c Ludo Dielis overheerst EK Wijnants geeft opmars gestalte Oostblok toont goede vorm Badmintonteam kan top niet bijbenen Missie Nederlandse bandstoters geslaagd, maar titel verloren Goede dag Van der Veer Verstappen EK-limiet voor hoogspringster op drie na de snelste Hoopvolle tijden LZ MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 Sport MOSKOU (SID/Reuter/AFP) - Drie weken vóór de Europese in doorkampioenschappen in Boe dapest hebben atleten uit Oost- Europa aangetoond in goede vorm te zijn. De 32-jarige Jarmila Kratochvilova uit Tsjechoslowa- kije verbeterde in Jablonec het officieuze indoorrecord op de 800 meter met een tijd van 1.58.33. Dit was met 1.58.4 in ge zamenlijk bezit van Olga Wasj- roesjewa (Sov) en Martina Steuk (Odl). De beste prestatie van de USSR-cup in Moskou was voor Alexander Obisjajev, die met 5.74 meter het officieuze Europe se record polsstokhoogspringen brak. Obisjajev haalde deze hoogte na een zes uur durende wedstrijd in de Olympische hal van Krilats- koje en onttroonde daarmee drie springers als Europees record houder. Tot dusverre was het re cord met 5.70 meter in handen van de Fransman Thierry Vigne- ron en de Russen Konstantin Volkov en Viktor Spassov. Vla dimir Poljakov, die met 5.81 me ter wereldrecordhouder in de buitenlucht is, werd tweede met 5.73 meter. Beste wereldprestaties werden in Moskou verder nog geleverd op de 2000 meter steeple door Ser gei Jepesjin in 5.23.89 en bij de dames door Katerina Podkop^je- va in 5.43.30. Het hoogspringen dames werd gewonnen door Ta mara Bikova met een sprong over 1.98 meter. In Boedapest wonnen de Oostduit- se atleten de landenwedstrijd te gen Hongarije met 73-59 (heren) en 72-37 (dames). Meest opval lende prestaties: verspringende dames: Heike Daute 6.78 meter, 60 meter sprint dames: Barbel Schölzel 7.0 seconden, 200 meter heren: Josef Nagy 21.02 secon den. De Amerikaanse polsstokhoog springer Billy Olsen, die de laat ste weken het wereldrecord scherper stelde heeft bij de 5.80 meter van vorige week voorlo pig - zijn einde gevonden. In het weekeinde probeerde Olsen in San Francisco vergeefs het we reldrecord op 5.81 meter te stel len. Bij zijn drie sprongen viel telkens de lat. Tijdens dezelfde serie wedstrijden werd de Ame rikaan Doug Padilla de snelste atleet op de 3000 meter van het seizoen in 7.49.1. Zijn landgenoot Steve Scott won de mijl in 3.57.5. Nieuwe ster West-Duitsland vond in Sindelfin- gen bij de nationale indoor-kam- pioenschappen een nieuwe ster. De 17-jarige scholier Ralf Lübke kwam tweemaal tot een wereld record op de 200 meter. Eerst 20.98 in de series, later 20,77 in de finale. Verder waren de West- duitse kampioenschappen van matig gehalte. Alleen bij het hoogspringen werd goed gepres teerd. Gerd Nagel zegevierde in 2.31. Drie pogingen de wereldre cordhoogte van 2.36 meter te ha len mislukten. De Tsjechische Jarmila Kratochvi lova heeft zaterdag tijdens in- door-atletiekwedstrijden in Ja blonec een officieus wereldre cord op de 800 meter gevestigd met 1.58.33. Zij was daarmee een fractie snelller dan de Sovjet-at lete Olga Vasjroesjeva (1.58.4) in februari 1980. Marathon De 27-jarige Toshihiko Seko heeft gisteren in Tokio de grote mara thon gewonnen. Seko, die we gens een knie-blessure sinds de marathon van Boston in april 1981 niet meer in wedstrijden was uitgekomen, nam de leiding in de laatste twee kilometer en finishte in de uitstekende tijd van 2 uur 8 minuten 38 seconden. Hij werd op zeventien seconden gevolgd door zijn landgenoot Ta keshi Soh, terwijl de Mexicaan Rodolfo Gomez, de winnaar van de gouden marathon 1982 m Griekenland, derde werd in 2.09.12. De race werd gemaakt door de Tanzaniaan Juma Ikangaa, die tot twee kilometer voor het einde vooraan hep. Aan de wedstrijd op het Olympisch parcours van 1964 namen tachtig lopers uit elf landen