Cocheret (WD) volgt Dijkstal als wethouder op [Le/cfee agenda Waarom weigeren de jongeren die huizen eigenlijk? ACHTERGROND Leidse kunstuitleen Voorschoten te duur Bouw motel Wassenaar voorlopig uitgesteld Exploitatie grond Haaswijk zorgelijk Meer premie-A bouw in Leiderdorp dan verwacht Kwaliteit kabel-tv Wassenaar voor 1984 niet beter CDA in Wassenaar staat weer buitenspel WASSENAAR Volgende week maandag komt er een eind aan vele speculaties in politiek Wassenaar wanneer niet een CDA'er maar de liberaal Cocheret de la Morinière wethouder van ruimtelijke ordening en openbare werken wordt, nu huidig wethouder Dijkstal het college gaat verlaten. Het Tweede Kamerlid Dijkstal blijft overigens wel lid van de raad. Toch waren er meer die graag wet houder in het nieuwe college hadden willen worden, zoals de toenmalige wethouder techni sche diensten Van Dingstee. De ze kreeg echter achteraf de Rommelen schuld van het mislukken van de college-onderhandelingen. Door het schrijven van een brief aan informateur Barning (WD) zou hij de belangen hebben ge schaad. Zijn aanbod in de brief om met één wethouderspost ge noegen te nemen (waarbij hij zichzelf als meest logische kandi daat naar voren schoof) zou "een dolksteek in de rug" zijn geweest voor de onderhandelingspositie "e collegeonderhandelingen van Van Rij. Van Dingstee viel speculeerde men dat als wethou- een hetze te beurt, toen het al te ^er Dijkstal zou vertrekken een WOENSDAG 9 FEBRUARI 1983 Het CDA is stil over de opvolging, ondanks het feit dat men wel een sprankje hoop had alsnog in het VVD-PvdA-D'66 college te wor den opgenomen. "Op de achter grond spelen de geruchtmaken de onderhandelingen van vorig jaar nog een rol, toen heeft raads lid Van Rij een hoop "goodwill" verspeeld", aldus een CDA'er, die zich liever niet genoemd ziet. "Dat het CDA, na de verkiezings nederlaag, niet in het college is gekomen is te wijten aan onder handelaar Van Rij", vindt de in sider van het CDA. "Hij bleef vasthouden aan twee wethou derszetels voor zijn fractie, om dat hy zelf wethouder wilde wor den". laat was, en stelde uiteindelijk zelfs zijn raadszetel ter beschik king. Het is daarna in christen-democra tische hoek blijven rommelen. Uit een kopie van een brief van 1 november van het afdelingsbe stuur van het CDA blijkt dat men Van Bingstee vrijpleit: "De veel besproken brief van jou heeft geen rol gespeeld by die proce dure". Cocheret de la Morinière CDA'er in het college kon wor den gehaald. "Dit zou ook demo cratisch en nodig zijn voor de ko mende moeilijke bezuinigings ronde" zegt de CDA-informant. "Bovendien is de burgemeester er voorstander van". Er versche nen berichten dat fractievoorzit ter Wensveen, onbevlekt in de zaak Van Dingstee, het ambt wel wilde aanvaarden. Maar ook Van Dingstee was druk doende om terug te keren, al ontkende hij dat altijd: "Ik keer niet terug, al leen als men het mij uitdrukke lijk vraagt, dan zal ik het overwe gen". De werkelijkheid werd voor de christen-democraten anders, de WD'er Cocheret de la Morinière werd voorgedragen. Het CDA moet nog drieëneenhalf jaar wachten. Waarom het CDA niet gevraagd werd verklaar 1 wet houder Barning (WD): "Wij hebben in juli een akkoord met de PvdA en D'66 gesloten. Er is geen reden om nu die afspraken te schenden. VOORSCHOTEN - Voorschoten zal pas toetreden tot de Kunstuit leen Leiden en omstreken indien dit de gemeente niets kost. Wan neer de gemeente op dit moment zou toetreden kost dit haar 2500 gulden per jaar. Daarom moet worden bekeken op welke wijze de kosten kunnen worden terug gebracht. Eensgezind namen de raadsfracties gisteren dit stand punt in tijdens de vergadering van de commissie voor algemene zaken. Ze spraken over de kunstuitleen naar aanleiding van een brief van de gemeente Leiden waarin deze vraagt of Voorschoten wil deel nemen aan de Leidse kunstuit leen. Dit is een door het rijk ge subsidieerde instelling die men sen