ÏÏ2M EE kan "Dit toch met waar zijn: Spelbos als schutter UVS onderscheidt zich op de strafschopstip sport Twee goals voor Club Brugge Jan Klaassens (51) overleden 'Er zal in Spanje een volwassen Oranje op het veld moeten staan' Italiaanse coach Bearzot na blamage van Limassol99 Wim Eilander blijft nog jaar bij Lugdunum PAGINA 10 VENLO (ANP) - Oud-internatio nal Jan Klaassens is zaterdag avond op 51-jarige leeftijd plot seling overleden. Klaassens kreeg tijdens het tennissen in een hal in Baarlo een hartaan val. Klaassens heeft 57 wedstrijden voor het Nederlands voetbalelf tal gespeeld, veertig daarvan toen hij uitkwam voor VW, de club waarin hij carrière maak te, zeventien toen hij voor Feye- noord speelde. Klaassens, die ook bondsridder van de KNVB was, heeft tien jaar vrijwel on afgebroken als middenvelder in Oranje gespeeld. Hij debuteerde op 7 maart 1953 in Rotterdam in Ncderland-Dene- marken (1-2), hij speelde zijn laatste landenwedstrijd op 11 september 1963 in Amsterdam in het duel Luxemburg-Neder land (1-1). Graziani behoedde zijn ploeg, die met de wereldtitel op zak maar niet kan winnen, daar voor een schande nadat Mavris tegenstan der Cyprus op voorsprong had gezet en met die 1-1 mochten de Azurri zich de handen dichtknij pen. "Het einde van een elftal", "schan de van de wereldkampioen" schreeuwden de zondagbladen, "Cyprus als Korea". Daarmee werd de zwarte bladzijde uit de Italiaanse voetbalgeschiedenis in herinnering geroepen. Tijdens het wereldkampioenschap vah BRUSSEL (ANP) - Neder lands bondscoach Kees Rij vers neemt in elk geval een succesvol schutter mee naar Sevilla voor de kwalificatie wedstrijd van Nederland te gen Spanje. Ronald Spelbos maakte in het afgelopen weekeinde twee doelpunten voor Club Brugge in de uit wedstrijd voor de Belgische competitie tegen het onder aan staande Tongeren. De centrale verdediger benutte twee strafschoppen en had het grootste aandeel in de krappe winst van 3—2. Club Brugge bleef door de zege subtopper. Lijstaanvoerder Anderlecht kwam nog steviger op de eer ste plaats door ruime winst in de uitwedstrijd tegen Beer schot (4-1). Naaste concur rent Standard Luik verspeel de een punt in de thuiswed strijd tegen Waterschei: 2-2. FC Antwerp, dat won bij Lierse (2-0), nestelde zich naast Standard op de tweede 1966 in Engeland werd Italië uit geschakeld door Noord-Korea dat zich nooit eerder voor de eindronde van een wereldkam pioenschap had gekwalificeerd en de volgende vier keer ook niet opnieuw zo ver kwam. "De sterren zijn ontluisterd door een amateurelftal van postbodes, metselaars, electriciens, politie agenten en bankbedienden, die zaterdagmiddag een premie van 750 gulden konden verdienen. Postbode Christos Mavris heeft Dino Zoff iedere voldoening ont nomen aan zijn 110e wedstrijd in het doel van Italië", werd ge schreven. In de commentaren wordt gesteld dat het huidige Italiaanse elftal als een apatische groep tussen de lijnen staat en dat het Italiaanse voetbal zijn gezicht verliest. Het zou beter zijn geweest wanneer tijdig geconstateerd was dat dit elftal niet meer te motiveren is, met het Italiaanse elftal moet op nieuw worden begonnen. De kritiek op Bearzot na de neder- plaats met twee punten ach terstand op Anderlecht. Club Brugge heeft op de vierde po sitie vier punten achterstand. Lokeren werd verrassend op ei gen veld in bedwang gehou den door Seraing. De Walen stonden bij rust voor met 2-0 door treffers van Bokande en Cremasco. Mommens en Ver- heyen redden in de tweede helft één winstpunt. LEAGUE Door sneeuwval en lage tempe raturen moest zaterdag voor de eerste maal deze winter een deel van het Engelse competitieprogramma wor den geschrapt. In de eerste divisie gingen slechts vijf van de elf wedstrijden door. Li verpool, dat verwarming heeft aangelegd onder het veld, maakte van de gelegen heid gebruik uit het zicht van de achtervolgers te verdwij nen door andermaal te win nen, al was dat dan maar met 1-0 (doelpunt Dalglish) thuis tegen Ipswich Town. Met één wedstrijd meer gespeeld heeft Liverpool nu al vyftien