"Je voelt thans dat je werk iets betekent.." Nóg een geschrift over Israël Va,ia Personeel tilt Van Schaik en Reportage Berghuis uit de Ogem-ellende Unilever stoot Gouda-kaarsen af WOENSDAG 9 FEBRUARI 1983 PAGINA 17 „Van 9 maart 1981 tot 5 november 1982 heb ik geregeld iets opgeschre ven van wat ik op politiek gebied meemaakte". Aldus begint het voorwoord dat JCT voor zijn zojuist verschenen politieke dagblad 'Naar zeventien zetels en terug' schreef. JCT zijn de initialen waarmee Jan Terlouw dit voorwoord ondertekent, wat zowel een vorm van bescheidenheid kan zijn, als de wens (die, zoals u weet, de pappa van de gedachte is) om net als FDR, GBS, WSC, JFK, JR en ET gecodeerd de geschiedenis in te gaan. Over datgene wat hij op poli tiek gebied meemaakte en dacht is door de politieke redacteuren al ge schreven, maar het dagboek bevat .ook niet-politieke zaken die meer geschikt zijn voor zo'n rommel markt als deze rubriek. Hier volgen wat van deze citaten. „Vroeger vond ik het moeilijk om me in te leven in de positie van een generaal die met één kort bevel een heel bataljon de dood in stuurt. Ik begin het nu te begrijpen. Het kan, na een proces van slijtage, na een proces waarin het winnen, het suc ces hebben, het persoonlijke naar de achtergrond heeft gedrongen. Ik ken een dominee die heel goed pia no speelt, maar Beethovensonates raakt hij zelden aan. „Die zijn niet goed voor me", zegt hij. Misschien is formeren ook niet goed voor een mens". „In Nieuwspoort werd me nog een minuscuul boekje aangeboden over de verzorging van katten, in het bijzijn van één journalist en twee fotografen. De aanbieder wilde zijn toespraak eerst nog via een mi crofoon houden. Overigens zei hij aardige dingen en misschien is de kat wel het perfectste produkt van de evolutie. Want het hebben van nóg meer hersens, zoals de mens, kon wel eens op een catastrofe uit lopen. In ieder geval zouden katten nooit zoiets krankzinnigs doen als campagne voeren. Ze laten zich voeren, uit blikjes kattevoer, zon der hun onafhankelijkheid prijs te geven. En ze doen per dag langdu rig niks". ,Joop en ik lopen samen terug naar het Kamergebouw. Vanuit een auto filmt Willibrord Frequin ons. Het voetgangersstoplicht staat op rood, maar bij gebrek aan verkeer loop ik door. Joop ziet de filmploeg, aar zelt en keert terug om te wachten tot het licht verspringt. „Dat scheelt je een handvol stemmen", zeg ik. „Ik moet voor heel wat rooie lichten wachten voor ik negen zetels terug heb gewonnen", antwoordt hij. „We moeten in het fractiebestuur nog een interessante beslissing ne men. Eén van de sollicitanten voor een secretaressebaan is zwanger geworden. Ze lijkt geschikt en ze wil de baan toch graag hebben, voor halve dagen. Voor de andere halve dag hebben we ook wel ie mand, maar zouden we ons de com plicaties van een zwangere secreta resse op de hals halen? Zij zal in ieder geval een maand of drie uit de roulatie zijn en daarna komen de voedingen, de tandjes, de bezoe ken aan het consultatiebureau. Zelf ziet de aanstaande moeder geen problemen. Het fcind kan in de trein, in de tram, op haar rug, geen zorgen. Ik mag die spirit wel. Bovendien staat ons programma vol met verhalen over deeltijdar beid, emancipatie, flexibele werk tijden. We vragen de fractieleden die met deze part-time-secretaresse zullen moeten werken hoe ze er tegenover staan, Louise, Suzanne, Gerrit. Ze vinden het geen enkel be zwaar, D'66'ers niet alleen