De Loon-Vast hypotheek: kind van sombere tijden PüTO/é Q Aandelen RSV in de uitverkoop Investeringsstaking Internationaal Economie Extra Beursweek sicfyer De Westduitse schryver Gunter Grass publiceerde een paar maan den voor dq laatste verkiezingen één van zijn betere boeken: "Kopgeboorte of de Duitsers sterven uit". Grass, sympathisant van de sociaal-democraten, maar kritisch volger van de toenma lige bondskanselier Helmuth Schmidt, hield in zyn boek één van de meer kleurryke uitspraken van diens opponent Frans Jozef Strauss tegen het licht. In de Bondsdag had deze zijn gehoor voorgehouden dat het tijd werd dat de sociaal-democraten met hun politiek van geboorte beperking in de oppositiebanken verdwenen. Cijfers wezen im mers uit dat de jongere generatie de voort plantings taak minder ter harte nam. Het voortbestaan van het Duitse ras is in gevaar, zo zei Strauss en wat zou de wereld moeten zonder Duitsers? Grass situeerde die uitspraak in het progressieve, kinderloze mi lieu van een leraarsechtpaar, dat zich zorgen maakt over de toe komst. Op een bepaald moment zegt de vrouw vastbesloten: "Als Strauss aan de macht komt, zet ik geen kind op de wereld". Los van de houdbaarheid van zo n standpunt, kost het wat moei te om het als een seneuze bedreiging op te vatten van de samen leving. Maar inmiddels is West-Duitsland een verkiezingscampagne ver der, is de staking van "voortplanters" op de achtergrond geraakt en zyn het de ondernemers die het bijltje er by neer willen gooi en. Bedrijven zouden in afwachting van wie het in Bonn na zes maart voor het zeggen krygt massaal hun investeringen hebben getemperd en zouden dat blyven doen als een "monsterver bond" van sociaal-democraten en groenen een meerderheid krygt. Nu wees onze correspondent Hans Amesz er van de week al op dat de soep niet zo heet wordt gegeten, omdat grote ondernemingen als Daimler-Benz en Ford hun investeringsplannen voor lange periodes vastleggen, onafhankelijk van wie er regeert. Het zou dan ook vooral gaan om kleine en middelgrote bedryven, die de kat uit de boom kijken De "investeringsstaking" is zeker geen nieuwe vorm van burgely- ke ongehoorzaamheid. Zodra Labour in Engeland met succes de macht dreigt te grijpen, breekt het zweet de investeerders uit Toen de communisten in Italië in de jaren zeventig regeringsve rantwoordelijkheid probeerden te krijgen, stuitte dat eveneens door Ton van Brussel op fel protest van top-managers en betekende de entree van Mitterand in het Elysee niet ook een domper op de Franse inves- teringslust? In Nederland dreigde bijna tien jaar geleden, vlak na het aantre den van het kabinet Den Uyl, iets soortgelyks. Op persoonlyke titel schreef een tiental ondernemers, onder wie mensen als Stikker (RSV) en Wagner (Shell) de premier een bnef waann steen en been werd geklaagd over het ondernemersklimaat Di recte aanleiding waren de hervormingsvoorstellen en vooral de verwachte introductie van de vermogensaanwasdeling. "Misbruik van economische macht, over de ruggen van de arbei ders heen", noemen sociaal-democraten het in West-Duitsland. In de Tageschau ondervraagde kiezers hebben het afwisselend over "grove chantage" en "hoffelijk om tevoren te laten weten waar we aan toe zyn". Wat het effect van het dreigement zal zijn, valt moeilijk vast te stellen, hoewel het toegenomen aantal twijfelende kiezers in de Bondsrepubliek de invloed van dit soort campagnes alleen maar kan versterken. Uit de praktijk van de genoemde voorbeelden valt wel af te leiden dat de stormvloed veelal weer net zo snel wegebt als opkomt. Interessant is eigenlijk alleen de vraag waar om ondernemers zo'n stap zetten en hoe de politiek er op rea geert. De twee hoofdstromingen in de Westduitse politiek denken nauw- lijks verschillend over de grote lynen van het economische be leid. ,De "sociale markteconomie", zoals West-Duitsland die sinds jaar en dag