LEIDSCH DAGBLAD Onrust blijft rond Sharon Politie Londen zoekt nog naar 13 lijken Kerstmis door gezin vastgehouden en mishandeld Israëlische ambassadeur in YS nu op defensie? ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 37010 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden 'Voor tol.nrs. z>e ootolon 28 PAGINA'S Suizebollen in Florida PAGINA 13 "Inleveren kost geld, maar bij ons levert inleveren geld op", zo luidde onlangs een advertentie van de zoveelste winkel in tweedehands kleding. In de Leidse regio schieten ze de laatste maanden als als paddestoelen uit de grond. En (bijna) niemand schaamt zich er nog voor om er even binnen te lopen. Een ware trend. PAGINA 15 Welkom in Ghana n* den van de Leid se vuilverbran ding tot as. Soms zijn er zeer op merkelijke zaken tussen te vinden. t ki ken er een dagje rond. DEN BOSCH (ANP) - De politie van Den Bosch heeft een vijftig jarige vrouw uit die plaats, twee van haar dochters en één van haar zoons aangehouden in ver band met poging tot doodslag, ernstige mishandeling, vrijheids beroving en diefstal. Zij worden ervari verdacht een zeventienja rig meisje uit Den Bosch van Kerstmis tot begin deze week in hun woning te hebben gevan gengehouden en mishandeld. Dit heeft de Bossche politie mee gedeeld. De politie kreeg begin deze week een tip dat er in een woning in Den Bosch een meisje tegen haar zin werd vastgehouden ën dat dat meisje mishandeld was. In de woning trof de politie het 17-jari- ge meisje C.K. aan dat volgens de politiewoordvoerder, er bijzon der slecht aan toe was. Het meis je was kaalgeschoren, één van haar oogkassen was gebroken en over haar hele lichaam vertoon de zij wonden en littekens van mishandelingen. Uit het onderzoek bleek dat het meisje sinds Kerstmis door de fa milie V. werd vastgehouden om dat men haar ervan verdacht schuldig te zijn aan de arrestatie van een 18-jarige en een 19-jarige zoon van mevrouw V. Deze twee zoons zitten in het Huis van Be waring in Den Bosch op verden king van geweldsmisdrijven. Het meisje, dat met één van deze jongens bevriend was en alleen op kamers woonde, werd door mevrouw V. uitgenodigd bij haar te komen wonen omdat ze an ders zo eenzaam zou zijn. Het niets vermoedende meisje was met de kerstdagen naar de fami lie gegaan. Sinds dat moment was zij hun gevangene. Volgens de politie is zij meerdere malen half gewurgd. Verder was ze o.a. afgeranseld met de platte kant van een zwaard. Rus loopt over NEW YORK Een Russische functionaris, werkzaam op het secretariaat van de Verenigde Naties, heeft politiek asiel ge vraagd in de Verenigde Staten. Dat heeft een woordvoerder van de V.N. gisteren meegedeeld. De Rus, de 45-jarige Wladimir Ya- kimetz, werkte op het plannings- en coördinatiebureau van het VN-departement voor internatio nale politieke en sociale zaken. Hij was sinds 1979 in dienst van de V.N. Winters AMSTERDAM Ondanks de economische malaise zijn gisteren en vandaag veel Nederlanders naar het buitenland vertrokken om daar hun krokusvakantie door te brengen. Vooral busmaatschappijen profite ren van de vakantietrek die in de meeste gevallen naar wintersportgebieden voert. Op de foto: instappen op het Amsterdamse Stadionplein. Overigens deden zich gisteren nauwelijks problemen op de Nederland se wegen voor al vielen er drie gewonden bij acht ongevallen. In West-Duitsland daarentegen waren de wegen overbezet en ontstonden er rond München files variërend van 20 km (vanuit Stuttgart) tot 50 km (naar Salzburg). Omdat dit weekeinde het carnaval losbarst wordt zowel in Nederland als in West- Duitsland extra drukte op de wegen verwacht. Het weer blijft dit weekeinde zijn win ters karakter behouden. Vannacht en ïnorgenochtend zal het licht tot matig vriezen en in de middag komt de tem peratuur iets boven het vriespunt uit. Verder zal het droog en zonnig zijn. 13 februari Zon op: 8.01, onder: 17.49 uur. Maan op: 8.42, onder: 18.10 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.36 en 15.46 uur, laagwater om 11.55 uur. 14 februari Zon op: 7.59, onder: 17.51 uur. Maan op: 9.03, onder: 19.20 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.17 en 16.24 uur, laagwater om 0.07 en 12.33 uur. LONDEN (GPD) - Terwijl de poli tie gisteren in een huis en een tuin in Noord-Londen een uitge breide zoektocht is begonnen naar de overblijfselen van moge lijk 13 jonge mannen, is de man die van deze en nog drie andere moorden wordt verdacht, offi cieel in staat van beschuldiging gesteld. Het gaat om de 37-jarige Dennis Andrew Nilsen, een ex-politie- man die thans als adviseur bij een arbeidsbureau werkt. Hij is gisteren formeel beschuldigd van