punten voorsprong op het niet spelende Manchester United. Manager John Benson van Manchester City wenste achteraf dat het treffen van zijn ploeg bij Coventry afge last was. City ging kansloos LEIDEN - Strafschoppen hebben het zaalvoetbaltoernooi van LFC beheerst. In de Groenoordhal bleek UVS op dit onderdeel heer en meester. Zowel bij het eerste en tweede team als bij de A-ju nioren toonde de blauwwitte tweedeklasser zich de sterkste. LFC organiseerde dit zaalvoetbal voor de tweede maal in deze op zet met 12 verenigingen, die elk drie formaties moesten afvaardi gen. "Vorig jaar vroegen we ons af of we de junioren er niet bij moesten betrekken", legt secre taris Henk Nieuwenburg uit. "Aanvankelijk was het toernooi alleen voor senioren bedoeld, maar het leek ons leuk voor die jonge gasten om ook voor hen wat te doen". UVS trok bij de junioren aan het langste eind. Dat gebeurde dus ten onder met 0-4. Het was de eerste wedstrijd onder de nieuwe manager Benson. Aston Villa mocht vleugelspe ler Tony Morley dank zeggen voor het aangeven van de goede weg tegen Everton. Morley maakte na een kwar tier zijn eerste doelpunt in drie maanden. Acht minuten voor het einde verhoogde Pe ter Withe de score. Aston Vil la maakte daarmee een einde aan een reeks van vijf over winningen van Everton. Tot tenham Hotspur versloeg Swansea met 1-0 dank zij een doeltreffende kopbal van Crooks. via strafschoppen, nadat de fina le tegen Lugdunum geen win naar had opgeleverd. UVS had overigens twee junioren-teams naar de Groenoordhal afgevaar digd. Aanvankelijk had LFC een plaats voor Leidse Boys vrijge houden, maar die club werd za terdagavond al uit het program ma geschrapt. "Het eerste had een oefenwedstrijd afgespro ken", verklaart Nieuwenburg, "daar is niets op tegen, maar het bestuur had ons daarover in moeten lichten. Een bericht van verhindering sturen dus. Maar nee hoor, ze wilden met een ratjetoe van lagere elftallen ko men. Daar zijn we dus niet inge trapt. Die jongens hoeven nooit meer bij LFC aan te komen". De zondagsectie van ZLC verving Leidse Bovs bij de senioren. BUNDESLIGA Regen en sneeuw verhinder den ook in West-Duitsland het volledig doorgaan van de kwartfinales in het Westduit- se bekertoernooi en de in haalwedstrijden in de compe titie. Er werden slechts twee wedstrijden gespeeld. In het bekertoernooi kwam het niet tot een beslissing tussen Bo- russia Mönchengladbach en Fortuna Köln: 2-2 na verlen ging. Eintracht Frankfurt ze gevierde voor de competitie met 2—1 over Arminia Biele feld. De wedstrijd van koplo per Hamburger SV tegen Fortuna Dusselforf werd op nieuw afgelast. Borussia Mönchengladbach maakt een grote vormcrisis door. De ploeg kon zich zater dag niet via het in de tweede Bundesliga uitkomende For tuna Köln kwalificeren voor de halve eindstrijd van het bekertoernooi. Borussia gaf een 2-0 voorsprong prys. Bij de reserves toonde UVS zich vanaf de stip het sterkste. Ook in deze eindstrijd was 'buur' Lug dunum de tegenstander. Driemaal is scheepsrecht dachten de voetballers van de standaard teams van UVS en Lugdunum. Zij kwamen dus ook in de eind strijd. De groenwitter) kwamen overigens zonder de in de zaal baivaardige broertjes De Roo en Jantje van der Reyden binnen de lijnen, terwijl keeper John Era des werkloos langs de kant toe keek. Niettemin kwam Lugdu num, met de immer werklustige 'veteraan' Wim de Roo in de gele deren', ver. Het onderdeel straf schoppen nemen werd, na de doelpuntloze finale, door het team van oefenmeester Gerard Désar beter beheerst. MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 BRUGGE (GPD) - De twee „Belgi sche buitenlanders" in de Oran je-selectie voor Spanje, Ronald Spelbos en Rene van der Gijp, zijn schadevrij uit de 22e speel dag van de Belgische competitie tevoorschijn gekomen. Van dit tweetal, dat in tegenstelling tot de andere leden van de groep voor Spanje gisteren nog in actie moest komen, maar vanmorgen met de overige leden van de Oranje-selectie naar het kille Se villa is vertrokken, liet René van der Gijp ongetwijfeld de