"Invloed op het bestuur zal nihil zijn" Jan Arnouts gaat aan kop Stop je vrije tijd in een nieuw bankstel C s"°" Thea Limbach neemt voorsprong Reker opvolger Libregts TRAINER Spelers achter Kraay PAGINA 10 INZELL (ANP) - Na de eerste dag van de selectiewedstrijd om een plaats in de Nederlandse ploeg voor het toernooi om het wereld kampioenschap schaatsen voor dames heeft Thea Limbach een ruime voorsprong (1,65 punt) ge nomen op Ineke Kooiman. Beide rijdsters verbeterden op twee af standen hun persoonlijke re cords. Door de 500 meter af te EINDHOVEN (ANP) - Jan Re ker, de huidige assistent- trainer bij PSV, zal Thijs Li bregts bij de Eindhovende eredivisieclub als hoofdtrai ner opvolgen. De 34-jarige Reker en PSV kwamen giste ren een één-jarige verbinte nis overeen. Op 1 juli treedt hij in deze functie in dienst. Reker is in de periode van 1972 tot 1983 al tien jaar als assis tent-trainer actief bij PSV. In het seizoen 1977/'78 maak te hij een uitstapje naar FC VW, waar hij één jaar als hulptrainer fungeerde onder Rob Baan. leggen in 42,6 seconden sloeg Limbach een gat van bijna twee punten met haar tegenstandster, die 44.4 seconden noteerde. Kooiman kon dat verlies op de 3000 meter maar ten dele goed maken: 4.38.6 tegen 4.39.5. De profs hebben op schrift gezet dat zij het niet eens zijn met de gevolgde procedure in deze zaak (waarin zij niet werden gehoord) en stellen dat Kraay op de een of andere manier bij de Rotterdam se club betrokken moet blijven. De Feyenoorders hebben niet de il lusie dat ze veel zullen bereiken met deze voor de voetbalwereld ongewone uiting van solidariteit. „We willen alleen dat er nog eens over dat besluit wordt nage dacht", aldus aanvoerder Ben Wijnstekers. „Dat brengen we op deze manier naar voren omdat we niet eerder zijn gehoord. Wij vinden dat het bestuur ons toch minstens in deze zaak had moe ten kennen en nu dat niet is ge beurd, brengen we ons stand punt op deze manier onder de aandacht. We vinden dat het goed gaat met Kraay en dat wil len we ook graag zo houden. Alle selectiespelers zijn het eens met dat standpunt". Boycot Het houdt in dat het Feyenoord-be- Vandaag ontmoet het tweetal el kaar op de 1500 en de 5000 meter. Op het spel staat de vierde start plaats bij de wereldtitelstrijd van voigende week in Karl-Marx- stadt. Ineke Kooiman eindigde als vierde tijdens het toernooi om het Nederlands kampioen- stuur steeds geisoleerder komt te staan. Eerder namen de club- sponsors en supporters al af stand van het besluit. De fans hebben zelfs opgeroepen tot een toeschouwersboycot. Ze willen voor Feyenoord-FC Twente (de eerstvolgende thuiswedstrijd van de Rotterdamse club) de monstratief seizoenkaarten ver scheuren en willen de Kuip bij dat duel leeg houden. De spelers is gevraagd zich achter deze actie te stellen. „Maar daar kunnen we natuurljk niet achter staan", zegt Wijnstekers. „Dat zou Kraay zelf trouwens ook niet willen". Kraay wil dat inderdaad niet („de spelers moeten zo goed mogelijk blijven presteren, dat is hun be lang en mijn belang") en denkt ook niet dat al die acties ook maar iets zullen uitmaken. „Het is wel erg fijn te weten dat zoveel mensen met me meeleven, maar de invloed daarvan op dit be stuur zal nihil zijn". PAUL DE TOMBE. schap en bereikte daardoor ten koste van kernploeglid Limbach (vijfde) het EK-toernooi. Hoewel Kooiman sindsdien geen vorm verlies toonde, besloot de be leidsgroep training op initiatief van coach Louwmans dat zij zich in een klassementsstrijd tegen LEIDEN - Unitas Leiden heeft voor de voetbaljaargang 1983/84 alvast een trainer vastgelegd. De club van Cor Sip, die lange tijd zonder trainer door het leven ging, heeft overeenstemming be reikt met LFC-er Bles Zuma. De donkere voetballer zal niet alleen de training voor zijn rekening gaan nemen, maar ook zelf in het eerste elftal gaan spelen. Richard van Polanen van UVS is door bondscoach Bert van Lingen geselecteerd voor het Nederlands elftal van veertien en vijftienjarigen. Dennis Miras (Quick Boys), Walter van der Weyden Limbach in Inzeil opnieuw moest bewijzen. De al voor het WK-toernooi ge plaatste Ria Visser (net als Alie Boorsma en Ina Steenbruggen) sprintte