met het woord. En dus benoemen we twee halve secretaresses en een ongebo ren zuigeling". „Vannacht om half drie ging de te lefoon. Ik nam hem slaapdronken op. Iemand meldde zich als dokter Verlaar, Anthonius Ziekenhuis in Utrecht. Ik moest niet schrikken, maar mijn vrouw was daar net met een hartinfarct binnenge bracht, en of ik maar meteen wilde komen. In mijn slaapdronken schap dacht ik dat ik in Den Haag overnachtte en het duurde minuten voor ik besefte dat Alexandra zich, gezond en wel, met mij in hetzelfde vertrek bevond. Minsteiis een uur lang daarna heeft mijn eigen hart gebonsd als een bezetene. Is dit de manier waarop Nederlanders pro beren om via een hartinfarct van hun politici af te komen?" „De keuze tussen wiskunde en Ne derlands is bij onze oudste dochter Sanne in het voordeel van het Ne derlands uitgevallen. Vanavond mijmerde ze zachtjes voor zich uit dat de taal een wonderlijk feno meen is: het werkwoord evalueren verzelfstandigt zich tot evaluatie, het werkwoord evolueren tot evolu tie. Ik evalueer de evolutie van mijn kinderen te weinig, sinds ik deze baan heb". „De telefoon gaat. Een heer zegt met sombere stem: „En Jan Ter louw zal doodgaan". Hij verbreekt de verbinding. Erbestaan geen me dedelingen met een hoger waar heidsgehalte. Interessant blijft de vraag wat iemand beweegt om zo'n memento mori uit te zenden". door Nel van Bemmel WADDINXVEEN - Onge veer een jaar geleden trof het personeel van Van Schaik en Berghuis in Waddinxveen tussen een rijtje namen van be drijven in de krant ook de eigen firma aan. Het was een opsomming van ondernemingen die in het sterfhuis van het op gesplitste Ogem-con- cern waren onderge bracht. Van Schaik en Berghuis, gespeciali seerd in laboratorium meubelen, was afge schreven. Over 1981 was er dan ook 1,8 miljoen verlies geleden. Toch bestaat het bedrijf nog steeds. Niet meer als Ogem- dochter, maar als zelfstandige onderneming in eigendom van de 50 personeelsleden. Welis waar wordt nog geen winst ge boekt, maar deze week werd bekend dat S en B het verlies over het afgelopen jaar tot drie ton had weten terug te bren gen. Directeur Joost Goemans is de bedenker van de nieuwe struc tuur. Hij was half '81 bij Ogem in dienst gekomen om een aan tal reorganisaties uit te voeren bij Van Schaik en Berghuis. Het bedrijf was als ouderwets en ambachtelijk familiebedrijf in 1969 door Ogem gekocht, waarna volgens Goemans af standelijke heren „met me mo's, beleidscentra en dat soort flauwekul de boel gingen leiden. Dat werkte vervreem dend op de mensen, die al gauw de leiding gingen sabote ren". Dat werd er bepaald niet beter op toen Goemans' voor ganger er begin '81 ook nog eens met 2,5 miljoen vandoor bleek te zijn gegaan. In januari '82 kreeg Goemans het gevoel dat Ogem Van Schaik en Berghuis wilde sluiten. Ogem bevestigde het gevoel, maar was niet duidelijk. Goe mans: „Ze gingen wel met me meedenken. Zo van: stel dat het zo is, wat zou je dan moe ten doen. Dat was de code, waardoor ik genoeg wist. Ze hebben me toen wel gehol pen". Kantinej uffrouw Drie weken lang is Goemans dag en nacht aan de gang gegaan. Hij berekende dat het bedrijf enorm zcu kunnen besparen als er tien van de toen nog 60 overgebleven werknemers werden ontslagen, iedereen 10 tot 15 procent van zijn salaris zou inleveren, en iedereen in tijden van drukte een uur per dag gratis zou overwerken. Het personeel zou het bedrijf zelf moeten kopen; daarvoor moest een