Marcel van Dam drijft panel weer in het nauw Feministes in tv-discussie (zonder Groenteman) ■iicri ■SH2 TV-rubriek TV-Toegelicht In 'Achterkant van het gelijk' ■■«4 in I' 1II4» ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 De redactrice van het tweeluik „Deux-pièces", Trix Be'tlem en Ireen van Ditshuyzen, zul len niet de illusie hebben ge had dat naar dit discussiepro gramma door 51 procent van de kijkers, namelijk door alle vrouwen, zou worden geke ken. Het was een discussie, op het scherp van de snede (ik ben blij dat ik dit stuk kan faxen en niet hoef door te bel len, zodat ik niet het risico loop dat er door een hoorfout „gesnerp van de schede" komt te staan), over orgasme en macht, om de twee belang rijkste onderwerpen van ge sprek te noemen. Het was ze ker belangwekkend, de ex portmogelijkheden lijken me dank zij het feit dat Engels en een beetje Duits als voertaal werden gebruikt dan ook groot, en juist daarom is het jammer dat Nederland wel het strijdperk ter beschik king had gesteld, maar zelf niet meepraatte. De Ameri kaanse Linda Gordon, de Ita liaanse Joyce Lussu, de Au stralische Germaine Greer, de Duitse Alice Scbwarzer en de Engelse Elizabeth Wilson werden weliswaar voorgeze ten door de Nederlandse An- nemarie Grewel, die ons ook aan het slot nog even in het Engels toesprak, maar haar aandeel in de discussie was miniem, en beperkte zich tot het stellen van enkele tevo ren bedachte vragen om de discussiemotor op gang te houden. Terwijl ik toch altijd begrepen had dat Nederland op het gebied van het femi nisme en de vrouwenemanci patie via de Dolle Mina's (Ali ce Schwarzer noemde ze nog even) en Baas in eigen buik tot de vooroploopsters heeft behoord. Waarom zat er geen gelijkberechtigde Nederland- door Nico Scheepmaker se feministe in dit gezel schap, zodat we ook vanuit de Nederlandse optiek iets gehoord hadden over alle aangesneden onderwerpen? De prijzenswaardige terug houdendheid van de ge spreksleidster (zo terughou dend dat de oudste en meest ervarene in het gezelschap, Joyce Lussu, in deze tweede aflevering nauwelijks aan het woord kwam), had wel tot ge volg dat het een volstrekt buitenlandse krachtmeting werd, waar wij alleen devoot kennis van mochten nemen. Ik denk dat bijvoorbeeld Hanneke Groenteman temid den van dit gezelschap in één klap zou zijn uitgegroeid tot een van de intelligentste en belangwekkendste feminis tes ter wereld. Als weinig an dere feministes kent zij (voor zover ik haar ken) zo'n beetje alle aspecten van het leven, zij is een uitstekend journa liste, dank zij haar radiowerk kan zij haar gedachten ook goed onder woorden bren gen, en wie zich haar con- 1 frontatie bij Sonja Barend met Maarten 't Hart herinnert over het feminisme zal het met mij eens zijn dat zij een geduchte discussiante is. Een gemiste kans dus Maar nu iets heel anders. Voor een deel van de Nederlanders heet de zondagavond tegen woordig woensdagavond, omdat de VPRO bij de zen derwisseling verhuisd is van de zondag naar de woensdag. En daarmee ook Van Kooten en De Bie, die na de gebrui kelijke ietwat stroeve start (iedere keer als zij weer een ni^uw kader verzinnen, moe ten zij daarin even groeien; of misschien hebben de kijkers één a twee uitzendingen no dig om de veranderingen te accepteren en te apprecië ren). nu alweer enkele afleve ringen op hun oude ver trouwde niveau terug zyn. Je bent, na zoveel jaren van ge wenning, zo geneigd het als vanzelfsprekend te beschou wen dat Kees en Wim de bes te satirische televisie op het westelijk halfrond maken, dat je ook als televisierecen sent geneigd bent daar ver der geen woorden