LEIDSCH DAGBLAD Sharon moet aftreden Sportcentrum Noordwijk Vijftig miljoen extra Sowjet-Unie aast op Japans vrachtvervoer r>r> Commissie na onderzoek bloedbad Palestijnse kampen: Duphar: giftige lozingen DWANG LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37006 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredadeur R. D Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leden Voor M nrs. cototon Bar-dancing Casino wordt binnenkort afgebroken (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Bar-dancing Casino, een van de bekendste discotheken van Noordwijk, gaat tegen de vlakte. Het ge bouw, wekelijks bezocht door honder den discogangers uit de hele regio, moet plaats maken voor een sportcentrum an nex groothandel in opdracht van Piet Veentjer Beheer B.V. Dat bedrijf wil vijf overdekte tennisba nen, vier squashbanen, twee banen voor racketball en een sporthal bouwen op het ongeveer 7400 vierkante meter grote terrein. De groothandel van Veentjer Sport, gespecialiseerd in tennisartike- len, neemt een oppervlakte van 1200 vierkante meter in beslag. Veentjer is sinds enige tijd eigenaar van de grond. Hij heeft de aandelen gekocht van de Noordijkse Sportvereniging N.V., een vennootschap waarvan de aan delen van de familie Punt waren. Op korte termijn, al op 1 oktober loopt het contract met pachter N.C. van Hese van het Casino af. Veentjer wil al op die dag beginnen met de bouw van zijn sport centrum dat drie tot vier miljoen gulden gaat kosten. Overigens wist Van Hese vanmorgen nog niets van de plannen van Veentjer. op een centraal terrein in Noordwijk een belangrijke injectie voor de bad plaats. "Tevens wordt het mogelijk weer tennistoernooien te organiseren van het kaliber Melkhuisje in Hilver sum. Wedstrijden zoals die twintig jaar geleden ook in Noordwijk werden ge houden", aldus Rovers. De gemeente Noordwijk wil trouwens graag meewerken aan de verwezenlij king van de plannen van Veentjer. Minister Sharon. JERUZALEM - De Israëlische minister van defensie Sharon is volgens de commissie-Kahan de hoofdschul dige bij het bloedbad in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila. Volgens de staatscommissie die de Israëlische verant woordelijkheid heeft onderzocht, dient Sharon af te tre den. Als hij dat niet vrijwillig doet, beveelt de commissie premier Begin aan hem te ontslaan. heid verweten, omdat hij gebrek aan belangstelling heeft getoond. Een ernstige berisping krijgt ver der minister van buitenlandse zaken Shamir. Shamir heeft in formatie dat er een bloedbad aan de gang was niet nader onder zocht. Behalve Sharon wordt opperbevel hebber generaal Etan als hoofd schuldige aangewezen, samen met het hoofd van de militaire in lichtingendienst generaal Saguy. Etan wordt plichtsverzuim ver weten omdat hij, evenmin als Sharon, de nodige voorzorgs maatregelen heeft genomen te gen een bloedbad. De commissie is van mening dat een dergelijk bloedbad door de Israëli's had kunnen worden ver meden. Het ontslag van Etan wordt niet aanbevolen, louter en alleen omdat zijn ambtstermijn toch volgende maand ten einde loopt. Ten aanzien van generaal Saguy wordt vastgesteld dat hij de politieke en militaire leiders niet heeft gewaarschuwd. Dat is de elementaire plicht van het hoofd van de militaire inlichtin gendienst, en daarom dient hij ontslagen te worden. De commissie heeft het belangrijk ste verweer, van zowel ministers als militairen, dat niemand een dergelijk bloedbad had kunnen voorzien, verworpen. Alle be trokkenen wisten volgens de commissie dat de Falangisten tot wreedheden in staat waren, zulks op grond van ervaringen in het verleden. Dat is ook de voor naamste