"Ijsbaan moet blijven maar zit dat er nog in? Inbrekende verslaafde ontmoedigt gerechtshof Lezers schrijven Heroine-dode BELASTING? Exploitant ziet geen kans om hal zelf te kopen Wegloophuis is geopend LCC: afscheid van Van Egmond Ijsbaan Eis: acht maanden DEN HAAG - Zowel de president, de officier van justitie als de ad vocaat toonde zich gisteren bij het Haagse gerechtshof tamelijk ontmoedigd over het gedrag van een 24-jarige Hoofddorper die een reeks diefstallen had ge pleegd, onder meer bij de bedrij ven Bouwvaria en Vrijenhoek in Leiden. In maart '81 had hij bij Bouwvaria duizend gulden na LEIDEN - Een 25-jarige man is gisterochtend tegen twaalf uur overleden, vrijwel zeker aan een overdosis heroïne. De Leidse man werd door een voorbijgan ger aangetroffen in het openbaar toilet aan de Kaasmarkt. Hij waarschuwde de politie, die dc Eerste Hulpdienst inschakelde. Bij aankomst bleek de man al overleden. Hij stond bij de poli tie bekend als een zwaar-ver- slaafde. De injectienaald en an dere attributen werden naast hem aangetroffen. een inbraak ontvreemd en by drogisterij Vrijenhoek had hij een maand eerder enkele artike len gestolen. En bij deze diefstal len was het bepaald niet geble ven. De officier had zich er ech ter toe beperkt naast de twee Leidse voorvallen ook twee in braken in Voorschoten ten laste te leggen. De Hoofddorper was tot zijn daden gekomen omdat hij veel geld no dig had om verdovende midde len te kunnen kopen. De ont moediging van president, offi cier en advocaat was gestoeld op het feit dat de Hoofddorper, die aanvankelijk pogingen had ge daan van zijn verslaving af te ko men, inmiddels weer is terugge vallen in zijn oude 'levensstijl'. Op de zitting bekende hij per dag zo'n 125 gulden nodig te hebben om aan zijn portie heroïne te kunnen komen. De officier achtte alle ten laste ge legde feiten bewezen en vroeg bevestiging van het door de rechtbank opgelegde vonnis: acht maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk. Advocaat mr. Karstens noemde als lichtpuntje dat zijn cliènt mo menteel nauwelijks criminele ac tiviteiten ontplooit, omdat hij sa menwoont met een vriendin die dag en nacht werkt om hem aan geld voor heroine te helpen. Hij opperde de mogelijkheid de zaak vier weken aan te houden zodat in de tussentijd onderzocht zou kunnen worden of de Hoofddor per in een kliniek terecht kan om af te kicken. President mr. Erd- man leek niet bijster geporteerd van deze suggestie. De uitspraak is op 25 fobruari om 9.30 uur. ADVIESBUREAU verzorgt uw aangifte '82 Telefoon 071-410585. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 Leiden j. Door Jaap Visser LEIDEN - Piet Beers zegt het vechten moe te zijn. De directeur van de Ex ploitatie Maatschappij Ijsbanen slaakt een diepe zucht en ploft op een stoel in de vergaderruimte van de Ijsbaan Leiden. Om bezuinigingswille blijven de jassen aan en de ver warming uit. Bedrijfslei der Lambert Tigelaar schuift aan; zijn rooktem- po en de zwarte randen onder zijn ogen maken duidelijk dat hij lange werkdagen maakt en geestelijk onder druk staat. Piet Beers deponeert een dik pak papier op tafel: "De cijfers", zo deelt hij over zijn brilrand loe rend mee. "De cijfers die bewij zen dat we boven verwachting draaien en waar meneer Tesse- laar en meneer Duivesteijn maar niet naar willen kijken". De Lisser ondernemer, exploitant van de vier voormalige ijshallen van Ton Menken en de toekom stig exploitant van de ijshal in Leeuwarden, is er van overtuigd dat het hoofd van de gemeente lijke directie sport- en recreatie, Jan Duivesteijn, slechts op één ding uit is: het sluiten van de hal aan de Vondellaan als ijsbaan. Beers: "Twee jaar