Popmuziek van The Society Shop Clapton: broertje dood aan veranderingen tófêfi. Fun $q\j Three geeft de patiënt popmuziek een bloedtransfusie Kruiswoord Schaken ■c 'Lelijke eendje' Cross maakt hooggespannen verwachtingen waar Gitaarheld keert terug met fenomenaal album Oplossing II Hl s 'aSU ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 Extra Onder redactie van Jaap Visser Terwijl alom wordt beweerd dat de popmuziek aan bloedarmoede lijdt, is het zeer verheugend om te constateren dat er af en toe wel degelijk een transfusie van jong en fris bloed aan de 'patiënt' wordt toegediend. De Engelse Fun Boy Three is een zeer recent voorbeeld van zo'n transfusiege- val. Het twee jaar geleden om 'beleids- redenen' uit The Specials gestap te trio Terry Hall, Neville Staples en Lynval Golding, heeft met met z'n tweede elpee "Waiting" een origineel en zeer smaakvol produkt afgeleverd. Fun Boy Three werd vorig jaar in ons land bekend met de 'cover' van de jaren dertig-hit "It ain't what you do (it's the way that you do it)" van Jimmie Lunce- ford. Het vervolg op dit succes zal waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten want inmid dels is het openingsnummer van "Waiting", "The tunnel of love'" op single gezet. En net als bij "It ain't what you do" gaat het hier om een werkje met een grote hit potentie. De muziek op "Waiting" is uiter mate gevarieerd. Nagenoeg alle stukken van dit album, en dat zijn er tien, klinken verschillend. De 'FB3-sound' bevat klassieke piano-, cello- en cornet-klanken, zowel new wave- als jazzinvloe- den en zelfs geluiden die doen denken aan Spaanse volks- en zi- geunermuziek Dit kamerbrede scala is mogelijk gemaakt door het inzetten van een regelrecht leger aan gastmuziekanten, gere- giseerd door David Byrne (zan ger/gitarist van de Talking Heads) die zelf de nodige gitaar- inbreng heeft gehad. "Waiting" is het overtuigende be wijs dat het met de door compu ters aangevreten popmuziek nog niet zo vreselijk beroerd is ge steld zoals al die op de oude meesters en meesteressen leu nende popkenners beweren. Het jonge en zeer creatieve FB3 trio plaatst zich (voorlopig) ach ter groepen als U2, Allez Allez en The Passions, in de rij van 'do nors' voor de 'poppatiënt', die aan de betere hand lijkt. FB3-zanger Terry Hall: jong en JAAP VISSER fris bloed "Another Page" - Christopher Cross (WEA) Als je popmuziek zou vertalen in modetermen dan staat de muziek van Christopher Cross gelijk aan de collectie van The Society Shop. Zeer beschaafd en van grote kwa liteit. Verschil is dat de wel luidende klanken van Cross niet aan een gepeperde prijs verbonden zijn en dus ook de modale luisteraar kunnen be reiken. Het verhaal gaat dat de driejaar geleden nog volstrekt onbe kende Cross bij het vallen van de jaren zeventig bezig was met zijn debuutelpee. Gelouterde muzikanten als Eagle Don Henley hoorden hem bij toeval bezig en bo den spontaan hulp aan. Het naamloze debuut van Cross werd vooral in Ameri ka een succes (met 'Sailing' had hij ook hier een hitje) en voor zijn tweede elpee - z'n werk voor de film "Arthur" nu even daargelaten - ston den de hulptroepen in de rij. Andermaal staan Henley en Michael McDonald de zelf wat benepen zingende Cross vocaal bij, terwijl ook het To to-genootschap, Carl Wilson en Art Garfunkel een handje helpen. Ook beslist niet meer dan een handje, dus alle lof voor deze fraaie plaat kan Cross wor den toegezwaaid. De ver wachtingen waren hoog ge spannen en het is knap dat "Another