kent krijgt steun van zowel christen-democra ten als sociaaldemocraten. De overheid bemoeit zich zo min mogelijk met het bedrijfsleven, daarover bestaat overeenstem ming. Verschillen zijn er hooguit op het gebied van de belastingwetge ving, al blijkt het pakket van maatregelen, waarover de de libe rale FDP het vorige kabinet liet struikelen, inmiddels in de coa litie met de christen-democraten grotendeels wel door de libera len wordt gesteund. De opgelaaide emoties zyn vermoedelijk meer gericht tegen de mogelijke invloed van de groenen, de milieupartij, die de ondernemingsgewijze produktie een minder warm hart toedraagt. De samenwerking van groenen en sociaal democraten wil echter nog steeds slecht vlotten. Opmerkelijk in de hele kwestie is de opstelling van de christen democraten die het vuurtje waar mogelijk aanwakkeren. Hoe wel hun partij in de opiniepeilingen al enige tyd aan kop staat, is de dubieuze steun van de dissidente ondernemers daar met groot applaus ontvangen en de laatste ongeschreven regel van het verkiezingsspel ten grave gedragen. Helmuth Kohl: vuurtje aangewakkerd... ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 De vreselijkste dingen staan je als huiseigenaar te wachten, wan neer het inkomen niet volgens ver vachting stijgt. De ellende is helemaal niet meer te overzien bij onverwachte werkloosheid of arbeidsongeschiktheid. Immers, de hypotheeklast komt gewoon iedere maand terug. Een luxe probleem, zouden velen onder ons zeggen. Waar, want een grote groep mensen kan zich niet eens die luxe van een eigen woning veroorloven. Maar ook huurders kunnen danig in de knel komen te zitten door de ver mindering van koopkracht en de voortdurende stijgende woonlas ten. Op een onlangs gehouden studie dag van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting (SVH) werden sombere voorspellingen gedaan. Door de stijgende huur- en ener gieprijzen zal een groot deel van de bevolking in de grootste moeilijkheden raken. Binnen vijftien jaar, zo luidt de voorspel ling, zal het leeuwendeel van het inkomen worden opgeslokt door de post 'wonen'. Het thema van de studiedag "Bezwijken onder woonlasten", was dan ook niet zo gek gekozen. De plicht om dit probleem aan te pakken berust in principe bij de overheid. Maar die overheid heeft geen geld. Om de kas nog enigszins te spekken gaan de prijzen juist omhoog en wordt er gesneden in huursubsidies en subsidies op de premie-koopwo ningen. Van deze kant valt voor lopig dus weinig heil te verwach ten. Handig Van deze impasse heeft PGGM handig gebruik gemaakt door juist nu te komen met de loon- vast hypotheek. Het fonds dient hiermee niet zijn eigen belang, maar ook dat van anderen. Het principe is als volgt: De loonvaste lening bestaat uit twee delen. Ten eerste een vaste basisrente van 4 procent per jaar. Daarbovenop een indexrente, die jaarlijks wordt vastgesteld naar het percentage van de loon ontwikkeling. Bij een landelijke loongroei van 5 procent bedraagt de rente dus 4 5 9 procent. Bij een loongroei van 2 is dat maar 6 procent en 10 procent loongroei levert een rente op van 14 procent. Daar staat tegenover, dat bij een daling van de lonen een negatie ve rente in rekening wordt ge bracht. Bij een daling van bij voorbeeld 3 procent is de rente 4 -3=1 procent. Bij een daling van 10 procent wordt de rente 4 -10 -6 procent. In dit geval wordt er 6 procent rente van de bestaande schuld (hypotheek) afgetrokken. De lening wordt aangegaan voor dertig jaar. De eerste vijfjaar lost men niet van de schuld af, zodat het maandelijks te betalen be drag relatief laag is. Na vijftien jaar kan men de hypotheek met grotere stappen aflossen. Daar voor moet men een boete van 10 procent betalen. Bij het aangaan van deze lening zit een verplichte overlijdens- en werkloosheidsverzekering. In het eerste geval wordt 20 procent korting op de lening gegeven. Wanneer men werkloos