meer aan vuil te maken. Maar het is misschien toch nuttig het af en toe weer even te zeggen, zoals het ook nuttig is te mel den dat ik altijd met plezier afstem op het kwartiertje uit gedunde „Not the 9 o'clock news" bij Veronica, ook al is dat in feite „ouderwets" tele visieamusement in het Hadi- nUM#M vergeleken met wat Kees van Kooten en Wim de Bie voorheen met het Sim- plistics Verbond, en nu weer in Juinen doen. Maar Rowan Atkinson c.s. verlevendigen het VOO-programma toch aanzienlijk, en voor diegenen die er nog steeds niet aan ge wend zijn dat de zondag de zondag niet meer is omdat de zondag de woensdag is ge worden, biedt „Not the 9 o'clock news" nog een beetje soelaas. Om dezelfde reden is het nuttig om nu en dan ook nog even te wijzen op de ho ge kwaliteit van de serie „Ar moede", die elke keer als Eric Schneider in beeld en aan het woord komt nog een extra uplift krijgt Ook „Armoede" is, net als Van Kooten en De Bie, en het tweeluik „Deux- pièces", een programma van internationale allure. ■HH HILVERSUM (GPD) - De VARA-televisie maakt zondagavond een begin met een nieuwe reeks van vier programma's met Marcel van Dam onder de reeds bekende titel „De achterkant van het ge lijk". Aan de opzet van het programma, dat eerder in het seizoen '80-'81 werd uitgezonden en toen door de verzamelde tv-critici bedacht werd met de Nip- kov-schijf, is weinig ver anderd. Het enige verschil met toen is dat waarin de eerste reeks steeds één be roepsgroep - generaals, artsen, rechters - werd doorgelicht op de grenzen van de beroepsethiek, nu ook menige thema's wor den aangesneden met een breder samengesteld ge zelschap. Voor de eerste uitzending, die het thema democratie behandelt, is een gezelschap politici uitgeno digd, aangevuld met FNV-voor- zitter Kok, oud-hoofdredacteur Sandberg van Het Parool, en ad junct-hoofdredactrice Elsbeth Etty van De Waarheid. De poli tiek is vertegenwoordigd met de heren Van Agt (CDA), De Gaay Fortman sr. (CDA), Gruyters (D'66), Lankhorst (PPR) en Lam- mers (PvdA). Een voor een worden de leden van dit panel door Van Dam volgens de beproefde methode onder vraagd. Eerst wordt met huis-, tuin- en keuken-situaties afge tast was de grove grenzen van democratie zijn: wie krijgt gelijk als de een het raampje open wil en de ander vreest voor verkoud heid; hoe wordt de strijd om kij ken naar het eerste of het tweede net in de huiskamers beslecht. Al snel voert Van Dam het gezel schap verder door ze bedachte si tuaties te laten oplossen waarbij een tegenstelling aanwezig is tussen een weliswaar democra tisch genomen besluit, dat echter fundamentele vrijheden van het individu aantast. De geoorloofd heid van verzet, de vormen waar in dat geboden mag worden en de grens die overschreden moet zijn voordat het zover is, komen achtereenvolgens aan de orde in verschillende, verbeelde situa ties. De diverse ondervraagden worden daarbij ingeklemd op terreinen waar zij in de praktijk bij betrok ken zijn en waarvan Van Dam, meestal terecht, vermoedt dat zij het er moeilijk mee hebben. Van Agt moet zich uitspreken over gedwongen sterelisatie, als te genhanger van het abortus-pro bleem waar hij zoveel mee te stellen heeft gehad; Elsbet Etty wordt ondervraagd op de toelaat baarheid van een stalinistische partij binnen een democratie na dat zij zojuist heeft betoogd dat een fascistische partij niet geto lereerd kan worden. Gemakkelijke vluchtwegen wor den daarbij door Van Dam on middellijk afgesneden en zijn slachtoffers worden genadeloos in en hoek gedreven. Dat dwingt hen tot uitspraken die de kern van deze vragen raken. Hoe ver rassend die