c Doodvonnis voor dierencrematorium lijkt getekend De roep van de revolutie Ghana's gedeporteerden niet écht blij ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 Extra Het dierencrematorium in Stompwijk - het enige dat Zuid-Holland rijk is - lijkt geen lang leven meer beschoren. De gemeente Leidschendam, van waaruit Stompwijk wordt bestuurd, stond nauwelijks drie jaar geleden de komst van twee verbrandingsovens voor dierenkadavers toe. Op het bewuste terrein mochten bovendien enkele dierenverblijven worden gebouwd. Alleen de eigenaar, Ton van der Made, mocht er met rijn gezin niet bij gaan wonen. Niettemin nam Van der Made zijn intrek in een aangrenzende houten directiekeet. De Raad van State stelde hem later in het gelijk, maar tikte tegelijkertijd de gemeente Leidschendam op de vingers. Die had nooit een crematorium en een dierenpension in dit landelijk gebied mogen toestaan. Sindsdien wordt aan Van der Made geen enkele vergunning meer verstrekt en lijken de laatste dagen van het dierencrematorium aangebroken. Jan Westerlaken nam er eens poolshoogte. door Jan Westerlaken Zachte, stemmige muziek van Chopin klinkt op de achtergrond. Een hoge, metalen schoorsteen blaast een reukloos rook- pluimpje uit over de pol der. Het crematorium in Stompwijk is in vol be drijf. De dierenambulance draait voorzichtig het ter rein op om op het aller laatste moment nog enke le dode huisdieren af te le- Misschien nog een paar maan den, dan is het voorbij. Het crematorium en het dieren pension moeten weg. Ze pas seri niet in de polder. Nu de gemeente Leidschendam een ferme uitbrander van de Raad van State heeft gekre gen (verbranden van kada vers hoort niet thuis in het groene landschap), is haar er alles aan gelegen om het be drijf zo snel mogelijk te onra- felen. Die ontmanteling is al begon-, nen. Hokken die met toe stemming zijn gebouwd (al leen was de vergunning nog niet afgegeven) zijn inmid dels weer afgebroken. Wat is het volgende dat eraan moet geloven? Eigenaar Van der Made weet het niet. Maar hij vreest dat het de verbran dingsovens wel eens zouden kunnen zijn. Want die zijn dit jaar aan vernieuwing toe. Leidschendam heeft echter al laten weten nergens meer toestemming voor te zullen geven. Emoties Het donkerblauwe kostuum met vest, wit overhemd en stropdas waarin Van der Ma de is gekleed, past in de sfeer van het crematorium. Hoe wel hij beweert geen behoef te te hebben aan rouwkle ding, loopt hij er toch in rond. "Begrijp wel", zegt hy, "dat je een bedrijf als het mijne niet zonder emoties kunt leiden. Echt hoor, er komen hier mensen die er werkelijk ka pot van zijn dat hun huisdier dood is. Je moet ze opvan gen, troosten, je geeft ze een kop koffie te drinken. Maar gemakkelijk is dat niet. Voor al in het begin raakten mijn vrouw en ik er heel erg bij be trokken. Zaten we ook met tranen in de ogen. Gelukkig kunnen we er nu wat afstand van nemen. Kijk, dat dode beestje doet me niet zoveel, maar ik heb wel te doen met de baas achter het dier." Cremeren van dierenkadavers. Hand over hand neemt het toe. Mensen willen hun huis dier waarvoor ze jaren heb ben gezorgd, niet in een grote ton met ander vuil naar naar de destructie laten afvoeren. Van der Made krijgt van heinde en verre telefoontjes of hij gestorven beesten wil komen ophalen. Hij heeft daar heel wat werk aan. Een paar dagen in de week rijdt hij door het land naar adres sen die hem hebben ge vraagd langs