reden dat premier Be gin verantwoordelijk wordt ge houden, ondanks het feit dat hij zich niet met de operationele gang van zaken heeft bezigge houden. De Israëlische regering is vanmor gen bijeengekomen om het rap port, dat als een bom is ingesla gen, te bespreken. Alhoewel het voor de hand lag dat de commis sie kritiek zou uiten, werd niet verwacht dat zij zo ver zouden gaan dat het ontslag van een mi nister zou worden aanbevolen. Toen de commissie in oktober werd ingesteld, heeft premier Begin gezegd af te zullen treden als hem enige blaam treft. Het was zijn bedoeling om in dat ge val nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Minister Scharon is, volgens de Is raëlische radio, niet bereid af te treden. Minister Shamir is onver wijld van een reis terggekeerd. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het chemische bedrijf Duphar in Amsterdam loost dioxine in het Noordzeekanaal. Rijkswater staat heeft sterke druk uitgeoe fend op het bedrijf om zo spoe dig mogelijk de afvallozingen op de Noordzee en het Noordzeeka naal te zuiveren. Duphar zelf heeft bij Rijkswaterstaat gemeld dat in het afvalwater sporen van het uiterst giftige dioxine zijn aangetroffen. Rijkswaterstaat wil deze maand een rapport van Duphar over maatregelen om de lozingen te stoppen. Duphar heeft voor de lozingen op het Noordzeekanaal een onthef fing van Rijkswaterstaat. Dioxi ne valt echter niet onder deze ontheffing. Bij de Raad van State loopt nog een beroep van milieu groeperingen tegen de lozings vergunning. Eind oktober heeft Duphar met be hulp van beschikbare appara tuur ontdekt dat er sporen van dioxine in het afvalwater voor kwamen. Pas in februari is dit meegedeeld aan Rijkswaterstaat. Duphar produceert het tusen- produkt dichlobenil, bestemd voor de fabricage van insecten en onkruidbestrijding. In 1963 vond in de fabriek van Du phar een ontploffing plaats waar bij dioxine vrij kwam. In de jaren zestig heeft de onderneming ze ker 10.000 vaten chemisch afval geloosd op de vuilstortplaats in de Volgermeerpolder bij Broek in Waterland. Ook in die vaten is dioxine aangetroffen. Opklaringen Veel bewolking. Later van het noorden uit enkele opklaringen. Overal droog. Minimumtemperatuur min 2 graden. Middagtemperatuur rond het vries punt. Matige noordoostenwind, kracht 18 PAGINA'S Minister De Koning. Sociale partners tegen looningreep PAGINA 7 Reagan maant Israël tot spoed PAGINA 11 Criminelen flessen kleine beleggers Premier Begin: gebrek aan belangstelling verweten. Bigamist huwde 105 maal PHOENIX (AP) - De 53-jarige Giovanni Vigliotto, die in de Amerikaanse staat Arizona terechtstaat wegens bigamie, heeft verklaard vanaf 1949 105 vTouwen te hebben ge huwd. Een van zijn laatste echtgeno tes, met wie hij in 1981 trouw de, heeft hem voor het ge recht gesleept omdat hij er twee weken na hun huwelijk met haar geld vandoor zou zijn gegaan. De verdachte verklaarde dat hij alleen maar met haar was ge trouwd omdat zij het zo graag wilde. Hij ontkende haar geld afhandig te hebben gemaakt. "Ook al trouw je duizend maal, het blijft een hele stap", zo verklaarde Vigliotto tijdens de rechtszaak. MOSKOU (Reuter) - De Sowjet-Unie aast op het vervoer van Japanse vracht naar Europa. Wes terse reders zullen naar verwachting met scherpe re concurrentie te maken krijgen van vrachtvervoer over het Russische vaste land. Dit blijkt uit een artikel in de Prawda van gisteren. Daarin zijn EG presenteert Nederland de rekening: 4. a t windkracht 6 9 Februari 1983. Zon op: 08.08 uur, zon onder: 17.43 uur. Maan op: 06.20 uur, maan onder: 14.01 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwa ter 00.54 en 