deel. De Nederlander Cor Vriend eindigde als achttiende in 2.17.25. De uitslag: 1. Toshihiko Seko (Jap) 2.08.38 2. Takeshi Soh (Jap) 2.08.55 3. Rodolfo Gomez (Mex) 2.09.12 4. Dereje Nedi (Ethiopië) 2.10.39 5. Juma Ikangaa (Tanzania) 2.10.54 18. Cor Vriend (Ned) 2.17.25 Coe Groot-Brittanië heeft de zaalatle tiekwedstrijd tegen Frankrijk in Cosford gewonnen met 130-115. De wedstrijd gaf geen grote pres taties te zien met uitzondering van de 6.50 meter van de Frans man Thierry Vigneron bij het polsstokhoogspringen. Sebas tian Coe, die sinds de Europese kampioenschappen van Athene (zomer 1982) niet meer in wed strijden was uitgekomen, won de 1500 meter in 3.42.60. De drie voudige wereldrecordhouder voerde het veld aan op de eerste duizend meter, verborg zich toen achter de Fransman Didier Be- gouin en begon bij het luiden van de bel aan een eindsprint die door niemand werd gepareerd. NIEUWEGEIN - De Neder landse badmmtontop heef! de in Nieuwegein bij de inter nationale kampioenschap pen van Nederland verzamel de wereldklasse niet bij kun nen benen. Morten Frost- Hansen en Prakash Paduko- ne bij de heren en Sally Pod- ger en Nettie Nielsen, de voornaamste vertegenwoor digers van de laatste groep lieten zich niet verrassen. De heren hielden zich keurig aan de plaatsing. De Deen Frost- Hansen won in twee games van Padukone, bij de dames pakte onverwacht de 21-jan- ge Podger de titel. De aanloop van het belangrijk ste evenment van het sei zoen, het wereldkampioen schap in Kopenhagen begin mei. is voor de Nederlanders redelijk verlopen, maar niet meer dan dat. Volgens tradi tie haakte het Nederlandse contingent in de kwartfinales af, waar met namen de Denen en de Engelsen het kwali teitsverschil duidelijk onder streepten. "Maar dit keer", stelde bondscoach Sörensen vast, "is niemand weggesla gen. We konden de toppers. zeker in de dubbelspelen, goed partij geven. Met wat meer geluk waren er zelfs halve finale-plaatsen haal baar geweest". Daarvoor ontbrak echter de er varing bij de jonge Neder landse selectie "Ik hoop dat de ontwikkeling zich voort zet en eigenlijk verwacht ik dat ook", sprak Sörensen. "Dan zun we op de goede weg. Eline Coene moet nog bewijzen dat zij de mogelijk heid heeft doorlopend goede resultaten te halen. Nu haalt zij incidentele successen, en dat geldt in wezen ook voor de andere jongeren". De dames zijn iets verder dan de heren, leerde het interna tionale toernooi m het druk bezochte badmintoncentrum in Nieuwegein, gisteren met 2800 toeschouwers tot de nok gevuld De jonge vrouwen- garde heeft perspectief, ter wijl nationaal herenkam pioen Uun Santosa achter bleef bij de verwachtingen. Hij moest simpel verhes toe staan aan de Nieuw-Zeelan- der Robson, die kwalificatie wedstrijden had moeten spe len. Al stak Rob Druppers zaterdag niet in de vereiste conditie, hij won de 800m overtuigend. "Ik heb last van gordelroos en voel me wat zwakjes. Als het tegenzit kan het me de Europese kampioenschappen kosten". Dat gebeurde niet tijdens de Ahoy' Athletics, die zaterdagmiddag werden afgewerkt, maar gisteren toen in het Rotterdamse sportpa leis de clubkampioenschappen werden gehouden. Bij die gele genheid sprong Ella Wijnants (Sparta) over 1.88 meter en dat betekende naast een evenaring van het nationale indoorrecord van Mirjam van Laar (Milaan, 1978) ook een vrijwel zekere uit zending naar Boedapest. Zes uur nam het internationale programma zaterdag in beslag, maar al bij voorbaat kon worden niet de hele zou wordc-n voorzien, dat het middag smullen MADRID (ANP) - De Westbrabantse missie naar Madrid is geslaagd. Bij de Europese titelstrijd bandstoten plaatsten Christ van der Smissen en Jan Arnouts, de twee Brabantse streekfavone- ten, zich voor het toernooi om het wereldkampioenschap, dat eind maart in Rucphen wordt gehouden. Naast die kwalificatie (volgens