te komen. Het crematorium krijgt jaar lijks zo'n zesduizend honden, katten of andere huisdieren voor verbranding aangebo den. De Leidse universiteit maakt ook gebruik van Van der Mades diensten. Proef dieren, behalve die welke met radio-actieve stoffen zijn behandeld, worden naar Stompwijk afgevoerd. Behoefte is er zeker aan het cre matorium. Wat Leidschen dam betreft lijkt het weinig uit te maken. Zodra Van der Made een verzoek doet, wordt er geschermd met de uitspraak van de Raad van State. Niets is meer mogelijk. Woning Het geharrewar begon rond het wel of niet bij het cremato rium en de hondenhokken mogen wonen. Van der Made had geen vergunning, maar woonde wel bij zijn bedrijf in een directiekeet. Om een oog je in het zeil te kunnen hou den. Dat mocht niet, zei de gemeente. De eigenaar van het crematorium stapte naar de Raad van State en kreeg te horen dat hij er wél mocht wonen. Leidschendam kreeg een uitbrander in een totaal onverwachte richting: hoe de gemeente het in haar hoofd had gehaald zo'n bedrijf toe stemming te geven zich in het agrarische gebied te ves tigen. Nu Van der Made hokken zon der schriftelijke goedkeuring heeft neergezet, maar wel met een mondelinge toezeg ging, is de beer los. "Ze pro beren me de strot dicht te knijpen", reageert hij boos. "Natuurlijk, achteraf gezien zeg ik: ik had moeten wach ten op die vergunning. Maar dat duurde zo lang en ik had die ruimte dringend nodig. Dus ben ik begonnen. Ten slotte had ik een mondelinge toezegging." Voor wethouder Van Nievelt van Leidschendam ligt het duidelijk: "Die man is buiten zijn boekje gegaan. Die hok ken moesten dus worden ge sloopt. We hebben inderdaad toestemming gegeven voor een bedrijf op die grond aan de Dr. Van Noortstraat Voor pluimvee en een dierenpen- sionnetje. Wat is er van te recht gekomen? Niets! Pluimvee zie je er niet. Maar er staat wél een crematorium. Dat past niet in die buurt. Dus moet het weg." Soepel Een wat late reactie van de ge meente. Mevrouw Van Nie velt, de verantwoordelijke wethouder: "We zijn aanvan kelijk soepel geweest Daar om is het, vermoed ik, anders uitgepakt. Ik vind het triest wat er nu gebeurt. Graag had ik een andere oplossing ge zien. Van der Made gaat ge woon zijn gang terwijl ie mand anders zich wel aan de regels houdt. Zo krijg je toch een chaotische toestand? Stel je voor dat iedereen maar doet wat 'ie wil." De wethouder voelt er niets voor om het bestemmings plan aan te passen zodat de ovens er mogen blijven. Waarom dit harde stand punt? De wethouder "Dan ga je dingen legaliseren die il legaal zijn ontstaan. De zaak wordt dan omgedraaid. Nee, daar beginnen we niet aan. Van der Made wist precies wat wel en niet was toege staan. Nu wij ingrijpen, klaagt hij. Maar hij is onze af spraken niet nagekomen. Die man heeft gewoon de kantjes eraf gelopen. Zo ligt het en niet anders." Waarheen het crematorium dan moet? Van der Made weet het r Ton van der Made in het Stompwijkse dierencrematorium: "Ik zal m'n recht krijgen" niet. Wethouder Van Nievelt zit er ook mee. "Misschien kan hij op een bedrijfsterrein wat beginnen", denkt ze. "Niet in Leidschendam, wij hebben geen ruimte. Ik denk eerder aan Zoetermeer." "Ach, ik zal je vertellen waar aan het mankeert: het is on wil van de gemeente", ver wijt Van der Made. "Het be stemmingsplan is nog niet eens goedgekeurd. Met één pennestreek kunnen ze mijn bedrijf inpassen. Ik heb de indruk dat de gemeente