Handhaaf troepen Unifil" c 0 dagen lang surfenin de rdhallen Oroenoo Grieken boos over steun VS aan Turkije Nederland betaalt IMF nu 7 miljard Trainer gelooft niet in dood van renpaard Chauffeurs YS likken wonden na stakingen Pleidooi Libanon bij minister Van den Broek Geen strafzaak Barbie LEIDSCH m DAGBLAD België grijpt in bij Cockerill Buitenland ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 DUBLIN (Reuter) De trainer van het ontvoerde paard Shergar, Jeremy Maxwell, en de politie hechten weinig ge loof aan de anonieme tele foontjes volgens welke het beroemde renpaard dood zou zijn. In een telefoontje, dat Maxwell thuis in Noord-Ier- land ontving, werd gezegd dat Shergar, die eigendom is van de Aga Khan, zich in zijn stal zou hebben verwond en zijn afgemaakt. Tegen ver slaggevers verklaarde Max well echter te geloven dat Shergar nog in leven is. Volgens de echtgenote van Maxwell, die het gesprek aannam, had de spreker een Zuidiers accent. Dezelfde tongval als de man die eerder een losgeld van 40.000 pond sterling (170.000 gulden) had geëist. Aanvankelijk was een bedrag van twee miljoen Shergar (nog) in levende lijve WASHINGTON - Na elf dagen hebben de onafhankelijke vrach trijders in de VS hun staking te gen nieuwe wegenbelastingen opgegeven. Volgens Mike Park- hurst, voorzitter van de Ameri kaanse onafhankelijke bond van wegvervoerders, hebben zijn 30.000 leden een triomf afge dwongen voor de 100.000 onaf hankelijke rijders, maar het eni ge resultaat is een toezegging van 35 congresleden, de wet die belastingen regelt op benzine en asdruk, onderwerp te maken van speciale hoorzittingen. Een van Parkhursts getrouwen zei bitter: „Wij hebben alleen maar bereikt, dat er nu iemand dood is". Al op de eerste stakingsdag werd een chauffeur in Noord-Ca- Door Henk Kolb rolina achter het stuur van zijn achttien wieier doodgeschoten. Er is geen schijn van kans, dat de wet onder druk van deze staking alsnog zal worden gewijzigd. Het begeleidend geweld bracht pre sident Reagan tot de verklaring, dat de regering niet zou capitule ren voor moordenaars. De op- brengst van de belastingen moet gebruikt worden om de Ameri kaanse snelwegen, bruggen en tunnels te herstellen, die door ge brek aan onderhoud in een ge vaarlijke staat van verval zijn ge raakt. Als de wet in 1985 volledig van kracht is, betekent dit per truck een kostenstijging per jaar van 5000 dollar. Volgens Park- hurst betekent dit voor vele onaf hankelijke rijders het einde. Het geweld waarmee stakers heb ben gepoogd vrachtauto's van de weg te dwingen, was schrikba rend. Een dode, een veertienjarig meisje met een schedelbasisfrac- tuur, nadat een baksteen van een vrachtauto door de achterruit van een auto kaatste, meer dan 2650 gewelddadige incidenten, meer dan 650 schietpartijen, ruim zestig arrestaties in veertig van de vijftig Amerikaanse sta ten, zo'n honderd gewonden. Hoewel Parkhurst had voorspeld, dat de staking al spoedig tekor ten teweeg zou brengen in super markten (de onafhankelijke rij ders vervoeren 90 procent van de verse groenten en fruit) gebeur de dat niet. Vele onafhankelijke rijders gingen door economische omstandigheden gedwongen na enkele dagen weer de weg op: in konvooien vaak en beschermd door politie en de zo hier en daar in het geweer geroepen Nationa le Garde (het Amerikaanse bin nenlandse reserveleger). Hoewel Parkhurst het geweld ver oordeelde, kreeg hij van de ande re vakbonden in het vervoerbe drijf geen enkele steun. Hij pro beerde het nog met het opheffen van de staking als alle wegver voerders het werk een uur zou den stilleggen. Ook van dat plan is niets terecht gekomen. De vak bond, die Parkhurst in 1962 zelf oprichtte, is in verwarring ge raakt. Waar de voorzitter spreekt van een 'triomf voelen veel van zijn leden zich bedrogen. Zij heb ben inkomsten verspeeld, zon der resultaat van betekenis. BEIROET (GPD) - De Libanese regering en president Amin Gemayel hebben er bij minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek op aangedrongen vooral de Unifil-troepen in het land te houden en liefst het mandaat van de VN-macht verder uit te breiden. Tegenover zijn Libanese gastheren heeft Van den Broek zich niet vastgelegd op steun voor een eventuele uitbreiding van het mandaat, nadat de Israëlische, Syrische en de overgebleven Pa lestijnse soldaten zich hebben te ruggetrokken. Van den Broek had gisteren be sprekingen met achtereenvol gens premier Sjafik Wazzan, pre sident Gemayel en de ministers van buitenlandse zaken en de fensie, Elie Salem en I. Khouri. „Op zichzelf genomen is Unifil al een stabiliserende factor in het land. Maar ik ben er zeker van dat ze meer kan doen", aldus mi nister Salem in een apart ge sprek met de Nederlandse pers in Beiroet. Uit de gesprekken van gisteren is verder naar voren gekomen dat Door Marien v. d. Bos de Libanese regering de priori teit legt bij de werkelijke contro le van 'Groot-Beiroet', waar de helft van de 3 miljoen Libanezen woont en 75 procent van het eco nomische verkeer plaatsvindt. Voordat de controle over andere delen van het land, waaronder het zuiden waar de Unifil-macht gestationeerd is, wordt aange pakt kan nog wel een of twee jaar duren, aldus de Libanese politie ke leiders. Tot zolang blijft voor hen de Unifil broodnodig. Een uitbreiding van het mandaat voor Unifil wordt van belang wanneer alle vreemde bezet tingstroepen Libanon inderdaad verlaten en er een gezagsvacuüm zou ontstaan in de gebieden die ze nu controleren. Dat er voor die tijd geen sprake kan zijn voor een mandaatsuitbreiding, werd in Beiroet begrepen. Deze terug trekking van buitenlandse troe pen is voor Nederland een abso lute voorwaarde. Volgens de Libanese minister Sa lem zijn de Syriërs en de Palestij- nen bereid te vertrekken en heeft hij 'hoop' dat Israël dat ook zal doen. Concrete voorbeelden van vooruitgang kon de minister ech ter niet geven. Terwijl Libanon blijft vasthouden aan een on voorwaardelijke terugtrekking van Israëlische troepen, blijft Is raël staan op het sluiten van een vredesverdrag met Libanon. Maar zo'n vredesverdrag is voor Libanon onaanvaardbaar, zo werd gisteren overduidelijk. „We zijn een handelsland en 95 procent van onze export gaat naar Arabische landen. Wat heb ben we er aan als de grenzen naar de Hebreeuwse natie open gaan en die naar de Arabische landen dicht?", licht premier Wazzan toe. „Wij zijn een rationeel volk en ik zie niet in hoe twee ratione le volkeren, samen met de ratio nele Amerikanen niet meteen tot een conclusie kunnen komen die alle partijen tevreden stelt", al dus minister Salem. De souvereiniteit van Libanon moet worden gegarandeerd, naast de veiligheid van Israël, dat niet meer zal worden be dreigd vanaf Libanees grondge bied. Ook de Libanese regering ziet de problemen in het land volledig in samenhang met de kern van het probleem in het Midden-Oosten. Dat is volgens Salem het teruggeven van de ei gen identiteit en de waardigheid aan de Palestijnen. Ook de normalisering van de be trekkingen tussen Israël en Liba non hangt hier op vast, omdat Li banon geen belang heeft bij ruzie met de Arabieren. Een ruzie die onvermijdelijk ontstaat zolang de Palestijnse kwestie niet is op gelost. Na een licht optimisme over de voortgang van de bespre kingen tussen de Jordaanse ko ning Hoessein en PLO-leider Arafat over toekomstige vormen van samenwerking, dat Van den Broek eerder deze week in de Jordaanse hoofdstad constateer de, geen optimisme in Beiroet. Leverkanker HoopvoK?) nieuws: Kanker aan de lever is te voorkomen door inenting. Dat is de bevinding van de wereld gezondheids organisatie (WHO). De Britse professor Arie Zuckermann van de Londense school voor' hygiëne en tropische ziekten, die het onderzoek leidde, zei dat leverkanker in tachtig procent van de gevallen op bij mensen die drager zijn van het geelzucht-virus, he- patitus B dus. Zoutwatermotor Het Japanse onderzoeksinsti tuut Sjibaura heeft een stoommotor