D Strijd tegen verval Pancras-Oost -C jo d|s op Bgsi gag pap pap mm n f BanRifsl jHeh is! Beroep bij Kroon tegen ontpoldering Merenwijk Rj Ük De Smulpot: nu ook open op zondagmiddag! OED PEP Md Bouwplan voor 37 woningen aan Middelstegracht en Uiterstegracht Vrouw tracht gestolen waar te verkopen Hoogheemraadschap en waterschap: Sen met W Rechter: staat mag imam uitwijzen WOENSDAG 9 FEBRUARI 1983 Leiden pilllliji!liiljrr|^"tar\ Aan de Middelstegracht komen achttien woningen die er gaan uitzien als op bovenstaande tekening. T ^7 LEIDEN - De gemeente Leiden heeft weer een plan op stapel staan om, op korte termijn, het verval van de binnenstadswijk Pancras-oost te stuiten. Aan de Middelstegracht en aan de Uiterstegracht zullen dit jaar 37 nieuwe woningen worden neergezet en een vervallen pakhuis aan de Uiterstgracht wordt door een particulier fraai gerestaureerd en bestemd voor wonen. In de buurt wordt al jaren gepraat over de stadsvernieuwing. Maar niet alleen gepraat. Er gebeurt ook van alles. Op de plek van de fabrieken van Van Wijk en Zaal berg zijn 86 woningen in aan bouw. Aan de Ir. Driessenstraat worden op dit moment veertien woningen neergezet. Een aantal bouwvallige panden, aan de Der de Groenesteeg, Uiterstegracht, Middelstegracht en aan de Nieu we Rijn wordt gerestaureerd. En nu ligt ook een plan op tafel om volgende maand te beginnen met de woningbouw op het voor- LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks kwart voor één een 27-jarige vrouw aangehouden, die in een koffie huis aan de Janvossensteeg pro beerde gestolen lakens en over hemden te verkopen. De vrouw, een drug-verslaafde, be kende de spullen te hebben ge stolen in diverse Leidse zaken. malige Sjardinterrein tussen de Middelste- en de Uiterstegracht. Op het terrein bevond zich tot voor kort een groothandel in sanitair en loodgietersartikelen. Het be drijf verhuisde vorig jaar naar het bedrijfsterrein in de Meren- wijk. Daarna is de bebouwing aan de Middelstegracht en de Ui terstegracht voor een groot ge deelte gesloopt. Gevarieerd Het woningbouwplan voor het Sjardinterrein heeft een geva rieerd karakter. Aan de Middel stegracht zullen zes vierkamer- woningen en daarboven zes drie kamerwoningen worden ge bouwd in drie lagen plus een schuin dak. Boven een poort, die toegang geeft tot het binnenter rein, is ruimte voor een drieka mer- en een tweekamerwoning. Verderop aan de Middelste gracht komen nog vier tweeka merwoningen die, net als de poortwoningen, bestemd zullen zijn voor één- en tweepersoons huishoudens. In totaal zullen dus achttien woningen aan de Mid delstegracht worden gebouwd. Op het binnenterrein worden al leen eengezinshuizen gebouwd. Er is ruimte voor vijftien vierka- merwoningen bestaande uit twee bouwlagen met een schuin dak. Het binnenterrein wordt het domein van fietsers en voetgan gers. Binnen de toegangen naar het middengebied is ruimte ge creëerd voor parkeren. In het plan zitten ook enkele groen- en speelplekjes voor kinderen. Aan de Uiterstegracht zullen twee eengezinshuizen worden ge bouwd in twee bouwlagen met een schuin dak. Verderop aan de Uiterstegracht wordt een oud pand afgebroken en vervangen door twee identieke gezinswo ningen. Tevens zal een oud pak huis dat deel uitmaakte van 1 voormalige Sjardincomplex, grijpend worden gerenoveerd inwendig worden verbouwd to zes twee- en driekamerwonin gen. Aan de Uiterstegracht zul len dus in totaal tien nieuwi ningen worden neergezet. Het woningbouwplan is ontwor pen door het Haagse architecten