geleden heeft Duivesteijn in een vergadering van directeuren sport- en recrea tie van gemeenten met meer dan 80.000 inwoners uitgeroepen dat hij binnen twee jaar de Menken- hal in z'n bezit zou hebben. Met die woorden bewees hij Ton Menken nooit alle medewerking te hebben verleend. En wat heb ik dan eigenlijk nog te vechten?" Cliff Richard In samenwerking met de gemeente zou er volgens Beers een "prach- Exploitant Beers (links) en be drijfsleider Tigelaar: "Van de ijs baan zou een prachtig project te maken zijn". (Foto: Holvast) tig project" van de IJsbaan Lei den zijn te maken. "Maar de ge meente wil op geen enkele ma nier met mij samenwerken. In Rotterdam zit ik maandelijks met de directeur van Ahoy rond de tafel om het naar elkaar door spelen van evenementen te be spreken. Wij hebben bijvoor beeld Cliff Richard gecontrac teerd maar die kunnen we in de ijshal niet kwijt, dus hebben we hem doorgespeeld naar Ahoy. Andersom krijg ik weer evene menten die eigenlijk te klein zijn voor Ahoy. Waarom zou ik zo'n samenwerking niet met André de Jong van de Groenoordhallen kunnen opzetten? Het eerstvol gende titelgevecht van Rudi Koopmans hebben wij ook. Zet ten we nu in de Frieslandhal in Leeuwarden neer. Zoiets had na tuurlijk prima in de Groenoord hallen gekund. Maar ja, de ge meente wil van niets weten.Tes- selaar en Duivesteijn nemen ons als gesprekspartners niet eens Dramatische woorden. Beers kijkt naar buiten en wijst op de ijs vloer. "Moet je nu eens kijken wat een drukte. En het is nota be ne woensdagochtend". Inder daad draaien enkele tientallen schaatsliefhebbers hun rondjes op de 220 meter lange ovaal. Daartussen ondekken we het trio Wim van Huis en Henk en Jan Versteeg van The Shoes; naar verluidt in training voor de 'uit houdingsmarathon'. Even later treffen we hen boven in het res taurant aan de koffie. In conclaaf met hun trainingsmaten. Het plan wordt geopperd om met zo veel mogelijk verenigingschaat sers en recreanten een protestbij- eenkomst te houden op het Stad huisplein op de avond dat de ge meenteraad zich met de toe komst van 'hun' ijsbaan zal bezig houden. Tussen de tafeltjes van het restau rant banjert een 'moeder van schaatsende kinderen' die ieder een oproept om een spandoek te maken en in de hal op te hangen. Twee dagen later is de hal inder daad met tientallen spandoeken behangen: "De Leidse ijsbaan moet blijven". Sporthal In september van het vorig jaar trok Ton Menken zich, in tegen stelling tot eerdere berichten: niet failliet, terug als eigenaar/be heerder van de door hem ge bouwde ijshal aan de Vondel laan. De fors gestegen energie prijzen, de erfpachtlast en de ver minderde belangstelling voor de schaatssport hadden hem finan cieel in de hoek gedrukt. Men kens belangrijkste schuldeiser: De Westland Utrecht Hypo theekbank gaf de ijshal, evenals de drie andere Menken-hallen in Rotterdam, Dordrecht en En schede, in beheer aan de Exploi tatie Maatschappij Ijsbanen uit Lisse. De gemeente Leiden heeft inmid dels een bod van 2,3 miljoen gul den plus de achterstallige erf pachtschuld (volgens Beers: ruim een ton maar volgens wet houder sportzaken Tesselaar aanzienlijk meer) op de hal ge daan. Tesselaar wil de ijsbaan tot een 'multi-functionele' sporthal ombouwen. Hij voelt niets voor een voortzetting van de ijsbaan onder gemeentelijk bewind om dat de animo voor de schaats sport in de Leidse regio volgens hem te gering is waardoor een verantwoorde exploitatie van de ijshal (op langere termijn) ge woon niet mogelijk is. Piet Beers is het daar dus volstrekt mee oneens. Vooral dank zij de tot nog toe 'ijsloze' winter kan hij positieve exploitatiecijfers to nen. Beers overlegt