Van der Smissen het hoofddoel van de reis) kon slechts tevreden teruggekeken worden op de slotpartij van Jan Arnouts, waarin hij de kersverse Europe se kampioen Ludo Dieüs met twee Nederlandse records de eerste nederlaag van het toernooi bezorgde: 200-54. Arnouts scoorde in de zesde beurt 130 caramboles, dat waren er vier meer dan het Nederlands record, dat Vultink tijdens de vorige Eu ropese titelstrijd in Emmeloord vestigde. Het record particulier gemiddelde (28,57, in 1981 voor het eerst door Bongers verwe zenlijkt) evenaarde Arnouts net als tijdens de nationale titelstrijd in Schagen. De verrichting van de Brabander deed hem alsnog naar de tweede plaats schuiven, met hetzelfde puntenaantal als kampioen Dielis. De vreugde na afloop in het Neder landse kamp deed echter over dreven aan. Arnouts presteerde pas toen de spanning uit het toer nooi was. Tot dat moment was de overheersing van de Belgische matador Ludo Dielis in de Ma- drileense biljartarena haast de primerend geweest. De desinte resse van titelverdediger Van der Smissen werd keihard afgestraft. De Europees kampioen van vo rig jaar (nu vijfde) haalde niet eens de finaleronde, terwijl Jan Arnouts, als enige van het Neder landse drietal in de eindstrijd, zich pas in de slotpartij de voor beeldige caramboleermachine toonde. De kastelein uit Etten- Leur leek tot gistermiddag met weinig branie op het carnavals feest thuis terug te kunnen ke ren. Arnouts zat de twee laatste dagen van het toernooi behoor lijk vast, verloor van Zenkner en Scherz, maar wiste pas op het laatste moment-die nare ervarin gen uit. De „oefenpartij" tegen Dielis toonde in ieder geval aan, dat Arnouts de kwaliteiten van een wereldtopper herbergt. Dielis Smissen in het WK-toernooi van een ander gehalte moeten zijn. Anders zal Ludo Dielis eind maart zonder enig probleem zijn wereldtitel van Murcia 1981 kun nen behouden. De 37-jarige bil jarter uit Deurne heeft zich dit seizoen weer geheel op het band stoten geconcentreerd en haalde gistern zijn 43e persoonlijke kampioenschap binnen. Het gros daarvan werd in het eenbandspel veroverd, de discipline waarin Dielis zonder overdrijving als de beste van de wereld aangemerkt kan worden. In Madrid verwij derde de aanvallend spelende Dielis het Europese moyennere cord van Raymond Ceulemans (13.11 over 8 partijen) uit de boe ken. Dielis bleef onder de Spaan se omstandigheden koel en ont spannen en werd pas in de laat ste, onbelangrijke parij met ver lies geconfronteerd. Van zijn toernooigemiddelde van 13.46 bleef de rest van de twaalf man tellende veld in Madrid ver ver wijderd. De topvorm van Dielis en de misstappen van de Neder landers hadden een saai slot van het EK-toernooi tot gevolg. Vrij dagavond haakte Hans Vultink al af voor de strijd van de laatste vier. De Nederlands kampioen kwam in de koude zaal maar niet op temperatuur, nam gisteren zelfs de ski-handschoenen mee naar de tafel, maar kwam tenslot te niet verder dan de achtste plaats. De deelneming van de kampioen van „Schagen" aan het WK-toernooi in Rucphen was daarmee uitgesloten. Verkrampt Van der Smissen kon zaterdagmid dag, vrij van de kopzorgen over WK-deelneming, voluit gaan te gen de Luxemburger Grethen, maar toonde in de laatste voor ronde slechts verkrampt spel. Het zware verlies van de tot dan ongeslagen Arnouts tegen Zenk ner (200-46) deed Van der Smis sen al op zaterdag zijn titel verhe zen. Voor de Sint Willebrorder restte slechts de strijd om de vijf de plaats, die hij tegen Vierat in zijn voordeel besliste. Jan Arnouts reikte in Madrid in de belangrijke partijen niet tot zijn topvorm. In de finaleronde ver sloeg Arnouts zaterdagavond zijn overwinnaar van die mid dag, Wolfgang Zenkner, maar struikelde in de tweede ronde onnodig over de Oostenrijke ve teraan Johann Scherz. De mees te defensief spelende Scherz gaf