de moord op de 20-jarige Ste phen Sinclair, wiens in stukken gehakte lijk, samen met de res ten van nog twee jonge mannen, eergisteren in een riool werd aan getroffen. n een bij het riool gelegen huis, in dc Noordlondense wijk Muswell Hill, zijn ook gisteren nog in plastic zakken en theekisten ver pakte lichaamsdelen van deze drie slachtoffers van de massa moordenaar aangetroffen. Poli tiemensen omschreven wat ze in het huis, waar Nilsen een kamer bewoonde, zagen als: „Ongeloof lijk sinister". De stank in de kamer waar Nilsen woonde, is volgens deze politie mensen niet te harden. Een van hen: „Ik kon niet langer dan een paar minuten in de kamer blij ven, alleen al vanwege de stank". Het was deze penetrante geur die twee dagen geleden tot de ont dekking van de lijken in het riool leidde. Maar Scotland Yard is nu veel meer geïnteresseerd in wat zich heeft afgespeeld in een ander huis in Noord-Londen, in de wijk Cricklewood. Kennelijk op basis van bekentenissen van Nilsen wordt gevreesd dat in het huis, en de tuin daarachter, zich de stoffelijke overblijfselen van nog eens 13 jonge mannen bevinden. Nilsen woonde twee jaar geleden in dat huis. Bewoners van nabu rige huizen hebben gisteren ver klaard dat in de tijd dat de ex- politieman er woonde, 's nachts in de bewuste tuin geregeld vuurtjes werden gestookt. De Voor de suksesvolle verkoop van uw huis. VKHHOKVHM '"weet van wonen VERHOEVEN Makelaardij in onr goederen b Stationsplein 22 2312 AK Leiden 1071)14 34-1 JERUZALEM (GPD/AFP/Reuter) - Minister Sharon blijft voorlopig in het Israëlische kabinet zitten, zij het niet als minister van defensie. Voor die functie zijn twee kandidaten genoemd: de huidige ambassadeur in Was hington, Moshe Arens, en premier Begin zelf. Met het handhaven van Sharon als bewindsman (zonder portefeuil le, maar mogelijk met de op dracht de bezette gebieden te be heren) is de roep om zijn aftre den blijven bestaan. Het wach ten is nu op een beslissing van de Knesset (het Israëlische parle ment), die de 'overplaatsing' van Sharon moet goedkeuren. Niet duidelijk is of daarvoor een par lementaire meerderheid te vin den is. Afvallige Likoed-Knes- setleden hebben al laten weten hiermee niet akkoord te gaan. Onzeker is het of de Nationaal Religieuze Partij aanvaardt dat Sharon op de een of andere ma nier in het kabinet blijft. De regering heeft overigens for meel gesproken voldaan aan de aanbevelingen en conclusies van het rapport-Kahane. De commis sie zegt niet dat Sharon moet af treden als minister. In het rap port staat dat Sharon de „geijkte gevolgtrekkingen hieraan moet verbinden". En omdat zulks al leen met zijn ministerie te maken heeft, is er niets tegen dat hij mi nister blijft. De mogelijkheid dat Begin zelf de post defensie overneemt is on middellijk aanleiding voor nieu we kritiek, omdat de premier zelf niet brandschoon uit het rap port-Kahane tevoorschijn is ge komen. De huidige ambassadeur in de V.S., Arens, wil in beginsel wel, maar voelt er niet veel voor de hete adem van Sharon in zijn nek te voelen, als Sharon ten minste deel blijft uitmaken van het kabinet. Afwachtend De verwachting is, dat de onrust weer zal oplaaien als de herinne ring aan de dood van een demon strant, donderdag, zal zijn ver vaagd. Bij de begrafenis van het slachtoffer gisteren in Haifa lie pen vice-premier Levi, leden van de Knesset, vertegenwoordigers van alle politieke partijen samen met duizenden sympathisanten van Vrede Nu achter de baar van de vermoorde demonstrant. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen hebben intussen afwach tend gereageerd op het aftreden van Sharon als minister van de fensie. Nu hij aanblijft als be windsman hangt volgens een woordvoerder veel af van "hoe ver hij zal gaan". Een officieel commentaar bleef in verband met de onduidelijkheid rond Sharons positie uit. De gehele tuin is met zeilen over dekt, en de grond wordt vanaf gistermiddag met spaden en cen timeter voor centimeter nage zocht. Maar ook in het huis zelf, dat nog recentelijk geheel is op geknapt, is een minutieus onder zoek begonnen. De politie in Londen heeft inmid dels gisteren honderden tele foontjes gehad van ongeruste fa milieleden van in de Britse hoofdstad zoekgeraakte jonge ren. Het enige slachtoffer van de- veelvoudige moordenaar van wie de identiteit bekend is, Stephen Sinclair, was een van de vele jon geren die jaarlijks uit de provin cie naar Londen trekken en daar dan 'verdwijnen'. Veel van deze jongens - en meisjes - leiden een zwerversbestaan, en worden, als familieleden naar hen navraag doen, als vermist opgegeven. Zo werden vorig jaar meer dan 5500 personen als