En niet alleen dat, ook mentaal moet de stu dent chemie bij zich zelf te raden gaan, want de houding achter de tafel, en derhalve de concentra tie, is nog steeds zwaar onvol doende om topprestaties te leve ren. Bij 3-5 volgde misschien de leukste partij van de avond: de oudste van de drie Veendaalse broers kreeg van Sjoerd Meyer het vuur na een de schenen ge legd. De kleine Scyllaan kreeg van trainer Theo Bakker de op dracht meer op de techniek te letten dan op het bijeen grabbe len van de punten en bij vlagen lukte dat goed. CANNES - John Stavenuiter en Leidenaar Guido Alkema de hebben een belangrijke stap gezet op weg naar Los Angeles 1984. Het duo werd zaterdag voor de kust van de Franse badplaats Cannes to taalwinnaar in internationale zeilwedstrijden in de 470 klasse. Stavenuiter en Alke made, die al zijn opgenomen in de selectie voor de Olympi sche Spelen, legden vrijdag de basis voor het succes. Na een tweede een vierde en een 25ste plaats in de vooraf gaande dagen zeilden zij vrij dag naar de winst. Een tiende positie in de race van zater dag was daarna voldoende om de toppositie in de eind klassering veilig te stellen. De Fransen Monet en Lostis werden tweede, de Italianen Carnavali/Carnavali eindig den als derde. Henk van Spanje, de kampioen van Nederland, geconcentreerd aan slag in het zaaltje van Scylla zaterdagavond. Wil Meyer over twee jaar in Neder land domineren dan moet elke ralley qua opzet goed zijn. Nu lukte dat slechts af en toe. Des ondanks won Meyer, daarmee het perspectief van zijn spel on derstrepend. De slotpartij zei vooral iets over Henk van Span je. De 18-jarige international traint als een van de weinige he ren in Nederland al jaren drie uur per dag en is op basis daar van zijn concurrenten ontgroeid. Ook Anne Vlieg kwam er hele maal niet aan te pas. Teleurge-' steld was na afloop eigenUjk nie mand. De huidige formatie moet het Leidse tafeltennis een plaats in de ereklasse garanderen en derhalve voor het publiek attrac tief toptafeltennis voorschotelen. Dat was zaterdag ondanks het verlies zeker weer het geval. En niet bij de heren alleen, ook de dames werkten een kwalitatief goed duel af tegen Torenstad. Bij 1-1 stond Sandra de Kruiff te genover haar grote concurrente voor de WK-ploeg, Miriam Klop penburg. De kleine kleuterleid ster was jaren achter Bettine Vriesekoop de tweede dame van Nederland, maar raakte als ge volg van de hele dispensatie-af faire in de hoek waar de klappen vallen. Tegen Kloppenburg vocht De Kruiff alle ellende van de laatste tijd voor zich af. De drie-games winst deed recht aan het uitste kende sportmanschap dat zij al jaren aan de dag legt. Het verlies later op de avond tegen Jansma was een nuttig teken dat het so wieso makkelijk winnen er mo menteel in de ereklasse dames niet meer bij is. Die nederlaag kwam bij 4-4. Na een 4-2 voor sprong ging eerst het dubbel de mist in, en daarna Stephine van Gennip tegen Kloppenburg. Van Gennip is geen geboren talent en moet trainen om goed te spelen. Maar de tienkampwinnares ging enige weken terug eerst skïen, miste deze week de training door haar studie en kreeg dus voor ogen van bondscoach Nora Bak ker een enorm pak slaag. Van Gennip heeft haar vrijwel zekere WK-selectie misschien eigenhan dig op de tocht gezet. Een deba cle dreigde bij 4-5 omdat Marian van der Vliet ziek moest aantre den tegen Straalman. De titel kansen bleven echter in tact want Van der Vliet raapte het laatste restje energie bijeen. Avanti haalde in tegen Odion, maar trad aan zonder Bettine Vriesekoop, dus Odion werd niet ingehaald. Invaller Kamphuis bracht één zege in, dat was er nog altijd een meer dan Rob Turk die verkrampt een nul in casseerde. Robert de Groot ver loor ook nog eens onnodig van De Boer, waarmee het 3-6 ver lies onontkoombaar was. De da mes van Avanti wonnen bij Ko- ningslust. LEIDEN - Het Leidse volleybal- gebeuren stond in het teken van de beker. Bij de heren waren het over het algemeen de Leidse ver tegenwoordigers die aan het langste eind trokken. Uitgezon derd Blok. dat met 0-3 verloor van Jodan Boys. Donar, Leython en DAC kwamen moeiteloos een ronde verder. Bij de dames verloor DAC met 3-2 van Velo en wonnen Ridderveld en RW met 3-0. Donar heeft te kampen met blessures. Die in vallers moest de ploeg inbrengen onder wie de beide spelverdelers uit het tweede team William Stei ger en Michel de Geus. Het draai de