mij hier ten koste van alles weg wil hebben. Weet je wat men heeft gedaan? Men heeft de omwonenden gevraagd om klachten in te dienen. Ja", die komen nu wel los. Dne jaar lang hoorde je geen wanklank. Als je mensen er gens toe aanwakkert, nou, dan willen ze wel even agen- tje spelen." Stank Wethouder Van Nievelt wijst die beschuldiging van de hand. "We hebben Van der Made twee jaar lang gevraagd of hij dat wat niet mocht, waarvoor hij dus geen ver gunning had, wilde corrige ren. Daar heeft hij geen ge hoor aan gegeven. Overigens was dit niet het enige dat speelde en nog speelt. Er is sprake van stankoverlast, ka baal van blaffende honden, verkeer op zondag en geëmo tioneerde mensen die op het weggetje rondlopen. Zeker, er wonen niet zó veel mensen langs die straat, maar ze wo nen er wel voor hun rust. Dan komt er ineens zo'n die- rentoestand, dat kan niet" Boos roept Van der Made uit: "Dus mensen mogen niet meer bedroefd zijn als ze een huisdier hebben verloren? Moet het leven dan alleen maar bikkelhard zijn? Mag je geen emoties meer tonen? Ja, er ryden hier op zondag wel eens auto's. Mensen die een dood beestje brengen. Moet ik dan zeggen: laat maar tot na het weekeinde liggen? Dat kan toch met? En wat die stank betreft: daarvoor moe ten ze maar eens bij m'n buurman gaan ruiken. Hij houdt varkens en die kunnen een aardig luchtje versprei den. Mijn bedrijf ruik je niet, dat geef ik je op een briefje Van der Made heeft nog één pijl op zyn boog. De grond waar op de hondenhokken en ver brandingsovens staan, is zijn eigendom. Na lang wikken en wegen heeft hij besloten hier een dierenbegraafplaats te beginnen zodra alles met de grond gelijk is gemaakt. Mensen die hun dier willen begraven kunnen dan een grafje huren. Tegengas "Ik meen het serieus hoor, maar het gaat wel met een bloedend hart. Ik werk niet graag mee aan milieuvervui ling. Stop je dode beesten on der de grond, dan is dat be paald geen frisse zaak. Als je na een jaar of tien de zaak op graaft vind je nog altijd res ten terug. Op de één of ande re manier moet ik mijn boter ham zien te verdienen. Wat ik nou zo vreemd vind? Dit ge bied is agrarisch. Ik werk toch óók met dieren? Niet al leen dode, maar ook leven de." Van der Made blijft overigens tegengas geven. "De gemeen te heeft me toestemming ge geven hier een bedrijf op te zetten. Daar houd ze aan. Willen ze me koste wat het kost weg hebben, dan stellen ze me maar schade loos. En het personeel moe ten ze een goede afvloeiings regeling bieden. Ik zal m'n recht krijgen. Al moet ik naar de burgerrechter Leidschen dam is aansprakelijk voor wat mü nu overkomt Ik ben niet van plan daarvoor te bloeden." Het verdwijnen van het crema torium is bu heel wat mensen hard aangekomen. Reacties zijn er in overvloed leuke en minder leuke Wat dat laatste betreft: de bank is heel terug- houdend met het verstrek ken van kredieten. Het faillis sement kan elk moment val len. Wéér wyst Van der Made be schuldigend in de richting van de gemeente. "De burge meester wil niet eens meer met me praten. Onlangs liet hij me gewoon zitten en stap te boos de kamer uit Hij heeft nu laten weten dat als ik met hem wil praten, er maar een ander moet komen. Voor mij blijft de deur geslo ten. Hoe gek het misschien ook klinkt, maar de wijk agent met wie ik op goede voet sta probeert nu een be middelende rol te spelen. Nou ja....." Mevrouw Van Nievelt tenslot te: "Het spijt me hoor. Van der