in staat stelt voor een lage prijs kunstwerken van levende beeldende kunstenaars in huis te halen. Per uitleen moet 7,50 gul den worden betaald door de le ner. De gemeente moet per kunstwerk eenzelfde bedrag bijdragen. Om dat ze verwacht dat Voorschote naren per jaar 300 keer een kunstwerk zullen lenen zou dit de gemeente 2500 gulden per jaar kosten. Dit is te veel, vonden de raadsle den. "We moeten in ieder geval zorgen dat het-ons niets kost", zei raadslid H. Willemsen. Hij stelde daarom voor te gaan pra ten met de Leidse kunstuitleen om te bekijken of het mogelijk is de kosten voor Voorschoten te rug te brengen. vyp ut f/iuuu u/uur eens het nieuwe motel moet verrijzen prijkt nu nog slechts e Of die ooit werkelijkheid wordt is hoogst onzeker. Op de plaats getekende afbeelding ervan. WASSENAAR - De bouw van het motel dat aan de provinciale weg. S 1, tussen Wassenaar en Katwijk moet verrijzen is, zo niet geheel en al van de baan, dan toch op de lange baan gescho ven. Wassenaarder Van der Pouw-Kraan, die het initiatief voor de realisering van een motel op deze plaats heeft genomen, heeft dit desgevraagd meege deeld. Van der Pouw-Kraan zegt dat de oorzaak van het uitstel ligt in het feit dat er momenteel moeilijk aan geld is te komen. Met de bouw van het motel is een inves tering van drieëneenhalf miljoen gulden gemoeid. Hij heeft intussen de gemeente Wassenaar meegedeeld dat de bouwvergunning zeker het eer ste halfjaar nog niet op het ge meentehuis zal worden opge haald. Het motel zou in de oorspronkelij ke plannen 39 appartementen moetem herbergen, benevens een restaurant en enkele apart te verhuren bijzalen. Intussen is Van der Pouw Kraan in onder handeling met een geïnteresseer de koper van het toekomstige ap partementencomplex. Deze zou echter een dubbel aantal appar tementen willen om het project winstgevender te maken. Vol gens Van der Pouw Kraan heeft de gemeente Wassenaar tot nu toe nog niet gereageerd op zijn verzoek om voor de bouw hier van in principe meedewerking toe te zeggen. De bouwplannen van Van der Pauw-Kraan haalden de krant toen vorig jaar september op de betreffende grond een groep vrouwen het Vrouwen Vre- deskamp Valkenburg opricht ten. Zij wilden daarmee proteste ren tegen de mogelijke uitrus ting met atoombommen van de nieuwe patrouillevliegtuigen van de Koninklijke Marine. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren Marcus, zv. J .M.H Janssen en A A M de Haas. Ariaantje Camelia, dv a Raramelzwaal en E.E van Dijk. Michael Alexander, zv. A. Hoogewomng en M.M.A. van der Put ten, Anton Johan, zv. A.J. Schlagwein en J. HilJebrand. Enk Paul, zv. P. van Delft en E S A Bizo. Abdelhak, zv. A. Boukhidmjs in M M.uiyad, Ruth, dv II J Q SaiUlM n C L vis, Claudia Pe tronella Maria, dv. H.P.J. van der Voet en M M M Kraan, ózlem, dv. H. Yarim en L Guvendikler, Johannes Pieter, zv A A Mieremet en B. Burgerjon. Bianca dv. P H Wolters en L.E de Crème, Lin du, dv C.H Broeze en I.E. de Baar, Na thaadia,di a Bokhorst en C.W11 Ses Mnk. Richard Johannes Christianus. zv J C. Vreeken en MM. van der Hoeven Antonie Jacobus, zv A.J. Sip en A.C.C. Timmermans, Amerik. zv A van Duir en E. van Dijk, Ivona, dv. K. Bclkoskt er M Simicl. Francisca Susanne, dv. L.J.F Guldemond en E ll A de Groot, Ózlem dv. F Oskav en S. Yilmaz, Michelle Eli ■SbSth, CM .ui der Voort en W.F Kikkert, Manna, dv J. By de Vaate er H E J Verheul. Martyn, zv. J. Kranen burg en J M Werkhoven. Inge Adriana dv F Brouwer en A H de Koek, Stefan .1 F Jam m .1 Neutrbuom, Mvle ne. dv R J A van Zon en CJ. van Wiik Voorschotense zilverfabriek op lijst van monumenten VOORSCHOTEN - De Zilverfa briek aan de Leidseweg en het inrijhek van de fabriek moeten op de monumentenlijst worden geplaatst. Dit vonden de leden van de raadscommissie van alge mene zaken gisteravond Stuk voor stuk uitten ze hun be wondering over het uiterlijk van de fabriek die in 1858 is gebouwd voor de firma