stichting worden opge richt. Het bestaande bedrijf moest van naam veranderen (gekozen werd voor de naam van de kantinejuffrouw: Ciska) om na het faillissement een Met vakmanschap en plezier wordt een chemi-kast gemon teerd: "Je weet werkt". Directeur Joost Goemans en verkoopleidster Betty van Dunren: "Een hard plan". nieuwe bv met de naam Van Schaik en Berghuis te kunnen beginnen. En aan alle kanten werd steun en advies ge vraagd. Goemans deed het niet alleen, maar aanvankelijk vooral sa men met Betty van Duuren. Zij was begin '81 als uitzendsecre- taresse bij het bedrijf komen werken om haar studie cul tuurgeschiedenis te kunnen bekostigen. Ze raakte zo bij de zaak betrokken, dat ze is geble ven en inmiddels personeels werk en verkoop doet. Van Duuren en Goemans moe ten er nu nog om lachen, als ze vertellen hoe ze in de dagen vóór het faillissement stapels betalingsopdrachten de deur uit deden voor de leveranciers. Goemans: „Een Ogem-instruc- tie gebood alle betalingen drie maanden op te schorten, maar wij wisten dat we de leveran ciers straks weer nodig zouden hebben. Er werden hier bloem stukken van leveranciers bin nengebracht. Verreweg het grootste deel hebben we kun nen betalen". Van Duuren: „En de debiteuren schreven we een briefje om te vragen of zij even wilden wachten met ons te betalen, omdat we een andere rekening gingen openen". Het personeel reageerde niet meteen enthousiast op het plein, waar het tijd en geld in zou moeten stoppen. Goe mans: „Ik heb gezegd: reken er maar op dat wij straks in het sterfhuis terecht komen. Dit plan is een hard plan. Ik kan me voorstellen dat u liever voor de WW kiest, maar dan is het afgelopen met S en B. Als we willen overleven, moeten we het gaan proberen". De al gemene teneur bleek: laten we het maar doen. Burgemeester Toen schoot de burgemeester van Waddinxveen te hulp. Ter wijl Goemans namens de nieu we stichting nog in onderhan deling was met Ogem om het bedrijf te kopen, had hij het pand en de terreinen al voor 2,2 miljoen aan de gemeente ver kocht. Binnen twee weken had de burgemeester de instem ming van de gemeenteraad en van Gedeputeerde Staten. Ver volgens kocht Goemans het bedrijf voor 1,2 miljoen gulden (of eigenlijk voor één gulden, terwijl een schuld van 1,2 mil joen gulden aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds werd aangegaan), en was de boel grotendeels rond. Het per soneel van de failliete firma Ciska moest nog worden ont slagen, en de vijftig die zouden blijven, werden diezelfde mid dag onder het genot van een kopje thee in dienst genomen van de nieuwe bv Van Schaik en Berghuis; de oude schulden aan de Ogem, de banken en de belastingdienst waren door het faillissement weggevallen. Daarna werd het stichtingsbe stuur, waar aanvankelijk al leen Goemans in zat, uitge breid met vier anderen onder wie de burgemeester van Wad dinxveen en het Tweede-Ka merlid voor de PvdA Arie van der Hek, die voorzitter werd. De stichtingsconstructie was volgens Goemans nodig, om dat anders aan personeelsle den die ontslag nemen hun aandeel (zo'n 70.000 gulden per persoon) zou moeten worden uitgekeerd. Goemans: „Net zo min als ik vond het verdiend te hebben het bedrijf in mijn een tje te kopen en op die manier miljonair te worden, vond ik dat de mensen hier die 70.000 gulden verdiend hebben. Wat we allemaal verdienen is dat we kunnen blijven werken, meer niet". Opperhoofden Behalve de eigendomsverhou dingen, is