bureau Schippers, met uitzonde ring van de zes twee- en drieka merwoningen in het pakhuis waarvoor apart een verbou wingsplan zal worden ontwik keld. De nieuwbouw zal geheel bestaan uit woningwetwonin gen. De woningen in het pakhuis zullen in de premiehuur- of pre- miekoopsfeer worden gereali seerd. Alle eengezinshuizen krij- Het voormalige Sjardinterrein gezien vanaf de Uiterstegracht. gen een tuin, de overige wonin gen een tuin of balkon. De toe komstige bewoners zijn voor een belangrijk deel al geselecteerd. Het ligt in de bedoeling dat vol gende maand met de nieuwbouw op het Sjardinterrein wordt be gonnen. De gemeente is intussen druk doende een plan te maken voor een ander gebied tussen de Ui terstegracht een de Middelste gracht waar thans ook nog enke le bedrijven zijn gevestigd. De bedrijfjes zullen, dit jaar, verhui zen naar een bedrijfsterrein el ders in de stad. Op het vrijko mende terrein worden volgend jaar ongeveer 19 woningen ge bouwd. Meer plannen zijn in voorbereiding en ook particulie ren zijn begonnen hun huis op te knappen. Pancras-oost is voorlo pig nog niet klaar. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser LEIDEN Het Hoogheemraad schap van Rijnland en het Water schap de Oude Veenen wil dat het besluit van Provinciale Sta ten van Zuid-Holland om de Me renwijk te ontpolderen niet wordt goedgekeurd. Zij zijn via het ministerie van verkeer en wa terstaat bij de Kroon in beroep gegaan.. Eind vorig jaar werd dat besluit genomen door de staten. Daar aan vooraf ging een jarenlang ge bakkelei tussen het waterschap De Oude Veenen, de gemeente Leiden en een actiecomité uit de Merenwijk. Volgens een aantal Merenwijkers int het voornoemde waterschap geheel ten onrechte jaarlijks pol- derlasten (ongeveer tachtig gul den per huiseigenaar). Alle wa terstaatkundige aangelegenhe den neemt de gemeente Leiden immers voor haar rekening, die dan ook onroerend-goedbelas- ting int. De Merenwijkers beta len dus dubbel, zo redeneren de leden van het actiecomité. Het waterschap De Oude Veenen, dat in het voormalige raadhuis in Leiderdorp resideert, is het daar niet mee eens. Van meet af aan hebben zowel de dijkgraaf als de secretaris van het waterschap ge steld dat de Oude Veenen wel de gelijk een taak heeft in de Meren wijk. Ontpoldering zou dan ook uit den boze zijn. In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat, Smit- Kroes, schrijven zij: "Ons college is van mening dat bij het nemen van eerder aangehaald besluit het oog teveel gericht is geweest op de belangen van de gemeente Leiden en de inwoners van de Merenwijk". En: "Ten slotte menen wij u nog op het volgende te moeten wijzen. Wanneer bedoeld besluit door de Kroon zal worden goedgekeurd zal hiervan naar onze mening on getwijfeld een precedent-wer king uitgaan. Zo is ons bekend dat er thans reeds gemeenten zijn, zowel binnen als buiten het gebied van ons waterschap, die ontpoldering van verstedelijkte gebieden zullen trachten te be werkstelligen, zodra het onder havige voorstel is goedgekeurd". Volgens een woordvoerder van Rijnland is het besluit om te ont polderen niet genomen nadat al le voors en tegens goed tegen el kaar waren afgewogen. "Door de Merenwijk te onpolderen komt het waterschap De Oude Veenen in moeilijkheden. En dat lijkt ons niet wenselijk; dat water schap is enkele jaren geleden toch niet voor niets in het leven geroepen! Ontpolderen van de Merenwijk betekent dat je een been afzaagt, zodat lopen niet meer mogelijk is". Volgens deze woordvoerder is er wel