LEIDSCH DAGBLAD Premie koopwoning omlaag Sharon onder druk Uitstel belasting dubbele inkomens Metaal: nog eens 17.000 ontslagen BLOEDBAD Schoolzwemmen gratis Na krantepublicaties over lagere lasten voor kopers kamsteeg Kamsteeg biedt gewoon meer. Defensie: geen geld voor RSV BENNINK WOENSDAG 9 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37007 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredacteur: R. D Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2300 AB leiden 'Voor M.nrs z>e cototon Ouders ivinnen kort geding UTRECHT (ANP) - De president van de Utrechtse rechtbank mr, V.J.A. van Dijk, heeft vandaag in kort geding bepaald dat school zwemmen voor leerlingen van de openbare lagere school in Har- melen kosteloos is. Het zwemmen is onderdeel van het vak lichamelijke oefe ning en moet daarom zonder ou derbijdrage aan de schoolkinde ren worden aangeboden. De rechtbankpresident heeft de gemeente Harmeien bevolen de twee kinderen van mevrouw T. van de Schaaf, die het kort ge ding tegen de gemeente had aan gespannen, "rustig en onge stoord" zwemles te laten volgen zonder dat daarvoor een bijdrage verschuldigd is. Volgens de lager onderwijswet is het onderwijs in beginsel koste loos. In het leerplan van de Har- melense lagere school is licha melijke opvoeding als verplicht vak aangemerkt. Volgens het les rooster is het schoolzwemmen een onderdeel van het vak licha melijke oefening. Daarom aldus Mr. v. Dijk, moet het school zwemmen in Harmeien zonder meer kosteloos zijn. Popmuziek voor prins Bernhard ALMELO (GPD) - Prins Bern hard werd onlangs tijdens een vlucht van Soesterberg naar Oxford in het rege ringstoestel verrast met pop muziek. De muziek was af komstig van een etherpiraat. Dat blijkt uit een rapport van de Rijksluchtvaartdienst. Storingen van vliegtuigen door etherpiraten komen de laat ste tijd steeds veelvuldiger voor. Zo werd onlangs ook een Boeing tijdens de lan ding op het vliegveld Beek gestoord door illegale pop muziek. DEN HAAG (GPD) - De belasting verhoging voor dubbele inko mens in één gezin zal waarschijn lijk niet op 1 april, maar pas op juli ingaan. Staatssecretaris Ko ning van financiën heeft daar over weliswaar nog geen beslis sing genomen, maar de rege ringsfractie van de WD n dekking te hebben gevonden voor het financiële gat dat door uitstel valt. Het CDA heeft aan een door de WD bepleit uitstel De voorgenomen belastingverho ging voor mensen met dubbele inkomens in één gezin moet nog dit jaar 225 miljoen gulden ople veren. Dat geld zal worden ge bruikt voor de extra uitkeringen aan mensen die van een mini- mum-inkomen moeten rondko men. Uitstel van de ingangsda tum tot 1 juli zou 75 miljoen gul den minder opleveren. i>*r DEN HAAG (GPD) - De premies op koopwoningen gaan omlaag. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) zal deze maatregel nog deze week bekendmaken. De be windsman is tot zijn besluit gekomen na „de vele kran tepublicaties waarin voorgerekend werd hoe laag de nettolasten zijn geworden voor kopers van een premie woning", zegt zijn woordvoerder. Hoeveel lager de premies zullen worden is nog niet bekend, maar het verschil kan vele honderden guldens zijn. De maximale eerste jaarpremie die kopers van een A- woning kunnen krijgen van het rijk, is 10.900 gulden. De maxi male eerste jaarpremie voor een B-woning is 5500 gulden. Die premies worden elk volgend jaar van bewoning met 500 gulden verminderd en worden maxi maal twintig jaar verstrekt. Roep om aftreden steeds luider JERUZALEM (GPD/AP/Reuter) - In afwachting van het kabinets beraad dat vanmiddag zou wor den hervat, nam vanmorgen in Israël de druk op minister Sha ron van