3 Kamer wijst plan voor orkesten af Gebruikers niks gevraagd Bij inval 6000 videobanden opgespoord Uitwijzing dreigt voor Palestijnse H -C Regionale ensembles gehandhaafd? EYENSREftlli jfl; DE ZWEIEN Provincie wil opslag kernafval in Petten Onderzoekers naar aanleg stadsverwarming: 'Besparen op groeikernen is zinloos' WOENSDAG 9 FEBRUARI 1 Binnenland Ook illegale kopie nieuwste Bommel-film aangetroffen ZAANSTAD (GPD/ANP) - Bij gelijktijdige inval in zes video theken in Zaandam, Wormer- veer, Krommenie, Westzaan en Landsmeer zijn gistermiddag on geveer 6000 illegaal vervaardigde videobanden (waaronder ko pieën van de allernieuwste Bom mel-film, die vorige week in pre mière ging) in beslag genomen. De geschatte handelswaarde be draagt 600.000 gulden. In een zaak te Wormerveer werd boven dien een complete set nog volop werkende kopieerapparatuur aangetroffen ter waarde van 9000 gulden. Er werden in totaal acht mensen aangehouden, in leeftijd variërend van 20 tot 45 jaar. Zij werden in de loop van de avond weer vrijgelaten. Aan de actie, die weken geleden al was voorbereid, werd deelgeno men door 25 mensen van de afde ling bijzondere wetten en de uni formdienst van de gemeentepoli tie in Zaanstad, vier rijkspolitie agenten uit Landsmeer en twee opsporingsfunctionarissen van de auteursrechtenorganisatie BUMA-Stemra. De inbeslagge- nomen banden en apparatuur zijn voorlopig opgeslagen in het politiebureau te Wormerveer. Het is nog niet bekend wat daar mee gaat gebeuren. Verwacht wordt echter dat de videobanden op last van de officier van justitie in Haarlem vernietigd zullen worden. Particulieren Opvallend aan de actie is, dat niet alleen werd binnengevallen in winkels, maar ook op particulie re adressen waarvan bekend was dat er gehandeld werd in illegale videobanden. Weerstand werd overigens nergens geboden. Vol gens inspecteur L. Roosjen van de politie in Zaanstad, die belast was met de coördinatie van de actie, kwam de inval als een com plete verrassing. Toch hadden de betrokken video theken gewaarschuwd moeten zijn, want enkele weken geleden waren ze allemaal in het- bezit van een brief van BUMA-Stem ra, waarin erop werd gewezen dat verkoop en-of verhuur van il legale videobanden een overtre ding betekent van de Auteurs wet. Desondanks werden in de bewuste zaken grote hoeveelhe den illegaal vervaardigde video banden aangetroffen. Slechts in enkele videotheken bevond zich ook een zeer kleine partij legale banden. "Video Veilig" Inspecteur Roosjen verklaarde dat de videotheken waar men een in val heeft gedaan, vrij willekeurig gekozen waren. Hij beklemtoon de dat dit geen garantie is voor andere videotheken dat ook daar niet op korte termijn wordt bin nengevallen. Daarmee kwam hij tegemoet aan de eis van de re cent door filmvérhuurders en -producenten opgerichte stich ting Video Veilig om de welig tie rende handel in illegale video banden harder aan te pakken. Volgens Roosjen gaat er in die han del enorm veel zwart geld om. Als er duizend kopieën van een film worden gemaakt, levert dat een netto-winst op van 40.000 tot 60.000 gulden. De Amsterdamse politie had maandagavond in een video theek in de Burgemeester Van Rendorpstraat in Amsterdam al dertig illegale videobanden van de Bommel-tekenfilm "Als je be grijpt wat ik bedoel" in beslag genomen. In deze zaak werd een 26-jarige vrouw aangehouden. Zij was volgens de politie betrok ken bij de levering van de ban den. Het onderzoek in de video theek werd hier eveneens uitge voerd in samenwerking met per soneel van de BUMA/Stemra. Zwangere vrouw krijgt steun GRONINGEN (ANP) - De 24-jari- ge Palestijnse Fatmah Allan, die sinds juli 1980 met haar man en kind in Groningen woont, dreigt op korte termijn Nederland te worden uitgewezen nu haar aan vraag voor een verblijfsvergun ning ook in tweede instantie is afgewezen. Reden van de weige ring is dat haar Palestijnse echt genoot, die al twaalf jaar in Ne derland woont en een vestigings- DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (cultuur) is bereid een landelijke werkgroep van deskundigen in te stellen, die binnen enkele maanden voorstellen moet doen over de handhaving van