J.M. van Kempen, kreeg: "Koninklijke "Als je er voor gaat staan voel je dat het een monument is", zei raadslid Offringa (CDA). Raadslid Willemsen had moeite met de "moeilijke termen" waar in een ambtenaar van de Rijks dienst voor Monumentenzorg de architectuur van de fabriek heeft omschreven: "Een fabrieksgevel van kenmerkend eclectisch-clas- sisistische architectuur, wegens de toepassing van een langgerek te, symmetrisch ingedeelde ge vel met gietijzeren rondboogven sters, door lijsten verbonden, en middenrisaliet, met een vooral wegens de later aangebrachte topgevels meer aan paleis- dan aan fabrieks-architectuur ver want uiterlijk". Naast de fabriek komt ook het in rijhek op de monumentenkijst te staan. Dit hek stamt uit het begin van deze eeuw en is opgetrokken in Jugendstil. Wanneer de gemeenteraad eind van deze maand erin toestemt dat fabriek en hek op de monu mentenlijst worden geplaatst be tekent dit dat zonder toestem ming van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg niets mag ver anderen aan het pand. Een ander gevolg van deze beslis sing zal zijn dat de mogelijkheid bestaat om subsidies van het rijk en gemeente te krijgen voor res tauraties. Zijn de jongeren van tegenwoor dig nu qua huisvesting zó ver wend dat ze het zelfs aandur ven om botweg speciaal voor hen gebouwde woningen zo maar te weigeren? Je zou het haast denken nu deze week be kend is geworden dat Wasse- naarse jongeren de hun toege wezen éénkamerwoningen aan de Wiegmanweg slechts met moeite willen betrekken. Hun leeftijdsgenoten in Warmond waren hen hierin al voorge gaan toen daar de toewijzing van dergelijke woningen aan de Ganzenwei aan de orde was. Dat uiteindelijk de woningen tóch volkomen is dan ook eer der aan de grote woningnood onder deze groep huizenzoe kers te danken dan aan de aan trekkelijkheid van de bewuste woonvorm, zo lijkt uit het ge ringe enthousiasme een voor de hand liggende conclusie. Hoe is het mogelijk dat in een tijd dat jongeren op grote schaal woningen kraken om dat ze op een andere wijze geen dak boven het hoofd denken te krijgen, de hun aangeboden woningen gewoonweg af slaan? Een nieuw verschijnsel is dit niet. Al eerder is namelijk ge bleken dat de door de voorma lige huisvestingsminister Van Dam in het leven geroepen woonvorm voor jongeren nu niet direct erg gewild is te noe men. Maar een recent onder zoek met de treffende titel "Hoe bevalt het hier?" onder bewoners van Van Dam-een- heden door de Centrale Wo ningstichting in Arnhem uitge voerd, heeft nu ook de oorza ken hiervan boven tafel gekre gen. door Hans Sonders Doel voorbij De wooneenheden zijn te klein, zo blijkt uit het onderzoek als een van de belangrijkste oorzaken naar voren te komen. Boven dien voeren de berwoners als meest gewenste verbetering/ aanpassing van de woning, vergroting van de leefruimte aan. Die wens is zelfs zo groot dat men om groter te wonen geneigd is om maar zo snel men kan te verhuizen. Hiermee lijkt aan een oorspron kelijke doelstelling voor de realisering van deze zoge noemde HV AT-eenheden voorbij te worden geschoten. Een van deze doelstellingen was namelijk om een in ver houding goedkope woning voor jongeren te kunnen aan bieden. Nu de lust om snel te verhuizen, oriidat de woning toch niet bevalt, zo duidelijk uit de onderzoeksresultaten blijkt, valt die doelstelling door de mand. Want ten op zichte van de traditionele woonvorm van jongeren, een kamer huren, is de HVAT-een- heid duur. Immers, bevalt een kamer niet, dan wordt een an dere kamer gezocht, een bak fiets gehuurd en verhuisd. Be valt echter een wooneenheid niet dan kan dezelfde procedu re worden gevolgd maar is men zijn investering aan stof fering en/of aangepast meubi lair kwijt. De woningen wor den namelijk in tegenstelling tot kamers kaal opgeleverd. Daarnaast heeft de wooneenheid veel meer het karakter van een definitieve woonvorm. En ie mand die in een woning trekt met de