Page" daar volledig aan beantwoordt. Misschien nog wel iets melodieuzer en iets inventiever dan de eerste Cross-plaat. Trekken we de vergelijking door dan heeft Christopher Cross zijn tek sten ditmaal wel heel erg in de honing gedompeld. Hoe wel: de zinnen "Well I read in town in the melancholy news. The front page story is our love is through" zijn in al hun sentimentaliteit toch prachtig getroffen. Cross is een pure songschrij ver. Alles is gericht op de me lodie, solo's zijn uit den boze. Alleen op "Deal 'em again" en "Words of wisdom" gaat even een gitaarregister open. Liefde is weer het allesover heersende thema en dat is doorgaans vervat in langza me nummers. Daarop is "Another Page" ook zeker geen uitzondering. Veel bal lades maar - typerend voor het vakmanschap - genoeg van elkaar verschillend om niet te gaan vervelen. Eruit springen doet "What am I supposed to believe", waarop Cross samen met Karla Bo- noff een duet zingt. Wel wat vraagtekens bij het ro ze kleurtje dat op "Another Page" overheerst Zelfs Cross heeft zijn bloes en broek met een zuurstok bewerkt. Het zal wel te maken hebben met die flamingo op de hoes. Bleef het op zijn eerste plaat beperkt tot een portretje, dit maal is het hoofd van de wa tervogel op ware grootte en in roze afgedrukt. Mijn kleur is het niet, maar misschien dat het lelijke eendje Cross zelf wat verwantschap voelt met het roze gevaarte. Niet zo belangrijk natuurlijk, want slechts verpakking. Waar het om gaat, is dat Cristopher Cross met "Ano ther Page" zijn naam en faam definitief bewijst. In "Tal king in my sleep" zingt hij: "I know that I'm just going to be another page in love's his tory". Hij blijkt nu in de pop geschiedenis beslist niet zo maar een bladzijde te zijn. BART JUNGMANN "Money and cigarettes" - Eric Clapton (WEA) Vorige week zaterdagavond hoorde ik op de auto-radio bepaalde door de NCRV-ra- dio 'binnensblik' gebrachte 60-er jaren klanken en ik dacht: "Typisch NCRV om de oren dicht te stoppen voor dat moeilijk te doordringen en van God verlaten heden daagse geëxperimenteer. Want dat de muziek die de auto vulde gedateerd was, stond voor mij als een paal boven water. Dat iele gitaartje, dat springerige pianootje en dat jankende orgeltje zaten er gens in mijn geheugen opge slagen zonder dat ik een defi nitieve herkenning tot stand kon brengen. Hoe dan ook: ik genoot stiekem van die mu ziek, ze had op mij dezelfde heilzame uitwerking als op iemand die temidden van zit- zakken en andere vreemd soortige zitapparatuur zo- Eric Clapton: alles bij het oude. waar nog een stoel met vier poten ontwaart. Diep is mijn schaamte nu ik in middels heb ontdekt dat ik die avond zonder dat ik het wist naar de nieuwste elpee van de door de critici tot af treden gedwongen gitaar- prins Eric Clapton heb zitten luisteren. Ik had de voorheen aan heroine verslaafde gitaar god definitief afgeschreven na zijn in Tokyo opgenomen live-dubbelaar "Just one night". Een album dat eens temeer duidelijk maakte dat van het snarenwonder uit de jaren zestig niet meer was overgebleven dan een nog al tijd op zijn in het verre verle den gevestigde roem terende seniele snarenpieler. Toen ik niet lang daarna vernam dat Clapton de heroine had ver ruild voor zeer veel sterke drank en met een acute maagzweer in het ziekenhuis was opgenomen stelde ik zijn boekwaarde op nul. Maar het onmogelijke is ge schied, Clapton is terug met een fenomenaal album vol prachtige rhythm blues en met, door al die synthesizers