Arnouts, die op de andere tafel Dielis weer zonder enige moeite zag winnen, alle mogelijkheden, maar de 25-jarige biljarter miste voortdurend eenvoudige stoten. Scherz, eerder al scherprechter over Vultink, pakte die tweede kans op het onderuithalen van een Nederlandse technicus: 200- 191. Arnouts was op dat moment kansloos voor de titel en toonde in de laatste partij tegen Dielis aan onder dat soort omstandig heden geweldig te kunnen uitha len. De overheersing van Ludo Dielis werkte bijna deprimerend op het ge moed van de concurrentie. Wat de Nederlanders betreft bewees ook Ar nouts over genoeg klasse te beschikken. Van der Smissen had geen interes se voor de Europese titel. LEIDEN - Enkele Leidse atleten kwamen het afgelopen weekein de goed voor de dag bij de dis trictencross van het district West II in Den Haag (Ockenburg). Theo van der Veer van AV Hol land werd tweede. Hij legde de tien kilometer bij de senioren af in een tijd van 31 minuten en 4 seconden. Martien van der Hoorn (AV Holland) eindigde op de zesde plaats, terwijl Kees van Klink (De Bataven) achtste werd. Bij de veteranen legde Viktor Zon neveld (NSL) beslag op de eerste plaats. Koos Verhoeven van De Bataven behaalde een eervolle tweede plaats. Bert Kerkvliet (De Bataven) werd derde. Bij de jongens A eindigde Jan Jansen (Holland) op de eerste plaats Henk v d. Oever werd in die klas se vierde. Willem Ravensbergen behaald een cross-zege in Baarn bu de ve teranen 2 (ouder dan 50). In Ahoy kwam Han Kulker bij indoor wedstrijden op de 800 meter tot een tijd van 1 53 7 Goed voor een zevende plaats Alex Borgmans eindigde op de 600 meter even eens als zevende. voor de weinige toeschouwers. Ahoy' bleek voor de indoor-atle- tiek alleen het afgelopen week einde nog vrij te hebben, maar daardoor werden de organisato ren bij het aantrekken van sterke buitenlanders danig beperkt in hun keuze. De Westduitsers had den namelijk op hetzelfde tijd stip hun nationale titelstrijd ge pland. terwijl er bovendn n r flink aantal internationale evene menten werd gehouden Toch konden een paar toppers worden gestrikt, zoals de Roe meense Valy Ionescu, met 7.20 meter wereldrecordhoudster verspringen (outdoor). In Rotter dam bleef Ionescu steken op 6.68 meter, maar ook dat was natuur lijk een prestatie van hoog ni- De hoogtesprong van 2.25 meter die de Zweed Patrick Sjóberg realiseerde, mocht er eveneens zijn. Roland Dahlhauser, die met een persoonlijk record van 2 31 meter een „zekere" winnaar leek van het hoogspnngen, had al problemen met de aanvangs- hoogte van 2.15 meter. De Zwit ser kwam met moeite ook nog over 2.20 meter. De Pool Ro- muald Giegicl maakte zich daar entegen wel waar op de 60 meter horden met 7.89. Rob Druppers snelde op de 800 meter moeiteloos van kop af naar de overwinning in 1 49.80. ruim boven zyn recente nationale re cord van 1.47.06. De jonge Utrechter was overigens al bij voorbaat niet helemaal in de stemming om flink uit te halen „Twee dagen geleden heb ik last gekregen van gordelroos en ik voel me wat zwakjes. Het is erg irritant. Als het tegenzit kan het me misschien wel de deelname aan de Europese kampioen schappen kosten. De wedstryd zelf liep ook niet helemaal vol gens de planning. Arjen Vis- scherman zou in de tweede ron de de kop overnemen, maar h(j had niet de macht om dat klaar te spelen" Visscherman. de talentrijke junior uit Friesland, wist rich wel ach ter de rug van de ongenaakbare Druppers op de tweede plaats te handhaven in 1.51.02. Voor Arno Koermeling, vong jaar nog fina list tydens de Europese titel strijd. zat er niet meer in dan een iade plaats in 1 51 54. ruim bo ven de limiet van 1 49, die hu met steun van Druppers en Visscher man hoopte te halen. Progressie Ella Wijnants had aan haar sprong van 186 voldoende om Chns Soctewey, al eens goed voor 1 92. achter zich te laten. De