bedoeling er langere tijd te verblijven zal eerder te leurgesteld zijn wanneer blijkt dat de ruimte (te) klein is dan iemand die haar toch maar als tijdelijk ziet. Ruimtegebrek De grote verhuisgeneigdheid van de bewoners van deze wo ningen voor één- en tweeper soonshuishoudens is zó groot dat bewoners van éénkamer- appartementen daarin gemid deld niet langer dan 1,7 jaar blijven wonen, zo is uit het Arnhemse onderzoek geble ken. Voor de tweekamerwo ningen bleek dat 2,6 jaar te zijn. Hieruit trekken de onder zoekers te conclusie dat twee kamerwoningen meer in de be hoefte van jongeren voorzien dan éénkamerappartementen. Ook uit andere onderdelen van het onderzoek is dit gebleken want ruim 66 procent van de ondervraagde bewoners van tweekamerwoningen oordeelt gunstig over de grootte van de woon- en de slaapkamer. Het minst tevreden is deze groep bewoners over de kastruimte en de berging. Maar ook betere beveiliging en geluidsisolatie staan op het wensenpakket. Echter, hoewel men over de af zonderlijke grootte van de ka mers positief oordeelt, mist men toch ruimte. En dit on danks het feit dat de tweeka merwoningen over een aparte slaapkamer beschikken en over het algemeen door alleen staanden worden bewoond. Op het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning in Den Haag zegt een woordvoerder "hier en daar en af en toe" ook wel eens derge lijke geluiden te hebben verno men. "Dan adviseren we vaak om geen éénkamerapparte menten te bouwen maar alleen tweekamerwoningen". Boven dien blykt de klacht over te kleine éénkamerwoningen meer vanuit het "platteland" te worden gehoord dan vanuit de stad, zo is de ervaring op het ministerie. Uit een en ander zouden de di verse gemeentebesturen in de Leidse regio lering kunnen trekken. Want ondermeer Oegstgeest, Voorschoten, War mond en Wassenaar hebben nog plannen voor de bouw van deze woningen op stapel staan. Leiderdorp is zelfs al weer aan het bouwen en staatssecretaris Brokx mocht er zelfs vorige maand de eerste paal voor ko men slaan. Nu maar hopen dat hij daarmee niet de jongeren in de kou heeft gezet... OEGSTGEEST - De raadscomms- sie van financiën in Oegstgeest, die zich gisteravond boog over de exploitatie van gronden, wil zo snel mogelijk het bestem mingsplan Haaswijk "schoonge maakt" zien. De commissie maakte zich grote zorgen over de huidige financiële stand van za ken. Voor de bestemmingsplannen zyn door de gemeente in de loop der jaren grote kosten gemaakt, zo als het aankopen van gronden en stedebouwkundige voorberei dingen. Volgens wethouder van- financiën, Kohlbeck, is "exploi tatic van Haaswijk dan ook heel erg hard nodig. Hij verwachtte echter wel. dat reeds dit jaar het fonds stadsuit leg met ongeveer 1 ton gespekt kan worden Dit is mogelijk, omdat het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten voor iedere vierkante meter ver kochte grond in Haaswijk een bedrag van 7,50 naar de ge meente overschrijft. "Dit bedrag kan in de toekomst nog oplopen tot ongeveer tweeënhalf miljoen gulden", aldus Kohlbeck. ZOETERWOUDE - Ten onrech te is maandag op deze plaats mel ding gemaakt dat aangeslotenen op het kabelnet van Casema in Zoeterwoude momenteel uit twaalf kanalen kunnen kiezen. Deze Zoeterwoudse televisiekij kers kunnen echter, behalve de bekende zes kanalen, op dit mo ment op proef - alleen naar de commerciële zender Anglia kij ken. Pas na februari valt de be slissing of het kabelnet voor de doorgave van twaalf kanalen wordt uitgebreid. LEIDERDORP De voormalige wethouder van onderwijs in Lei derdorp, J. verdier, zal vrijdag 11 februari de eerste paal slaan voor de uitbouw met enkele lokalen van de Prins Willem Alexander- school in Leiderdorp. Verdier begint om 15.30 uur met het kar- LEIDERDORP - In tegenstelling tot wat eerder door de provincie was aangekondigd mogen er in Leiderdorp dit jaar 22 premie-A woningen worden gebouwd. De provincie had begin januari be kendgemaakt