niettemin uitstekend. Vol gens De Geus kwam dit, omdat "je hier een prima pass kreeg, waar je als spelverdeler wat mei- kunt doen". Via tweemaal 15—10 werd een 2—0 voorsprong one- bouwd met een exc ellen Wout v/het Vee niet te stoppen was. T '.sta- der Karssen had goca antu d op de middenaanval van Donar en was technisch toch wel etg zwak. Veel fouten makend was het ook in de derde set een mak kelijke prooi voor Donar met 15-5. De eerste set kreeg Leython een vrij onstuimige Alexo te verwer ken. Leython werd verrast en was ook wat onwennig door de 3 invallers. Het bleek echter loos alarm, want al snel werd het ini tiatief overgenomen en met 15-6 gewonnen. De volgende set gaf goed spelverdelen van Alexo-zij- de tezicn. Toch hadden de Delft- se studenten te weinig inzicht i echt gevaarlijk te kunnen worden: 15-10. De derde set bleek het voor Leython moeilijk om de concentratie te bewaren. Dankzij een veel scorende Rens v. Veen en Mat Philippens werd het op aangeven van Ad Kerkhof toch gemakkelijk 15—13 (dus 3-0 voor Leython). Eersteklasser RW behaalde sim pel de volgende rond door een 0-3 zege bij promotieklasscr Be Fair. Vooral de pass was bij Be Fair erg slecht verzorgd. In de tweede set moest RW even vol uit gaan om een 14-6 om te zeten in 14—16, in de overige sets was het verschil veel groter: 9-15, 7-15. RW zocht geregeld de zwakke plekken op bij Be Fair en richtte daar zijn opslag op. DAC bereikte de laatste acht door een overwinning op VW. Toch kostte dit enige moeite en werd een set verspeeld: 1-3. Orion moest in Moordrecht aantre den tegen een ploeg Mutiara die voornamelijk uit Abonnese jon gens bestond. Deze ploeg had zich afgescheiden van een a ïde- re vereniging en moest daardoor noodgedwongen starten in de vierde klas. Orion kreeg zijn han den vol aan dit team en zag voor al veel smashes terug komen. Zelf had Orion veel problemen, omdat de kurkvlocr een goede veldverdediging niet mogelijk maakte. Er werd leuk gespeeld waarbij bleek dat Mutiara wat er varing en slagkracht te kort kwam. Orion won deze pot der halve met 10-15, 6-15, 11-15. Het ook al met invallers kampen de WVC wist in een gelijkop- gaande strijd Dosko te verslaan met 3-2. De eerste set was voor Dosko, dat de gelukkigste was 14—16. WVC nam hierna een voorsprong: Dosko wist terug te komen, maar WVC won: 11-15. Nog eenmaal pakte Dosko een set: 11 15, maar daarom was het WVC, dat via 15-13 en 15-11 met 3-2 won. Bij de dames kwam RW heel ge makkelijk in de volgende ronde. Tegenstander Smiemans belde ter elfder ure af: men had geen trek in een verder bekeravon tuur. DAC kon het in Naaldwijk niet bol werken. Tegen VELO, dat ook in de competitie al te sterk bleek werd het een 3-2 nederlaag. In de eerste set kon WVC haar op ponent Ridderveld nog aardig bijbenen: 15—13. In de volgende 2 sets echter kwam men er niet meer aan te Das. De snelle Rid- derveld-aanval verraste de WVC- verdediging steeds weer. Vooral de kort geslagen ballen door het midden bleken niet af te stop pen: 15-11, 15-8. In de overige wedstrijden won het Boskoopse Agon met 3-2 van NIVO; Radius met 0-3 bij Delos; Jodan Boys in Delft van Skania met 0-3 en de koploper uit de promotieklasse 1 Thor met 3-0 van Jupiter. Ook het komende weekeinde wordt er gebekerd. Vooruit gespeeld werd bij de heren Gemini-- LUSV. Het was een wedstrijd met twee gezichten. In het eerste gedeelte was Gemini de betere ploeg. Met Rik v.d. Hazel en Ber nard v.d. Pols leek Gemini op 11-5 in de derde set rechtstreeks op de 3-0 zege af te gaan. Eerder had Gemini al gewonnen met 15-11, 16-14. Maar LUSV kon terugkomen, omdat bij Gemini de vierde set: 6-15 en zelfs ge deeltelijk in de vijfde tot 9-13. Vervolgens maakte LUSV het 14de punt: een zuivere touche, die de scheidsrechter echter ontging. Daardoor kwam Gemini op 15-14. Met Gemini aan de opslag zette Bernard v.d. Pols op; hij raakte hierbij evenwel de paal en raakte dusdanig geblesseerd aan zijn kniebanden dat hij direkt naar het ziekenhuis moest. Hij werd daar geopereerd en kreeg te horen dat hij voor een jaar is uitgeschakeld. LUSV stopte, maar Gemini ging door en scoor de het 15de punt. De scheids rechter die bij een eerdere bles sure Hans Hullegie aan de elle boog een dubbelfout gaf, liet nu doorspelen waarmee voor LUSV een anti-climax ontstond n.l. set- en wedstrljdverlies. GER RENES

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12