ontwikkeld die voor een deel op zout water loopt. Auto's zullen er voorlo pig niet mee worden uitge rust, zo staat wel vast. Bij proeven werd een snelheid van gemiddeld niet meer dan 10 kilometer per uur bereikt. Bovendien kostte een ritje van dertig kilometer 227 liter zout water en ook nog eens 68 liter gewoon water. Het water moet ook nog worden verhit. Sheffield Het Britse oorlogsschip Shef field is door een tragische fout ten onder gegaan in de Falkland-oorlog Het schip, dat ten onder ging door een aanval met een exocet-raket, dacht benaderd te worden door een 'vriendelijk' projec tiel. De computer die de be manning had moeten waar schuwen, was namelijk afge richt op Russische wapens en niet op Franse. Dit alles meldt het blad de New Scien tist, maar is wel tegengespro ken door het Britse ministe rie van defensie. Overleden? De leden van de scientology kerk mogen dan ergens in ge loven, maar het wil er bij hen niet in dat oprichter Ron Hubbard dood of geestesziek zou zijn. Uit recente brieven van zijn hand zou blijken dat scientology wordt afgeperst door 'vijanden' van de secte. Hubbard heeft zich intussen al twee jaar lang niet laten zien. Een advocaat zei dat hij zich maar eens moet laten zien. "Maar dat doet hij niet, want hü is een oplichter". WASHINGTON (GPD/UPI) - Het Internationaal Monetair Fonds, krijgt meer middelen om ontwikkelingslanden met financieringsproblemen bij te staan. De ministers van financiën van de 22 landen, die in het bestuur van het IMF een zetel hebben, willen in guldens vertaald de IMF-fondsen van 177 miljard gulden verhogen tot 261 miljard. Dat is een stijging van ongeveer 47.5 procent, die betekent, dat Nederland in plaats van 4.1 miljard gulden nu 6.6 miljard zal meebetalen. Nederlands minister van financiën O. Ruding was met het resultaat tevreden. Hij zei dat Nederland wat zijn bijdragen betreft nu op de tiende plaats komt van de 146 aangesloten landen. Volgens Ruding waren de onder handelingen moeilijk geweest, vooral vanwege Amerikaanse terughou ding. Nederland zou een grotere verhoging van de IMF-middelen ook hebben gesteund, maar de bewindsman acht het resultaat van bijna vijftig procent toereikend. Hij beklemtoonde dat de nieuwe afspraken de internationale financiële wereld rust zullen geven. Hoewel Nederland meer gaat betalen brengt dit ook voordelen mee voor de export, wanneer economisch herstel markten opent. Dit resultaat is een compromis tussen het verlangen van de meeste Euro pese landen, die een verhoging wilden van tenminste vijftig procent, de Japanners, die meer dan zestig procent wilden aanvaarden, de ontwik kelingslanden, die minder dan vijftig procent ontoereikend achten en de Verenigde Staten, die niet meer dan veertig procent wensten. Het Europees Vakverbond (EW) is gisteren in Brussel massaal te hoop gelopen tegen de voortschrijdende werkloosheid. F NV-voorzitter Wim Kok, leider van de Nederlandse delegatie, hield een krachtig pleidooi voor i gezamenlijke industriële injectie door de EG-landen. De Gemeenschap telt 11,5 miljoen werklozen. Justitie: AMSTERDAM (GPD) - De Haar lemse officier van justitie mr. P. M. Brilman, die is belast met de vervolging van oorlogsmisdadi gers en andere politieke delin quenten uit de Tweede Wereld oorlog, ziet geen reden een Ne- Een sport met allure en een sport waarbij be hendigheid een rol speelt. Een sport in op komst en zeer zeker een sport met toekomst, Zowel jong als oud beoefenen deze vorm van zeilen in ons waterrijk gebied. Vandaar dat uw dagblad daaraan niet voorbij mag en kan gaan en vandaar dat wij u op 15 februari over windsurfen zullen informeren. Voor u als adverteerder de gelegenheid daar op in te haken. Reserveer nu vast uw advertentieruimte 071- 144941, toestellen 128 en 138 Doorplaatsen naar onze huis-aan-huisbladen voor het aantrekkelijke speciale doorplaatstarief is natuurlijk mogelijk! Een ideale combinatie om zo'n 70.000 gezinnen te bereiken. derlandse strafzaak op gang te