regionale orkesten in afgeslankte vorm. De werkgroep moet daarbij uitgaan van mogelijke samenwerkingsverbanden op basis van het twee-lokatiemodel, waarbij het kleinste orkest ten minste 36 volledige arbeidsplaatsen telt. Educatieve- en begeleidingstaken moeten worden blijven vervuld. Bovendien moet de werkgroep •on derzoeken hoe het staat met de orkesten-concentratie in de Randstad en daarVó moeten de NOS-orkesten te worden betrokken. Dit plan is neergelegd in een motie van de CDA'er Beinema, die gis teravond tijdens de behandeling van het orkestenbeleid in een Tweede Kamerdebat werd inge diend. De motie is mede onderte kend door WD, PvdA, D'66 en CPN en zal dus volgende week bij de stemming hierover zeker worden aangenomen. Door de bereidheid van de minister deze „Kamerbrede" uitspraak uit te voeren („Ik sta er positief tegen over", zo zei Brinkman), zijn de Subsidiestop Proloog en Nieuw Komedie opgeschort DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (cultuur) zal de beslis sing om de subsidie aan de to neelgezelschappen Proloog en Nieuwe Komedie te beëindigen, opschorten tot de Raad voor de Kunst advies heeft uitgebracht over de hele toneelsector. Hij zei dit gisteravond in de Tweede Ka- PvdA en CDA willen de begroting van Brinkmans ministerie zo veranderen dat beide toneelgroe pen dit jaar alsnog 1,65 miljoen gulden subsidie krijgen. Ze wil len het geld daarvoor vrij maken door te bezuinigen op de posten materieel, toelagen voor studie in het buitenland en internatio nale betrekkingen. Volgens Brinkman is deze dekking onvoldoende, omdat hij in totaal vierenhalf miljoen gulden wil be sparen door stopzetting van de subsidie aan beide gezelschap pen. Bovendien is door het wijzi gingsvoorstel het voortbestaan van beide toneelgroepen hooguit verzekerd tot 1 januari van het volgend jaar. De minister vindt het daarom beter eerst het advies van de Raad voor de Kunst af te wachten over de totale subsidie verlening in de sector toneel. WEERRAPPORTEN Amsterdam sneeuw De Bilt motsneeuw Deelen sneeuw Eelde sneeuw Eindhoven sneeuw Den Helder sneeuw Rotterdam sneeuw Twente sneeuw Vlissingen licht bew. Zd.Limburg sneeuw Aberdeen geheel bew. Athene zwaar bew. Barcelona half bew. Berlijn geheel bew. Bordeaux geheel bew. Brussel geheel bew. Frankfort sneeuw Genève sneeuwbui Helsinki licht bew. Innsbruck geheel bew. Klagenfurt sneeuw Kopenhagen sneeuw Lissabon licht bew. Locarno mist Londen zwaar bew. Luxemburg sneeuw Madrid onbewolkt Malaga zwaar bew. Mallorca licht bew. onbewolkt eigen (gewijzigde) voorstellen van de minister voor de herin richting van het orkestenbestel in feite van de baan. Hoewel de bewindsman op dit punt volledig door de knieën moest, hield hij vast aan het be drag dat hij in 1984 op de mu- zieksector wil bezuinigen. Dat bedrag is 5,2 miljoen gulden. Dit is in tegenspraak met dat deel van de motie-Beinema, waarin wordt gesproken van een „nader vast te stellen financiële taakstel ling" die moet voorkomen in van de voorstellen van de landelijke werkgroep van deskundigen. Mistig Het is dan ook onduidelijk waar het extra geld vandaan moet ko men, wanneer de werkgroep in derdaad besluiten zou nemen die duurder uitkomen dat de eerdere voorstellen van de minister. Het is het dan bovendien volstrekt mistig hoe het overige mu ziekaanbod (jazz, geimproviseer- de muziek, kamermuziek, pop) verbreed kan worden: een drin gende wens die eveneens voor komt in de motie-Beinema, maar waarvoor geen financiële bereke ningen zijn geleverd. Voor andere muziekvormen was in het laatste voorstel van de minis ter nog slechts 900.000 gulden over en zelfs dit bedrag is geens zins veilig, wanneer de landelijke werkgroep zou adviseren tot handhaving van alle regionale ensembles. Ook sommige ka merleden hebben al eerder laten blijken desnoods deze 9 ton voor van de symfonische muziek nog verder aan te spreken. Violiste Ofschoon de bewindsman toezeg de de motie-Beinema te willen uitvoeren, plaatste hij vraagte kens bij de in de motie genoem de mogelijkheid dat er extra fi nanciële ruimte kan worden ge vonden bij de realisering van de nieuwe arbeidsvoorwaarden van de orkestleden. „Is een