er het afgelopen jaar meer veranderd bij Van Schaik en Berghuis. Goemans: „Het was hier een vakjesorganisatie, iedereen werkte alleen binnen zijn eigen vakje. Het barstte van de opperhoofden, maar als er iets fout was gegaan kon je niemand vinden die daarvoor verantwoordelijk was. Ik heb geprobeerd zo met mensen te schuiven dat ze meer kunnen doen, en meer initiatieven ne men. Dat was hard nodig. W(j hadden hier bijvoorbeeld een man die 25 jaar gefreesd had. Toen dat gevierd werd hebben de mensen hier nog uitgere kend hoeveel afstand hu had afgelegd: tweemaal de aarde rond, ofzo. Maar het is een ramp als je dan geen freeswerk hebt. Of een ander voorbeeld we hadden twee loodgieters; als de een naar het magazijn ging om iets te halen, ging de ander altijd mee". V erantwoordelij k Van Duuren: „De mensen voelen nu meer verantwoordelijkheid voor elkaar. Men neemt gau wer werk van elkaar over. De kantinejuffrouw en de werk ster drukken nu bijvoorbeeld tekeningen af voor de tekenka mer. Ze vinden dat ook leuk. Een jaar geleden was dat nog ondenkbaar". Gerard Lange, die het magazijn en de inkoop beheert en voor zitter van de personeelsverga dering is, bevestigt de lezing van Van Duuren en Goemans: „Het arbeidstempo van de mensen ligt nu hoger, en we hebben allemaal meer ruimte voor eigen initiatief gekregen. Dat is leuker werken, je hebt nu meer het gevoel dat je wat betekent voor het bedrijf'. De produktie is dan ook flink ge stegen: het afgelopen jaar pro duceerde Van Schaik en Berg huis met 50 mensen evenveel als met 70 mensen het jaar er- Lange meent dat de werknemers niet in financiële problemen zijn gekomen door het loonof- fer, en dat men er geen spijt van heeft gekregen: „We wis ten tevoren wat we gingen inle veren, en iedereen was ak koord". Sociaal fonds Het bedrijf stort elke maand 1200 gulden in een sociaal fonds, waarop mensen een beroep kunnen doen als ze in geld nood zitten. Samen met twee collega's beheert Van Duuren dit fonds: „De mensen komen vooral met kleine dingen. Een nieuwe bril bijvoorbeeld. Van echt grote problemen heb ik nog maar één keer gehoord. Om die man te helpen heeft het bedrijf toen tijdelijk zijn auto gekocht". Overigens is Van Schaik en Berghuis nog niet uit de pro blemen. Onder meer door de bezuinigingen op de bouw van ziekenhuizen wordt de Neder landse markt kleiner. Dit jaar hoopt Goemans te kunnen ex porteren; er lopen contacten in Irak en Saoedi-Arabiè. Daar naast stopt hij zo'n 4 procent van de omzet van 4.4 miljoen in technische ontwikkeling, om zo met betere zuurkasten de concurrentie voor te kunnen zijn Er moet wel wat aan de hand zijn als binnen één jaar in een en de zelfde kerk twee geschriften ver schijnen over hetzelfde onder werp. Dat is nu gebeurd in de Ge reformeerde Kerken in Neder land over de netelige kwestie van Israel en de Palestijnen. De werkgroep voor het werelddia- konaat publiceerde daarover vo rig jaar een brochure - 'De Pale stijnen en de staat Israel' die de werkgroep 'Kerk en Israel' goed in het verkeerde keelgat schoot. Toen de gemoederen wat bedaard waren, zette ook 'Kerk en Israel' zich aan een brochure. Die is nu uitgekomen onder de omgekeerde titel 'Israel en de Palestijnen'. Het gereformeerde werelddiakao- naat liet zich vooral leiden door de klacht van veel christen-Pale stij nen, dat zij een vergeten groep zijn voor de Europese ker ken. Voor 'Kerk en Israel' was een kritische solidariteit met Is rael het