mee (43,4 seconden) en reed vervolgens een 1500 meter in 2.10,2. Ook Visser scherpte daarmee haar persoonlijke top tijden aan. (Woubrugge) en Michel van Haaren (Katwijk) maakten al deel uit van deze groep. Zege Peeters ROURET (ANP) - De ploeg van Peter Post blijft in Frankrijk de ene na de andere overwinning binnenhalen. Gisteren was het de beurt aan de Belg Ludo Pee ters, die de tweede etappe van de Ster van Bessèges op zijn naam schreef. Peeters legde de 135 ki lometer met finish in Rouret af in 3 uur, 51 minuten en 10 secon den. Hij had een voorsprong van 1 minuut en 31 seconden op Leo van Vliet. MADRID - De kans, dat West-Bra bant in de wereldtitelstrijd band stoten, eind maart in Rucphen, twee streekgenoten kan aanmoe digen, is op de tweede dag van het toernooi om het Europees kampioenschap in Madrid be hoorlijk toegenomen. Hans Vul- tink, één van de drie Nederland se deelnemers, verloor gisteren definitief het uitzicht op de fina leronde. Jan Arnouts en Christ van der Smissen hielden deze perspectieven intact en kunnen bij het bereiken van de eindstrijd de twee voor Nederland bestem de plaatsen voor Rucphen inne- De Nederlandse kampioen, Hans Vultink, zal dan afvallen. Vultink verloor nu achtereenvolgens van Vierat en Dielis. Tegen de Frans man kwam de Twent niet op temperatuur, tegen wereldkam pioen Dielis waren warme han den niet voldoende voor de over winning. De Vlaming brak met een superscore van 92 carambo les het ritme van Vultink, die desalniettemin nog kansrijk de slotfase inging. Dielis plaatste zich door die overwinning (200-193) gisteren als enige al voor de finale groep van vier bil jarters. De overige drie namen konden na vier ronden nog niet worden in gevuld. In poule A (de groep-Die- Üs) verloor de ongeslagen Vierat in de vierde ronde verrassend van de onderaanstaande Oddo. De nummer drie van het EK ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 driebanden in Duinkerken is voor de laatste groepsronde (te gen Dielis) nog afhankelijk van de grillen van de Oostenrijkse veteraan Johann Scherz. In poule B kampen Arnouts en Van der Smissen nog met het hi- nerlijke verweer van Zenkner. De Duitse kampioen bleef net als Arnouts in de eerste drie ronden ongeslagen, maar had in de daar opvolgende ronde geen verweer tegen het geweld van Van der Smissen. De titelverdediger, die in de laatste ronde de teleurstel lend spelende Grethen treft, kwam door die verrichting op ge lijke hoogte met Zenkner (zes punten). De Westduitser treft vanmiddag Arnouts, die op de tweede dag via zeges op Grethen en Esteve zonder puntverlies bleef. Arnouts, die in Madrid zijn "herkansing" voor Rucphen ui terst koelbloedig benut, zal bij een kleine nederlaag Zenkner al van zich af kunnen houden. Zijn voorsprong van twee wedstrijd- punten en zijn sterkere moyenne (8.08 tegen 6.76) staan daar borg Stand xn poule A: 1. Dielis 8 punten. 92 hoogste serie, 13 11 moyenne; 2. Vierat 6, 38, 5.71; 3. Scherz 4, 40, 5.99; 4.'Vultink 2. 74, 6.87; 5. Oddo 2. 24. 5.96; 6. Albert 2, 35, 5.63. Stand in poule B: 1. Arnouts 8 punten, 48 hoogste serie, 8.08 moyenne; 2. V.d. Smissen 6, 45! 9.40; 3 Zenkner 6, 60. 6.76; 4. Grethen 2 54. 6.11; 5. Esteve 2, 23, 4.33; 6. Thoeger- sen 0. 22. 4.11. ADVERTENTIE Voetbalvereniging Leiden zoekt voor het seizoen 1983-1984 een gediplomeerd voor de A en B junioren selecties. Sollicitaties te richten aan E. Immink, Jan Palachstraat 34, 2332 ZC Leiden, telefoon 071-311898. ROTTERDAM (GPD) - De selectiespelers van Feyenoord hebben zich en bloc achter Hans Kraay geschaard. In een gisteren verstuurde brief aan het stichtingsbestuur tekenen de voetballers formeel protest aan tegen het besluit om het contract met de trainer niet te verlengen. Vulting uitgeschakeld Hans Kraay: "Het is fijn te weten dat zoveel mensen met me meeleven, naar de invloed daarvan op dit bestuur zal nihil zijn". Zuma trainer Unitas Leiden De traditionele meubelmakers in ons land hebben het niet ge makkelijk. Het Nederlandse meubel moet opboksen tegen goedkope import uit Scandina vië en vooral uit het Oostblok. En wanneer de consument dan besluit wat langer met zijn bankstel te doen of het klassie ke meubel