violist van het Concertgebouworkest bereid geld af te staan ten behoe ve van andere muziek?", zo vroeg hij zich af. Hij hoopte op basis van de voor stellen van de werkgroep het parlement ruim vóór de indie ning van de begroting voor 1984 duidelijkheid zou verschaffen. Dat houdt in dat de werkgroep grote haast zal moeten maken. Vorige week noemde de minister als datum waarop de definitieve adviezen van de werkgroep klaar moeten zijn 1 of 15 april. De gehele Kamer had kritiek op de bewindsman, die zijn plannen „onverhoeds" gelanceerd had en nu weer had moeten intrekken. PvdA-woord voerder Niessen zei: „De minister is teruggefloten en dat klinkt me als muziek in de NIK3 ^VOOVtif) r -* 4 Staatssecretaris Van der Reijden (links) en zijn minister Brinkman hadden gisteren tijdens het Kamerdebat over hun begroting van welzijn, volksgezondheid en cultuur nog even tijd voor een onderonsje. DEN HAAG (ANP) - Zelfs het ge loof in Sinterklaas werd wankelen gebracht toen patiënten van awbz-instellingen (verpleegin richtingen voor geestelijke gezond heidszorg etc.) gisteren op het Bin nenhof demonstreerden tegen de verhoging van de eigen bijdrage voor dit soort instellingen en de be perking van aftrekmogelijkheden voor revalidatie- en resocialisatie- kosten. De betoging viel samen met het debat voor de begroting volks gezondheid, waarmee de Tweede Kamer gisteren begon. Kennedy praat in Adam over kernwapens ENSCHEDE (GPD) - De Ameri kaanse senator Edward Kennedy zal in juni deelnemen aan een in ternationaal congres dat in Am sterdam op de Vrije Universiteit wordt gehouden. Behalve Ken nedy komen er geleerden van naam, generaals en talrijke voor aanstaande wetenschappers, die deel zullen nemen aan het sym posium waar de kernwapenwed loop en alle daarmee samenhan gende problemen aan de orde komen. Het congres wordt georganiseerd door een groep „Medische Pole mologen" die internationale con tacten hebben. Ook komen er Russen naar Nederland. Centraal zullen staan de gevolgen van een kernoorlog en de financiële zijde van de wapenwedloop en welke antwoorden er te geven zijn van uit de medische optiek. DIEPENVEEN (ANP) - Bij een botsing tussen een auto en een trein op een met knipperlichten beveiligde overweg bij Diepen veen is gistermiddag de be stuurster van de auto, de 58-ja- rige G.J. Lensink-Dommerholt uit Diepenveen om het leven ge komen. B en W van Zijpe boos HAARLEM (ANP) - Gedeputeer de Staten van Noord-Holland hebben er gisteren bij minister Winsemius en de gemeenteraad van Zijpe op aangedrongen het radio-actief afval, dat voortaan niet meer in zee mag worden ge stort, tijdelijk op te slaan op het ECN-terrein in Petten, gemeente Zijpe, in Noord-Holland. Dit heeft de provincie bekend ge maakt na overleg tussen de mi nister en een delegatie van GS. GS vinden het ECN-terrein het minst bezwaarlijk als opslag plaats. Dit omdat het ECN-ter rein al werd aangewezen als de voorlopige verzamelplaats van radio-actief afval. GS vinden dat een dergelijke opslag voor een langere periode van maximaal tien jaar op het terrein voordelen heeft boven de andere locaties. "Er zijn dan geen transportproble men en bovendien ligt het ter rein op ruime afstand van aan eengesloten woonbebouwing. Het terrein voldoet ook aan de criteria die het college van Gede puteerde Staten bij het onder zoek naar alternatieve locaties heeft gesteld", aldus GS. Over de vraag of ook het laag- en middel radio-actief afval van de kern centrales op het terrein moet worden opgeslagen, lieten GS zich niet uit. Het college van B en W van Zijpe is teleurgesteld over de houding van Gedeputeerde Staten. Bur gemeester J. Gutker zei gisteren desgevraagd het onbegrijpelijk te vinden dat GS od geen enkele München geheel bew. 0—3 0 Oslo Stockholm licht bew. half bew. licht bew. half bew. -6 -9 0 Wenen mist Zurich geheel bew. Casa Blanca regenbui Istanbul licht bew. Las Palmas zwaar bew. Tel-Aviv onbewolkt Tunis half bew. DEN HAAG (ANP) - Als gemeen ten met plannen rondlopen om stadsverwarming te laten instal leren, krijgen de uiteindelijke ge bruikers, de inwoners van wie de woningen op het verwarmings- net worden aangesloten, geen kans om