ook zijn prognosecijfers. Wanneer die uit- Gemeente-ambtenaar Duives teijn: "Laat Beers die hal dan ko pen". (Foto: Dijkman). komen dan sluit de IJsbaan Lei den dit exploitatiejaar af met een winst van enkele tienduizenden guldens. "En dan ben ik nog een hele pessimistische planner", voegt de sponsor van Hilbert van der Duim er aan toe. Met zijn cijferpakket onder de arm en zijn accountant aan de hand zegt Beers al op visite te zijn ge weest bij Tesselaar en Duives teijn: "Maar die wilden er niet eens naar kijken. Duivesteijn zei dat hij niet geintresseerd was in de cijfers maar dat ik ze vrijblij vend naar hem kon opsturen". Het verhaal van Duivesteijn luidt evenwel anders: "Ik heb alleen tegen meneer Beers gezegd dat hij z'n exploitatiecijfers naar mij toe kon sturen omdat ik er wei nig voor voel om dóarvoor hele maal naar Lisse te rijden. Maar dat ik die getalletjes niet wil be kijken, dat is onjuist". Volgens Duivesteijn zou Beers er het beste aan doen zelf een bod op de ijshal uit te brengen: "Me neer Beers roept aan alle kanten dat die ijsbaan zo exploitabel is, rendabel zelfs. Dus dat betekent dat er winst uit te halen is. Nou, dan koopt-ie 'm toch lekker zelf. Dat zou ik in zijn situatie zeker doen". Beers: "Ten eerste heb ik daar de aanbetalingsmiddelen niet voor en al zou ik die wel hebben dan weet ik nu al dat de gemeente mij financieel aan alle kanten zal proberen te pakken". Duivesteijn: "Wij hebben niets te pakken. Wij willen alleen de erf pacht. Verder heeft Beers niets van ons te vrezen. Wij zijn hem zelfs zo ter wille dat wij ons te rugtrekken als kandidaat koper wanneer hij een bod op de hal doet". "Meneer Beers praat in een cirkel. Aan de ene kant roept hij maar dat die ijsbaan zo rendabel is maar aan de andere kant wil hij 'm niet kopen om de zware las ten. Dat klopt niet. Als meneer Beers werkelijk zo begaan is met de schaatssport als hij telkens weer met tranen in z'n ogen be weert dan moet hij een bod op die hal doen, klaar uit. Hij moet niet mij als de kwade genius gaan afschilderen. Ik heb inder tijd op die vergadering nooit uit geroepen dat ik binnen twee jaar de Menkenhal in m'n bezit zou hebben. Ik heb daar alleen myn collega's er op geattendeerd dat Menken het moeilijk had. Wat ik heb gedaan en nog steeds doe, is niets meer dan het gemeentebe leid uitvoeren. De gemeente heeft altijd gezegd dat een parti culier initiatief als dat van Men ken welkom is in Leiden, maar dat het de gemeente geen geld mag kosten. En dat het altijd myn wens is". Het zal duidelijk zijn: enige versoe peling van het principiële ge meentestandpunt hoeven de re gionale schaatsliefhebbers niet Schaatsliefhebbers, zoals deze huisvrouwen, gaan de komende tijd actie voeren. Wat zij willen, zal duidelijk zijn. (Foto: Holvast 1. te verwachten. Al staat het Stad huisplein straks vol met duizen den met spandoeken gewapende schaatsers, wanneer de ijsbaan in gemeentehanden valt dan smelt de ijsvloer definitief. Verlies De alternatieven zijn gering en ei genlijk allemaal weg te strepen. De Westland Utrecht heeft deze week bij monde van directeur J. Kool laten weten het Leidse pro ject met een aanvaardbaar ver lies te willen verlaten wanneer de juridische eigenaar (Ton Men ken) de hal weet te verkopen. Hoewel hij nog een schaatssei zoen onder beheer van de West land Utrecht niet bij voorbaat uitsluit, kan de kans daarop als uitermate klein worden be schouwd. De mogelijkheid dat de EMIJ de ijshal aankoopt wordt door di recteur Beers uitgesloten, terwijl de voor het behoud van de IJs baan Leiden knokkende Stich ting Schaatscentrum Leiden al eerder heeft laten weten niet de financiële middelen te kunnen