c 'Waarom je kennis niet gebruiken en bedrijven helpen?' v* Term functionele grondpolitiek wel erg ruim opgevat Man '79 klaagt Leidse advocaat aan 'Je komt op voor je kinderen en je eindigt in de cel' Oppositie: vijf krachten in daklozencentrum J Universitaire commissie zoekt contact met ondernemers Bouw parkeergarage: <3V ACHTERGROND Leiden WOENSDAG 9 FEBRUARI 1983 LEIDEN - In een kamertje hoog in het universiteitsgebouw aan de Stationsweg, zegt dr. ir. A. Scheepmaker: "De Commissie Contacten Bedrijfsleven kan veel goed werk doen voor de kleine ondernemers, maar laten we niet vergeten dat de werk zaamheden de universiteit ook geld kunnen opleveren". Om het maar eens anders te zeg gen: een mes dat aan twee kan ten snijdt. Waar dan volgens de secretaris van de commissie, me vrouw ir. A.W. Leistra, wel deze kanttekening bij moet worden gemaakt: "Het werk dat door we tenschappers wordt gedaan mag natuurlijk het onderzoek aan de universiteit niet doorkruisen". Aan de Leidse universiteit werd de Commissie Contacten Bedrijfsle ven in september '81 in het leven geroepen. Vanaf die tijd bestaat er ook een nauwe samenwerking met de technische hogeschool Delft. Dat enkele jaren geleden deze commissies overal in den lande begonnen te werken is niet vreemd: de economische crisis openbaarde zich en het idee on stond dat universiteiten bedrij ven zouden kunnen helpen door kennis over te dragen. Kennis waar natuurlijk wel voor moet worden betaald, want voor niets gaat de zon op. Inmiddels moeten ook de universiteiten be zuinigen en dus komt het goed uit dat er contacten met het be drijfsleven zijn. Zo vertelt Scheepmaker dat een werkgroep verbonden aan het instituut geo- door Wim Brands fysica en ruimteonderzoek op eens minder geld kreeg van de overheid. "Het was dus voor ons", vertelt hij, "noodzaak om alternatieven te zoeken. Geld van het bedrijfsleven is mooi meegenomen". Bordje Vooral voor kleine ondernemers kan de commissie een uitkomst zijn volgens Leistra. De grote on dernemers wisten de weg na tuurlijk wel te vinden? "Ook niet altijd natuurlijk", zegt Scheep maker. "Maar één ding is duide lijk: het midden- en kleinbedrijf klopt niet zo makkelijk aan. Het is daarom ook belangrijk dat wij goed naar buiten komen. Je kunt niet volstaan met een bordje aan de deur". Om ondernemers te lokken hou den de leden van de commissie sinds enige tijd lezingen, door Scheepmaker getypeerd als: praatjes voor ondernemers. "Ze krijgen van ons te horen met wel ke vragen ze bij ons kunnen ko men. Nee, wij houden ons niet al leen bezig met natuurweten schappen. Ook vragen op het ge bied van talen en letterkunde worden door ons in behandeling genomen. Het is nog niet voorge komen, maar stel dat een onder nemer gaat exporteren naar Ja pan, goed, hij wil informatie over dat land, dan is het niet ondenk baar dat wij zorgen dat een aan tal deskundigen een cursus sa menstelt". In totaal behandelde Leistra vorig jaar 51 vragen. In veel gevallen was informatie direct te geven; er waren zeven verzoeken om ap paratuur te ontwikkelen. "Een paar heb ik doorverwezen". Vier verzoeken kwamen terecht op het bureau van Leidse onderzoe kers. Aan hen was het om te be palen of een en ander viel te rij men met het onderzoekspro gramma, want het eigen onder zoek mag natuurlijk niet in ge vaar komen. Ternauwernood heeft Leistra dit gezegd of Scheepmaker vertelt dat hij hier toch wel graag wat aan wil toe voegen. "We moeten natuurlijk niet teveel toegeven aan nauwe ideeën". Hij bedoelt? "Ik vind dat je ook opdrachten kunt aan vaarden die niet in je onder zoeksprogramma passen. Als echt alles in dat programma moet passen komt het midden- en kleinbedrijf natuurlijk hele maal niet aan de bak". Profiteren Van dwang