een andere oplossing moge lijk. "Wat te denken van deze constructie: het waterschap ver goedt de investeringen die de ge meente in de Merenwijk heeft gedaan op waterstaatkundig ge bied. Dat bedrag zou dan nader overeen moeten worden geko- Een oud voorstel, en ook geen voorstel dat door de gemeente Leiden als dé oplossing zal wor den getypeerd. LEIDEN De politie verzoekt een jonge paartje, dat getuige moet zijn geweest van de gewapende overval op een bezinestation aan de Plesmanlaan afgelopen zon dagavond, zich te melden. Volgens de politie moet het paartje een glimp hebben opgevangen van de overvaller, die na de pompbediende aan de Plesman laan te hebben overvallen, vluchtte in de richting van het parkeerterrein aan de Muider- kring. Schuitparkeren (2) Een Steeds of veertien geleden opperden wij dat klagende middenstanders het parkeer probleem in de binnenstad zelf kunnen oplossen door de Leid se grachten vol te leggen met dekschuiten en daar parkeer vakken op te schilderen. Een groepje Rapenburgers had ons op dit idee gebracht door de 'Dyane' van een huisgenoot op een dekschuit in het Rapen burg te parkeren. En ja hoor, wanneer er één auto van de wal is, volgen er velen, zo blijkt uit deze op het Utrechtse Veer geschoten foto. J.V. Schijnbeweging Opschudding in de gemeente raad maandagavond, toen WD-fractieleider Fred Kuij- ers, met dit knipseltje uit het Rotterdams Nieuwsblad rond ging. "Dus toch"... De politieke tegenstanders van de PvdA- wethouder voor ruimtelijke or dening Cees Waal wreven zich vergenoegd in de handen. Ein delijk verlost van 'palen Cees- Maar nee hoor. Verhuisde hij vo rig jaar nimmer naar de Gooi en Vechtstreek, waar hij al be noemd heette tot voorzitter van de Gewestraad, ook naar de Belgische Voerstreek zal Waal (voorlopig) nimmer afrei- Verder kijkend dan hun neus lang was. lazen de raadsleden dat het 'slechts' om de omstre den benoeming van de Waalse activist José Happart tot bur gemeester in de Voerstreek Afgestempeld (2) Spannende dagen voor anti- strippenkaart-activist B. Boon stra uit de Jan Luykenlaan. Vrijdagochtend wordt hij op het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de Haagse Ples- manweg verwacht. Niet om ge zellig op de koffie te gaan bij minister Neelie Smit-Kroes maar om zijn onthutsende strippenkaart-onderzoek toe te lichten. De vroegere NZH-buschauffeur Boonstra heeft twee jaar lang door Zuid- en Noord-Holland, Friesland en Groningen ge- bust. Hij heeft tienduizend rei zigers ondervraagd over het strippenkaartsysteem. Wat bleek: negentig(!) procent van de busreizigers vindt het sys teem "waardeloos" De Leidse onderzoeker consta teerde tydens zijn monik- kenklus dat passagiers door het strippenkaartsysteem duurder uit zijn terwijl aan de andere kant het 'zwart rijden' schrikbarend is. Boonstra: "Niet 8 procent zoals onlangs in de kranten stond maar 22 procent, zo heb ik gemerkt". Boonstra stuurde zijn onder- zoek-resultaten naar Den Haag met de aanbeveling om het strippenkaartsysteem af te schaffen. Lange tijd vernam hij niets uit de Haagse kringen maar nu lijken de 2000 werku ren die hij in zijn onderzoek stak toch te worden beloond Gisteren hoorde Boonstra dat zijn onderzoek is doorgespeeld naar de vaste kamercommissie voor vekeer en waterstaat. En of hij in afwachting van de af handeling door de commissie alvast eens wil komen praten op het ministerie. En dat wil Boonstra best J.V. 