opbrengen om een serieus bod op de hal te doen. De stichting heeft inmiddels de ge meente gevraagd af te zien van de optie op de ijshal zodat de Westland Utrecht bij gebrek aan een koper wel wordt gedwongen de ijsbaan nog een seizoen aan de EMIJ in beheer te geven. Gaat de koop door de gemeente door dan wil de stichting de exploita tie op zich nemen en de hal van de gemeente huren. De kans daarop lijkt gering. Natuurijs, daar zijn de schaatslief hebbers uit Leiden en omgeving de komende winters waarschijn lijk op aangewezen. De weergo den zullen massaal verzocht moeten worden. LEIDEN - Het Wegloophuis aan de Langebrug heeft zijn deuren geopend. De opening werd gis termiddag gevierd met een re ceptie in het door de vrijwilligers zelf opgeknapte pand. Bedoeling van het Wegloophuis is jongeren op te vangen die thuis wegliepen en geen onderdak kunnen krij gen bij opvangadressen. Opvangadressen voor weggelopen jongeren zijn namelijk zeer schaars. De vrijwilligers van het Wegloophuis kraakten vorig jaar een pand om toch een voorzie ning voor weggelopen jongeren op te zetten. Overigens gaat het Wegloophuis draaien zonder subsidie van de gemeente. Hoe wel de gemeenteraad het tekort aan opvangmogelijkheden er kende, bleek er niet voldoende bereidheid het Wegloophuis fi nancieel bij te staan. Het Wegloophuis kon niet eerder worden geopend omdat de ver warming in het pand nog ont brak. Vorige week kon deze ech ter gerepareerd worden. DEN HAAG - De twee Leidenaars die op 14 september vorig jaar een 14-jarig meisje hebben ver kracht op het terrein van de Groenoordhallen zijn gisteren door de Haagse rechtbank over eenkomstig de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. In het von nis is tevehs straf begrepen voor de ontvreemding van een motor. LEIDEN - Joop van Egmond, eige naar van een bonthandel aan de Nieuwe Rijn, nam gisteren offi cieel afscheid genomen van het Leids City Centrum. Van Eg mond stond aan de wieg van de in 1969 opgerichte belangenorga nisatie van winkelbedrijven in de binnenstad en was meer dan tien jaar voorzitter van de ver eniging. In verband met zijn leeftijd legde Van Egmond vorig jaar zijn functie neer, maar bleef tot 1 fe bruari aan als gewoon bestuurs lid om zijn opvolger in te werken. Die opvolger is de 49-jarige gara gehouder Jaap Verberg. Tijdens een door het LCC-bestuur aangeboden receptie in het Koetshuis kreeg Van Egmond we gens zijn verdiensten voor de stad Leiden de gouden speld van de gemeente. Van Egmond, die nooit zijn kritiek op het stadsbe stuur verborg en nog onlangs in een huis-aan-huisblad verklaar de dat wethouder Waal politiek onbetrouwbaar is, kreeg de gou den speld uitgereikt door uitgere kend wethouder (en loco-burge meester) Waal )zie foto). IJsbaan Leiden moet blijven. Dat zou ik toe willen roepen aan die genen die medeverantwoordelijk zijn voor het eventueel sluiten van de IJsbaan Leiden om de hal tot sporthal te laten ombouwen. Het zou een ramp betekenen voor de 175.000 mensen per jaar die de geliefde schaatssport in deze hal beoefenen. Of het nu lange baanrijders, short trackers, ijshockeyers, kunstrij ders, schoonrijders, curlingers of. man, vrouw en kind betreft, die ieder op hun eigen manier het schaatsen beoefenen in de re creatieve sfeer. Deze baan is vooral de afgelopen winter van onschatbare waarde gebleken, ook 's zaterdagavond waar het discoschaatsen voor de Leidse jeugd een geweldige en gezonde ontspanning biedt aan 800 jon geren. Maar als het aan de wethouder Tes selaar van sportzaken ligt en de hal komt in handen van de ge meente Leiden dan gaat de ijs baan dicht en wordt verbouwd tot een sporthal. Want, zegt hij, er is een geweldige