Made kon weten wat hem te wachten stond. Heus. die man heeft zijn eigen glazen ingegooid." Happy, dat woord ligt elke Ghanees op de tong be storven. De uit Nigeria ge stuurde man is blij dat hij weer thuis is. En de thuis- blijfster is o zo gelukkig met zijn terugkeer. Zegt ze. Een vrplijk land dat Ghana, zou je denken. Maar waarom wordt die vreugde dan niet uitge dragen? Vanwaar die strakke gezichten? Hoe kun je gelukkig zijn in een land waar je een dag moet werken om één sigaret te bekostigen en die dan nog niet eens kunt kopen om dat er simpelweg niets is, dus ook geen sigaret? Zeep, cedi's (de Ghanese munt eenheid) en sigaretten uitde lend, baan ik me gedurende anderhalve dag een weg door deze in hoofdzaak aan cor ruptie tenondergegane West- afrikaanse staat. Vriendelijke gesprekken, waarbij je veel belangstelling aan de dag legt, werken ook. Maak je van deze mogelijkheden geen ge bruik, dan kom je nergens en bereik je niets. Boeren bbbbi Op de grens van Togo en Gha na begint het direct. Hoewel de grootste mensenstroom ruim één week geleden is ge passeerd, zitten er in de grensplaats Aflao nog een paar honderd mensen op ver voer te wachten. Uren in de rij voor een buskaartje. Ei genlijk heb ik gewoon achter aan te sluiten, maar politie- inspecteur Christian Sado- kwawu biedt uitkomst. Onze relatie is ontstaan tijdens en kele bezoeken aan de doua nepost, waar hij de scepter zwaait als de commandant er niet is. Hij is een driftig baas je. en zeer geinteresseerd in Nederland. ..Want dat zijn toch allemaal boeren hè?" De man heeft genoeg van zijn huidige taak. Hij wil ook boer worden, naar de theorie van luitenant Jerry J. Rawlings, -#r WELCOME TC GH,\: -• Aankomst v lichting thuisreizigers. die sinds zijn coup op 31 de cember 1981 de „groene revo lutie" predikt: iedereen terug naar het land. Na Sadokwa- wu beloofd te hebben in Ne derland naar iemand te zoe ken die machines en geld heeft om met hem in Ghana een boerderij op te zetten - „ik heb een heleboel vrucht baar land" - stelt hij me voor aan de kaartjesverkoper van de bus naar de hoofdstad Ac- Tien minuten later is stoel zes van de vrij luxueuze rege ringsbus bezet door een blan ke. die uit schaamte voor dit voordringen wat stil voor zich uit zit te kijken. De bus stroomt vol met vluchtelin gen. Klapstoeltjes in het gangpad maken dat op elke rij zes personen kunnen zit ten. Gedurende de drieë neenhalf uur durende trip over een grotendeels zeer slechte weg is het vrijwel stil, de meeste passagiers dom-1 Zijns weegs ihhb Alleen de 18-jarige Huseini Mu- sah op stoel zeven presteert het om de hele weg te praten. Volgens hem snijden de Nige- rianen zichzelf in het vlees met het over de grens gooien van de Ghanezcn: „Ik werkte bij een bedrijf waar 10.000 van de 25.000 arbeiders uit Ghana kwamen. Door ons vertrek is de hele boel in el kaar gestort. En zo gaat het bij zestig procent van de fa brieken. Overal zaten Ghane- zen, ze waren goedkoop, goed opgeleid en intelligen ter dan de Nigenanen". Langs de weg staan vele auto's en busjes, soms totaal ver kreukeld. dan weer achterge laten omdat de as of iets an ders het heeft begeven. Het lijkt erop dat de bewoners van de dorpjes en nederzet tingen die we passeten, ge hoor geven aan de oproep van de regering om de land bouw weer op poten te zet ten: hier en daar zijn lapjes grond in cultuur gebracht. De bus rijdt Accra binnen - een zeer uitgestrekte stad zonder echte