dat er in Leider dorp in 1983 "slechts" twee van deze goedkopere koopwoningen mochten worden gebouwd. Voor de 20 extra premie-A wonin gen moet Leiderdorp wel een ge lijk aantal premie-B woningen inruilen. Dit betekent dat er dit r 74. Een en ander heeft tot gevolg dat er in de wijk Buitenhof-Oost nu 68 premie-B woningen dit jaar gebouwd mogen worden. Met de 20 premie-A woningen die er nu extra mogen worden gebouwd, wordt deze wijk dan voltooid. In Winkelhof (BBII) worden nog eens acht premie-A en premie-B appartementen gerealiseerd. WOENSDAG Leiden - De Pancras, Ir. Dhessenplein, werkgroep Herengracht/Zylsingel, 14 Endegeest - recreatiegebouw, commis sie Endegeest. 17.30 uur. Stadhuis - raadscommissie voor ruimte lijke ordening, openbare werken en ver keer. 20 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdyk 33. huiswerkhulp voor volwassenen, 15 uur. inl. 130701. Filmhuis LVC - Breestraat 66. film 'Pri ma della rivilazione' van Bernardo Ber- tolucci, woe en don om 20 en 22.15 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, jeugdfilm 'Lassies grootste avontuur', vanaf 7 jaar 14.30 uur. Gebouw Rapenburg 100/102 - tv-issue Leidse Studenten Ekklesia, per video de film Turks fruit', 21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. cursus stijldansen; don soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Leiderdorp - Sjelter. avond met als on derwerp 'alleen staan', 20.30 uur. Muzenhof - Cor Gordijnstraat 4, infor matiebijeenkomst over de pedagogie van Rudolf Steiner, 20.15 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, vergadering van de raadscommissie voor onderwijs, 20 uur. Sociëteit De Fuik in Taberna, film Max Havelaar, 20 uur. Voorschoten - Poppentheater Wellus Nietus, Churchillweg, voorstelling, 14.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 4 febr tot 11 febr Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13. tel. 121060; apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3, Voor schoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Oegstgeest moet bijna half miljoen bezuinigen OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest zal voor 1984 een be drag van ƒ460 duizend moeten bezuinigen. Deze mededeling werd gisteravond tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor financiën gedaan door wet houder Kohlbeck. Hij voegde er aan toe dat "dat heel veel is." Om die reden zal het college van B en W al begin volgende week met een lijst komen waarop alle mo gelijke bezuinigingssuggesties staan. WASSENAAR - "De kwaliteit van de kabel-TV zal tot eind 1984 niet verbeteren". Deze mededeling heeft wethouder Barning (WD) gedaan in de raadscommissie voor financiën. De oorzaak is de invloed van at mosferische omstandigheden. Hierdoor is de ontvangst van de van veraf uitgezonden buiten landse zenders soms erbarme lijk. Volgens de exploitatiemaatschap pij Casema is hier niets aan te doen. Het college van Burgemeester en Wethouders is ervan overtuigd dat "Casema alle technische moeite heeft gedaan om de kwa liteit te verbeteren", zo zei Bar ning. Eind 1984 zal de beeldkwaliteit misschien wel verbeteren als er auteursrechten betaald gaan worden aan de zenders. De wet houder waarschuwde echter wel dat in dat geval de tarieven moe ten stijgen: "daar zullen we ons over moeten buigen, het zal in ie der geval in fasen moeten gebeu- OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgevers maatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Bij automatische overschrijving geen admmistratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement f 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Wnd -hoofdredacteur R. D. Paauw Commentaren R D Paauw. W F J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin /buit /ec J. Ruygrok-Hoogeveen (PM P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo. Rome, Madnd. Mexico tel 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2