'Molen-Nico' (2) Aankomend molenaar Nico Orie moet eerst een half jaartje sta ge lopen. Een paar maanden geleden wierp hij zich by J. Luksenburg, chef onderhoud gebouwen bij de gemeente, op als bediener van de 'Kikker molen' aan de Oegstgeestcr- weg. Dienstplichtig militair Ni co Orie was het op reis van van station naar Oegstgeest opge vallen dat de molen er wat stil- DEN HAAG LEIDEN - De over heid handelt niet or\juist wan neer zy de geestelijk leider van de Leidse moslimgemeenschap, imam Achmed Maimouni. op dit moment uit Nederland uitwijst Deze uitspraak heeft de president van dc Haagse rechtbank, mr. F Robbers, vanmorgen gedaan in het kort geding dat vonge week door de Stichting Moslimge meenschap Leiden tegen de staat der Nederlanden was aan gespannen. De stichting vorder de dat m afwachting van het be sluit over het verzoek van Mai- mouni om alsnog een verblijfs vergunning te krijgen, hij niet zou worden uitgewezen. Mr Robbers heeft die vordering dus afgewezen. In zijn vonnis zegt hy geen klem mende redenen van humanitaire of andere aard te zien om de vor dering te honoreren. Maimouni heeft bewust het risico genomen door naar Nederland te komen zonder daartoe de geeigende weg te hebben bewandeld Uit oog punt van algemeen belang kan de overheid dit niet tolereren. De overheid dient greep te houden op de situatie, mede gelet op de onderlinge verschillen van poli tieke, religieuze en culturele aard tussen de hier wonende vreem delingen, aldus de rechter. Herman Brood in Koets-o-theek LEIDEN - Herman Brood it His Wild Romance treedt volgende week donderdagavond op in de Koets-o-theek. Brood maakte en kele jaren geleden een heftige carrière door, die hem in korte tijd populair maakte. Bekend heid kreeg hij ook door zyn sa menwerking met de Duitse pop- zangeres Nina Hagen. Aan zijn carrière kwam een even abrupt einde doordat Brood in de gevangenis belandde. Zelf zegt hij het jaar 1983 vol goede moed in te gaan: "Ik ben niet meer down te krijgen". Brood it Wild Romance beginnen hun concert in de discotheek aan de Kruisstraat om negen uur. letjes bij stond. Draaide nim mer zyn wieken en dat is niet best. wist dc moltnfha Hij was best bereid om op zijn vrye zaterdag wat uurtjes in de molen in het Heempark te ste ken en daar voelden ze ter ge meente wel voor. Onlangs is het aanbod van Orie onder werp van bespreking geweest met wethouder Piet Hem Schoute en daar zyn toch weer wat slagen om de arm geno- "Die Orie heeft helemaal geen di ploma, ook niet dat van vrijwil lig molenaar", weet Luksen burg nu. Daarom is besloten hem nu eerst zes maanden in de leer te sturen by erkend mo lenaar Van de Pouw Kraan die de wieken aan de Gooimeer laan bedient Luksenburg "En dan maar eens kyken of hij ge schikt is" In dat half jaar kan hij dan ook mooi het diploma van vrywillig molenaar halen. Luksenburg moet dan ook nog zien of Orics enthousiasme niet taant. Wc hebben wel meer van dal soort kerels ge had die het dan na een paar we ken lieten afweten". Nico Orie zit dus de komende maanden in zyn procflyd. "Misschien hebben we er wel een goeie aan", hoopt Luksenburg B J. ADVERTENTIE Het lekkerste meeneem-restaurant van Nederland is nu ook open op zondagmiddag. Vanaf 1 uur. Naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. Keus uit 25 voor treffelijke gerechten en twee kindermenu's. Alléén deze maand: Hongaarse Goulash met fijne uitjes en verse paprika, zacht gekruid. Per flinke portie in aardewerk potje f 8.50 incl. rijst of noedels. tot 20 H vflt «SSÜS*- letot,derü Q^fc^00 oO# 0U"r' AC Afhaalservice *a laCarte

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3