defensie om af te treden toe. In regeringskringen in Jeru zalem verluidde het vanochtend dat het merendeel van Sharons collega's wil dat hij ontslag neemt. Het kabinet, onder leiding van pre mier Begin, vergaderde vanmid dag om drie uur verder over het rapport van de commissie-Ka- han waarin, naar aanleiding van het in september aangerichte bloedbad in de Palestijnse kam pen Sabra en Chatila wordt aan gedrongen op het ontslag van Sharon omdat hij daar indirect verantwoordelijk voor is. Zelf ging Sharon tot de tegenaan val over door de Verenigde Sta ten ervan te beschuldigen een campagne te hebben georgani seerd die tot doel heeft hem van het toneel te doen verdwijnen en Israël een PLO-staat aan zijn grenzen op te dringen door mid del van het plan-Reagan. Premier Begin heeft tot nog toe ge zwegen. Hij laat het kennelijk aan Sharon zelf over. Maar deze weigert de voor de hand liggende consequenties te trekken. "Als Begin wil dat ik aftreed, dan moet hij zelf maar naar de presi dent gaan en het ontslag van zijn regering aanbieden", aldus Ariel Sharon. Het rapport-Kahan heeft de rege ring-Begin overigens in een be langrijke crisis gestort. Enkele leden van Begins coalitie, met name de Nationale Religieuze Partij en de liberale fractie van zijn Likoed-blok, wensen dat Sharon opstapt. De houding van deze leden bedreigt het voortbe staan van de coalitie, die in het parlement een meerderheid bezit van 64 tegen 56 afgevaardigden. Als zij de coalitie zouden verla ten, zou de Arbeiderspartij kun nen proberen om met hun hulp een nieuwe regering te vormen. Verkiezingen zouden daarvoor niet noodzakelijk zijn. Begin liet reeds maanden geleden weten dat hij nieuwe verkiezin gen zou overwegen, mocht de Oman wil wapens van Nederland e-Kahan een blaam werpen op zijn regering of leger. Enkele coalitiepartners zijn evenwel niet op verkiezingen ge brand, omdat de prognoses hun alleen maar verlies voorspellen. (zie ook pagina 9) Lage rente Precies een maand geleden besloot Brokx de premies juist op het huidige hoge peil te laten, hoe wel een verlaging toen al, gezien de sterk gedaalde rente, voor de hand lag. Hij motiveerde zijn be sluit toen door te zeggen dat het eigen-woningbezit extra gesti muleerd zou worden. Vier weken later moet hij nu op dat besluit terugkomen. „De lasten zijn door de lage rente en ook door de gedaalde bouwkosten erg laag geworden. In sommige gevallen kregen kopers geld toe op hun woning", aldus het minis terie nu. Veel andere bewoners zitten nu op netto maandlasten die (afhanke lijk van de prijs van hun woning en hun inkomen) rond de twee honderd gulden netto zitten. Voor een huurwoning van verge lijkbare waarde moet vaak het dubbele worden betaald. De mensen die nu op deze lage net tolasten zitten in hun premiewo ning houden dat voordeel danks de komende premieveria ging. Die zal namelijk alleen gel den voor nieuwe kopers. Geen steun Huiseigenaren die door een forse rentesprong van 1981 op 1982 in financiële problemen zijn ge raakt, krijgen geen extra subsi die. Staatssecretaris Brokx heeft dat besloten omdat zo'n subsidie veel geld zou gaan kosten, terwijl de noodzaak ervan door de op nieuw sterk gedaalde rente is achterhaald. De Tweede-Kamer fractie van D'66 had vorig jaar, met steun van een kamermeer derheid, om subsidie gevraagd om huiseigenaren die door ver lenging van hun vijfjarige hypo theek in de problemen waren ge komen, te helpen. 