kern. op de ambassa des na genadeloos vervallen - en wordt opgenomen in het gewone verkeer. Dat deze bus vol gedeporteerden zit, valt niet op. Bij het eindpunt gaat iedereen zijns weegs. Van enige registratie is totaal geen sprake. Rijst Aan Jack Hagan. coordinator van het deze week opgericht- te Ondersteunings en Verde- lings Comité en lid van het repatnenngscomité. de vraag hoe de hulpgoederen ooit nog by de ex-Nigenanen te recht kunnen komen? Hij blijkt een onvervalste opti- door Peter van der Maat mist: „Dat is niet zo moeilijk. In elk dorp is bekend wie er weg zijn geweest. De 'Peop les Defence Committees' (po litieke dorpscomités) zullen ieder in zijn eigen woon plaats registreren en zo ko men we te weten waar de knelpunten liggen; waar dus de meeste spullen heen moe ten". Hagan houdt kantoor in een van de verveloze betonnen gebouwen van de Trade Fair Site in Accra. Het distributie systeem begint te werken, zo toont hy met een groots ge baar. Een paar honderd me ter verderop delen soldaten zakken met 5 kilo rijst en fles sen plantaardige olie uit aan zojuist gearnveerden Joe Kumi (22) is een van hen. In steenkolen-engels zegt hy: „Vier dagen ben ik onderweg geweest en alleen in Benin heb ik water en brood gekre gen Verder niks Hy werkte in Lagos om een ei gen naaimachine te kunnen aanschaffen. „Ik ben kleer maker. Byna had ik genoeg geld om een naaimachine Ifl kopen, maar het heeft me te veel gekost om hier naar Ghana terug te gaan. Ik heb nou byna niets meer". Met de plastic zak rijst is hy in zijn schik Dat er mieren tussen de witte korrels rondkruipen, deert hem niet Groene revolutie Achter de truck met ryst hangt aan een pilaar een afkondi ging van de regering „Mobi lisatie van gedeporteerden om de landbouwrevolutie te ondersteunen". Daaronder zes vragen en opmerkingen. Onder andere: „Wil je wor den geholpen by het verkry- gen van land. een lening en materialen, zodat je je eigen boerderij kunt beginnen?", en „Wil je als betaald arbei der op een boerdery te werk worden gesteld?", zo ja „Geef je op by het arbeidsbureau in je streek", want „De groene revolutie moet slagen' De jongens in de Trade Fair Si te plukken met graagte myn doosje sigaretten leeg Voor lopig zullen het wel de laatste rokertjes zijn De kiosken en winkels zijn zowat allemaal gesloten De schappen in een groot warenhuis zyn onge vuld. Arm en njk moeten evenveel moeite doen om iets te eten te bemachtigen De echtgenote van de sinds de revolutie gevangen zittende vroegere minister van bin nenlandse zaken Daniels klaagt steen en been: „De he le dag ben ik bezig met het zoeken naar eten Het is af schuwelijk Twintig jaar te rug. toen ik hier vanuit Enge land kwam. was de weelde ongekend. Er is niets meer Voorbeeld Ooit was Ghana het rykste land van Afrika. Het was een voor beeld voor alle andere lan den Potentieel is het nog steeds zeer ryk. De grond be vat grote hoeveelheden goud - in het koloniale tydperk heette het niet voor mets Goudkust en andere delf stofTcn Het klimaat is zeer gunstig Grote waterkracht centrales zyn in staat goedko pe energie te leveren En de gemiddelde Ghanees is intel ligent en ontwikkeld M -ar het instorten van de caca- omarkt. de corruptie en de bureaucratie hebben het land de das omgedaan Van dat laatste een sterk staaltje bij een busbedrijf met 50 bussen werken meer mensen dan het wagenpark kan vervoeren

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17