uitgangspunt. Waar de werkgroep (deputaat- schap) 'Kerk en Israel' zich voor al tegen keert is, dat kritiek op Israel zo vaak wordt vermengd met twijfel aan het bestaansrecht van deze natie. "Aan geen enkele andere staat in de wereld wordt ooit het bestaansrecht ontzegd omdat zijn politiek niet volmaakt is. Geen regering ter wereld wordt met 'de wet en de profe ten' om de oren geslagen". Met zijn brochure wil het deputaat- schap zijn collega's van het we relddiakonaat op vier punten corrigeren. De bezwaren gelden voornamelijk de 'eenzijdige visie op het zionisme', de 'negatieve benadering' van het joodse zelf bestaan, de 'tendentieuze ge schiedschrijving' en de 'onder schatting van de diepte en de ernst van het anti-semitisme'. Volgens 'Kerk en Israel' is er in dit vraagstuk sprake van een 'con flict van rechten'. Absolute voor waarde voor een oplossing is, dat de strijdende partijen eikaars rechten erkennen en respecteren. "Het feit van terugkeer van de jo den naar dit land en van de stichting van de staat Israel zijn geen bewijs van de voortgaande trouw van God jegens het joodse volk maar wél een verwijzing daarnaar". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Voorthuizen H. Talsma Harder wijk, te Dinxperlo J. Plante Oos- terland (Z.), te Wageningen R. ten Napel Giessen-Oudekerk, te Zoelen kandidaat N. de Boo Koudekerk aan den Rijn, te Ber- kel J. van Osch Waarde, te Lem mer G. Zuidam Hoogezand; be dankt voor Numansdorp W. van der Hoeven Oosterend (Fr.). Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Den Haag-Escamp (evangelisatiepredikant) J. Bui- kema (leraar te Leiden) Alphen aan den Rijn, naar Ouderkerk aan de Amstel kandidaat B. Thijs Amsterdam, naar Vlaardingen G. van de Veere Drachten, naar Zwartsluis A. Bouman Oudemir- dum (Fr.); beroepen te Vriezen- veen C. Neef Donkerbroek (Fr.), te Boskoon E. Overeem Enter Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Spakenburg E. Hoogendoorn Dalfsen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scherpenisse A. Moerkerken Nieuw-Beijerland, voor Scherpenzeel (G.) J. van Haaren Amersfoort. Leiderdorp. Voor de baptisten gemeente in Leiderdorp gaat evangelist J. van der Zeeuw pas toraal werk doen. Twee dagen per week zal hij mensen bezoe ken en op de tweede zondag van elke maand de dienst leiden. De heer Van der Zeeuw (29) woont in Alphen. Hij is ook part-time werkzaam in Scheveningen. Werelddiakonaat. De leden van de Gereformeerde Kerken in Ne derland hebben vorig jaar bijna f 13 miljoen gegeven voor het werelddiakonaat. Een kleine f. 200.000 méér dan in 1981. Daar kwam nog eens ruim f 1 miljoen bij voor hulp bij rampen. Vakantie. Het Algemeen Diako- naal Bureau van de Gerefor meerde Kerken in Nederland or ganiseert dit jaar weer 66 vakan tieweken voor ruim 4000 mensen die anders moeilijk of helemaal niet met vakantie kunnen (ge handicapten, bejaarden, mensen met een zwakke gezondheid, overbelaste huisvrouwen en echtparen, alleenstaanden en één-ouder-gezinnen). Wie de vakantiefolder wil hebben, kan deze aanvragen bij het bureau. Burg. De Beaufortweg 18, 3833 AG Leusden, telefoon 033- 943244. Priesters De meeste Nederlandse bisschop pen zijn vóór twee soorten pries teropleiding: het seminarie (dat de hele opleiding verzorgt) en het convict (dat een groot deel toever trouwt aan een door het Vati- caan erkende theologische hoge school of faculteit). Dat bleek tij dens een vergadering in Ooster hout, waar