hun mening daarover te geven. Hun politieke vertegen woordigers - de gemeenteraad - volgen, als het erop aan komt, gedwee de opvattingen van bur gemeester en wethouders, de KEMA en de elektriciteitscentra les. Dit zijn twee van de opmerkelijk- -4 -16 0 ste conclusies van een onderzoek A ~r s ^et Nederlands Instituut 9 voor Ruimtelijke Ordening en geheel be- Volkshuisvesting gisteren heeft gepubliceerd. Het onderzoek is 1 -6 2 verricht door vijf docotoraalstu- 0 -4 - denten planologie van de Katho- 9 19 lieke Universiteit Nijmegen. J J J Elektriciteitsfabrieken 6 0 Uit dit onderzoek, dat in zeven ste den met stadsverwarming (waar onder Leiden) gehouden is, blijkt dat het vaak elektriciteits bedrijven zijn die het initiatief nemen tot stadsverwarming. Volgens de vijf studenten speelt hierbij een rol dat zij zodoende hun marktaandeel in de energie voorziening kunnen vergroten. Uit het onderzoek wordt geconclu deerd dat de elektriciteitsfabrie ken nogal veel invloed hebben op de besluitvorming over de manier waarop stadsverwarming moet worden ingevoerd. Ge meenten die per aan te sluiten woonwijk eigenlijk enkele kleine energiecentrales voor de warm tevoorziening willen laten bou wen, komen daar op terug onder druk van de elektriciteitsbedrij ven. Die willen de warmte liever zo stelt het onderzoek vanuit hun bestaande centrale leveren. KEMA Volgens de Nijmeegse onderzoe kers zegt de Kema (Keuring van electrotechnische materialen) in haar adviezen altijd dat stadsver warming vanuit één (grote) cen trale goedkoper is dan vanuit en kele kleine. De aan de studie on derworpen gemeenten blijken vooral de Kema als onderzoek sinstantie te hebben aangewe- Gemeenteraden die voor de onpar tijdigheid een tweede instantie hadden ingeschakeld (centrum voor Energiebesparing), hielden bij de uiteindelijke besluitvor ming toch vast aan de resultaten van de Kema. De invloed van de Kema wordt volgens het onder zoek nog eens onderstreept door het feit dat de gemeenteraad in de meeste gevallen de aanbeve ling van de Kema om geen kook- gasnet aan te leggen, overneemt. Dit in tegenstelling tot het advies van het Centrum voor Energie- Breda In Breda zijn de gemeenteraadsle den door het college van B en W voor de gek gehouden, want - zo blijkt uit het onderzoek daar lagen de keuzes voor een be paald systeem van stadsverwar ming al vast voordat het Cen trum voor Energiebesparing als tweede onderzoekinstelling na de Kema aan de slag ging. Stadsverwarming overigens, is een systeem waarmee de overtollige warmte van elektriciteitscentra les of industrieën wordt gebruikt om woningen en gebouwen van warm water te voorzien voor ver warming en leidingwater. De zes andere gemeenten waar het on derzoek is verricht zijn Arnhem, Leiden, Oosterhout, Tilburg, Zoe term eer en Zwolle. wijze rekening hebbpn gehou den met de bezwaren die de ge meenteraad van Zijpe vorige week tijdens een raadsvergade ring heeft geformuleerd. "In de raadsvergadering hebben we op strikt zakelijke gronden 'neen' gezegd tegen het verzoek van de minister om medewerking te verlenen aan de tijdelijke opslag van radio-actief afval op het ECN-terrein", aldus Gutker. "Het is dan ronduit teleurstel lend om enkele dagen later te moeten merken dat GS achte loos over onze bezwaren heen walsen. In hun verklaring wordt zelfs met geen woord gerept over al de zakelijke tegenargumenten die wij hebben aangevoerd". Morgen komt het college van B en W met de fractie-voorzitters van partijen in de gemeenteraad van Zijpe in spoedberaad bijeen om over deze 2#ak te praten. Zeeland vraagt Kamer: steun oeververbinding DEN HAAG (ANP) - Het provin ciaal bestuur van Zeeland heeft gisteren de hulp van de Tweede Kamer ingeroepen voor herope ning van het overleg met het rijk over de Westerschelde-oeverver- binding. Dat gebeurde tijdens een mondeling overleg tussen le den van de vcrkeerscommissie uit de Tweede Kamer en het pro vinciaal bestuur van Zeeland "Laat het wenkend perspectief van een vaste oeververbinding werkelijkheid worden", betoog de de Zeeuwse commissaris der koningin dr C. Boertien. Boertien ontkende dat de oever verbinding oen prestige-object of hobby zou