behoefte aan nog een sporthal in de gemeente Leiden. Nu vraag ik mij af wat deze wethouder dan onder sport verstaat. Is het schaatsen dan geen sport? Ik denk dat het één van de oudste sporten in Neder land is die de afgelopen jaren hier in Leiden en omgeving juist een geweldige opleving te zien heeft gegeven, doordat de IJs baan Leiden is gekomen. Wat er op het gebied van georganiseerd schaatsen in KNSB-verband is opgekomen, is onvoorspelbaar. Wist U dat er 2000 mensen, zo wel kinderen als volwassenen, per week les krijgen in het beter leren schaatsen door 100 trai ners en begeleiders. Dat deze 100 deskundigen allen zijn ge diplomeerd door zowel begelei derscursussen als trainerscur sussen te hebben gevolgd en zelfs onder deze 100 mensen zich 18 mensen bevinden die één jaar lang iedere zaterdag hun vrije tijd hebben opgeofferd in Amersfoort om trainer van de jeugd te kunnen worden. Dat dit zijn vruchten afwerpt is geble ken in de afgelopen weken. Jo- landa Grimbergen is kampioen van Nederland geworden bij de junioren C. En haar broer Aad is 2e bgeworden bij de junioren D. En dat er nog andere eervolle plaatsen zijn behaald door ande re junioren uit Leiden en omge ving. Bij het marathonschaatsen be hoort de Leidenaar Alex Jansen tot de beste tien van Nederland. Een kanshebber voor de over winning in Amerika, waar dit jaar de elfstedentocht wordt ge houden, is Cees Borst. Bovenge noemde toprijders zijn voortge komen doordat de IJsbaan Lei den hun zoveel mogelijkheden geeft in de buurt zoveel te trai nen. De IJsbaan Leiden is ook internationaal bekend doordat er competitie shorttrackwedstrij den worden gehouden met Bel gië, Frankrijk en Engeland. Vo rig jaar waren er revanchewed strijden van de Open Nederland se Kampioenschappen met deel name uit Australië, Engeland, Italië en Japan. De Leidse short trackers strijden mee om de we reldtitel. Ook de ijshockeyers spelen internationale wedstrij den en zijn zeer bekend in bin nen- en buitenland. U begrijpt dat als deze baan wegvalt het he le schaatsgebeuren dat de afgelo pen zeven jaren door vele men sen is opgebouwd als een kaar tenhuis in elkaar zakt en vooral de jeugd hiervan de dupe wordt Ook heeft deze baan nog een so ciale flmctie. Wat denkt U van de vele werklozen die een stuk ont spanning kunnen vinden in het schaatsen en hun tijd op een ge zonde manier doorbrengen. Ook financieel zou het voor de ge meente een geweldige jaarlijks terugkerende last betekenen. Op dit moment ontvangt de gemeen te per jaar aan erfpacht 80.000,-. Als hij omgebouwd wordt tot sporthal dan wordt het een jaarlijkse last van 600.000,- voor de gemeen schap. En dat terwijl er is geble ken uit cijfer van EMY, die de baan momenteel exploiteert, dat er een sluitende exploitatie mo gelijk is, vooral als de gemeente Leiden een wat soepelere hou ding aanneemt ten opzichte van de zomerexploitatie. Volgens de cijfers van de Groenoordhallen is er op dit moment ook niet zo'n behoefte aan nog een sporthal omdat er nog uren over zijn in de Groenoordhallen om sport te beoefenen. Al met al vraag je je af waar zijn ze mee bezig. Graag zou ik dan ook als voorzitter van het Distrikt Sasscnheim van de KNSB en lid van de Gewestelij ke Raad van Zuid-Holland een beroep willen doen op het gezon de verstand van al diegenen die verantwoording nemen bij de be slissing die eventueel gaat vallen in de komende weken, en leidt tot het eventueel sluiten van de ijsbaan, om de baan te behouden voor Leiden en dc regio en daar bij vooral te denken aan de 175.000 mensen die hier een ont zettend stuk ontspanning vin den. H.Th. Vergeer Oosteinde 11b Warmond

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3