is natuurlijk nooit sprake, vervolgt Scheepmaker even later. Wil een onderzoeker een bepaalde opdracht niet aan vaarden, dan is dat zijn goed recht Maar één ding mogen we volgens Scheepmaker nooit ver geten: nu er bezuinigd wordt kan ook de universiteit beter worden van contacten met het bedrijfsle ven; het is niet alleen het be- A. Scheepmaker: "Je kunt niet volstaan met drijfsleven dat in de gelegenheid is te profiteren. Toen er in de universiteitsraad werd gesproken over het oprich ten van de commissie waren er mensen die bezwaren hadden. Loop je niet het risico voor het karretje van het bedrijfsleven te worden gespannen? "Luister eens: de meeste mensen zijn en thousiast over dit experiment dat nu al zo'n anderhalf jaar duurt, en ik denk dat wij na twee jaar experimenteren ook wel te horen krijgen: ga maar door. Waarom zou je kennis niet ge bruiken om bedrijven te hel pen". Scheepmaker zegt het met grote stelligheid en Leistra beaamt het. Andere vraag: is er geen sprake van concurrentieverval sing; er zijn toch ook vrij veel technisch adviesbureaus in dit land, die klaarstaan om onderne mers te helpen? Scheepmaker vindt dat er inder daad sprake is van concurrentie, maar daar tilt hij niet zwaar aan. "Het valt niet te ontkennen dat onze aanpak voordelen heeft. Kijk, als je naar een bureau toe- stapt met een wens, dan probeert dat bureau, dat soms overigens veel geld vraagt, dat idee te ver wezenlijken. Vervolgens werkt een constructiebedrijf het plan uit. Kom je naar ons toe dan gaat het allemaal veel simpeler: een onderzoeker maakt een ontwerp en de mechanicus, die ook aan de universiteit werkzaam is, neemt de afwerking voor zijn re kening. Heeft die mechanicus een probleem, dan gaat hij ge woon even naar boven om een paar vragen te stellen". LEIDEN - Man '79, de in Leiden gevestigde vereniging van ge scheiden mannen, heeft de de ken van de Orde van Advoca ten mr. F.N. Meijer verzocht een tuchtrechterlijke vervol ging in te stellen tegen de Leid se advocaat mr. V.C. Groenen-' dijk. Volgens Man '79 heeft Groenendijk meegewerkt aan het saboteren van de omgangs regeling, die een van haar cliënten was toegekend bij zjjn echtscheiding. Sedert 1975 treedt Groenendijk op als advocaat van de ex-echt genote van de cliënt van Man '79. Thans dient hij haar van advies bij het blokkeren van de door de kinderrechter vastge stelde omgangsregeling. Deze regeling zou de ex-echtgenote eigenmachtig terzijde hebben geschoven, waardoor de cliënt Man '79 stelt Groenendijk hier voor verantwoordelijk. Over eenkomstig zijn advocateneed had hij zijn cliënte op andere gedachten moeten brengen of anders zijn medewerking aan haar moeten stopzetten, zo meent Man '79. Maar in plaats daarvan heeft hij zich geleend om het eigen rechtertje spelen van zijn cliënte vorm te geven en haar van advies te dienen, zo stelt Man '79. De vereniging constateert dat Groenendijk hiermee in strijd met zijn plicht en met de wet heeft gehandeld. „Uit zijn han delwijze blijkt minachting voor de rechterlijke autoritei ten en hij verdedigt een zaak die men in gemoede niet kan geloven rechtvaardig te zijn", aldus Man '79 in een onlangs verzonden brief aan de deken. Mr. Groenendijk zei gisteren een en ander in alle toonaarden te ontkennen. „De klacht is on juist. Maar in verband met mijn beroepsgeheim kan ik er niet verder op ingaan. Ik vind in elk geval dat ik niks te vre zen heb." Voorzitter Man '79: „Wanneer je als gescheiden vader opkomt voor je kinde ren, eindigt dat in de gevangenis. Dat klinkt absurd, maar het is waar. Je wordt behandeld als de eerste de beste kinderlokker." Ir. P.J.A. Prinsen, de voorzitter van Man '79, de in Leiden gevestigde vereniging van gescheiden man nen, is sinds maandag weer