wordt, geldt diezelfde korting. Maar dan na een half jaar met een looptijd van twee jaar. Als degene die de overeenkomst heeft aangegaan overlijdt, be taalt de achterblijvende echtge- no(o)t(e), die de lenirig kan over nemen, 30 procent minder aan aflossing. Ingewikkeld Achter het idee van de loon-vast hypotheek zit een zeer ingewik kelde berekening, die schoksge wijze veranderingen in de rente (zoals bij traditionele hypothe ken kan gebeuren) voorkomt. Het is juist daarom, dat deze hy potheek-vorm aantrekkelijk is voor mensen die dergelijke klap pen niet kunnen opvangen. Zij hoeven zich geen zorgen te ma 'Loon-Vast". Zo heet de nieuwe hypotheek van PGGM (Pensioenfonds voor de Gezondheid en Geestelijke en Maatschappelijke Belangen). Een aantrekkelijke geldlening voor de pessimisten onder ons. Maar ook een kans voor degenen die zich tot nu toe de luxe van een eigen woning niet kunnen veroorloven. Want de rente van deze hypotheek stijgt als de lonen omhoog gaan, maar daalt als ze naar beneden gaan. Heel slim van PGGM om juist nu met dit nieuwtje op de proppen te komen. Want niet alleen is de loonontwikkeling dalende, het huisves tingsbeleid is onder grote druk komen te staan als gevolg van grote geldtekorten. Dit betekent dat er geen geld meer is voor de financie ring van de zo broodnodige woningbouw en dat er -zoals deze week bekend werd- gesneden moet worden in de subsidies voor de premie koopwoningen. De nieuwe loon-vast hypotheek kan een nieuwe im puls geven aan de bouw van betaalbare woningen. Is PGGM een filantropische instelling geworden? Geenszins. Het eerste doel van het fonds is pensioengeld zo zeker mogelijk te beleggen. En zekerheid bestaat alleen als de klant in staat is en blijft tot aflossing van zijn hypotheek. Een voor PGGM mooie bijkomstigheid is, dat het pensioenfonds aan populariteit zal winnen vanwege de "sociale" uitstraling van het idee. ken over stijgende rente en da lende lonen. Voor de modale inkomens komt het hebben van een eigen huis binnen bereik, omdat deze hypo theek 'veiliger' is dan de steeds hoger wordende huurprijzen waarop men geen invloed kan uitoefenen. Maar ook hier schuilt de adder in het gras. Want wat gebeurt er als landelijk de lonen met zes pro cent stijgen en je eigen loon maar twee procent omhoog gaat? Dan is het voordeel voor PGGM, want die gaat uitsluitend af op het landelijke cijfer. Omgekeerd is het voordeel voor de koper, als zijn loon sneller stijgt dan het landelijk gemiddelde. Hoewel de Consumentenbond de loon-vast hypotheek overwe gend positief heeft ontvangen, maant men hier tot voorzichtig heid. Het gevaar schuilt in de aantrekkelijkheid, zegt de bond. Door de betrekkelijk lage aan- vangslasten wordt de verleiding groot om een duurder huis te ko pen dan men kan betalen. Voor diegenen die binnen vijf jaar wil len verhuizen werkt de hypo theek nadelig. De aflossing van de schuld wordt immers ver vooruitgeschoven. De kans be staat dat de waarde van het huis lager is dan de hypotheeklast. De Consumentenbond heeft ook moeite met de ingewikkelde re ken-formule. Juist voor de jonge kopers, waarop deze hypotheek op is afgestemd, is dat vrij on doorzichtig. Optimisme dus bij de bond, maar met een waar schuwende vinger. Proef Voorspellingen over de uitwerking van de loon-vast hypotheek zijn moeilijk te doen. Vooralsnog kan slechts een zeer beperkte groep gebruik maken van deze moge lijkheid. PGGM zal, bij wijze van proef, de loon-vast hypotheek door Anneloes Timmerije toepassen op duizend nieuw te bouwen "energie-zuinige" wo ningen, verspreid over het land. Als het experiment aanslaat wordt de hypotheek op de markt gebracht door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Voor kopers werkzaam in een be drijfstak waar de arbeidstijd wordt teruggebracht in ruil voor loon is het gevaar van deze hypo theek duidelijk. Want zolang er niet landelijk korter