de bisschoppen het rapport van een speciale com missie over priesteropleidingen in Nederland bespraken Bisschop Gijsen en zijn hulpbis schop Castermans kiezen voor het seminarie (Rolduc). De ande re instituten beantwoorden, naar hun mening, niet aan de voor schriften van Rome; de convic- ten (leefgemeenschappen) bie den onvoldoende waarborg dat dit tekort wordt opgeheven De bisschoppen van Rotterdam - Si monis en Bar - hebben voorkeu voor het seminarie, maar hand haven voorlopig nog hun 'deel neming op afstand' aan de theo logische hogeschool in Amster dam, waarvoor de bisdommen Rotterdam en Haarlem verant woordelijkheid dragen. De kerkrechtelijke erkenning van de hogescholen (Amsterdam, Utrecht, Tilburg en Heerlen) moet in Rome nog worden aan gevraagd. Bisschop Gijsen zal daar geen erkenning vragen voor de school in Heerlen. Zelf heeft hij 'Rolduc' gesticht omdat 'Heerlen' zijn instemming nu t had. Voor Gijsen en Castermans is ook het lesgeven door ex- priesters aan priesteropleidingen onaanvaardbaar. Bijbels. De kiosk van het Britse bijbelgenootschap in de Poolse hoofdstad Warschau heeft de grootste omzet aan bijbels ran al le vestigingen in de wereld Vorig jaar werden daar 473 000 bijbels of bijbelgedeelten verkocht De Sowjet-autonteiten hebben de invoer toegestaan ran 22 000 ex emplaren t>an het Nieuwe Testa ment in de Armeense taal. Er too nen in de Sowjet-Unie ruim 4 miljoen Armeniërs. GOUDA (GPD) - Unichema Che mie in Gouda is van plan haar kaarsenmerk „Gouda" en de daarbij behorende goodwill te verkopen aan Bolsius kaarsenfa briek te Schijndel. De produktie van kaarsen in Gouda zal dan nog maximaal een jaar worden voortgezet. Uiteindelijk zullen ongeveer 70 van de 570 arbeids plaatsen komen te vervallen. De kaarsenactiviteiten in Gouda zijn bij de huidige opzet structureel verliesgevend gebleken, zegt de directie van Unichema Chemie. In de loop van dit jaar zal de afde ling vetzuuroxydatie worden gt- sloten Het productieproces, waarbij grondstoffen worden vervaardigd voor de fabricage van bijvoorbeeld kunststoffen, is economisch verouderd. Dit is een gevolg van de opkomst van goedkopere vervangende vetzu ren en de sterke stijging van de energieprijzen. De directie van het kaarsenbednjf in Gouda heeft de onderne mingsraad gisteren van haar plannen op de hoogte gesteld. De personeelsvermindering zal ge deeltelijk kunnen worden opge vangen door de overgang van verkoopmedewerkers naar Bol sius, natuurlijk verloop, regelin gen voor vervroegde uittreding en bemiddeling bij banen binnen en buiten het bedrijf. Verwacht wordt echter dat de verminde ring niet geheel zonder gedwon gen ontslagen zal kunnen plaats vinden RVlam vreest boycot Russen ROTTERDAM (ANP) In de Rotterdamse haven wordt gevreesd dat de Sowjet-Unie het dreigement om geen graan meer via Rotterdam te be handelen gaat uitvoeren, nu de Nederlandse regering geen toestem ming heeft verleend om in Rotterdam een Russisch consulaat te vesti gen Volgens een verklaring van adjunct directeur Jansen van de Graan Ele vator Maatschappij GEM gisteren, heeft dit bedrijf dit seizoen nog geen enkel Russisch graanschip mogen behandelen. Van de tien schepen die momenteel met voor Rusland bestemd graan op weg zyn naar West Europa zal ook geen de Rotterdamse haven binnenlopen De meeste van de schepen gaan naar Hamburg. Eén graanschip heeft Antwerpen als bestemming

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17