opmerkingen kun nen zijn blijkt zondag zonne klaar. Zo verrassend zelfs, dat Van Agt inmiddels al bij geruch te in de publiciteit gekomen uit spraken, in het programma ge daan, in een verklaring heeft moeten weerleggen. De formule van „De achterkant van het gelijk" heeft nog niets aan kracht ingeboet en ook Van Dam is in zijn rol van zoeker naar de waarheid inplaats van de overwinning nog even scherp en ongenaakbaar als in de eerste se breed samengesteld gezelschap, o.a. bestaande uit rie. Vooral de wijze waarop hij de ondervraagden plotseling kan confronteren met eerder in de uitzending geformuleerde stand punten die in tegenspraak zijn met een later geventileerde me ning, dwingt respect af. Het ver eist een uiterste concentratie die maar weinig programmamakers weten te paren aan zo'n schijn baar ontspannen en amusante ondervragen. „De achterkant van het gelijk" komt dit seizoen nog drie keer te rug. Thema van de eerstvolgende uitzending is „gelijkheid" en mó gelijk wordt in de laatste twee de Franse revolutie volgemaakt met de onderwerpen „vTijheid" en „broederschap". Zeker is. dat dit de laatste vier uitzendingen van de Achterkant zullen zijn. „Ik heb het met veel plezier gedaan en er vooral zelf, in de voorberei ding. altijd veel van geleerd", al dus Marcel van Dam, „maar ik vind zelf programma's die te lang doorgaan altijd erg vervelend. Dus ik hou er hierna mee op. Wat overigens niet wil zeggen dat ik nooit meer een televisieprogram ma zal maken'' Met dat llltlA mogen de kijkers zich gelukkig prijzen. (Zondag, Nederland 1. 21.10 uur). Carnaval in Showbizzquiz Ron Brandsteder ontvangt vanavond (Tros, Ned. II 20.10 uur) weer twee vrouwelijke en twee mannelijke kandidaten, die zich deze keer vooral moeten bezighouden met carnavals-aspecten. Zij worden o.a. geconfontreerd met een gezelschap Nederlandse artiesten en hun carnavalshits van de afgelopen jaren. Behalve de "bekende Nederlanders", die op een of andere wijze in het programma een bijdrage leveren, treedt nog een aantal gasten op: de Amerikaanse zanger Tony Christie, die wereldberoemd werd "met hits als "I did what I did for Maria" en "Is this the way to Amarillo"; zangeres Josée met haar nieuwe single; Willy Ca- ron; de Joegoslavische dansgroep Goce Delcev. Vaste medewer kers aan de showbizzquiz zijn: het Showbizz-ballet o.l.v. Lique Geldeyblom, het orkest van José Marcello en Bueno de Mesqui- ta. Ron Brandsteder presenteert vanavond de Showbizzquiz in car navalssfeer. Vakwerk bij Veronica In het Veronica-Programma "Vakwerk" (Zondag, Ned. 2, 21.15 uur) de wadschipper en de bosarbeider. Dagelijks varen de wad schippers John de Boer en Klaas Kruijer met hun boot "De Harder" het wad op. Beiden zijn in dienst van Staatsbosbeheer en hun taak bestaat uit het toezicht houden op natuurbescher mingsactiviteiten en het inventariseren van de avifauna. Hun werkgebied is voornamelijk het oostelijk deel van de Wadden en de Dollard, het deel dat valt onder de Wet Natuurbescherming. In de bossen rondom Loenen werkt bosarbeider Jaap van Ark. Hij is in dienst van de Vereniging Behoud Natuurmonumenten en belast met een aantal uitvoerende taken m.b.t. de houtleveran tie, zoals aanplant, kappen en verplegen van het bos. Ford Rijnland-stunt: 'n Taunus 1.3/1.6 uitlaat van-400/ voor 230," 'nc^ montage en btw. Leiderdorp, v.d.Valk Boumanweg 71, tel. 071 -899301, Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071 - 310031. Oegstgeest, Dahlialaan 2, tel. 071-175176. Katwijk, Kon. Wilhehmnastraai 16. tel. 01718 - 72743,Noordwijk. Beeklaan 7. tel. 01719-14300. 