op vrije voeten. Na zes dagen gevan gen te hebben gezeten, heeft hij alsnog besloten de resterende dertienhonderd gulden van de boete van tweeduizend gulden te betalen. Deze boete werd hem in 1980 door de rechtbank opgelegd omdat hij een jaar eerder zijn kinderen had ontvoerd. Prinsen heeft altijd principieel ge weigerd de boete te betalen. Hij vindt namelijk dat opkomen voor je kinderen geen strafbaar feit is. Maar begin deze week is de Leidenaar toch overstag ge gaan. Enerzijds omdat allerlei ur gente zaken op het bureau van Man '79, zoals de klacht tegen de Leidse advocaat mr. V. Groenen dijk (zie kaderboven), dringend zijn aandacht behoefden. Ander zijds omdat hij - met nog twintig door Sjak Jansen dagen voor de boeg - het niet langer uithield achter de tralies. Zijn verblijf in wat hij noemt „de kerkers van het Leidse en Haag se politiebureau" is voor hem een welhaast traumatische erva ring geworden. Verbitterd en met veel pathos doet hij zijn re laas. Een relaas dat hier en daar veel lijkt op een tirade. „Ik ben gepakt omdat ik artikel 279 van het wetboek van strafrecht heb ovèrtreden. Dat artikel handelt over onttrekking van minderjari gen aan de ouderlijke macht. En dan denk je al gauw aan kidnap ping, losprijzen, kinderhandel en dergelijke. Maar het dwaze is dat hetzelfde artikel wordt gebruikt tegen gescheiden vaders die op komen voor hun kinderen. En dan zeg ik: juristen hebben het leven geen snars begrepen". P.J.A. Prinsen: "Juristen hebben Dat en niets anders heeft Prinsen naar zijn zeggen gedaan die war me junidag in 1979 toen hij zijn kinderen van school ophaalde om hen medisch te laten keuren voor de wintersport. „Omdat ik hun moeder niet kon vinden, heb ik ze daarna drie dagen bij me ge houden. Daarover heb ik natuur lijk de politie ingelicht, maar dat telefoontje is daar niet goed doorgedrongen. De schoollei ding had toen ook al de politie gebeld. Ik werd dus al gezocht. En dat had nooit mogen gebeu ren, als de wet mij inderdaad als vader van mijn kinderen had er kend." Wegens ontvoering van zijn kinde ren werd Prinsen een jaar later door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een boete van vijf tienhonderd gulden, die nadien opliep tot tweeduizend gulden. Prinsen ging in beroep bij het Hof, maar vond daar naar zijn zeggen „een zeer bevooroordeeld college van pure formalisten, die volstrekt bezijden het leven ston den." Met andere woorden: Prinsens be roep werd afgewezen. Vervol gens ging hij in cassatie bij de Hoge Raad, „maar daar ontnam men mij zelfs het laatste woord." Strafblad Vrouwe Justitia bleek hem allesbe halve goed gezind, want een ver zoek aan de procureur-generaal om zijn rechtzaak te herzien werd evenmin gehonoreerd. Prinsen stond daarop omdat hij met het oog op politieke ambi ties zijn strafblad kwijt wil. „Ik wil de weg vrijhouden naar de Tweede Kamer. Als er over drieëneenhalf jaar verkiezingen zijn wil ik meedoen. Ik wil in de Kamer om hervorming van de echtscheidingswetgeving te be werkstelligen. En als dat is ge schied, zal ik terugtreden." Prinsen zegt zich thans „politiek vervolgd" te voelen. „Met dat strafblad mag ik niet aan de ver kiezingen meedoen. Maar dat strafblad laat ik er niet bij zitten." LEIDEN - De oppositie-partijen van de Leidse gemeenteraad hebben samen een amendement ingediend om het nog te openen Centrum Onderdak aan de Rem- brandtstraat alsnog aan vijf groepswerkers te helpen. Tot nu toe vond de gemeente 4,7 groeps werkers genoeg; volgens de Stichting Opbouw Onderdak moeten er echter vijf groepswer kers zijn om de 24-uurs-bereik- baarheid van het daklozencen trum te waarborgen. Het CDA, D',66, PSP, CPN, SP, en PPR stellen nu voor de 0,3 groepswerker aan te stellen. De- benodigde 13.000 