Duel tussen smaakmakers Als zoiets gebeurt, stap weer ik er weer op af SPD^T Loting Gerard Bakker laat zich niet tegenliouden Van der Duim tweemaal tegen Gustafson Vakantie Voetbal bij amateurs afgelast ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 door Rob Onderwater LEIDEN - Arbitrale dwalingen bij het Top-12 toernooi van vorige week dreven Gerard Bakker tot een daad, die wéér een spraakwaterval bin nen de tafeltennisbond teweeg heeft gebracht. Net nadat de stormen waren geluwd moest bondsbestuurslid Welsink in het Engelse Thorna- by toezien hoe de geschorste damescoach "zijn" pupil Bettine Vriese- koop vanaf de tribune adviseerde de partij tegen de latere winnaar Nemes gewonnen te geven, nadat Engelse scheidsrechters hem de in druk hadden gegeven de regels in het voordeel van de tegenstandster te hanteren. gesproken, maar daarvan was ik me niet bewust. Op dat moment had Bettine hulp van een coach nodig en dan handel ik volgens mijn instinct". Opvolger Dat deed Bakker ook toen hij een opvolger voor "zijn" pupil zocht, nadat de NTTB hem een tweeja rige schorsing had opgelegd. Bakker en Vriesekoop keken uit naar iemand die vooral in de mentale sfeer kon werken. "We wilden iemand die Bettine in haar waarde zou laten". Het duo stuitte op Nora Bakker-Broxter- man, een tafeltennister die vroe ger "altijd bijzonder gemoti veerd bezig was" bij Scylla. Ie mand dus, die op de Bakker-lijn manoeuvreerde. Althans, dat was de verwachting van het duo Gerard Bakker-Bettine Vriese koop. Want Nora Bakker is niet meer zo 'fanatiek' als werd gedacht. "Na tuurlijk verwacht ik niet van haar dat ze handelt zoals ik", oor deelt hij. "Dat mag ik ook niet van haar verlangen. Maar ik had meer agressie van haar verwacht, zoals ze vroeger was. Toen was ze fel. Nu lijkt het of ze voor zichzelf heeft gekozen. En dat kan ik me nog voorstellen ook. Tenslotte heeft ze nu een gezin met drie "Ga maar feliciteren", riep Bakker door de zaal en hoewel hij deze week van de NTTB te horen kreeg dat een herhaling van zo'n optreden dan royement oplevert, zal hij niet aarzelen om het een volgende keer weer te doen. "Al gebeurt het nóg tweehonderd keer, dan stap ik er nog tweehon derd keer op af. Onrecht kan ik nou eenmaal niet verdragen". Dat onrecht bespeurde hij in Enge land. "waar Bettine in haar hemd werd gezet" in de partij tegen Nemes. Die wedstrijd werd wel uitgespeeld, maar alleen omdat Vriesekoop daartoe werd ge dwongen door haar coach, Nora Bakker. Zelf stond ze al met uit gestoken hand voor de arbiter. Zittend op de eerste rang kon te levisiekijkend Nederland consta teren dat de band Vriesekoop- Gerard Bakker niet is verbroken, ook al heeft een schorsing het sa menwerkingsverband enigszins verstoord. "Bettine en ik zijn de laatste tijd nóg meer naar elkaar toege groeid". verklaart Gerard Bak ker, nu een week na de Top 12. Hoe hecht de relatie is, bleek vo rige week vrijdag, rond de klok van elf, toen Vriesekoop het be wuste duel met Nemes afwerkte. Een aantal services van de Ha zerswoudse werd afgekeurd door de Engelse arbiter, terwijl veroverde punten zonder enige aanleiding aan haar opponente werden toegekend. Bettine Vrie sekoop èn Gerard Bakker wer den daardoor volkomen van hun stuk gebracht. "Bettine werd groot onrecht aan gedaan", herhaalt Bakker, "als Europees kampioene werd zij ge woon vertrapt, voor aap gezet. Bij drie-nul in de eerste set was het al raak. Bettine scoorde, maar het