gewerkt gaat worden trekt PGGM zich ook van deze inkomenstendaling niets aan. Meedogeloos is het fonds ook bij blijvende werk loosheid. Voor een periode van twee jaar zit men veilig, maar daarna slaat ook deze hypo theeklast hard toe. Verwacht wordt, dat wanneer het idee van PGGM aanslaat, andere pensioenfondsen en wellicht zelfs hypotheekbanken en han delsbanken het voorbeeld vol gen. Het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds heeft reeds aan gekondigd wel brood te zien in de loon-vast hypotheek en wacht gespannen de ontwikkelingen af. Voor de banken ligt de zaak wat ingewikkelder. In tegenstelling tot de pensioenfondsen, die mil jarden in huis hebben om te be leggen, moeten de banken voor de financiering van hypotheken aan geld komen door bijvoor beeld de uitgifte van pandbrie ven. Bovendien heeft een pen sioenfonds een regelmatige geld stroom in de vorm van pensioen premies. J.R. Voute van de West- land Utrecht Hypotheekbank vindt de loon-vast hypotheek weinig aantrekkelijk voor de bankwereld. Het concurrentie voordeel dat PGGM wellicht zal krijgen door de nieuwe hypo theek ziet hy niet als bedreigend. "De markt is heel groot", zegt Voute geruststellend. Sociaal Of de banken werkelijk rustig kun nen gaan slapen is niet zeker. Het 'sociale' effect van de loon-vast hypotheek laat zelfs de overheid niet onberoerd. In deze tijden van financiële slapte is er bij de pensioenfondsen (die nog ruim in het geld zitten) meerdere ma len op aangedrongen hun midde len te beleggen in projecten voor het nut van 't algemeen (de zoge naamde sociale beleggingen). De fondsen, van huis uit conserva tieve beleggers, wilden daar niet aan. Maar het imago van PGGM kreeg een duwtje in de rug, nu zelfs, staatsecretaris Brokx (Volks huisvesting) tijdens de presenta tie als aanprijzer van de loon-vast hypotheek kwam opdraven. Geen wonder, want als het experi ment van PGGM aanslaat, is de kans groot dat het fonds meer huizen gaat bouwen. Brokx kan in dat geval de hand op de knip houden. Malaise Waarom is niet eerder iemand op dit idee gekomen? Eenvoudig weg, omdat een dergelijke hypo theek tot voor kort niet te verko pen was. In de tyd van de huizen hausse kon men immers tegen betrekkelijk lage rente kopen. De prijzen van de huizen stegen tot aan de hemel en de koper kon zijn winst uittellen. Dat is er nu niet meer bij. De door kommer en kwel geteisterde consument is nu vooral op zoek naar enige loonzekerheid. De uit vinding van PGGM is dus alleen te danken aan het feit dat het met de economie zo droevig is ge steld. Vandaar dat deze nieuwe lening nu al een bijnaam heeft: 'Malaise-Hypotheek" door C. Wagenaar Ook deze week behield Wall Street zijn wisselvallige stemming. Na een vast begin volgden enkele dagen van flinke dalingen, maar met een sprong van twintig pun ten werd dit verlies donder dag in één keer weer wegge vaagd. Hoewel de koersdalin gen in New York de stijgin gen in Amsterdam enigerma te remden, bleef onze beurs toch uitstekend liggen en zelfs over een breed front op lopen. Het algemeen beurs- gemiddelde steeg meer dan twee punten. In New York blijft de beurs ui terst gevoelig voor twee be langrijke vragen. Hoe zal het met de rente worden en wat gaat de conjunctuur doen. Het was deze week weer de halfjaarlijkse confrontatie van topman Volcker van de FED, het bestuur van de ge zamenlijke centrale banken in de Verenigde Staten, met het Congres waarbij de leden inzage krijgen in het mone taire beleid voor de eerstko mende zes maanden. Volcker blijft klagen over de enorme begrotingstekorten in de Ver enigde Staten die tot 1985 ze ker rond 200 miljard dollar per jaar zullen bedragen te gen rond 70 miljard dollar tij dens het Carter-regime. Daar om heeft de Centrale-Bank- president sterk de boot afge houden voor de kans op ver dere rentedaling in de Ver enigde Staten, ook al zou het bijna verdwijnen van de in flatie