ver mist genoteerd. Aan het eind van dat jaar was van 826 van hen nog niets vernomen. Dit gegeven kan verklaren waarom zo'n groot aantal moorden zo lang onont dekt kon blijven. Noodweer én goudroof in VS MIAMI/WASHINGTON (AFP) - Noodweer met sneeuwstormen in het noordoosten (New York en Washington) en overstromingen aan de westkust hebben gisteren de Verenigde Staten getroffen. De sneeuwstormen waren de zwaarste in veertig jaar. Onder dekking van een zware onweers- storm in Miami in het zuidoosten werd intussen de waarschijnlijk grootste goudroof in de geschie denis van de VS uitgevoerd. Bij een juwelier in Miami (Florida) werd in totaal voor ongeveer 400 kilo aan goud in staven en edel stenen ter waarde van zes tot ne gen miljoen dollar weggehaald. Het vorige record stond op 360 kilo. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO noemde het een "goe de zaak" dat Sharon aftreedt Een woordvoerder in Algiers voegde er aan toe dat "nu ook de terrorist Begin moet vallen". De Egyptische minister van buiten landse zaken Ghali sprak de hoop uit dat het ontslag van Sha ron wordt gevolgd door het te rugtrekken van de Israëlische troepen uit Libanon. Egypte, het enige Arabische land dat diplo matieke betrekkingen met Israël onderhoudt, trok in september na de massamoord in de Pale stijnse kampen in Beiroet zijn ambassadeur in Tel Aviv terug. Premies voor koopwoningen fors omlaag DEN HAAG (GPD) - De maximale premies die de overheid ver strekt voor de aankoop van pre miewoningen zijn met ingang van gisteren fors verlaagd. Deze verlaging is veroorzaakt door de gedaalde rentestand en de verla ging van de huursubsidies. De maximale premie voor premie- A-woningcn wordt gebracht op f8400 (was f 10.900). De premie voor premie-B-woningen wordt verlaagd van f5500 naar f4500. Daar staat tegenover dat de jaar lijkse verlaging van de premie geen f 500 maar f 300 zal gaan be dragen. De laagste B-premie wordt betaald indien het inkomen niet meer be draagt dan f70.000. De hoogste B-premie kan worden verkregen bij een inkomen van f41.500 in dien men in het westen woont en f39.500 in de rest van het land. Dat is tevens de benedengrens voor de A-premie. Wie minder dan f 29.800 (respectievelijk f 27.800) verdient, krijgt de maxi male A-premie. PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit hout-oven. Uniek in Leiden!! Vlees- en vis-specialiteiten. Iedere avond speelt de zanger/gitarist DINO DA CAPRI In Leiden Gevaarlijk niespoeder in plaats van salmiak LEIDEN - Zware hoofdpijn, oogklachten en in één geval zelfs verlammingsverschijn selen. Dat waren de klachten waarmee vier Leidse jongens in de leeftijd van tien en jaar donderdag te kampen kregen, nadat zij niespoeder hadden ingeslikt, in de onderstelling dat het salmiak betrof. De niespoeder was meegeno men door een leerling van de Ducdalf, de school aan het Regenboogpad in de Meren* wijk. Hij had de poeder van een oudere broer gekregen. Hij gaf zijn vier mede-scho lieren er wat van op de hand, om het af te likken. De poe der had ongeveer dezelfde kleur als salmiak en rook er zelfs naar. Al kort daarop kregen de jon gens last van hevige hoofd pijn. ze konden nog maar slecht zien en één van hen kreeg verlammngsverseh ij n - selen aan de benen. De schoolleiding schakelde het gezondheidscentrum in de Merenwijk in, maar wachtte de komst van een arts niet af. gezien de ernst van de zaak. Onderwijzers brachten de jongens naar het academisch ziekenhuis. Drie van de vier konden na onderzoek naar huis; de vierde moest de nacht in het ziekenhuis door brengen en kon gisteroch tend pas weg. Voorlopig moeten ze onder controle blijven. Eén van de ouders schakelde gisteren de politie in. Die ging op onderzoek en ont dekte dat de niespoeder was gekocht in een Leidse winkel voor feestartikelen De poe der wordt verkocht in flacons die in een roodgeel doosje zit ten met daarop de aandui ding: niespoeder. De flacons worden echter ook los ver kocht, voor zeventig cent per stuk. Op deze klein. flaCQIU (vier centimeter lang, nog geen centimeter dik) staat geen enkele aanduiding. Ze zijn voorzien win een knal- geel dopje. De poeder is af komstig uit een Westduitse fabriek. De politie heeft de Keurings dienst voor Waren in Haar lem ingeschakeld om de poe der te laten onderzoeken. De mogelijkheid wordt nage gaan om de fabrikant te ver plichten op de flacons de aan duiding niespoeder te zetten en er aan toe te voegen dat in wendig gebruik levensge vaarlijk kan zyn. red»*"' oboonen*"1 >tuuf mi| uw 4oteer mt| vc Vóór hel abonnement Ingaat, ontvang de krant twee weken grat LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1