vervangt door een simpeler model van mindere kwaliteit, betekent dat voor de Nederlandse meubelindustrie extra grote problemen. Het afgelopen jaar bleken er in Culemborg, centrum van de meubelindustrie, verschillen de bedrijven het niet te kun nen bolwerken. Ze gingen fail liet. Hoewel er signalen zijn dat het ergste achter de rug is, al thans in de meubelbranche, noemt mr. H. N. van Slinger- landt de situatie nog steeds „super slecht". Van Slinger- landt is directeur van de DEM- meubelfabriek in Culemborg. Zorgen over zijn eigen bedrijf maakt hij zich niet, hoewel het ook bij DEM minder gaat. „Het is natuurlijk van groot be lang dat we onze kosten in de hand houden", zegt hij, „maar veel belangrijker is het ontwik kelen van nieuwe ideeën". DEM is een middelgroot be drijf en al sedert 1948 gespecia liseerd in het vervaardigen van zitmeubelen. Vijftien jaar gele den begon DEM als een van de eerste meubelfabrikanten in Nederland met het recht streeks leveren aan de consu ment. Dat betekende een door braak in een toch wat traditio nele markt. Nu komt DEM met een initiatief dat opmerkelijk genoemd kan worden. Het doe-het-zelf-meu- bel. Het gaat daarbij niet om het in een doos verpakte mee- neemmeubel dat met een schroevedraai er in elkaar ge zet kan worden, maar om ge heel gestoffeerde klassieke en moderne zitcombinaties. Van Slingerlandt: „De bedoeling is dat de consument het door hem of haar gekozen meubel bij ons in elkaar komt zetten. Met gebruikmaking van ons gereedschap en deskundige hulp van DEM-personeel. Af hankelijk van wat er gemaakt gaat worden is een gemiddelde doe-het-zelver een paar dagen in de werkplaats van DEM be zig met het bouwen van zijn ei gen meubels". Vrije tijd „Het is niet alleen het financiële voordeel", zegt Van Slinger- landt, „maar wat mij vooral voor ogen stond was het men sen mogelijk te maken een deel van hun vrije tijd zinvol te vullen. En laten we wel wezen, de mensen krijgen steeds meer vrije tijd, al dan niet vrijwillig. En waarom dan niet als je aan een nieuw bankstel toe bent een deel van die vrije tijd in dat bankstel investeren, waardoor je voor een lagere prijs een be tere kwaliteit in huis kunt ha len met de voldoening van het zelf gemaakt te hebben". Helemaal zelf maken gebeurt na tuurlijk niet. Het hout wordt op maat gezaagd, de meubel stoffen op maat gesneden. In de toonzaal van DEM wordt de gewenste combinatie samen gesteld en dan wordt afgespro ken in welke periode er in de werkplaats van DEM gewerkt gaat worden. Die werkplaats ligt naast de bestaande fabriek in een oude timmerfabriek die werd opgeheven. De eerste dag begint met instructies over ge bruik van gereedschappen en de grondbeginselen van het stofferen. Dan naar de meubelmakerij waar de op maat gezaagde on derdelen van de romp van het bankstel in elkaar gezet wor den en waarbij opgestelde voorbeelden en de aanwezige DEM-meubelmaker behulp zaam zijn. Drie dagen Als de romp klaar is verhuist de doe-het-zelver naar de stoffeer- derij waar ook weer voorbeel den een overzichtelijk geheel van de verschillende stappen in het stofferen geven. Ook hier is deskundige hulp aanwe zig. Tenslotte volgt na de stof fering de montage waar de laatste hand aan het meubel gelegd wordt. Voor een 1-2-3-zitscombinatie zal een gemiddelde doe-het-zelver drie dagen bezig zijn. Wie hal verwege denkt het niet meer te kunnen kan altijd op de DEM- medewerkers terugvallen. „We sluiten", aldus Van Slinger- landt, „mislukkingen op die manier uit". De besparingen kunnen uiteen lopen van 300 tot 700 gulden, hoewel je eigenlijk niet van echte besparingen kunt spre ken. Dat bedrag wordt immers omgezet in zelfwerkzaamheid. Bijlage krijgen, in de wao of ziektewet zitten of werkloos zijn. Omdat de meubelen voor eigen gebruik bestemd zijn heeft het doe-het-zelven geen gevolgen voor de uitkering mits aan be paalde voorwaarden worden voldaan. Van Slingerlandt heeft zich van te voren op alle mogelijke gebieden georiën teerd en de instanties die hij benaderde hadden geen be zwaar. Van Slingerlandt heeft de zaken goed voorbereid. Bij de door hem samengestelde folder is een bijlage gevoegd die uiteen zet wat de consequenties zijn