gulden zou hiervoor uit het Fonds Boven- wijkse Voorzieningen van de ge meente moeten worden gehaald. Het gaat hier om een eenmalige bijdrage die geldt voor het eerste jaar na de opening van het cen trum. Volgens de indieners van het amendement zou in 1984 beke ken kunnen worden of de 0,3 groepswerker inderdaad nodig is. "Misschien is het ook moge lijk om een extra bijdrage van het rijk te krijgen in verband met de regio-functie van het cen trum", schrijven de oppositie partijen. Ook zouden volgens hen de regio-gemeenten om een bijdrage kunnen worden ge vraagd. zodat de zaak structureel geregeld kan worden. Het amendement wordt tijdens de volgende gemeenteraadsverga dering in stemming gebracht. Vooralsnog zijn de oppositie-par tijen daarbij in de minderheid. Van de college-partijen PvdA en WD toonde alleen Toos Fallaux (PvdA) zich laatst voorstander van vijf groepswerkers. Kiezersbedrog. Hans de la Mar wilde het woord niet in de mond nemen tijdens de raads vergadering van afgelopen maandag. Maar het lag de PSP- er wel op de lippen. En ook al wilde PvdA-wethouder Tesse- laar niet dat de pacifistisch so cialist zich met het duiden van de sociaal-democratische bij bel bemoeide, de tweedracht in het sociaal-democratische nest was er. Het debat in de raad stond ge heel in het teken van de grond- uitgifte aan Du Prie, die aan het Levendaal een parkeerga rage wil bouwen. Er waren wat schermutselingen tussen het college en oppositiepartij CDA over het autovrij maken van het Pieterskerkplein, maar er was vooral ook een verwoede discussie binnen de linkse ge lederen. Niet over wel of geen parkeergarage, maar over de prijs die er voor moet worden betaald. Als het verkiezingsprogramma van een partij door vertegen woordigers van die partij niet wordt uitgevoerd kunnen er twee dingen mankeren: de ver tegenwoordigers deugen niet of het programma deugt niet. Een combinatie van beide is natuurlijk ook mogelijk, maar dat terzijde. De vraag is dus, voor alle duide lijkheid: Wat is er mis als socia listen peperdure bouwgrond aan een projectontwikkelaar weggeven (voor een knaak) om er een foeilelijke en kolossale parkeergarage te bouwen? Zijn zij de bedriegers van hun kiezers of is de achterban al be drogen door het verkiezings programma? Het PvdA-verkiezingsprogram- ma is duidelijk over parkeerga rages: Parkeren moet in princi pe kostendekkend zijn. Het standpunt dat geen gemeente geld aan de bouw en exploita tie van parkeergarages wordt besteed blijft gehandhaafd. Zo staat het in het programma 1982-1986 en zo stond het ook in het programma van de vori ge periode. De grond voor een garage prak tisch gratis weg te geven, ten einde een sluitende exploitatie mogelijk te maken, is zonder twijfel in strijd met de strek king van deze passage. Collegevorming Tijdens de collegevorming, vorig jaar, maakte deze passage ook deel uit van het ontwerp colle geprogramma. In de onderhan delingen met de WD kwam er een compromis uit de bus: "Parkeergarages dienen kos tendekkend te zijn en zullen in het kader van de functionele grondpolitiek gerealiseerd worden", aldus het program ma van PvdA/WD. Functionele grondpolitiek! Waar hadden we die term eerder ge hoord? Juist, in september 1981, bij de gronduitgifte aan Digros uit de mond van nie mand minder dan PvdA-wet houder Waal. Bij Digros \verd de grond aan de Langegracht voor een parkeergarage im mers ook voor een zacht prijsje beschikbaar gesteld. Die gronduitgifte was in de PvdA-fractie indertijd ook al omstreden. Overigens niet al leen vanwege het zachte prijs je, maar ook vanwege de mede werking aan de door de ge meenteraad ongewenste Di- gros-vestiging. Anders dan nu werd de kwestie toen vooral binnenskamers en minder tu multueus