zijn. De destijds tus sen Zeeland en het njk gemaakte afspraken hebben, zei hij, het ka rakter van een overeenkomst Overleg met het rijk zou betrek king kunnen hebben op de finan ciële betrokkenheid van Zeeland bij het project, op de uitvoering ervan en op de omvang van het werkeiland. Vanuit de kamercommissie werd nogal wat kritiek geleverd op de door het rijk gevolgde procedu re, die - zo werd betoogd be slist geen schoonheidsprijs ver dient. Eind deze maand heeft de verkeerscommissie nader mon- ddin| oviricf met de bttrakktn ministers van verkeer en van fi- vergunning heeft, niet over vol doende middelen van bestaan beschikt, en volgens de Vreem delingendienst niet actief genoeg solliciteert Volgens het Palestina Comité, dat tegen de uitwijzing in het geweer is gekomen, is de man van Fat mah sinds vier jaar onvrijwillig werkloos. Hij kwam op straat te staan toen de njwielfabnek waar hij werkte, moest inkrimpen Het comité zegt met gegevens van de gemeentelijke sociale dienst te kunnen aantonen dat de man wel degelijk actief solliciteert Bovendien heeft de vrouw om "re denen van klemmende humani taire aard" recht op een verblijfs vergunning. vindt het comité, en wel omdat door de uitwijzing het gezin Allan uiteen zou worden gerukt De vrouw is namelijk afkomstig van de West-Bank. Haar echtge noot kan haar daarheen niet vol gen. omdat dit gebied door Israël bezet wordt gehouden. Hij woon de niet in het gebied toen de be zetting zich voltrok, en mag zich er daarom ook niet vestigen. Het kind kan evenmin mee omdat het in Nederland, en niet op de West-Bank is geboren. Het comité heeft een protestbrief geschreven aan de afdeling vreemdelingenzaken van het mi nisterie van justitie, met afschrift aan de kamercommissie voor justitie en het hoofd van de Gro ningse politic. DEN HAAG (GPD) Bezuinigen op groeikernen (gemeenten waarvan het aantal inwoners snel toeneemt) kost op den duui veel meer geld dan die bezuini gingen opleveren. De gevolgen zullen op lange termijn funest zijn voor de woningbouw, als de groeikernen financieel nog meex worden gekort. Die waarschuwing lieten de ge meentebesturen van de vijftien groeikernen in ons land gister middag horen in Den Haag op een persbijeenkomst Tot deze groeikernen (die onder meer subsisies krijgen om snel en veel te kunnen bouwen) behoort ook de Haarlemmermeer De vyftien kernen zijn opgeschrikt door de politieke dreiging dat er meer geld zal gaan naar de grote ste den. Grote gemeenten die voorheen hun woningzoekenden naar de nabijgelegen groeikernen verwe zen, willen nu weer volop zelf bouwen om het aantal inwoners op peil te houden. De groeiste den vrezen dat in dat geval de speciale status die aan hen is ver leend, eerder zal worden ingr- trokken dan is afgesproken. Het stopzetten van de bouwsubsidies bi l. kent op grote schaal vrrnie tiging van gedane investeringen, aldus de groeisteden. De vijftien wijzen op een rapport van een ambtenarenwerkgroep, die vorig jaar mogelijke bezuini gingen op het groeikernenbeleid heeft bestudeerd. Volgens de werkgroep is bezuinigen onmo gelijk zonder funeste gevolgen voor de bewuste steden en hun omgeving. Bezuinigen zou de be trokken steden gezamenlijk 26 miljoen gulden per jaar gaan kos ten. Visumplicht Marokkanen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In de landen van de Benelux wordt met ingang van 1 maart een visumplicht van kracht voor Marokkanen, Senc- galczen en Tunesièrs, zo heeft een woordvoeder van het minis terie van buitenlandse zaken gis- teren bekend gemaakt. De maatregel is genomen om de toenemende stroom van illegale immigranten uit die landen een halt toe te roepen. In een reactie op de maatregel heeft Tunesië in middels een visumplicht voor Nederlanders ingesteld. Ver wacht wordt dat ook Marokko en Senegal daar binnenkort toe over zullen gaan. ADVERTENTIE ALMELO (ANP) - Voor het ver krachten van een 17-jarig Duits meisje heeft de officier van jus titie bij de rechtbank in Almelo, mr. F. de Groot, gisteren een jaar en zes maanden gevange nisstraf geëist tegen een 23-jari- ge en een 26-jarige man, beiden uit Enschede.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7