13.17 uur, laagwater 08.39 en 21.20 uur. STRAATSBURG (GPD) - Neder land moet zo'n vijftig miljoen gulden meer in de kas van de Eu ropese Gemeenschap storten dan was voorzien. Die onver wachte tegenvaller voor minister Ruding van financiën is een ge volg van de steun die de EG Groot-Brittannië heeft toegezegd Het extra geld is nodig om de Brit ten meer uit de EG-kas te kun nen teruggeven omdat dit land onvoldoende profiteert van het Europese beleid. Het blijkt dat het Britse EG-tekort tussen de 500 miljoen en één miljard gul den hoger is uitgevallen dan eer der werd verwacht. De afspraak met de andere lidstaten was dat Engeland in dat geval extra com pensaties zou krijgen. Voor de komende jaren is de kans groot dat Nederland nog hogere EG-afrekeningen krijgt voorge schoteld. De voorzitter van de Commissie, Gaston Thorn, heeft in zijn programma voor dit jaar benadrukt dat zonder extra ver hoging van de EG-inkomsten er de komende jaren niets terecht zal komen van initiatieven op terreinen als transport, energie en onderzoek. Sterker nog, de Commissie zal weigeren nieuwe voorstellen op deze terreinen te doen. "In de huidige omstandigheden zullen we er geen genoegen mee nemen de schyn van een beleid op te houden, waneer men niet de middelen verschaft om dit be leid tot een goed einde te bren gen". aldus TTiorn in zyn gisteren gehouden jaarrede. Inmiddels zijn de eerste bezwaren tegen een nog hogere EG-bydra- ge al bekend geworden. De Brit se minister van financien Howe reageerde gisteren al afwijzend op een hogere bijdrage wanneer niet eerst een evenwichtiger ver houding komt tussen landbouw en de andere beleidsterreinen. soepeler procedures voor het la den en lossen aangekondigd, evenals een vernieuwing van de bij Nachodka gelegen haven aan de Oostzee Daar kunnen mo menteel 150.000 containers per jaar worden overgeslagen, maar door de ondoelmatige inrichting en tijdrovende papieren hande lingen blijft het aantal oversla gen steken op 89.000. De aangekondigde verbeteringen moeten leiden tot volledige be nutting van de capaciteit, die zal worden verdrievoudigd. Boven dien zal in Tallin, de aan de Oost zee gelegen hoofdstad van de Sowjet-republiek Estland, een grote container-terminal worden gebouwd. Ook deze haven zal volgens Westerse deskundigen dienen als tussenstation voor het vrachtvervoer tussen het Verre Oosten en Europa. De uitbreidingen houden verband met de aanleg van een tweede spoorlijn door Siberië, die vol gend jaar zal zijn voltooid. Als de Sowjet-Unie er in slaagt een doelmatig systeem op te zetten Vijftien maanden voor Black Harley ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- damse rechtbank heeft vandaag een 22-jangc inwoner van Gouda wegens verkrachting en illegaal wapenbezit veroordeeld tot vijf tien maanden gevangenisstraf De man. een voormalig lid van de motorclub "Black Harleys" uit Gouda, verkrachtte vong jaar sa men met mede-leden tweemaal een vrouw uit Waddinxveen. Recordjaar voor de zeesleepvaart PAGINA 15 Wereldhandelsvaart op peil tien jaar geleden ROTTERDAM (ANP) - De we- reldhandelsvaart is vorig jaar te ruggezakt naar het peil van tien jaar geleden. Maar de wereldhan delsvloot is in die 10 jaar toch 75 procent gegroeid. De overcapaci teit is sinds 1950 niet zo groot ge weest. Dit staat in het jaarover zicht van het Noorse scheep vaartbureau Fearnleys, dat de ontwikkelingen op dit gebied bijhoudt. Concurrentiestrijd met Westerse reders Het dreigement van mi nister De Koning (so ciale zaken en werk gelegenheid) dat hij arbeidstijdverkorting in hel bedrijfsleven desnoods zal afdwingen, heeft met ten onrechte tot grote verontwaardiging geleid De