uitgevochten. Geen partij-voorzitter durfde het 'strijdig met het verkiezings programma' in de mond te ne- Wat is er nu dan helemaal aan de hand, dat het PvdA-bestuur zich tegen de gronduitgifte keert en vier leden van de frac tie hun stem aan het voorstel onthielden? Is het dan niet zo, zoals wethouder Tesselaar re deneert, dat het collegepro gramma is goedgekeurd door de ledenvergadering van de partij? Dat er dus geen vuiltje aan de lucht is. Niks geen list en be- door Leo Maat Tesselaar: functionele overdrij ving drog. De hele gang van zaken is gebaseerd op een compro mis dat gesloten is bij de colle gevorming. Het sluiten van compromissen is een heel be hoorlijke, zelfs noodzakelijke, werkwijze in de Nederlandse politiek. Iedere kiezer weet dat en be driegt alleen zichzelf als hij of zij denkt dat het programma van een partij onverkort kan worden uitgevoerd. Tot zover lijkt Tesselaar groot gelijk te hebben in zijn redenering. Maar in de raadsvergadering van afgelopen maandag over dreef hij. Aankoop Tesselaar trachtte de dissidente fractieleden Van Dongen en Fallaux eens flink de oren te wassen. Deze raadsleden wa ren er immers bij toen in 1981 het Sanders-complex voor veel geld van projectontwikkelaar Bakker werd aangekocht. Ze hadden toen toch al op hun klompen kunnen aanvoelen, dat de bestemming parkeren nooit dat geld zou opleveren. Schaakmat, moet Tesselaar ge dacht hebben, maar het was een regelrechte blunder. De la Mar sprong in met de opmer king, dat als de wethouder dat zo goed van tevoren wist, hij er ook wel voor had mogen zor gen dat het PvdA-verkiezings- programma op dit punt geen gouden eieren beloofde. Dat programma werd vastge steld op het moment dat in elk geval wethouder Tesselaar kennelijk - althans dat be weert hij nu ervan op de hoogte was dat parkeergarages er nooit komen zonder dat de gemeente er hoe dan ook geld in stéekt. Dat programma is door de leden vastgesteld nadat een commis sie van deskundigen (waarin onder anderen de (toenmalige) wethouders Hans van Dam en Paul Bordewijk en fractielei der Peters zitting hadden) het had voorbereid. Niemand, die met de kennelijk dwingende cijfers op de proppen kwam om de onuitvoerbaarheid van de bewuste passage aan te to nen. Ook Tesselaar niet. Een partij met zoveel betweters en 'real-politiker' en dan nog onhaalbare zaken in het ver kiezingsprogramma opnemen. Is het niet treurig? Of zat Tes selaar gewoon te overdrijven? Net als Waal, die zei dat de le den toch in staat zijn om gefun deerde beslissingen te nemen. "Of meent u van niet?", daagde Waal het PSP-raadslid uit. Die natuurlijk onmogelijk nee kon zeggen. Maar bij de stellingen van Tesse laar en Waal zijn wel degelijk kanttekeningen te plaatsen. Zo hoeft functionele grondpoli tiek niet te betekenen dat de grond nagenoeg gratis wordt weggegeven. Digros betaalde de gemeente minder dan de kostprijs, maar uitgangspunt bleef toch een redelijke waarde van de grond (462.000 gulden voor 2200 vierkante meter). De term functionele grondpoli tiek is in het geval Du Prie wel tot het uiterste gerekt. Ook is niet anders dan bij Digros - bedongen dat de parkeergara ge 24 uur per etmaal open is. Zelfs de waardestijging van de grond, die normaal gesproken na 25 jaar wordt doorberekend in de canon en zo ten goede komt aan de gemeente, krijgt Du Prie cadeau. De prijs voor de garage valt op deze manier, ondanks alle rijks- en provinciale subsidies, voor de gemeente hoog uit. Be weren dat de raad hiermee ak koord is gegaan toen de grond werd aangekocht en beweren dat de PvdA hiermee akkoord is gegaan toen het resultaat van de college-vorming werd goedgekeurd, dat is een beden kelijke vorm van overdrijving.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4