brengen tegen Klaus Barbie, de Duitse oorlogsmisdadiger die momenteel vastzit in de gevan genis van Lyon. Brilman heeft dit vrijdag desge vraagd verklaard naar aanleiding van uitlatingen van Barbie in een vraaggesprek met het Westduit- se weekblad Der Stern van deze week. In dat interview vertelt Barbie dat hij een actieve rol heeft gespeeld bij de terreur te gen Amsterdamse joden vlak voor de Februari-staking van 1941. Hij maakte naar eigen zeg gen deel uit van een SS-bataljon dat 'een huis-aan-huis-gevecht' voerde met joden. DUISBURG (AP) - Bij een gas- explosie in een hoogoven in het Duitse Duisburg zijn gisteren zes arbeiders om het leven geko men. He ongeluk gebeurde toen de arbeiders bezig waren met het opnieuw bekleden van de staaloven. Twee mannen raak ten ernstig gewond. De Griekse onderminister Foti- las is gisteren naar de Ver enigde Staten vertrokken waar hij besprekingen zal voeren met minister van de fensie Weinberger. Hij zal echter vooral contact zoeken met de kopstukken van de circa drie miljoen tellende Amerikanen van Griekse af komst, want hij beheert de portefeuille van „kwesties van de Grieken in het buiten land". En de Griekse kolonie in Amerika, die over een be langrijke lobby in het Con gres beschikt, maakt zich op voor een offensief tegen de recente plannen van presi dent Reagan de Amerikaanse militaire steun aan Turkije ongeveer te verdubbelen. Reagan heeft het Congres ver zocht de militaire hulp aan Turkije te verhogen van 400 miljoen tot 755 miljoen dollar per jaar en er nog eens 175 miljoen economische steun aan toe te voegen. De militai re hulp voor Griekenland zou moeten blijven staan op 260 miljoen, zonder economische toegift. De Griekse premier Andreas Papandreou heeft door Frans van Hasselt de Amerikaanse president meteen een geharnaste - hoe wel niet dreigende - brief ge schreven waarin hij eraan herinnert dat de verhouding tussen Amerikaanse steun aan Griekenland en Turkije vanouds zeven op tien be droeg (dat zal nu circa vier op tien worden) en dat als hij zijn zin zou krijgen, het even wicht in het oostelijk deel van het Middellandse Zee-ge bied gevaarlijk zou worden verstoord. Bases Papandreou liet in zijn brief ook niet na de kwestie te kop pelen aan die van de toe komst van de Amerikaanse bases op Grieks grondge bied, waarover al sinds vorig jaar oktober in Athene onder handelingen aan de gang zijn tussen de Griekse ondermi nister van buitenlandse za ken Kapsis en de Amerikaan se afgezant Barthulomew. Reagan op zijn beurt heeft met zijn voorstel aan het Con gres - waarvan het zeer de vraag is of het wordt aange nomen - natuurlijk rekening gehouden met het moeizaam verloop van die onderhande lingen, waarin aanzienlijke stagnatie schijnt te zijn opge treden. Barthulomew is dezer dagen, na het afsluiten van de twee de fase ervan, naar Washing ton teruggekeerd en wordt pas weer rondom de twintig ste van deze maand terug ver wacht, vermoedelijk met Reagans antwoord op zak. De Griekse regering eist voor het voortbestaan van de bases, die in haar ogen „uit een ko loniaal tijdperk dateren en uitsluitend Amerikaanse be langen dienen" flinke tegen prestaties die het evenwicht met de Griekse belangen en veiligheid moeten herstellen. Zo wordt gesproken van een bedrag van een miljard dollar - Washington zou nog niet de helft willen geven - en de le vering van Awacs-toestellen, vanzelfsprekend weer met het oog op de Turkse drei ging. Ook zou er een tijdschema moeten komen voor de uit eindelijke totale verdwijning van de bases, waarvoor een periode van acht jaar wordt genoemd. Washington wil juist een tijdschema voor hun aanblijven - op het eerste ge zicht gaat het hier om het ou de probleem of een glas half vol of half leeg is, maar er staat nu natuurlijk meer op het spel. Tenslotte zou Grie kenland een sterk aandeel willen hebben in de controle over het functioneren van de bases, mede ter vermijding van de mogelijkheid dat ze worden gebruikt tegen Der