scorebord wees drie één aan. Kijk uit Bettine, heb ik toen gezegd, ze proberen je te nekken. Ze werd daarna nog een paar keer benadeeld. En het ging om echt gespeelde punten. De eerste set werd met 23-21 verlo ren, maar in feite had ze gewon nen. Ik accepteerde dat, maar in wendig kookte ik. En ik wist dat bij Bettine windkracht tien van binnen woei". In de tweede set kon Bakker het "onrecht" niet meer aanzien en nadat "zijn" pupil weer haar buit had moeten afgeven was "de maat vol, het was niet leuk meer". "Als Nora had ingegre pen, was ik heus niet van mijn steel gekomen. Maar ze bleef maar zitten en deed niets. Dat had ze wel moeten doen, want Bettine werd gewoon bestolen. En dan is topsport onmogelijk. Toen ben ik naar voren geko men. Ik adviseerde haar te stop pen, omdat het toch geen zin had om verder te gaan. Ik heb er geen moeite mee als ze op een sportie ve manier verliest, maar dit sloeg alles. Kijk, als een Zweedse af Hongaarse dat was overkomen, had die scheidsrechter nooit meer op z'n stoel gezeten. Dan was er van hogerhand allang in gegrepen. Maar zoveel macht heeft Nederland niet bij de inter nationale bond". Door de in Thornaby aanwezige Nederlandse arbiter Hans Schil der werd Gerard Bakker voor het toernooi ingeseind over op han den zijnde Engelse maatregelen tegen Bettine Vriesekoop. Zou ze een vuist maken, stampvoeten of schreeuwen, dan zou ze zon der pardon worden bestraft. "Ik wilde het aanvankelijk niet gelo ven, maar later bleek het alle maal waar te zijn. Ze moest zich als een kostschoolmeisje gedra gen". Nora Bakker was van dit alles niet op de hoogte. Naamge noot Gerard wilde dat zij zich louter met "zijn" pupil bezig hield, maar al snel bleek dat de samenwerking niet optimaal was. Wat al eerder was gebleken tijdens de open Joegoslavische en Fran se kampioenschappen. Op het laatste evenement, waar Bettine Vriesekoop de hoofdprijs incas seerde, fungeerde Gerard Bak ker, net als in Engeland, als 'souffleur' op de tribune. "Ik heb daar heel wat aanwijzingen gege ven, maar de bond heeft daar he lemaal niets van gezegd. Toen vonden ze het wél goed omdat de pers er niet bij was". Steun Nora Bakker liet zich daar de steun van de Avanti-trainer welgeval len. "Ze zei dat ze een duwtje no dig in de rug nodig had", geeft de 43-jarige Leidenaar uitleg. "Maar in Engeland praatte ze ineens an ders. Haar zelfvertrouwen was toen weg. Kijk, ze kon die be roerde situatie jammer genoeg niet aan. En dat is natuurlijk niet erg. Tenslotte werkt ze pas een half jaar samen met Bettine. Ik had helemaal niet verwacht dat ze op dit moment optimaal zou functioneren". Niet zozeer de aanwijzingen, maar het gedrag van Gerard Bakker deed de huidige coach van Betti ne Vriesekoop in woede ontste ken. "Ik weet ook wel dat ik niet zo diplomatiek heb gehandeld", bekent hij. "Het was beter ge weest als ik eerst met haar had Gerard Bakker: "Bettine en ik zijn de laatste tijd nóg meer naar elkaar toegegroeid" kinderen, daar heb je natuurlijk ook aan te denken. Kijk. als coach is je invloed niet al te groot. De speelster moet het voor negentig procent zelf doen. Maar die overige tien procent kunnen wel beslissen over verlies en winst. Ik had gehoopt dat Nora veel met die tien procent zou doen. Let wel, ik heb nog steeds vertrouwen in haar. Maar er moet wel een gesprek met Nora èn haar man komen over de te volgen lijn. Bettine wil haar als coach behouden". Ook Gerard Bakker is tot