'Daar komt de goeroe'! Wolfgang Reichmann als de werkloze operazanger Strehlitz. Zaterdag 12 februari wordt op Nederland 2 van 13.00 tot 14.00 verslag gedaan van de 500 meter en van 14.30 tot 16 00 uur van de 5000 meter Zondag 13 februari komen van 13.00 tot 16.30 uur even eens op Nederland 2 beelden van de 1500 en de 10 000 me ter. Op Nederland 1 volgt dan van 17 25 tot 18 00 uur een sa menvatting van de zondag gereden afstanden De com mentatoren zijn Heinze Bak ker en Mart Smeets. In afwachting van de onder handelingen die de daghla- d uit ge vers rn de N08 BBltol voeren over de publicatie van uitgebreide televisie programma's drukken wij op pagina 4 de gegevens van Nederland 1 en Nederland 2 in beknopte vorm af. De buitenlandse programma- gfsmm in it mm t val ■Mcabrald aaa (Da N,,s heeft inmiddels laten weten niet op te rullen treden te gen dagbladen, die de pro gramma's uit het buitenland uitgebreid publiceren). Gene Hoekman en Mickey Rooney in 'The Domino Principle'. 'The Domino Principe' "Domino Principle". Amerikaanse thriller (1977) onder regie van Stanley Earl Kramer. Met Gene Hackman, Candice Bergen, Ri chard Widmark en Mickey Rooney. In deze op de roman van Adam Kennedy gebaseerde film speelt Gene Hackman de rol van vechtersbaas Roy Tucker, die wegens moord tot levenslang wordt veroordeeld. Na een verblijf van vijfjaar in de San Quen- tin gevangenis krijgt hij een aanbod om een nieuw leven te be ginnen: een vrouw van z'n dromen, een andere naam, een huis en geld op de bank. Dit is te mooi om waar te zijn. Roy kan niet weigeren. Maar als hij had geweten welke tegenprestatie hij hiervoor moet leveren dan was hij liever levenslang in de gevan genis gebleven. (Veronica, zondag Ned. 2, 21.40). Gasten in kunstwereld „Vreemde gasten" is de titel van de vijfde aflevering van het NOS-programma „De tweede natuur" over beel dende kunst. Presentator Bram Vermeulen praat met buitenlandse kunstenaars over het kunstzinnig klimaat in ons land (zondag Ned. 1, 18.30 uur). Er wonen en werken vele hedendaagse buitenlandse kunstenaars in Nederland. Waarom zijn ze gekomen? Heeft Nederland invloed om hun werk? En vooral: wat houdt hen hier vast? Enige vragen die Bram Vermeulen stelt aan (van oor sprong) Amerikanen als Pearl Perlmutter, Sam Midd- leton, Barbara Bloom, de Me xicaan Ulises Carrion en de uit Duitsland afkomstige Gerhard van Graevenitz. De TROS besluit haar zaterdag programma met de Duitse speelfilm "Daar komt de goe roe" (Ein Guru Kommt). De ze in 1980 door de Duitse re gisseur Rainer Erler gemaak te film is bedoeld als een sati re op religieuze sekten waar van velen zich afvragen of de ze in bepaalde gevallen geen dekmantel zijn voor andere, minder hoogstaande praktij ken. "Daar komt de Goeroe" is het verhaal van een werklo ze opera-zanger. Hij komt in contact met een religieuze groepering, die bij nader in zien vooral een financiële fuik blijkt te zijn. Hierdoor "geinspireerd" sticht hy een nieuwe religieuze gemeen schap, de "gemeenschap van de Lotusbloem". De aantrek kingskracht is ongelooflijk. De schare aanhangers neemt van dag tot dag in omvang toe en de persoonlijke rijk dom van haar stichter houdt gelijke tred met deze ontwik keling. De geschiedenis neemt echter een onverwach te wending als de door de Meester bedachte goeroe zich vertoont en de hele "Ge meenschap onder de Lotus bloem" onder zijn hoede neemt, compleet inet alle we reldse bezittingen (Ned. 2, 23.15 tot 00.55 uur). WK-Schaatsen in weekeinde de NOS verzorgt extra uitzen dingen van de wereldkam pioenschappen schaatsen voor heren, die dit weekeinde in Oslo worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5