slecht ste indruk achter. Van der Gijp speelde met Lokeren een onopvallende partij tegen Seraing. Het optreden van Ro nald Spelbos met Club Brugge verliep dus aanmerkelijk beter. Of hij zich daarmee ook meteen heeft verzekerd van een plaats in de basis tegen Spanje valt moei lijk te zeggen, want feit blijft na tuurlijk, dat zijn positie er be paald niet sterker op is geworden na de terugkeer van Ruud Krol en de uitverkiezing van Johnny Metgod en Michel van de Kor- MADRID - In de Spaanse voet balselectie voor de interland te gen Nederland komende woens dag is Francisco van Sevilla vervangen door Gallego van Real Madrid. Francisco had last van een blessu re, opgelopen in de competitie wedstrijd tegen Valencia. Hij meldde zich af bij bondscoach Munoz, die vervolgens Riccardo Gallego opriep. put. Spelbos evenwel: „Er zal een volwassen elftal op het veld moeten staan, met een schat aan ervaring. Die Spanjaarden kun nen zuigen, klieren, dat vergt zelfbeheersing tot en met. Het zal een kwestie van een juiste instel ling worden. Minimaal een punt pakken, leeft dié gedachte dan lukt het ons". De visie van de voormalige verde diger van AZ'67 werd enkele maanden geleden gesteund toen een veredeld Jong Oranje in Rot terdam door het jolige Frankrijk werd gespaard van een debacle. „Het werd 1-2, maar die Fransen hebben ons alle hoeken van het veld laten zien. De één na de an der zegde af, we hadden een team met een gemiddelde leef tijd van 21 jaar. Talent genoeg, maar internationaal gezien nog ver beneden peil. Ja, die wed strijd was een dieptepunt in m'n leven". „Ik begrijp Zeist soms niet. In Bel gië is er nooit wat aan de hand wanneer denationale ploeg speelt, maar die wedstrijden worden dan ook gewoon op com- petitieloze dagen gepland. Malta- Nederland, in Aken, moest zo no dig op zondag worden vastge steld. Iedereen kon op zijn vin gers natellen, dat de spelers in dienst van buitenlandse clubs zouden afzeggen. De UEFA ver plicht de clubs dan wel om alle spelers vrij te geven voor inter land-voetbal, maar de voetbal lers zélf bepalen natuurlijk hun keuze. Hoe graag ik ook in het Nederlands elftal speel, Club Brugge is mijn werkgever en ik kan het domweg niet maken om mijn ploeg in de steek te laten. Op de dag dat Nederland tegen Malta speelde, voetbalde ik met Club Brugge in Tongeren. Logi sche keuze voor mij". Ongenuanceerd Spelbos toont dan ook begrip voor Kees Rijvers. „Het nadeel van hem is dat er zoveel Nederlan ders in het buitenland spelen. Er is veel kritiek op Rijvers, maar ga eens na hoe die man moet puzze len voordat hij elf namen op pa pier heeft staan? We oordelen al lemaal snel, vaak ongenuan ceerd. Zeist moet alleen eens be seffen, dat ze wat nauwkeuriger moeten omgaan met de agenda. Speelt Oranje, wanneer er in het buitenland geen competitievoet bal is, dan is er niets aan de hand". De 28-jarige Spelbos gaat bij Club Brugge door voor een „enorme meevaller". Iedere nieuweling behoeft aanpassing, op de lange verdediger lijken andere regels van toepassing. „Ik heb voor drie jaar getekend en het lijkt me een goede keus", zegt Spelbos, die na Jan Peters de tweede AZ-speler was, die de Alkmaarder Hout ontvluchtte. Na hen volgden Ny- gaard, Welzl en Kist. „Ik ben pre cies op tijd vertrokken bij AZ, deze terugval was onvermijde lijk". LIMASSOL De Italiaanse zondagbladen heb ben de sterren van het wereldkampioenschap voetbal op een verschrikkelijke manier de oren gewassen na "de blamage van Limasol". In die plaats kwam het Italiaanse elftal zaterdag nog goed weg met een 1 1 gelijkspel tegen het nietige Cyprus, in een kwalifïcatietreffen voor het Europees kampioenschap (groep 5). Totale verbijstering in het Italiaanse kamp als "postbode" Mavris de 1-0 van Cyprus heeft laten binnenglijden... Dino Zoff schreeuwt het uit van ellende, zijn verdedigers lijken op wassen beelden en staren niet be grijpend voor zich uit. laag tegen Zwitserland en de eer dere gelijke spelen tegen Tsje- choslowakije en Roemenië (ital^ë heeft geen wedstrijd meer ge wonnen sinds de finale van het