en ritmeboxen naar het ste nen tijdperk verdrongen, gi taarsolo's en -duels met als tegenspeler niemand minder dan Ry Cooder. Als we de teksten van "The shape your in" mogen gelo ven dan is hij alcohol-af en volgens "Ain't going down" kunnen we in de toekomst re kenen op een onverdroten voortzetting van Clapton's muziekproduktie. Natuurlijk is Clapton niet vernieuwend bezig op "Money and Cigaret tes" maar de zowel in tekst als muziek uiterst conserva tieve gitaarheld van weleer blaast zijn eigen muziek op zeer vitale wijze nieuw leven in. Aan veranderingen heeft hij dan ook een broertje dood, luister maar naar het ironische "Everybody ought- ta make a change". Rest mij nog mijn excuses aan te bie den aan de NCRV die de stel ling dat niet alles wat oud is ook slecht is met verve heeft verdedigd. WIM KOEVOET Horizontaal: 3. tint; 8. oesternet; 10. wond vocht; 11. deskundig onderzoek; 12. vuistslag, stoot; 14. muziekinstrument; 16. ko ning der elfen; 18. Bijbels fi guur; 21. vochtig; 22. zeer hete, droge wind; 23. raamscherm; 24 vreemde munt; 25. vlug. dringend: 27. deel van het hoofd; 28. hijswerktuig; 30. vervoermiddel: 33. Spaans riet; 34 dichtgesmolten glazen buisje; 35. prettig; 38. balsport; 39. scherm- of slagwapen; 40. haarkleur. Vertikaal: 1. gokspel; 2. kleur; 4. wetering; 5. afwezig; 6. hand greep; 7. gedeeltelijk; 9. met opzet; 10. vreemde munt; 13. hardnekkig, halsstarrig; 15. ventiel; 17. gewoon; 18. huur- der; 19 vrees; 20. limiet; 25. wapenuitrusting; 26. kleding; 28. bijbel der Mohammedanen; 29. spijker; 31. altijd, steeds; 32 kinderdoek; 36. kreet; 37. kloosterlinge. De prijs van f25,- werd toege kend aan Mevr H. C Hagen, Leliestraat 59, 2313 BE Leiden. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding van "Puzzel" voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zenden aan Redac tie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. "Op 14 januari 1936 kwamen 29 Noordwijkers te zamen over het oprichten eener schaak club te spreken..." Zo begin nen de notulen van de oprich tingsvergadering van de Noordwijkse schaakclub Da niël Note boom, genoemd naar de daar geboren, vroeg overle den schaker. Deze nu bloeien de vereniging speelt elke maandagavond in De Kuip. Voorzitter Jan Koppenaal: "We hebben nu ongeveer 50 se niorleden en 35 jeugdleden. De jeugd speelt elke vrijdagavond onder de bezielende leiding van Jan Paul Giliams: van half 7 tot half 9 in De Kuip". Waf is het speelniveau van Da niël Noteboom? JK: "Er zijn de laatste jaren en kele sterke spelers vertrokken, maar ik heb goede hoop dat wc dat, juist dankzij de jeugd, wel kunnen opvangen Van onze eigen kweek speelt er één in het eerste en drie in het twee de. Het eerste team speelt pro- motieklase LSB; de andere teams spelen in de tweede klasse". O door Dirk Sikkel Organiseert Daniël Noteboom nog bijzondere evenementen0 JK: "Ja, het is traditie dat op de eerste zaterdag van augustus grootmeester Donner een si multaanseance geeft op de boulevard. Met het vele pu bliek dat dan altijd aanwezig is. is dat een bijzonder sfeer volle happening" Clubkampioen is André de Boer. Van hem is de volgende fraaie aanvalspartij gespeeld tijdens de wedstryd Daniel Noteboom I-Philidor III, november 1982. Wit: M. Vergeer; zwart; A. de Boer 1 e4 d6 2. d4 Pf6 3. Pc3 g6 4 f4 Lg7 5. Pf3 c5 6. dc5; Da5 7. Ld3 Dc5: 8. De2 Pc6 (gebrui- krlnkiT is hier 0-0) 9 Le3 Da5 10. 0-0 Pg4 11 Ld2 Dh5!'