uitlating van de minister staat met alleen op gespannen voet met het vong jaar in de Stichting van de Ar beid bereikte akkoord tussen werk gevers en vakbeweging. zi| is ook erg voorhang De onderhandelingen over werktijd verkorting zijn nu zo n dne weken aan de gang en worden per be drijfstak gevoerd Dat is ook na drukkelijk m het vong jaar bereikte akkoord binnen de stichting afge sproken Dat het overleg over korter werken in de bouw inmiddels is mislukt, zegt niet alles over de kansen van het overleg in andere bednjfstakken. Alleen al om die reden heeft De Ko ning voor zi|n beurt gesproken en heeft hij daarmee de toch al broze onderhandelingen over arbeidstijd verkorting onder onevenredig zwa re druk gezet. Invoenng van werktijdverkorting is een moeilijke opgave, die voor elke bedn|fstak verschillend uitpakt De grote vraag daarbi| is met of werk gevers en werknemers principieel tot overeenstemming kunnen ko men over korter werken Die vraag is al eerder van beide kan ten positief beantwoord via het ak koord in de Stichting van de Arbeid. Wat wel ter discussie staat is de vraag hoe het moet worden be taald In het centraal akkoord van vong jaar is afgesproken dat de invoenng van werktijdverkorting - globaal - geen extra kosten met zich mee mocht brengen voor de ondernemingen. Daarom zouden de werknemers in beginsel hun prijscompensatie voor dit jaar moeten inleveren in ruil voor (een aanzet tot) korter werken (waarmee extra banen kunnen worden geschapen) De onderhandelingen daarover kun nen zich echter niet beperken tot 1983, maar moeten een duurzame regeling opleveren voor een reeks van jaren. Er wordt gepraat over meerjange cao's en daarbij mogen niet al na luttele weken resultaten worden verwacht Het is mede daarom een beetje wrang te moeten constateren dat de overheid zelf - en het huidige kabinet niet in het minst - al gerui me tijd propaganda maakt voor herindeling van arbeid terwi|l daar mee in eigen gelederen nog geen echt begin is gemaakt Dat maakt het dreigement van De Koning ex tra ongeloofwaardig Het is bovendien merkwaardig dat de minister de invoenng van werktijd verkorting nu desnoods centraal wil afdwingen, terwijl in het akkoord van de Stichting van de Arbeid, met instemming van het huidige kabi net. heel nadrukkelijk voor een de centrale aanpak (per bednjfstak) is gekozen Ook het kabinet heeft toen erkend dat arbeidstijdverkorting alleen per be dnjfstak kan worden ingevoerd en dat er niet een voor alle bednjfstak ken gelijke regeling kan worden ge troffen Tegen die achtergrond is de uitlating van De Koning een dreigement in het ongenjmde Daarom doet hij er beter aan eerst de resultaten van alle onderhandelingen af te wach ten en zich voorlopig afzijdig te houden voor het containervervoer per trein, zal het land goedkoper en sneller transport kunnen aanbie den dan de koopvaardijschepen, zo menen Westerse zakenlieden Voor het zover is. zullen de Russen ook iets moeten doen aan de for se vertragingen by het lossen van containers aan de 'Japanse' zijde van de spoorlijn, in de ha ven van Vostochni. Daarnaast zal een eind moeten komen aan de talrijke diefstallen van contai ners langs het trjyect van de Transsibcnsche spoorlijn. Brand in showroom DEN HAAG (ANP) - In een Haag se autoshowroom is vanochtend brand gesticht Vijfenzeventig nieuwe en gebruikte auto's he pen schade op. De schade zal ze ker enkele tonnen bedragen. Een aantal auto's werd in brand ge stoken nadat eerst een ruit aan de zijkant van het gebouw was vernield. Nieu** vanv Stuu. m, uw luw» vw «"kwn <g pro* «X» I OM™ O"1" «ffken graft* •n land •IlSTRE^

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1