de con clusie gekomen dat "zijn" pupil voortaan een grotere mate van zelfstandigheid moet opbrengen. "Ze heeft in het verleden al blijk gegeven van taktisch inzicht", stelt Bakker. "Dan zei ze tegen me: hou jij je mond maar, ik sla ze allemaal van de tafel af. En daar zat ik dan. Ze zal het nu va ker zelf moeten doen. Maar on derschat de invloed van de coach niet. Een coach kan met zijn aan wijzingen een partij een andere wending geven. Ook kan hij on bewust irritatie opwekken bij een tegenstander, een psycholo gische oorlog uitlokken". Monoloog Na een drie uur durende monoloog is Gerard Bakker nog lang niet uitgepraat. Wanneer de NTTB ter sprake komt, is de woorden stroom van Bakker nauwelijks meer te stoppen. Omdat de bond deze week schriftelijk heeft ge dreigd hem "te royeren bij een herhaling" van wat zich over de plas heeft afgespeeld, is hij te rughoudend. Een terugkeer op het oude nest na zijn schorsing heeft hij zeer tegen zijn zin uit zijn hoofd moeten zetten. "Vol gens mij zijn ze blij dat ze me kwijt zijn. In die zes jaar dat ik bondscoach ben geweest was sa menwerking met de bond niet mogelijk. En die besisping, ach, het laat alleen maar zien dat ze op het gebied van topsport geen verstand van zaken hebben". Triest Officieel is hij buitenspel gezet, maar officieus heeft Gerard Bak ker nog alles met het bondstafel- tennis te maken. Want niet alleen Vriesekoop is een sterke troef, zijn kinderen Ellen, José en Pietje hebben zich inmiddels aardig opgewerkt in nationale se lecties, terwijl bij Avanti nog een aantal talentvolle kandidaten rondloopt. "Het is triest dat ik het moet vertellen, maar myn kinderen worden tegengewerkt omdat ze Bakker heten. En waar om? Omdat ze toevallig net zo fa natiek zijn als ik. Dat gebeurt uit vrije wil. Zo is het bij Avanti ook Niemand wordt gedwongen. Dat is gewoon een kwestie van men taliteit. En met die mentaliteit kom je een heel eind. Bettine le vert tenslotte het bewijs. Maar al les wat uit Hazerswoude komt, wordt door iedereen met arguso gen bekeken". Gerard Bakker, de fanatieke. De problemen met de bond maken hem geregeld kwaad, maar de vruchten die hij van zijn Hazers- woudse tafeltennisboom plukt, maken voor hem het leven weer aangenaam. De NTTB is echtei nog niet met Bakker klaar. Hij heeft met dochter Ellen en Betti ne Vriesekoop tenslotte de spor tieve macht letterlijk in huis. "Een zalige wetenschap", gniffelt Gerard Bakker. LEIDEN - Ex-judoka Anton Geesink heeft Bettine Vrie sekoop een wintersport vakantie aangeboden in Oostenrijk, waar Geesink een hotelbedrijf runt. Ook Gerard Bakker zal de reis vergezeld met zijn vrouw meemaken. "Die man heeft tenminste begrepen wat er allemaal omgaat in een ie mand die topsport bedrijft", meent Gerard Bakker. "Bet tine, mijn vrouw en ik zullen de week vakantie gebruiken om te bekomen van alle spanningen". OSLO (GPD) - Twee maal staat Hilbert van der Duim vandaag bij de start lijn naast Tomas Gustaf son. De loting voor de openingsdag van het WK, waarvan voor het eerst in vele jaren weer een plech tige ceremonie in het stad huis van Oslo was ge maakt, koppelde de suc cesrijkste schaatsers van het vorig seizoen zowel op de 500 als de 5000 meter aan elkaar. Op de sprint vormen ze het zesde paar, terwijl ze in de vierde rit van de vijf kilometer te gen elkaar rijden. Voor beide rijders is het gunstig dat ze zich kunnen richten op de eindtijd van Björn Nyland, die van de kanshebbers