> (zwart wijkt op een onderne mende manier af van de ge baande paden) 12. Del? (en wit reageert prompt verkeerd. Sterker is h3) Pd4 13. Dg3 Ld7 14 h3 I I li 'lTlfl i ~i A i Ta lift' Dc5! 15. Khl (hg4 Pe2++) h5! 16. Pd5 (na hg4 hg4 17 Ph2 0-0- 0 wordt wit ge-h-lijnd) Pf3: 17. gf3: h4 18. Dgl (beter direkt Dg2) Ld4 19 Dg2 Pf6 20 c3 Pd5: 21. cd4: Dd4 22. Lc2 Pe3 23 Le3 De3 24 Tfel Df4 (om nog wat spel te kragen offert wit in arren moede maar wat pionnen, maar De Boer laat zich niet van de wys brengen) 25 c5 Lc6 26, Le4 d5 27 Ld3 Th5 28 e6 Tg5 29 e!7 Kf7 30 De2 e5 31. Tgl Tg3 en in deze hopeloze stelling overschreed wit de toegestane bedenktijd Niet alleen speltechnisch zijn de halve finales dit jaar on waarschijnlijk boeiend, maar ook de klassering van de acht voor de finale in april waar borgt nogal wat spanning in zich. Zo is bij het ingaan van de laatste ronde nog niemand zeker van plaatsing. Welis waar maken Auke Scholma, Evert Bronstring, Jos Stok- kel en Ben Smeenk in de eer ste groep een uitstekende kans, die des te groter is om dat de enige die roet in het eten kan gooien, de Utrechte naar Wim van der Kooy, juist tegen koploper Scholma uit moet komen. In de andere groep moet het spel tussen Johan Bastiaan- net, Hans Vermin. Toine Brouwers, Frits Luteyn en John van der Borst gespeeld worden. Al met al verheugen de ontwikkelingen. Deze week wilde ik u enkele ui tersten laten zien, want na tuurlijk komen er ook onbe grijpelijke fouten voor in zo'n toernooi. In het eerste uiterste treedt Ad van Tilborg op de voorgrond. Goed geboden, voortreffelijk ge speeld en aan de andere tafel nog voortreffelijker tegenge speeld. Die drie elementen zul len niet zo heel dikwijls in één en hetzelfde spel verenigd zijn. Spel 7 tijdens de eerste zitting van het Open WK voor teams in Biarritz was zo'n spel: A4 <?9 8 7 4 2 OB 10 9 A H 3 M 952 va/ n ^ahbf u Si C A O O 10 5 3 O H 8 5 O 6 4 3 2 VB 10 9874 Z +62 HVB 10 8763 <?V O A V 7 5 Zuid gever, allen kwetsbaar. Zuid (Farell) opende 1 Sch, west pas, noord 2 Ha, oost pas en verder: 3 Sch - 4 KI, 4 SA - 5 Ha, (oost doublet), waarna zuid het eindbod bepaalde op 6 BONDSREPUBLIEK DUITS LAND - Ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van de architect Walter Gro- pius (18 mei 1883 in Berlijn), de stichter van het wereldbe roemde Bauhaus. geeft de Duitse Bondsrepubliek op 8 fe bruari een bijzondere serie uit met als thema "Bauhaus". Met deze serie worden tevens de in 1919 in Weimar gestichte school en werkplaatsen voor handwerk, architectuur en beeldende kunst gememo reerd. alsmede de beroemde kunstenaars die aan het Bau haus doceerden Het Bauhaus was jarenlang, tot de nazi's er in 1933 een einde aan maakten, het centrum van artistieke creativiteit. De aca demie leverde modellen en te keningen voor honderden ge bouwen. woninginrichtingen 11.38-32 18-23? 12.29x16 20x27 13.28-21! 17x26 14.37-31 26x37 15. 42x33 met schijfwinst en la ter won Scholma ook de partij. In zijn angst van de sterke Auke Scholma te verliezen neemt hij een grote ruil, die echter op slag blijkt te verlie zen. Zie maar (Van Tilborg heeft zwart) 1.33-29 17-22 2.39- 33 11-17 3.44-39 6-11 4.50-44 1-6 5.31-26 16-21 6.32-28 19-23 7.28- xl9 14x23 8.35-30 10-14 9.30-24 23-28 10.40-35. Er is nu een bekende stelling ont staan die al menig maal een prachtige principiële strijd heeft opgeleverd Goed speelbaar zijn nu 10.... 11-16 en 10... 