de-Wereldlanden waarmee Athene goede relaties onder houdt. Ook op dit punt schij nen de onderhandelingen te zijn vastgelopen. Het woord „chantage" wordt de laatste weken veelvuldig gebruikt, wederzijds overi gens. Volgens de Grieken zijn de Amerikanen bezig Turkije uit te spelen als een soort boeman: denk erom, als je je niet elastischer opstelt inzake de bases, dan geven we de Turken zoveel steun dat jullie nog meer reden krij gen, je bedreigd te voelen. En verplaatsing van de bases zelf naar Turkije zou Grieken- lands veiligheid evenmin ver hogen. Aan dit laatste herin- derde, tot stormachtige ver ontwaardiging van alle Grie ken, de Voorzitter van het co mité van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Zabloc- ky tijdens een recent bezoek aan Athene. Zelfs de rechtse oppositieleider in Griekenland, Averof, nam stelling tegen deze Ameri kaanse uitlating: „Als we moeten geloven dat we de ba ses moeten houden omdat ze ons beveiligen tegen een al of niet bestaand gevaar uit het Oosten, dan hebben we ze niet nodig". Sindsdien echter heeft Averof toch weer de woede opgewekt van de Griekse regering en de lin kerzijde door eraan te herin neren dat het voortbestaan van de bases in het voordeel is van de veiligheid van het hele Westen waar Grieken land toe behoort. Met zulke uitlatingen, aldus Pa pandreou, ondermijnt Averof niet alleen de „nationale eensgezindheid" ten aanzien van de bases, maar ook Grie- kenlands onderhandelings positie. Dezer dagen heeft Averof de bal weer terugge kaatst door het regeringsge zinde kamp voor te houden ten onrechte het woord chan tage te gebruiken. Juist dat suggereerde dat Griekenland als het ware gebonden was aan het aanhouden van de ba ses. „Niemand kan ons ver plichten, ze in stand te hou den. Of ze blijven of niet, is geheel onze eigen beslis sing". Vanzelfsprekend kritiseren ook de communisten de so cialist Papandreou vanwege zijn dingen naar- „tegenpres taties" van Amerikaanse zij de. „De bases des doods moe ten gewoon weg, en daarmee uit", vindt ook de linkervleu gel van de regeringspartij. In de komende periode, die ook nog wordt opgeluisterd door een staatsbezoek van de Rus sische premier Tichonof, hebben grote demonstraties plaats - een mars door Athene zal, onder invloed van rege ringsgezinde vredesorganisa ties, niet tot aan de Ameri kaanse ambassade lopen - en waarschijnlijk ook een sta king van het personeel van de bases die door rechts voor „hypocriet" is uitgekreten want datzelfde personeel wil natuurlijk niet werkloos wor den. Eind februari, als Ticho nof weg is en Barthulomew terug, worden de onderhan delingen voortgezet. BRUSSEL (ANP) - Bij de Belgi sche staalreus Cockerill—Sam- bre zullen aanzienlijke bezuini gingen moeten worden doorge voerd. Dat heeft het Belgische kabinet gisteren in Brussel tij dens zijn wekelijkse bijeen komst besloten. De loonmassa moet er op jaarbasis met ruim 83 miljoen gulden verminderen. Dat komt erop neer dat de inko mens van de werknemers van het bedrijf, volgens een progres sieve schaal, met vijf tot vijftien procent achteruit zullen gaan. Slechts die werknemers die een maandloon hebben dat beneden de 1665 gulden ligt worden van de inleveringsoperatie uitgezon derd. De regering heeft die maatregel op gelegd omdat er geen sociaal pact bij Cockerill-Sambre is af gesloten. Dat had moeten gebeu ren vóór 1 februari van dit jaar. De vakbonden hebben echter ge weigerd om over zo'n sociaal pact te praten omdat ze eerst meer zekerheid wilden hebben over de toekomst van het bedrijf. Op 30 december had de Belgi sche regering verordonneerd dat het sociale pact er op 1 februari moest zijn. De Belgische regering heeft giste ren ook "met genoegen vastge steld" dat de nieuwe directie van Cockerill-Sambre zelf onmiddel lijk een aantal maatregelen heeft genomen om de algemene kos ten en andere uitgaven van de onderneming in 1983 met 69 mil joen gulden te verminderen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8