het eerst aan bod komt op de 5000 meter. Hij rijdt in de tweede rit tegen Die- tel. Daarna komt Yep Kramer in de baan tegen de Rus Berezin, maar na de confrontatie Gustaf- son-Van der Duim volgt meteen een ander hoogtepunt wanneer de Noorse favoriet Falk-Larssen en Botsjkarjov in het strijdperk treden. Heel wat ongelukkiger is Frits Schalij uit. De vierde man van het vorige WK, een jaar terug in Assen, is naar de derde groep verwezen omdat Van der Duim ADVERTENTIE Gerenommeerde 4e kl. KNVB voetbalvereniging zoekt contact met OEFENMEESTER OSLO ANP) - De Nederlandse topschaatsers Hilbert van der Duim en Yep Kramer, bij het Europees kampioenschap in Den Haag éen en twee, hebben Kees Verkerk gepolst voor de trainersfunctie bij de allround- kernploeg. Verkerk verklaarde dat de beide Friezen het verzoek vorige week aan hem hebben gedaan. Ondanks de recente successen blijkt het vertrouwen van de Nederlandse toppers in de huidige beleidsgroep trai ning niet erg groot. Aan de voor avond van het Europees kam pioenschap, twee weken gele den, oefenden de Nederlanders voor de eerste keer kritiek uit op het trainingsbeleid van all round-coach Henk Boer. Van der Duim en Kramer recht hadden op de twee Nederlandse plaatsen in de eerste groep en kon daarom geen tegenstander van groot formaat loten. Schalij moet daarom wachten tot de dertiende rit, waarin de Amerikaan Plant het tegen hem opneemt. De Neder lander liep zelfs het riscico als laatste van het hele gezelschap alleen over de baan te moeten, maar dat bleef hem tenminste bespaard. De 500 meter brengt voor de Ne derlanders behalve de race tus sen Van der Duim, die in de wat gunstiger binnenbaan start, en Gustafson, de rit Botsjkarjov- Kramer (ze vormen het derde paar) en de ongelijke strijd tus sen Schalij en de Italiaan Mar- chetto in het voorlaatste paar. Het resultaat van de loting voor de 500 meter is: le rit: Gaetan Boucher (Can)-Björn Nyland (Noo); 2e rit: Jan Junell (Zwe)-Rolf Falk-Larssen (Noo); 3e rit: Dimitn Botsjkarev (Sow)—Yep Kramer (Ned); 4e rit: Sergej Berezin (Sow)-Werner Jaeger (Oos); 5e rit, Konstantin Korotkov (Sow)—An dreas Dietel (Odl). 6e rit: Hilbert van der Duim (Ned)-Thomas Gustaf son (Zwe), 7 rit Geir Karlstad (Noo)-Hans van Helden (Fra), 8e rit: Ulf Ekstrand (Zwe)-Pertti Nii- tylae (Fin); 9e rit: André Hoffman (Odl)-Hans Magnusson (Zwe); 10e nt Frank Nauschüz (Odl)-Masano- ri Takeshita (Jap); 11e rit: Aleksan- der Baranov (Sow)-Mark Mitchell (Vst); 12e rit Jean Pichette (Can)-- Masato Shinohara (Jap); 13e rit. Mi ke Plant (Vst)—Tibor Kopacz (Roe); 14e rit: Jacques Thibault (Can)- 'Marc Vernier (Fra). 15e rit: Colin Coates (Ausa)—Yoen-Soen Ra (Zd- Kor); 16e rit Wolfgang Scharf (WdD-Michael Hadchieff (Oos); 17e rit:' Fnts Schalij (Ned)-Maunce Marchetto (Ita); 18e nt: Derek Web ber (Gbr) alleen. De 500 meter le rit: Jaeger-Pichette, 2e rit: Ny- land-Dietcl. 3c rit; Berezin-Kra- mer; 4e Gustafson-V d Duim; 5e nt Falk-Larssem-Botsjkarev; 6e nt Junell-Korutkov. Ti rit Shim. hara-Baranov. 8e nt: Karstad-Van Helden. 9e nt Hoffman-Magnus- son. 10e rit Boucher-Takeshita, 1 le rit: Nauschutz-Mitchell. 12e nt Nutylae-Ekstrand. 13e nt Plant-- Schalij, 14c rit Thibault-Had- chieff. 15e nt Kopacz-Ra. 16e nt Webber-Coates. 17e nt. Vernier-- Marchetto. 