Belgische atlete wipte weliswaar over de zelfde hoogte, maar had in totali teit meer sprongen nodig Ella Wynants probeerde het ook nog op 1.89, maar een nieuw scnio- renrecord zat er zaterdag nog net niet in. Gisteren kwam ze dus tot een evenanng en daarmee gaf zij haar spectaculaire progressie op nieuw duidelijk gestalte In de schaduw van Ionescu sprong Edine van Hcezik 6.18 meter ver Om de limiet voor Boedapest te halen zal zo nog 17 centimeter verder moeten komen. BARCELONA (ANP) - Annema- rie Verstappen heeft zich opge werkt tot de op drie na snelste zwemster uit de historie op de 100 meter vrije slag. Zij won za terdag in het 50 meterbad van Barcelona dit onderdeel in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 55.72 seconden. De 17-jarige Brabantse zwemster was sinds de wereldkampioen schappen van vorig jaar in Guayaquil, waar zij tweede werd op dit nummer, nationaal record- houdster met 55.87 seconden. Ze is nu nog slechts 0.93 seconden verwijderd van het wereld- en Europese record, dat de inmid dels gestopte Oostduitse Barbara Krause bij de Olympische Spe len van Moskou (1980) bracht op 54.79 seconden. Op de wereld ranglijst aller tijden staan verder nog voor haar de Olympische kampioene van 1976 Cornelia Ender met 55.65 seconden en de wereldkampioene van Guaya quil Birgit Meineke (allen Oost- Duitsland) met 55.34 seconden. Zoals mocht worden verwacht ga ven tijdens de internationale zwemwedstrijden in Bonn bij de dames de Oostduitse deelneem sters de toon aan. Twaalf van de veertien te vergeven eerste prij zen kwamen in handen van zwemsters uit Oost-Duitsland. De beste prestatie kwam op naam van wereldkampioene Bir git Meineke op de 400 meter vrije slag met een tijd van 4.07,56. De Amerikaanse Melanie Budde- meyer bleef het geweld uit de DDR tweemaal voor, op de 50 en de 100 meter vlinderslag. Bij de heren zorgde de Sowjetrus Vladimir Salnikov op de 800 me ter vrije slag met 7.38,90 voor een beste wereldprestatie op 25 me- terbanen. De toptijd stond tot nu toe met 7.44,53 op naam van Jeff Kostoff, Deze 17-jarige Ameri kaan verraste Salnikov zaterdag op de 400 meter vrije slag door in een spannende eindsprint net voor te blijven: 3.43,71 tegen 3.43,92. DEN HAAG - De zwemploeg van LZ'86 koestert goede hoop op handhaving in de B-competitie. In zwembad de Morgenstond zette de Leidse ploeg alle zeilen bij om zich op het een na hoogste platform te kunnen handhaven en presteerde goed. Maar de con currentie is zwaar. Pas als later in deze week de uitslagen van ande re wedstrijden afkomen, wordt pas duidelijk in hoeverre de in spanningen van gistermiddag niet vergeefs zijn geweest. Opvallend waren met name de ver richtingen van de jongens onder 14 jaar. Remco Filippo tikte op de 100m schoolslag als eerste aan in 1.18.7, direct gevolgd door zijn clubgenoot Hans van Hees (tweede in 1.20.4). Sylvia Bakker verkeerde ook in goede vorm. Op de 200 m wissel slag voor meisjes onder 16 jaar zwom zij met 2.36.9 de derde tijd. Even later vestigde zij op de 400 m wisselslag een persoonlijk record: 5.31.1 min. Ook Antoine van Weerden noteerde een per soonlijk record op de 200 m vrij voor jongens onder 16 jaar, 2.21.2. Nancy Kijk in de Vegte behaalde op de 100 m vrije slag meisjes on der 10 jaar een tweede plaats met 1.23.5. Bij de meisjes onder de 12 jaar viel Pauline Stastra in de prijzen op de 100 m rugslag. Met 1.25.0 was zij de snelste. ROTTERDAM (GPD) - Met vijf atleten was Nederland een jaar geleden vertegenwoor digd bij de Europese indoor-kampioenschappen, maar de afvaardiging, die voor de volgende titelstrijd op 5 en 6 maart naar Boedapest afreist is waarschijnlijk nog kleiner. Rob Druppers en Els Vader voldeden al vrij vlot aan de limieten, maar hun voorbeeld werd pas het afgelopen weekeinde gevolgd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11