24 PAGINA'S Minister Brinkman Orkestenplan is van de baan "Rechtse regimes menswaardiger" PAGINA Bondscoach Rijvers in nevelen gehuld PAGINA 13 Levensonderhoud niet duurder PAGINA 21 Uitlaateinddemper-aanbieding jndusief montage. Neem geen risico bij hel ver- vangen van uw uitlaateinddemper. F Laat uitsluitend'n originele uitlaat- 'einddemper onder uw Volkswagen of Audi monteren. Deze extra voorde lige actie loopt tot 30 juni 1983. De prijzen zijn inclusief B.T.W., montage en benodigde bevesti- gingsonderdclen. Vondellaan 80. Lelden. Tel 071-76 9315, Matige vorst Droog en af en toe zon. In de naeht en ochtend lichte tot matige vorst. Mini mumtemperatuur van min twee tot min zes graden, middagtemperatuur om het vriespunt. Afnemende noord oostenwind, eerst matig, later zwak. 10 februari 1983 Waterstanden Katwijk: hoogwater 01.58 en 14.07 uur, laagwater 09.36 en 22.13 uur. MUSKAT (ANP) - Oman over weegt militair materieel in Ne derland te kopen en heeft dit be sproken met minister Van den Broek (buitenlandse zaken), zo heeft de Omani onderminister van staat voor buitenlandse za ken, Saif Bin Hammed al Batas- hi, tegenover het ANP verklaard. Minister Van den Broek heeft gis teren in Muskat en Salalah be sprekingen gevoerd met de heer ser van Oman, sultan Gaboos Bin Said Bin Taimur, en met de minister van staat voor buiten landse zaken. Hij is gisteravond laat uit Muskat in Amman, de hoofdstad van Jordanië, aange komen. Polo, Derby, Audi 50 van f 189,— nu voor 159- Golf van f 174,— nu voor 138,- Jetta van f 260,- nu voor 229,- Passat v.a. f255,- nu v.a. 215,- Audi 80 v.a. f277,-nu v.a. 239,- Transporter (tot aug.'79) v.a. f369,- nu v.a. 315,- Transporter (vanaf aug.'79) v.a. f 280,- nu v.a. complete uitlaat 255,- V.A.G voor voordelig en vertrouwd vakmanschap. bij dc V.AG dealer voor Volkswagen ZOETERMEER (GPD/ANP) - De metaal- en elektrotechnische be drijven, waar thans nog 380.000 mensen werken, verwachten dit jaar dat ruim 17.000 werknemers (4,5 procent) hun baan zullen ver liezen. Dat is meer dan in voor gaande jaren, toen de gemiddel de uitstoot aan arbeidskrachten ongeveer 12.000 per jaar bedroeg. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Vereniging FME, de organisa tie van metaalwcrkgevers, heeft gehouden onder 700 van de 1000 aangesloten bedrijven. Uit dit onderzoek komt naar voren, dat het de bedrijfstak steeds slechter gaat. Naar verwachting zal de afzet op zijn best gelijk blijven met vorig jaar, terwijl de DEN HAAG (ANP) Het ministe rie van defensie heeft geen geld achter de hand om een bijdrage te leveren aan de plannen die het kabinet heeft met RSV. Volgens een woordvoerder van het depar tement zou het naar voren schui ven van grote orders, zoals die voor de M-fregatten aan het eind van de jaren tachtig, het strakke betalingsschema van Defensie ontwrichten. "Die schema's lig gen al jaren vast in de begrotin gen, we kunnen dus niet plotse ling een paar honderd miljoen vrijmaken", aldus de woordvoer der. De Industriebond FNV zei met verbazing kennis te hebben ge nomen van de uitlatingen van staatssecretaris Van Houwelin- gen hieromtrent. Bestuurder A. van der Veen noemde het 'poli tiek gezien uiterst merkwaardig' dat Van HoUWpUOMI nu uit spraken doet over de steun die defensie kan bicden, terwijl de ministerraad afgelopen vrijdag geen uitspraak wilde doen over het al dan niet vervroegd bestel len van de M-fregattcn. Het is volgens hem nu zaak, dat de re gering binnen enkele dagen dui delijkheid verstrekt. prijzen van de produkten na lijks zullen stijgen. De gevolgen daarvan zijn: teruglopende in vesteringen, verder verlies aar werkgelegenheid en een aanhou dende druk op de bedrijfsresul taten. Wel verwachten de bedrijven da zij op de binnenlandse markt ee geldomzet zullen realiseren die procent hoger ligt dan in 1982 Ook vorig jaar zette de bedrijfs tak 2 procent meer om dan 1981. Uit de cijfers over 1982 blijkt, da de ontwikkeling op de binnen landse markt slechter was dan die op de exportmarkt. Over hei algemeen gesproken meent de FME dat de stijging net voldoen de is geweest om 'het bescheiden niveau van winstgevendheid van 1981 te handhaven. Isocomlort Dubbele beglazing 69.