187e nt Scharf alleen. LEZERS SCHRIJVEN Bakker Ruud Paauw stelt zich in zyn ru briek 'Vry Spel' van dinsdag j.L de vraag in hoeverre Gerard Bak ker over zelfkritiek beschikt en hij verwijt Bettine Vriesekoop onvolwassenheid en weinig plichtbesef. Bakker's gedrag tijdens de party van Bettine tegen Nemes was zonder meer fout. de arbiter had hem zonder pardon de zaal uit moeten zetten. Toch is dit gedrag gemakkelijk te verklaren en te begrijpen Voordat het toernooi begon hadden de arbiters afge sproken dat ze Bettine wel even zouden pakken. "Als Bettine haar vuist laat zien, met haar voet stampt of haar hand met he lemaal openhoudt, wordt zonder waarschuwing vooraf een punt gegeven aan de tegenstandster", zo werd er afgesproken De arbiters waren alleen vergeten dat de radio-verslaggever die daar aanwezig was, heel goed Engels verstaat en op zijn beurt Nora en Gerard Bakker inlichtte. Die konden zoiets met geloven, maar het bleek helaas maar al te waar. In de eerste partij tegen Kruger was het al raak. Bettine Stuitte een paar maal met het bah letje en werd gestraft. Alléén zy werd op deze manier gepakt Schandalig werd het gedrag van de arbiters in de tweede partij tegen Nemes. overigens de terechte winnares van het toernooi. Ge rard Bakker had al gezien (dat getuigt weer van zijn enorme in zicht en klasse) dat Bettine het toernooi alleen zou kunnen win nen door Nemes te verslaan en dat niet Vriesekoop-Hammers- ley de sleutelparty zou worden De eerste set van Nemes-Vnese- koop begon met een 3-0 voor sprong voor Bettine, die in haar spel leek te komen. Op dat mo ment werd voor de eerste maal haar service fout gerekend. Ze raakte aangeslagen en concen treerde zich vervolgens zo op haar eerste serveerbal, dat de tweede vaak fout ging Ze haalde dus alleen punten op de service van Nemes. Gerard Bakker zag dat Bettine op die manier niet kon winnen en de scheidsrechters flikten dit geintje nog een paar keer Betti ne keek wanhopig naar Nora, die haar geen hulp kon bieden en op de tribune kregen we allemaal braakneigingen van de arbitrage, die het toptoernooi devalueerde tot een floptocrnooi. Dus Ruud Paauw. het is niet zo dat er geloof gehecht werd aan com plotten, nee het bewijs daarvoor werd onomstotelijk geleverd. Bettine's kracht werd gebroken in de tweede set. Gerard Bakker zag en voelde dat zijn pupil al leen stond en het karwei niet meer aan kon, nu Nora Bakker ook in die tweede set nauwelijks reageerde. Daarom kwam Ge rard Bettine te hulp. Het wange drag ligt dus niet bij hem, maar by de arbiters. Hy reageerde te recht met 'feliciteer Nemes maar. dan zien we straks wel weer" en Bettine wilde hieraan ook ge hoor geven, maar bleef op eigen initiatief achter de tafel Dat kwam doordat Nemes tegen haar zei: "Sorry, maar ik kan er toch ook niets aan doen'" Bettine wilde tegenover haar niet on sportief zijn. Vorig jaar kon Bettine wel de pyn in haar voet verbyten, maar te gen deze intimidatie was ze niet opgewassen Ze speelde inder daad niet goed, maar het werd haar ook onmogelyk gemaakt. Hopelijk is Gerard Bakker er in Tokio weer bij, want alleen met hem kan Bettine tot een toppres tatie komen. Cees de Gelder. Dorpsstraat 236, Hazerswoude. ZEIST De KNVB heeft alle wedstrijden voor de xater- dagamateurcompetitie afge last. De competitie in de af deling staat ook stil. De KNVB heeft eveneens de wedstrijden voor de zonda- gamateurcompetitie afge last. De afdelingswedstrij den gaan ook niet door. Wél gevoetbald wordt morgen in de Groenoordhallen, waar LFC een zaal voetbaltoer nooi organiseert.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9