20-25. Maar de zuiderling krijgt hier een bij zonder ongezond idee. We tende dat op 10 5-10 het antwoord 11.38-32 vervelend is omdat zwart een tempo moet maken, besluit hij toch tot die zet omdat hij meent een tot dan toe nog nimmer uitgevoerde ruilactie te kun nen ondernemen: 10...5-10 In het diagram het andere uiter ste. Ben Smeenk won heel fraai van Fred Passchier (laat ste zetten van hem waren 27-21 en 8-3): 1. 10-15 2.3x20 15x24 3.28-22; want na 26-21 wint 11- 17 21x12 45-50 28-23 24 29 23- x34 50-45 etc en na 28-23 kan al 24 29; 5 45-50 6.22-18 11-17! 7.18-13; na 26-21 17x26 18-13 50 22 13-8 22-44X. 7.... 50-22! en wit gaf het terecht op, want na 13-8 volgt 22-44 Sch. Zuid's Sch 3 was uiter aard sterk, waarop noord 4 KI bood: slem-interesse met schoppen als vastgestelde troefkleur en eerste controle klaveren. De Engelsen noemen een dergelijk bod "advance- cue-bid": een "vooruit gescho ven" controlebod, waarmee veel biedruimte wordt gewon nen. 4 SA was azen vragen. 5 Ha toonde er twee en oost's doublet was een uitkomstdou- blet. West startte met Ha 3 voor de heer. gevolgd door Ru 2 Wat doe je in zo'n geval? Sneden natuurlijk, maar niet Mary Ja ne Farell. Zij nam Ru A en speelde al haar troeven af, het geen leidde tot: Op Sch 6 legde west zijn kaart open Hij moet of de dekking in ruiten opgeven óf die in kla veren en in beide gevallen maakt zuid de rest Aan de andere tafel werd even eens 6 Sch. bereikt en ook hier startte west met harten. Oost (Lou Bluhrn wmi en p. .-ld.- klaveren terug! Het effect was vernietigend De speelwijze van Farell'gaat nu niet op om dat de verbinding in klaveren tussen noord en zuid is verbro ken en zuid was uiteindelijk aangewezen op de ruitensmt: één down. en voor op industriële wijze ge produceerde gebruiksvoor werpen Vele beroemde kun stenaars hebben les gegeven aan het Bauhaus. onder wie Adolf Meijer, Paul Klee, Laszlo Moholy-Nagy. Marcel Breuer en Josef Albers Er is altijd nogal verzet geweest tegen de ideeen die door het Bauhaus werden uitgedragen. Tengevolge van de vele aanval len (conflicten met gevestigde belangen) verplaatste Gropius daarom in 1925 de school naar Dessau. Steeds groter worden de moeilijkheden brachten Gropius er in 1928 toe de aca demie te verlaten Breuer. Bayer en Moholy-Nagy volg den hem ln 1933. tiet jaar waann Hitier aan de macht kwam. bevalen de nazi's de school te sluiten. De zegels waarmee het Bauhaus nu wordt gememoreerd tonen werken van dne Bauhauskun- stenaars en -docenten: 50 pf., licht-ruimtemodulator 1930, een uit metaal- en glasdelen sa mengestelde, door een elektro motor (voort)bewogen plas tiek. de eerste in de kunstge schiedenis (een werk van Lasz lo Moholy-Nagy), 60 pf.. Sanc tuary, een zinklitho uit 1942 van Josef Albers en 80 pf., dne van de veertien karakteristieke bovenlichten van Walter Gro pius uit het Bauhaus-museum Met deze Bauhaus-zegels zet de Deutsche Bundespost de se ries "expresssionisme" (15 fe bruari 1974. 16 augustus 1974 en 29 oktober 1974). "Jugend stil" (16 februari 1977) en "im pressionisme" (16 november 1978) voort Eveneens op 8 februan komt een 60 pfennig-zegcl uit gewyd aan het carnaval. Op de zegel een narrensprong van een carna valszot in Rottweil WESTBERLIJN - Een West bcrlijnse zegel van 80 pfennig die op 8 februari in roulatie wordt gebracht herinnert er aan dat 150 jaar geleden de op- tische-mechanische telegraaf lijn van Berlijn naar Koblenz in gebruik werd genomen De zegel toont twee koninklijke Pruisisch.- t. i' gr.iV teurs voor de St. Annenkerk in Berlyn Dahlem, op de spits waarvan enige apparatuur was aangebracht

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25