- p.mJ Spoorbielzen a 29,50 p.st. Het onderzoek naar het bloedbad in de Pale stijnse kampen Sabra en Chatila heeft de bevestiging gebracht van wat velen al enige tijd dachten of angstig vermoedden. Prominen ten in de Israëlische regering, on der wie premier Begin zelf en leden van de militaire staf wordt verweten signalen te hebben genegeerd die nadrukkelijk in de richting van ge welddadigheden wezen De Israëlische inlichtingendienst Mossad beschikte naar het oordeel van de commissie-Kahan over vol doende informatie om het bloedbad te verijdelen zoals wraakzuchtige christelijke falangisten dat na de dood van de toenmalige Libanese president Beshir Gemayel in de twee kampen aanrichtten. Soortge lijke verwijten treffen de ministers Sharon van defensie en Shamir van buitenlandse zaken en een drietal generaals Tegen de verwachting in hebben de samenstellers van het rapport niet alleen aan de hand van honderd zestig getuigenverklanngen de toe dracht gereconstrueerd, maar ook concrete aanbevelingen gedaan voor de politieke consequenties die de regering Begin uit haar nalatig heid moet trekken. Ariel Sharon, de architect van onder meer de om streden Israëlische invasie in West- Beiroet, treft de meeste blaam. Hem rest volgens de onderzoekers niets anders dan aftreden. Sharon heeft het eerste kabinetsbe raad over het eindrapport nog over leefd. Daaruit kan de conclusie worden getrokken dat hij niet van zins is zijn baan op te geven en dat premier Begin de zaak niet door een gedwongen ontslag op de spits wil drijven. Blijft Sharon echter weigeren, dan zal Begin hem wel moeten dwingen, om althans nog iets te redden van het andermaal beschadigde imago van zijn ministersploeg Begin mag dan door de commissie ontslagen zijn van de volledige verantwoorde lijkheid voor de gigantische mis kleun van één van zijn belangnjkste ministers, een eventueel achterwe ge blijven van politieke gevolgen is onaanvaardbaar Met het vertrek van Ariel Sharon zou de regenng Begin tenminste de schijn kunnen wekken dat afstand wordt genomen van een politiek die in het zoeken naar oplossingen slechts de militaire weg wenst te bewandelen En dat is een signaal waar vriend en vi|and van Israel steeds meer behoefte aan hebben Mexico wint banken voor reddingsplan MEXICO (Reuter) - Ongeveer 500 banken hebben toegezegd Mexi co 4,8 miljard dollar (zo'n 13 mil jard gulden) te lenen Dat is de grootste financiële reddingsope ratie tot nu toe. zo heeft de Mexi caanse minister van financiën, Jesus Herzog Silva, gisteren ge zegd. Hij keerde vonge week te rug van een veertiendaagse reis langs banken en ministeries in Engeland, West-Duitsland, Zwit serland. Spapje, Italië en Japan. De economie van Mexico is vrijwel ingestort'door dc daling van de olieprijzen. Het land heeft mo menteel een schuld van 83 mil jard dollar aan het buitenland en heeft sinds augustus vrijwel niet meer afgelost. Volgens Herzog zijn ook de onder handelingen over een nieuwe af lossingsregeling voor twintig miljard dollar, voor 1985 te beta len, bijna afgerond Mexico heeft zijn bijna 1400 schuldeisers ge vraagd om uitstel van betaling. Het wil in 1987 weer met de aflos sing beginnen. T^obonn«r*M f weken op pro* voor 9.50 Daan* ba»** Noleer mi| voor een kwartaalabonnement 61.25) Vóór bet abonnement ingaat, ontvang Oe krant twee weken gratia .^RE^LANDJ STREEK LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1