en de aanhoudende re cessie op wat langere termijn, de rente verder kunnen druk ken. Veel wijzer werden het Congres en de beurs er dan ook niet van, ook al zegde Volcker wel toe de mildere kredietpolitiek van de laatste tijd voort te zetten. Na het congresoverleg pleegt de FED elk half jaar een be langrijk intern monetair be raad te houden waarvan de officiële uitslag volgende week woensdag bekend zal worden gemaakt. Hierdoor begonnen nieuwe speculaties over een spoedige discon toverlaging de ronde te doen hetgeen de obligatiemarkt sterk deed opveren. Intussen houden Amerikaanse regeringsfunctionarissen vol dat met de komst van de len te de conjunctuur meer dan seizoensmatig zal opleven. Minister van financiën Regan legde dat nog eens met veel vertoon uit op een persconfe rentie aan de vooravond van het grote Internationale Mo netaire Fondsberaad in Was hington. Daarom blijft Wall Street zich ook vry rustig ge dragen en schommelt het koerspeil nu al geruime tyd rond de 1050, waarby enkele dagen van afbrokkeling steeds weer door een krach tig herstel worden gevolgd. Ook de obligatiemarkt heeft zich tot dusver in Wall Street goed gehouden. De stand van de index was begin januari circa 71 en lag daar deze week nauwelijks iets onder. Alles verkeert derhalve dui delijk in afwachting. Dat is in feite ook in Amster dam het geval. Hier is het wachten op een nieuwe staatslening die deze week echter niet kwam. Dit gaf ver lichting voor de obligatie markt. Want de vrees nam sterk toe dat vadertje Staat bij een nieuwe emissie wei eens zijn toevlucht zou moe ten nemen tot een coupon van 8 procent De laatste staatslening waarop het enor me bedrag van 5 miljard was ingeschreven, droeg nog een coupon van 7,5 procent Hier uit blijkt hoe de rente in de afgelopen paar weken gelei delijk weer is gestegen. Twee pas op de beurs geplaatste grote leningen van de EGKS en de Nederlandse Investe ringsbank voor Ontwikke lingslanden met allebei een rente van 7,75 procent en de laatste zelfs nog met over- heidsgarantie voor rente en aflossing, gingen de boot in en kwamen op circa 98 pro cent in de handel na een emissiekoers van 99 procent Het rendement kwam hier door even boven de 8 pro cent. Later in de week voltrok zich een belangrijk herstel waar door de obligatie-index bo ven het slot van de vorige week kwam te liggen. Door dat ook de gulden zich uitste kend weet te handhaven opi de buitenlandse valutamark ten kan een discontoverho ging naar alle waarschynlyk- heid vermeden worden. Zoals opgemerkt hield de aan delenmarkt zich in Amster dam goed. Het is thans de be kende stilte van een paar we ken voor het losbarsten van het dividend- en jaarversla- genseizoen. Met enkele jam merlyke uitzonderingen als de Rijn Schelde-Verolme en de KBB Byenkorf is de te neur van de tot dusver be kend geworden resultaten over 1982 sterk meevallend Smit Internationale, Océ van der Grinten en Ahold lieten zelfs zeer fraaie resultaten zien. Doordat Ahold deze uit komst laat uitmonden in een vry zware aandelenemissie van één op vier tegen de hoge koers van 110.- gulden, zakte de koers een kleine f 10,- in. Maar Smit Internationale kwam van f 48.- op circa f 55.- terecht Ook Océ van der Grinten steeg een paar gul den. Opmerkelyk goed lagen aande- len Koninklyke Petroleum in de markt die van f94,- naar de f 100,- begonnen op te lo pen. Een opmerkelijk herstel tot meer dan f5. boekten Wessanen. ABN. NMB. ACF en Meneba. Nyverdal ten Ca- te steeg f 5,- op een hoger re sultaat en meer dividend. Gist-Brocades bep door bui tenlandse vraag rond f 10.- op naar nieuwe historische top pen boven de f 140,- Vast ook waren de aandelen in de au tohandel door het succes van de RAI. Een misser vormde helaas de ineenstorting van het Ryn-Schelde-Verolme- concern met een koersaf- braak van het aandeel tot drie gulden. i

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23