wereldkampioenschapstoernooi) is opnieuw losgebarsten. Hem wordt verweten door dik en dun zijn ploeg van Spanje de hand boven het hoofd te houden, Ros si en Graziani (die in Limassol, via bankbediende Patikis voor de gelijkmaker zorgde) te hand haven. terwijl het iedereen dui delijk is dat het tweetal volledig uit vorm is. In de competitie heeft Rossi, voor Juventus, tot nu toe drie doelpunten gemaakt. Graziani voor Fiorentina vier. Bearzot was zaterdagmiddag op Cyprus ook onthutst. De 56-jari- ge coach, die een overwinning met ten minste drie doelpunten verschil had verlangd, riep uit: "Dit kan toch niet waar zijn. Was dit mijn elftal?" Niettemin gelooft Bearzot nog steeds in de mogelijkheid dat Ita lië zich plaatst voor de eindronde van het toernooi om het Europe se kampioenschap in 1984 in Frankrijk. "Wij hebben wéér een punt verloren, maar wij zijn nog niet uitgeschakeld. Er is voorlo pig alle tijd om rustig te overden ken. Pas over een maand of twee zal ik bekijken of het noodzake lijk is wijzigingen in de selectie of in het elftal aan te brengen". De coach, die nog een contract heeft tot en met de eindronde van het wereldkampioenschaps toernooi van 1986, is gewend aan kritiek. Zeven maanden geleden gebeurde in Spanje hetzelfde na dat Italië het toernooi was be gonnen met drie teleurstellende gelijke spelen. De stand in groep 5 is: 1. Roemenië 3 2 1 0 5 5—1 2. Italië 3 0 3 0 3 3-3 3. Zweden 3 1113 3—4 4. Tsjechosl. 2 0 2 0 2 4-4 5. Cyprus 3 0 12 1 2—5 Mario Faber komt net te laat. Lugdunum-doelman Wim Erades tikt de bal voor zijn voeten weg in de zaalvoet balfinale in de Groenoordhal. (F0to. Holvast). LEIDEN - Het contract dat Lugdunum en Wim Eilander aan elkaar bindt, zal met één jaar worden verlengd. De ver bintenis is door de Rotter dammer nog niet onderte kend, maar mondeling zijn de Kikkerpolderploeg en Ei lander het al eens geworden. Dit in tegenstelling tot LDWS en Siem van der Ham. De be baarde trainer, die onlangs is geslaagd voor het B-diploma, heeft te kennen gegeven weg te willen bij de Vlictclub, die op zijn beurt Van der Ham geen strobreed in de weg legt. "Hij heeft na een ge sprek met ons gezegd, dat-ie weg wil. Wij gaan daar mee akkoord", aldus LDWS-se- cretaris Akerboom. "Als hij die beslissing niet zelf had genomen, had hij het overi gens van ons te horen gekre- gen". Ook Randstad Sport en Jan Zoetemelk gaan uit elkaar. Na twee jaar bij die club als trainer club actief te zijn ge weest, houdt Jan Zoetemelk het voor gezien bij de Voor- schotense vierdeklasser. "Het lijkt me een goede zaak om weer eens in een vreemde omgeving te gaan werken", zo motiveert Zoetemelk zijn besluit. Bij SJC zal Kees Zoetemelk ook volgend seizoen actief bfijven. De inwoner van Rijp- wetering verlengde zijn con tract met één jaar. Hij gaat zijn tweede jaar in. Ook het samenwerkingsver band tussen Blauw Zwart en Chiel Jansen wordt voortge zet. Het wordt het tweede jaar van Jansen bij de Wasse- naarse club. Het bestuur van Meerburg wil Hennie de Klerk graag voor een tweede jaar vastleggen, maar de trainer heeft nog be denktijd gevraagd. Koos Crama had dat niet nodig. De Leidenaar kwam tot over eenstemming voor een con tract van één jaar met Docos. De club uit de Mors gaat voor het derde seizoen in zee met Crama. Mattie Kantebeen ging op nieuw een verbintenis aan met VTL. De ex-voetballer van UVS heeft nog niet gete kend, maar is mondeling al wel tot overeenstemming ge komen met het bestuur. Bij SJZ plaatste Hans Verkuylen zijn handtekening onder een contract, dat hem voor het tweedejaar bindt aan de Zoe- terwoudse vereniging. Ook Teylingen-oefenmeester Frank van Dam verlengde zijn contract. De trainer gaat bij de start van de nieuwe competitie zyn derde jaar in'. Lazlo Nanai verbond zich voor het vierde jaar aan Van Nispen. Datzelfde geldt voor John van der Smissen by Concordia Hillegom. Staatssecretaris van Welzijn, Joop van der Reyden overhandigt de beker aan de aanvoerder van UVS-A-regionalen, Hans Schreuder. (Foto: Holvast).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10