een uitkering Wie als huurder in een slecht onderhouden woning zit, kan niet zelf de gebreken ophef fen zoals een bewoner van een koopwoning. De ver huurder is verantwoordelijk voor goed onderhoud. Wei gert de verhuurder dat om verschillende redenen, dan kan de huurder hem soms dwingen. Echt eenvoudig is dat niet: Er zijn juridische procedures en er is het wapen van huurwei- gering of huurvermindering. Vaak moet dan wel een advo caat, rechter of huurcommis- sie worden ingeschakeld. Hoe dat allemaal moet, staat beschreven in een brochure Huurders kunnen onderhoud afdwingen van de Landelijke Organisa tie Belangengroepen Huis vesting (LOBH) in Amster dam. In de brochure wordt ook on derscheid gemaakt in ver huurders. Niet alleen specu lanten, huisjesmelkers en kleine huisbaasjes zonder ka pitaal weigeren goed onder houdswerk. Ook gemeenten en woningbouwcorporaties wachten vaak te lang. Dat heeft namelijk het voordeel dat na een aantal jaren van slecht onderhoud de wonin gen toe zijn aan een complete renovatie. Daarvoor krijgen verhuurders extra subsidie. Bovendien zijn ze gerechtigd een huurverhoging te vragen. De brochure probeert ook op dat soort problemen een ant woord te geven. De LOBH is bereikbaar in Am sterdam, tfn. 020-223505. Japans borduren De Japanse borduurtechniek Bunka Shishu, waarbij een holle naald wordt gebruikt, slaat enorm aan bij het pu bliek. Vooral verpleegtehui zen en bejaarden-instellingen blijken er enorm veel belang stelling voor te hebben. Het werk is ook heel geschikt om mee te nemen op vakantie, omdat het zonder bezwaar op elk moment opzij kan wor den gelegd. De importeur hoopt binnenkort zijn pakket ook in handwerkzaken in de ze regio te koop aan te bie den. Wilt u er iets meer over weten bel dan 023-338366. Zo doe je dat Reparatie van beton en steen Als van een betonnen traptre de, een balkonrand of ander uitgebouwd constructiedeel stukken zijn afgestoten, is het zaak deze zo snel mogelijk te repareren. Zowel om veilig heidsredenen als ter voorko ming van verder gaande af brokkeling. Eventueel bloot liggend betonijzer 'transpor teert' nl. de verwoesting naar binnen toe, zodat de schade na korte tijd nog veel groter wordt. 2. Verwijder eerst de losse stuk jes; borstel het oppervlak schoon met een staalborstel. Maak een eenvoudige hulpbe kisting (die u op de volgende tekening ziet) van twee stukjes hout of plaatmateriaal. Als u voor de reparatie een mortel van cement en zand gebruikt, is het goed eerst even 'aan te branden'; het oppervlak in strijken met een dun papje van pure cement met water. 3. Hier (op een hoek) bestaat de bekisting uit twee delen, aan elkaar gespijkerd. Zet hem provisorisch vast (hier gestut door enkele stenen) en vul het gat met specie met 1 deel ce ment op 3 delen zand. Als u een reparatiemortel op kunst harsbasis (zoals Porion) ge bruikt: aanbrengen in lagen van enkele centimeters, die u stuk voor stuk laat uitharden. Verwijder de bekisting pas als de boel hard is. 4. Uitgebroken stenen in metsel werk (en dat kan nog veel erger zijn dan op deze tekening) ont sieren het bouwsel (huis of ga rage) en vormen een bedrei ging. Vocht heeft immers vrij spel en dat leidt tot verwering, slecht functionerende spou wen enz. Herstel dus zulke be schadigingen. Bakstenen van hetzelfde formaat en kleur zijn bij de bouwmaterialenhandel of bouwmarkt verkrijgbaar. 5. Hak de beschadigde stenen met een koudbeitel voorzichtig uit; eerst de ^tenen zelf en daarna de voegspecie. Let erop dat u daarbij de omringende (gave) stenen niet beschadigt. Op een hoek, zoals hier, kunt u direct hakken; als u kapotte stenen binnen een muurvlak moet uithakken, boor er dan eerst een aantal gaten in! 6. Bevochtig het uitgehakte deel voordat u de nieuwe stenen gaat aanbrengen. Gebruik een metselspecie (1 deel cement op 3 delen zand) die niet te nat is aangemaakt. Werk de stenen in het gat en strijk uitpuilende specie weg. Fatsoeneer de voe gen meteen met een voegspij ker. Tussen de nieuwe en de oude stenen zal wel wat kleur verschil bestaan, maar .dat trekt op den duur wel bij. agt '4L Zelf, eventueel met deskundig advies,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10